Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
ALX™

Tι γνωμη εχετε για το Yamaha T Max 500?

35 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Καμμια εμπειρια?Απο φιλους απο γνωστους?

Για βλαβες,οδηγικες εντυπωσεις,προστασια απο τον αερα,χωρους κτλ.

Εγω του δηλωσα ασχετος με τα scooters οποτε η γνωμη μου δεν λαμβανεται υποψιν απο τον συναδελφο :D

( :secret: εγω του λεω θα φυγει απο την μια μπανιερα και θα παει στην αλλη.Αλλα τουλαχιστον θα ειναι μεγαλυτερη :D )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
KTM duke Laverda

Δημοσιεύτηκε

Το ακριβότερο mega scooter της αγοράς. Αυτο και το malaguti. πολλα τα λεφτα για μπανιερα ρε γ@μ@τ@.

Αλλα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.... (το nexus της gillera πιο πολυ με αρέσει)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.

ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΚΟΥΤΕΡ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΜΑΝΤΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΛΥΣΙΔΑ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB400SF

Δημοσιεύτηκε

Ποιό το όφελος να πάρει κανείς τόσο ογκώδες scooter?

Και σε ευελιξία χάνει, και σε οικονομία καυσίμου, και περισσότερο κινδυνεύει από κλέφτες

Για μένα το ιδανικο scooter έχει κυβισμό μεταξύ 150 και 250, ώστε και οικονομικό να είναι, και ευέλικτο/ελαφρύ, και πιο εύκολο στο παρκάρισμα, και σε Αττική οδό να μπαίνει άνετα...

Αρκεί βέβαια να έχει μεγάλους, χοντρούς τροχούς

π.χ. Honda SH150 :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R nineT Ducati MONSTER 1100

Δημοσιεύτηκε

Το συγκεκριμένο έχει την καλύτερη οδηγική συμπεριφορά και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής αλλά παραμένει ένα scooter .To NEXUS αποτελεί εναλακτική λύση με πολύ λιγότερα λεφτά .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM (900cc) HJC FG-ST CRUCIAL MC1 Yamaha ??? (<1000cc)

Δημοσιεύτηκε

είναι πολύ καλό για σκούτερ. Ότι πιο κοντά σε μοτοσυκλέτα από άποψη πλαισίου

και στησίματος...αλλά γιατί όχι αληθινή μια μοτοσυκλετα???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα στοιχεια παντως σε πωλησεις των mega scooter πανε τον ανηφορο...Χμμμμμ..Αυτο λεει πολλα.Τα scooter της κατηγοριας αυτης τεινουν να παρουν πωλησεις απο τις μοτοσυκλετες...παντος κυβισμου λογω της φιλικοτητας και χρηστικοτητας και ανεσης και ευκολιας και ....μηπως τελικα αρχισουμε να μην λεμε κακες κουβεντες για τα...αυτοματα;;; :( Το tmax...ειναι ισως το πιο μοτοσυκλετιστικο...scooter...μαζι με τον "παλιο"(nexus 500)αλλά και τον φρεσκο(malaguti 500)...Εχω διαβασει πολυ καλα σχολια για το yamaha T max... :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Ρε τον μουρλο τον συναδελφο!!! :D

Εψαξε χτες και βρηκε κατι φωτο και αυτην εδω μου την εκανε και desktop :P (επειδη του ελεγα πως ειναι μπανιερα) :D

post-46-1137733188_thumb.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος ΨΥΧΗ Αλλος 7ης ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ (.cc)

Δημοσιεύτηκε

Το συγκεκριμένο έχει την καλύτερη οδηγική συμπεριφορά και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής αλλά παραμένει ένα scooter .To NEXUS αποτελεί εναλακτική λύση με πολύ λιγότερα λεφτά .

<{POST_SNAPBACK}>

+ :_rock-on:

το πήρε ένας φίλος μου το nexus και λέει είναι τρομερο αλλά και το yamaha καλό ειναι !

Βλέπεις αν δεν τιμησεις το σπίτι σου................ :2guns:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος BMW

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα παιδιά.Ελπίζω να μην άργησα.Είμαι καινούριος.Τώρα βλέπω τα θέματά σας.Το Τμαχ είναι πάρα πολύ καλό και ποιοτικό μηχανάκι.Πλαίσιο σε μορφή διαμαντιού άριστη συμπεριφορά.Ογκώδες δεν είναι μια χαρά χωράει και παντού.Μέχρι πριν από 3 μήνες. είχαμε ένα στην κατοχή μας.Το χρησιμοποιούσε ο πατέρας μου αν και βασικά προοριζόταν για τον αδερφό μου.Αλλά δεν έχει δίπλωμα ακόμα.Τέλοσπάντων για την κατηγορία των 500 πιστεύω πως είναι το καλύτερο και ποιοτικά και οδηγικά.Είμαι κάτοχος του burgman 650 το ακριβότερο μέγκασκούτερ μέχρι στιγμής.Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.Γκάζια ,ταξιδιάρικο,αξιόπιστο,τρένο στις στροφές έχει πάρα πολύ καλό στήσιμο.Το ΤΜΑΧ το προτείνω ανεπιφύλακτα.Και το nexus είναι πάρα πολύ καλό αλλά το ΤΜΑΧ έχει κι άλλο ένα πλεονέκτημα ότι παίρνει τρελό φτιάξιμο αν έχεις όρεξη και είναι και δικύλινδρο.Ελπίζω να βοήθησα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM KTM LC4 Shoei V-MT KTM KTM LC4 (640cc)

Δημοσιεύτηκε

Βρήκα αυτό---->Maxi scooter επιμένει να ονομάζει η Yamaha την καινούργια της δημιουργία το T-Max και όχι άδικα.

Ένας πανίσχυρος κινητήρας 500 κυβικών εκατοστών που διαθέτει δύο κυλίνδρους εν σειρά, υδρόψυξη και τέσσερις βαλβίδες στον κύλινδρο είναι η καρδιά της υβριδικής κατασκευής.

Η ανακοινώσιμη ισχύς φτάνει τους 40 ίππους στον στρόφαλο (!) και για την τροφοδοσία χρησιμοποιούνται δύο καρμπιρατέρ των 30 χιλιοστών.

Ο κινητήρας αυτός χρησιμοποιείται σαν φέρον τμήμα του πλαισίου που είναι ατσάλινο σωληνωτό.

Αυτή η σχεδίαση που παραπέμπει άμεσα σε μοτοσικλέτα, διαφοροποιεί την Τ-Max από οποιοδήποτε άλλο σκούτερ της αγοράς, που συνηθίζουν να ξεχωρίζουν τον σκελετό από το μοτέρ-ψαλίδι.

Το πιρούνι είναι συμβατικό τηλεσκοπικό και η διάμετρος των τροχών ανέρχεται στις 14 ίντσες.

Ένα τεράστιος δίσκος διαμέτρου 282 χιλιοστών μπροστά που χρησιμοποιεί δαγκάνα δύο εμβόλων, αναλαμβάνει το κύριο μέρος της επιβράδυνσης του ευμεγέθους συνόλου

40ίππους στον στρόφαλο :shock: ..

Δεν ξέρω :/ γιατί θέλει να πάρει scooter?

Για να κάνει τις δουλειές του μες την πόλη?

Ωρέ είναι πολύ ακριβά.

Εγώ δεν θα έδινα τόσα χρήματα :/

Αυτό το scooter-άκι παλιό δεν είναι? :blush: Εννοώ δεν βγήκε τώρα έ?

Άντε με το καλό!

Άν του αρέσει :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

KTMisa αυτο που βρηκες ειναι το παλιο ΤMax.

To καινουριο ειναι ψεκαστο και βγαζει 46 αλογα στον στροφαλο.Ο κινητηρας ειναι μποξερ υδροψυκτος.Εχει δυο δισκοφρενα εμπρος πια και αλυσιδα γαι την κινηση του τροχου (ουτε ιμαντες,ουτε τιποτα αλλο οπως τα συνηθισμενα σκουτερ)

Γιατι θελει σκουτερ?Τον βολευουν στην δουλεια του γιατι κουβαλαει πραγματα.Σκουτερ εχει και τωρα (ενα Grand Dink Kymco 250)

Θελει παραλληλα με τις ευκολιες που του προσφερει σαν σκουτερ,να μπορει να κανει και κανενα ταξιδακι μιας και του αρεσουν τα ταξιδια με την μοτο.

Να εχει δυο δεν μπορει,αρα...ΤΜαχ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος BMW

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Αυτό είναι το παλιό φίλε μου το καινούριο αποδίδει 44,3 άλογα στον στρλοφαλο και 30,7 στον τροχό!Έχει 15άρη τροχό πίσω και 14άρη μπροστά.

Τροποποιήθηκε από τον apostolis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLX SM KTM 950 SUPERMOTO (925cc)

Δημοσιεύτηκε

Ισως το καλυτερο mega scooter στην αγορα αλλα απο τιμη πολυ ψηλα.Ενας φιλος μου πηρε το kymco xciting παρα πολυ καλη τιμη με υψηλη ποιοτητα κατασκευης με μονο παρατραγουδο τα λαστιχα κ λιγο λεω λιγο τα ελατηρια ισως να θελει λιγο σκληροτερα.

Συμπερασμα το Τ ΜΑΧ σε σχεση με τον αναταγωνισμο αξιζει τα λεφτα του? :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος BMW

Δημοσιεύτηκε

Στα 500 κυβικά κι εγώ το θεωρώ κορυφαίο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Shoei XR 1100 Yamaha FJR

Δημοσιεύτηκε

:scooter: Το κορυφαίο mega scooter κατά την γνώμη μου. Το έχω οδηγήσει και έχω εντυπωσιαστεί απ΄την πρακτικότητα του, το στήσιμο του, την δύναμη του. Το έχω στα υπόψη μου για το μέλλον( ίσως η τελευταία μοτό μου όταν μεγαλώσω και θα θέλω να οδηγώ κάτι πολύ εύκολο). :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αρα...ΤΜαχ

46 άλογάκια?Σε λίγο θα φτάσει και το ΚΤΜ-άκι μου :blush:

Καλορίζικο λοιπόν στον φιλαράκο σου το ΤΜαχ. :)

Και πές του να γίνει μέλος αφού του αρέσουν τα ταξίδια.Συναδελφάκος είναι και αυτός.Πάνω σε 2 ρόδες δεν είναι? :_innocent:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος BMW

Δημοσιεύτηκε

44 όχι 46.Και 33 στον τροχό.Είχαμε δυναμομετρήσει το δικό μας μοντέλο 2004.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM lc4 640 KTM SMR (560cc)

Δημοσιεύτηκε

mia leksi tha pw

fola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

mia leksi tha pw

fola

<{POST_SNAPBACK}>

ΧαΧαΧαΧαΧαΧα!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Γεια σου Κατεμούλη με την μια σου λέξη!!! :grin: που όλο χάνεσαι γκρρρρρρρρρ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Tmax 500 Honda VFR 800 X

Δημοσιεύτηκε

OFFTOPIC (σορρυ)

@apostolis

Aποστολε οπως καποτε παλιοτερα ειχα προτρεψει εναν αλλο συνφορουμιτη με σχετικα "σπανια" μηχανη, και με εβγαλε ασπροπροσωπο, ετσι τωρα και σενα σου προτεινω αν θες και μπορεις καποια στιγμη να μας κανεις ενα τοπικ-παρουσιαση για την μηχανη σου.

Τα σκουτερ (που ακομα απορω γιατι απο καποια κυβικα θεωρουνται ακομα σκουτερ και οχι "αυτοματες μηχανες") γενικα ειναι κατι σπανιο που βρισκεις σε ενα μοτο-φορουμ.

Προσωπικα θα με ενδιεφερε να ακουσω και καποια γνωμη απο πρωτο χερι και οχι απο ενα τεστ περιοδικου.

Δεν κρυβω οτι τα συμπαθω πολυ, μιας και πριν να ψηθω να αποκτησω το ΧΤ, γλυκοκοιταζα το Beverly 250. Kαθως επισης οδηγω καθημερινα ενα NRG 50αρακι αλλα διχρονο και πολυ νευρικο, που σιγουρα εχω γραψει περισσοτερα χλμ με αυτο, απο οτι με το ΧΤ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος BMW

Δημοσιεύτηκε

Ειλικρινά χαίρομαι που σε ένα moto forum δεν υπάρχει πρόβλημα να συζητήσουμε για megascooter.

Φίλε μου Νίκο(το είδα στην υπογραφή σου,αυτό είναι έτσι;)Έχω καβαλήσει αρκετές μηχανές αλλά

μου αρέσei πάρα πολύ αυτή η κατηγορία που πλέον όπως είπες είναι αυτόματες ή ημιαυτόματες μηχανές(burgman 650).

Ευχαρίστως να γράψω για ότι megascooter θέλετε γιατί τα έχω καβαλήσει όλα γιατό όπως εόπα αυτή η καηγορία μου αρέσει

πάρα πολύ.

Ήμουν κάτοχος 2 Χ9 ένα 500άρι evo κι ένα 180άρι (το πρώτο μου) τα οποία με κούρασαν αρκετά και τα άλλαξα

μέσα σε 4 χρόνια.Πολλά προβλήματα.λΕς και ήταν ψεύτικα ρε παιδί μου.όλο κάτι θα χαλούσε!Μετά φέραμε απ'έξω(κάνουμε εμπόριο αυτοκινήτων )τυχαία ένα Tmax

το οποίο προοριζόταν για τον αδερφό μου αλλά είναι μικρός ακόμα οπότε no δίπλωμα-no βόλτες.Δεν το δούλεψα πολύ γιατί αγόρασα το burgman αλλά όσο το

δούλεψα μου άρεσε πάρα πολύ σε πολλούς τομείς!Τώρα με το burgman είναι άλλη φάση.Εδώ είσαι σε άλλη κατηγορία.Γρήγορο,δυνατό,τουριστικό,τρελή τεχνολογία

πάνω του.Δεν συγκρίνεται πιστεύω με τα άλλα της κατηγορίας του.Πάντως ευχαριστώ και πάλι.Θα γράψω ένα άρθρο με το burgman!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Tελικα ο συναδελφος σημερα παρελαβε το ολοκαινουριο TMax του!

Παρακολουθουσε ολο αυτον τον καιρο τις απαντησεις σας ο οποιες σε γενικες γραμμες τον ικανοποιησαν.

Το εφερε εδω στην δουλεια και το ειδα.Μαλιστα το εκανα και μια μικρη βολτα μεσα στο παρκινγκ.Μια χαρα φαινεται αν και μενα δεν μου αρεσουν τα σκουτερ.

Αυτο που μου εκανε ομως μεγαλη εντυπωση ηταν ο ηχος του και το δουλεμα του.Καμμια σχεση με σκουτερ!Ο ηχος θυμιζε μοτοσυκλετα,αφου ειναι βαρυς και μπασατος.Φαινεται δε πολυ ζυγισμενο μηχανακι.Τα οργανα του πληρες και ομορφα και μου αρεσε και το χαρακτηριστικο τσεκ που κανουν μολις ανοιξεις τον διακοπτη.

Φανταζομαι πως θα το ευχαριστηθει και στα ταξιδακια αφου και δυναμη εχει και δικυλινδρο ειναι με τεραστια σελα και αποθηκευτικους χωρους.

Τελεια καλυψη απο αερα/βροχη (πιστευω δηλαδη λογω της τεραστιας ζελατινας και της ποδιας του)

Δεν ειναι τελικα τοσο τεραστιο οσο το φανταζομουν (ποιο μαζεμενο απο το Burgman της Suzuki)

Αντε να του ειναι καλοταξιδο απροβληματιστο και παντα ορθιο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος BMW

Δημοσιεύτηκε

Άντε καλοτάξιδο να είναι.Αν θέλει και ασχολείται ας μπει στο Forum μας για οτιδήποτε χρειαστεί.Scooterclub Hellas Eχω να του προτείνω πάρα πολλά αν έχει σκοπά να το βελτιώσει η οτιδήποτε άλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Tmax 500 Honda VFR 800 X

Δημοσιεύτηκε

Καλοριζικο και καλοταξιδο, φιλε του ALX που παρακολουθεις τις απαντησεις μας! :D :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this