Alarm

Ο γυρος της Ελλαδας (10ημερο)

52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μετα απο αρκετο καιρο θα πιασω και παλι την μηχανη μου γυρνοντας πισω στην πατριδα. Εχω κανονισει με ενα φιλαρακι να κανουμε ενα ταξιδι 7-10 μερες οργονοντας ολη την ελλαδα.

Εν συντομια το σχεδιο. Ροδο-Αθηνα με πλοιο, κατεβενουμε Πελοποννησο, ανεβενουμε απο την δυτικη πλευρα της Ελλαδας προς Ηπειρο,

Μακεδονια, και γυρναμε απο την ανατολικη πλευρα περνωντας και απο Ευβοια.

Αρκετα πραγματα ειναι αυτα που δεν ξερω και θα χριαστω την βοηθεια αρκετων για κατι τετοιο γιατι δεν μιλαμε για μονοημερη εκδρομη. Οποτε πρεπει να οργανωθει ποιο πριν οσο γινεται καλυτερα για να μπορεσουμε ν εχουμε την καλυτερη δυνατη διαδρομη.

Προς το παρον σκεφτομαστε οι διαμονες να ειναι μια μερα καμπινγκ , μια μερα ξενοδοχειο (εναλαξ εως το τελος). Η ολη ιδεα της βολτας αυτης δεν ειναι οδηπορικο αντοχης αλλα για να δουμε περισσοτερα απο την ελλαδα, οσο γινεται σε 7-10 μερες.

Τωρα τι θα ηθελα απο εσας. Καθως ειναι λογικο να μην ξερω πολλα απο διαφορα κομματια της ελλαδας και τι μπορει να δει κανεις. Τελος παντων οτι μπορει να προσθεσει ο καθενας σαν πληροφορια καλο ειναι.

1) Να βαλει στον χαρτη μου σημεια που ειναι ενδιαφερον να επισκεφτουν. Ειτε ιστορικα, ειτε φυσικης ομορφιας (λιμνες, πηγες κλπ).

2) Ομορφες διαδρομες. Δεν θελουμε να φαμε ολες τις διαδρομες σε εθνικες.

3) Σημεια για καμπιγκ

4) Φτηνα ξενοδοχεια. Λεγοντας φτηνα, ουτε πρωινα ουτε βραδινα φαγητα, ενα κρεβατι και ενα ντους ζηταμε να εχει μονο μεσα. 4-5 Θα χριαστουμε περιπου.

Ο χαρτης ειναι αυτος εδω. http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&amp...5071dfe&z=9

Εχω προσθεσει ηδη δυο διαδρομες και μερικα σημεια για να καταλαβεται τι εννοω. Αν δεν εχετε λογαριασμο στο google, ακομα και να τα αναφερεται γραπτος παλι θα βοηθησει να τα προσθεσω στον προωσοπικο μου χαρτη. Ετσι ατομα απο θεσσαλια πχ ολο και κατι περισσοτερο θα ξερουν να μου πουνε να κοιταξω η πια ειναι καλη διαδρομη.

Η εκδρομη θα ειναι καπου στα τελη Σεπτεμβριου (αν ολα πανε καλα). Συντομα θα ξερω ακριβης ημερομινια. Οποτε οποιος ενδιαφερεται να συμετασχει εστω και σε καποια κομματια δεν υπαρχει προβλημα. Και φυσικα θα κοιταξω ποσους απο εσας μπορω να δω και απο κοντα :)

Βορειοι και Πατρινοι ερκουμαστε :lol:

Ευχαριστω :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον Alarm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Varadero 1000 (1000cc) Shoei RF-1000

Δημοσιεύτηκε

Εχει πολλα μερη που μπορεις να επισκεφτεις... Το θεμα ειναι ποσο χρονο θελεις να διαθεσεις σε καθε περιοχη, καθως η διαδρομη σου μπορει να περναει απο πολλους εναλλακτικους προορισμους...

Ισως μπορεσεις να παρεις καποιες πληροφοριες αναλογα με το "γεωγραφικο διαμερισμα" που επιθυμεις ΕΔΩ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εχει πολλα μερη που μπορεις να επισκεφτεις... Το θεμα ειναι ποσο χρονο θελεις να διαθεσεις σε καθε περιοχη, καθως η διαδρομη σου μπορει να περναει απο πολλους εναλλακτικους προορισμους...

Ισως μπορεσεις να παρεις καποιες πληροφοριες αναλογα με το "γεωγραφικο διαμερισμα" που επιθυμεις ΕΔΩ

Δεν ξερω αν η συγκεκριμενη σελιδα ειναι δικια σου (μαλλον ναι :) ), αλλα την εχω μελετηση πολυ καλα της τελευταιες μερες.

Ειναι πραγματι παρα πολυ οργανομενα φτιαγμενη. Καποια σημεια διστυχως δεν μπορουσα να καταλαβω ουτε απο τους χαρτες που βρισκονται

Επισης βρηκα ενα λαθος που εχει η σελιδα σου.

Δες εδω.

http://www.motoridersclub.com/el/trips/greece/st_ellada

Τα τελευταια δυο λινκ, εχουν φωτογραφιες απο Καστορια. :)

Αθανάσιος Διάκος - ορεινή Φωκίδα

ορεινή Ναυπακτία - Κοκκινοχώρι

Οπως ειπες και εσυ ειναι και θεμα χρονου. Εσυ ολα αυτα τα εκανες σε 8 χρονια. Οποτε για ταξιδι 1 εβδομαδας ειναι καλο να μην κανουμε διπλες διαδρομες και να επιλεξουμε μονο τα καλυτερα κομματια.

Σε ευχαριστω παντω για την υπηρεσια της σελιδας. Εως τωρα μονο στην πελοποννησο εχω καταγραψει πανω απο 10 σημεια ενδιαφεροντος στο χαρτι. Το θεμα δεν ειναι μονο το σημειο που θελουμε να επισκεφτουμε αλλα και ΠΩΣ ειναι ο καλυτερος και ομορφοτερος τροπος να φτασουμε εκει αγνοοντας εθνικες οδους οπως ειπα .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Alarm ευχαριστω πολυ για την επισημανση. Τυγχανει τα 2 αυτα ταξιδια να ειναι τα πρωτα και τοτε η σελιδα ηταν σε πειραματικο σταδιο :_thumbsup:

Αναφορικα λοιπον με τις διαδρομες θα ειχα να σου προτεινω τα εξης:

Διαδρομη (1) Αθηνα - Ναυπλιο (μεσω Επιδαυρου)

Διαδρομη (2) Ναυπλιο - Τριπολη (μεσω Παλιας Εθνικης, κατα πολλους "Κολοσουρτη")

Διαδρομη (3) Τριπολη - Σπαρτη (μεσω του ορους Παρνωνα)

Διαδρομη (4) Σπαρτη - Καλαματα (μεσω ορους Ταυγετου)

Διαδρομη (5) Καλαματα - Κορωνη - Πυλο

Διαδρομη (6) Πυλος - Κυπαρισσια - Αρχαια Μεσσηνη (ορεινη διαδρομη Ραπτοπουλο - Λυκουρεσι - Τρικορφο)

Διαδρομη (7) Αρχαια Μεσσηνη - Κοπανακι - Νεδα - Επικουρος Απολλωνας - Ανδριτσαινα

απο εκει και περα συνεχιζεις αναλογα με το αν θελεις να δεις Κεντρικη Πελοποννησο ή να ανεβεις προς Πατρα.

Σχετικες διαδρομες υπαρχουν στην σελιδα :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sprinter AGV Air Tech Harley Davidson street (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν είμαι και εγώ Εύβοια, χαρά μου να γυρίσουμε μαζί!

google map Εύβοια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Alarm ευχαριστω πολυ για την επισημανση. Τυγχανει τα 2 αυτα ταξιδια να ειναι τα πρωτα και τοτε η σελιδα ηταν σε πειραματικο σταδιο :_thumbsup:

Αναφορικα λοιπον με τις διαδρομες θα ειχα να σου προτεινω τα εξης:

Διαδρομη (1) Αθηνα - Ναυπλιο (μεσω Επιδαυρου)

Διαδρομη (2) Ναυπλιο - Τριπολη (μεσω Παλιας Εθνικης, κατα πολλους "Κολοσουρτη")

Διαδρομη (3) Τριπολη - Σπαρτη (μεσω του ορους Παρνωνα)

Διαδρομη (4) Σπαρτη - Καλαματα (μεσω ορους Ταυγετου)

Διαδρομη (5) Καλαματα - Κορωνη - Πυλο

Διαδρομη (6) Πυλος - Κυπαρισσια - Αρχαια Μεσσηνη (ορεινη διαδρομη Ραπτοπουλο - Λυκουρεσι - Τρικορφο)

Διαδρομη (7) Αρχαια Μεσσηνη - Κοπανακι - Νεδα - Επικουρος Απολλωνας - Ανδριτσαινα

απο εκει και περα συνεχιζεις αναλογα με το αν θελεις να δεις Κεντρικη Πελοποννησο ή να ανεβεις προς Πατρα.

Σχετικες διαδρομες υπαρχουν στην σελιδα :_thumbsup:

Ok καταχωρηθηκαν αυτα !!!

Στο τριγωνο Τριπολη-Βυτινα-Καριτενα, ποιος δρομος ειναι καλος (ομορφος, να μυρισουμε λιγο φυση) να παρω ? Ειχα περασει μια φορα απο εκει (αλλος ηταν ομως μπροστα :) ) και δεν θυμαμαι την διαδρομη. Βλεπω μερικα μεσα απο τα βουνα και τον αλλο που ειναι πιο κεντρικος και παει στα χωρια.

Αν είμαι και εγώ Εύβοια, χαρά μου να γυρίσουμε μαζί!

google map Εύβοια

Jimmy !!! Εισαι αστερι ! :) Το ενα σημειο το ειχα ηδη καταγραψει, τους καταραχτες Δρυμωνα. (να 'ναι καλα και ο Φιλος απο το πανω με το σαιτ του :) )

Μολις κλεισω φυγω απο αγγλια και κατεβω ροδο θα κλεισω εισητιρια. μετα μπορω να σου πω με αποκληση 1-2 ημερες ποτε θα ειμαστε εκει. Επιβαλετε αν οχι συνοδηπορος , φραπεδια :)

ΥΓ. Ελα που ειναι η δεινοσαυροι να βαλουν και αυτοι το στιγμα τους ? :lol: :P

Ο Γιωργης με το XX blackbird εχει οργωσει γυρο απο την αττικη, που ειναι :huh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Στο κομματι Σπαρτη-Καλαματα , εχει εναν δρομο που περναει μεσα απο χωρια Λαδας, Καρβελι.

Περναω μεσα απο εκει η συνεχιζω απο τον κεντρικο δρομο καλυτερα ?

Το εχω σημειωση στον χαρτη.

kalspat.png

Επεισης ισχυει ακομα η ερωτηση απο πριν, για μια ευχαριστη διαδρομη στον νομο Αρκαδιας :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph sprint st Triumph (955!cc)

Δημοσιεύτηκε

κάτι είπες για ήπειρο αλλά δεν βλέπω χάρτη.

αν ανέβεις προς τα πάνω,κερνάμε φραπεδιά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

κάτι είπες για ήπειρο αλλά δεν βλέπω χάρτη.

αν ανέβεις προς τα πάνω,κερνάμε φραπεδιά!

Μα εδω ειναι ο χαρτης για ολη την ελλαδα , οχι μονο για Πελ/σο :)

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&amp....938354&z=8

Ναι θα περασουμε απο Ηπειρο λογικα (σιγουρα :lol: ) , εχει ωραιες ορεινες διαδρομες. Καποια συγκεκριμενη να προτινεις ?

Εσας που σας βρισκουμε ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

θα περασουμε απο Ηπειρο λογικα (σιγουρα :lol: ) , εχει ωραιες ορεινες διαδρομες. Καποια συγκεκριμενη να προτινεις ?

H διαδρομη απο τον παλιο δρομο Ηγουμενιτσας-Ιωαννινων ειναι φανταστικη! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

H διαδρομη απο τον παλιο δρομο Ηγουμενιτσας-Ιωαννινων ειναι φανταστικη! :_thumbsup:

Οκ καταχωρηθεικε και αυτη. Μαθο, αν υπαρχει καποιο χωριο/σημειο η καποιος παραδρομος που αξιζει σε αυτη την διαδρομη πες μας να το βαλουμε και αυτο. B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

θα σου γράψω το βράδυ..

εγώ είμαι κάπου ανάμεσα στην διαδρομή που προτείνει ο μαυρογέρακας!

αν μου πεις και ημερομηνίες στο περίπου,μπορεί να βολτάρουμε και μαζί στην περιοχή μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

θα σου γράψω το βράδυ..

εγώ είμαι κάπου ανάμεσα στην διαδρομή που προτείνει ο μαυρογέρακας!

αν μου πεις και ημερομηνίες στο περίπου,μπορεί να βολτάρουμε και μαζί στην περιοχή μου.

Μια χαρα τοτε :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο κομματι Σπαρτη-Καλαματα , εχει εναν δρομο που περναει μεσα απο χωρια Λαδας, Καρβελι.

Περναω μεσα απο εκει η συνεχιζω απο τον κεντρικο δρομο καλυτερα ?

Επεισης ισχυει ακομα η ερωτηση απο πριν, για μια ευχαριστη διαδρομη στον νομο Αρκαδιας :D

>> Η διαδρομη Σπαρτη - Καλαματα ειναι εντυπωσιακη ακομα και αν την πας απο τον κεντρικο δρομο. Για τον λογο αυτο ειναι απο τις πιο διασημες σε Ελληνες και ξενους μοτοσικλετιστες. Χωρις να εχω πραγματοποιησει ο ιδιος την διαδρομη που περναει απο τα χωρια Λαδας - Καρβελι, μου εχουν πει πως ειναι χωματοδρομος. Απο οτι θυμαμαι σε καποια σημεια της ειναι στρωμενο χαλικι ΑΑΑ. Η πληροφορια αυτη με καθε επιφυλαξη.... Παντως και την κυρια οδο να ακολουθησεις παλι θα μεινεις ευχαριστημενος!

>> Απο νομο Αρκαδιας σου προτεινω (οπως και παραπανω) τον Παρνωνα!!! Μιλαμε για πολυ πρασινο.... Καποια τμημα της το πραγματοποιησαμε πριν λιγο καιρο... ΕΔΩ

Τροποποιήθηκε από τον Motoriders Club

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

για ήπειρο λοιπόν..

δεν ξέρω απο πιά μεριά θα ανέβεις προς τα πάνω και αν θέλεις να περάσεις απο θάλασσα για βουτιά.

΄τους χάρτες δεν μου τους βγάζει,μάλλον λόγο πολύ χαμηλής ταχύτητας.(να φανταστείς ούτε το τσατ δεν μου βγάζει).

σε παρακαλώ πές μου απο που θα έρθεις και προς τα που θα φύγεις.

αν έρθεις απο κάτω δηλαδή απο ρίο-αγρίνιο,προσπάθησε να αποφύγεις την εθνική καρμανιόλα,ιωαννίνων-πατρών.

και δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να δεις και πάνε όλοι σαν τρελοί.

εκεί έχεις δύο επιλογές.ή να φύγεις παραθαλλάσια μετα την αμφιλοχία,(όμορφη διαδρομή-παραλίες) και να φτάσεις πρέβεζα - πάργα σύβοτα και να μπεις μετά στα βουνά

ή να φύγεις κατευθείαν μέσα απο τα βουνά μέχρι τα κορφοβούνια,τα τζουμέρκα (πάρα πολύ όμορφη διαδρομή)και να βγεις γιάννενα.

σου γράφω στο περίπου και αν μου πεις απο που έρχεσαι σου δίνω και άλλες πληροφορίες.

εγώ θα σου πρότεινα απο και θάλασα και βουνό.!

πέρασμα απο αμφιλοχία-άκτιο,πρέβεζα,πάργα,σύβοτα και απο εκεί σούπερ διδρομή μέχρι ιωάννινα-κόνιτσα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Sh300i abs Gilera Runner 50 DD

edit 1δε καταφερα να προσθεσω στο google map σου

edit 2 εδω η διαδρομη που σου λεω κολλαει και ωραια με το σπαρτη καλαματα το οποιο ειναι απο τις καλυτερες βολτες :)

γυρος μανης και σταση για μανιατικες πιτες γυθειο δρομοι με λακουβες αλλα κρατιμα

το νου σου για βενζινη στην αεροπολη :)

edit 3 τι διαδρομη προς γαλαξιδι τελιωσε την μεχρι αντιριο αξιζει :)

Τροποποιήθηκε από τον Al_Bandy

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

για ήπειρο λοιπόν..

δεν ξέρω απο πιά μεριά θα ανέβεις προς τα πάνω και αν θέλεις να περάσεις απο θάλασσα για βουτιά.

΄τους χάρτες δεν μου τους βγάζει,μάλλον λόγο πολύ χαμηλής ταχύτητας.(να φανταστείς ούτε το τσατ δεν μου βγάζει).

σε παρακαλώ πές μου απο που θα έρθεις και προς τα που θα φύγεις.

αν έρθεις απο κάτω δηλαδή απο ρίο-αγρίνιο,προσπάθησε να αποφύγεις την εθνική καρμανιόλα,ιωαννίνων-πατρών.

και δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να δεις και πάνε όλοι σαν τρελοί.

εκεί έχεις δύο επιλογές.ή να φύγεις παραθαλλάσια μετα την αμφιλοχία,(όμορφη διαδρομή-παραλίες) και να φτάσεις πρέβεζα - πάργα σύβοτα και να μπεις μετά στα βουνά

ή να φύγεις κατευθείαν μέσα απο τα βουνά μέχρι τα κορφοβούνια,τα τζουμέρκα (πάρα πολύ όμορφη διαδρομή)και να βγεις γιάννενα.

σου γράφω στο περίπου και αν μου πεις απο που έρχεσαι σου δίνω και άλλες πληροφορίες.

εγώ θα σου πρότεινα απο και θάλασα και βουνό.!

πέρασμα απο αμφιλοχία-άκτιο,πρέβεζα,πάργα,σύβοτα και απο εκεί σούπερ διδρομή μέχρι ιωάννινα-κόνιτσα

Λοιπον σιγουρα εχω μια διαδρομη Καλαμπακα-Ηγουμενιτσα η Ηγουμενιτσα-Καλαμπακα , ακομα δεν ξερω απο πια πλευρα θα παμε

Οποτε περναω απο Μετσοβο, Ιωαννινα και αν μπορεσουμε και τζουμερκα. Οποτε καθως θα την κανω που θα την κανω την διαδρομη Ηγουμενιτσα-Καλαμπακα, καλο ειναι να την παρω απο την αρχη και οχι απο την μεσα. Ετσι πιστευω το να παω Αμφιλοχια-Παργα-Ηγουμενιτσα ειναι μια καλη προταση

απο πατρα μεχρι αμφιλοχια απο που θα προτεινες να περασουμε ? (πατρα θα παμε σιγουρα και μαλλον απο εκει θα φυγουμε για προς τα πανω)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

edit 1δε καταφερα να προσθεσω στο google map σου

edit 2 εδω η διαδρομη που σου λεω κολλαει και ωραια με το σπαρτη καλαματα το οποιο ειναι απο τις καλυτερες βολτες :)

γυρος μανης και σταση για μανιατικες πιτες γυθειο δρομοι με λακουβες αλλα κρατιμα

το νου σου για βενζινη στην αεροπολη :)

edit 3 τι διαδρομη προς γαλαξιδι τελιωσε την μεχρι αντιριο αξιζει :)

1) Περιεργο, εχω δει ενα στιγμα απο αλλο χρηστη , μου κανει εντυπωση που δεν μπορεις εσυ. Μηπως δεν εχεις λογαριασμο ?

2) Η αληθεια δεν ειχα σκοπο να κατεβαινα τοσο χαμηλα σε εκεινο το μερος. Δεν ειχα βρει καμια πληροφορια . Για να το λες :)

Περα απο την διαδρομη, τι καλο μπορουμε να βρουμε εκει τριγυρο ?

3) Οκ αλλαχτηκε :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Sh300i abs Gilera Runner 50 DD

Δημοσιεύτηκε

1) Περιεργο, εχω δει ενα στιγμα απο αλλο χρηστη , μου κανει εντυπωση που δεν μπορεις εσυ. Μηπως δεν εχεις λογαριασμο ?

2) Η αληθεια δεν ειχα σκοπο να κατεβαινα τοσο χαμηλα σε εκεινο το μερος. Δεν ειχα βρει καμια πληροφορια . Για να το λες :)

Περα απο την διαδρομη, τι καλο μπορουμε να βρουμε εκει τριγυρο ?

1) ναι δεν εχω :blush:

2)εχει πολλα χωρια παραθαλασια πανω σε γρεμο να φατε κλπ γερολυμενας πχ

στην αεροπολη να παρετε μανιατικο συγκλινο (παστο κρεας)

εχει τα σπηλαια δηρου πολυ ομορφο διαλημα απο οδηγηση μεσα στην ζεστη (αν εχει εκεινη την εποχη) σπηλια με νερο και βαρκαδα

και απιστευτη αγρια φυση (ξερα ολα)

τη διαδρομη εκανα με μοτο και αυτοκινητο φετος και τη φχαριστηθηκα και τις δυο φορες το σπαρτη καλαματα και το κατευασμα για το γυρω + το γυρο της μανης θα ειναι περιπου 1 μερα με στασεις φαγητα καφεδες κλπ και μιση μερα οδηγηση και καμια δυο στασεις :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

1) ναι δεν εχω :blush:

2)εχει πολλα χωρια παραθαλασια πανω σε γρεμο να φατε κλπ γερολυμενας πχ

στην αεροπολη να παρετε μανιατικο συγκλινο (παστο κρεας)

εχει τα σπηλαια δηρου πολυ ομορφο διαλημα απο οδηγηση μεσα στην ζεστη (αν εχει εκεινη την εποχη) σπηλια με νερο και βαρκαδα

και απιστευτη αγρια φυση (ξερα ολα)

τη διαδρομη εκανα με μοτο και αυτοκινητο φετος και τη φχαριστηθηκα και τις δυο φορες το σπαρτη καλαματα και το κατευασμα για το γυρω + το γυρο της μανης θα ειναι περιπου 1 μερα με στασεις φαγητα καφεδες κλπ και μιση μερα οδηγηση και καμια δυο στασεις :)

νταξ ειπες τις μαγικες λεξεις τωρα :rolleyes: Οκ μπεικε στην λιστα λοιπον. Ελπιζω να βρει ο κολλητος κανενα gps γιατι μας βλεπω να φτανουμε καμια Ευβοια νομιζοντας οτι ειμαστε πελοποννησο :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το πιο καλό είναι να ανέβεις όπως λες.απο πάτρα δηλαδή προς τα πάνω.

απο πάτρα μέχρι αμφιλοχία,ή πας απο εθνική, ή στρίβεις απο αιτωλικό για αστακό,μύτικα,πάλαιρο,άκτιο.

έχω να τον κάνω χρόνια αυτόν τον δρόμο και δεν ξέρω τι παίζει τώρα.είναι πάντος μακριά αλλά όμορφα!

απο πρέβεζα τώρα σου γράφω τα χωριά μέχρι και γιαννενα και βγάλε άκρη στον χάρτη.φοβερή διαδρομή και πολλά να δεις..

αν παίξεις και αντίσκηνο,σου 'εχω καβάτζα πριν τα γιάννενα,που θα θυμάσαι για χρόνια.!!

έχουμε και λέμε.

πρέβεζα,πάργα στάση σαρακίνικο για βούτα(πριν την αγιά),σύβοτα.

σύβοτα,πέρδικα,καρτέρι,μαζαρακιά,αμπέλια,γκρίκα,παραμυθιά,πλακωτή(βερενίκη,ζάλογ

γο,ραδοβίζι,γρανίτσα

σε αυτό το χωριό βρίσκεις και εμένα (ή μπορεί να σας βρώ σύβοτα και ανεβαίνουμε μαζί)

εδώ παίζει διανυκτέρευση που αναφέρω αν γουστάρετε και συνεχίζουμε,κούρεντα,βουτσαράς,βασιλόπουλο (θεογέφυρο-απλά φανταστικό) κουκλιοί,αρετή ,παρακάλαμος,καλπάκι,ιωάννινα.

απο καλπάκι κάνεις λίγο γκέλα στην διαδρομή,αλλά λέει πολύ και δεν μιλάμε για πολλά χιλιόμετρα.

απο σύβοτα μέχρι ιωάννινα απο αυτήν την διαδρομή και χαλαρά μέσα απο τα χωριουδάκια,δεν θα κάνεις το πολύ 4 ώρες

και χαλαρά+ τις στάσεις.

απο ιωάννινα τώρα προς καλαμπάκα τι να πώ....

απο βοβούσα,γρεβενίτι?

απο κατάρα? απο τζουμέρκα? απο γυφτόκαμπο γρεβενά? απο βάλια κάλντα?

όρεξη να έχεις!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον Βοσκε να η πρωτη διαδρομη που λες. Διστυχως καποια σημεια που εβαλες δεν βολευουν να περασουμε

17500653.png

Στο δευτερο κομματι

91331807.png

Μετα μου λες

και συνεχίζουμε,κούρεντα,βουτσαράς,βασιλόπουλο (θεογέφυρο-απλά φανταστικό) κουκλιοί,αρετή ,παρακάλαμος,καλπάκι,ιωάννινα.

Για να γινει αυτο το κομματι

1) θα πρεπει να μην πιασω σχεδον καθολου τον δρομο Ηγουμενιτσας - Ιωαννινων.

2) Ανεβαινω πανω και μετα κατεβαινω παλι κατο Ιωαννινα.

Απο την πρωτη διαδρομη (πρωτη φωτογραφια θα περασουμε). Για το αλλο θα πρεπει να δω πως μπορει να γινει και να περασουμε και απο την πανω πλευρα της οδου.

Καποια κομματια δεν ταιριαζουν καθολου. Πχ δες Συβοτα... Αν παω μεσα απο τα χωρια οπως λες μετα πρεπει να κανω δυο φορες τον ιδιο δρομο για να παω εκει :huh:

Καποια χωρια ειναι τοσο μικρα που δεν τα βρισκω καν στον χαρτη :D . Δεν ξερω αξιζει να περασουμε λες απο τα πανω χωρια και να αφησουμε τον δρομο προς Ιωαννινα ?

Οσο για την διανυχτερευση ειναι πολυ ευγενικο. ! :) Μια αυλη και ενα ισιο δαπεδο θα μας ειναι αρκετο να βαλουμε τα στροματα :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον Alarm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ναι,με αυτόν τον τρόπο δεν πιάνεις τον δρόμο ιωαννίνων-ηγουμενίτσας.την έβαλα σαν εναλακτική και μην τρομάζεις με το πάνω κάατω του δρόμου στο χάρτη.όλη η διαδρομή,είναι δενείναι 100χλμ. με τρελό στροφιλίκι.αν με πάρεις και δύο-τρεις μέρες τηλ.πριν,την κάνουμε και μαζί.θα σου στείλω π.μ το τηλέφωνο.

όσο αναφορά το δύο,το να πας ιωάννινα απο καλπάκι,η διαφορά σε χιλιόμετρα είναι περίπου 50.αλλά πολύ πιο ωραία διαδρομή,άσφαλτος.

απο βασιλόπουλο μέχρι γιάννενα δεν λέει και τίποτα.οι ομορφιές είναι πριν την βροσύνα οπότε τις περνάς!

για διανυκτέρευση μην το συζητάς.κάτω στον κάμπο,δίπλα απο το ποτάμι,έχουμε την δική μας κατασκήνωση γιατί έχουμε εκεί και τα ζώα. θα την δεις βουκολικά!ανάβουμε καμιά φωτιά,τρώμε καμιά προβατίνα στα κάρβουνα και αν είσαι vegeterian (πως λέγεται) βοσκάς και βατόμουρα αν προλάβεις.άσε που τα μοτόρια θα τα φυλάνε 5 τσοπανόσκυλα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ναι,με αυτόν τον τρόπο δεν πιάνεις τον δρόμο ιωαννίνων-ηγουμενίτσας.την έβαλα σαν εναλακτική και μην τρομάζεις με το πάνω κάατω του δρόμου στο χάρτη.όλη η διαδρομή,είναι δενείναι 100χλμ. με τρελό στροφιλίκι.αν με πάρεις και δύο-τρεις μέρες τηλ.πριν,την κάνουμε και μαζί.θα σου στείλω π.μ το τηλέφωνο.

όσο αναφορά το δύο,το να πας ιωάννινα απο καλπάκι,η διαφορά σε χιλιόμετρα είναι περίπου 50.αλλά πολύ πιο ωραία διαδρομή,άσφαλτος.

απο βασιλόπουλο μέχρι γιάννενα δεν λέει και τίποτα.οι ομορφιές είναι πριν την βροσύνα οπότε τις περνάς!

για διανυκτέρευση μην το συζητάς.κάτω στον κάμπο,δίπλα απο το ποτάμι,έχουμε την δική μας κατασκήνωση γιατί έχουμε εκεί και τα ζώα. θα την δεις βουκολικά!ανάβουμε καμιά φωτιά,τρώμε καμιά προβατίνα στα κάρβουνα και αν είσαι vegeterian (πως λέγεται) βοσκάς και βατόμουρα αν προλάβεις.άσε που τα μοτόρια θα τα φυλάνε 5 τσοπανόσκυλα!

ωραια , αποφασιστεικε και αυτο. θα κοιταξω να φτιαξω και αλλο τον χαρτη τις επομενες ημερες. Ναι σαι καλα. B)

Να δουμε τωρα ποιο βορια και ανατολικη ελλαδα τι κανουμε

ΥΓ.

Το ηλιθιο google maps μολις βαλεις αρκετους προορισμους εμφανιζει τους μισους προορισμους σε μια σελιδα και τους αλλους σε αλλη σελιδα... και ετσι τα βλεπεις μισα μισα. Μαλλον θα πρεπει να φτιαξω 2-3 διαφορετικους χαρτες για να γινει δουλεια. Δεν βρισκω και αλλο χαρτη με τετοιες δυνατοτητες γαμωτο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μην τρελαίνεσαι ρε μαν.....χαλαρά! παράτα τον μαπ 31 θουβου!

θα έρθει μόνο του...και αφού θα ξεκινήσεις απο ηγουμενίτσα παλαιά εθνική ιωαννίνων,θα περάσεις το όμορφα στροφιλίκια

και θα φτάσεις βροσύνα..μετά μπροστά είναι βουτσαράς στα 10 χλ.και δίπλα στα 6 χλμ. η γρανίτσα.

όλα δίπλα είναι.μετά το να φύγεις γιάννενα είναι υπόθεση 30 λεπτών.πολύ κοντινές διαδρομές.πολλές δε απο αυτές,θα θέλεις να τις κάνεις ξανά και ξανά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα