Παναγιώτης Κ.

Michelin Anakee 2

120 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

........................

Υ.Γ.Παναγιωτη,Καβαλιωτη φιλε...ειχες δικιο για τα λαστιχα που επεμενες...αψογα,σε βρεγμενο και στεγο,σε στροφη και δικαβαλο...:_thumbsup:

......................................

Έκαστος στο είδος του, και ο Λουμίδης στους καφέδες................. _thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

1000 και κατι χλμ με ανακεε 2 στο v strom και ειναι αψογα.

σημερα το πρωι 200 χλμ στην ορεινη αχαια και τα ευχαριστηθηκα παρα πολυ.

ειναι βεβαια νωρις για συμπερασματα απο μενα, θα ηθελα να σχηματισω πληρη αποψη σε βαθος χρονου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με γειες Βασιλη :)

Παναγιωτη;Και συ Λουμιδης; :shock: Αν εισαι και πρασινος τοτε παιζει να ειμεθα και συγγενεις...:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με γειες Βασιλη :)

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

επειδή ήρθε η ώρα να αλλάξω λάστιχα στην καλή μου (vstrom 650) θέλω μια γνώμη για αυτά τα 2 λάστιχα,πιο θα περνάτε ή έχετε ή φοράτε ή έχετε δοκιμάσει και τα 2.από όσο διάβασα γενικά σε φόρουμ και τα 2 λάστιχα είναι εξίσου καλά!αλλα είμαι σε δίλημμα, τώρα φοράω michelin pilot,ευχαριστημένος δεν λέω αλλα έχω ακούσει καλύτερα λόγια για αυτά τα 2 ,το anakke2 φορούσα στην αρχή αλλα...μάπα το καρπούζι, τώρα από οσο διάβασα το anakke2 είναι κλάσης ανώτερο αλλα από την άλλη πολύ λένε βάλε bridgestone και θα με θυμηθείς...για βοηθήστε λίγο ρε παίδες!

αληθεύει πως το anakke2 έχει 2 είδη γόμας?άλλο στο κέντρο και άλλο στα πλαγια?να διευκρινίσω πως το 95% τον διαδρομων μου είναι σε άσφαλτο και αρκετά στην εθνική.

ευχαριστώ παίδες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

...πολλοι λένε βάλε bridgestone και θα με θυμηθείς...

θα ηθελα να τους γνωρισω αυτους...:shades:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

θα ηθελα να τους γνωρισω αυτους...:shades:

αν δεν βάλεις bridgestone δεν πρόκειται να τους θυμηθείς!! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Εγω θα σου προτεινα Tourance EXP παντως.

Πολυ ικανοποιημενοι οι Stromers με αυτο το λαστιχο.

Τροποποιήθηκε από τον Verbal Kint

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

επειδή ήρθε η ώρα να αλλάξω λάστιχα στην καλή μου (vstrom 650) θέλω μια γνώμη για αυτά τα 2 λάστιχα,πιο θα περνάτε ή έχετε ή φοράτε ή έχετε δοκιμάσει και τα 2.από όσο διάβασα γενικά σε φόρουμ και τα 2 λάστιχα είναι εξίσου καλά!αλλα είμαι σε δίλημμα, τώρα φοράω michelin pilot,ευχαριστημένος δεν λέω αλλα έχω ακούσει καλύτερα λόγια για αυτά τα 2 ,το anakke2 φορούσα στην αρχή αλλα...μάπα το καρπούζι, τώρα από οσο διάβασα το anakke2 είναι κλάσης ανώτερο αλλα από την άλλη πολύ λένε βάλε bridgestone και θα με θυμηθείς...για βοηθήστε λίγο ρε παίδες!

αληθεύει πως το anakke2 έχει 2 είδη γόμας?άλλο στο κέντρο και άλλο στα πλαγια?να διευκρινίσω πως το 95% τον διαδρομων μου είναι σε άσφαλτο και αρκετά στην εθνική.

ευχαριστώ παίδες!

Φίλε, πιάσε απο την αρχή το θέμα και θα λυθούν πολλές απορίες σου. Για Bridgestone 501/502 υπάρχει αναφορά και στο post #39

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε, πιάσε απο την αρχή το θέμα και θα λυθούν πολλές απορίες σου. Για Bridgestone 501/502 υπάρχει αναφορά και στο post #39

το χω διαβάσει όλο,γιαυτο και μπήκα στην διαδικασία να ρωτήσω,το anakee δεν το σκεφτόμουν καθόλου πήγαινα σούμπιτος για BW501-502.άποψη μου με βάση αυτά που διάβασα είναι πως και τα 2 είναι αξια και τίμια λάστιχα.δεν αμφισβητώ καθόλου τα λεγόμενα του παλικαριού αλλα είναι μια άποψη από τις τόσες θετικές για τα συγκεκριμένα,τώρα θα μου πεις "δεν ga...sai ρε νταλάρα και πήγαινε βαλτά!"αλλα έτσι όπως τα ζύγισα τα πράγματα μου φαίνονται ισάξια και τα 2 ,τεσπα,κάτσε να μαζέψουμε απόψεις και θα δω,κάτι άλλο,ποσο πάνε περίπου ?ο "λαστιχας" τις γειτονιάς μας :) τα τοποθετεί με 260 euro,καλά είναι νομίζω,ε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL1000 Κ7 Shark Evoline

Δημοσιεύτηκε

επειδή διάβασα το post #39, έχω να πω το εξής.

έχω vstrom DL650. πέρισυ το Μάρτιο έβαλα τα Bridgestone 501.

έχω κάνει από τότε 21.000 χλμ και όποιος δει το λάστιχο θα καταλάβει πως το πάω.

δεν μ' έχουν προδώσει ποτέ, ακόμη και σε οριακές κλίσεις με τους μαρσιπιέδες κάτω

ακόμη και τώρα , μετά από τώσα χλμ η συμπεριφορά τους είναι πάρα πολύ καλή.

το μόνο που με ανησυχεί βέβαια είναι κάτι που είπε φίλος , ότι αυτά που βγαίνουν τώρα δεν είναι της ίδιας ποιότητας.

θα το ψάξω λίγο διότι είχα σκοπό να βάλω τα ίδια

καλές βόλτες σε όλους και πάντα όρθιοι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 (800cc) Shoei XR-1100

Δημοσιεύτηκε

Στο Vstrom μου είχα δοκιμάσει 3 διαφορετικά λάστιχα:

1) Bridgestone Trailwing -> απλά τραγικά

2) Metzeler Tourance EXP -> καλό λάστιχο που ξεχωρίζει στο βρεγμένο κυρίως, στο στεγνό είχα μερικά χαζογλυστρίματα από το πουθενά, δεν μου άρεσε η μικρή χιλιομετρική τους απόδοση (9.500 - 10.000km). Τελευταία είχε εμφανιστεί και σ' αυτά πρόβλημα με στραβά μπροστινά...

3) Continental TrailAttack -> το καλύτερο στο στεγνό από όσα είχα, στο βρεγμένο θέλει προσοχή στις κλίσεις, ζεστενόταν γρηγορότερα απ' όλα και είχα τα καλύτερα φρένα μ' αυτό. Έδωσα το Vstrom έχοντας κάνει 7.000km μ' αυτά (τα 2.000km εξ αυτών σε Ιταλο-Αυστριακή άσφαλτο με πλήρη φόρτο -3βάλιτσο & γυναίκα-) και ακόμη δεν είχαν φτάσει στο μέσο της ζωής τους... Το μεγαλύτερο μείον για εμένα; Ίσως χρειαστεί να κάνεις 2-3 αλλαγές στο μπροστινό (δωρεάν) μέχρι να βρεις καλό λάστιχο (να μην κουνάει στο κομμάτι 60-80 στο κοντέρ).

Πάντως αν σήμερα έβαζα λάστιχα (ήδη ψάχνω τα επόμενα για τον Τίγρη) θα επέλεγα τα Dunlop Sportmax Roadsmart μια που κατά 95% κινούμαι αποκλειστικά σε άσφαλτο... Φήμες λένε ότι τον Αύγουστο θα υπάρχει και Michelin Pilot Road 3 σε διάσταση 110/80/19...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fournarelli Ευρωπαϊκό (900+cc)

Δημοσιεύτηκε

Made in "πού" είναι τα Anakee 2 ?

Made in Spain τα δικα μου και εμπρος και πισω και μεχρι στιγμης μετα απο 2000χιλ περιπου ολα καλα.

Κατι γλυστρηματα που με φοβιζαν με τα Βridgestone πλεον δεν υφιστανται και το λαστιχο αλλαζει πολυ γρηγορα γραμμη απο αριστερα δεξια και το αντιστροφο. Πεφτει δηλαδη πιο ευκολα στις στροφες χωρις να καταβαλλω ιδιαιτερη προσπαθεια.

Ο χρονος θα δειξει αν θα βγαλουν με την εξαιρετικα ηπια χρηση που τα κανω και αρκετα χιλιομετρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

Και εγώ Anakee 2 έβαλα αλλά ακόμα είμαι στο στρώσιμο.

Εντυπώσεις αργότερα :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 660R Grex BMW F 800 GS

Δημοσιεύτηκε

Πριν 2 ωριτσες τα εβαλα πανω .. πρωτη αισθηση σε σχεση με το tourance exp, στριβει το μηχανακι, πλαγιαζει, και ακουω το δρομο ρε συ.. ειχα να ακουσω το δρομο επι εποχης xt 250..

περισοτερα στην πορεια.. ο μαστορας του εβαλε 34-32 αερα αλλα μου φαινεται καπως πολυς αυτος ο αερας για 170-180 κιλα μηχανακι..

abv1ry0m.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ξεκίνα το "ψάξιμο" από 29 εμπρός / 31 πίσω και βλέπεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σωστος.. 29 μπρος / 30 πισω ελεγα να του βαλω , κοντα επεσα.. παντως ειδικα ο αερας θελει πολυ ψαξιμο στο καθε μηχανακι.. αν πχ χασεις 2-3 ατμοσφαιρες και δεν το παρεις χαμπαρι, εχεις αλλο μηχανακι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σωστος.. 29 μπρος / 30 πισω ελεγα να του βαλω , κοντα επεσα.. παντως ειδικα ο αερας θελει πολυ ψαξιμο στο καθε μηχανακι.. αν πχ χασεις 2-3 ατμοσφαιρες και δεν το παρεις χαμπαρι, εχεις αλλο μηχανακι.

Kαι να ΜΗΝ αμελεις καθολου να τσεκαρεις τακτικα τις πιεσεις στα Anakee II....Αλλαζει συμπεριφορα η μοτοσυκλετα.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα περί πιεσομέτρων και αεροσυμπιεστών έγιναν νέο θέμα εδώ: Πιεσόμετρα και αεροσυμπιεστές

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τελικα  σκοτωσανε το καλυτερο 80/20 λαστιχο εκει στη Michelin..?  δεν μπορω να καταλαβω γιατι βγαζουν εκτος κυκλοφοριας ενα λαστιχο που τα σπαει και σε επιδοσεις και σε πωλησεις, αν κρινεις απο τις γνωμες. ! ακατανοητο εντελως ! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα