Παναγιώτης Κ.

Michelin Anakee 2

120 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki Vstrom Shoei Raid II

Δημοσιεύτηκε

Αυτά τα σύντομα ταξιδάκια ειναι πολύ αναζωογονητικά, εύγε!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki ZZR 11 NC29 C50 Bieffe RT Kawasaki H2 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Απο τις αγαπημενες μου πολεις.Ζηλευω λεμε! :shoot:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki kle

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μιας και λογικα θα εχεις γραψει χλμ...

Μηπως θα μπορουσες Μαθουσαλα να πεις τι λενε στο χωμα?

Τα σκεφτομαι για κλε που τωρα φοραει sirac.Mε εχουν αφησει σχετικα ικανοποιημενο σε ασφαλτο + εξερευνητικες χωματαδες.

Τροποποιήθηκε από τον atopos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KBC VR 2R

Δημοσιεύτηκε

ευελπιστω να στριβουν τραινο τα παπά μας...

6-1.jpg

Χαλαρη βολτιτσα,νεα τα παπουτσια...εντυπωσεις εν καιρω.Παντως η βολτα με χορτασε ηρεμια και Ελληνικη Λιακάδα!:)

Καλοπάτητα τα νέα παπά της μπέμπας σου :_thumbsup:

Έχω ακούσει πως όταν κοιτάζουμε την θάλασσα ή την φωτιά στο τζάκι το μυαλό μας ''αδειάζει'' και νιώθουμε ηρεμία και γαλήνη... Και εσυ το συνδίασες και με το μωρό σου :ok:

Οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές και ειδικά αυτη τρομερή :D! Έχει κλείσει θέση για το επόμενο ημερολόγιο :ok:

Πάντα τέτοια Κωστή, καλές βόλτες :victory:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μιας και λογικα θα εχεις γραψει χλμ...

Μηπως θα μπορουσες Μαθουσαλα να πεις τι λενε στο χωμα?

Τα σκεφτομαι για κλε που τωρα φοραει sirac.Mε εχουν αφησει σχετικα ικανοποιημενο σε ασφαλτο + εξερευνητικες χωματαδες.

Δυστυχως φιλε,δεν εχω μπει καλο χωμα με τα Anakee II...Μονο ασφαλτο απο τοτε που τα εβαλα-γιατι πατημενο χωματακι που πας και με ασφαλτινο,δεν νοειται "χωμα" για να βγαλεις συμπερασματα.

Παντως μιας και το εφερε η κουβεντα,μεχρι σημερα οσα χιλιομετρα εχω γραψει,βλεπω οτι εκανα αριστη επιλογη.Με "παρεσυρε" ο Παναγιωτης Κ. ευτυχως γιατι για άλλα σκεφτομουν να πηγαινα και τελικα κατεληξα στα Anakee II.

Ως τωρα λοιπον σε ασφαλτινα κομματια,πολη,στροφες,μονός αλλά και δικαβαλος σε ΣΤΕΓΝΟ απλά ειναι υπέροχα!Κανενα χαζοκουνημα λογω ελαστικων,κανενα τρεμουλο ή ασταθεια και νοιωθω και το πισω πολυ στιβαρο σε σχεση με τα πριν μαμα που ειχε...Πλαγιαζει το GS παρα πολυ,τοσο ωστε να εχει κι αλλο χωρις ιχνος ανασφαλειας και γλυστριματος και κυριως ΑΙΣΘΗΣΗ στο πατημα.

Ζεσταινει αρκετα γρηγορα και μεσα στην πολη.Εκει δηλαδη οπου γλυστρα απο μονος του ο δρομος λογω της γνωστης ποιοτητος...και παρολ'αυτα το ελαστικο στεκεται πολυ καλα!Σε τεστ πατωντας πισω φρενο,μπαινει ABS οταν χρειαστει και εχω φρενο.πχ με τα Bridgestone δεν ειχα καλη αισθηση και ερχονταν τα γνωστα πηδηματακια πιο ευκολα...Ναι κραταει κι εδω,στην πολη.

Προσφατα σε ταξιδακι με στροφες,και δικαβαλος εν μεσω βροχης,δεν αισθανθηκα πουθενα ανασφαλεια ή περιπου αισθηση...Κρατουσε πολυ καλα,στις στροφες ηταν εκει που ηθελα η μηχανη χωρις να ανοιγω πορεια-λογω μη καλης αισθησης-και σε ευθειες μια 100αρα ηταν μια χαρα Μ.Ω.Τ χωρις κανενα φοβο και λογο ανησυχιας...

Εχω προσεξει,να το σημειωσω κι αυτο,οτι θελει ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΕΥΛΑΒΕΙΑ στην σωστη πιεση!!!Αλλαζει συμπεριφορα στη GS αν εχει άλλη πιεση απο αυτη που πρεπει κι αυτο ειναι ενα θεμα που θελει την προσοχη σου!

Αυτα για την ωρα :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Tα ΑΝΑΚΕΕ 2 τα έβαλα πρίν απο ένα μήνα και στο Africa. Το μηχανάκι κυριολεκτικά μεταμορφώθηκε. Στρίβει, φρενάρει, ακούει απίστευτα. Με τις μαμά αναρτήσεις (16ετίας παρακαλώ), τα λάστιχα με (ξανα)εντυπωσίασαν (και έβγαλαν στην επιφάνεια τις αδυναμίες των κουρασμένων αναρτήσεων). Χώμα δεν τα έβαλα ακόμα, αλλά σύντομα θα έχετε και τέτοιες εντυπώσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Nεωτερο ρεπορταζ για τα Anakee II...Τα χιλιομετρα πλεον στα 3400κατι....Χθες ειχα την ευκαιρια να δω τα ελαστικα σε εκτος δρομου συνθηκες,"καλες"χωματινες συνθηκες.Δε μιλαω για πατημενο χωμα μονο,αλλά για φλατ κομματια,με γαρμπιλι και χωρις,με πουδρα κατω,αλλά και κροκαλλα,φυτευτη πετρα και ανηφοριες κατηφοριες.Σπεσιαλ γκεστ στη διαδρομη τα λουκια και νεροφαγωματα...

an2.jpg

Παντου το λαστιχο αυτο μού ενεπνεε εμπιστοσυνη και να σημειωσω οτι ΔΕΝ το περιμενα,εφοσον μιλαμε για ασφαλτινο ελαστικο!Κι ομως.Ουτε τα γνωστα για εκτος δρομου χαζογλυστρηματα ουτε βουτες στις στροφες!Περνουσε πανω απο πετρα αλλά και μεσα απο νεροφαγωμα και απλα βοηθουσε να βγουμε απο κει "μαγκες",ατσαλακωτοι!!!Σε οσα κομματια πίεσα και μαζευε χιλιομετρα στο κοντερ,μου εδωσε πολυ καλη αισθηση που πατανε αλλά και σταθεροτητα,αναπαντεχη ισως!Ολα αυτα σε ξερο,στεγνο.Λιγες περιπτωσεις για βρεγμενο και ψιλολασπουρα...Κι εκει καλο,αλλά οχι και ανεκτο για κατι παραπανω,σε τετοιο βαρυ τεραιν.Εκει παμε για τακουνι σιγουρα και λογικο!

an1.jpg

Μου εδωσε επισης πολυ καλη εικονα σε αλματακια με το GS.Τα πηγε πολυ καλα με το βαρος στην "απογειωση"το πισω δεν κλωτσησ-γλυστρησε πουθενα αλλά και στην αντοχη στο κατεβασμα...Να σημειωσω ουτε καν ειχα κατεβασει πιεσεις,2.3 μπροστα 2.6 πισω...Πολυ καλα κι εδω λοιπον.Για κατι παραπανω πχ πιο βαρυ τεραιν δεν θα ηθελα να τα εχω πανω.Και λογω των ιδιαιτερων συνθηκων για προσφυση,οπότε τακουνια αλλά και λογω του αγχους(που ειχα και χθες...)μη σκιστει καποιο κομματι απο ελαστικο...

Με το που βγηκα απο το χωμα και πατησα ασφαλτο αρχισα να ανοιγω σταδιακα και οταν καθαρισε(αρκετα γρηγορα)απο τη σκονη,βεντουζαριζε παλι και εδινε την γνωστη πολυ καλη αισθηση που εχουν στα πλαγιασματα!!!

Αυτα και προχωραμε.Μεχρις ωρας απολυτα καλο ελαστικο για το F800GS! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp 700ABS αργεί ακόμα ...

Δημοσιεύτηκε

Μεταξύ των Anakee 2 και Metzeler Tourance EXP ποιό είναι το πιο ΜΑΛΑΚΟ ελαστικό?

Δε με ενδιαφέρει καθόλου (μα καθόλου) η διάρκεια ζωής του. Μόνο η μέγιστη δυνατή πρόσφυση σε όλες τις συνθήκες με ενδιαφέρει.

Για να ακούσω. Και μιλάω για το δικό μου μηχανάκι, γιατί μεταξύ αυτών των δύο θα επιλέξω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κώστα, θα σου πρότεινα το Michelin, ΧΑΛΑΡΑ......... Πολύ πιο καινούργιο λάστιχο (μέ ό,τι αυτό συνεπάγεται σε τεχνολογική εξέλιξη), για το Ντέρο τα διάβασες, τα ίδια ισχύουν και για το Άφρικα. Νομίζω πως και για το Τρανσάλπ θα είναι κορυφαίο.

Το μόνο πράγμα που θα πρέπει να προσέχεις (που εσύ ξέρω πως το προσέχεις) είναι αυτό:

..................Ένα ακόμα πλεονέκτημα είναι η πολύ καλή ποιότητα κύλισης αλλά και η αυξημένη άνεση, μάλλον απόρροια του μαλακού τους σκελετού. Μειονέκτημα όμως αυτού του μαλακού σκελετού είναι η "ευαισθησία" στις μη σωστές πιέσεις, πράγμα όχι κατ' ανάγκη κακό, μιας και καταλαβαίνεις άμεσα αν έχεις χάσει αέρα και ψάχνεις το γιατί.

............................

Απο ΕΔΩ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW f650gs_twin Uvex Enduro Αλλος retro (400cc)

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστούμε για το πολύ καλό εικονογραφημένο review :clapping2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παναγιωτη μιας και μιλαμε στην ουσια για το ιδιο θεμα και ελαστικο,δεν ενωνεις και το ΑΛΛΟ μαζι να υπαρχουν συγκεντρωμενες πληροφοριες; :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μεταξύ των Anakee 2 και Metzeler Tourance EXP ποιό είναι το πιο ΜΑΛΑΚΟ ελαστικό?

Δε με ενδιαφέρει καθόλου (μα καθόλου) η διάρκεια ζωής του. Μόνο η μέγιστη δυνατή πρόσφυση σε όλες τις συνθήκες με ενδιαφέρει.

Για να ακούσω. Και μιλάω για το δικό μου μηχανάκι, γιατί μεταξύ αυτών των δύο θα επιλέξω.

Κωστα βαλε Anakee II με κλειστα ματια(νταξει να τ'ανοιγεις οταν οδηγεις... :_zeppelin::thumbsup: )...Κι εγω ειχα ενδοιασμους,αλλά λιγο ο Παναγιωτης (ο Κ. ντεεε :shades: ) του οποιου την κριση εμπιστευομαι.λιγο ο μαστορας και φιλος και εντουρας... τελικά αποδειχτηκε ¨λιρα εκατο¨...Δεν θα το μετανοιωσεις επουδενι φιλε!Αν το μετανοιωσεις...

πούλα το χρεπι σου αυτο θα φταιει και οχι τα λαστιχα :mB_kalo_e:

Τροποποιήθηκε από τον mAthosalas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μάλλον προς τα κει κλίνω. Απλά στα 20 χρόνια που οδηγώ μοτοσυκλέτες (βάζω και τα 4 χρόνια του παπιού, ως πιτσιρικάς μέσα) είχα πάντοτε ελαστικά της Metzeler (Perfect στο Virago, Tourance στο ΧΤ) και το μοναδικό άλλο ελαστικό που έχω δουλέψει είναι το μαμίσιο Bridestone Trailwing που έχει πάνω του το Transalp 700, δηλ. αυτό:

Bridgestone_Trail_Wing_152_Rear_detail.jpg

Δε μπορώ να πω ότι με χαλάει αλλά πιστεύω ότι θα γούσταρα κάτι πιο μαλακό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κώστα (Αιγαιοπλόε) τα Trailwing στην Ελλάδα το μόνο που μπορούν να κάνουν καλά, είναι να τα κρεμάνε στις βάρκες για να μην χτυπάνε μεταξύ τους στο λιμάνι. ΤΕΛΟΣ.

Βάλε φίλε τα ΑΝΑΚΕΕ 2 και θα δείς ΑΛΛΟ μηχανάκι, μην το σκέφτεσαι καθόλου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Sprint ST (1050cc) Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

Κώστα δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα έχεις με τα Trailwing αλλά εγώ στα 15.500 χλμ. τα άλλαξα γιατί δεν πήγαινε άλλο. Στην άσφαλτο αν δεν πρόσεχες μπορούσε να γλυστρήσει πανεύκολα. Έτσι, πήγα κι έβαλα τα Tourance EXP κι αυτό γιατί δεν είχε τα Anakee 2.

Tα Tourance EXP μετά από 5.500 χλμ (πόλης και ταξιδίου) μπορώ να σου πω ότι έχουν πολύ καλή πρόσφυση στην άσφαλτο (χώμα δεν έχω μπει δυστυχώς). Η μηχανή στρίβει πολύ εύκολα, σε σημείο να λες ότι μισεί τις ευθείες. Επίσης, το ABS λειτουργεί λιγότερο τώρα.

Πάρε κι εσύ τώρα τα Αnakee 2 να τα συγκρίνουμε ;)

Καλές αγορές :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βλεπω κι αλλοι εχετε θεμα με Bridgestone.Κι εγω σε δυο μοτο δυστυχως δεν τα αντεξα!Δεν ξερω μπορει για τις Ελληνικες συνθηκες να εχουν θεμα...αλλά τυχαια δεν αρεσουν σε πολλους;:rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Sprint ST (1050cc) Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

Spam ON

Έξω τα TrailWing τα λένε DeathWing.

Τυχαίο;; Δε νομίζω.

Spam OFF

Πολύ σκληρά ελαστικά κατ'εμέ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρε Κώστα, τα Βρίστετονε συμπεριφέρονται (στην ελληνική άσφαλτο), σαν, αντί για καουτσούκ να έχουν βάλει στην γόμα ανακυκλωμένα τάπερ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρε Κώστα, τα Βρίστετονε συμπεριφέρονται (στην ελληνική άσφαλτο), σαν, αντί για καουτσούκ να έχουν βάλει στην γόμα ανακυκλωμένα τάπερ...

...γεματα με γλαρο λαδοριγανη :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Κώστα (Αιγαιοπλόε) τα Trailwing στην Ελλάδα το μόνο που μπορούν να κάνουν καλά, είναι να τα κρεμάνε στις βάρκες για να μην χτυπάνε μεταξύ τους στο λιμάνι. ΤΕΛΟΣ.

Δλδ (Επειδη εχω μπλεξει με κατι ιστιοπλοους τωρα τελευταια..) να τους το προτεινω για τα σκαφη??

:tease:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δλδ (Επειδη εχω μπλεξει με κατι ιστιοπλοους τωρα τελευταια..) να τους το προτεινω για τα σκαφη??

:tease:

Ούτε για σκάφη κάνουν Θανάση, είναι άσχημα........ μόνο για παλιόβαρκες..........closedeyes.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Α-Μήχανος (Πεζό 2cc)

Δημοσιεύτηκε

Τώρα με μπερδέψατε.... :wacko: Έλεγα να βάλω τα Tourance EXP, για να τα δοκιμάσω και αυτά, τώρα βλέπω για τα ΑΝΑΚΕΕ 2, πολύ καλά σχόλια, αφού δεν μπορώ να βρω αντιπρόσωπο για τα HEIDENAU εδώ εν Αθήναι, μετά σκεφτόμουν να πάρω τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία της METZELER για τα enduro 4:

e4.jpg

Αλλά δεν τα βλέπω ούτε στην σελίδα της εταιρίας, τα εξαφάνισαν;;;; Με βλέπω να καταλήγω σε τίποτα άσχετο.... :uglystupid2::crazy::tease: Για Δαφνί καλά πάμε;;; :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε τα Enduro 4 είναι πολύ καλά λάστιχα, το ίδιο και τα ΕΧΡ, απλά τα ΑΝΑΚΕΕ 2 σαν πιο καινούργια πιστεύω πως έχουν το κάτι παραπάνω, ειδικά στον τομέα χιλιομετρική απόδοση. Άλωστε, όπως έχω γράψει και αλλού, αυτά που κυκλοφορούν εδώ και οκτώ περίπου μήνες είναι στην ουσία ΑΝΑΚΕΕ 3 (με την έννοια πως έχουν βελτιώσει ακόμα περισσότερο τα ΑΝΑΚΕΕ 2), απλά, επειδή οι μικτοβελτιώσεις αφορούσαν τον σκελετό και την γόμμα και όχι τον σχεδιασμό του πέλματος, δεν άλλαξαν τα εξωτερικά καλούπια για λόγους κόστους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fournarelli Ευρωπαϊκό (900+cc)

Δημοσιεύτηκε

Οπου να'ναι βαζω και το πισινο οποτε σε λιγο καιρο θα σας γραψω εντυπωσεις και εγω για τα συγκεκριμενα ελαστικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Made in "πού" είναι τα Anakee 2 ?

Την ίδια ερώτηση θέλω να κάνω και για τα Tourance EXP, αν ξέρει κάποιος.

Τροποποιήθηκε από τον Αιγαιοπλόος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα