Παναγιώτης Κ.

DOT ελαστικών - τι θα πάρετε;

39 ψήφοι

1. 1. Ποιό DOT θα προτιμούσατε;

• Μιάς εβδομάδας
    • Ενός έτους

Please sign in or register to vote in this poll.

81 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki gsxr (999cc) shoei

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 23 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Είναι καινούργιο στοκ πίσω ελαστικό. Δεν είναι ούτε φθαρμένο ούτε τπτ απλά είναι αν θυμάμαι καλα 2515. 

Το παίρνω κάτω από την μισή του αξία.

Γιωργο, για να τελειωνει το παραμυθι...παρτο..

εφοσον εμπιστευεσαι το καταστημα για σωστη αποθηκευση δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα...

και κρατημα θα εχεις και διαρκεια...

δεν "χαλανε" ετσι τα λαστιχα...

για να χαλασουν πρεπει να εκτεθουν για μεγαλο χρονικο διαστημα σε υψηλες θερμοκρασιες, σε βροχες, σε χαμηλες θερμοκρασιες, σε ηλιακη ακτινοβολια, σε επαφη με χιονι, κλπ...κλπ...

σου εχω πει την ιστορια με τα d212 gp pro που πηρα απο τον Θαλασσουδη...

σε πολλες συζητησεις με τους λαστιχαδες, το θεμα πρωτιστως ειναι ψυχολογικο και οχι αυτο καθεαυτο των ελαστικων...

εν τω μεταξυ ο περισσοτερος κοσμος δεν ξερει να τα χρησιμοποιει τα λαστιχα του...

νομιζει οτι ζεσταινονται με το καλημερα, οτι κρυωνουν με το καληνυχτα, οτι πρεπει να τα φουσκωσει οσο του ειπε ο βενζινας, ο κατασκευαστης της μοτοσυκλετας, ο μαναβης της γειτονιας, οτι το βαρος του μοτοσακου του και με τον ιδιον δεν παιζει ρολο, οτι  η αναρτηση δεν παιζει ρολο και ουτω καθεξης...

δεν ξερουν καν τι σημαινει θερμικος κυκλος...

οποιος δε, θεωρουσε οτι το dot εχει να κανει με την ημερομηνια, ειναι ασχετος...και κακως θιχτηκε μακροσκελως απο πανω...

η ημερομηνια εχει να κανει γιατι στοκαρονταν λαστιχα για 6-7-8 χρονια και πουλιοντουσαν σαν καινουργια...παλια αυτα βεβαια που οι λαστιχαδες στοκαριζαν...τωρα δεν στοκαρει σχεδον κανενας..ή θα στοκαρει σε σιγουρακια που ξερει οτι σε 5-6-12-18 μηνες θα του φυγουν...

τα λαστιχα πολυμεριζονται αλλα με πολυ αργο ρυθμο...

σε ερασιτεχνες δεν φαινεται καμια διαφορα στο βαθμο της προσφυσης σε ελαστικα 3 ή και 4 ετων...

παλια ειχαν ξεραθει κατι λαστιχα που τα φοραω σε μηχανακι πανω απο 6 χρονια...τα πιανω με ενα γυαλοχαρτο και τα τριβω μεχρι να τους βγαλω την πανω πανω στιβαδα γομας, μαντεψε τι εγινε μολις καβαλησα ξανα το μηχανακι...

ακριβως! ηταν σαν να εβαλα καινουργια...βεβαια σε πολυ λιγο χρονο ξαναξεραθηκαν αλλα καταλαβες το point πιστευω...

Τροποποιήθηκε από τον devil's animal
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Το DOT code που αφορά τα ελαστικά

220px-Dotnummer.jpg

Tire manufactured in 10th week of 2001

The DOT Code is an alphanumeric character sequence molded into the sidewall of the tire and allows the identification of the tire and its age. The code is mandated by the U.S. Department of Transportation[67] but is used worldwide[68].

