NiKhTaC

kymco nexxon 125 εξάτμιση

38 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha Crypton X

Δημοσιεύτηκε

Δε μιλάμε για Ζ ούτε για dynamik ούτε για honda ούτε για Yamaha διότι σε όποιο μαγαζί με moto είδη θα βρείς σχέδον οτι θέλεις απο εξατμίσεις ενώ για Kymco τίποτα απολύτως.Να ξανα επισημάνω οτι δεν χρειάζετε να φτάσει να πετσοκόψει την εξάτμιση παρα μόνον μια λάμα για να στηριχτεί κόβοντας αυτές που χει ήδη πάνω η εξάτμιση (για τη level) και μερικές σημαντικές λεπτομέρειες που θα ποστάρω αύριο με φωτογραφίες :winking:

Δε χρειάζεσε να φοβάσε τίποτα..όλα γίνοντε αρκεί να το θές(σε λογικά πλαίσια).Να σου θυμίσω πάλι ότι όντως δεν υπάρχουν aftermarket προϊόντα για το παπί μας,μην πτοείσε διότι αυτή ειναι η γοητεία του :wub:

καλα εγω δεν ψαχνω τα τρελα αφτερμαρκετ..μια εξατμιση μονο θελω και απο ολα τα αλλα ειμαι πληρως ευχαριστημενος με τα ηδη υπαρχοντα..αντε και καλα λευκο φαναρακι(θα ψαξω στην πορεια για καμια πατεντα) τιποτα αλλο δεν ζηταω! αντε να μπουνε οι φοτο να τις εκτυπωσω να δειξω στον μαστορα πως να το κανει..εκτος και αν γινεται να την κουμπωσω μονος!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kymco Spike SR (125cc) Arai Condor

Δημοσιεύτηκε

καλα εγω δεν ψαχνω τα τρελα αφτερμαρκετ..μια εξατμιση μονο θελω και απο ολα τα αλλα ειμαι πληρως ευχαριστημενος με τα ηδη υπαρχοντα..αντε και καλα λευκο φαναρακι(θα ψαξω στην πορεια για καμια πατεντα) τιποτα αλλο δεν ζηταω! αντε να μπουνε οι φοτο να τις εκτυπωσω να δειξω στον μαστορα πως να το κανει..εκτος και αν γινεται να την κουμπωσω μονος!

Καλημέρα NiKhTaC,λοιπόν θα πάρεις την Level που δείχνω στη φωτογραφία (μόνο αυτή ταιριάζει σχεδόν κουτί).Εδώ βλέπεις τη λάμα που συγκρατεί την εξάτμιση πάνω στη βάση

DSC00192.jpg

Η λάμα είναι βιδωμένη σε αυτό το σημειό της εξάτμισης με παξιμάδι ασφαλείας.

DSC00193.jpg

Εδώ βλέπεις το σημείο που ήταν η βάση στήριξης για το παπί που έχει σχεδιάστει απο την Level την οποία πρέπει να την κόψεις.

DSC00194.jpg

Συνεχίζουμε καταλήγωντας προς την εξαγωγή και εδώ βλέπεις μερικές συγκεκριμένες λεπτομέρειες που σου έλεγα.1ον: Πρέπει να αλλάξεις τη μασπιεδέρα(αυτό που ακουμπάμε τα πόδια μας)κοστίζει περίπου 25 ευρώ απο Honda Astrea το ζητάς στο μαγαζί.2ον: Η μανιβέλα που έχει το nexxon δεν θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις διότι με το κατέβασμα θα βρίσκει στο σωλήνα της εξάτμισης(εμένα είναι αλλαγμένη και τροποποιημένη για να μη βρίσκει).3ον:Ενδεχωμένος με την αλλαγή της μασπιεδέρας δεν θα είναι στο ίδιο ύψος τα πόδια σου αλλα ελάχιστα χαμηλότερα και 1 πόντο μπροστά περίπου σε σχέση με την υπάρχουσα.Το αναφέρω αυτό διότι το ποδόφρενο της Kymco στο παπί θα είναι λίγο ψηλό.Επίσης για να κλείσω,παρατήρησε στις φωτογραφίες πως είναι περασμένα όλα μαζί .... στο χιλιοστό και λιγότερο μπορώ να σου πω.

DSC00195.jpg

Ότι άλλη απορία έχεις πές μου :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton X

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

καταρχας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου !!!!καταλαβα ακριβως το πως παιζει..το μονο που με στεναχωρησε ειναι πως χρειαζεται τοση "πατεντα" γαμωτο... :( γιατι το κατασκευασανε ετσι?γιατι?ποσο ζωα παιζει να ειναι? πφφφ τωρα το ξανασκεφτομαι με τοσες "πατεντες" που θελει..:(:(:(

Τροποποιήθηκε από τον NiKhTaC

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καταρχας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου !!!!καταλαβα ακριβως το πως παιζει..το μονο που με στεναχωρησε ειναι πως χρειαζεται τοση "πατεντα" γαμωτο... :( γιατι το κατασκευασανε ετσι?γιατι?ποσο ζωα παιζει να ειναι? πφφφ τωρα το ξανασκεφτομαι με τοσες "πατεντες" που θελει..:(:(:(

Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα :cheers: Δεν είναι θέμα κατασκευής είναι θέμα marketing,τι έχει πουλήσει - πουλάει περισσότερο? λέει η τάδε εταιρία που βγάζει εξατμίσεις..η honda πουλάει οπότε αυτομάτως βγάζουν προϊόντα για το κάθε μηχανάκι honda - modenas κ.α.Την Kymco ακόμα δεν την έχουνε δεί πολοί με καλό μάτι(οι καταναλώτες)και διστάζουν να αγοράσουν.Κακώς βέβαια αλλα αυτό είναι δικαίωμα του καθένος.Ελπίζω να αλλάξει προς το καλύτερο στο μέλλον αυτη η κατάσταση.

Τροποποιήθηκε από τον solitary

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton X

Δημοσιεύτηκε

μακαρι ! παντως σου μιλαω πραγματικα πως ειναι η 1η φορα που ξενερωνω αφανταστα πολυ με το παπι μου... αααχ

αυτη την level εννοεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda GLX - Cbr F4i (710cc) AGV K-4 Honda cbr 600rr (599cc)

Δημοσιεύτηκε

μην βαλεις τωρα εξατμιση και χωανη μαζι βαλε μονο εξατμιση.. εξω γινεται της αννας και εσυ θα βαλεςισ χωανη ??? δεν ρωτας και εμας που καθε φορα που βρεχι τρεχουμε να σκεπασουμε το καρμπιλατερ ... οσο για εξατμιση sebring με την μικρη τρυπα θα κανει εναν τρομερο ηχο αλλα οχι και πολυ σπαστικο ( ισως λιγο αλλα τι να κανουμε )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μακαρι ! παντως σου μιλαω πραγματικα πως ειναι η 1η φορα που ξενερωνω αφανταστα πολυ με το παπι μου... αααχ

αυτη την level εννοεις?

Nα σου πώ και κάτι επειδή βλέπω οτι έχεις απογοητευτεί,είμουν ένας απο τους πρώτους που μόλις βγήκε το nexxon το αγόρασα και δεν υπήρχε καμία πληροφορία στο internet μα ούτε και κανένας δεν ήξερε/ξέρει για αfter αναβαθμίσεις κτλ.Κάθησα με τον μηχανικό και το μελετήσαμε βήμα βήμα το παπί και μάθαμε τις "ιδιαιτερότητές" του.Αμα καθόμουν με σταυρωμένα χέρια απογοητευμένος για τις μη υπαρκτές έτοιμες λύσεις του εμπορίου στη ίδια θέση με το δικό σου θα ήταν το παπί μου.

Να μην τα πολυλογώ...η εξάτμιση στο link που δίνεις δεν κάνει,να κοιτάξεις τη Level που έχουν 2 λάμες συγκολημένες στο σωλήνα για modenas ήταν.Αυτή που δείχνεις έχει τη λάμα πάνω στο τελικό.Επίσης είδα που ανέφερες για χοάνη,η γνώμη μου θα ήταν να μη βάλεις εφόσον είναι απείραχτο μηχανικά διότι μονο θόρυβο και τσιμπημένη κατανάλωση θα κερδίσεις.

Τροποποιήθηκε από τον solitary

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda GLX AGV GP1 Αλλος F-16 BLK/52+ (29.000cc)

Δημοσιεύτηκε

Aρε μην κολώνεις μία ενα λαμακι και ενα μαρσεπιε θελει μισή ωρα δουλειά.....Φιλε solitary βγαλε τους σπαστούς μαρσεπιέδες γιατί στην πρώτη τουμπα δεν θα μει νει τιποτα από το μηχανακι και τα ποδια σου.....Πηγαινε ζητα για σουπρα αλλά όχι τους σπαστούς ειναι και πιο φτηνοί......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton X

Nα σου πώ και κάτι επειδή βλέπω οτι έχεις απογοητευτεί,είμουν ένας απο τους πρώτους που μόλις βγήκε το nexxon το αγόρασα και δεν υπήρχε καμία πληροφορία στο internet μα ούτε και κανένας δεν ήξερε/ξέρει για αfter αναβαθμίσεις κτλ.Κάθησα με τον μηχανικό και το μελετήσαμε βήμα βήμα το παπί και μάθαμε τις "ιδιαιτερότητές" του.Αμα καθόμουν με σταυρωμένα χέρια απογοητευμένος για τις μη υπαρκτές έτοιμες λύσεις του εμπορίου στη ίδια θέση με το δικό σου θα ήταν το παπί μου.

Να μην τα πολυλογώ...η εξάτμιση στο link που δίνεις δεν κάνει,να κοιτάξεις τη Level που έχουν 2 λάμες συγκολημένες στο σωλήνα για modenas ήταν.Αυτή που δείχνεις έχει τη λάμα πάνω στο τελικό.Επίσης είδα που ανέφερες για χοάνη,η γνώμη μου θα ήταν να μη βάλεις εφόσον είναι απείραχτο μηχανικά διότι μονο θόρυβο και τσιμπημένη κατανάλωση θα κερδίσεις.

εχω αλλη επιλογη?δεν το νομιζω..εδω 3 ωρες αναφερα σε αλλο ποστ πως το ειχε μεσα χωρις να το αγγιξει καν και ημουν ι ιδιος μπροστα και μου χρεωσε εργατικα 30 ευρω..ποσο μαλλον αν του πω να το μελετησουμε κιολας και γενικα να μου βρει καποια λυση..θα μου πει κανα κατοσταρικο μονο για την σκεψη του οπως το κοβω..επισης δεν ξερω τις γνωριμιες σου με μηχανικους..εγω δεν εχω καποιο γνωστο..κανεναν και τιποτα..οποτε τι να κανω?ρωταω..συλλεγω πληροφοριες και αναλογα με τις δυνατοτητες μου,χρηματικες κυριως και διαφορα αλλα κινουμαι...αν ησουν στη θεση μου δεν νομιζω πως θα μπορουσες να κανεις πολλα παραπανω..οχι μονο εσυ προσωπικα φιλε μου..στον καθενα απο μας αναφερομαι..ψαχνω οσο χρονο εχω..ρωταω..αλλα απο ολους τους μαγαζατορες περνω αρνητικες απαντησεις..πως να μην "σταυρωσω" τοτε τα χερια? δεν μου μενει κατι αλλο..

και επισης οσοι ποσταρετε ειστε εξηκιωμενοι και αλλοι λιγο πολυ γνωστες του θεματος..εγω ομως που δεν ξερω την τυφλα μου στο θεμα αυτο..πως να μην κολωσω σε κατι? και πως να μην απογοητευτω πχ με την διαδικασια ολη της εξατμισης οταν δεν ξερω ποσο χρονοβορα ειναι και κατα ποσο θα μου στιχοισει και αν ειναι ευκολη η οχι.

Τροποποιήθηκε από τον NiKhTaC

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Aρε μην κολώνεις μία ενα λαμακι και ενα μαρσεπιε θελει μισή ωρα δουλειά.....Φιλε solitary βγαλε τους σπαστούς μαρσεπιέδες γιατί στην πρώτη τουμπα δεν θα μει νει τιποτα από το μηχανακι και τα ποδια σου.....Πηγαινε ζητα για σουπρα αλλά όχι τους σπαστούς ειναι και πιο φτηνοί......

Δυστηχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...τέλοςπάντων.Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου αλλά δεν αλλάζω τίποτα στο παπί,με εξυπηρετεί μια χαρά εδω και 10 μήνες :winking: Να ξαναεπισημάνω οτι τα Kymco δεν είναι Honda που βρίσκεις έτοιμες λύσεις του εμπορίου.

εχω αλλη επιλογη?δεν το νομιζω..εδω 3 ωρες αναφερα σε αλλο ποστ πως το ειχε μεσα χωρις να το αγγιξει καν και ημουν ι ιδιος μπροστα και μου χρεωσε εργατικα 30 ευρω..ποσο μαλλον αν του πω να το μελετησουμε κιολας και γενικα να μου βρει καποια λυση..θα μου πει κανα κατοσταρικο μονο για την σκεψη του οπως το κοβω..επισης δεν ξερω τις γνωριμιες σου με μηχανικους..εγω δεν εχω καποιο γνωστο..κανεναν και τιποτα..οποτε τι να κανω?ρωταω..συλλεγω πληροφοριες και αναλογα με τις δυνατοτητες μου,χρηματικες κυριως και διαφορα αλλα κινουμαι...αν ησουν στη θεση μου δεν νομιζω πως θα μπορουσες να κανεις πολλα παραπανω..οχι μονο εσυ προσωπικα φιλε μου..στον καθενα απο μας αναφερομαι..ψαχνω οσο χρονο εχω..ρωταω..αλλα απο ολους τους μαγαζατορες περνω αρνητικες απαντησεις..πως να μην "σταυρωσω" τοτε τα χερια? δεν μου μενει κατι αλλο..

και επισης οσοι ποσταρετε ειστε εξηκιωμενοι και αλλοι λιγο πολυ γνωστες του θεματος..εγω ομως που δεν ξερω την τυφλα μου στο θεμα αυτο..πως να μην κολωσω σε κατι? και πως να μην απογοητευτω πχ με την διαδικασια ολη της εξατμισης οταν δεν ξερω ποσο χρονοβορα ειναι και κατα ποσο θα μου στιχοισει και αν ειναι ευκολη η οχι.

Σε καταλαβαίνω απο αυτά που γράφεις,δεν είπα οτι είναι εύκολα τα πράγματα.Πάς στο εξουσιοδοτημένο που είναι όλοι τους άχρηστοι(η αλήθεια ειναι)τα λεφτά σου πέρνουν και απο δουλειά καλά κρασιά που λέμε,αλλα αν θες να παραμείνεις στην εγγύηση επιλογή σου είναι φυσικά.Θα πρότεινα να ρωτήσεις κανεναν γνωστό ή φίλο σου να βρείς κάποιον μηχανικό με όρεξη και μεράκι να ασχοληθείτε με αυτά που σε απασχολούν στο παπί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DY50RS Yamaha Z (150cc)

Δημοσιεύτηκε

μην βαλεις τωρα εξατμιση και χωανη μαζι βαλε μονο εξατμιση.. εξω γινεται της αννας και εσυ θα βαλεςισ χωανη ??? δεν ρωτας και εμας που καθε φορα που βρεχι τρεχουμε να σκεπασουμε το καρμπιλατερ ... οσο για εξατμιση sebring με την μικρη τρυπα θα κανει εναν τρομερο ηχο αλλα οχι και πολυ σπαστικο ( ισως λιγο αλλα τι να κανουμε )

ναι ρε εσυ δεν εχεις πλαστικα στο σκελετο ... εγω πχ π εχω δεν θα αντιμετωπισω το ιδιο προβλημα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda GLX AGV GP1 Αλλος F-16 BLK/52+ (29.000cc)

Δημοσιεύτηκε

Φιλε μην ανησυχεις τόσο θα βρεις σιγα σιγα τον τροπο να τα φτιαξεις όλα τζιτζι συνεχισε την προσπάθεια με την εξατμιση αλλά αμα δεν βρεις κάποιον να σε βοηθησει κάντο μόνο σου δεν είναι τιποτα θα πεδαυτείς αντε μια δυο ωρες(και αμα)αλλά θα την βεις την ακρη εξατμιση ειναι αλλοι βάζουν απο hayabusa σε jog και εσυ κολώνεις σε αυτά ρε????ΑΝΤΕ ΒΟΥΡ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ....... :clapping:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton X

Δημοσιεύτηκε

Δυστηχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...τέλοςπάντων.Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου αλλά δεν αλλάζω τίποτα στο παπί,με εξυπηρετεί μια χαρά εδω και 10 μήνες :winking: Να ξαναεπισημάνω οτι τα Kymco δεν είναι Honda που βρίσκεις έτοιμες λύσεις του εμπορίου.

Σε καταλαβαίνω απο αυτά που γράφεις,δεν είπα οτι είναι εύκολα τα πράγματα.Πάς στο εξουσιοδοτημένο που είναι όλοι τους άχρηστοι(η αλήθεια ειναι)τα λεφτά σου πέρνουν και απο δουλειά καλά κρασιά που λέμε,αλλα αν θες να παραμείνεις στην εγγύηση επιλογή σου είναι φυσικά.Θα πρότεινα να ρωτήσεις κανεναν γνωστό ή φίλο σου να βρείς κάποιον μηχανικό με όρεξη και μεράκι να ασχοληθείτε με αυτά που σε απασχολούν στο παπί.

και εγω αυτον θελω να βρω καπιον της προκοπης με ορεξη...εχω ποσταρει και εδω για καν μαγαζι γενικα η συνεργειο που να αξιζει..επισης εχω ρωτησει και γνωστους απτην σχολη αλλα ειναι ολοι στα @@@ τους..τα κανουν ολα μονοι και εκτος αυτου δεν πεδευτηκαν τοσο λογο του οτι εχουν crypton x κλπ κλπ..δεν ξερω που να ψαξω για καπιον καλο μηχανικο πραγματικα..οι πιο πολλοι δεν ασχολουνται με το συγκεκριμενο παπι και δεν ξερω και τα μεροι που ισως πρεπει να ρωτησω..τελος παντων..δεν ξερω τι αλλο να πω..θα δουμε..αν πω σαυτον στην αντιπροσωπεια να παραγειλουμε μια και να την κουμπωσει αυτος εκει θα δεχτει?γιατι μου ειχε προτινει να βαλω χειροποιητη 135 ευρω..πολλα ομως και δεν τα εδινα με τιποτα..

Φιλε μην ανησυχεις τόσο θα βρεις σιγα σιγα τον τροπο να τα φτιαξεις όλα τζιτζι συνεχισε την προσπάθεια με την εξατμιση αλλά αμα δεν βρεις κάποιον να σε βοηθησει κάντο μόνο σου δεν είναι τιποτα θα πεδαυτείς αντε μια δυο ωρες(και αμα)αλλά θα την βεις την ακρη εξατμιση ειναι αλλοι βάζουν απο hayabusa σε jog και εσυ κολώνεις σε αυτά ρε????ΑΝΤΕ ΒΟΥΡ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ....... :clapping:

ευχαριστω για την εμψυχωση να σε καλα!:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα