FOURNARIS

Κράνος Kρανος: Μυθοι και πραγματικοτητα

113 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

πολύ ωραίο άρθρο. μια άλλη λύση είναι να σου πέρνουν τη μηχανη σε περιπτωση που σε πιασουν χωρις κρανος, οπως στην Ιταλία. Εκεί (αν εξαιρέσουμε τα νότια μέρη...) δεν υπάρχει αναβάτης χωρίς κράνος γιατί απλά ξέρουν ότι αν τους πιάσει η αστυνομία θα τους κατασχεθεί η μηχανή και θα βγει μετά σε πληστηριασμό. Ας εφαρμοστεί και εδώ και θα δείτε που θα φοράνε όλοι κράνος μετά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki Ζ

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

το κρανος σωζει .τελεια και παυλα .2 γνωστοι μου επεσαν με 20 χιλιομετρα ο ενας εκανε ραματα κατω απο το ματι και ο αλλος τραβηχτηκε 3 μηνες με ευτυχως ελαφρυ αιματωμα στον εγκεφαλο ...........ευτυχως τωρα ειναι καλα .αν το φοραγαν δεν θα παθαιναν τιποτα.full face παντα

Τροποποιήθηκε από τον gregoKLE

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το κρανος σωζει .τελεια και παυλα .2 γνωστοι μου επεσαν με 20 χιλιομετρα ο ενας εκανε ραματα κατω απο το ματι και ο αλλος τραβηχτηκε 3 μηνες με ευτυχως ελαφρυ αιματωμα στον εγκεφαλο ...........ευτυχως τωρα ειναι καλα .αν το φοραγαν δεν θα παθαιναν τιποτα.full face παντα

full face γιατι? είμαι άσχετος όπως καταλαβαίνεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ζ

Δημοσιεύτηκε

full face γιατι? είμαι άσχετος όπως καταλαβαίνεις...

για να προστατευει και το σαγονι σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

και πώς προστατεύει το σαγόνι μου ένα full face? λίγο ύφασμα είναι...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Modenas x-cite

Δημοσιεύτηκε

δεν είναι!αμα δείς απο κοντά ένα full face τις προκοπής θα δείς οτι αμα το φορέσεις και το έχεις και δεμένο πάνω απο όλα..είναι προστατευμένο και το σαγόνι σου ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki kazer Kawasaki Versys (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

:respekt: :respekt:

Συμωνω απολυτα μαζι σου και οποιος εχει βιωσει τρακαρισμα με αποτελεσμα να βρει το κεφαλι του στην ασφαλτο και να ακουσει το χαρακτηριστικο "ντουπ", τοτε μπορει να καταλαβει το ποσο σωτηριο ειναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fournarelli Ευρωπαϊκό (900+cc)

Δημοσιεύτηκε

Ενταξει, εχει περασει η ηλικια (38 εγινα) και μαζι με αυτην περασαν τα χρονια που θεωρουσα ουτοπικα οτι μπορει να αλλαξει ο κοσμος με λογια.

Λιγο ονειροπολα και λιγο ρομαντικα θεωρουσα οτι με τη γνωση και την εμπειρια που απεκτησα τα τελευταια 22 χρονια επανω στις μοτοσυκλετες μπορουσα εστω και μηδαμινα να αλλαξω κατι. Κατι εστω για εναν και μονο ανθρωπο. Μια παρατηρηση, μια νουθεσια ουσιαστικα με πολυ ομορφο και ευγενικο τροπο.

Ενας να το βαλει στο καζανοκεφαλο του και να σωθει την ωρα της πτωσης ελεγα ειναι κερδος.

Μαλλον εκανα λαθος.

Πολυ διακριτικα και με τεραστια δοση ευγενειας και χιουμορ εκανα μια τετοια παρατηρηση σε πιτσιρικα 18+ στο φαναρι μεσα στην Κατερινη εχτες γιατι ειχε το κρανος στον αγκωνα.

Η απαξιωτικη ματια που εισεπραξα ηταν απειρως χειροτερη και πονεσε περισσοτερο απο την κουβεντα που ειπε. Κατι σε βρισια αλλα δεν το επιασα με ακριβεια γιατι μολις ειχε ανοιξει το φαναρι και ξεχυθηκαν πολλοι μπροστα και η φασαρια ηταν μεγαλη.

Αν ξανακανω το ιδιο λαθος παιδες να με σταυρωσετε.

Ακαριαια θυμηθηκα ενα περιστατικο που εγινε σε βολτα με τους υπολοιπους Βορειους.

Στροφη για καπου κοντα στην Εδεσσα και στην κορυφη καθεται ο Captain Slow και περιμενει να περασει και ο τελευταιος (εγω) μην τυχει και χαθω.

Ξεκιναει μολις τον πλησιασα και κανει νοημα σε κατι πιτσιρικια (γυρω στα 15) με παπακια (που παρακολουθουσαν να περναμε) κατι του τυπου -Που ειναι το κρανος σας ρε παλικαρια; και δειχνει το δικο του.

Εισεπραξε μια ομοιως απαξιωτικη ματια και ενα κουνημα του κεφαλιου εξισου απαξιωτικο με ενα στυλακι "Τα ξερεις ολα τωρα και μας την λες παλιομαλακα, τι να το κανω το κρανος με το παπακι;"

Δεν του ειπα τιποτε συνεχισαμε τη βολτα αλλα εμεινε στο μυαλο και το θυμηθηκα εχτες.

Η βλακεια τελικα ειναι ανικητη οπως ειπε καποιος το ονομα του οποιου δεν ενθυμουμαι.

Τελος, απο εδω και περα θα το κραταω κλειστο το ρημαδι το βρωμοστομα μου.

Και εσυ πιτσιρικα αν τυχει και διαβαζεις σου ευχομαι να προλαβεις να μεγαλωσεις αρτιμελης, να μην παθεις για να μαθεις και αλλα τετοια ομορφα.

Καλο απογευμα!!!

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Scooter εργάτης (Γ.Τ.Π.cc) Nolan N84 Harley Davidson V-Rod (1247cc)

Δημοσιεύτηκε

Τι μου θύμησες τώρα...

έχω βγάλει βόλτα με το καρότσι τον ανιψιό μου. Ο ανηψιός έχει τρέλα με τα μηχανάκια από βρέφος, τα παρατηρεί και τα δείχνει συνέχεια και όταν σκάω μύτη με τη μηχανή τρελαίνεται από τη χαρά του.

Τότε ήταν 2 χρονών και δεν μιλούσε ακόμα πλήρως, είχε κολλήσει σε ένα παπί παρκαρισμένο στο δρόμο και το κοίταζε με τις ώρες. Σκάει μύτη το ζευγάρι που το είχε παρκάρει, βλέπουν το μικρό και αρχίζουν να του μιλάνε, να χαμογελάνε κτλ

Σε κάποια φάση ετοιμάζονται να φύγουν, βάζουν μπροστά, ανεβαίνουν και ο μικρός τρελαίνεται, τους δείχνει, αρχίζει τις χειρονομίες και προσπαθεί να τους μιλήσει. Αυτοί το παίρνουν πρέφα και με ρωτάνε "τι λέει;" απαντάω "σας λέει να φορέσετε κράνος" και παγώνουν. Ο μικρός με βλέπει συνέχεια με κράνος και θεωρεί αφύσικο να μην φοράει κάποιος.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
TCB Wind (125cc) Yamaha V50 TownMate (50cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε FOURNARIS με το χέρι στην καρδιά, σου εύχομαι να ξανακάνεις πολλές φορές αυτό το λάθος και να ξανανοίξεις το... ρημάδι το βρωμόστομά σου. Από όλους αυτούς που σε βρίζουν, έστω ένας να το ξανασκεφτεί (και είμαι σίγουρος ότι υπάρχει) είναι κέρδος και αξίζει το τίμημα της απαξίωσης που ζεις δίνοντας τέτοιες συμβουλές. Μην ξεχνάς ότι η συντριπτική πλειοψηφία τέτοιων ατόμων είναι πιτσιρικάδες και εμείς οι πιο προχωρημένης ηλικίας (σωματικής αλλά κυρίως πνευματικής) μπορούμε να φιλτράρουμε πλέον αντιδράσεις και να είμαστε πιο συγκαταβατικοί με την υπεροψία που διακατέχει τη νεαρή ηλικία.

Φίλε barticiani το να κάνεις το σωστό ή μάλλον το να είσαι συνειδητοποιημένος γιατί κάνεις το σωστό είναι καθαρά θέμα παιδείας και η παιδεία κερδίζεται στα πρώτα χρόνια της ζωής και κυρίως δίνοντας το σωστό παράδειγμα. Σαν Έλληνες είμαστε πίσω στο θέμα οδικής παιδείας (όπως και σε πολλά άλλα) όχι γιατί φταίει η πολιτεία για αυτό (που φταίει) αλλά κυρίως γιατί δεν ενδιαφέρει εμάς τους ίδιους να δώσουμε στα παιδιά μας τις σωστές βάσεις. Κράτος είμαστε εμείς οι ίδιοι, οπότε μην ζητάμε ευθύνες αλλού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki SV650A (650cc) HJC IS-17

Δημοσιεύτηκε

Το έχω πει και σε άλλο θέμα, αλλά θα το πω και εδώ. Δεν υπάρχει τίποτε χειρότερο από τους ανεύθυνους γονείς! Γονείς που βάζουν επάνω στα μηχανάκια τους τα παιδιά τους χωρίς καμία απολύτως προστασία! Έχω δει και μωρά επάνω στα μηχανάκια, μπροστά στο τιμόνι, ή ανάμεσα στους δύο γονείς(;)! Έλεος δηλαδή! Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ κάποια παρατήρηση, διότι ξέρω που θα καταλήξει! Αλλά τα παιδιά; Τι φταίνε αυτά τα πλάσματα που τους έτυχαν τέτοιοι ανεύθυνοι γονείς; Αυτά σκέφτομαι και θέλω να τους βάλω στη θέση τους! Αλλά πάντοτε διστάζω, επειδή δεν έχω όρεξη για καυγά. Ας έκανε η τροχαία σωστά τη δουλειά της, και αυτό θα αρκούσε πιστεύω. Μα δεν σκέφτονται πως από ένα απλό γλίστρημα, δεν είναι ανάγκη κάποιος να παραβιάσει το στόπ κ.α. υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υπάρξει σοβαρός τραυματισμός του παιδιού; Δεν ζούμε πια στα άθλια 80's! 2015 έχουμε πλέον, ξυπνήστε! Επίσης μια άλλη συνηθισμένη περίπτωση είναι τα νεαρά ζευγάρια. Πάντα ξεκράνοτοι και οι δύο, και οκ ο μάγκας με την παντόφλα και το μαγιό, είναι μ@λακας, η κοπέλα τι σου φταίει ρε τσόγλανε! Αλλά ξέχασα... θα χαλάσουν τα μαλλιά της!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

+10000000000000000

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Astrea grand (125cc) Shoei (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Πάντα κράνος παιδιά και παντού !!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.