Ταξιδευτής

Million Miles Away

11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda RC36 II Arai Chaser V Honda RC36 II

Δημοσιεύτηκε

Akai-AM-U04.jpg

Ειναι ωρα τωρα που κοιταω τον αδειο τοιχο στο σκοτεινο δωματιο. Εχω ξαπλωσει και καθομαι ακινητος, απολαμβανοντας μια απολυτη, τελεια σιωπη. Ειναι κατακαλοκαιρο και η νυχτα ειναι ζεστη και απνοη- ακινητη σαν και μενα. Στον αερα πλαναται μια γλυκεια μυρωδια απο νυχτολουλουδα και την βραδινη υγρασια απο τα δεντρα και τα λουλουδια που με μεθαει.

Ποσο λατρευω αυτη τη στιγμη... Ειναι σαν να εχει σταματησει ο πλανητης να γυριζει, σαν να εχουν εξαφανιστει ολοι και να βρισκεσαι μονο εσυ ακομα εδω.

Τετοιες στιγμες μου αρεσει να αφηνω το μυαλο να παρει τους δικους του δρομους, να αλητεψει σε πλατειες και στενα, να παει πισω σε προσωπα, καταστασεις και χρονια.

Απο καπου μακρυα πισω απο τις γρυλιες ερχεται μια παλια αγαπημενη μελωδια να με ταξιδεψει. Rory Gallagher και http://www.youtube.com/watch?v=RxiEMpcI83E.

Why ask how I feel,

Well, how does it look to you?

I fell hook, line and sinker,

Lost my captain and my crew.

I'm standing on the landing,

There's no one there but me,

That's where you'll find me,

Looking out on the deep blue sea.

A ρε Rory... Η βραχνη, ζεστη φωνη του ειναι ενα εκατομυριο μιλια μακρυα απο δηθεν, απο ποζεραδες, απο φειμ στορυ και λαικοποπ ξεκουδουνα που το παιζουν γαματοι και παιχταραδες, απο κινητες τσοντες που το μονο που τους λειπει ειναι οι οδηγιες χρησεως...

Ενας παλιος ροκας με μισοκλειστα ματια πανω σε μια σκηνη ποτισμενη με αλκοολ και τσιγαρο, να ριχνει την πιο ζορικη μπλουζια με μια παλια κιθαρα και μια φωνη κατευθειαν απο τα πιο βαθια και σκοτεινα υπογεια της ψυχης...

Που εισαι ρε φιλε; Που ειναι ολα αυτα τα τρυφερα και τοσο αγαπημενα χρονια που μεγαλωναμε; Τοτε που τα πιο μικρα ηταν και τα πιο πολυτιμα για εμας... Ενας καινουργιος δισκος βινυλιου η μια κασεττα του αγαπημενου μας συγκροτηματος, ενα ολοδικο μας ραδιοφωνακι, μια καινουργια μπαλα, η συλλογη με τις καρτες υπερατου μας, οι εξερευνησεις μας στο παλιο υπογειο της διπλανης πολυκατοικιας, τα μικι μαους και πιο πολυ απο ολα εκεινο το ΑΚΑΙ!

Ποσο το ειχα λατρεψει εκεινο το πικαπ! Οταν το εφερε πρωτη φορα στο σπιτι του ο ξαδερφος, ειχε μαζευτει ολη η γειτονια και τα φιλαρακια του για να το χαζεψουν. Με ενισχυτη (με γραφικο equalizer παρακαλω!), ξεχωριστα ηχεια, κασετοφωνο, ραδιο... Ειχα μεινει μαγεμενος να το χαζευω! Αλλα παλι οταν εισαι 12 ολα ειναι μαγικα ε;

Εκεινος παροτι μας χωριζαν αλλα τοσα χρονια ηλικιας με ειχε "υπο την προστασια του" και με υπεραγαπουσε παροτι δεν του αρεσε να το δειχνει. "Που εισαι ρε τσογλανε;" μου ελεγε οταν με εβλεπε και στο χαμογελο του εβλεπα ποσο χαιροταν που ημουν εκει, και εγω ψηλωνα 2 μετρα απο την περηφανια μου!

Εκεινη τη μερα που εφερε το ΑΚΑΙ στο σπιτι μαζευτηκαν ολα τα φιλαρακια του για να το "στησουν". Τι νομιζατε; Το βαζουμε στην μπριζα και παιζει;; Οοοοχι! Το θεμα ειχε ιεροτελεστια λεμε! Να ξεδιπλωθουν τα καλωδια για τα ηχεια, να βρεθει ο καταλληλος χωρος για το στερεο, να συνδεθουν τα καλωδια, να γινουν οι απαραιτητες ρυθμισεις...

Απομεσημερο κατακαλοκαιρου σαν και αυτα που τοσο αγαπαω ηταν τοτε... Μου εχει μεινει η εικονα του ξαδερφου να προσπαθει να βγαλει ακρη με το "διαστημικο" πανελ του ΑΚΑΙ, ενω ο κολλητος του να στριβει με το στομα (!) το καλωδιο για να το βαλει στο ηχειο και εγω να εκπλησομαι που δεν τον χτυπαει το ρευμα!

Ποσα παρτυ θυμαμαι με αυτο το στερεο... Δεκαετια 80, και τα παρτυ στα σπιτια ηταν στην ημερησια διαταξη. Αν τα παιδια δεν εβγαιναν να πανε στη Barbarella η στην Β52 η σε καποιο μπαρακι στη Χρεμωνιδου η τη Φορμιωνος, κανονιζαν παρτυ στο σπιτι!

Μαζευοταν ολη η παρεα του ξαδερφου και γινοταν ο χαμος! Αν προσθεσεις και τα φιλαρακια που εφερναν τα αδερφια του τοτε το σαλονι τιγκαριζε! Εγω, παροτι ο μικροτερος της παρεας μου εριχνε καμια δεκαετια ημουν η μασκοτ της υποθεσης. Με εβαζαν να καθομαι διπλα στο ΑΚΑΙ και εγω παρακολουθουσαν μεσα στο ημιφως τα φωτακια του να παιζουν χαρουμενα στο ρυθμο της μουσικης.

Η προετοιμασια ξεκινουσε απο νωρις... Μεγαλες σακουλες με πατατακια και γαριδακια εμπαιναν στα μπωλ, κασες με μπυρες στο ψυγειο, και βεβαια το σημα κατατεθεν: Τζονυ με cola, ολα στριμωχνονταν στο μακροστενο συνθετο του σαλονιου.

Ο μεγαλος τοιχος φιλοξενουσε τα ποστερ με την Ορνελλα Μουτι, οι κασσετες με τις συλλογες απο τις τελευταιες επιτυχιες ερχονταν φρεσκιες φρεσκιες απο το δισκαδικο της γειτονιας, τα βινυλια εμπαιναν σε ταξη, μαντιλια η πετσετες εμπαιναν πανω στα πορτατιφ του σαλονιου για τον απαραιτητο ατμοσφαιρικο φωτισμο, τα επιπλα εξοριζονταν στο μπαλκονι και οι γονεις εξοριζονταν στην κουζινα!

Σαντρινα, Big in Japan, Final Countdown, αλλα και τα "Παπακια", οι Scorpions, o Rory, και ολοι οι παλιοι ροκαδες ζουσαν μεσα στα αυλακια των βινυλιων του ΑΚΑΙ με το σαλονι τιγκα στον καπνο απο τα τσιγαρα και πιτα στον κοσμο που γελουσε, επινε, χορευε, φλερταρε, ΖΟΥΣΕ.

Θυμαμαι τον ξαδερφο μου με κουλ και σοβαρο υφος να εχει στο ενα αυτι τα ακουστικα του στερεο και να κανει προγραμμα στο παρτυ, με το Τζονυ, τα Camel και τον σκαλιστο Zippo διπλα του, την χρυση καδενα στο λαιμο, τα κοκκαλινα photogrey γυαλια του και εγω να τον χαζευω μαγεμενος... Μα ποσο τυπας ειναι λεμε;

Και καποια στιγμη το παρτυ τελειωνε και τα φιλαρακια εφευγαν... Ο ξαδερφος μου ειχε το σαλονι για υπνοδωματιο οποτε την επεφτε στο ντιβανι διπλα στο ΑΚΑΙ με τα ακουστικα στα αυτια και εγω με τα αδερφια του πηγαιναμε στο μεσα υπνοδωματιο να κοιμηθουμε. Ποσο μου αρεσαν αυτες οι φασεις μιλαμε! Ποσο μου λειπουν!

Οπως μου λειπει και αυτος... Ενα τετοιο καλοκαιρινο βραδακι ηταν θυμαμαι του '87 που πηγε απο το μπαρακι την κοπελια του σπιτι με το μηχανακι και δεν γυρισε ποτε. Ενα ταξι λενε ηταν υπευθυνο που σταματησε μεσα στη μεση του δρομου και εκεινος χτυπησε πανω και επεσε στο κρασπεδο του πεζοδρομιου. Κρανος; Ποιο κρανος; Ποιος φορουσε τοτε κρανος ρε δικε μου;

Απο τοτε το ΑΚΑΙ σιγησε, τα παρτυ σταματησαν, οι φιλοι σωπασαν, το σαλονι αδειασε...

Και οταν μετα απο χρονια τα πραγματα ηρθαν παλι σε μια ισσοροπια τιποτα δεν ηταν πια το ιδιο. Το στερεο δεν επαιζε πια τερμα γκαζια Rory αλλα σιγομουρμουριζε σκυλαδες της τελευταιας εσοδειας, τα παρτυ ειχαν πια μετατραπει σε χλιαρες συγκεντρωσεις της παλιας παρεας στο σπιτι για κουβεντουλα, ποτακι, αντε και κανενα χαρτακι, η Ουρσουλα ειχε ξεθωριασει στον τοιχο και το σαλονι ηταν πια ενα σημειο συναντησης της παρεας πριν την βραδυνη εξοδο για ενα ποτακι η καμια ταβερνουλα. Η ψυχη ειχε χαθει.

Η συλλογη με τα βινυλια αρχισε να εξαφανιζεται δεξια-αριστερα με την γνωστη μεθοδο του "δανεικα και αγυριστα" και το παλιο ΑΚΑΙ τελικα μαλλον απο τη θλιψη του επαψε να παιζει τελειως.

Τωρα τα πραγματα ειναι τοσο διαφορετικα ρε φιλαρακι... Χαμενη αθωοτητα, χυδαιοτητα και φτηνια παντου, MP3 με 0.99, fastfood σχεσεις, free to go ειδυλια που κρατανε μεχρι να βρεθει ο επομενος εραστης, κοριτσια που δεν σου μιλανε πια στο δρομο, αγορια που δεν φλερταρουν πια, ολα για το ευκολο χρημα και το εγω μας, ολα για παρτη μας πλεον...

Ολα ιδια μοιαζουν και ομως ολα ειναι αλλιως πια...

Πες μου ρε δικε μου, πως μοιραζονται τα χρωματα, οι βαριες ουσιες των ψυχων μας του τοτε με τα ματαιοδοξα τσοφλια τριγυρω του τωρα;

Ευτυχως ομως υπαρχει ΚΑΤΙ που κραταει τις ψυχες και τις παλιες μας ζωες ακομα ζωντανες...

Βαζω το παλιο δερματινο, μποτες, τα παλια κομμενα γαντια... Δεξι ποδι πανω απο τη σελα, κλωτσημα σταντ, κλειδι στο ON, δυο μιζιες και ξαφνικα ο χρονος μετραει αναποδα! Και θα περασω να παρω τον κολλητο και στο σπιτι σου θα ειναι η ωρα που τα πρωτα μπλουζ θα εχουν μπει στο ΑΚΑΙ και τα ζευγαρακια θα χορευουν στο ημιφως αγκαλιασμενα...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha XT600E Honda Αφρικάνα (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Ναι ρε φίλε.Μου ήρθε απότομο αλλά 12:44 το ρολόι και γύρισα πίσω στα αγαπημένα μου 80'ζ που δεν έτυχε να ζήσω.

Ναι ρε φίλε.Είμαι σε ηλικία που μπορώ και το ζω έστω και μόνος μου αυτό, να πιστεύω πως υπάρχει φλόγα, τίποτα δεν έχει χαθεί, τίποτα δεν χάνεται όσο πιστεύουμε σε αυτό.

Ναι ρε φίλε.Γουστάρω να είμαι καριά απ' το ρεύμα, εδώ είναι η μαγεία, αν δεν είσαι με φίλους καφρίλες, ροκ/μεταλ και γέλια, είσαι σε ένα γραφείo με το φως του φωτιστικού, ένα ποτηράκι τζακ και τα αγαπημένο σου Old Holdborn, να ζείς αλλού, δεν ζεις την αρχή της Παρασκευής 16ης Ιουλίου 2010 αλλά του 1985.

Ναι ρε φίλε.Τα πνευμόνια μου σφίγγουν από συγγίνιση μάλλον,από την θέλιση του κάτι μου λίπει. Ναι μάλλον είσαι μόνος όταν δεν μπορείς να τα μοιραστείς με κανέναν.

Ευχαριστώ φίλε που ένα βράδυ δεν ήταν ίδιο με τα άλλα...που νιώθεις ποιό χαλαρός και θα κοιμηθείς χωρίς όνειρα απόψε, δεν τα χρειάζετε αυτή η νύχτα.Έχουμε την Εύα να τα κάνει πραγματικότητα.

http://www.youtube.com/watch?v=K_jqje0lZZ0&feature=related

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Tι'πες τώρα! Πραγματικά με γύρισες πολλά χρόνια πίσω.

Επαρχιόπαιδο που μεγάλωνα λίγο διαφορετικά από τα περισσότερα παιδιά σε μια μικρή κωμόπολη. Δακτυλοδεικτούμενος από σχεδόν όλο τον κόσμο εκεί λόγω του μακριού μαλλιού, του τζιν τύπου "σωλήνα" και την μπλούζα The number of the beast.

Θυμάμαι την χαρά που έκανα όταν πήγαινα στη Λαμία να παραλάβω την καινούρια κασέτα που είχα ζητήσει να μου γράψουν στο δισκάδικο με τον καινούριο δίσκο των Maiden. Το The number of the beast φυσικά.

Γυρνούσα σπίτι και νόμιζα ότι κρατούσα στα χέρια μου ένα υπερπολύτιμο αγαθό. Η κασέτα ανοιγόταν προσεκτικά και έμπαινε στο φορητό stereoφωνικό ραδιοκασετόφωνο της Hitachi περιμένοντας να ακούσω τις πρώτες νότες του Invaders.

Έβγαζα από την τσέπη ένα κομμάτι χαρτιού που είχα αντιγράψει πρόχειρα τα τραγούδια του δίσκου και προσπαθούσα με όσο πιο ωραία γράμματα μπορούσα, να τα γράψω στο εξώφυλλο της κασέτας. Μια TDK 46άρα.

Το μεγάλο όνειρο ήταν το πικάπ, αλλά εκείνα τα χρόνια όποιος είχε πικάπ τον λέγανε Λεφτά.

Μαζευόμασταν η παρέα των 5 ατόμων σε ένα πολύ μικρό παρκάκι στο λιμάνι, με ρεφενέ για μπαταρίες για το κασετόφωνο, και ακούγαμε τη μουσική που γουστάραμε μέχρι να αρχίσει ο τραγουδιστής να τραγουδάει αργά. Όλο και πιο αργά, κάτι που έδειχνε πως μπαταρίες, τέλος.

Λίγο αργότερα ήρθε και το πρώτο μηχανάκι. Ένα 6βολτο μεταχειρισμένο παπί. Εκεί έδεσε η κομπόστα. Μαλλιάς, μεταλλάς, μηχανόβιος. Το μαύρο πρόβατο της γειτονιάς, το "κακό" παράδειγμα για τα υπόλοιπα παιδιά που έλεγαν οι μανάδες και οι πατεράδες των συνομηλίκων μου και φυσικά η μία από τις τέσσερις πέντε ατραξιόν της μικρής κωμόπολης που όταν έμπαινε στην πλατεία, όλα τα κεφάλια γυρνούσαν προς τα μένα σαν να ήμουν ο πρόεδρος της Δημοκρατίας σε παρέλαση του στρατού.

Τώρα βέβαια, νομίζω πως είναι περιττό να σας πω που τους είχα γραμμένους όλους αυτούς ε?

Όλη η μαγεία ήταν πραγματικά όταν μαζευόμασταν αυτοί οι 4-5 φίλοι συνήθως σπίτι μου, για να ακούσουμε μουσική από την μεγάλη κασετοθήκη μου. Ό,τι θέλει η παρέα! Maiden?...Maiden!, Accept?...Accept!!!! Ozzy?...Ozzy!!!

H συγχωρεμένη η μάνα μου ερχόταν στο δωμάτιο και μου έλεγε "πιο σιγά τη μουσική...σηκώσατε τη γειτονιά στο πόδι" αλλά δεν την άκουγα. Η κιθάρα του Hammet ήταν πιο δυνατή και τα φωνητικά του James άγρια. Searchiiiiiiing seek and destroyyyyy... και έφευγε απογοητευμένη που είχε χτυπήσει στου κουφού την πόρτα.

Τα ζεστά βράδια του καλοκαιριού, η μειονότητα πέρναγε την ώρα της σε παραλιακή καλοκαιρινή ντισκοτέκ 5-6 χιλιόμετρα έξω από την πόλη. Τότε που το Life is life, το Coleyala, το vamos ala playa ήταν στα φόρτε τους.

Ξενέρωμα για μας, αλλά είχε την πλάκα του. Την πέφταμε από κάτω στην παραλία ανάβοντας και μια πρόχειρη φωτιά, και πιώμα από δίπλα από την ντισκοτέκ. Μπύρες από την διπλανή ταβέρνα, ξαπλωμένοι στο ψιλό βότσαλο κάτω από έναν έναστρο ουρανό.

Μερικές φορές ερχόταν στην παρέα μας και κάνα δυο μεγαλύτεροι φίλοι. Ο "Μπλεκ" κι ο Τάκης. Ο "Μπλεκ" που έμοιαζε χαρακτηριστικά με τον πρωταγωνιστή του ομώνυμου περιοδικού που διαβάζαμε τότε, ζει και βασιλεύει όπως μαθαίνω, όμως ο Τάκης έφυγε μερικά χρόνια μετά πάνω σε ένα CBR250. Δυστυχώς, λίγο πολύ, όλοι μας είχαμε ένα φίλο ή ένα γνωστό που τον έφαγε η μηχανή. (Για να μην μιλήσω για τον "Χαρίλαο". Τα έχω πει γι' αυτόν παλιότερα και οι παλιοί του mybike τον θυμάστε μέσα από το Όνειρο ζωής")

Γμτο... πολλές αναμνήσεις μαζεμένες μου ήρθαν πρωί πρωί. Όμορφες οι περισσότερες. Αγνές εποχές με pure rock καταστάσεις.

Αργότερα μεγαλώντας, κατέβηκα στην Αθήνα για σπουδές. Θυμάμαι ένα από τα πρώτα μαγαζιά που πήγαινα. Το Παλιακό πίσω από το μουσείο. Ένα μαγαζί Reggae που έκλεισε εκείνο τον καιρό. Μετά στα γνωστά rock club στην Πλ.Καλογήρων στην Βουλιαγμένης, στην Spider στην Γλυφάδα και φυσικά στην Όμπρε.

Γμτ... τι τα θυμήθηκα όλα αυτά :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-Strom DL ABS Shoei XR 1100 Suzuki V-Strom DL ABS (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Άλλες εποχές..... Το τι αποβολές είχαμε φάει από το σχολείο τότε επειδή είχαμε μακρί μαλλί και ντυνόμασταν με σκισμένα τζιν και τέτοια, δεν λέγεται.... Ωραίες εποχές τότε....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YAMAHA TDM Shoei XR 1000 KTM ΑDV (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Τι ομορφες αναμνήσεις!!!Rory (πρόλαβα και τον ειδα το 81 στα Φιλαδέλφεια πρι αφήσει τον μάταιο τουτο κοσμο),Ομπρε......(τι ειπες τωρα;)Κοσμάς και μηχανάκια μιας αλλης εποχης τοσο μακρινής που μου το επιβεβαιώνουν οι 2 πιτσιρικες μου.Ονοματα ανθρώπων μαγαζιων δίσκων και αντικείμενων χαμενα στα βαθη του μυαλού που μολις διαβάζω μου έρχονται στον νου και μου φέρνουν μια γλυκεια μελαγχολία......Η θελα να γράψω πολλα αλλα θα με πάρουν τα ζουμια και απο οτι λενε οι αντρες δεν κλαίνε ποτε ή μηπως κλαίνε κρυφά οταν δεν τους βλεπουν οι αλλοι;Million miles away αδέρφια!:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Ειναι ωρα τωρα που κοιταω τον αδειο τοιχο στο σκοτεινο δωματιο. Εχω ξαπλωσει και καθομαι ακινητος, απολαμβανοντας μια απολυτη, τελεια σιωπη. Ειναι κατακαλοκαιρο και η νυχτα ειναι ζεστη και απνοη- ακινητη σαν και μενα. Στον αερα πλαναται μια γλυκεια μυρωδια απο νυχτολουλουδα και την βραδινη υγρασια απο τα δεντρα και τα λουλουδια που με μεθαει.

Ποσο λατρευω αυτη τη στιγμη... Ειναι σαν να εχει σταματησει ο πλανητης να γυριζει, σαν να εχουν εξαφανιστει ολοι και να βρισκεσαι μονο εσυ ακομα εδω..................

Let me take you far away

You’d like a holiday

Let me take you far away

You’d like a holiday.......................................................................

....................................................................................................

....................................................................................................

Longing for the sun you will come

To the island without name

Longing for the sun be welcome

On the island many miles away from home

Be welcome on the island without name

Longing for the sun you will come

To the island many miles away from home

άκουσα Όμπρε ?????

ποιός μαθουσάλας την θυμήθηκε? _zeppelin.gif

εφκειά τα Σίδερα Χαλανδρίου, δεν έχουν πάρει τυχαία την ονομασία τους.....Στον Καυτερό μετά, πηγαίνατε ??? whistling.gif για μάσα ?

Ταξιδευτή, τα σέβη μου !

κάνεις έργο, το ρητό....

''Κοινοποίησε αυτό που σκέφτεσαι. Ποτέ δεν ξέρεις πόσοι άλλοι μουρλοί σαν εσένα, τριγυρνάνε εκεί έξω !'' cheers.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Uvex Helix RS 750 Carbon

Δημοσιεύτηκε

Ταξιδευτή, τα σέβη μου !

κάνεις έργο, το ρητό....

''Κοινοποίησε αυτό που σκέφτεσαι. Ποτέ δεν ξέρεις πόσοι άλλοι μουρλοί σαν εσένα, τριγυρνάνε εκεί έξω !'' cheers.gif

Ε οπως τριγυρνατε.......καπου θα με πετυχετε κι εμενα !!!!!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ποδαράτοι Honda CBR 954RR

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ταξιδευτή είσαι ωραίος, εκείνη την 10ετία γεννήθηκα παρ' όλα αυτά είμαι λάτρης με ότι έχει να κάνει με την μουσική των 80's τα ξανακούς, τα ξανακούς και δεν την βαριέσαι, κάθε φορά σε ταξιδεύει εκείνη η μουσική είτε λέγεται ροκ είτε ντίσκο είτε μπλουζ, θαρρείς πιο αυθεντική βγαλμένη μέσα από την ψυχή, με πάθος και αγάπη. Δυστυχώς καθώς προχωρούσα το κείμενο το φοβόμουνα ότι θα συμβεί αυτό που διάβασα αργότερα για τον ξάδερφό σου, κρίμα έστω και μετά από τόσο καιρό, δυστυχώς τα καλά κρατούν λίγο ενώ όλα τ' άλλα μας παιδεύουν μια ζωή......

Τροποποιήθηκε από τον koser

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ6 S KTM Adventure S (990cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τελικά είμαστε πολλοί αλλά είμαστε σκόρπιοι...

Ταξιδευτή το κείμενό σου μ'έκανε και δάκρυσα, ALX λες και πιτσιρικάδες ζούσαμε σε παράλληλο σύμπαν...

Και θυμήθηκα που χθές έπινα μπύρες σε μια αυλή με παιδιά άλλης γενιάς (πρέπει να τους ρίχνω καμιά 8ετία),ένα CBF250 παρκαρισμένο δίπλα...και τους έλεγα για μια αυτοδιαχειριζόμενη ντίσκο (μπαρμπαρέλα την έλεγαν) από μαθητές Λυκείου (αυτοί έριχναν σε μένα μια 5ετία)...και θυμάμαι τον καρατζ...την ώρα που ο DJ βάζει το smells like teen spirit να τα κάνει τριγύρω του κομμάτια...headbanging μέχρι να γίνει το μυαλό φραπές...άλλες εποχές...

και επειδή αυτό που με τράβηξε να διαβάσω το thread ήταν ο τίτλος του...

ελπίζω κάποτε να μπορέσω νια πιω μια Ιρλανδέζικη στο Κορκ παρέα με τον αρχηγό...

Τροποποιήθηκε από τον Jo.Da.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R1200GS

Δημοσιεύτηκε

:cry2: :cry2: Αγγιξε χορδες το post αυτο... Σαν τωρα θυμαμαι οταν μου φερε ο πατερας μου ενα κασετοφωνο Sharp , The searcher το λεγανε γιατι μπορουσε και διεκρινε το κενο αναμεσα στα τραγουδια !! και σε απαλλασε απο το μαρτυριο του FF ,Play,FF,play,RW,play :) Θυμαμαι πως μου ειχανε κοπει τα γονατα οταν βρηκα στο δισκαδικο το Fly to the raindbow των Scorpions,παραγωγης 1974 και πως εφευγα τρεχοντας για σπιτι,250 δρχ ελαφρυτερος , αλλα με την original κασετα στο χερι ... Uli Roth και ξερο ψωμι.

Ενα μεγαλο ευχαριστω φιλε Ταξιδευτη, για τις θυμησεις που μοιραστηκες μαζι μας. :respekt:

Mεγαλο κομματι των Scorpions σε ΤV εποχης :

Τυχερος που τους ειδα φετος στο σπιτι μου :

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YBR125 (125cc) Yamaha SR400 (400cc)

Δημοσιεύτηκε

:thumbsup1: :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.