Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
ilio

CB1300s VS SV1000s

26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki SV Hayabusa (2295cc) Scorpion Exo-1000 V.2 Honda Dream (109cc)

Δημοσιεύτηκε

Υστερα απο μια κριση ταυτοτητας,προσπαθοντας να ξεκαθαρησω αν τελικα ειμαι πραγματικα μοτοσυκλετιστης η ειναι απλα ιδεα μου και αγοραζοντας ανοιχτο αυτοκινητο (mx-5) γιατι με τπτ δεν μπορουσα να φανταστω τον εαυτο μου κατω απο μεταλικη οροφη και δυο θεσεις να περισσευουν..

Το αποφασισα!

Θα το πουλησω, θα παρω ενα κουβαδακι για περιπτωση αναγκης και δεν θα κοιταξω ποτε ξανα πισω...

Το ξερω οτι ειμαι αναμεσα σε δυο αρκετα διαφορετικες μοτοσυκλετες αλλα αντιπροσωπευουν και δυο πραγματα που θα ηθελα να ειχα.

Οπτικα και μονο με εξιταρουν πολυ οι κλασικες μοτοσυκλετες και αν μπορω να θυμηθω τις πιο χαλαρες και ξεγνοιαστες βολτες μου ηταν με GSX και CB.

Χρειαζομαι ομως ενα οχημα που θα με βγαλει ασπροπροσωπο και σε μια στριφτερη διαδρομη χωρις να με κουρασει το βαρος και ο ογκος του αλλα και να εχει και θεση οδηγησης, καλυψη απο τον αερα και καλη δυνατοτητα φορτωσης ωστε να υποστηριξει μια δικαβαλη εκδρομη χωρις να με νοιαζουν τα χιλιομετρα που υπαρχουν μπροστα.

Αυτα γιατι θα ειναι το κυριο μεσο μεταφορας μου και θα πρεπει να συνδοιαζει οσο καλυτερα γινεται αυτα τα χαρακτηριστικα.

Το οδηγικο μου στυλ δλδη.

Ειμαι αναμεσα στο CB1300s (με το fairing)...

2009CB1300_02.jpg

και το SV1000s

Suzuki-SV1000S.jpg

Γιατι οπτικα και τα δυο μου αρεσουν παρα πολυ με διαφορετικο τροπο το καθενα αλλα ειναι και συγκεκριμενα αλλα χαρακτηριστικα που με τραβανε οπως η μελωδια το V2 και οι πιο σπορτιφ αναλογιες του αλλα και η θηριωδης ροπη απο το 1300αρι και οι στυλιστικες πινελιες σαν να ερχονται απο το μελλον σε ενα οχημα που περιγραφει με τον πιο εντονο τροπο τη λεξη μοτοσυκλετα....

Θα κατεληγα ανετα σε ενα απο τα δυο αν ηξερα οτι θα με καλυπτε περισσοτερο σε αυτο π ζηταω.

Δεν εχω κανει χιλιομετρα με κανενα απο τα δυο,τα εχω οδηγισει απο φιλους πολυ λιγο (το CB σε γυμνο) και θα με βοηθουσε πολυ να δω γνωμες απο κατοχους και γνωστες

Ευχαριστω προκαταβολικα!

(Μηπως να παρω το VFR800 να τελειωνουμε?) :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Αλλος Shoei XR 1000 BMW s1000rr

Δημοσιεύτηκε

Το sv το εχω "συνοδηγησει" αρκετα..... ωωωωραιο μηχανακι.... πολυ ροπη... τελειος ηχος... καλο στησιμο.... αρκετη τελικη.... περιεργο σχεδιο (η το γουσταρεις η ξερνας).... στην ελλαδα δεν πηγε πολυ!

Τωρα περι αξιοπιστιας μην με ρωτησεις γιατι του φιλου του εκατσε στραβη, εσπασε αλυσιδα, κ τα μαμησε ολα κ ειχε τρεχαματα μεχρι που το πουλησε κ πηρε busa!!

Τωρα διαβασα καλυτερα το post σου..... καπου λες "υποστηριξει μια δικαβαλη εκδρομη χωρις να με νοιαζουν τα χιλιομετρα που υπαρχουν"????...... ΑΣΤΟ ξεχνα το παρε το honda!!! η θεση συνοδηγησης του ειναι επαξια ενος ss οτι συνεπαγεται αυτο... εμενα παντως πιανοταν ο κωλος μου!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZS 1000 Fazer (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Είχα το SV 650S για κανά χρόνο(2004)

Έχω το SV 1000S εδώ και κανά χρόνο.

Αυτό που δεν έχω... είναι χρόνος για να σου γράψω σεντόνι περί εντυπώσεων.

Σε ότι αφορά το suzuki, και σύμφωνα με τα κριτήρια που θέτεις.... καλύτερα πάρε το Honda. Η ''μελωδία'' και ο σπορτίφ χαρακτήρας, δεν είναι λόγοι αγοράς. Είναι αφορμές. Είναι πολλά τα υπέρ και ελάχιστα τα κατά, αλλά όλα είναι υποκειμενικά.

Μόλις θα έχω χρόνο, θα γράψω κανά σεντόνι. Μέχρι τότε, για ότι αφορά το suzuki είμαστε καλό παρεάκι, με πρόσφατη όμως...απώλεια και υπάρχει πληθώρα πληροφοριών ΕΔΩ ενώ για το Honda ΕΔΩ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Είχα το SV 650S για κανά χρόνο(2004)

Έχω το SV 1000S εδώ και κανά χρόνο.

Αυτό που δεν έχω... είναι χρόνος για να σου γράψω σεντόνι περί εντυπώσεων.

Σε ότι αφορά το suzuki, και σύμφωνα με τα κριτήρια που θέτεις.... καλύτερα πάρε το Honda. Η ''μελωδία'' και ο σπορτίφ χαρακτήρας, δεν είναι λόγοι αγοράς. Είναι αφορμές. Είναι πολλά τα υπέρ και ελάχιστα τα κατά, αλλά όλα είναι υποκειμενικά.

Μόλις θα έχω χρόνο, θα γράψω κανά σεντόνι. Μέχρι τότε, για ότι αφορά το suzuki είμαστε καλό παρεάκι, με πρόσφατη όμως...απώλεια και υπάρχει πληθώρα πληροφοριών ΕΔΩ ενώ για το Honda ΕΔΩ

Θα βοηθουσες αρκετα για αρχη περιγραφοντας τα κατα μιας και αρκετα απο τα υπερ μπορω να τα καταλαβω πιστευω αν και οταν βρεις χρονο θα ηθελα να μ γραψεις εντυπωσεις αλλωστε εχουμε μεχρι το τελος καλοκαιριου...

Τροποποιήθηκε από τον ilio

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

χωρις να εχω εμπειριες απο αυτες τις μοτοσυκλετες ,εχω σχηματισει την αποψη οτι ειναι αξιολογες.

για το honda εχω ακουσει πολλα πολυ καλα λογια γενικα για την μηχανη αυτη αλλα και για το μοτερ της.

παντως διαβαζοντας το ποστ σου ειπα να ριξω μια προταση για ενα αλλο μηχανακι ,αλλα μετα λεω αστο μην αρχισει ο καθενας να του προτεινει οτι του κατεβει και στο τελος ειδα οτι το σκεφτηκες κ εσυ...αυτο το μηχανακι το εχω καψουρα οποτε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM SuperDuke 1290R (1301cc) HJC RPHA 11 Deroka MC7SF

Δημοσιεύτηκε

Για το SV1000s δεν έχω γνώμη. Το SV650 το έχει φίλος, το έχω οδηγήσει μερικές φορές αλλά τι να σου λέω…

δεν… λίγο… από θορυβάκη; Πρώτο! :_rock-on: … έχει 50.000 χλμ χωρίς προβλήματα ακόμα.

:rolleyes: Για το CB1300s (έχω το γυμνό)… εύκολο στην οδήγηση, το βάρος του δεν φαίνετε, ίσως λίγο στις μανούβρες…

για την φόρτωση και το διπλό άτομο… τη να σου πω… φαντασία να έχεις… μέχρι και τρέιλερ μπορείς να τραβήξεις…

ροπή; δεν χωρεί συζήτηση εδώ… σε συνθήκες πόλης με μια Τετάρτη, για να μην πω πέμπτη, δεν αλλάζεις ταχύτητες…

στριφτερό, δεν μπορώ να πω ότι είναι και SS, αλλά δεν πάει και άσχημα, συνήθεια είναι…

Αξιοπιστία = Honda (βλέπε ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗ) :whistling:

Τώρα αν έχεις διάθεση για πολλά χιλιόμετρα τουρισμού διπλός και με φορτίο δεν είναι καθόλου άσχημο και

το VFR800… δεν θα έχεις όμως την εμφάνιση / δεν θα σε φτιάχνει όπως το CB. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GsxR k9 Suzuki Gixxer...

Αυτό το CB1300 και το Gsx1400 μου κάνουν ρε παιδί μου μηχανές για έναν άντρα με μεγάλα αρχγκουχδια!!!

Πέρα από την πλάκα... από αυτά τα δυο από θέμα εμφάνισης και μόνο διάλεγα το CB!

Βέβαια μου αρέσει πολύ γυμνό αλλά εσένα δεν θα σε βόλευε!

...αν και γενικά μου αρέσουν τα sutzukakia αυτο με φτιάχνει πολύ άγρια!!!

Τροποποιήθηκε από τον Ghostakis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR1100XX Honda CB900F BOLDOR (901cc)

Δημοσιεύτηκε

Μόνο cb. Μην συζητάς τίποτα άλλο. Μην κοιτάς εμένα που αλαξοπίστησα και ακούω την κουταμάρα του καθ'ενος για την r1150rs.

Τι άκουσα σήμερα δεν περιγράφεται. Μέχρι οτι πάλι καλα που υπαρχει αυτή η οδική βοήθεια της bmw, αλλιώς θα'μεναν όλες στο δρόμο χαλασμένες.

CB1300 SUPER BOL'DOR ΛΟΙΠΟΝ

ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.........................

alex,ioannis panagiotidis,lord dimos και όποιος άλλος έχει αυτή τη r1150 ας βοηθήσει

Με έχουν τρελάνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova Moto Guzzi V1200 sport

Δημοσιεύτηκε

Ανάμεσα στα 2 θα πήγαινα καρφωτός στο CB πάντα με βάση το σκεπτικό σου.

Βέβαια αν το αποφασίσεις για VFR σκάσε ενα πμ.Σου έχω 2 σε τέλεια κατάσταση ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei XR 1000 Yamaha XTZ 660 Tenere (660cc)

Δημοσιεύτηκε

CB γιατι το καραγουσταρω του κερατα...Νταξει SS δεν ειναι αλλα δεν ξερω και τι απαιτησεις εχεις στις στροφες..Φυσικα θα μπορεσεις να το χαρεις και να πιεσεις καπως αλλα το βαρος του χρειαζεται συνηθεια...Εγω θα το χτυπουσα χωρις να μειωνω το SV το οποιο μου αρεσει και αυτο αλλα αναμεσα σε αυτα το CB ειναι ο ορισμος της απλοτητας στο σχεδιασμο...αυτο μου αρεσει πολυ..back to basics B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Puch maxi-s Ducati 1198

Δημοσιεύτηκε

δαγκωτο το cb!! ειναι για αντρες και οχι για πεδακια που τριγυρνανε στις καφετεριες..

παρτο και θα με θυμηθεις..το εχω οδηγησει και εχω παθει την πλακα μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αν και τα 2 τα βρισκω εξαιρετικες μοτοσυκλετες και πανεμορφες,η καθεμια με το δικο της τροπο πιστευω το cb θα σε καλυπτε καλυτερα λογω και της πιο ξεκουραστης θεσης οδηγησης εναντι των κλιπον του sv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer Shoei X-Eleven Yamaha R1 (2008) (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

CB δαγκωτό, τρελή ροπή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας.

Τελικα τα πραγματα πρεπει να ειναι οπως τα εχω στο μυαλο μου, ξερω οτι εχω διαλεξει εδω και καποιο καιρο το CB ουτως η αλλως.Ελπιζω μονο να ειμαι τυχερος με την αγορα γιατι παω για μεταχειρισμενο και σκεφτομαι να ανεβω γερμανια που εχω βρει αρκετες και να κατεβω οδικως.

Φυσικα θα γραψω στο mybike οταν θα ειμαι ετοιμος γιατι θα χρειαστω αρκετες συμβουλες για το εγχειριμα πιστευω.

Ευχαριστω πολυ και παλι :cheers: :cheers: :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 1050 Arai Chaser Αλλος Agusta F3 675

Δημοσιεύτηκε

cb μου αρεσει πιο πολυ :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δυσκολο διλλειμα... Μαλλον στο suzuki θα πηγαινα, αλλα και παλι...

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1 NAKED (1000cc) Ducati DIABLO 666 (TURBOcc)

Δημοσιεύτηκε

SV για την ομορφιά και την κοφτερότητα, CB για την μπουρζίλα και το κύρος που το διακατέχει!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada S (1200cc) HJC RPHA 10 Plus Vespa PX 200 (200cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω SV θα επαιρνα. Πιο "χρησιμο" μηχανακι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 1000 (1000cc) Honda CBR1000RR 2008 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Κανενα απο τα 2. Αν θελεις τη mercedes των μηχανων παιρνεις Varadero 1000. Φορτωνεις φουλαρεις φευγεις!! Με τα αλλα 2 πατας γλιστρας και χανεσαι!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κανενα απο τα 2. Αν θελεις τη mercedes των μηχανων παιρνεις Varadero 1000. Φορτωνεις φουλαρεις φευγεις!! Με τα αλλα 2 πατας γλιστρας και χανεσαι!!

Δεν θέλει τη mercedes των μηχανών! Θέλει ένα απο αυτά τα 2!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

:huh:

κακο αγορι :ranting:

:P

θελεο ΜΠΕΜΠΕ το παιδι :lol:

Τροποποιήθηκε από τον Alarm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδη η να κοβει σα σουγιας η να εχει υφος 10 καρδιναλιων!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδη η να κοβει σα σουγιας η να εχει υφος 10 καρδιναλιων!

Μάλλον!!! :lol: Περί ορέξεως είναι αυτά!!!!! :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada S (1200cc) HJC RPHA 10 Plus Vespa PX 200 (200cc)

Δημοσιεύτηκε

γιατι οποιος εχεις λεφτα πρεπει να παιρνει mercedes??? :huh: και σιγα τα αυτοκινητα στο κατω κατω.... -_-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

γιατι οποιος εχεις λεφτα πρεπει να παιρνει mercedes??? :huh: και σιγα τα αυτοκινητα στο κατω κατω.... -_-

Μαζι σου και εγω, αλλα υπαρχουν τα αυτοκινητα υπαρχουν και οι Mercedes. Ειναι σκληρη η ατιμη η ζωη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this