Παναγιώτης Κ.

DOT ελαστικών - τι θα πάρετε;

39 ψήφοι

1. 1. Ποιό DOT θα προτιμούσατε;

• Μιάς εβδομάδας
    • Ενός έτους

Please sign in or register to vote in this poll.

81 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW K1300s (1300cc) Shoei XR 1100 ++ Zundapp Any (50cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Εγώ ξέρω ότι ο βουλκανισμός (κι όχι ωρίμανση tongue.gif ) συνεχίζεται από την κατασκευή του ελαστικού, έως το σημείο που θα το πετάξεις.

Αν μπορούσε κανείς να το παρομοιάσει όλο αυτό με την ζωή, θα έλεγε ότι το λάστιχο γεννιέται(κατασκευάζεται), ωριμάζει(προχωράει ο βουλκανισμός), γερνάει(συνεχίζεται ο βουλκανισμός) και πεθαίνει (τελειώνει ο βουλκανισμός). Άρα, όταν γεννιέται δεν έχει μεγάλες αντοχές στην ταλαιπωρεία όπως κι ένα μωρό, όταν ωριμάσει, είναι έτοιμο να δεχτεί τα πάνδεινα.Όταν γεράσει, αρχίζει να ξεραίνεται και να ρυτιδιάζει, και πεθαίνει όταν έχει γίνει σαν ξύλο.

Μιλάμε για καουτσούκ... το οποίο είναι ένας "ζωντανός" οργανισμός!

Βέβαια θα προτιμούσα ελαστικό 3μήνου έως 6μήνου κι όχι χρόνου ή εβδομάδας.

Τώρα με μπέρδεψες .....

Ο βουλκανισμός από όσο γνωρίζω είναι η χημική διαδικασία όπου γίνεται συνδιασμός του φυσικού καουτσούκ με χημικές ενώσεις του στοιχείου θείου, προκειμένου να προκύψει ένα υλικό με τις επιθυμητές φυσικές ιδιότητες (αδιάβροχη, όλκιμο σε όλες τις θερμοκρασίες - σε διαφορετικό βαθμό βέβαια - , πιο σταθερό στο χρόνο κλπ). Η διαδικασία του βουλκανισμού μπορεί να επαναληφθεί τμηματικά προς επιδιόρθωση βλάβης στην επιφάνεια του καουτσούκ με τη χρήση κατάλληλων χημικών ουσιών. Αυτό στο οποίο αναφερόμαστε εδώ είναι η διαδικασία ωρίμανσης (tongue.gif ) / γήρανσης ως αλληλεπίδραση με τον αέρα, την ηλιακή ακτινοβολία, τις μηχανικές καταπονήσεις κλπ κλπ. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με βουλκανισμό αυτό.

Καλά δεν το κόβω κιόλας, Χημεία είναι όχι Φυσική που τα ξέρω καλύτερα οπότε πάω να γκουγκλιάσω σχετικά .....

cheers.gif

Πράγματι:

(παραθέτω από τη σελίδα του Focus, το πληρέστερο σχετικά αρθράκι που βρήκα στα γρήγορα - να μαθαίνουμε και κάτι winking.gif )

Τι είναι ο βουλκανισμός;

Παρασκευή 14 Νοεμβρίου 2003 12:45 [Σχόλια: 3, Hits: 1]

Βουλκανισμός είναι μια χημική κατεργασία που τροποποιεί τα χαρακτηριστικά του καουτσούκ ή φυσικού κόμεος και εφαρμόστηκε για πρώτη φορά το 1839 από τον Τσαρλς Γκουντγίαρ.

Ο ίδιος βάφτισε την τεχνική του "βουλκανισμό" από το θεό της φωτιάς Ήφαιστο (στα λατινικά, Vulcanus). Το μη επεξεργασμένο καουτσούκ είναι αδιάβροχο, αλλά όχι αρκετά ελαστικό. Στις υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού τείνει να γίνεται κολλώδες, ενώ με το ψύχος του χειμώνα γίνεται σκληρό και εύθρυπτο.

Για να λυθεί το πρόβλημα, προστέθηκαν στο κόμμι με διάφορες διαδικασίες κάποιες θειούχες ενώσεις. Με τη μέθοδο αυτή δημιουργούνται δεσμοί μεταξύ των αλυσίδων των μορίων που συνθέτουν το καουτσούκ κι έτσι αναπτύσσεται ανάμεσά τους ένα είδος δικτύου που εμποδίζει τις παραμορφώσεις από τη θερμοκρασία, ενώ ταυτόχρονα επιτρέπει την ελαστική παραμόρφωση.

Η διαδικασία αυτή πρέπει να γίνεται σε συνθήκες υψηλής θερμοκρασίας και πίεσης. Το βουλκανισμένο καουτσούκ είναι αδιαπέραστο από τον αέρα και το νερό και δεν καταστρέφεται από το οξυγόνο, τα οξέα και τους οργανικούς διαλύτες.

Σ' αυτό ο βουλκανισμός οφείλει τη μεγάλη του επιτυχία και χρησιμοποιείται στην παραγωγή μιας μεγάλης ποικιλίας αντικειμένων όπως μπάλες, παιχνίδια, προφυλακτήρες, φουσκωτά αντικείμενα, σωληνώσεις και, από το 1845, έτος κατά το οποίο ανακαλύφθηκαν, την κατασκευή ελαστικών.

Αν αυξήσουμε κατά το βουλκανισμό την ποσότητα του θείου, παίρνουμε τους εβονίτες, μονωτικά υλικά που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή χτενών, στυλογράφων, διακοπτών και οδοντοστοιχιών. Ο βουλκανισμός είναι μια αντιστρεπτή διαδικασία χάρη σε μια κατεργασία που ονομάζεται αναγέννηση.

....

περιεργως τα λαστιχα κατασκευαζονται με τον ιδιο τροπο ειτε για gp ειτε για καθημερινη χρηση.

το μονο που αλλαζει ειναι η "δοσολογια".

....

Μα βάσει του τι έχει λεχθεί παραπάνω (δεν εννοώ από εμένα) μάλλον δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Βασίζεις αυτό που λες σε κάτι που γνωρίζεις ή όχι? Αν σκεφτείς τη σχετική χρήση τους στη μία και την άλλη περίπτωση δεν πολυστέκει ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

cheers.gif

Τροποποιήθηκε από τον angelthing
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

περιεργως τα λαστιχα κατασκευαζονται με τον ιδιο τροπο ειτε για gp ειτε για καθημερινη χρηση.

το μονο που αλλαζει ειναι η "δοσολογια".

Τόσο αληθινό όσο και το ότι "όλες η μηχανές κατασκευαζονται με τον ίδιο τρόπο"

αν μιλαμε τεσπα για δυο λαστιχα "σωστα" ψημενα,το ενα με ηλικια μιας βδομαδας κ το αλλο ενος χρονου?

να παρω το σιτεμενο?

Μιλάμε για αυτό που αναφέρεται στο πρώτο πόστ, τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο. Και αυτό ακριβώς ήθελε να πει ο ποιητής, το ότι το "φρέσκο" DOT δεν είναι πανάκεια..................... απλά έχει "πλασσαρισθεί" απο (ακατονόμαστα και άλλα) άτομα, που το μόνο που ξέρουν να "διαβάζουν" σε ένα λάστιχο είναι τα νούμερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εχουν γραφτει πολλα αρθρα για τα λαστιχα απ τον ειδικο τυπο.

τα λαστιχα ειναι "ζωντανος οργανισμος" (κι απ τη στιγμη που θα παραχθουν εχουν τις καταλληλες προδιαγραφες για τη χρηση που προοριζονται).

ως εκ τουτου "γερνανε"=σκληραινουν(πολυμερισμος) ειτε αποθηκευμενα ειτε οχι.

απλα στη χρηση, αυτο γινεται πολυ πολυ γρηγοροτερα + τη φθορα απ το δρομο.

(αυτο συμβαινει διοτι το λαστιχο φορεμενο αποκτα τη θερμοκρασια λειτουργιας και εκει αρχιζουν εντονοτερες οι διεργασιες του πολυμερισμου)

καθε φορα που συμβαινει αυτο, κρυο-ζεστη το λαστιχο σκληραινει σταδιακα,μεχρι που γινεται ακαταλληλο πλεον.

για τα gp τι να πω.ισως παρανοηθηκε αυτο που εγραψα κ το χιουμορ μου(καμια διαθεση για κοροϊδια)

απλα η τεχνολογια των gp ειναι ηδη φορεμενη στις καθημερινες μηχανες κι αυτο δεν εξαιρει τα ελαστικα τους. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τόσο αληθινό όσο και το ότι "όλες η μηχανές κατασκευαζονται με τον ίδιο τρόπο"

Μιλάμε για αυτό που αναφέρεται στο πρώτο πόστ, τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο. Και αυτό ακριβώς ήθελε να πει ο ποιητής, το ότι το "φρέσκο" DOT δεν είναι πανάκεια..................... απλά έχει "πλασσαρισθεί" απο (ακατονόμαστα και άλλα) άτομα, που το μόνο που ξέρουν να "διαβάζουν" σε ένα λάστιχο είναι τα νούμερα.

οσον αφορα το πρωτο σκελος.

αν δεν τους ενδιεφερε το να ειναι φρεσκο το ελαστικο, θα ειχαν αποθηκευσει ολους τους τυπους των ελαστικων που πιθανον χρησιμοποιουνταν και θα τα ειχαν ετοιμα απο την προηγουμενη χρονια.

θα χαν και καλυτερα κρατηματα και δε θα τρεχαν και τελευταια στιγμη προλαβαινω-δεν προλαβαινω.

δεν εχουν τετοιο προβλημα,ουτε αποθηκευσης,ουτε θα τους εμεναν λαστιχα απουλητα με τοσα πρωταθληματα.

οσον αφορα το δευτερο..

το βρισκω πολυ λογικο απ τις αντιπροσωπειες και τους εμπορους που τους εχουν μεινει χρονιαρικα λαστιχα απουλητα, να προβαλουν σαν καλυτερα τα παλια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

εχουν γραφτει πολλα αρθρα για τα λαστιχα απ τον ειδικο τυπο.

τα λαστιχα ειναι "ζωντανος οργανισμος" (κι απ τη στιγμη που θα παραχθουν εχουν τις καταλληλες προδιαγραφες για τη χρηση που προοριζονται).

ως εκ τουτου "γερνανε"=σκληραινουν(πολυμερισμος) ειτε αποθηκευμενα ειτε οχι.

απλα στη χρηση, αυτο γινεται πολυ πολυ γρηγοροτερα + τη φθορα απ το δρομο.

(αυτο συμβαινει διοτι το λαστιχο φορεμενο αποκτα τη θερμοκρασια λειτουργιας και εκει αρχιζουν εντονοτερες οι διεργασιες του πολυμερισμου)

καθε φορα που συμβαινει αυτο, κρυο-ζεστη το λαστιχο σκληραινει σταδιακα,μεχρι που γινεται ακαταλληλο πλεον.

για τα gp τι να πω.ισως παρανοηθηκε αυτο που εγραψα κ το χιουμορ μου(καμια διαθεση για κοροϊδια)

απλα η τεχνολογια των gp ειναι ηδη φορεμενη στις καθημερινες μηχανες κι αυτο δεν εξαιρει τα ελαστικα τους. :winking:

Φίλε, χωρίς να θέλω να σου την "πω", ο "ειδικός τύπος" ειδικά στην Ελλάδα, απλά αναμασά περιλήψεις απο τα δελτία τύπου των εταιρειών, και παρουσιάζει με πολύ σάλτσα κατορθώματα που θα ήθελε να είχε κάνει, σε παρουσιάσεις και πίστες. Πίστεψε με, τους έζησα αρκετές φορές απο κοντά, τόσο σε πίστες όσο και σε άλλες εκδηλώσεις. Όταν μετά διάβαζα στα περιοδικά ή έβλεπα στην τηλεόραση αυτά που γράφανε και λέγανε, αναρωτιόμουνα μήπως εγώ ήμουν κάπου αλλού........... Ο νους των περισσοτέρων σε κάνα μπλουζάκι ή καπελάκι, άκρη για καμιά τζάμπα βόλτα σε κάνα Grand Prix, ή καμιά τετράδα λάστιχα στην κούτρα......... Οι περισσότεροι είναι επιεικώς άσχετοι και κουλοί, λίγες είναι οι "πέννες" και τα "χέρια".

Όσο για την τεχνολογία που λές, ελάχιστη είναι η σχέση των αγωνιστικών ελαστικών με αυτά του εμπορίου,

(Για περισσότερες πληροφορίες δες ΕΔΩ).

οσον αφορα το πρωτο σκελος.

αν δεν τους ενδιεφερε το να ειναι φρεσκο το ελαστικο, θα ειχαν αποθηκευσει ολους τους τυπους των ελαστικων που πιθανον χρησιμοποιουνταν και θα τα ειχαν ετοιμα απο την προηγουμενη χρονια.

θα χαν και καλυτερα κρατηματα και δε θα τρεχαν και τελευταια στιγμη προλαβαινω-δεν προλαβαινω.

δεν εχουν τετοιο προβλημα,ουτε αποθηκευσης,ουτε θα τους εμεναν λαστιχα απουλητα με τοσα πρωταθληματα.

οσον αφορα το δευτερο..

το βρισκω πολυ λογικο απ τις αντιπροσωπειες και τους εμπορους που τους εχουν μεινει χρονιαρικα λαστιχα απουλητα, να προβαλουν σαν καλυτερα τα παλια.

Για τα GP αγαπητέ, επειδή η τεχνολογία και των κινητήρων και των πλαισίων προοδεύει, όχι μήνα στον μ'ηνα, αλλά βδομάδα στη βδομάδα, με αυτό το ρυθμό αλλάζουν και οι απαιτήσεις απο τα λάστιχα. Με το ίδιο σκεπτικό και η κάθε ομάδα θα έβγαζε και διακόσοιους κινητήρες και άλλα τόσα πλαίσια, για να έχει και τα επόμενα χρόνια.

Όσο για το δεύτερο, πραγματικά μου κάνει εντύπωση η όλη αρνητική σου στάση, σε όλα εκτός απο αυτά που εσύ (νομίζεις πως) ξέρεις (απο πού, άραγε).

Τροποποιήθηκε από τον Παναγιώτης Κ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οκ δεν εχει νοημα.

παντως παναγιωτη δεν ξερω που βλεπεις τον αρνητισμο.

ειδικα σ ενα τοπικ λαστιχολογιας.

οσο το "απο που αραγε"....πολυ απλα απ την τσεπη μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva SuperCity (125cc) Shark S500 Air Suzuki GSX-R (600 K5cc)

Δημοσιεύτηκε

Η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι οπως και στην συντριπτικη πλειοψηφεια, ετσι και εδω το παν μετρον αριστον εχει ισχυ, και θα προτιμουσα να παρω ενα λαστιχο ουτε καινουργιο-καινουργιο ουτε φυσικα παλιο. Συμφωνα με την εμπειρια του μηχανικου μου, αλλα και τη δικια μου θεωρω καινουργιο-καινουργιο λαστιχο νεοτερο του μηνα και παλιο γηραιοτερο του ετους. Εκει αναμεσα σ αυτες τις ηλικιες are good for me (σωστα αποθηκευμενα παντα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Sh300i abs Gilera Runner 50 DD

Δημοσιεύτηκε

ενα λαστιχο ενος ετους ειναι τελειο δεν εχει κανενα προβλημα 'μπαγιατεματος' αυτο το ξερω απο λαστιχα που εχω βαλει

το ολοφρεσκο (τοσο πολυ) δε το εχω δοκιμασει να πω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbf (125cc) kbc

Δημοσιεύτηκε

Την 7/4/2010 at 1:43 ΜΜ, το μέλος Μενιδιάτης έγραψε:

ποιο από τα δύο ισχύει;

Πηγή: «ΑΥΤΟ24»

Πηγή: «goodyear»

ξανανοιγω το θρεντ για να κανω μερικες διευκρινισεις

νεο μελος μελος ειμαι οποτε να μου συγχωρηθει η '' καθυστερηση''

DOT σημαινει department of transport Αυτες οι νορμες βγαινουν απο αμερικη και αναλογα με το καθεστως νομων του καθε κρατους διαμορφωνονται

ειναι οπως λεμε ISO η οπως την πιστοποιηση  IP ( αδιαβροχοποιηση, αντοχη κτλ._)που συνανταμε στις ηλεκτρονικες συσκευες συνηθως

ειναι βασικα μια πιστοποιηση καλυψης προδιαγραφων

αν δεν πληρει τους κανονες ασφαλειας- προδιαγραφων το προιον δεν παιρνει dot.

το συνανταμε σε κρανη , φαναρια ,κκαι ακομα στα υγρα φρενων.

δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με ημερομηνια 

υπαρχουν λαστιχα χωρις DOT τα οποοια οι πωλητες ειναι υποχρεωμενοι να ενημερωσουν τον πεκατη και φυσικα βασει νομου πωλουνται με μεγαλη εκπτωση

πολλα λαστιχα που εχουν πεσει στα χερια μου χωρις dot ειναι τα firestone 590, avon zv3 και μια θυγατρικη της bridgestone η DAYTON που ειναι τελειως της πλακας.

τωρα γενικα ειναι προτημοτερο να βαλει καποιος λαστιχα 6 με 18 μηνων 

εκει η ζυμωση που εχει γινει στο καουτσουκ ειναι στην καλυτερη φαση της και το λαστιχο εχει την καλυτερη σχεση αντοχης-προσφυσης.

ο ηλιος επιταχυνει την γηρανση-ζυμωση γιαυτο και το λαστιχο ξεραινεται....στεγνωνει...

το λαστιχο ειναι ζωντανος οργανισμος γιαυτο και οταν αποθηκευεται πρεπει να γινεται σε συνθηκες απολυτου σκοτους και με την πουδρα του.

μεχρι 3 χρονια ομως. οσο καλα και αν προστευτει ενα λαστιχο οι μυκητες και ολα τα συστατικα του καουτσουκ συνεχιζουν την ζυμωση και αχρηστευουν το ελαστικο

αν καποιος βαλει ελαστικο μιας εβδομαδας θα εχει σαφως μεγαλη προσφυση αλλα μικρη διαρκεια.

αν καποιος βαλει ελαστικο 3 χρονων θα συμβει το αντιθετο.

αποριες καιερωτησεις δεκτες 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr (999cc) shoei

Δημοσιεύτηκε

πριν 28 λεπτά, το μέλος Νικοςδ έγραψε:

αν καποιος βαλει ελαστικο μιας εβδομαδας θα εχει σαφως μεγαλη προσφυση αλλα μικρη διαρκεια.

αν καποιος βαλει ελαστικο 3 χρονων θα συμβει το αντιθετο.

αποριες καιερωτησεις δεκτες 

για πες μας τι ακριβως θα συμβει αν καποιος βαλει λαστιχο 3 χρονων...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Να πω και εγώ ένα προβληματισμό μου μήπως με βοηθήσετε...

τα λάστιχα που έχω είναι για αλλαγή και βρήκα μια πολύ καλή προσφορά για ένα Bridgestone v01r του 15 μαζί με ένα v02 φρέσκο. Και τα δυο είναι καινούργια απλά το πίσω έμεινε στοκ. Αξίζει;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

τα λάστιχα που έχω είναι για αλλαγή και βρήκα μια πολύ καλή προσφορά για ένα Bridgestone v01r του 15 μαζί με ένα v02 φρέσκο. Και τα δυο είναι καινούργια απλά το πίσω έμεινε στοκ. Αξίζει;;;

ναι αξιζει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

πριν 15 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Θα σου πω πως το σκέφτομαι εγώ. Αν είχα τον ίδιο προβληματισμό με εσένα, θα έβαζα το v01r μόνο αν έπαιρνα το ΟΚ από άνθρωπο που να εμπιστεύομαι στο 100% και που προφανώς θα είχε εμπειρία πολλαπλάσια από την δική μου στο κομμάτι για το οποίο το θες. Αν δεν είχα κοντά μου κάποιον τέτοιον, θα έβαζα φρέσκα ελαστικά διότι το ψυχολογικό κομμάτι για εμένα είναι πολλές φορές τεράστιας σημασίας. Δεν βοήθησα επί της ουσίας αλλά καταλαβαίνεις πως στο λέω.

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 6 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Θα σου πω πως το σκέφτομαι εγώ. Αν είχα τον ίδιο προβληματισμό με εσένα, θα έβαζα το v01r μόνο αν έπαιρνα το ΟΚ από άνθρωπο που να εμπιστεύομαι στο 100% και που προφανώς θα είχε εμπειρία πολλαπλάσια από την δική μου στο κομμάτι για το οποίο το θες. Αν δεν είχα κοντά μου κάποιον τέτοιον, θα έβαζα φρέσκα ελαστικά διότι το ψυχολογικό κομμάτι για εμένα είναι πολλές φορές τεράστιας σημασίας. Δεν βοήθησα επί της ουσίας αλλά καταλαβαίνεις πως στο λέω.

Έχω ρε παιδί μου ανθρώπους. Ένας από αυτούς είναι ο πιο πάνω που έγραψε αλλά καταλαβαινω ότι το λένε σαν ότι είναι value for money. Καλα μην το πιάσουμε το θέμα ψυχολογίας. Αν είναι μια σε σένα σε μένα είναι 10. Εδώ δώσαμε 1000€ ευρώ για το τραξιον μόνο και μόνο για το ψυχολογικό. Αλλιώς δεν θα την ξανα έβαζα μέσα.

σε αυτήν την περίπτωση πάντως είναι και το πίσω το στοκ. Μπροστά θα είναι καλο. Γιαυτο το σκευτομαι. Αν ήταν το μπροστά δεν θα το συζητούσα καθολου.

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε νιώθω απόλυτα. Το kayo έρχεται με made in china γόμες. Έχω παιδί που σαν οδηγός αλλά και σαν εμπειρία είναι 10 σκαλοπάτια πάνω από εμένα ο οποίος θεωρεί χαζομάρα να τα αλλάξω με την vfm λογική.  Ε, θα τα αλλάξω. Όπως λογικά δεν θα βάλεις κι εσύ λάστιχο του 15. Θα φτάσει το σημείο που θα σκεφτείς τι χρήμα έχεις "πετάξει" και θα την σκάσεις την επιπλέον χρηματική διαφορά. Για τελευταία φορά φυσικά:wub::wub::laugh::laugh:

Τροποποιήθηκε από τον Gouky7

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Σε νιώθω απόλυτα. Το kayo έρχεται με made in china γόμες. Έχω παιδί που σαν οδηγός αλλά και σαν εμπειρία είναι 10 σκαλοπάτια πάνω από εμένα ο οποίος θεωρεί χαζομάρα να τα αλλάξω με την vfm λογική.  Ε, θα τα αλλάξω. Όπως λογικά δεν θα βάλεις κι εσύ λάστιχο του 15. Θα φτάσει το σημείο που θα σκεφτείς τι χρήμα έχεις "πετάξει" και θα την σκάσεις την επιπλέον χρηματική διαφορά. Για τελευταία φορά φυσικά:wub::wub::laugh::laugh:

Α ρε Βασίλη εσυ με νιώθεις παλικάρι μου. Αυτό το για τελευταία φορά - δεν ξανα αγοραζω τπτ ξανα, αν επερνε ο @pitapola 1€ Κάθε φορά που το άκουγε τώρα θα ήταν μπαχαμες και θα έπινε κοκτέιλ!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Α ρε Βασίλη ...

Γιώργη, ξεκίνησες να ψάχνεις για Άγιο Βασίλη βλέπω ε; :laugh: 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 2 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Γιώργη, ξεκίνησες να ψάχνεις για Άγιο Βασίλη βλέπω ε; :laugh: 

Βασίλη;;; Ότι ναναι τώρα το ειδα Γιάννη ήθελα να πω. Συγνωμμη

μου βάζετε και εσείς γκουκι μουκι, ντεβιλ ο πιο πάνω. Βάλτε το ονομα σας να μην μπερδευόμαστε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbf (125cc) kbc

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος devil's animal έγραψε:

Όταν κυκλοφορείς νύχτα θα βγαίνουν  φαντάσματα. 

Και τα χάμπουργκερ ενώ θα τα παραγγέλνεις με μοσχάρι θα έρχονται με γαλοπούλα. 

Βλασφημία κανονική. 

Έχουν αναφερθεί και άλλα περίεργα πράγματα αλλά ειναι από αναξιόπιστες πηγές. 

Άμα θες τώρα να.μιλξσουμε σοβαρά άσε τις ειρωνείες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

@giorgos.boun δες το απο κοντα, αν δεν ειναι ξεραμενο-φθαρμενο και στο δινει σε καλη τιμη σε σχεση με το φρεσκο παρτο.

εχω βρει ζευγαρι καινουρια για το μικρο dot 2016. αν μου τα δωσει κατω των 1/3 της τιμης λογικα θα τα παρω, γιατι τα angel gt που εχω ειναι τερμα σκληρο-τουρισταδικο και δεν κανει για σβελτη οδηγηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbf (125cc) kbc

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος devil's animal έγραψε:

Κάνω ολόκληρη ιστορία γράφω κάποια σωστά πράματα που ξέρεις ότι είναι σωστά...

Απαντάς έτσι και περιμένεις να σε πάρω στα σοβαρά? 

Για να γυρίσεις να απαντήσεις " όχι ρε φίλε απλά ρωτάω γιατί εξαπτεσαι? ".

Τα έχω βαρεθεί αυτά φίλε.

Χάσιμο χρόνου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος Νικοςδ έγραψε:

Όταν κυκλοφορείς νύχτα θα βγαίνουν  φαντάσματα. 

Και τα χάμπουργκερ ενώ θα τα παραγγέλνεις με μοσχάρι θα έρχονται με γαλοπούλα. 

Βλασφημία κανονική. 

Έχουν αναφερθεί και άλλα περίεργα πράγματα αλλά ειναι από αναξιόπιστες πηγές. 

Άμα θες τώρα να.μιλξσουμε σοβαρά άσε τις ειρωνείες. 

σοβαρα θελω να μιλησουμε...

δεν καταλαβαινω που ειδες την ειρωνια...

σου εκανα μια ευθεια ερωτηση και περιμενω μια ευθεια απαντηση...τι ακριβως θα συμβει αν βαλει καποιος λαστιχο 3 ετων? (που το εχει παρει απο σοβαρο λαστιχά και οχι απο κανενα οικοπεδο)...

αυτη την φορα απαντησε ΕΣΥ χωρις ειρωνια..

πριν 3 λεπτά, το μέλος Νικοςδ έγραψε:

Κάνω ολόκληρη ιστορία γράφω κάποια σωστά πράματα που ξέρεις ότι είναι σωστά...

Απαντάς έτσι και περιμένεις να σε πάρω στα σοβαρά? 

Για να γυρίσεις να απαντήσεις " όχι ρε φίλε απλά ρωτάω γιατί εξαπτεσαι? ".

Τα έχω βαρεθεί αυτά φίλε.

Χάσιμο χρόνου. 

μπαλιτσα στην εξεδρα...μ'αρεσεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 6 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

@giorgos.boun δες το απο κοντα, αν δεν ειναι ξεραμενο-φθαρμενο και στο δινει σε καλη τιμη σε σχεση με το φρεσκο παρτο.

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Είναι καινούργιο στοκ πίσω ελαστικό. Δεν είναι ούτε φθαρμένο ούτε τπτ απλά είναι αν θυμάμαι καλα 2515. 

Το παίρνω κάτω από την μισή του αξία.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbf (125cc) kbc

Δημοσιεύτηκε

Η απάντηση βρίσκεται από πάνω σου. 

Δεν έχω χρόνο για χάσιμο.

Καλό σκ 

Όταν σοβαρευτείς μιλάμε 

πριν 1 λεπτό, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Μάλλον δεν το έγραψα σωστά. Είναι καινούργιο στοκ πίσω ελαστικό. Δεν είναι ούτε φθαρμένο ούτε τπτ απλά είναι αν θυμάμαι καλα 2515. 

Αν μη τι άλλο πρέπει να στο αφήσει πολύ καλύτερη τιμή 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 λεπτά, το μέλος Νικοςδ έγραψε:

Η απάντηση βρίσκεται από πάνω σου. 

Δεν έχω χρόνο για χάσιμο.

Καλό σκ 

Όταν σοβαρευτείς μιλάμε 

Tώρα σοβαρά; Γιατί τέτοια έπαρση και τέτοια συμπεριφορά ρε φίλε; Βρήκες τον χρόνο και καλά έκανες εννοείται να κάτσεις να γράψεις 5 πράγματα και σε ρωτάει ένας άνθρωπος που έκανε τον κόπο να κάτσει να τα διαβάσει μια απορία πάνω σε αυτά και απαντάς με αυτό τον τρόπο; Από που κι ως που; Είσαι κάποια αυθεντία πάνω στα ελαστικά και πρέπει να πάρουμε ως de facto την άποψή σου; Σου κατέστρεψαν το γυρολόγιο τα ελαστικά τριετίας; Εγώ ξέρω πως ο νο1 λαστιχάς των Αθηνών δίνει εγγράφως σε κάθε αλλαγή ελαστικών την ακριβώς αντίθετη από εσένα άποψη, ότι δηλαδή τα ελαστικά ξεκινούν και μετρούν αντίστροφα από την στιγμή που θα φορεθούν και όχι από κάποια άλλη ημερομηνία. Δεν σου λέω πως συμφωνώ ή πως θα φορούσα λάστιχα στοκαρισμένα αλλά αυτό είναι μια υποκειμενική γνώμη και σε καμία περίπτωση δεν θα την πλάσαρα ως πληροφορία που δεν χωράει αμφισβήτηση όπως κάνεις εσύ.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα