μάθο...

Κρανη Bell

36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Ψαχνοντας για ενα κρανακι,full face εννοειται και ενεκα οτι το AGV S4 που εχω τα εχει τα χρονακια του και σιγα-σιγα παει για Συνταξη,επεσε το ματι πανω σε αυτη την εταιρεια...BELL...Ομολογω οτι δεν ειχα υποψιν τι και πως και αν λεει... :blush: Λοιπον;Για τα κρανη BELL εχετε υποψιν;Τι λενε;Εχει τυχει να φοραει κανενα μοντελακι απο αυτη την εταιρεια καποιος;Τι παιζει;... B)

Για πειτε! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki zephyr (750cc)

Δημοσιεύτηκε

παντως δοκιμη που εκανα 3 BELL μου αρεσε πολυ η δευτερη φιμε ζελατινα απο μεσα!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer Shoei X-Eleven Yamaha R1 (2008) (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν τα πολυβλέπω στο δρόμο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki zephyr (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν τα πολυβλέπω στο δρόμο...

τωρα βγηκαν στη φορα μαλλον...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 (800cc) Shoei XR-1100

Δημοσιεύτηκε

Η αμερικάνικη εταιρεία κάποτε ήταν η κορυφαία στο χώρο των κρανών για την F1, εταιρεία πρωτοπόρος τότε, η οποία όμως μπήκε στη λογική του "εύκολου κέρδους' φτιάχνοντας φτηνιάρικα κράνη και πουλώντας τα ακριβά μόνο λόγω ονόματος. Η κατάληξη της ήταν η αναμενόμενη, πτώχευση και πώληση της εκτός Αμερικής (δεν θυμάμαι ποιοι την αγοράσανε). Τα τελευταία χρόνια, αν δεν μ' απατάει η μνήμη μου, ξαναγοράστηκε από Αμερικανούς, μια και η πορεία της παρέμενε πτωτική όλα αυτά τα χρόνια και έκτοτε προσπαθεί να επανακτήσει τις δάφνες του παρελθόντος...

Ενδιαφέροντα reviews για Bell (και όχι μόνο) υπάρχουν ΕΔΩ.

Στην Ελλάδα υπάρχουν στα MOTOMARKET.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Arai RX-7 GP

Δημοσιεύτηκε

ενταξει, εχω δει μερικα στο δρομο αλλα μεταξυ μας δεν τα εχω σε μεγαλη εκτιμηση.για μεσα στη πολη και χαμηλες ταχυτητες καλα πρεπει να ειναι.αν θελεις ομως κρανος για να κανεις ταξιδια οι επιλογες σου θα πρεπει να ειναι arai,shoei,shark,agv,schuberg,suomy και ισως nolan. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 (800cc) Shoei XR-1100

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YAMAHA TDM Shoei XR 1000 KTM ΑDV (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Η αμερικάνικη εταιρεία κάποτε ήταν η κορυφαία στο χώρο των κρανών για την F1, εταιρεία πρωτοπόρος τότε, η οποία όμως μπήκε στη λογική του "εύκολου κέρδους' φτιάχνοντας φτηνιάρικα κράνη και πουλώντας τα ακριβά μόνο λόγω ονόματος. Η κατάληξη της ήταν η αναμενόμενη, πτώχευση και πώληση της εκτός Αμερικής (δεν θυμάμαι ποιοι την αγοράσανε). Τα τελευταία χρόνια, αν δεν μ' απατάει η μνήμη μου, ξαναγοράστηκε από Αμερικανούς, μια και η πορεία της παρέμενε πτωτική όλα αυτά τα χρόνια και έκτοτε προσπαθεί να επανακτήσει τις δάφνες του παρελθόντος...

Ενδιαφέροντα reviews για Bell (και όχι μόνο) υπάρχουν ΕΔΩ.

Στην Ελλάδα υπάρχουν στα MOTOMARKET.

Έτσι ακριβώς ειναι όπως τα γραφει ο φίλος.Ξέρω οτι τώρα αυτά ανήκουν στο παρελθόν και τα προϊόντα τους είναι πάρα πολύ καλά.Το κράνος καθώς θώρακα και παντελόνι ΜΧ τα είχα δει για πρώτη φορά κάπου το 79 όταν είχα γνωριστεί με ενα ελληνοαμερικανο που έκανε προπόνηση ΜΧ σε κάποια πίστα της Αττικης και παιδί τότε πήγαινα και παρακολουθούσα τις προπονήσεις και έβλεπα από κοντά μηχανές και εξοπλισμό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Puch maxi-s Ducati 1198

Δημοσιεύτηκε

εχω ενα δερματινο μπουφανακι bell που να πω την αληθεια δε μου εκανε και τρομερη εντυπωση.απο κρανος δεν εχω εμπειρια αλλα 2 παιδια που εχουν μου ειπανε οτι ειναι ενα απλο κρανος στυλ airoh 250 ευρω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Παντως, πολυυυυ παλια, οταν η BELL "μεσουρανουσε", ειχε την καταπληκτικη διαφημιση!

"Εμεις πιστευουμε οτι το κεφαλι σας, αξιζει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ! 500 $ Αν εσεις το κοστολογειτε λιγοτερο, αγοραστε καποιο αλλο"!!!

:grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R1100RT (1100cc) Shoei X-Eleven Yamaha FZR 1000 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Το έχω δοκιμάσει στο μαγαζί που δουλεύει ο κολιτός μου ένα, πανάλαφρο κράνος με πολύ λίγο θόρυβο από ότι μου έλεγε, είχε πάρει ένα X-Spirit και το άλλαξε αμέσως, (τον ενοχλούσε στα μάγουλα) Από τιμή το ποιο ακριβό τους μοντέλο κάνει 470? και είναι πολύ καλό ποιοτικός

Αν θέλεις πάρε τηλ. να σου πω..... :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE HJC AC-12 Suzuki (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω τα ξερω σαν φτηνα κρανοι ,αυτα που θα προτεινει καποιος πωλητης για κανενα scooter ή κατι τετοιο.Δεν νομιζω οτι ειναι το καλυτερο για σενα Κωστα.Υπαρχουν τοσες επιλογες και οχι με υψηλες τιμες.Περι ορεξεως βεβαια..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγω τα ξερω σαν φτηνα κρανοι ,αυτα που θα προτεινει καποιος πωλητης για κανενα scooter ή κατι τετοιο.Δεν νομιζω οτι ειναι το καλυτερο για σενα Κωστα.Υπαρχουν τοσες επιλογες και οχι με υψηλες τιμες.Περι ορεξεως βεβαια..

Ναι ρε Τζιμμη,δε λεω για τα "τυπου ΔΕΗ"τα φτηνιαρικα. :P Ειδα και καποια BELL με υλικο Carbon-Fiberglass και μαλιστα με τεχνικα χαρακτηριστικα που "στα χαρτια" υποσχονται παρα πολλα...τωρα βεβαια δεν ξερω στην πραξη,απο υλικα κατασκευης,ποιοτητα υλικων και αντοχη στο χρονο,ποιοτητα βαφης,ζελατινα κλπ τι λενε... :unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

βάλτο πρώτα στο κεφάλι σου να δεις πως κάθετε ρίχτου και μια ενδελεχή ματιά , πολλές φορές σχηματίζουμε διαφορετική άποψη απο ....κοντά (ξέρεις , σαν τις όμορφες μεν αλλά με διαφορετικά γούστα -για τα δικά μας- γυναίκες ;).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Gilera Runner SP AGV K Series MV Agusta F4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Λίγο ψεύτικα φαίνονται απο μακριά στο δρόμο.Κάπως πλαστικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Kατι τετοια βρισκω...carbon

M4R_CARBON_HANDBRUSH_0497_600.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Στο μοτομάρκετ που δοκίμασα κανά δύο μια χαρά κρανάκια μου φάνηκαν απο κοντά και στο stelpet είχε ένα σε προσφορά από 580 στα 230 ευρά....άψογο κρανάκι σε όλα του (αλλά το είχε σε κόκκινο μόνο....)

Δεν πιστεύω ότι είναι άσχημα κράνη....ίσα ίσα λόγο της κατάστασης της εταιρίας η τιμές μπορεί να είναι μειωμένες για να αποκτήσουν πάλι αγοραστικό κοινό. Σχετικά με κάτι Caberg/Airoh ktl στα ίδια λεφτά είναι πολύ ανώτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE HJC AC-12 Suzuki (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτο το Εχω δει και ειναι πολυ ωραιο Κοιτα αμα το εχεις πετυχει σε καλη τιμη χτυπατο στην τελικη αν εχει το χαρτακι των προδιαγραφων γιατι να υστερη απο τα αλλα.Τσεκαρε μονο το βαρος του και τους μηχανισμους της ζελατινας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Modenas kriss (125cc) Scorpion EXO-400 Yamaha XTX motard (660cc)

Οτι κράνη BELL είδα πάντως εγώ σήμερα στα μαγαζιά στην Καλλιρρόης έκαναν γύρω στα 150 ευρώ και δεν είχαν πιστοποιήση ECE παρά μόνο της κατασκευάστριας χώρας Ε1,Ε2 και τέτοια. (και δεν αγόρασα κράνος και γι'αυτό δεν παρέλαβα και το μηχανάκι κλαψ!- χωρίς κράνος δε κάνω ουτε 50 μέτρα). SHOEI κλπ από 330 ευρώ και πάνω.

Αύριο θα πάω στη DAINESE να δω κι εκεί τι γίνεται.

Αλήθεια ξέρει κανείς κάτι για τα KBC? είναι καλά? γιατί σήμερα που έψαχνα ήταν τα μόνα που είχαν ευρωπαική πιστοποίηση -μιλάμε σε τιμή κάπου στα 150 ευρώ-

Τροποποιήθηκε από τον UltraViolet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Super Sherpa (250cc)

Τα δοκίμασα και έχει μεγάλη διαφορά το πάχος της ζελατίνας που είναι χοντρό και το βάρος τους που είναι ελαφρύ (το ζητούμενο από εμένα).

Το Carbon, το ελαφρύ είναι ανταγωνιστικότατο (1000gr). Βλέπε UVEX, Μarushin!

Tα μείον: Φτωχή εσωτερική επένδυση και οι πάνω αεραγωγοί (όχι σ'όλα) δεν κλείνουν. Οι μπροστά (πηγούνι) κλείνουν από μέσα (αυτό φαίνεται καλό)!!!

Δε τα φόρεσα εν κινήση αλλά μ'άρεσε η εφαρμογή τους και τα σχέδιά τους.

Ένα τρικ που κάνω για να τσεκάρω (δε σημαίνει ότι είναι και σωστό), είναι να το φοράω και κλείνοντας τη ζελατίνα να ακούω τον ήχο που κάνει και να προσπαθώ να καταλάβω την απομόνωση ήχου. Θετικότατες εντυπώσεις!!

Αξίζει τουλάχιστον να τα δοκιμάσεις.

Κώστα, ρώτα τον Πατρινό kazanakius με το Tiger 1050 που έχει πάρει ένα BELL ωραίο πορτοκαλί! Μάλλον πάει για ΚΤΜ μετά!

Τροποποιήθηκε από τον okourkoulos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR600RR 08 Honda CBR1000RR (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Matho στο sharp έχουν δοκιμάσει 5 κράνη τις bell και όλα τους έχουν 5 αστέρια! Τσεκαρε και εσυ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Δοκίμασα το ΚΕΒΛΑΡ τους, μου φάνηκε πολύ ποιοτικό, πανάλαφρο, φοβερή μούρη το εσωτερικό, και με το ΜΟΤΟΜΑΡΚΕΤ σαν εισαγωγέα, πλήρη κάλυψη ό,τι και αν χρειαστεί.

Αν τα είχε πέρσυ που έψαχνα, μάλλον θα το προτιμούσα απο το SHOEΙ που πήρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona Triumph Daytona (1000+cc)

γκουχ γκουχ!! Λιιιιιγοοο αργα ειδα το thread Κωστααα..... :P

Ετσι απλα προς ενημερωση σας, να σας πω οτι οι εντυπωσεις μου ειναι ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΕΣ μετα απο 6 μηνες μεσα στο Bell κρανακι μου. Αριστη ποιοτητα κατασκευης, παναλαφρο και με τελεια ζελατινα που ακομα δεν εχει ουτε μια γρατσουνια. Πολυ ξεκουραστο κρανος. Το προτεινω.

Το δικο μου τελικα ισως και να το εχεις ηδη δει απο κοντα, ειναι το "BELL M5X DAYTONA" :whistling:

Τροποποιήθηκε από τον kazanakius

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso Arai Chaser Ducati ST3

Δημοσιεύτηκε

την δεκαετια του 70,80 κορυφη

τωρα μαλλον σε παρακμη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multistrada s (1000cc) Arai Viper GT Ducati multistrada s (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

βουρ και παρτε ολοι bell :tooth:

περα της πλακας ,αξιζουν και τα βλεπω αρκετα εδω στο αμερικα, εχω περιεργαστει και κανα 3-4 και μου φαινετε οτι ειναι μια καλη ποιοτικη αγορα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα