NiKhTaC

Michelin M62 / M45 Michelin τι λενε?αξιζουν?

103 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Δεν εχει στραβωσει,απλα για να ξερω..Δεν εχω αυτες με τις ακτινες αλλα τις αλουμινιου..

γραφτο χριστιανέ μου, απο την αρχή...

αλουμινίου ΑΔΥΝΑΤΟ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ...αν είναι πολυ-πολυ λίιιιιγο στραβή, θα'ρθει, αλλά όχι 100% ίσιωμα...

αν πάρει χοντρά, ξέχνα το....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha Crypton X

Δημοσιεύτηκε

νομιζω πως λετε για την ευθιγραμμιση..πηρα λοιπον σημερα ενα λαστιχα και ρωτησα γιατι δεν κανουν σε παπια..και μου ειπε το μηχανημα στο οποιο γινεται η ευθιγραμμιση δεν μπορει να δεχτει μια τοσο μικρη ζαντα..ειναι φτιαγμενα ολα για αρκετα μεγαλυτερες...

χαζοεταιριες! :thumbsdown:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
zx,dynamic,x Arai Chaser Kawasaki ZX-10r ninja (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

κανα λαστιχα για τα Μ45 λιγοτερο απο 70 ευρω κεντρικα ξερετε? εως καμια αλεξανδρας καμια μιχαλακοπουλου...

επισης το θεμα ζυγοσταθμιση ισχυει τελικα?

το πλαινο προφιλ?

καλημερα φιλε...

λπν...

εγω προσωπικ εχωντας δουλεψει ολα τ προφιλ σου προτεινω 2.50 μπρος πισω οποως σου το ειπε και ο λαστιχας που ειπες..!!

ειναι πολυ καλη λυση και δν χανει το κοντερ αφενος,και αφετερου δν εχεις και λαστιχο που φενετε λες και ειναι τραχτερ οπος τα εργοστασιακα...!!

το 2,75 ειναι υπερβολικα μεγαλο και δν ειναι εμφανισημο αλλα απο την αλλη δινει περισσοτερες μοιρες πλαιασματος...

κατι το οποιο δν σε απασχολει γτ μιλαμε για παπακι!!

με τα 2,50αρια εισαι υπερκαλυμενος απο πελμα για το πλαγιασμα...σε ορια που θα ακουμπανε τα μαρσπιε και ακομα το λαστιχο θα εχει περιθωριο για παραπανω!!

σου βαζω φωτο να δεις στα δικα μο0 μηχανακια που εχω διαφορετικες περιπτωσεις στο καθενα πως φενοντε!!

το zx-130 με 2.75 πισω 2.50 μπροστα(metzeler me22)

DSC00472.jpg

το zx-130 με 2.50 μπρος-πισω(metzeler me22)

26122009031.jpg

το dinamik με 2.75 πισω 2.50 μπροστα(metzeler me22)

20122009003.jpg

και μια ακυρη...το x φοραει τ pilot 2.00 για να εχεις και μια αποψη του 2.00 αλλα μην τ βαλεις ποτε..!!συνεχεια για ζυγοσταθμιση θα εισαι...στραβονουν ευκολα την ζαντα τοσο μικρα προφιλ ελαστικου!!

26122009035.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ααα επισης οπως σο0 ειχα ξαναπει...τα metzeler εχουν αριστο κρατημα λογω πυριτιου για γρηγορη ανοδο θερμοκρασιας και διατηρηση της,αλλα αμα του αλλαζεις τ φωτα φθειροντε πανευκολα γτ ειναι μαλακη η γομα τους...το ιδιο και τ michelin..!!

αν το οδηγας νορμαλ το παπακι χωρις γκολιες και τ σχετικα θα κρατησουν αρκετα!!

εδω ειναι το dinamik(αριστερα με την μαυρη σελα) μου για να δεις πως το εχω καταντησει μεσα σε 3 με το ζορρυ βδομαδες...αλλα το εχω συνεχεια στην τσιτα,πραγμα που σημαινει οτι στα φρενα συνεχεια σερνετε ο πισω ροχος,συν οτι το dinamik μεχρι την 3 παει με το πλάι!!οποτε δικαιολογειτε!! :rolleyes: :rolleyes:

14012010149-1.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1 NAKED (1000cc) Ducati DIABLO 666 (TURBOcc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ τα michellin ούτε ζωγραφιστά δεν θέλω να τα βλέπω! Μόνο Mezzeler πλέον. Για παπί όμως δεν ξέρω!\

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton X

Δημοσιεύτηκε

μαλιστα!φιλε D.M. αυτος εισαι..αναλυτικος και με βλεφαριασμα για να καταλαβαινωμαστε καλυτερα..! :_thumbsup:

εγω δεν ξερω αν και μαρεσαν τα 2.50 που ειδα μπρος πισω σε εσενα..ελεγα να βαλω 2.25 μπροστα..

και κατι ακομα..αναλογα με τις διαστασεις αλλαζει και η τιμη?πχ απο 2.50 σε 2.25?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μαλιστα!φιλε D.M. αυτος εισαι..αναλυτικος και με βλεφαριασμα για να καταλαβαινωμαστε καλυτερα..! :_thumbsup:

εγω δεν ξερω αν και μαρεσαν τα 2.50 που ειδα μπρος πισω σε εσενα..ελεγα να βαλω 2.25 μπροστα..

και κατι ακομα..αναλογα με τις διαστασεις αλλαζει και η τιμη?πχ απο 2.50 σε 2.25?

στα metzeler παντα ιδια τιμη πληρωνα αλλα να σου πω την αληθεια,ναι εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο φθηνα οσο μικραινουν..!!

οστωσο αν θες να βαλεις 2.25 μπροστα βαλε τα!!

απλα προσοχη στις λακουβες,στραβωνει ευκολα η ζαντα ακομα και με τα 2.50 που εχω εγω στο zx,και να ξερεις οτι το κοντερ σου θα διχνει περισσοτερα km/h απο εκει και περα!!

μικροτερο προφιλ=περισσοτερες στοφες για την ροδα=+5-10km/h παραπανω για το κοντερ!

κατι το οποιο δν σε απασχολει καθολου οποτε προχωρα σε 2.25 μπρος,2.50 πισω!!

:_thumbsup:

περιμενουμε εντυπωσεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet BMW s1000R

Δημοσιεύτηκε

off topic: on

τι cryptonaki είναι αυτό ρε dm??? διαφορετικό από τ εργοστάσιο ή εσύ τ έβαλες?

off topic: off

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton X

Δημοσιεύτηκε

στα metzeler παντα ιδια τιμη πληρωνα αλλα να σου πω την αληθεια,ναι εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο φθηνα οσο μικραινουν..!!

οστωσο αν θες να βαλεις 2.25 μπροστα βαλε τα!!

απλα προσοχη στις λακουβες,στραβωνει ευκολα η ζαντα ακομα και με τα 2.50 που εχω εγω στο zx,και να ξερεις οτι το κοντερ σου θα διχνει περισσοτερα km/h απο εκει και περα!!

μικροτερο προφιλ=περισσοτερες στοφες για την ροδα=+5-10km/h παραπανω για το κοντερ!

κατι το οποιο δν σε απασχολει καθολου οποτε προχωρα σε 2.25 μπρος,2.50 πισω!!

:_thumbsup:

περιμενουμε εντυπωσεις

με απασχολει ομως αυτο με τις λακουβες που μου ειπες..και ετσι λεω για 2.50 μπρος-πισω μιας και τα ειδα πως φαινονται οκ απο τις φωτο που εχεις βαλει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

off topic: on

τι cryptonaki είναι αυτό ρε dm??? διαφορετικό από τ εργοστάσιο ή εσύ τ έβαλες?

off topic: off

σου εχω απαντησει στο pm αλλα στο λεω και απο εδω...

δν ειναι δικο μου,ειναι φιλου και ειναι εισαγωγης απο αγγλια αν δν κανω λαθος...

θα τν ρωτησω και θα σου πω σιγουρα...!

αλλα εχει αλλαξει τ παντα αυτος επανω...μπρος πισω φαναρι,ψαλιδια,μπουκαλες...οποτε τι να σου πω!!

με απασχολει ομως αυτο με τις λακουβες που μου ειπες..και ετσι λεω για 2.50 μπρος-πισω μιας και τα ειδα πως φαινονται οκ απο τις φωτο που εχεις βαλει..

εσυ ξερεις καλυτερα φιλε μου!!

παντως για τις λακουβες θελει προσοχη μπολικη!!

τις εχω στραβωσει ηδη μια φορα,ειχανε 120Ε η μια,εδωσα το 240αρι για καινουργιες γτ δν ευθυγραμιζονταν και τωρα δν παταω ουτε τ φρεατια του δρομου...

:P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton X

Δημοσιεύτηκε

σου εχω απαντησει στο pm αλλα στο λεω και απο εδω...

δν ειναι δικο μου,ειναι φιλου και ειναι εισαγωγης απο αγγλια αν δν κανω λαθος...

θα τν ρωτησω και θα σου πω σιγουρα...!

αλλα εχει αλλαξει τ παντα αυτος επανω...μπρος πισω φαναρι,ψαλιδια,μπουκαλες...οποτε τι να σου πω!!

εσυ ξερεις καλυτερα φιλε μου!!

παντως για τις λακουβες θελει προσοχη μπολικη!!

τις εχω στραβωσει ηδη μια φορα,ειχανε 120Ε η μια,εδωσα το 240αρι για καινουργιες γτ δν ευθυγραμιζονταν και τωρα δν παταω ουτε τ φρεατια του δρομου...

:P

μολις διαβασα ποσα εδωσες με πονεσε λιγο η καρδια μου!:P και εδω εχουμε και αρκετες λακουβες και δεν γινεται να τις αποφυγεις ολες λογω και της αυξημενης κινησης..καταλαβαινεις πιστευω!Δευτερα με το καλο παντως παω για λαστιχακια!μετα θα κανω μια βολτουλα για να δω τι λενε και θα ποσταρω κατι ψιλα!ευχαριστω για ολα!:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αγορινα τι εγινε??

τελικα τι λαστιχακια εβαλες??

διαστασεις??

εντυπωσεις??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton X

Δημοσιεύτηκε

ελα αρχηγε! ελεγα συνεχεια πως θα ποσταρω στο θεμα μου..αλλα το παραμελησα τελικα!:P

εβαλα τα Μ45 2.50 μπρος πισω!ακομα τα στρωνω γιατι μου ειπε για τα πρωτα 300 χλμ οχι στροφες,οχι πολλα φρενα...παντως απτην 1η στιγμη πολυ σουπερ δειχνουν!και οσο πανε γινονται ολο και καλυτερα...και εχω και την εντυπωση πως αναπτυσω πιο γρηγορα ταχυτητα τωρα...

το μονο κακο?οτι λογικα επειδη πισω πεσανε οι διαστασεις σε καθε σαμαρι,ντεποζιτο κλπ κλπ μολις ακουμπησει ο πισω τροχος,μπαπ μπουπ και τα σχετικα..δηλαδη με τρανταζει πολυ! ισως επρεπε να βαλω 2.25 μπροστα για να μην υπαρχει αυτο το θεμα...σε γενικες γραμμες ολα κομπλε! και πολυ ωραιο πελμα εχουν! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ελα αρχηγε! ελεγα συνεχεια πως θα ποσταρω στο θεμα μου..αλλα το παραμελησα τελικα!:P

εβαλα τα Μ45 2.50 μπρος πισω!ακομα τα στρωνω γιατι μου ειπε για τα πρωτα 300 χλμ οχι στροφες,οχι πολλα φρενα...παντως απτην 1η στιγμη πολυ σουπερ δειχνουν!και οσο πανε γινονται ολο και καλυτερα...και εχω και την εντυπωση πως αναπτυσω πιο γρηγορα ταχυτητα τωρα...

το μονο κακο?οτι λογικα επειδη πισω πεσανε οι διαστασεις σε καθε σαμαρι,ντεποζιτο κλπ κλπ μολις ακουμπησει ο πισω τροχος,μπαπ μπουπ και τα σχετικα..δηλαδη με τρανταζει πολυ! ισως επρεπε να βαλω 2.25 μπροστα για να μην υπαρχει αυτο το θεμα...σε γενικες γραμμες ολα κομπλε! και πολυ ωραιο πελμα εχουν! :_thumbsup:

ωραιος ρε φιλαρακι!!αντε καλοταξιδα και ευχομαι να μινεις ικανοποιημενος με την επιλογη σου!!

:_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup:

ειναι πλ καλα λαστιχακια θα το δεις!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton X

Δημοσιεύτηκε

ωραιος ρε φιλαρακι!!αντε καλοταξιδα και ευχομαι να μινεις ικανοποιημενος με την επιλογη σου!!

:_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup:

ειναι πλ καλα λαστιχακια θα το δεις!!

σευχαριστω πολυ! και για την μεγαλη βοηθεια σου στην επιλογη! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
daytona Αλλος

Δημοσιεύτηκε

παιδια αναμεσα σε Michelin M45 και pilot sporty τι προτεινεται...αν μπορειτε εξηγηστε μου και το λογο που τα επιλεγετε...!! εγω εχω ενα dy sprinter φοραει pirelli τωρα. δεν εχω προβλημα...μια χαρα ειναι τα λαστιχα απο αποψη αντοχης!! και το εχω ξεσκισει στα χιλιομετρα το μηχανακι...αλλα θελω να τα αλλαξω..μπροστα εχει 2.50 και πισω 2.75 .. να τα κατεβασω και τα δυο ενα νουμερο κατω?? δλδ 2.25 μπροστα 2.50 πισω?? και αν ναι γτ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kymco jetix F-16 Block 52+ (50000cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλύτερα τα pilot sporty γιατί έχει ακουστεί ότι δεν φεύγουν εύκολα στις στροφές.Τέλος γίνετε να τα κατεβάσεις σε νούμερο αλλά μετά θα αυξηθούν οι πιθανότητες στο να πέσεις.Εσύ επιλέγεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton X

Δημοσιεύτηκε

Μακρυα απο pilot γιατι για να τα κρατησεις σε βρεγμενο θα πρεπει πραγματικα να εισαι πιλοτος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα pilot δε τρωγονται αλλα δε ζεσταινονται για κανενα λογο και στα νερα κανεις τη προσευχη σου.

Μ45 η ΜΕ22.πολυ καλα και τα δυο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda GLX (97cc) Kawasaki Z750 ABS (750cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μετα απο χιλιομετρα εμπειρειας με το παπι για λαστιχα (σε εργοστασιακες τιμες ελλαστικων δηλαδη 2.50 που φοραει μπρος πισω) προτεινω τα εξης

MICHELIN M45

METZELER ME22

METZELER M62 ως εσχατη λυση

Το πρωτο σετ το φοραω ακομα και εδω και 2 μηνες και με αρκετα χλμ στην πλατη τους εχουν αποδειχθει πολυ καλα ειτε στεγνο ειτε βρεγμενο

Το δευτερο σετ το φορεσα δοκιμαστικα και μπορω να πω οτι για παπι τοσο γρηγορα να ζεστενεται ελαστικο πρωτη φωρα μου τυχαινει. Ζεστενεται πολυ ευκολα και παρα πολυ καλο κρατημα ειτε βρεγμενο ειτε στεγνο. Μονο μειονεκτημα η γρηγορη φθορα τους (και δεν μιλαω με μπαντες, κολιες, κλειδωματα φρενων κτλ νορμαλ οδηγηση)

Το τελευταιο σετ το δοκιμασα μονο και μονο να μου φυγει η περιεργεια αλλα δεν εμεινα και πολυ ευχαριστημενος παρα μονο για την αντοχη τους (πανω σε Τ50 με καθημερινη χρηση σε χωματοδρομους, αγροτικους δρομους) αλλους μπορει να φανει οτι ειμαι καλα

Συμπερασματα : Για καθημερινη χρηση συστηνω Μ45 ενω για γρηγορη και ασφαλη οδηγηση συστηνω ΜΕ22

Τροποποιήθηκε από τον VaggosGLX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa twin Airoh T600 Wild Wolf Carb

Δημοσιεύτηκε

Ας ξεθαψω το θεμα.

Εχει αλλαξει κατι απ ολ αυτα που εχουν γραφτει μεχρι τωρα (κανα καινουριο μοντελο ισως) η αρκουν αυτα που διαβασα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 1050 Triumph Tiger sport (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Michelin m 62.Τα καλύτερα λάστιχα που έχω δοκιμάσει στο παπί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet (600cc) caberg KTM SMC (690cc)

Δημοσιεύτηκε

εγώ αν είχα πάλι παπάκι θα ξαναέβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη και πάλι τα Michelin pilot STREET! απλά απίστευτα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

michelin, 2 χρόνια στο ΙΝΟΒΑ, πέταξα τα άθλια ΝΤΑΝΛΟΠ όπου γλύστραγε παντού...

Ζυγοστάθμιση οπωσδήποτε !

κόστος με εργατικά Michelin Gazelle M62 και τα 2 = 58 ε.

εξαιρετικά παντού, εύκολα πιάνουν θερμοκρασία λειτουργίας, και αντέχουν μια χαρά.

πίσω αλλάζει σε 2.75, όπως είναι, καμμία μετατροπή.

Πως γινεται ζυγοσταθμιση σε παπι? Δηλαδη θα βαλουν βαριδια πανω στη ζαντα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda GLX (97cc) Kawasaki Z750 ABS (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Βαριδια ειτε πανω στην ζαντα οπως στα αυτοκινητα ειτε πανω στις ακτινες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.