Τhe DOT Code begins with the letters "DOT" followed by a plant code (two numbers or letters) that represents the manufacturing plant. The last four numbers represent the week and year the tire was built. A three-digit code was used for tires manufactured before 2000. For example, 178 means it was manufactured in the 17th week of 8th year of the decade. In this case it means 1988. For tires manufactured in the 1990s, the same code holds true, but there is a little triangle (Δ) after the DOT code. Thus, a tire manufactured in the 17th week of 1998 would have the code 178Δ. In 2000, the code was switched to a 4-digit code. Same rules apply, so for example, 3003 means the tire was manufactured in the 30th week of 2003.[67]

Επίσης όσον αφορά το καουτσούκ στα ελαστικά.

Σήμερα, το καουτσούκ των φυτειών (φυσικό) συναγωνίζεται το συνθετικό, για λόγους οικονομικούς και τεχνικούς. Το συνθετικό καουτσούκ παρασκευάζεται με πολυμερισμό υδρογονανθράκων. Παρασκευάζονται 4 τύποι συνθετικού καουτσούκ:

• Το καουτσούκ τύπου Buna-s. Παρασκευάζεται με βουταδιένιο και στυρόλιο και είναι το περισσότερο χρησιμοποιημένο απ' όλους τους τύπους, (ελαστικά οχημάτων).
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

@klab δεν είσαι μόνο κούκλος, είσαι και σοφός.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

@klab δεν είσαι μόνο κούκλος, είσαι και σοφός.

Δεν είπες "no homo" και θα παρεξηγηθείς...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Υπόψιν, επειδή βλέπω πολλοί το λέτε λάθος, το χάλασμα του υλικού του ελαστικού, είναι ο ΑΠΟπολυμερισμος. Πολυμερισμός είναι η δημιουργία του υλικού, δλδ να φτιάχνεται ένα πολυμερές=μια χημική ένωση από πολλά μικρά μέρη που κάνουν ένα μεγάλο μέρος. Αποπολυμερισμός είναι που ξανασπάει το χημικό σε μικρά μέρη.

Όσοι θέλουν να το ψάξουν περισσότερο, ας ψάξουν για δεσμούς θείου σε πολυμερή. Ουσιαστικά, οι δεσμοί θείου, είναι αυτοί που με το πέρασμα του χρόνου καταρέουν, και χάνει την ελαστικότητα και την αντοχή το υλικό, και μπορείτε να τους φανταστείτε, όπως είναι οι ανθρακικές αλυσίδες του πολυμερούς, κάθε τόσο στην αλυσίδα, ένα άτομο θείου κάνει μια ''παράκαμψη'' στην αλυσίδα, και δένει-ενώνει γειτονικές αλυσίδες. Σαν πολλά μακαρόνια φανταστείτε, που κάθε τόσο στο μήκος τους, ένα ''συνδετικό'' ενώνει το ένα μακαρόνι με το άλλο. Αυτό δίνει την ελαστική ιδιότητα. Οι δεσμοί θειού σπάνε ΚΥΡΙΩΣ από την ηλιακή ακτινοβολία, και τότε το ελαστικό, σκληραίνει και σταδιακά θρυματίζεται.

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Περιέργως, σ' αυτό το θέμα, αν και παλιό δεν έχω γράψει........ :laugh:

Τώρα όμως δε γλιτώνετε. :type: :tongue:

Προσωπικά, δεν ακολουθώ πιστά αυτά που λένε οι λαστιχάδες, γιατί είναι διαπιστωμένο (βλέπε παρακάτω) ότι λένε κάθε φορά αυτό που τους βολεύει, ακόμα και αν αντικρούει ό,τι έχουν πει άλλη φορά σε σένα, ή ακόμα και την ίδια στιγμή σε άλλον. Επιλέγω ελαστικά 3μήνου-6μήνου το πολύ και ποτέ 9+ μηνών.

1) Οι κατασκευάστριες (ξένες) εταιρείες είμαι σίγουρος ότι τηρούν τις απαιτούμενες προδιαγραφές και αποθηκεύουν σωστά τα παραγόμενα ελαστικά τους, έως ότου τα προωθήσουν προς μεταφορά και πώληση ανά τον κόσμο.

2) Οι μεταφορικές εταιρείες (αν δεν είναι οι ίδιες οι κατασκευάστριες που τα μεταφέρουν), αμφιβάλλω αν εφαρμόζουν κατά τη μεταφορά τους τις απαιτούμενες συνθήκες. Μακάρι να έχουν ειδικά διαμορφωμένες νταλίκες.

3) Οι τελικοί αποδέκτες - έμποροι sto Ellada είμαι σίγουρος ότι δεν τηρούν τις προδιαγραφές φύλαξης / αποθήκευσης των ελαστικών. Αυτό το βλέπουμε καθημερινά στα "λαστιχάδικα". Είχα βρει και φωτογραφίες από μεγάλη Ελληνική αποθήκη, όπου ήταν στοιβαγμένα εντελώς ακατάλληλα σε βαθμό κακουργήματος. Δυστυχώς όμως, με την αλλαγή του photobucket οι φωτογραφίες αυτές σβήστηκαν και δεν μπορώ να τις βρώ για να τις ξαναποστάρω, όπως είχα κάνει σε κάποιο σχετικό θέμα του mybike πριν κάποια χρόνια. Έψαξα λοιπόν για νέες (βλέπε παρακάτω).

4) Αυτό που μ' εκνευρίζει όμως περισσότερο στη στάση των λαστιχάδων - και δε θα βαρεθώ να το φωνάζω - είναι η τελείως υποκριτική και εκ διάμετρου αντίθετη στάση τους, αναλόγως του σε ποιά φάση βρίσκονται. Αν δηλαδή καλούνται να σου πουλήσουν νέα λάστιχα, ή να σου αντικαταστήσουν ήδη υπάρχοντα.

Έτσι λοιπόν, όταν πρόκειται να πουλήσουν λάστιχα 1+ έτους, σου λένε: "δεν υπάρχει πρόβλημα με την ημερομηνία παραγωγής, με σωστή φύλαξη δεν αλλοιώνονται καθόλου" (ποιός μου την εγγυάται ρε μεγάλε, εσύ στο μαγαζί σου που το χτυπάει ο ήλιος όλη μέρα?). Όταν σε δουν όμως με λάστιχα 4ετίας στο DOT, που εσύ τα φοράς 3 χρόνια πχ, σου λένε: "πρέπει να τ' αλλάξεις, είναι άχρηστα. Δεν έχει σημασία που εσύ τα έχεις 3 χρόνια επάνω, είναι ήδη 4ετίας, αυτό μετράει". Ώπα ρε μεγάλε, ξαφνικά παίζει ρόλο το DOT? Και "κατέστρεψε" τα λάστιχα στην 3ετία? Αν δηλαδή μου είχαν πουλήσει 2ετίας λάστιχα (κατά την άποψή σας άθικτα), στα 2 χρόνια θα ήταν για πέταμα? Δεν αντικρούει η μία θέση την άλλη?

Τον τελευταίο καιρό μάλιστα, (λες κι έχουν συνεννοηθεί) έχουν μικρύνει το προσδόκιμο ζωής των ελαστικών και από κει που ξέραμε τα 4 χρόνια ως σημείο αναφοράς για αντικατάσταση, το έχουν κάνει μόνοι τους 3 χρόνια!. Για να τ' αλλάζεις γρηγορότερα. Αλίμονο, κλέφτες θα γίνουνε?...?

Στην ίδια λογική, το ίδιο συμβαίνει εδώ και χρόνια με τους χρόνους μεταξύ των service στα αυτοκίνητά μας, βάσει προδιαγραφών του κατασκευαστή. Επειδή λόγω κρίσης ο κόσμος έχει μειώσει τα διανυθέντα χλμ ετησίως, βρέθηκαν κάποιοι συνεργειάδες που σου λένε πλέον "7.500χλμ ή 1 χρόνο", όταν ο κατασκευαστής για το συγκεκριμένο αμάξι, λέει 15.000χλμ ή 2 χρόνια.

Αυτές τις δύο τις είχα ποστάρει και τότε σε ανάλογο θέμα. Τις θυμάμαι.

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± ÏÏÏÏή αÏοθήκεÏÏη ελαÏÏικÏν  Χωρίς τη ζάντα.

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± ÏÏÏÏή αÏοθήκεÏÏη ελαÏÏικÏν Με τη ζάντα.

Πείτε μου με το χέρι στην καρδιά. Έχετε δει βουλκανιζατέρ να μην έχει κάμποσα λάστιχα ντανιασμένα (χωρίς ζάντα εννοείται) το ένα πάνω στο άλλο? Προσωπικά, δεν έχω δει ούτε ένα. Ακόμα και μεγάλες εισαγωγικές εταιρείες, "αποθηκεύουν" τα προς πώληση ελαστικά με μη προτεινόμενους τρόπους.

Δείτε φωτογραφίες που βρήκα τώρα, για να μη μιλάμε στον αέρα.

ΣÏεÏική εικÏνα

Σωστή αποθήκευση, όσον αφορά τουλάχιστον την τοποθέτηση. Για τις συνθήκες θερμοκρασίας / υγρασίας / φωτισμού, έχω μια αντίρρηση λόγω του Ελενίτ ως στέγη και των έντονων φώτων, που παράγουν επιπλέον θερμότητα τοπικά και ίσως επηρεάζουν τα λάστιχα που είναι ψηλά / ψηλά.

Θα μου πείτε: Μην είσαι ψείρας ρε μεγάλε, σιγά τώρα μην επηρεάζουν τέτοιες μικρολεπτομέρειες. Θα συμφωνούσα άνετα μαζί σας, δεν έχω καμμία όρεξη να γίνομαι υπερβολικός. Αλλά δε μίλησα εγώ για "ιδανικές συνθήκες αποθήκευσης ελαστικών". Αυτοί μιλάνε και μας παπαριάζουν το κεφάλι με πράγματα που τάχαμου τηρούν ευλαβικά και πρέπει έτσι να γίνονται (συνθήκες σκότους, συγκεκριμένες και σταθερές τιμές θερμοκρασίας / υγρασίας). Να μη μιλάνε για να μην τους στήνουμε στη γωνία βλέποντας την πραγματικότητα.

ΣÏεÏική εικÏνα

Γι' αυτά που είναι στους φοριαμούς, οκ (εκτός εκείνου του ξέμπαρκου που είναι πεταμένο κυριολεκτικά πάνω σε άλλα). Για τα άλλα μπροστά-μπροστά, τί έχετε να πείτε? Ειδικά αυτά που τά 'χουν ακουμπήσει με κλίση και πατάνε στο ένα πλευρό...... όλα τα λεφτά!

Και ο φωτισμός όμως είναι πάρα πολύ έντονος (θα μπορούσε να είναι και απ' τον ήλιο αν είναι ανοιχτά στο πλάϊ δεξιά), σύμφωνα μ' αυτά που μας παραμυθιάζουν για.... συνθήκες σκότους, αυστηρά ελεγχόμενης θερμοκρασίας / υγρασίας κλπ. Σας φαίνεται εσάς αυτή αίθουσα με αυστηρές προδιαγραφές φύλαξης? Μια αποθήκη από ΕΛΕΝΙΤ????? Πλάκα κάνουμε?

Υ.Γ. Πρόσφατα άλλαξα λάστιχα στο αμάξι. Είχα αποφασίσει μεταξύ Bridgestone Turanza T005 & Pirelli Cinturato P7, με την πλάστιγγα να γέρνει αρχικώς στα Pirelli. Πήγα σε μαγαζί που είχα βάλει τα προηγούμενα λάστιχα και είχε μια τετράδα τέτοια Pirelli, με DOT Σεπτεμβρίου 2018, τα οποία είχε ντανιασμένα το ένα πάνω στο άλλο και έξω-έξω στο μαγαζί του, όπου τα χτυπούσε πολύ έντονα ο ήλιος όλη μέρα μέχρι να κλείσει, αλλά και οι εναλλασσόμενες θερμοκρασίες του φετινού χειμώνα / άνοιξης (θεός να την κάνει). Δεν ξέρω βέβαια πόσο καιρό τα είχε εκεί (ούτε που ρώτησα φυσικά, γιατί σιγά μη μου έλεγε αλήθεια), αλλά τα φοβήθηκα και δεν τα έβαλα. (Ήθελα να τα βγάλω φωτογραφία έτσι που τα είχε εκτεθειμένα λες και ήταν για πέταμα, αλλά κώλωσα μη μου την πει). Έφυγα, πήρα τηλέφωνο σε άλλον, παρήγγειλα τα Bridgestone που δεν τα είχε στο μαγαζί του, τα έφερε και τα έβαλα επιτόπου. Όπως λέει και ο Γιάννης (Gooky), είναι συχνά ψυχολογικό το θέμα, αλλά κάποιες φορές μπορεί να είναι και ουσίας.

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χωρίς το ''mi''

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

Δημοσιεύτηκε

να συμπληρωσω οτι και το πλακακι στην πρωτη φωτο δε φενεται καλοσφουγγαρισμενο

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Να συνεχίσω...

τελικα τα πήρα τα Bridgestone. V02 1519 μπροστά, V01r 4215 πίσω. 

Μονο που θα μείνουν ακόμη 1-2 μήνες στο λαστιχαδικο σωστά αποθηκευμένα γιατί με το ψάξιμο βρήκα ένα ζευγάρι Dunlop kr του 18 με ένα track day στην Σέρρες. Ίσα που αγρίεψαν... μενει να τα βάλω να τα δοκιμάσω.

υ.γ. @stamatisx έχεις ιδέα καθολου αν είναι οκ τα kr για το μηχανακι; Εμπρός θα αλλάξω φτερό για εκείνο που λέγαμε. Πίσω; Πάντως η κουβέρτα το αγκαλιάζει κανονικά. Καλο σημάδι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Να συνεχίσω...

τελικα τα πήρα τα Bridgestone. V02 1519 μπροστά, V01r 4215 πίσω. 

Στ @@ σου , έχεις Traction :laugh::laugh::laugh:. Καλορίζικα. Παίζει μια καλή περίπτωση για supercorsa, θες να ρωτήσω;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 ώρες, το μέλος Kostas-MotoLover έγραψε:

Υ.Γ. Πρόσφατα άλλαξα λάστιχα στο αμάξι. Είχα αποφασίσει μεταξύ Bridgestone Turanza T005 & Pirelli Cinturato P7, με την πλάστιγγα να γέρνει αρχικώς στα Pirelli. Πήγα σε μαγαζί που είχα βάλει τα προηγούμενα λάστιχα και είχε μια τετράδα τέτοια Pirelli, με DOT Σεπτεμβρίου 2018, τα οποία είχε ντανιασμένα το ένα πάνω στο άλλο και έξω-έξω στο μαγαζί του, όπου τα χτυπούσε πολύ έντονα ο ήλιος όλη μέρα μέχρι να κλείσει, αλλά και οι εναλλασσόμενες θερμοκρασίες του φετινού χειμώνα / άνοιξης (θεός να την κάνει). Δεν ξέρω βέβαια πόσο καιρό τα είχε εκεί (ούτε που ρώτησα φυσικά, γιατί σιγά μη μου έλεγε αλήθεια), αλλά τα φοβήθηκα και δεν τα έβαλα. (Ήθελα να τα βγάλω φωτογραφία έτσι που τα είχε εκτεθειμένα λες και ήταν για πέταμα, αλλά κώλωσα μη μου την πει). Έφυγα, πήρα τηλέφωνο σε άλλον, παρήγγειλα τα Bridgestone που δεν τα είχε στο μαγαζί του, τα έφερε και τα έβαλα επιτόπου. Όπως λέει και ο Γιάννης (Gooky), είναι συχνά ψυχολογικό το θέμα, αλλά κάποιες φορές μπορεί να είναι και ουσίας.

Τα bridgestone που παρηγγειλες δεν ξερεις που και πως ηταν αποθηκευμενα ομως....

Μπορει να τα πηρε απο καποια αποθηκη η συναδελφο με τις ιδιες-παρομοιες η και χειροτερες συνθηκες φυλαξης...

Καλο ειναι να κοιταμε και να ψαχνομαστε για το οτιδηποτε μιας και δινουμε τα ωραια μας λεφτα και εχουμε απαιτησεις αλλα σε καποια πραγματα....αν ειναι να την φας τη φολα θα την φας,οποτε ολα ξεκινουν απο τον ανθρωπο που εχεις απεναντι σου και την εμπιστοσυνη που σου βγαζει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

πριν 14 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Στ @@ σου , έχεις Traction :laugh::laugh::laugh:. Καλορίζικα. Παίζει μια καλή περίπτωση για supercorsa, θες να ρωτήσω;

Ρώτησε φυσικά, γιατί όχι; 

Αν και γενικά αποφεύγω τα μτχ. Απλά για τα kr έχω ακούσει τόσα που ήθελα να τα δοκιμάσω και 430 για δοκιμή δεν τα έδινα

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona '14 (675cc) BELL PRO STAR

Δημοσιεύτηκε

@giorgio.boun Μια χαρά πιστεύω θα είναι, δεν έχω προλάβει να τα δοκιμάσω, επομένως θα πεις Κ εντυπώσεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 17 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Τα bridgestone που παρηγγειλες δεν ξερεις που και πως ηταν αποθηκευμενα ομως....

Μπορει να τα πηρε απο καποια αποθηκη η συναδελφο με τις ιδιες-παρομοιες η και χειροτερες συνθηκες φυλαξης...

Καλο ειναι να κοιταμε και να ψαχνομαστε για το οτιδηποτε μιας και δινουμε τα ωραια μας λεφτα και εχουμε απαιτησεις αλλα σε καποια πραγματα....αν ειναι να την φας τη φολα θα την φας,οποτε ολα ξεκινουν απο τον ανθρωπο που εχεις απεναντι σου και την εμπιστοσυνη που σου βγαζει.

Αυτό είναι αλήθεια Γιώργο και παράλειψή μου που δεν το έγραψα. Ευχαριστώ για την υπενθύμιση / υπόδειξη. :thumbsup1:

Ένας από τους λόγους που "κυνηγάω" τα σχετικά φρέσκα (3-4 μήνες ψάχνω) είναι και αυτός. Να μην προλάβουν (ει δυνατόν) να πάθουν ζημιά από κακές συνθήκες αποθήκευσης.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Α, οι ειρωνείες δε συνιστούν επιχειρήματα. Αλλά μερικοί έχουν δώσει δείγματα γραφής εδώ και χρόνια. Δεν περίμενα βέβαια τίποτα καλύτερο από σφουγγαρίστρες..........

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 26 λεπτά, το μέλος Kostas-MotoLover έγραψε:

Αυτό είναι αλήθεια Γιώργο και παράλειψή μου που δεν το έγραψα. Ευχαριστώ για την υπενθύμιση / υπόδειξη. :thumbsup1:

Ένας από τους λόγους που "κυνηγάω" τα σχετικά φρέσκα (3-4 μήνες ψάχνω) είναι και αυτός. Να μην προλάβουν (ει δυνατόν) να πάθουν ζημιά από κακές συνθήκες αποθήκευσης.

Αυτος ηταν και ο λογος που πρωτη φορα σε αλλαγη ελαστικων δεν κοιταξα ημερομηνια .....ειχαν εισαχθει σαν μοντελο ενα μηνα νωριτερα.

Στο ιδιο μηκος κυμματος κινουμαστε οσον αφορα την αγορα παντως :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

και μια προσθετη πληροφορια για το αλατοπιπερο της φασης,ειναι οτι πλεον χτυπας οτι dot θες ακομα και σε συνοικιακο βουλκανιζατεραδικο.

οποτε ,αμα θελουν να σας την κανουν,σας την κανουν με κυριλε τροπο και λετε κ ευχαριστω.

οποτε τσαμπα καθεστε και σκατε για το που τα χανε,κ αν ειχανε αναμενο φως,κ αν ηταν σε ντανα ή σε ραφι,αν τα ειχανε με ερκοντησο,κ αν τα πιανανε χωρις γαντια ή ηταν ματιασμενα ξερω γω και δε τα χαιρετουσανε στο φευγα..

Τροποποιήθηκε από τον Στέργιος Βήχος
Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Ισχυει  σωστος

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εμένα με σκότωσε εκείνο το ''το ελενίτ παράγει θερμότητα''.

Ή σκατά Φυσική ήξερα τόσα χρόνια, ή έχει τίγκα ραδιοισότοπα το Ελενίτ και σπάνε οι πυρήνες και όντως παράγει θερμότητα σαν τις μπαταρίες των Voyager, ξέρω γω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος Στέργιος Βήχος έγραψε:

και μια προσθετη πληροφορια για το αλατοπιπερο της φασης,ειναι οτι πλεον χτυπας οτι dot θες ακομα και σε συνοικιακο βουλκανιζατεραδικο.

οποτε ,αμα θελουν να σας την κανουν,σας την κανουν με κυριλε τροπο και λετε κ ευχαριστω.

:blink: αυτο δεν το ηξερα....

Καλα θα μου πεις....εδω χτυπανε νουμερα στα πλαισια και τα μοτερ....στο λαστιχο θα κωλωσουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

Δημοσιεύτηκε

Και το κακό είναι ότι παίζει να την φάς και από λαστιχά που εμπιστεύεσαι,γιατί παίζει να την έφαγε κ αυτός εν άγνοια του,από τον προμηθευτή του.

Ανετοτατα όμως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Kaze-R Kawasaki Ζ (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

εγω παντως την αποθηκη την βλεπω φτιαγμενη με πανελ μονωμενα και λαμπες φθορισμου που δεν ζεσταινονται σχεδον καθολου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την 7/5/2019 at 1:20 ΜΜ, το μέλος Kostas-MotoLover έγραψε:

..........................

Σωστή αποθήκευση, όσον αφορά τουλάχιστον την τοποθέτηση. Για τις συνθήκες θερμοκρασίας / υγρασίας / φωτισμού, έχω μια αντίρρηση λόγω του Ελενίτ ως στέγη, και των έντονων φώτων που παράγουν επιπλέον θερμότητα τοπικά και ίσως επηρεάζουν τα λάστιχα που είναι ψηλά / ψηλά.

πριν 16 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Εμένα με σκότωσε εκείνο το ''το ελενίτ παράγει θερμότητα''.

Ή σκατά Φυσική ήξερα τόσα χρόνια, ή έχει τίγκα ραδιοισότοπα το Ελενίτ και σπάνε οι πυρήνες και όντως παράγει θερμότητα σαν τις μπαταρίες των Voyager, ξέρω γω

Κλασική Συριζαϊκή τακτική πλήρους διαστρέβλωσης των λεγομένων και της λογικής πραγματικότητας.

Επειδή δε σ' έχω για άσχετο και ανεγκέφαλο, το να αλλάζεις τελείως τα γραφόμενα μόνο και μόνο για να διαβάλλεις κάποιον, δε σε τιμάει καθόλου αγαπητέ. Αν έπρεπε να έχω βάλει κόμμα στη λέξη στέγη και όχι στα φώτα για να "μη μπερδευτείς" - αφού ψάχνεστε τόσο κάποιοι να την πείτε - βάζω τώρα το κόμμα παχύ-παχύ και το βγάζω από πιο κάτω και κόψε μου βαθμούς απ' το συντακτικό κε καθηγητά.........

Όσο για το ελενίτ (που δεν είδα να σ' ενόχλησε, έψαξες μόνο να βρεις κάτι να διαστρευλώσεις), δεν ξέρεις πως ό,τι βρίσκεται κάτω από ελενίτ, τους καλοκαιρινούς μήνες "βράζει"? Προσπέρασες το σημαντικό για να ασχοληθείς (σκόπιμα) με παρερμηνείες.

Και για τη φωτογραφία με τα λάστιχα ριγμένα στο πλάϊ !!!!!!!! - που σίγουρα θα κάνουν κακό στα μάγουλα και στο σκελετό εν γένει - δεν είδα κανείς να σχολιάζει και να παίρνει πίσω τα παλιότερα λεγόμενα ότι οι συνθήκες φύλαξης στις αποθήκες είναι ιδανικές. Αγνοήστε τα φώτα και τα ελενίτ. Εδώ μιλάμε για χοντρή πατάτα. Μούγκα και αβαβά όμως, γιατί καταρρίπτονται τα επιχειρήματα του εκάστοτε παντογνώστη...... που υπερασπιζόταν ότι φυλάσσονται σε τέλειες συνθήκες. Λες και είναι αποθήκες του μπαμπά του.

Tip:

Το να προσπαθείτε (οι ίδιοι και οι ίδιοι) να προσβάλλετε συνέχεια τα μέλη που δεν ανήκουν σε κλίκες και δε συμπαθείτε, ακόμα και με κακόγουστα τρικ, εκτός του ότι φαίνεται κάνοντας ΜΠΑΜ από μακριά και στον πλέον αδαή, είναι αυτό που έφερε σε αηδία τόσα και τόσα μέλη που κυριολεκτικά εξαφανίστηκαν απ' το mybike, το οποίο έχασε σε λίγες νύχτες την παλιά του αίγλη και ομορφιά. Αλλά δε φταίτε εσείς, φταίνε οι διαχειριστές του φόρουμ που ανέχονται τέτοιες καταστάσεις και δεν ξεχωρίζουν την ήρα απ' το στάρι. Ο ρόλος των απανταχού μπαχαλάκηδων αυτός είναι, να τα κάνουν όλα μπάχαλο.

Φιλιά στα μούτρα. :kiss:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε ναι, φταίνε οι διαχειριστές που δεν κόβουν όποιον δεν συμφωνεί, στην αφρική που πας με τους μασάι που ελληνικά κανείς τους δεν μιλάει, με την κάθε ''θεωρία'' που κάθε τόσο σε πιάνει.

Ελενίτ που ΠΑΡΑΓΟΥΝ θερμότητα, και λάστιχα που θα τα πιάσει αυχενικό, και ψυχολογικό όταν πάνε στον στρατό αργότερα, αν τα ακουμπάμε πλάγια.

Σοβαρά τώρα, περιμένεις άνθρωπος με λογική, να κάτσει να απαντήσει με άλλο από καλαμπούρια σε αυτά τα καμιάς λογικής πράγματα που γράφεις;

Το μέγιστον της παράνοιάς σου όμως, είναι που για να αποδείξεις τα λεγόμενά σου, βάζεις φωτό που πάνε ΚΟΝΤΡΑ σε αυτά που λες, λες για κακή αποθήκευση ελαστικών, και βάζεις μια φωτό υπόδειγμα. Αυτό πρέπει να έχει όνομα στην επιστήμη, δεν μπορεί. Ή απλά μας τρολάρεις, δεν παίζει άλλο...

Εσύ δεν ήσουν που έβγαζες στραβή και την Εθνική οδό ή σε μπερδεύω με άλλο μέλος;

Να σου πω, εδώ αλήθεια τωρα. Πιστεύεις και σε θεωρίες συνομωσίας, εμβόλια, ψεκασμοί, επίπεδη Γη, αστρολογία και τέτοια ε;

Take it easy , που λένε και οι Εγγλέζοι, θα πάθεις τίποτα.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε παίδες δεν θα ήταν καλύτερα να αφήναμε στην άκρη τις προσωπικές αναφορές, τους παραλληλισμούς με πολιτικούς χώρους και πρόσωπα και να επικεντρωθούμε στο "δια ταύτα";

Βγαίνει κάποιος λέει μια άποψη, δεν συμφωνούμε, λέμε την δικιά μας με όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένα επιχειρήματα και ο καθένας που διαβάζει ας βγάλει τα συμπεράσματα του.
Πραγματικά δεν ωφελεί κανένα να την λέει ο ένας στον άλλο!

Εγώ μπήκα να διαβάσω για τα γ@μωDOT και πέρα από τα μακροσκελή πεσίματα, το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι η φάση είναι μπιλιά, κοινώς όλοι ψωνίζουμε στα τυφλά.:cry:
Ασφαλή, έστω και εμπειρικό τρόπο για να διαλέξουμε ελαστικό έχουμε ή όχι;
Θεωρητικά διαλέγοντας κάτι πιο φρέσκο, μειώνουμε τις πιθανότητες να έχουν γίνει κάποια ή και περισσότερες παρατυπίες, μάλλον.:think:

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

@Canardo

Από ότι γράφτηκε ήδη έχουν τρόπο και χτυπάνε άλλο dot. Μου κάνει εντύπωση πώς μπορούν τόσο εύκολα και με τόση επιτυχία να το κάνουν, αλλά why not.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η υπόθεση είναι λαχείο. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα