FZMAN

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha Shoei XR 1100 Yamaha FJR

Δημοσιεύτηκε

Επειδή στις αρχές Ιουλίου σκεφτόμαστε οικογενειακά να πάμε (με το αυτοκίνητο)για καμιά εβδομάδα Καλαμάτα θα ήθελα εαν μπορούσατε να μου προτείνεται μέρος για να μείνουμε (ξενοδοχεία , ενοικιαζόμενα δωμάτια) και τι θα πρέπει να δούμε απ΄τα αξιοθέατα της περιοχής.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki V-Strom Caberg Rhyno Graphic

Δημοσιεύτηκε

Ξενοδοχεία και δωμάτια θα σου προτείνουν οι ντόπιοι.

Εγώ θα σου προτείνω να πας οπωσδήποτε στο καστράκι της Βέργας, ένα μυθικό μπαρ-καφέ - συναυλιακός χώρος, που είναι απομίμηση ενός αληθινού κάστρου χτισμένο όλο με πέτρα και έχει καταπληκτική θέα στο μεσσηνιακό κόλπο. http://www.kastraki-meteoro.gr/kastraki.htm

Επίσης η παραλία της Στούπας, λίγη ώρα έξω από την Καλαμάτα, κατεβαίνοντας το δεύτερο πόδι θα σε αποζημιώσει σίγουρα...

Στο δρόμο μέχρι την Καρδαμύλη, θα συναντήσεις πολύ όμορφα χωριά, και όσο έχεις χρόνο θα θέλεις να βλέπεις όλο και περισσότερα....

Πολύ καλή επιλογή φίλε μου....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM

Δημοσιεύτηκε

Η Καλαμάτα και οι γύρω περιοχές της μου άρεσαν τόσο που πέρυσι το καλοκαίρι έκανα 2 φορές 1100 km πήγαινε έλα για 2 τετραήμερα.

Μου άρεσαν τα μαγαζιά στην παραλία (βγαίνοντας έξω από την πόλη) και το κέντρο της έχει ωραίες γωνιές (αν και το καλοκαίρι δεν μαζεύει κόσμο).

Επίσης η παραλία της Στούπας, λίγη ώρα έξω από την Καλαμάτα, κατεβαίνοντας το δεύτερο πόδι θα σε αποζημιώσει σίγουρα...

Συμφωνώ και επαυξάνω!Μάλιστα αν κατέβεις στην αριστερή μεριά της παραλίας της Στούπας νωρίς θα βρείς και free ξαπλώστρες και ομπρέλες, ασε που έχει και τα δέντρα πίσω για φυσική σκιά (Must see!)

Επίσης μου άρεσε Κορώνη, Φοινικούντα για μπανάκι και Πύλος για καφεδάκι με πολυ ωραία θέα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TTR

Δημοσιεύτηκε

Ψάξε για ενοικιαζόμενο κοντά στην παραλία της Καλαμάτας(ιδίως ρώτα στην οδό Αύρας),έτσι θα βγαίνεις με τα πόδια για μπάνιο και για φαί το βράδυ χωρίς να κινείς το αμάξι.Μέρη για να επισκευθείς άπειρα.Μία μονοήμερη ΄τον γύρω από το πόδι του ακρωτηρίου Ακρίτα(Πεταλίδι,Αγ.Ανδρέας,Κορώνη ,Μεθώνη,Φοινικούντα,Πύλος,Γιάλοβα,Βοιδοκοιλιά,Γαργαλιάνοι,Φιλιατρά,κυπαρρισία,αλ

λαγή και πίσω Καλαμάτα).Οπωσδήποτε μια βόλτα στην κατω βέργα πήγαινε πριν το σούρουπο(ταβέρνα,καστράκι με θέα στον Μεσσηνιακό κόλπο απερίγραπτη).Μιά βόλτα μέχρι Κιτριές για ψαρικά στον 'Μίμη'.Εάν έχεις χρόνο θα σου πρότεινα μια μονοήμερη τον γυρο της Μάνης μέχρι τα σπήλαια του Διρού(περνάς και από Καρδαμύλη-Στούπα-Νέο Οίτυλο-Λιμένι)Και εάν δεν έχεις περάσει την διαδρομή Καλαμάτας-Σπάρτης ιδίως στην μεριά της Λακωνίας.Να μην γράψω άλλα πιστεύω ότι για 1 εβδομάς είναι αρκετά.Εάν είσαι τυχερός στις ημερομηνίες έχει και αγώνες μοτάρντ και ντράγκστερ στην πίστα της Μεσσήνης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XJ

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Στούπα πήγα σήμερα. Είχα να πάω 2-3 χρόνια και μου φάνηκε χάλια. Πάρα πολύς κόσμος, πολύ μπετό, πολλά οχήματα.

Αντίθετα, η Καρδαμύλη εξακολουθεί να διατηρεί χρώμα και κάπως καλύτερη ποιότητα. Και η θάλασσα σαφώς καλύτερη (με πέτρα, όχι με άμμο). Οι τιμές στην μάνη μάλλον τσιμπημένες. Σε ξενοδοχείο στην Καρδαμύλη το 2κλινο 75-85 ευρώ.

Οι τιμές του φαγητού επίσης αρκετά ακριβότερες από ότι στην Καλαμάτα.

Γνώμη μου να μείνεις Καλαμάτα και να κάνεις (αν και δεν χρειάζεται...) 3 μονοήμερες εκδρομές:

1) Ταύγετο (μέχρι Μυστρά)

2) Πύλο, Μεθώνη, Κορώνη (προτείνω Καλαμάτα-> Πύλο->επιστροφή από Μεθώνη, Κορώνη - η Πύλος φαίνεται ωραία από ψηλά όπως πας από Καλαμάτα. Στο δρόμο υπάρχει και το φοβερό πολυλίμνιο http://www.messinia-guide.gr/item.asp?lang...amp;category=60 )

3) Μάνη μέχρι σπήλαια Διρού αν αντέχεις την διαδρομή που η μεγαλύτερη ευθεία είναι 100 μέτρα!

και μόνο Καλμάτα να μείνεις για 1 εβδομάδα καλά είναι... (κιτριές, καστράκι στην βέργα, κλπ κλπ κλπ). Εξαρτάται από τη διάθεσή σου. Αν είσαι αραχτός μείνε μόνο Καλαμάτα και κοντινές. Αν είσαι τουριστικός και αντέχει η οικογένεια πας και τις εκδρομές σου!

Ξενοδοχείο είχα κλείσει τον Σεπτέμβρη για φίλους στην παραλία της Καλαμάτας 80 ευρώ το 3κλινο.

Τροποποιήθηκε από τον fonzareli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero 1000 (1000cc) Shoei RF-1000

Δημοσιεύτηκε

Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους!

Αν πας προς Πυλο, για να κανεις την διαδρομη Πυλος - Βοιδοκοιλια - Μεθωνη - Φοινικουντα - Κορωνη - Πεταλιδι, μην ξεχασεις τα επισκεφτεις τους καταρρακτες της Χαραυγης (Πολυλιμνιο Χαραυγης). Αξιζει τον κοπο...

Πληροφοριες εδω, εδω, εδω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR 1300 (07) Uvex Wing RS 745 Yamaha Το εχω ηδη

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

:D Παραμονη-Φαγητο-μπανιο Μεθωνη. το φαγητο εστω μια φορα στην ταβερνα Κληματαρια οπου ισως ειναι η καλλιτερη σε εξυπηρετηση και περιβαλλον και τιμες απο ολα τα τουριστικα μερη της χωρας μας.Μπανιο επισης κοντα στην Πυλο(Ναυαρινο)στον κολπο της Βοιδοκοιλιας και βραδακι καφε και οτι αλλο στην Πυλο η Φοινοικουντα......Καλαματα για βολτα κατα προτιμηση το απογευμα- βραδακι.

Οπου παντως και να πας οτι και αν διαλεξης να περνας καλα και να εισαι παντα ορθιος.Καλα να περασης :D

Τροποποιήθηκε από τον V-MAX...XJR1200

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Shoei XR 1100 Yamaha FJR

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο