Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
Asxeth

Βάση πινακίδας και μανέτα συμπλέκτη για xr...

17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα σας λοιπόν κι απ' τη νέα κατηγορία :P

Και για να μπω κατευθείαν στο θέμα, η μαμά βάση πινακίδας που έχει το καλό μου είναι για τον π****ο...

Η πινακίδα μου έχει σπάσει 3 φορές απ' τους κραδασμούς, μέχρι και πατέντα με δεύτερο φύλλο αλουμινίου βιδωμένο πάνω στην πινακίδα έκανα και πάλι έσπασε. Έψαξα λίγο στο ίντερνετ, βρήκα μόνο μία βάση και αυτή είχε γύρω στα 60ευρώ :0

Κάτι πιο οικονομικό δεν παίζει ρε παιδιά?

Και επειδή είμαι ανίδεη από τέτοια, ανάλογα με τη βάση θα πρέπει να κάνω άλλες τρύπες στο φτερό αν δεν ταιριάζει με τις υπάρχουσες?

Ή έστω καμιά καλή πατέντα να είμαι σίγουρη ότι δεν θα τη ψάχνω σε κάθε λακκούβα...

Πάει αυτό.... Η μανέτα τώρα:

Είχα ένα μικροατυχηματάκι χτες και η μανέτα στράβωσε κι έχει γίνει σαν τσιγκελωτό μουστάκι :lol:

Μπορεί να ισιώσει ή να μην το προσπαθήσω μήπως σπάσει? Κι αν πάρω άλλη μπορώ να τη βάλω εγώ ή μπαα?

Αυτά προς το παρόν και είμαι όλη αυτιά :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Αλλη μανετα! Το ειχα προσπαθησει μια φορα να την ισωσω , αλλα ειχα ειδη μια καινουρια , και φυσικα εγινε η κακια η πραξη..!

Βαση πινακιδας σκετη ή βαση πινακιδας με λασπωτηρα και φαναρι μαζι???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

δεν ξερω να σου πω για βαση αλλα οταν θα αλλαξεις να βαλεις πλαστικες ροδελες απο τεφλον..

και απο τις δυο πλευρες...

αυτο θα βοηθισει στο να αποροφανε και αυτες τους κραδασμους ,, οι μεταλικες να ξερεις οτι προκαλουν την ζημια.

και οπως ειπε το ΄΄Ψηλο μαυρο φτερο ΄΄αλλαξε μανετα

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XX KTM Super Duke (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

Kαι εγώ θέλω να βάλω βάση στο Ninja μου αλλα 60ευρώ δεν έχω λολ.. Ξέρετε τίποτα πιο οικονομικό? δεν θέλω λασπωτήρα... Θα βάλω hugger..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Χτύπα μια universal acerbis με 35 ευρώ που έχει και ledφάναρο πίσω (κοίτα το mybike μου.....37 το πήρα κομπλέ από motomarket) και δεν μασάει μία!

Για την μανέτα θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες......άλλαξε την! (και βάλε χούφτες!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XX KTM Super Duke (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα κοιτάξω τώρα... Κουφάλα Αντρέα δεν την παλεύω κάστανο.. Σχολείο !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

Καταρχήν ευχαριστώ και καλησπέρα σας :D

Λοιπόν η δικιά μου βάση είναι βιδωμένη πάνω στο φτερό - λασπωτήρα - όπως λέγεται τέλος πάντων και είναι ενσωματωμένο το φως που τη φωτίζει. Άρα υποθέτω μόνο βάση... Φαντάζομαι ότι αυτή που λες Lavazutra θα είναι ότι πρέπει. Μάλλον θα πάω να την τσεκάρω σήμερα κιόλας!

Και μια τελευταία ερώτηση... Τη μανέτα θα μπορέσω να την αλλάξω μόνη μου (γενικά πιάνουν τα χέρια μου) ή θα τα κάνω κώλο???

Εεεεεεε αγαπητοί μου συμφορουμίτες????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχήν ευχαριστώ και καλησπέρα σας :D

Λοιπόν η δικιά μου βάση είναι βιδωμένη πάνω στο φτερό - λασπωτήρα - όπως λέγεται τέλος πάντων και είναι ενσωματωμένο το φως που τη φωτίζει. Άρα υποθέτω μόνο βάση... Φαντάζομαι ότι αυτή που λες Lavazutra θα είναι ότι πρέπει. Μάλλον θα πάω να την τσεκάρω σήμερα κιόλας!

Και μια τελευταία ερώτηση... Τη μανέτα θα μπορέσω να την αλλάξω μόνη μου (γενικά πιάνουν τα χέρια μου) ή θα τα κάνω κώλο???

Εεεεεεε αγαπητοί μου συμφορουμίτες????

Φρένα είναι....αν δεν το κατέχεις αστό καλύτερα.

Για να την βάλεις την βάση θέλει να λυσεις το πίσω φτερό και αν θες το καινουργιο φανάρι πρέπει να κόψεις την πλεξουδα σε ένα Χ σημείο και εκεί να ενώσεις τα καλώδια από το νέο φανάρι.Δεν είναι κάτι δύσκολο , no worries

Αντε καλές αγορές!

Τροποποιήθηκε από τον lavazutra

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 ABS Shoei XR 1000 Yamaha YZ250

Η μανέτα αν είναι φρένου είναι πιο εύκολη και βγαίνει και μπαίνει η καινούργια με μια βίδα.

Αν είναι συμπλέκτη πρέπει να ξεβιδώσεις την παλιά, να βγάλεις την ντίζα του συμπλέκτη, και μετά να βάλεις την ντίζα στην καινούργια μανέτα και να την βιδώσεις.

Τροποποιήθηκε από τον ZZR1400

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

Για να την βάλεις την βάση θέλει να λυσεις το πίσω φτερό και αν θες το καινουργιο φανάρι πρέπει να κόψεις την πλεξουδα σε ένα Χ σημείο και εκεί να ενώσεις τα καλώδια από το νέο φανάρι.Δεν είναι κάτι δύσκολο , no worries

Αντε καλές αγορές!

Η μανέτα αν είναι φρένου είναι πιο εύκολη και βγαίνει και μπαίνει η καινούργια με μια βίδα.

Αν είναι συμπλέκτη πρέπει να ξεβιδώσεις την παλιά, να βγάλεις την ντίζα του συμπλέκτη, και μετά να βάλεις την ντίζα στην καινούργια μανέτα και να την βιδώσεις.

:wacko::wacko::wacko:

Έστω, θα κάνω μια προσπάθεια και είδωμεν... :baby:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μην μασας όρμα. Αν κολήσεις πουθενά.....εδώ είμαστε.

Για την βάση........καλο θα έιναι να έχεις κάργα μονοτική τανία, ένα θερμομονωτικό καλαμάκι και άν έχεις όρεξη για να μην κάνεις τις ενώσεις Σπαγγέτι....απλά στίψιμο των 2 καλωδίων μαζί....να πάρεις ένα ανταπτώράκι με 3 υποδοχές ( 3 θυλικές / 3 αρσενικές) για να μπορέις να το βγάζεις και να το βάζεις χωρίς να πειράζεις καλώδια και να καταπονείς την πλεξούδα κάθε φορά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μια μανετα ειναι το πιο ευκολο ν'αλλαχτει! Δυο κλειδακια θελεις , νομιζω 8ρακια ή 10ρακια , ενα για κοντρα και ενα να ξεβιδωνεις .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Derbi mulhacen Morini corsaro 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν και επίσης... άσχετος B) επειδή το συγκεκριμένο μοντέλο το αγαπάω βρήκα αυτό που μπορεί ίσως να σε βοηθήσει, υποθέτοντας βέβαια οτι τα αγγλικά σου είναι σε καλό επίπεδο

http://www.ehow.com/how_4925837_replace-clutch-lever.html

Καλά μαστορέματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες :D

Εργαλεία πήρα, στο ίντερνετ έψαξα, τώρα μένει να πάρω σβάρνα τα μαγαζιά.

Και επειδή ως άσχετη που είμαι οι ερωτήσεις ποτέ δεν τελειώνουν, μανέτες σπαστές ή χούφτες?

Εεεεεε; :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες :D

Εργαλεία πήρα, στο ίντερνετ έψαξα, τώρα μένει να πάρω σβάρνα τα μαγαζιά.

Και επειδή ως άσχετη που είμαι οι ερωτήσεις ποτέ δεν τελειώνουν, μανέτες σπαστές ή χούφτες?

Εεεεεε; :rolleyes:

Χούφτες χούφτες! Δίνει άλλο "αερα" στα looks της μοτας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χουφτες! Και καλυτερα αν σε περνει χουφτες με σιδερο μεσα , ειναι λιγο πιο ακριβες αλλα κανουν καλη αποσβεση στη κακια την ωρα..!

Επισης υπαρχοτν καποιες που ειναι λαμα/σιδερο και βαζεις οτι πλαστικο καλυμα θες .

Μανετες παρε απλες , οι σπαστες ειναι ωραιες και σωζουν καταστασεις αλλα οι τιμες εδω ειναι αντε γεια... αν βεβαια βρεις με πιο αλλο XR-CR-honda εχει τις ιδιες μανετες τοτε χτυπατες στο eBay και θα βρεις νορμαλ τιμες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

Χουφτωσ' την - χούφτωσ'την!!!!

Τη μηχανή ντε! :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο