MAG/FMX

Κρανος και γυαλια μυωπιας

37 μηνύματα σε αυτό το θέμα

FMX Caberg Rhyno Buell SM (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Γεια σας , τριγυρνωντας αρκετα χρονια στα φοπουμ εμαθα πολλα.Ενα απτα πολλα ειναι οτιπρεπει να παρω ενα καλο κρανος.Το νολαν 100 flip up που εχω ειναι μεγαλο μου ενω εγω παλια το θεωρουσα απλα ανετο κ ο πωλητης του δεν ηταν επαγγελματιας.Προβαρα αρκετα κρανη ετσι στενουλια. Μερικα μου εκαναν κ αλλα τοσα με στενευαν.Οποτε αφου βρηκα 2-3 που μου εκαναν ηρθε η μεγαλη στιγμη να το βαλω με γυαλια ηλιου κ μετα κατι μυωπιας που εχω κ δεν εδενε με τιποτα το γλυκο.

Θελω κρανος full face.Exei boleytei kanenas τετοιο κρανος με γυαλια κ αν ναι ποιο??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Α-Μήχανος (Πεζό 2cc)

Δημοσιεύτηκε

Το καινούργιο κράνος της CABERG SINTESHI, πρέπει αν θυμάμαι καλά, να είναι σχεδιασμένο για να μπορεί να δέχεται γυαλία ηλίου ή γυαλία οράσεως. Βέβαια αυτό είναι flip-up. Πιθανών θα υπάρχει και σε full, κάτι αντιστοιχο. Πιστεύω όμως με λίγο ψάξιμο κάτι θα βρεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda GLX - Cbr F4i (710cc) AGV K-4 Honda cbr 600rr (599cc)

Δημοσιεύτηκε

εγω εχω το pilot fr-11 και φοραω τα γυαλια μου κανονικα ( μυωπιας)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 (800cc) Shoei XR-1100

Δημοσιεύτηκε

Στα

1) HJC - HQ1 Carbon (full face)

2) Caberg Rhyno (flip up)

δεν έχω πρόβλημα με γυαλιά μυωπίας.

Σε Shark RSI ήταν αδύνατο να φορέσω γυαλιά...

Πάντως πολλά κράνη φέρουν ένδειξη ότι είναι φιλικά προς τα γυαλιά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Piaggio Zip Yamaha XT (660cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω παλι εχω προβλημα με το κρανος μου. Ενω τα γυαλια μπαινουν κανονικα, μετα απο καπιον καιρο χρησης σπαει καπιο απο τα πλαΐνα (αυτα που "ανουγουν" και στιριιζονται στα αυτια) 3 εχω σπασει μεχρι στιγμης, και πλεων κυκλοφορο χωρις γυαλια, αν και ειναι επικυνδινω γιατι ωρες-ωρες με τυφλωνει ο ηλιος.... Αλλα δεν μπορεσα να σκευτω καπια αλλη λυση.... (εκτος φιμε ζελατινας που ειναι εντελος αλλο θεμα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZS600 Fazer Shoei XR 1000 Triumph Street Triple r (675cc)

Δημοσιεύτηκε

με το shoei XR1000 δεν εχω πρόβλημα με τα γυαλια. εφαρμόζουν μια χαρα! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 ABS Shoei XR 1000 Yamaha YZ250

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Και εγώ με το SHOEI XR1000 δεν έχω κανένα πρόβλημα με γυαλιά, (όπως και με ένα NOLAN παλιό) ούτε είχα ποτέ πρόβλημα με κανένα κράνος full face.

Βέβαια σε όλα πρέπει να εισχωρήσουν οι βραχίονες στην ευθεία πίσω από τα αυτιά με ελαφρά πίεση.

Αν είναι οι βραχίονες σκληροί μπαίνουνε, τα rayban που έχω με μαλακούς γυριστούς βραχίονες φυσικά δεν μπαίνουνε με τίποτα..

Τροποποιήθηκε από τον ZZR1400

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R1100RT (1100cc) Shoei X-Eleven Yamaha FZR 1000 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε κάποιο άλλο φόρουμ ένας φίλος (μπορεί να μπαίνει και εδώ) έλεγε πως είναι πολύ επικίνδυνο να φοράμε γυαλιά και κράνος μαζί, γιατί σε περίπτωση πτώσης υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χτυπήσουμε τους βολβούς των ματιών μας και να έχουμε ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα μετά

Καλλίτερα είναι να φοράμε φακούς επαφής Η στη τελική γυαλιά με πλαστικό φακό ούτως ώστε αν πέσουμε να μην μπουν να θρύψαλα από τους φακούς στα μάτια μας

Μπορεί να φαίνεται υπερβολικό αυτό αλλά ρώτησα γιατρό και είχε ακριβός την ίδια γνώμη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 RC8 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Έχω δοκιμάσει γυαλιά σε Arai RX7 και ήταν πολύ καλά. Αντίθετα με Shark S800, RSF2i & RSR2 ήταν αδύνατο να φορέσω γυαλιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer Shoei X-Eleven Yamaha R1 (2008) (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με κανένα κράνος από τα 3 που είχα: shark S800, shoei X-spirit, pilot κάτι δεν θυμάμαι.

Μήπως φταίνε τα γυαλιά ρε αδερφέ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650 ABS ? (?cc)

Δημοσιεύτηκε

Και εγώ με το Shoei XR1000 δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα γυαλιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και εγώ με το Shoei XR1000 δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα γυαλιά.

Εμενα το χρ1000 δεν μου καθεται ενω raid2 μια χαρα αλλα τα γυαλια σουζα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650 ABS ? (?cc)

Δημοσιεύτηκε

Εμενα το χρ1000 δεν μου καθεται ενω raid2 μια χαρα αλλα τα γυαλια σουζα.

Περίεργο... δεν έχω πρόβλημα ούτε με τα μυωπίας που έχουν πολύ λεπτά μπράτσα ούτε με του ηλίου που έχουν πολύ πλατιά μπράτσα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε κάποιο άλλο φόρουμ ένας φίλος (μπορεί να μπαίνει και εδώ) έλεγε πως είναι πολύ επικίνδυνο να φοράμε γυαλιά και κράνος μαζί, γιατί σε περίπτωση πτώσης υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χτυπήσουμε τους βολβούς των ματιών μας και να έχουμε ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα μετά

Καλλίτερα είναι να φοράμε φακούς επαφής Η στη τελική γυαλιά με πλαστικό φακό ούτως ώστε αν πέσουμε να μην μπουν να θρύψαλα από τους φακούς στα μάτια μας

Μπορεί να φαίνεται υπερβολικό αυτό αλλά ρώτησα γιατρό και είχε ακριβός την ίδια γνώμη

Πολύ σωστός ο παίχτης, καλά τα λές.

Πάντως και σε περίπτωση μη ατυχήματος.....δεν σας περιορίζουν το οπτικό πεδίο τα γυαλιά;;;; Για να λοξοκοιτάξεις πρέπει να γυρίσεις ολόκλητο το κεφάλι......

Μόνο με φακούς οδηγω και το αμάξι και την μηχανή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

Δημοσιεύτηκε

με το shoei XR1000 δεν εχω πρόβλημα με τα γυαλια. εφαρμόζουν μια χαρα! :_thumbsup:

το ιδιο και εγω. γυαλια με αυτο το κρανος και ολα μια χαρα ! B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph tiger 1050 Nolan X-Lite X-601r KTM 990 smt...

Δημοσιεύτηκε

μία από τα ίδια για το x-lite μου (601r). κανένα πρόβλημα.. βέβαια τα φοράω ελάχιστες φορές το βράδυ, αλλά κανένα πρόβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF-R6 Shoei XR 1000 Honda C50 (72cc)

Δημοσιεύτηκε

Με SHOEI XR1000 δεν εχω κανενα προβλημα με γυαλια, αλλα ουτε και με κανενα παλαιοτερο κρανος μου ειχα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs Arai Astro-Light HOREX REGINA (350cc)

Δημοσιεύτηκε

ουααου

τελικα πολλοι στραβοι ειμαστε τελικα εδω μεσα

χαχααχαχαχαχαα

και γω arai astro κανενα προβλημα,ουτε με το Nolan 100,ουτε με παλαιοτερα κρανη.Παντα φυσικα πριν αγορασω τα δοκιμαζα και με τα γυαλια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F 650 GS Shoei XR 1000 Yamaha FZ1 FAZER

Δημοσιεύτηκε

Και εγώ SHOEI XR1000 έχω και δεν έχω αντιμετωπισει γενικά κανένα πρόβλημα ούτε με γυαλια οράσεως ούτε με γυαλιά ηλίου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Moto Guzzi BREVA (1100cc) Shoei XR 1100 Moto Guzzi MGS-01 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

... Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα, και από τον Οκτώβριο του 2007 δεν πρόκειται να έχω ποτέ σίγουρα...

έκανα laser....

:lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Γενικα, στα SHOEI, φαινεται να το'χουν προσεξει τι θεμα.. (Και γω, με το δικο μου δεν εχω προβλημα, σε αντιθεση με το UVEX..)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-STROM

Δημοσιεύτηκε

Φίλοι μου δεν θυμάμαι τώρα τί μάρκα κράνος έχω :rolleyes: αλλά ενα πράγμα ξέρω.

Οταν αγόρασα τη μηχανή μου ο τύπος στο μαγαζί είχε και κράνη. Αγόρασα ενα full face στο οποίο ανοίγει το κάτω μέρος, είναι στενούλη όπως πρέπει και μπαίνουν τα γυαλιά με λίγη προσοχή. Βασικό δεν είναι η μάρκα, αλλά να σου ταιριάζει με τα γυαλιά.Φυσικά θα είναι αξιόπιστο αλλά αν δεν μπαίνουν οι διόπτρες μας τί να το κάνουμε?? :)

Επίσης εχω κάνει ενα ζευγάρι γυαλιά το οποίο έχει σκληρό σκελετό (μάρκα trussardi) και δεν καταλαβαίνει απο πεσίματα και απο ζόρισμα. Μηχανή λοιπόν και γυαλιά αντοχής και ας αφήσουμε τη φιγούρα.Το ίδιο εχω και στα γυαλιά ηλίου-μυωπίας .

Σκληρό και ανθεκτικό σκελετό.

Ετσι και αλλιώς οι γκόμενες πέφτουν μόνο που βλέπουν τη μηχανή :_rock-on::_thumbsup::kill:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 Prestige Shoei XR 1000 KTM Duke III (690cc)

Δημοσιεύτηκε

γυαλια ηλιου δεν εχω.οσων αφορα τα μυωπιας πριν 2 μερες αγορασα το κρανακι μου και παροτι καινουριο κουμπωσανε με τη μια

οσο για την περιπτωση ατυχηματος..τα περισσοτερα γυαλια μυωπιας ειναι απο ενα ειδος πλεξι γκλας η αντιθραυσματικο τζαμι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Αν-χελλοου

Δημοσιεύτηκε

εγω με το shark rsi ειχα θεμα με το κοκκαλινο που ηταν σαν του Ωναση. Πηρα μεταλικο σκελετο κ τωρα ειμαι κιουρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

γυαλια ηλιου δεν εχω.οσων αφορα τα μυωπιας πριν 2 μερες αγορασα το κρανακι μου και παροτι καινουριο κουμπωσανε με τη μια

οσο για την περιπτωση ατυχηματος..τα περισσοτερα γυαλια μυωπιας ειναι απο ενα ειδος πλεξι γκλας η αντιθραυσματικο τζαμι

Ποιο kranos πηρες.?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα