Vvag

Ανταλλακτικά για DRZ... που;

26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM 990 Adventure Arai Viper GT & TourX3

Δημοσιεύτηκε

Κατ' αρχάς ψάχνω κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα, εντός ΕΕ (μην έχω θέματα με τελωνεία) να αγοράζω πράγματα σε "νορμάλ" τιμές (γιατί εδώ...). Έχει κάποιος κάτι υπ' όψιν; Το e-bay είναι φίλος μας, αλλά δε μπορώ να βρω τα πάντα και καινούρια.

Κατά δεύτερον, να ενημερώσω (κάποιοι το ξέρετε κι από προηγούμενο θέμα αλλά τα ξαναγράφω εδώ για να είναι συγκεντρωμένα) πως ψάχνω για:

- Προβολέα "μαμά"

- Μάσκα "μαμά" (2004+, λευκή)

- Φλας, μπρος-πίσω

- Καθρέφτες

- Λασπωτήρα με πίσω φανάρι

και από αναλώσιμα

- Λάδια (τι λάδια βάζουμε; )

- Τακάκια

- Αλυσιδογράναζα (έψαξα λίγο και είδα πως η στάνταρντ ρύθμιση είναι 15/44 σωστά; )

Τα αναλώσιμα τα βρίσκω, πιο πολύ μ' ενδιαφέρει να βρω τα υπόλοιπα.

Πριν μπω στη διαδικασία να ψάξω στο e-bay υπάρχει περίπτωση να μη χρειάζεται κάποιος πράγματα από τα παραπάνω που έχει αντικαταστήσει με aftermarket και να θέλει να τα πουλήσει;

Είπα να ρωτήσω, κι αν κάτσει, έκατσε. :_thumbsup:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Απο eBay UK

Προβολέας "μαμά + αλλος ενας .

Kαθρεπτες - κοιτα και Μοναστηρακι..!-Το ιδιο και για τα φλασακια , υπαρχουν αντιγραφα των μαμα με την αντιστοιχη τιμη :_thumbsup:

Λασπωτηρα με φαναρι ειπαμε αν βαλεις αυτον τον βρισκεις στον Καρρερ .

Λαδια καθε 3000λχμ , αν θελεις και νωριτερα ακομα καλυτερα ! 15w50w ή 20w50w , ημισυνθετικα . Φιλτρο αν οχι σε καθε αλλαγη τοτε καθε 2ή σιγουρα .

Παραθεση απο μηχανικο-αγωνιζομενο :

wolf-racing

motul 1o

yamalube 2o

spectro 3o

bel ray 4o

νομιζο οτι φτανουν...

γνωμη μου μου μετα απο τοσα χρονια στο επαγγελμα..

μονο ιμη σε μονοκυλινδρο και ελλαδα!!

εκτος απο χρηση σε αγωνες..

Γραναζια-αλυσιδα εβαλα Afam , 140ε χωρις τη τοποθετηση .

Παντως καποια πραγματα κι ας ειναι απο χωρα εκτως Ε.Ε π.χ Αμερικη (eBay,com DRZοπαραδισος !) τα φερνεις χωρις αγχος τελωνειου , μια μασκα δηλαδη δε θα περασει τελωνειο , του λες να το μαρκαρει κι οπως "πρεπει" και ολα καλα!

ΥΓ. Ασχετο με το θεμα αλλα οταν φτιαχνεις καποιο θεμα για drz καλυτερα γραφε drz400 -μια λεξη , ετσι μπορει καποιος να βρει το θεμα αν κανει αναζητηση :winking:

Τροποποιήθηκε από τον Smias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

βασικά το καλό με το DR είναι ότι έχει πολλά aftermarket προιόντα σε τιμές 1/3 από της μαμάς Σουζούκι.

Πχ πλαστικά και λοιπά Acerbis....πήρα όλο το κουστουμάκι 85 ευρω πλην τις μάσκας και του φτερού μοτάρντ (20 ευρώ πανω κάτω τα aftermarket σύνολο 110 ευρώ) ενώ τα μαμά χτυπάνε κοντά στα 550 ευρώ! Η ποιότητα τους είναι σχεδόν ίδια.

Φλασάκια πάρε ένα απλό πυράκτωσης σε ότι χρώμα σου αρέσει. αν βάλεις τα μαμά 99% μετά από ένα μήνα θα θες να τα αλλάξεις. καθρεύτες από παπί στο Μοναστηράκι με 5 ευρώ και καθάρισες.

Πίσω λασπωτήρα και φανάρι έχει και ο Καρρέρ που σου είπε ο Βασίλης και το μοτομάρκετ ( http://www.mxsouth.c...ail-light_1.jpg )

Τακάκια πρόσφατα έβαλα την χρυσή σειρά της EBC Και είμαι πολύ ικανοποιήμένος (μίλα στον Gee για αυτό)

Λάδια βάζω Μotul ημισυνθετικά 15/50 Και τα κρατάω 4000-5000 χλμ.

Το μπροστά φανάρι και μάσκα αν τα πάρεις μαμά θα τσούξει πολύ. (200+ ευρά) Μπορείς να βρεις μασκόυλα παρόμια με την μαμά aftermarket Με 55ς φανό να κάνεις την δουλειά σου με πολύ λιγότερα χρήματα.

Τροποποιήθηκε από τον lavazutra

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολλά ευχαριστώ παιδιά!!!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Ήδη πήρα αλυσιδογράναζα από ebay, έχω δώσει προσφορά για προβολέα (45 λίρες) και έχω ρωτήσει για τακάκια (EBC) και καθρέφτες (aftermarket ίδιους με τους μαμίσιους - τους έχει ο ίδιος που έχει και τα τακάκια).

Μασκάκι θα παραγγείλω στο Σφακιανάκη (54 ευρώ), δεν παίρνω aftermarket, το μαμίσιο μου αρέσει περισσότερο απ' όλα! Επίσης θα πάρω από Σφακιανάκη 2 λαστιχάκια για τα μαρσπιέ, για να μη γδέρνονται οι σόλες (12,5€ το ένα). Από εκεί κι ύστερα, λάδια το βλέπω για Motul (Λαμπριανίδης) και μένουν τα φλας και η ουρά που για λόγους οικονομίας θα δω μάλλον για aftermarket εκεί που είπατε (έχουμε κι ένα VFR να επισκευάσουμε..).

Αλήθεια, Μοναστηράκι που να πάω; Ξέρει κανείς συγκεκριμένο μαγαζί και που είναι;

Τροποποιήθηκε από τον Vvag

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VFR VTec, XR650 HJC HQ-1 Carbon

Δημοσιεύτηκε

θα πάρω από Σφακιανάκη 2 λαστιχάκια για τα μαρσπιέ, για να μη γδέρνονται οι σόλες

Μην τολμήσεις να πας με αυτά στο χώμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μην τολμήσεις να πας με αυτά στο χώμα.

Μ' έχει δασκαλέψει ένας κοινός γνωστός μας (αυτός ο άγνωστος..) για το τι ρόλο βαράνε αυτά τα λαστιχάκια που μπαινοβγαίνουν. Για όλο τον υπόλοιπο καιρό που το DRZ θα παίζει το ρόλο του ακούραστου, ούρμπαν παπιομαχητή τα θέλω!! :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400E Gas Gas TX Randonee (125cc)

Μ' έχει δασκαλέψει ένας κοινός γνωστός μας (αυτός ο άγνωστος..) για το τι ρόλο βαράνε αυτά τα λαστιχάκια που μπαινοβγαίνουν. Για όλο τον υπόλοιπο καιρό που το DRZ θα παίζει το ρόλο του ακούραστου, ούρμπαν παπιομαχητή τα θέλω!! :winking:

Εκτός από φιλόσοφος είσαι και λογοτέχνης! :2funny: Απαιχτος όρος, αν δεν σε πειράζει θα τον χρησιμοποιώ κι εγώ!

Ξέρει κανείς εάν αυτά μπαίνουν και στον δικό μου [πληγωμένο] ακούραστο, ούρμπαν παπιομαχητή! Εχω διαβάσει οτί το Ε έχει πιο μεγάλα μαρσπιε...

Για τακάκια που ρώταγες παίζουν τα Ferodo Platinum τα οποία και θα δοκιμάσω λείαν συντόμως αφού τα πήρα πακέτο με την μοτό.

ΥΓ1. Χαίρομαι που η ανάρρωση πάει καλά και που έχεις τον κατάλληλο γιατρό! Το μαστόρεμα είμαι σίγουρος οτί είναι η καλύτερη φυσιοθεραπεία.. :winking:

ΥΓ2. Το μπροστά φτερό σου είναι από RM125-250 2000-2003 και φορέθηκε και στα RMZ450 2005-2007. Δένει τέλεια με τις γραμμές του DRZ.

Τροποποιήθηκε από τον tzoutz

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αλήθεια, Μοναστηράκι που να πάω; Ξέρει κανείς συγκεκριμένο μαγαζί και που είναι;

Στον πεζοδρομο στην Αγ.Φιλίππου, καθετη της Αθηνάς . Εκει ειναι τα μοτομάγαζα-η χαρα του παποβιου , θα βρεις τα παντα , απο μανετα για μεχρι μοτερ για παπομοτερ !

Εγω πηγαινω στο πρωτο απ'τ'αριστερα οπως πας απο Αθηνάς , εκει που ειναι ο Ρέτζι .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απαιχτος όρος, αν δεν σε πειράζει θα τον χρησιμοποιώ κι εγώ!

Ααααα, για να σου πω!! Έχω καταθέσει copyrights!!! :tooth: :tooth:

%89/page__st__30"]Για τακάκια που ρώταγες παίζουν τα Ferodo Platinum τα οποία και θα δοκιμάσω λείαν συντόμως αφού τα πήρα πακέτο με την μοτό.

Εγώ είμαι έτοιμος να χτυπήσω αυτά!!

%89/page__st__30"]ΥΓ1. Χαίρομαι που η ανάρρωση πάει καλά και που έχεις τον κατάλληλο γιατρό! Το μαστόρεμα είμαι σίγουρος οτί είναι η καλύτερη φυσιοθεραπεία.. :winking:

ΥΓ2. Το μπροστά φτερό σου είναι από RM125-250 2000-2003 και φορέθηκε και στα RMZ450 2005-2007. Δένει τέλεια με τις γραμμές του DRZ.

:_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup:

Στον πεζοδρομο στην Αγ.Φιλίππου, καθετη της Αθηνάς . Εκει ειναι τα μοτομάγαζα-η χαρα του παποβιου , θα βρεις τα παντα , απο μανετα για μεχρι μοτερ για παπομοτερ !

Εγω πηγαινω στο πρωτο απ'τ'αριστερα οπως πας απο Αθηνάς , εκει που ειναι ο Ρέτζι .

ThanQ!!! Μόλις αρχίσω να μετακινούμαι θα τα πάρω σβάρνα.. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το πήραμε κι αυτό... πάμε για τα υπόλοιπα!!! :D :D :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Mεγεια και καλη συνεχεια στα ψωνια !

Kι εγω σε τετοια φαση ειμαι , ψαχνω ενα FcrMX39 για εναν φιλο , για drz400 φυσικα :victory:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν κι οι περισσότεροι έχετε το SM... Ρωτάω γιατί ξέρω ότι έχω πέσει σε γ@μ@τη DRZοφωλιά..!!! :D

Κοιτάω για ασφάλτινα λάστιχα, μιας και λόγω του χεριού δε βλέπω να το βγάζω άμεσα χώμα, άσε που κυρίως στην πόλη θα βολτάρει (ο ούρμπαν παπιομαχητής που λέγαμε..!! :P )

Τι καλά να βάλουμε; Ίσως κάτι on/off 50-50 ή 60-40 να ήταν καλό... προτάσεις; (γιατί από on/off - χωμάτινα λάστιχα δε σκαμπάζω γρι...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν θες να πηγαίνεις και στα δύο αλλά και με αξιώσεις στην άσφαλτο μονοδρομος το Pirelli MT60.Ηταν τα 1α που του φόρεσα (τώρα έβαλα τα Mutant πιο ασφάλτινα). Πολύ καλά στην άσφαλτο και στο βρεγμένο, ζεσταίνονται για ΠΛΑΚΑ!!!! και έχουν και το τακουνάκι τους για να πας μια χωματάδα.

Ο κατασκευαστής τα δίνει για 70-30 αν θυμάμαι καλά,βέβαια η χρήση τους κατ'εμέ είναι κάτι σε 80/20 μόνο και μόνο γιατί έχουν αρκετά εως πολύ μαλακή γόμα για φουλ χώμα (αν πέσεις σε τίποτα κοτρώνια θα στο κόψει) και είναι για ήπια πράγματα.

Το μόνο μείον τους είναι ότι τελειώνουν πολύ γρήγορα και η σχετικά τσουχτερή τους τιμή περίπου 300 ευρά. Με λίγη προσοχή θα σε βγάλουν 10-11000 χλμ. Με καγκουριές ένα 8άρι χιλιάδες.

Τώρα αν πας για ελαστικό 50-50 που θες θα έχεις θέμα με την άσφαλτο. Θα αργεί πολύ να ζεστάνει και θα έχεις μέτριο κράτημα στην άσφαλτο σε σχέση με το παραπάνω. Μην ξεχνάς....καβαλάς μηχανάκι 140 κιλά πλήρες υγρών...θες λάστιχο που να ζεσταίνει στο μπαμ.

MT60 για all around χρήση δαγκωτό.

http://www.pirellityre.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?categoria=/catalog/moto/on_off_road/enduro_street&vehicleType=MOTO&product_id=2010&uri=/pirellityre/en_IT/browser/xml/catalog/moto/MOTO_MV_MT_60_CORSA.xml

Scorpion_MT_60_RS_Corsa.jpg

Τροποποιήθηκε από τον lavazutra

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

A και κάτι ακόμα!!!!! Engine case guards! Είναι must αν δεν θες να πληρώνεις κερατιάτικα (το μαγνήσιο μου γαμώ)

Τσίμπα ένα σετάκι με την πρώτη ευκαιρία.

caseguard2.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα βρισκεις εδω , κατευθειαν απ'τη πηγη !

Ειναι πολυ καλη επενδυση , σε γλιτωνει απο εξοδα που μπορει να σου κατσει απο χαζοτουμπα !

Παρ'τα απο Αμερικη(απ'τη πηγη) , σ'ενα φακελο τα στελνει , δε περνανε τελωνειο αυτα :_thumbsup:

Το μονο που θελεις για να τα βαλεις μετα ειναι ενα σωληναριο φλατζοκολα υψηλων θερμοκρασιων , οινοπνευμα(για το καθαρισμα των επιφανιων) + χαρτοταινια και υπομονη κιανα 10-14 ωρο για να στεγνωσει η φλατζοκλα .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ThanX παιδιά!! :_thumbsup:

Λάστιχα πάντως θα ήθελα να δω κάτι περισσότερο χωμάτινο από τα ΜΤ60 και ΣΙΓΟΥΡΑ πιο οικονομικό!!! :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DR 650 SE Highland V2 (950cc)

Δημοσιεύτηκε

ThanX παιδιά!! :_thumbsup:

Λάστιχα πάντως θα ήθελα να δω κάτι περισσότερο χωμάτινο από τα ΜΤ60 και ΣΙΓΟΥΡΑ πιο οικονομικό!!! :/

Metzeler Sahara .

Pantws an den mpeis xwma gia ta epomena 7-8.000 xlm den nomizw oti uparxei logos na valeis 50/50. vale ena kalo asfaltino, kai ;otan ertxei h wra perneis ena 50/50 (t63 'h sahara) 'h ena poio xwmatino (seira mt).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
StripleR,DRZ-SM (1075cc) Πολλά

Δημοσιεύτηκε

Να ξεθάψω λίγο το θέμα.

Καλησπέρα παιδιά.

Ξέρουμε που μπορούμε να βρούμε δισκόπλακα εμπρός για DRZ400 SM? 

Αν δεν παίζει Ελλάδα κανένα μαγαζί εντός Ε.Ε..? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400SM

Δημοσιεύτηκε

Με κλειστα ματια στον Wolf Racing... φέρνει της ISR... 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τέλειος.. θα πάρω αυριο τηλεφωνο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ένα μικρό update σε περίπτωση που φτάσει και καποιος άλλος μέχρι εδώ.

Πήρα τηλέφωνο στον Wolf.. Μπορεί να φέρει δισκόπλακα κατά παραγγελεία.. Το "πρόβλημα" είναι ότι κάνει 260..

Θα ψάξω λίγο ακόμα από εδώ και από εκει μπας και αλλιώς πάω για εκει..

Just for the record.. Έχω αυτό το πρόβλημα -> 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400SM

Είναι πλωτή η δισκόπλακα και απλά έχουν χαλαρώσει λίγο παραπάνω οι βάσεις. Είναι φυσιολογικό σε ένα βαθμό.
Έπειδή απο ότι κατάλαβα δεν είναι δικό σου το βίντεο καλό θα ήταν να δει κάποιος την δισκόπλακά σου απο κοντά με το χέρι του.

Τροποποιήθηκε από τον seatcowl

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν είναι δικό μου το βίντεο όχι. Αλλά είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και στον ίδιο βαθμό. Σφίγγουν οι βάσεις? 

Απλά έχει αρχίσει να δημιουργέι θέματα όσο φρενάρω.. Και είναι και λίγο αγχωτικό να ακούς θορύβους από την δισκόπλακα σε κάθε φρενάρισμα. Δεν το εμπιστεύεσαι το ίδιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400SM

Δημοσιεύτηκε

Όχι, δεν σφίγγουν με κάποιο τρόπο.
Τι θέμα σου δημιουργεί? λογικά θα το ακούς να κροταλίζει σε τίποτα λακούβες κλπ αλλά πέρα απο αυτό δεν νομίζω οτι θα έπρεπε να σε επιρρεάζει κάπως στο φρενάρισμα.. μήπως είναι ψυχολογικό επειδή ακούς τον θόρυβο?
Ξαναλέω, καλό θα ήταν βέβαια να το δει και κάποιος απο κοντά.
Οι ISR πάντως που σου πρότεινα έχουν fix για το θέμα αυτό στις δικές τους δισκόπλακες... θα σου πει o Γιώργος στο wolf racing...

Η suzuki δισκόπλακα πρέπει να πηγαίνει γύρω στα 150 αν δεν κάνω λάθος.
Μπορείς να ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία στο Κουκάκι, Γεωργίου Ολυμπίου 20.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα