1338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

TCB Wind (125cc) Yamaha V50 TownMate (50cc)

Δημοσιεύτηκε

Τους αποστάτες του άξονα τους έβαλες σωστά; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Αλλος Sprinter (50cc) Corsa CN-105 Aprilia Shiver (900cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

10Κ ειναι αρκετά. Καθαρισες την δαγκάνα ή δεν ?

εμπρος τακάκια, δεν εχεις αλλάξει ?

Την δαγκάνα δεν την έκανα τίποτα! Τακάκια δεν έχω αλλάξει πουθενά ακόμα,έχουν ψωμι.

πριν 2 ώρες, το μέλος CRX έγραψε:

Τους αποστάτες του άξονα τους έβαλες σωστά; 

Εάν με τους αποστάτες εννοείς τα "καπακια" που εχει η ρόδα έξω από τα ρουλεμάν,ένα στην μεριά του γραναζιου και ένα στην μεριά του φρένου τότε ναι τα ξαναεβαλα όπως είναι! Αρχικά για κάτι τέτοιο φοβαμαι και εγώ αλλά ότι έβγαλα από την ροδα το ξαναεβαλα πισω.

Να προσθέσω στο σημείο αυτό (δεν ξέρω αν έχει σημασια) ότι ένα από τα δύο καπάκια των ρεγουλατορων είναι σαν στραβωμενο προς τα μέσα,μήπως επηρεάζει αυτό την ευθυγράμμιση;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Daytona sprinde (125cc) Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα στην παρέα. Αρχές της εβδομάδας απέκτησα κι εγω ένα spriderάκι 125 efi. Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το πλαϊνό σταντ, το οποίο από default ως γνωστόν επιστρέφει πίσω μόλις ανασηκωθεί το μηχανάκι (από τη μια είναι ασφάλεια,  αλλά από την άλλη σπαστικό). Μετακινησα λοιπόν τα δύο ελατήρια στον μπροστινό πείρο και στέκεται άψογα και σταθερά όταν κατέβει.  Το θέμα είναι όμως ότι όταν επιστρέφει (κλειστό δηλαδή) δε το βλέπω να στέκεται με δύναμη στη θέση του και φοβάμαι μήπως σε κάποια λακκούβα μου ψιλοκατέβει. Έχουμε καμία λύση σε αυτό πριν αρχίσω τις πατέντες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sprinter (50cc) Corsa CN-105 Aprilia Shiver (900cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 4/5/2019 at 10:52 ΜΜ, το μέλος Zidan έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα. Αρχές της εβδομάδας απέκτησα κι εγω ένα spriderάκι 125 efi. Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το πλαϊνό σταντ, το οποίο από default ως γνωστόν επιστρέφει πίσω μόλις ανασηκωθεί το μηχανάκι (από τη μια είναι ασφάλεια,  αλλά από την άλλη σπαστικό). Μετακινησα λοιπόν τα δύο ελατήρια στον μπροστινό πείρο και στέκεται άψογα και σταθερά όταν κατέβει.  Το θέμα είναι όμως ότι όταν επιστρέφει (κλειστό δηλαδή) δε το βλέπω να στέκεται με δύναμη στη θέση του και φοβάμαι μήπως σε κάποια λακκούβα μου ψιλοκατέβει. Έχουμε καμία λύση σε αυτό πριν αρχίσω τις πατέντες;

Καλώς ήρθες φίλε μου! Και στο δικό μου που έχει την ίδια ρύθμιση από την αντιπροσωπεία (το άλλαξαν οι ίδιοι να μην επαναφέρεται) το Σταντ είναι αρκετά μαλακό,ωστόσο δεν έχει πέσει ποτέ!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος Niphiz έγραψε:

Καλώς ήρθες φίλε μου! Και στο δικό μου που έχει την ίδια ρύθμιση από την αντιπροσωπεία (το άλλαξαν οι ίδιοι να μην επαναφέρεται) το Σταντ είναι αρκετά μαλακό,ωστόσο δεν έχει πέσει ποτέ!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.  Εχθές που πέρασα από το service μου έβαλαν ένα άλλο ελατήριο και είναι λίγο καλύτερα τσα πράγματα.  Ωστόσο δεν είναι όπως πρέπει.  Τέλος πάντων, αφού λες κι εσυ ότι δε σου έχει δημιουργήσει πρόβλημα,  πιστεύω να μην έχω ούτε εγώ. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλό το spiderάκι και πολύ τίμια αγορά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδισ, καταλαβαίνετε το μηχανάκι να πατινάρει οταν του δίνετε απότομα γκάζι,  ή το δικό μου έχει θέμα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT (600cc) SHOEI & SHARK

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα σας.

Για να αλλάξουμε τα πίσω τακάκια πρέπει να βγει ο τρόχος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter-c50 (125cc) CB1000R

Δημοσιεύτηκε

Την 8/21/2019 at 11:08 ΠΜ, το μέλος antheod έγραψε:

Καλημέρα σας.

Για να αλλάξουμε τα πίσω τακάκια πρέπει να βγει ο τρόχος?

Ναι πρέπει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 12 λεπτά, το μέλος VaG3 έγραψε:

Ναι πρέπει

Γιατί; (Δεν έχω sprinter, αλλά συνήθως απλά βγάζουμε τη δαγκάνα, πιέζουμε έμβολα, αλλάζουμε τακάκια και ξανατοποθετούμε)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 8/23/2019 at 10:16 ΠΜ, το μέλος kalimera8764 έγραψε:

Γιατί; (Δεν έχω sprinter, αλλά συνήθως απλά βγάζουμε τη δαγκάνα, πιέζουμε έμβολα, αλλάζουμε τακάκια και ξανατοποθετούμε)

bmG3Lc3.jpg?1

Γιατί έχει αυτη τη σιδερένια πλάκα για κόντρα και δεν γίνεται να τα βγάλεις.. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT (600cc) SHOEI & SHARK

Δημοσιεύτηκε

Ευτυχώς που δεν πατάω πολύ το πίσω φρένο. Έχω κάνει 17500χλμ. και έχουν ελάχιστη φθορά.

Τα μπροστινά μόλις τα άλλαξα για 2η φορά.

Από κατανάλωση βενζίνης πως πάτε? Στο δικό μου με 3,5 λίτρα κάνω 130χλμ.

Είναι καλή η κατανάλωση ή πρέπει να κάνω κάτι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Νορμαλ η κατανάλωση αν έχεις το καρμπυρατερ και όχι το injection.

Και εμένα με το μαμα καρμπυρατερ τόσο έβγαζε.. Πλέον με το 26άρι βγάζω περίπου 100-110χλμ αν και δεν το μετράω πλέον γιατι χαλασε ο χιλιομετρητής.. Οπότε ανα περίπου 5-6 μέρες απλά γεμίζω.. :laugh:

Μου έχει βγάλει ένα θέμα βεβαια δεν θέλει να ανεβάσει πάνω απο 75χλμ με καμία κυβέρνηση (και κανένα καρμπυρατερ είτε το δικό του είτε το 26άρι).. Οπότε τώρα θα ανοιχτεί να δούμε τι γίνεται.. 

Κάτι χτυπάει απο το δεξί καπάκι δεν μπορώ να καταλάβω τι.. Μην είναι καμια καμπάνα λάσκα η κανενα φυγοκεντρικό..

Όπως και να έχει έτσι όπως το συμπεριφέρομαι καθε μερα και πολύ άντεξε :_zeppelin: 

Τροποποιήθηκε από τον VaG3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sprinter EFI (125cc) Yamaha Tracer (900cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα παιδιά, σε Sprinter 125 Injection στην κεφαλή αυτή η βίδα (https://prnt.sc/p5lndj) είναι ρυθμιστής ή απλή τάπα; Μέσα έχει ένα ελατήριο...

Τροποποιήθηκε από τον Lyricists

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα