1346 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 21 ώρες, το μέλος Spiros77 έγραψε:

Καλησπερα, να ρωτησω τον Innova 04, το μπεκ λαδιου ειναι αυτο? 15100kph900_b.JPG

Το αλλαξα προσφατα και το προηγουμενο ηταν σε αθλια κατασταση, απορω πως εστελνε λαδι .

Οχι. Αυτό είναι η αντλία λαδιού.

Το μπέκ λαδιού, ειναι η κατωθι φωτό.

oil_jet_supra_x_125__karisma_11133_kph_9

Στην αντλία λαδιού που άλλαξες, αλλάχτηκε ολόκληρη ή μόνο το γρανάζι της ?

Πόσο κόστισε ?

Εχεις καμμιά φωτό του παλιού ? (να δουμε σε τι κατάσταση ήταν)

Πόσα χλμ εχει το παπί ?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki KLX 250 (300cc) Honda NR

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστω, θα το παραγγειλω αμεσα, ευτυχως δεν εχω δεσει το μοτερ ακομα. Το παπι ειναι τριτο χερι, με ~80κ χλμ. Η αντλια αλλαχτηκε ολοκληρη, κοστος 17 ευρω, οπως αλλαχτηκαν τεντωτηρας, καδενα και γλυστρες, τσιμουχακια βαλβιδων. Το κυλινδροπιστονο αλλαχτηκε και αυτο με ενα σετ Fuego, καθως το προηγουμενο ειχε φαει τα ψωμια του. Ευτυχως η μπιελλα ηταν αλλαγμενη και την μετρησα μεσα στα ορια, εχω δει μαμα μπιελα απο τα πρωτα ιννοβα και φενεται τελειως ψευτικη, κριμα για την Honda αν το ειχε αποφυγει αυτο θα μιλαγαμε για το καλυτερο παπαπι ever.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) τιι? (...cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 23 ώρες, το μέλος Spiros77 έγραψε:

Ευχαριστω, θα το παραγγειλω αμεσα, ευτυχως δεν εχω δεσει το μοτερ ακομα. Το παπι ειναι τριτο χερι, με ~80κ χλμ. Η αντλια αλλαχτηκε ολοκληρη, κοστος 17 ευρω, οπως αλλαχτηκαν τεντωτηρας, καδενα και γλυστρες, τσιμουχακια βαλβιδων. Το κυλινδροπιστονο αλλαχτηκε και αυτο με ενα σετ Fuego, καθως το προηγουμενο ειχε φαει τα ψωμια του. Ευτυχως η μπιελλα ηταν αλλαγμενη και την μετρησα μεσα στα ορια, εχω δει μαμα μπιελα απο τα πρωτα ιννοβα και φενεται τελειως ψευτικη, κριμα για την Honda αν το ειχε αποφυγει αυτο θα μιλαγαμε για το καλυτερο παπαπι ever.

Πως και δεν εβαλες γνησιο κυλινδροπιστονο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 27/4/2017 at 5:03 ΜΜ, το μέλος achilleasv έγραψε:

Πως και δεν εβαλες γνησιο κυλινδροπιστονο?

Σε 2-3 καταστηματα που πηγα δεν υπηρχε ετοιμοπαραδοτο, και μιας και βιαζουμουν πηρα το fuego. Να πω και κατι αλλο, μετανοιωσα που δεν το εκανα 56mm γιατι φοβομουν την αξιοπιστια και την καταναλωση μιας και το δουλευω και delivery. Οδηγησα για λιγες μερες ενα 56mm ενος κολλητου και επαθα πλακα, το μηχανακι εχει το ΣΩΣΤΟ γκαζι που πρεπει να εχει, σε ανοιγμα με μαμα cryptonx ημουν μπροστα μεχρι τα 95. Επισης η καταναλωση ηταν στα ιδια επιπεδα, το παπι σε ολα ειναι μαμα εκτος απο κυλινδροπιστονο, και απο αξιοπιστια εχει κανει πολλαα χιλιομετρα χωρις το παραμικρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 1199 Panigale

Δημοσιεύτηκε

^ βαλε -1 γραναζι μπροστα. θα παρει οση δυναμη του λειπει, δε χρειαζεται 56μμ πιστονι:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σωστος noodles, με κοντυτερο γραναζωμα αποκταει νευρο το παπι, ζωντανευει πολυ. Για μεσα στην πολη ειναι must. Απο χθες αλλαξα λαδια και εβαλα 15w50 απο 10w40 γιατι τωρα με τις πρωτες ζεστες το μοτερ οσο ζεστενοταν βαραγε και ποιο πολυ. Και εγινε το θαυμα, πλεον δεν ακουγετε καθολου. Εχω διαβασει απειρα ποστς περι λαδιων, οπως και οτι η Honda προτεινει 10w30 !! αλλα μου φαινεται ποιο πολυ marketing κτλ. Σε ενα ολιγον ταλαιπωρημενο μονοκυλινδρο αεροψυκτο μοτερ το 50αρι λαδι πιστευω ειναι προτιμοτερο, επισης αν ξερει καποιος ας μου εξηγησει το μοτερ του innova ποσο εξελιγμενο ειναι σε σχεση με π.χ. του Astrea, και που ακριβως εχει μικροτερες ανοχες και διψαει για 30αρι λαδι :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Monster + sh shoei nxr Ducati monster (1100cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ερωτηση: εμενα χτυπουσε πολυ η καδενα κ ο μηχανικος μου ειπε οτι δεν επαιρνε αλλο σφιξιμο κ πρεπει να ανοιχτει το μοτερ κλπ κλπ. Λεω αστο. Μετα απο το διαβασμα εδω, παιρνω την αποφαση να αλλαξω μονος μου τον τεντωτηρα μπας κ σταματησει. 

Παω σημερα, βγαζω τα πλαστικα και βλεπω οτι ο δικος μου ειναι ελαφρα διαφορετικος στην βιδα του που εχει ενα παξιμαδι κ μια βιδα που δεν ειναι τερμα βιδωμενη (δειτε φωτο). 

Η ερωτηση μου ειναι: ετσι επρεπε να ειναι; ή τερμα βιδωμενη;

B456EBE6-B6B7-4707-8837-7D8FEBB8CA57_zps

Τροποποιήθηκε από τον xenos3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είναι ο κανονικός τεντωτήρας αυτός στην φωτό.

Είναι πατέντα, μηχανικός, χειροκίνητος, όχι-αυτόματος..

Αν έχει φτάσει στο τέρμα, θέλεις καδένα και γλύστρες, έχουν φαγωθεί πέραν ορίου τεντώματος.

O κανονικός αυτόματος τεντωτήρας είναι έτσι

$_1.JPG

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Απ ότι βλέπω πουλάνε τέτοιους στο εμπόριο (πχ εδώ βλέπω έναν)

Όπως φαίνεται από την φωτό, δεν έχει φτάσει στο τέρμα και παίρνει αρκετά κ άλλο. Η ερώτηση μου είναι κατά πόσο είναι οκ να τον πάω αυτόν μέχρι το τέρμα;

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, με μισή στροφή, σταμάτησε να χτυπάει, αλλά είναι οκ αυτό που έκανα ή μλκία;:blush:  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 56 λεπτά, το μέλος xenos3 έγραψε:

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, με μισή στροφή, σταμάτησε να χτυπάει, αλλά είναι οκ αυτό που έκανα ή μλκία;:blush:  

Σωστά έκανες,έσφιξε και δεν χτυπάει πια.

Να αρχίσεις να ανησυχείς όταν αρχίσει να κοπανάει πάλι μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα πχ σε 1-2 μήνες.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 1199 Panigale

Δημοσιεύτηκε

+999 στον karallen.

@xenos3 στην κεφαλη ραγισματα ειναι αυτα γυρο γυρο η απλα εχει ξεφλουδισει το χρωμα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 32 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

@xenos3 στην κεφαλη ραγισματα ειναι αυτα γυρο γυρο η απλα εχει ξεφλουδισει το χρωμα?

Μπιχλίτιδα απλά.:blush:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος xenos3 έγραψε:

Απ ότι βλέπω πουλάνε τέτοιους στο εμπόριο (πχ εδώ βλέπω έναν)

Όπως φαίνεται από την φωτό, δεν έχει φτάσει στο τέρμα και παίρνει αρκετά κ άλλο. Η ερώτηση μου είναι κατά πόσο είναι οκ να τον πάω αυτόν μέχρι το τέρμα;

Πολυ ακριβός στα 47ε...

Ο γνησιος εχει λιγότερο απο 30ε.

Αυτος ο πατεντιάρικος που έχεις ήδη, μπορει να κάνει τη δουλειά του, ΟΜΩΣ (οπως σωστα προειπε ο Φλαινγκ) οι γλυστρες + καδενα ειναι και πρεσσάρονται εκτος ορίων = κόβεται μια γλύστρα = χαλαρώνει η καδένα = πηδάει δόντι = καρφώνει βαλβίδα..

Γι' αυτό είναι αυτόματος ο τεντωτήρας. Πιέζει με προκαθορισμένη τάση ΟΣΟ χρειάζεται. Οταν αρχισει και ακουγεται κάτι, ελέγχεις ΑΝ δουλευει σωστα ο τεντωτηρας. Μετα ελέγχεις καδένα, και κατασταση γλυστρών. Και αντικαθιστας ΟΤΙ χρειάζεται.

ή κανεις την πατεντα + ψηλαφίζεις το άγνωστο.

:biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα τώρα αυτή είναι η μλκία. Εγώ έχω ήδη πάρει έναν καινούριο, αλλά για να έχουν βάλει αυτή τη μλκία, μήπως ο μαμά δεν "έφτανε". 

Να δοκιμάσω να βάλω τον μαμίσιο που έχω (new) και αν χτυπάει, να βάλω πάλι αυτόν που έχει τώρα πάνω μέχρι να αλλάξω καδένα; Υπάρχει πουθενά η διαδικασία ή είναι δύσκολη*;

*Βλέποντας εδώ εύκολο δεν το λες! Πόσ παίρνουν τα συνεργεία για τη δουλειά αυτή; 

Τροποποιήθηκε από τον xenos3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Έχουν βάλει τον μηχανικό γιατί χάλασε ο αυτόματος και ήταν πιο φτηνός ο μηχανικός. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τελείωσε, άλλωστε αν τον βγάλεις μπορείς να μετρήσεις πόσο εκτείνεται, και να δεις αν μπορεί να εκταθεί το ίδιο και ο αυτόματος.

Η αλλαγή τεντωτήρα, δεν έχει καμία σχέση με το βίντεο που πόσταρες, βγάλε-βάλε είναι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Έχουν βάλει τον μηχανικό γιατί χάλασε ο αυτόματος και ήταν πιο φτηνός ο μηχανικός. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τελείωσε, άλλωστε αν τον βγάλεις μπορείς να μετρήσεις πόσο εκτείνεται, και να δεις αν μπορεί να εκταθεί το ίδιο και ο αυτόματος.

Η αλλαγή τεντωτήρα, δεν έχει καμία σχέση με το βίντεο που πόσταρες, βγάλε-βάλε είναι.

ok. Με την 1η ευκαιρία θα βάλω τον original και θα δω αν χτυπάει ή όχι.

Thanks. :yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος xenos3 έγραψε:

ok. Με την 1η ευκαιρία θα βάλω τον original και θα δω αν χτυπάει ή όχι.

Thanks. :yes:

ειναι ''μαζεμενος'' με μια πλαστική περόνη. Θα τον βιδωσεις αρχικά, και κατόπιν θα απασφαλίσεις την περόνη ώστε να τεντώσει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολύ ωραία όσα διάβασα ενδιαφέροντα πράγματα! Με τη σειρά μου όμως θέλω να θίξω ένα άλλο μέρος που είναι τα ηλεκτρικά μιας και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο. Σαν κάτοχος και εγώ το δικό μου μου παρουσίασε θέμα στα ηλεκτρικά του. Στην αρχή Δεν ήταν κάτι σπουδαίο  (η Έτσι μου φανηκε) έσβηνε και ξαναναβε το κοντέρ όπως πήγαινα έκανα διακοπή στο γκάζι και επανερχόταν Αλλά τα έκανε για λίγο. Τώρα τελευταία το κάνει πολύ συχνά και σκέφτομαι μην την πατήσω σε κίνηση. (Το κοντέρ Γενικά δεν δουλεύει πλέον καθόλου πέρα από τα φωτα) οι διακοπές έχουν γίνει πιο έντονες. Μήπως έχει κάνεις καμία ιδέα για το τι συμβαινει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος ΑντώνηςHonda έγραψε:

Πολύ ωραία όσα διάβασα ενδιαφέροντα πράγματα! Με τη σειρά μου όμως θέλω να θίξω ένα άλλο μέρος που είναι τα ηλεκτρικά μιας και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο. Σαν κάτοχος και εγώ το δικό μου μου παρουσίασε θέμα στα ηλεκτρικά του. Στην αρχή Δεν ήταν κάτι σπουδαίο  (η Έτσι μου φανηκε) έσβηνε και ξαναναβε το κοντέρ όπως πήγαινα έκανα διακοπή στο γκάζι και επανερχόταν Αλλά τα έκανε για λίγο. Τώρα τελευταία το κάνει πολύ συχνά και σκέφτομαι μην την πατήσω σε κίνηση. (Το κοντέρ Γενικά δεν δουλεύει πλέον καθόλου πέρα από τα φωτα) οι διακοπές έχουν γίνει πιο έντονες. Μήπως έχει κάνεις καμία ιδέα για το τι συμβαινει;

Άλλαξε την μπαταρία. Εχει ''πεθανει''.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb Yamaha MT-09 (900cc)

Δημοσιεύτηκε

η μπαταρια ειναι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Ναι τελικά αυτό ήταν την άλλαξα κοντέρ Τελικά κομπλέ περιμένω να δω αν ξανακάνει διακοπές το γκαζι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα