125 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki Super Sherpa (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα σε καλέσουν από την ΚΤΜ Hellas...

Στοίχημα ότι θα σου προτείνουν να πας στον "μηχανικό" σου...

Αφού αυτοί μου είπαν να γράψω στην τεχνική υποστήριξη!

Τους πήρα τηλέφωνο και με παρέπεμψαν.

πηγαινε σε καποιο καταστημα με μπαταριες π.χ.

http://www.kiriazisbatteries.gr/

http://www.automotobatteries.gr/

να σου κανουν ενα διαγνωστικο ελεγχο λειτουργιας μπαταριας, μπουζιου, ανορθωτη

Θα πάω στο μαγαζί που τη πήρα και θα μου κάνουν εκεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία?

Όταν μετράω τη μπαταρία με το βολτόμετρο, μου δείχνει 13,5 - 14 στο ρελαντί.

Σε 2000-2500 στροφές πέφτει σε 12,8-13,5!

Από την εταιρία μου είπαν πως έτσι γίνεται!

Τι λέτε?

Τι βλέπετε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xtx

Δημοσιεύτηκε

τελικά πήρες μπαταρία καινούρια;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οχι, τη φόρτισα και τη Παρασκευή τα ξανάπαιξε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

πόσο καιρό μετά τη φόρτιση τα έπαιξε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν είναι λογικό τόσο καιρό να σου τα κάνει αυτά φίλε μου.

Και το δικό μου τζέλ φοράει. 1,5 χρόνο δεν έχει κάνει κίχ, παρατημένο για ένα μήνα, με καθημερινά χλμ ελάχιστα, με ταλαιπωρία γενικά μεγάλη αλλά δεν έχω ούτε πρόκειται να βάλω συναγερμό γιατί κατά το παρελθόν σε όσες είχα τα ίδια προβλήματα με εσένα είχα.

Από τότε που είπα συναγερμοί τέλος (ή έτσι ή αλλιώς δεν κάνουν και κάτι ιδιαίτερο αν η μηχανή έχει immobiliser) και καλές κλειδαριές κουλούρες και δισκόφρενου (με συναγερμό), τέλος και τα προβλήματα μπαταρίας.

Φίλος με τζέλ επίσης είχε προβληματάκια αδυναμίας (έπαιρνε αλλά έκανε και δεύτερο τσέκ μετά το πρώτο, μόλις έπαιρνε μπροστά) γιατί ο μηχανικός του <<ξέχασε>> ανοικτό τον διακόπτη με τα φώτα αναμμένα κ.λ.π. Την φορτίσαμε και είναι μια χαρά. Γενικά την εβδομάδα που μας πέρασε, φόρτισα μία αυτοκινήτου και 3 μηχανών και καμμία δεν έχει πρόβλημα.

Άρα ή ο συναγερμός σου είναι ή έχεις διαρροή αλλού κατά την άποψή μου.

Τι να κάνεις?

Προτείνω μέτρημα από καλό ηλεκτρολόγο για διαρροή. Άν υπάρχει αφαίρεση συναγερμού, θερμαινόμενων γκρίπ και ξαναμέτρημα. Λογικά θάχει σταματήσει η διαρροή, αν όχι τότε μέτρημα όλο το κύκλωμα - γειώσεις που ξέρει ο ηλεκτρολόγος.

Εύχομαι να βρεθεί και να σταματήσουν τα προβλήματα.

Υ.Γ. Προσωπικά πάντως άμα τα φτύσει η μαμά YUASA τζέλ, δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να δώσω 120 ευρώ να ξαναβάλω τέτοια. Κλειστού τύπου απλή με κανά 40άρι και τέλος τα παραμύθια.Το σκούτερ της κόρης μου που ρημάζει μήνα+ στην ακινησία, 4 χρόνια δεν έκανε κίχ η μπαταρία του. Τώρα της έκανα μια πλήρη φόρτιση γιατί έκανε διπλοτσέκ και αυτό.

Τροποποιήθηκε από τον ΣΑΒΒΑΣ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xtx

Δημοσιεύτηκε

η μπαταρια σου λογικα τα εφτυσε.

αλλα επειδη συνεχεια αλλαζεις μπαταριες, πιθανον το προβλημα να δημιουργειται απο αλλου πχ ανορθωτη

βρες τι φταιει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μέσα σ'ένα μήνα μετά τη φόρτιση κι μετά από τρεις μέρες ανάπαυση τα έπαιξε.

Ούτε με καλώδια δεν έπαιρνε!

Με τη τέταρτη πήρε!

Θα πάω σήμερα σε μαγαζί να τσεκάρουν όλο το κύκλωμα!

Παίζει να είναι ανορθωτής.

Ο συναγερμός δύσκολα να φταίει, τον έχω μετρήσει, τραβάει μόνο 1,5 - 2 mA.

Θερμαινόμενα έχουν φύγει κανα χρόνο τώρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Αν οι τιμες που μετρας ειναι αυτες, τα πραγματα ειναι πολυ απλα. Υπαρχει προβλημα στο κυκλωμα φορτισης και συγκεκριμενα στον ανορθωτη, στο κομματι της σταθεροποιησης της τασης. (δεν ειναι απαραιτητο οτι θελει αντικατασταση, περιμενε)

Η μετρουμενη τιμη δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να πεφτει κατω απο τα 13.5Volt, κατω απο αυτην την ταση σημαινει οτι η μπαταρια σου εκφορτιζεται. Η λογικη, για να ξες πώς δουλευει, ειναι η εξης: οσο ανεβαινουν οι στροφες του κινητηρα η παραγομενη ταση της γεννητριας διαρκως αυξανεται. Ετσι, υπαρχει ο σταθεροποιητης (πακετο με τον ανορθωτη) ο οποιος φροντιζει η ταση να διατηρειται πανω απο 13.5Volt (ωστε να φορτιζεται) αλλα κατω απο 14.4Volt ωστε να μην στη βρασει. Στις χαμηλές στροφες του ρελαντι, ο σταθεροποιητης μενει αμετοχος στη φορτιση της μπαταριας καθως η παραγομενη ταση ειναι τοσο χαμηλή που δε χρειαζεται να επεμβει. Οσο οι στροφες ανεβαινουν, η παραγομενη (απο τη γεννητρια) ταση αυξανεται κι ετσι δουλευει ολο και περισσοτερο ο σταθεροποιητης ωστε να διατηρησει την ταση στους πολους της μπαταριας στην επιθυμητη τιμη.

Συνοψιζοντας, απο τη στιγμη που η ταση που μετρας πεφτει κατω απο 13.5Volt σημαινει οτι η μπαταρια σου εκφορτιζεται. Αν το ψαχνεις μονος σου, ριξε μια ματια σε ολα τα φις που φευγουν απο τη μπαταρια και σε ολα τα φις απο και προς τον ανορθωτη. Καθαρισμα με σπρευ επαφων και λεπτη συρματοβουρτσα. Επαναλαμβανεις το ιδιο πειραμα-μετρηση κι αν εχεις τα ιδια συμπτωματα, προσανατολιζεσαι σε ηλεκτρολογο να μετρησει τον ανορθωτη σου και μαλλον, αναλογα τι θα δει, πας για αντικατασταση.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σωστός!

Αν, όμως βλέπω χαμηλότερα από 13,5V μπορεί να φταίει κι η μπαταρία, σωστά?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Οταν λειτουργει ο κινητηρας, βρεξει-χιονισει, η ταση δεν πρεπει να πεφτει κατω απο 13.5Volt, σε normal κατασταση.

Η μπαταρια και ξεφορτιστη τελειως να ειναι, πεθαμενη του κερατα, το κυκλωμα φορτισης οφειλει να την επαναφερει στις φυσιολογικες τιμες της, οταν παρει μπρος ο κινητηρας, πχ με ζμπρωξιμο ή καλωδια. (αρκει να μην ειναι κατεστραμενη, ετσι?)

Ειχα παθει το εξης στο hayabusa: ενα χοντρο μαυρο καλωδιο που εφευγε απο τη μπαταρια και πηγαινε στον ανορθωτη, μεσω ενος φις, ειχε πιασει τα γνωστα πρασινα οξειδια του χαλκου και δεν εκανε καλη επαφη. Το αποτελεσμα ηταν να μη φορτιζει η μπαταρια στις υψηλες στροφες (πανω απο 2.000) αλλα στο ρελαντι ολα εδειχναν φυσιολογικα.

Ψαξου πρωτα και δοκιμασε τις τασεις και σε περισσοτερες στροφες, 3-4.000 για πιο σιγουρα συμπερασματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να τ'αφήσω και μερικά λεπτά παραπάνω?

Παίζει να φανεί διαφορά μετά από κάποια ώρα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Για τοσο χρονο οσο χρειαζεται να σταθεροποιηθει η ενδειξη του βολτομετρου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το δικό μου το βολτόμετρο είναι για το π0Υt50 καβάλα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ΠHΓA XTEΣ KAI METPHΣA ANOPΘΩTH. EINAI OK. ΠAΛI MΠATAPIA EINAI TOPOBΛHMA. AΠOΦAΣIΣA NA BAΛΩ MIA AΠΛH ME YΓPA ΠOY EINAI ΠIO ΦTHNH. TOYΛAXIΣTON NA MH KΛAIΩ ΠOΛΛA!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Ά γειά σου !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

ΠHΓA XTEΣ KAI METPHΣA ANOPΘΩTH. EINAI OK. ΠAΛI MΠATAPIA EINAI TOPOBΛHMA. AΠOΦAΣIΣA NA BAΛΩ MIA AΠΛH ME YΓPA ΠOY EINAI ΠIO ΦTHNH. TOYΛAXIΣTON NA MH KΛAIΩ ΠOΛΛA!

Σε κάποια φάση μου πέρασε από το μυαλό ότι το μηχανάκι σου κάνει πολύ παρέα με χόνδα... :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Triumph Tiger (800cc)

Δημοσιεύτηκε

αν πιανουν τα χερια σου και εχεις ορεξη κοιτα αυτο το diy και πως δουλευει στο video:

http://www.r1-forum.com/forums/showthread.php?t=268406&page=47

and

sorry ξεχασα και αυτο το

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Και για οποιον δε πολυπιανουν τα χερια του ειναι καποια παιδια απο εδω κι ολας που αναλαμβανουν αυτη τη δουλεια .

Ξερω 3 παιδια με τετοιες μπαταριες χωρις κανενα απολυτος θεμα ολο τον καιρο που τις εχουν .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι, ΟΚ να τους γνωρίσω ρε Βασίλη.

990 έχουν?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Οχι , ειναι 2 DRZάδες κι ενας με 690sm , σου στελνω με π.μ το μελος που τις φτιαχνει αν θελεις να τον ρωτησεις .

Κι εγω τετοιου τυπου εχω αλλα τη πηρα ετοιμη , Shorai batteries .com , την LFX14 εχω , απο τιμη βεβαια πιο πανω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer Shoei X-Eleven Yamaha R1 (2008) (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

Παω πασο ! :_hi:

Για να μην ανοιγω νεο θεμα

Γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει μπαταρια για fazer 600 06 ?γιατι δεν μας τα λεει και πολυ καλα τελευταια...

thnx

Επειδή πάω για αλλαγή ρώτησα πρόσφατα. 90 ευρώ η μαμά από yamaha (έζησε 6 χρόνια σε μένα) και 30-40 από έξω, δεν ξέρω μάρκα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Οχι , ειναι 2 DRZάδες κι ενας με 690sm , σου στελνω με π.μ το μελος που τις φτιαχνει αν θελεις να τον ρωτησεις .

Κι εγω τετοιου τυπου εχω αλλα τη πηρα ετοιμη , Shorai batteries .com , την LFX14 εχω , απο τιμη βεβαια πιο πανω...

Άλλα μηχανάκια κι άλλες απαιτήσεις σε ρεύμα.

Σε 950 Adv δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά σε 990 injection που έχουν καταναλώσεις.....

Σκέφτηκα κι εγώ LiPo, αλλά τις φοβάμαι ακόμα και είναι κι ακριβές.

Συγκεκριμένα τις ballistic που τις φέρνει και Ελλάδα κάποιος, όχι και τόσο, αξιόπιστος έμπορας.

έχουν 3 χρόνια εγγύηση και θα είναι η επόμενη κίνηση την επόμενη φορά που θα αλλάξω μπαταρία (σε κανα χρόνο το πολύ, δηλαδή).

Επειδή πάω για αλλαγή ρώτησα πρόσφατα. 90 ευρώ η μαμά από yamaha (έζησε 6 χρόνια σε μένα) και 30-40 από έξω, δεν ξέρω μάρκα.

Βρες τον τύπο και/ή τις διαστάσεις και τα ξαναλέμε.

Τροποποιήθηκε από τον okourkoulos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Triumph Tiger (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Άλλα μηχανάκια κι άλλες απαιτήσεις σε ρεύμα.

Σε 950 Adv δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά σε 990 injection που έχουν καταναλώσεις.....

Σκέφτηκα κι εγώ LiPo, αλλά τις φοβάμαι ακόμα και είναι κι ακριβές.

Συγκεκριμένα τις ballistic που τις φέρνει και Ελλάδα κάποιος, όχι και τόσο, αξιόπιστος έμπορας.

έχουν 3 χρόνια εγγύηση και θα είναι η επόμενη κίνηση την επόμενη φορά που θα αλλάξω μπαταρία (σε κανα χρόνο το πολύ, δηλαδή).

Βρες τον τύπο και/ή τις διαστάσεις και τα ξαναλέμε.

απο την στιγμη που μπορει να στην φτιαξει καποιο μελος απο εδω γιατι να τα σκασεις χοντρα?ασε που οτι και απαιτησεις σε καταναλωση ρευματος και να εχεις μπορεις να την φτιαξεις την μπαταρια στα οσα mAh θες :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι, πολύ σωστά και δίκαια!

Απλά, τώρα πήρα μπαταρία ήδη πριν διαβάσω και μάθω.

Θα κάνω μια κρούση και βλέπω για να έχω την επόμενη που, σίγουρα, θα έρθει μέσα στο τρέχον έτος!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα