ALX™

Κινητήρας Όλα όσα πρέπει να ξέρουμε για το λάδι της μοτοσυκλέτας μας

312 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha WR-250R Marushin

Δημοσιεύτηκε

Όχι ρε τρελέ,petrol λένε τα αμερικανάκια την βενζίνη. Diesel λένε το πετρέλαιο...

ναι, βρε, ουφ! Μετά το σκέφτηκα.

:offtopic:

Για πες μας και μας ρε τρελέ τώρα,πώς πάει το μοτόρι

ουουουουουουουουουου :kill: :kill:

και αν σου την είπε ο μηχανικός όταν άλλαξες λάδια. Να υποθέσω ότι μόνο που δεν σε έδειρε;

Οχι, ρε. Γιατί; Αφού στα 1.000 έπρεπε να αλλάξω λάδια-φίλτρο.

Καλές σούζες,ή αν το πήρες για χρήση πίστας,καλές αναβάσεις.

Φχαριστώ, Tasis, αλλά ούτε σούζες ούτε πίστα cross. Χωμάτινα κάνω. Αλλωστε το R έχω, το ντούαλσπορ, όχι το καθαρό F.

Πως πάει το μηχανάκι, ε;

Λοιπόν, καταρχήν στρίβει μόνο του. Σκέφτομαι ότι το μοταρ (το Χ) θα καίει άσφαλτους. Εγώ έχω τακούνια και πάλι στρίβω.

Ενα μείον είναι ότι δεν έχει γεμάτες χαμηλομεσαίες, για την πόλη (και τις δύσκολες ώρες στο ανώμαλο έδαφος). Δουλεύει στις ψηλές. Υπάρχουν περιπτώσεις, π.χ. σε δρόμο με στοπ, να έχω δευτέρα και να σκορτσάρει!

Ενα άλλο μείον του είναι το μικρό ρεζερβουάρ 7 λίτρων. 140-150 χλμ και ρεζέρβα καμιά 50αριά (σύνολο 200 το πολύ, στα 7λτ). θα ήθελα κάτι παραπάνω για καμιά χωμάτινη μέρα.

Και πολύ ψηλό. Εχω μαλακώσει τις αναρτήσεις (πολύ καλές όπως επίσης και τα φρένα) κι έχω παραλάβει ήδη lowering link. Θα το φορέσω και θα σας πω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBR 400 RR AGV Air Tech Honda NSR 500 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Τί έγινε, κανέναν δεν ενδιαφέρει το λάδι πιά ?

Και 'γω θα βάλω λάδι από την φριτέζα της μάνας μου την άλλη φορά :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ενδιαφέρει, πώς δεν ενδιαφέρει!

Δεν είμαι μηχανολόγος, κομπιουτεράς είμαι αλλά κατέχω λίγα πραγματάκια από μηχανολογικά από τον πατέρα μου...

Ο κινητήρας συνήθως είναι κρύος πριν τον βάλεις το πρωί μπρός.Ακόμα και το καλοκαίρι σε έχω ακούσει να λες ότι: σιγά μωρέ,καλοκαίρι είναι,τί ζέσταμα να θέλει; Ναι έχει 35ο C αλλά το λάδι δουλεύει στουσ 70-90ο C.Άρα θέλει και το καλοκαίρι ζέσταμα,απλά λιγότερο ζέσταμα απ' ότι τον χειμώνα.Γιατί το ζεσταίνουμε όμως; Λίγο πιο πριν είπαμε κάτι για ανοχές.Εκτός του ότι αν το σκίσεις κρύο θα πάρεις κανά ραγισμένο χιτώνιο στο χέρι,πρέπει επίσης οι ανόχες να έρθουν στο επίπεδο λειτουργίας.Μαζί με αυτές,και το λάδι.Το λάδι στην αρχή έχει την ρευστότητα που γράφει το κουτί του,το νούμερο με το W(winter) δίπλα του.Μόλις πιάσει τους 65+ το λάδι έχει ρευστότητα,το άλλο νούμερο στο κουτί.Επίσης!!!Καλό ζέσταμα.

Παρατήρηση:

Όταν ζεσταίνεις το μοτόρι σου, το λάδι αρχικά δεν είναι σε θερμοκρασία "λειτουργίας". Όμως το μοτέρ γυρνάει... ~1800 στροφές (τουλάχιστον στο δικό μου, RC8) γιατί είναι κρύο, αυτόματο τσοκ...μετά από λίγο πέφτει στις νορμάλ στροφές ρελαντί ~1400.

Στο ρελαντί όμως το σασμαν δεν γυρνάει. Συνεπώς:

Δεν θα είναι καλύτερα να το ξεκινήσεις με τη μία, να πηγαίνεις χαλαρότατα (3000-3500 στροφές) μέχρι να πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας το μοτέρ και μετά να το σκίσεις;;

Επίσης:

Δες σε παρακαλώ εδώ και πες μου τη γνώμη σου.

Τροποποιήθηκε από τον Ravendark

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλά τα λες,αλλά το θέμα δεν είναι το γρήγορα ζέσταμα.Αν ήταν έτσι θα καβαλούσες και θα έφευγες με την μία.

Το όλο θέμα είναι να ζεσταθεί ο κινητήρας όσο πιο αργά και σταθερά γίνεται.Η απότομη θέρμανση και κατά συνέπεια διαστολή των μετάλλων επιφέρει ραγίσματα και "πετσικαρίσματα" σε τμήματα του μοτέρ.Να προσθέσω ότι ο κινητήρας δεν είναι κατασκευασμένος από τα ίδια κράματα.Άλλα μέρη διαστέλλονται πιο γρήγορα από άλλα και επίσης άλλα διαστέλλονται παραπάνω από άλλα.Δηλαδή το σίδερο μεγαλώνει κατά 1% σε συγκεκριμένη θερμοκρασία,ενώ το αλουμίνιο 5%.Τα νούμερα αυτά είναι τυχαία,μην τα πάρεις σαν δεδομένα.

Άρα λοιπόν πρέπει να ζεσταθεί αργά,για να αποφύγεις τα παραπάνω.Ένος άλλος τρόπος για την "κακιά"-απότομη θέρμανση είναι να ξεκινήσεις το μηχανάκι αμέσως και να φύγεις.Αυτό διότι με το να ξεκινήσει το μηχανάκι,προσθέτεις αρκετό φορτίο στον κινητήρα,με συνέπεια να ζεσταθεί πολύ γρήγορα και αποτέλεσμα τα παραπάνω...

Επίσης,άλλο είναι η θερμοκρασία λειτουργίας του λιπαντικού και άλλο του κινητήρα.Η θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα,επιτυγχάνεται με 10 λετπά σταμάτα-ξεκίνα το μηχανάκι,αφού έχει ζεσταθεί το μοτέρ.

Αν σε μπέρδεψα,έχε στο μυαλό σου,ότι το μοτέρ δεν θέλει απότομες θερμοκρασιακές μεταβάσεις.

Το ρελαντί το πρωί είναι ανεβασμένο,όχι για να ζεσταθεί,αλλά επειδή κάνεις το μίγμα πιο πλούσιο.Πλούσιο μίγμα,σημαίνει χαμηλές θερμοκρασίες μέσα στον κινητήρα και στα καυσαέρια.Δηλαδή δεν δουλεύει ο κινητήρας με κανονικό μίγμα μόλις πάρει μπρος.Δουλεύει με πλούσιο,για να γίνεται πιο ψυχρή καύση,ούτως ώστε να ζεσταθεί ακόμα και ο χώρος καύσης,αργά!!!

Το μοτέρ δεν θέλει απότομες αλλαγές,για αυτό γίνεται το ζέσταμα,και για όσα τσακάλια το κατάλαβαν,για αυτόν τον λόγο μετά από σκίσιμο,το αφήνεις να κρυώσει αργά και σταθερά.Δεν το σβήνεις αμέσως μετά το σκίσιμο...

Οπότε λοιπόν,το να ξεκινήσεις με κρύο κινητήρα μόνο κακό μπορεί να κάνει...

Ακόμα,να συμπληρώσω ότι το σασμάν γυρνάει με τον κινητήρα αναμμένο, και ζεσταίνεται και αυτό,μέσω αγωγής τον μεταλλικών μερών.Μέσω επαφής δηλαδή,απορροφάται θερμότητα και από το σασμάν.Επίσης και το σασμάν θέλει λίγο ζέσταμα,βέβαια πιο λίγο από τον κινητήρα...

Με απλά λόγια φίλε μου,κάνε λίγο υπομονή αν μπορείς,και στην έσχατη περίπτωση,ξεκίνα το και πήγαινε με 2α και χαμηλο-μεσσαίες στροφές.

Καλές βόλτες λοιπόν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Deauville 2007 Arai Astro-Light

Δημοσιεύτηκε

..

Με απλά λόγια φίλε μου,κάνε λίγο υπομονή αν μπορείς,και στην έσχατη περίπτωση,ξεκίνα το και πήγαινε με 2α και χαμηλο-μεσσαίες στροφές.

Καλές βόλτες λοιπόν!

Συμφωνώ σχεδόν 100% εκτός από λίγο στο παραπάνω.

Πιστεύω μπορείς και με 3η και 4η να πηγαίνεις (ειδικά αν έχεις 6 ταχύτητες) αρκεί να είσαι σε στροφές κάτω από τις 2500 - 3000 στροφές μέχρι το ψυκτικό υγρό να φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας. Όταν το ψυκτικό έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας το λάδι ακόμα δεν το έχει κάνει!

Άρα πρέπει να συνεχίσεις να είσαι προσεχτικός και σταδιακά να ανεβάζεις όλο και περισσότερες στροφές μέχρι να περάσει περίπου ένα 10λεπτο το καλοκαίρι και μάλλον πάνω από 15 λεπτα τον χειμώνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν έχει να κάνει η ταχύτητα πιστεύω. Απλά χαμηλές στροφές.

Τώρα tasis για αυτό που λες περί απότομης θέρμανσης, στην προκειμένη περίπτωση δεν μας απασχολεί γιατί δεν γίνεται απότομη θερμανση. Δεν το σπας το μηχανάκι. Ξεκινάς και πας χαλαρά αλλάζοντας όλες τις ταχύτητες.

Απότομη θέρμανση θα είχαμε στην περίπτωση πχ που μας τρύπαγε το κολάρο και χάναμε όλα τα νερά από το ψυγείο...εκεί έχεις σπάσει καπάκι με τη μία.

Καλή η θεωρία αλλά πολλές φορές απέχει αρκετά από την πράξη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για να σπάσει το κολάρο του ψυγείου δεν είναι απαραίτητο να έχει γίνει και απότομη θέρμανση.Ούτε το κολάρο είναι απόδειξη για κάτι τέτοιο.Πρακτικά μιλάω,απότομη θέρμανση έχεις όταν το βάζεις μπρος,καβαλάς και φεύγεις.Και για να γίνω πιο παραστατικός,όπως ξαναείπα,δεν διαστέλονται όλα τα μέταλλα το ίδιο.Σκέψου ότι άλλο είναι να το ζεστάνεις πρώτα λίγο και μετά να καβαλήσεις,και άλλο είναι να βάλεις έναν παγωμένο κινητήρα,με έξτρα φορτίο,εσένα,το μηχανάκι,και κρύα μετάδοση.Σκέψου μόνο ότι και τα ρουλεμάν τον τροχών γυρνάνε πιο δύσκολα όταν είναι κρύα.

Τώρα, σχετικά με την απότομη θέρμανση,δεν σημαίνει ότι θα σπάσει κάτι και θα το δεις με την μία.Μόνο και μόνο οι τάσεις στα μέταλλα που δημιουργούνται,σε βάθος χρόνου,θα σου εμφανιστεί η ζημιά.Ακόμα,σχετικά με την πείρα που έχω σε αυτά,και είναι μεγάλη σε τέτοιου είδους ζημιές,μπορεί να γίνονται μικρορωγμές που να μην σου προκαλούν πρόβλημα αρχικά,και μετά από ένα διάστημα να ψάχνεις να βρεις καινούρια κεφαλή...

Και φυσικά δεν την πληρώνουν μόνο οι κεφαλές με την απότομη θέρμανση.Μην παραξενευτείς,όταν θα δεις τα χιτώνια "φαγωμένα" όταν θα κάνεις μέτρηση συμπίεσης,για να διαπιστώσεις,γιατί έχει χάσει σε δύναμη το μηχανάκι.

Δεν θέλω να σας τρομάξω,απλά έτσι είναι.Εδώ που τα λέμε,το έχω κάνει και εγώ κάποιες φορές το βάλε μπρος-φύγε σφαίρα γιατί έχω αργήσει.Απλά να προσπαθούμε να το περιορίσουμε στο ελάχιστο,για έναν υγιή κινητήρα...

Καλές σούζες... με καλοζεσταμένα μοτέρ :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva SuperCity (125cc) Shark S500 Air Suzuki GSX-R (600 K5cc)

Δημοσιεύτηκε

Σχετικα με τα λαδια η πλειοψηφια των μηχανων μας υπερκαλυπτεται απο ενα ημισυνθετικο λαδι (προσωπικα ειμαι πιστος στα bel-ray εδω και 12 χρονια). Πολλες μηχανες παρουσιαζουν προβληματα με το full συνθετικο οπως διαπιστωσα με τις δικες μου (fazer600 και gsxr600). Η αληθεια ειναι οτι καποιο προβλημα στον κινητηρα δεν ειδα αλλα λογω προσθετων και της γενικοτερης συνθεσης του full συνθετικου ειδα μεγαλη διαφορα προς το κακο στο σαζμαν (θορυβος και ελαφρυ πατιναρισμα). Απο τοτε μονο ημι και ουδεν προβλημα

Σχετικα με το ζεσταμα προσωπικη αποψη και τακτικη ειναι το 5λεπτο ζεσταμα ανεξαρτητως καιρου και η 5λεπτη (καλοκαιρι) η 10λεπτη (χειμωνα) χαμηλοστροφη οδηγηση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν είπα ότι αν γίνει απότομη θέρμανση θα σπάσει το κολάρο. Το αντίθετο. Ούτε ότι την πληρώνουν μόνο οι κεφαλές. Παράδειγμα ήταν.

Επιμένω ότι πάλι δεν έχεις απότομη θέρμανση με το να το ξεκινήσεις από κρύο.

Λίγο γρηγορότερη ναι αλλά απότομη όχι.

Είσαι λίγο υπερβολικός στο θέμα μικρορωγμών. Για μέταλλα μιλάμε όχι για ζάχαρη. (με την προυπόθεση ότι με κρύο ξεκίνημα παμε χαλαρά)

Και να δώσω και ένα παράδειγμα σε βάθος χρόνου:

Αλφα ρομέο 75 μοντέλο 89. Ζει ακόμα χωρίς κανένα πρόβλημα με 180.000 χλμ. Ποτέ ζέσταμα.

ΚΤΜ Superduke '06. 50.000χλμ χωρίς ζημιές. Ποτέ ζέσταμα.

ΚΤΜ 640 SixDays '02. 65.000χλμ επίσης χωρίς ζημιές. Ποτέ ζέσταμα.

Αυτά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σχετικα με τα λαδια η πλειοψηφια των μηχανων μας υπερκαλυπτεται απο ενα ημισυνθετικο λαδι (προσωπικα ειμαι πιστος στα bel-ray εδω και 12 χρονια). Πολλες μηχανες παρουσιαζουν προβληματα με το full συνθετικο οπως διαπιστωσα με τις δικες μου (fazer600 και gsxr600). Η αληθεια ειναι οτι καποιο προβλημα στον κινητηρα δεν ειδα αλλα λογω προσθετων και της γενικοτερης συνθεσης του full συνθετικου ειδα μεγαλη διαφορα προς το κακο στο σαζμαν (θορυβος και ελαφρυ πατιναρισμα). Απο τοτε μονο ημι και ουδεν προβλημα

Σε εμένα δεν έτυχε κάτι τέτοιο με full synth.

Σχετικα με το ζεσταμα προσωπικη αποψη και τακτικη ειναι το 5λεπτο ζεσταμα ανεξαρτητως καιρου και η 5λεπτη (καλοκαιρι) η 10λεπτη (χειμωνα) χαμηλοστροφη οδηγηση

Δεν είναι κακό αυτο που κάνεις παρα μόνο για το περιβάλλον. Εγω προτιμώ να ξεκινώ αμέσως αλλά αρκετα αργά (με την διαδικασία που έγραψα παραπάνω στο περίπου), έτσι δεν πάει χαμένη η βενζίνη.

Μέχρι να φορέσω κράνος, γάντια περνάει εξάλου 1 λεπτό περίπου.

Α! και για σκίσιμο τα 5 και 10 λεπτα που λες δεν αρκούν. Διπλασιάσε το περίπου.

Τροποποιήθηκε από τον mesastou

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shark S500 Air

Δημοσιεύτηκε

Σχετικό-Άσχετο με "το λάδι της μοτοσυκλέτας μας", αλλά μιας και πιάσατε κουβέντα περί ζεστάματος κινητήρα κλπ, έχω κι εγώ μια απορία. Κατ'αρχάς μιλάω για Opel Vectra 1.6cc, 16V. Η "κανονική" θερμοκρασία (ψυκτικού υγρού?) αυτού του μοτέρ, είναι περίπου στους 90. Στους 80 είναι η πρώτη γραμμή αμέσως μετά το τελείως κρύο, και από τους 100 και πάνω είναι πλέον το κόκκινο. Όλα καλά μέχρι εδώ. Άσχετα με την εποχή (δηλαδή το αν είναι κρύος ο αέρας που εισέρχεται στο μοτέρ, ή ζεστός), το μοτέρ όταν βρίσκεται σε θερμοκρασία περίπου γύρω στους 80-85, είναι στα καλύτερά του. Έχει άμεσο άρπαγμα, καλύτερη επιτάχυνση κλπ. Όταν η θερμοκρασία ανέβει ελάχιστα πάνω απ'τους 90, νιώθω ότι "κρεμάει", χάνει αρκετή από τη δύναμή του, και αγκομαχάει για να ανεβάσει στροφές.

Σημείωση: Η καλύτερη εποχή για το μοτέρ μου είναι τα βράδυα με κρύο αεράκι ανάμεσα χειμώνα και άνοιξη. Η χειρότερη μεσημέρι καλοκαιριού να ψάχνω παρκάρισμα στη Δάφνη με 38 βαθμούς..

Αυτό, σε γενικές γραμμές, γιατί μπορεί να συμβαίνει? Μπορώ να κάνω κάτι εγώ ώστε να καλυτερέψω την κατάσταση, ειδικά τώρα που ζεσταίνεται συχνότερα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν λέω ότι το άλφα ρομέο σου χάλασε,αλλά αποκλείται να έχει την απόδοση που θα έπρεπε να είχε με τόσα χιλιόμετρα.Το ίδιο για το μηχανάκια σου.

Όταν λέω μικρορωγμές,(για να μιλήσω και λίγο σαν μηχανολόγος) όλα τα υλικά γύρω μας,έχουν μικρορωγμές.Υπάρχουν κάποιοι τρόποι για να δεις το μήκος των ρωγμών, το εύρος τους,δηλαδή το άνοιγμα της ρωγμής, τον ρυθμό διάδοσης της ρωγμής και φυσικά την διάταξη των ρωγμών σε μία επιφάνεια.

Αυτοί είναι δινορεύματα,υπέρηχοι κλπ. Εκτός αυτού πρέπει να λάβεις υπόψην και της κρυσταλλικές ατέλειες του υλικού.

Για να μην αρχίσω πάλι να γράφω τα διάσημα σεντόνια που κουράζουν ορισμένους, με απλά λόγια,να ξέρεις ότι όλα τα μέταλλα του κινητήρα και γενικότερα,έχουν μικρορωγμές στην δομή τους.Εντάξει,αυτές οι ρωγμές θα ενωθούν και θα κάνουν μια μεγάλη μετά από πολύ καιρό.Όμως με το κρύο ξεκίνημα το μόνο που καταφέρνεις είναι να επισπεύσεις το φαινόμενο αυτό.Και αν ακούγονται όλα αυτά μακρινά και παράξενα,σας πληροφορώ ότι είναι κάτι που προσπαθούμε να βελτιώσουμε με προσμίξεις και κατεργασίες που δεν έχουν αντίκτυπο κάπου αλλού,βλέπε θερμική καταπόνηση, ή θερμική αγωγή=απαγωγή θερμότητας στην περίπτωσή μας.

Και επιμένω να λέω ότι δεν είναι καλό να ξεκινάς με κρύο μοτέρ και για ακόμα έναν λόγο που το κρατούσα σαν άσσο στο μανίκι για τους δύσπιστους.

Συμφωνώ,ότι δεν θες αυτή την απότομη θέρμανση που όμως είναι 100% αποδεδειγμένο ότι υφίσταται το μοτέρ.Θεωρητικά,αφού ξεκινήσεις,ο αέρας που χτυπάει το μοτέρ και το ψυγείο,κρυώνει την μηχανή,πράγμα καλό μιας και δρα καταλυτικά στο φαινόμενο της απότομης θέρμανσης,ή πιο απλά το χοντρό ζόρι που τραβάει το μοτέρ που το ξεκινάς κρύο.Όμως εκεί που πηγαίνεις και λες όλα οκ,μόλις το νερό του μοτέρ πιάσει την θερμοκρασία που ανοίγει το θερμοστάτης,πετάει στο μισοζεσταμένο μοτέρ ένα παγωμένο νερό.Τα αποτελέσματα του να ρίχνεις παγωμένο νερό σε ένα καυτό μέταλλο νομίζω τα ξέρουμε όλοι... Αυτό δεν είναι τόσο πρόβλημα το καλοκαίρι,που το νερό είναι περίπου στους 30 βαθμούς,όσο το χειμώνα που ξεκινάει και από τους 0 και παραμένει εκεί όσο κινείσαι με κρύο μοτέρ.

Οπότε λοιπόν,ας μιλήσουμε για το χειμώνα που είναι πιο σοβαρό το πρόβλημα.Όταν βάλεις μπρος και ξεκινήσεις,κάποια στιγμή το μοτέρ θα φάει στην μάπα την ψυχρολουσία που προανέφερα.Πράγμα που δεν το θέλουμε.Αν όμως το ζεστάνεις καλά το μοτέρ,θα ζεσταθεί αργά και μετά από πολύ πολύ ώρα που θα ανοίξει ο θερμοστάτης θα πετάξει κρύο νερό σε έναν κινητήρα ο οποίο είναι αρκετά ζεστός μεν.Ναι αλλά και το νερό που θα πέσει μέσα δεν είναι τόσο κρύο,γιατί ήδη μέσω θερμικής αγωγής και μετάδοσης θερμότητας με ακτινοβολία,το νερό του ψυγείο έχει φτάσει ήδη στους 20-25 βαθμούς,μια αρκετά καλή θερμοκρασία.Εκτός αυτού, η ποσότητα του κρύου νερού είναι μόνο όσο έχει μέσα το ψυγείο και είναι σαφώς πιο ζεστό το νερό απ' ότι στην πρώτη περίπτωση.Μιας και είναι σταματημένο το μηχανάκι το ψυγείο δεν θα ψύξει το νερό που μόλις βγήκε από τον κινητήρα οπότε η θερμοκρασιακή διαφορά είναι πάλι μικρότερη,άρα και προτιμότερη.

Βέβαια στην δεύτερη περίπτωση,είπαμε να το ζεστάνουμε το μηχανάκι,όχι να το κάψουμε περιμένοντας να ανοίξει ο θερμοστάτης... Ελπίζω να βοήθησα αρκετά,ούτως ώστε να δούμε με λίγο διαφορετικό κομμάτι τα περί προθέρμανσης του κινητήρα.

SnobeGR σχετικά με το πρόβλημα σου,υποθέτω ότι το σκίζεις λίγο το εργαλείο.Ακόμα και αν όχι,κάνε ένα καλό καθάρισμα στο ψυγείο σου μέσα-έξω,έλεγξε το βερντιλατέρ αν άρχίζει να γυρίζει στην θερμοκρασία που πρέπει,έλεγξε επίσης τον θερμοστάση αν ανοίγει στιν σωστή θερμοκρασία και αν ανοίγει πλήρως το ελατήριο και τέλος βάλε καινούριο παραφλού που προτείνει ο κατασκευαστής.Αν όλα αυτά απότύχουν,βάλε έναν θερμοστάτη λίγο πιο αγωνιστηκό που να ανοίγει σε πιο χαμηλή θερμοκρασία.

Παρατήρηση.Αν το αυτοκίνητό σου είναι από Γερμανία, να πας να περάσεις το πρόγραμμα για την Ελλάδα.Το Γερμανικό πρόγραμμα έχει άλλες παραμέτρους, και φυσικά φτιαγμένο για καλύτερες βενζίνες από τις δικιές μας :P Άλλες θερμοκρασίες και ατμοσφαιρική πίεση έχει Γερμανία και άλλες Ελλάδα. Κάτι τελευταίο.Από αισθητήρα λάμδα,MAF sensor και knock sensor πώς πας;;;

Είπα να μην γράψω πολύ πάλι αλλά δεν κρατήθηκα.Δεν πιστεύω κανά λαμόγιο να κάνει βιβλίο αυτά που γράφω και να το πουλήσει και εγώ να μην έχω πάρει χαμπάρι τίποτα ε;;; :wacko::wacko: :wacko: :wacko:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shark S500 Air

Δημοσιεύτηκε

SnodeGR σχετικά με το πρόβλημα σου,υποθέτω ότι το σκίζεις λίγο το εργαλείο.Ακόμα και αν όχι,κάνε ένα καλό καθάρισμα στο ψυγείο σου μέσα-έξω,έλεγξε το βερντιλατέρ αν άρχίζει να γυρίζει στην θερμοκρασία που πρέπει,έλεγξε επίσης τον θερμοστάση αν ανοίγει στιν σωστή θερμοκρασία και αν ανοίγει πλήρως το ελατήριο και τέλος βάλε καινούριο παραφλού που προτείνει ο κατασκευαστής.Αν όλα αυτά απότύχουν,βάλε έναν θερμοστάτη λίγο πιο αγωνιστηκό που να ανοίγει σε πιο χαμηλή θερμοκρασία.

Παρατήρηση.Αν το αυτοκίνητό σου είναι από Γερμανία, να πας να περάσεις το πρόγραμμα για την Ελλάδα.Το Γερμανικό πρόγραμμα έχει άλλες παραμέτρους, και φυσικά φτιαγμένο για καλύτερες βενζίνες από τις δικιές μας :P Άλλες θερμοκρασίες και ατμοσφαιρική πίεση έχει Γερμανία και άλλες Ελλάδα. Κάτι τελευταίο.Από αισθητήρα λάμδα,MAF sensor και knock sensor πώς πας;;;

Κατ'αρχάς, ευχαριστώ για την απάντησή σου ;)

Το εργαλείο δεν το σκίζω, γιατί τα έχει τα χιλιομετράκια στην πλάτη του, και γιατί δεν βγήκε απ'το εργοστάσιο με σκοπό το σκίσιμο, οπότε το λυπάμαι να του φέρομαι έτσι!! Να ήταν κανα Σαξόραλλο ή κανα δυνατό αμάξι που να με συναρπάζει η δύναμή του να πω εντάξει.. :D Το βεντιλατέρ ανάβει λίγο πάνω απ'τους 90 (92-93 θα τολμούσα να πω γιατί είναι ακριβώς πάνω απ'τη γραμμή των 90) και πάντοτε στην ίδια θερμοκρασία και για ίδιο χρονικό διάστημα. Παραφλού όντως το είχα στο "πρόγραμμα" να αγοράσω σήμερα (είναι λίγο πάνω απ'τη μέση της στάθμης) αλλά δεν έκατσε να πάω προς Praktiker γιατί είχα δουλίτσες εδώ γύρω. Με τον αισθητήρα λάμδα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα γιατί το αυτοκίνητο είναι τελείως μαμά. Δεν έχει μπει τίποτα aftermarket επάνω, πόσο μάλλον κάτι που να του αλλάξει τις ανάγκες σε "τάϊσμα".. Εκτός αν εννοείς ότι με τον καιρό πέφτει η απόδοσή του και στέλνει λάθος πληροφορίες! Ο MAF sensor και ο knock sensor τι ακριβώς είναι? :P

Επίσης είναι αγορασμένο από Ελλάδα.

Με τον θερμοστάση σε χάνω λίγο. Πώς μπορώ να ελέγξω τη λειτουργία του?

Γενικά το αυτοκίνητο δεν ανεβάζει θερμοκρασία χωρίς λόγο, ούτε την κρατάει ανεβασμένη όταν τύχει και ανέβει σε κάποιο μποτιλιάρισμα ας πούμε.. Απλά με το που ανέβει λίγο παραπάνω η θερμοκρασία, ειδικά αν έχει και ζέστη εκείνη τη μέρα, νιώθω ότι χάνει αρκετή από τη δύναμή του..

:cheers::_thumbsup:

(ΥΓ: Τα σεντόνια σου είναι γαμάτα και με πολλές πληροφορίες οπότε keep going!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν λέω ότι το άλφα ρομέο σου χάλασε,αλλά αποκλείται να έχει την απόδοση που θα έπρεπε να είχε με τόσα χιλιόμετρα.Το ίδιο για το μηχανάκια σου.

Το μηχανάκι μου το έδωσα πριν 10 μέρες (superduke) με 118 τροχο. Το άλφα είναι 20 ετών. Τι λέμε τώρα;;

Όταν λέω μικρορωγμές,(για να μιλήσω και λίγο σαν μηχανολόγος) όλα τα υλικά γύρω μας,έχουν μικρορωγμές.Υπάρχουν κάποιοι τρόποι για να δεις το μήκος των ρωγμών, το εύρος τους,δηλαδή το άνοιγμα της ρωγμής, τον ρυθμό διάδοσης της ρωγμής και φυσικά την διάταξη των ρωγμών σε μία επιφάνεια.

Αυτοί είναι δινορεύματα,υπέρηχοι κλπ. Εκτός αυτού πρέπει να λάβεις υπόψην και της κρυσταλλικές ατέλειες του υλικού.

Μικρορωγμές ποιάς τάξης μιλάς;; σε μίκρο τις μετράς;;

Αν δεν κάνω λάθος, χωρίς πραγματικά να θέλω να σε θίξω, κάπου διάβασα ότι δεν έχεις πάρει το πτυχίο ακόμα. Άρα τεχνικά δεν μπορείς να λέγεσαι μηχανολόγος ακόμα (με αυτό εννοώ ότι ακόμα αποκτάς γνώση και πείρα). Και γώ πριν πάρω το πτυχίο δεν μπορούσα να γράφω κώδικα με την ίδια άνεση και ευκολία που κάνω τώρα...

Θέλοντας να πω ότι πιθανόν να υπάρχει και κάποια απόκλιση στην πραγματικότητα ή ρε παιδί μου μια μεγαλύτερη πιθανότητα να κάνεις κάποιο λάθος. Ολοι κάνουμε λάθη, σωστά;

Για να μην αρχίσω πάλι να γράφω τα διάσημα σεντόνια που κουράζουν ορισμένους, με απλά λόγια,να ξέρεις ότι όλα τα μέταλλα του κινητήρα και γενικότερα,έχουν μικρορωγμές στην δομή τους.Εντάξει,αυτές οι ρωγμές θα ενωθούν και θα κάνουν μια μεγάλη μετά από πολύ καιρό.Όμως με το κρύο ξεκίνημα το μόνο που καταφέρνεις είναι να επισπεύσεις το φαινόμενο αυτό.Και αν ακούγονται όλα αυτά μακρινά και παράξενα,σας πληροφορώ ότι είναι κάτι που προσπαθούμε να βελτιώσουμε με προσμίξεις και κατεργασίες που δεν έχουν αντίκτυπο κάπου αλλού,βλέπε θερμική καταπόνηση, ή θερμική αγωγή=απαγωγή θερμότητας στην περίπτωσή μας.

Που θα γίνουν οι ρωγμές αυτές; Σε χιτώνια; Πιστόνια; Τώρα αν μου μιλάς για "ρωγμές" οι οποίες φαίνονται με μικροσκόπιο, θα ενωθούν (για να πάω με τα νερά σου) και θα κάνουν μια μεγάλη που πάλι θα φαίνεται με μικροσκόπιο! Μπορεί θεωρητικά αυτό που λες να στέκει αλλά πρακτικά το βλέπω αμελητέο.

Και επιμένω να λέω ότι δεν είναι καλό να ξεκινάς με κρύο μοτέρ και για ακόμα έναν λόγο που το κρατούσα σαν άσσο στο μανίκι για τους δύσπιστους.

Συμφωνώ,ότι δεν θες αυτή την απότομη θέρμανση που όμως είναι 100% αποδεδειγμένο ότι υφίσταται το μοτέρ.Θεωρητικά,αφού ξεκινήσεις,ο αέρας που χτυπάει το μοτέρ και το ψυγείο,κρυώνει την μηχανή,πράγμα καλό μιας και δρα καταλυτικά στο φαινόμενο της απότομης θέρμανσης,ή πιο απλά το χοντρό ζόρι που τραβάει το μοτέρ που το ξεκινάς κρύο.Όμως εκεί που πηγαίνεις και λες όλα οκ,μόλις το νερό του μοτέρ πιάσει την θερμοκρασία που ανοίγει το θερμοστάτης,πετάει στο μισοζεσταμένο μοτέρ ένα παγωμένο νερό.Τα αποτελέσματα του να ρίχνεις παγωμένο νερό σε ένα καυτό μέταλλο νομίζω τα ξέρουμε όλοι... Αυτό δεν είναι τόσο πρόβλημα το καλοκαίρι,που το νερό είναι περίπου στους 30 βαθμούς,όσο το χειμώνα που ξεκινάει και από τους 0 και παραμένει εκεί όσο κινείσαι με κρύο μοτέρ.

Ο θερμοστάτης θα ανοίξει και στις 2 περιπτώσεις στην ίδια ακριβώς θερμοκρασία και σίγουρα το μοτερ θα έχει και στις 2 περιπτώσεις την ίδια θερμοκρασία. Διαφορετικά δεν θα άνοιγε ο θερμοστάτης. Τώρα δεν μιλάμε για μικροδιαφορές. Δώσε μου σε παρακαλώ ένα online link για να διαβάσω για την 100% αποδεδειγμένη απότομη θέρμανση που λες. Απότομη εννοούμε σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, σωστά;; (διαφορετικά δεν έχει νόημα να μιλάμε για απότομες μεταβολές)

Οπότε λοιπόν,ας μιλήσουμε για το χειμώνα που είναι πιο σοβαρό το πρόβλημα.Όταν βάλεις μπρος και ξεκινήσεις,κάποια στιγμή το μοτέρ θα φάει στην μάπα την ψυχρολουσία που προανέφερα.Πράγμα που δεν το θέλουμε.Αν όμως το ζεστάνεις καλά το μοτέρ,θα ζεσταθεί αργά και μετά από πολύ πολύ ώρα που θα ανοίξει ο θερμοστάτης θα πετάξει κρύο νερό σε έναν κινητήρα ο οποίο είναι αρκετά ζεστός μεν.Ναι αλλά και το νερό που θα πέσει μέσα δεν είναι τόσο κρύο,γιατί ήδη μέσω θερμικής αγωγής και μετάδοσης θερμότητας με ακτινοβολία,το νερό του ψυγείο έχει φτάσει ήδη στους 20-25 βαθμούς,μια αρκετά καλή θερμοκρασία.Εκτός αυτού, η ποσότητα του κρύου νερού είναι μόνο όσο έχει μέσα το ψυγείο και είναι σαφώς πιο ζεστό το νερό απ' ότι στην πρώτη περίπτωση.Μιας και είναι σταματημένο το μηχανάκι το ψυγείο δεν θα ψύξει το νερό που μόλις βγήκε από τον κινητήρα οπότε η θερμοκρασιακή διαφορά είναι πάλι μικρότερη,άρα και προτιμότερη.

Θερμική αγωγή και μετάδοση θερμότητας με ακτινοβολία...Ας το δεχτώ μιας και έχεις αρχικά μια κλειστή βαλβίδα και συνήθως το ψυγείο είναι δεμένο πάνω στο πλαίσιο. Οπότε μεταφορά θερμότητας από το μοτέρ στο πλαίσιο και μετά στο ψυγείο...Εχει ανοίξει ο θερμοστάτης και το νερό σου δεν έχει προλάβει να πει το δεσπότη παναγιώτη! αλλά έστω και έτσι δεν βλέπω το λόγο να μην συμβαίνουν και τα 2 αυτά εν πορεία. Το μόνο που αλλάζει άρα είναι ο αέρας που χτυπά το ψυγείο και μεταβάλει την θερμοκρασία του πιο αργά...Τώρα αν με τους 2 αυτούς λόγους που ανέφερες το νερό φτάνει από μηδέν σε 20-25 μέσα σε λίγα λεπτά...τύφλα να έχουν τα μάτια της κουζίνας (το τονίζω! μόνο με την αγωγή και την μετάδοση με ακτινοβολία)

Βέβαια στην δεύτερη περίπτωση,είπαμε να το ζεστάνουμε το μηχανάκι,όχι να το κάψουμε περιμένοντας να ανοίξει ο θερμοστάτης... Ελπίζω να βοήθησα αρκετά,ούτως ώστε να δούμε με λίγο διαφορετικό κομμάτι τα περί προθέρμανσης του κινητήρα.

Γιατί να το κάψεις; ο θερμοστάτης θα ανοίξει γύρω στους 70-80 βαθμούς...

Είπα να μην γράψω πολύ πάλι αλλά δεν κρατήθηκα.Δεν πιστεύω κανά λαμόγιο να κάνει βιβλίο αυτά που γράφω και να το πουλήσει και εγώ να μην έχω πάρει χαμπάρι τίποτα ε;;; :wacko::wacko: :wacko: :wacko:

:D :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

SnobeGR ο αισθητήρας λάμδα δεν χαλάει σε πειραγμένα,απλά επειδή στα πειραγμένα ανεβάζουν πιο ψηλές θερμοκρασίες καυσαερίων, ο αισθητήρας κάπου την ακούει. Όμως ο αισθητήρας λάμδα χαλάει με τον καιρό όπως και όλα τα ηλεκτρικά κυκλώματα,λόγω φαινομένων γήρανσης.Τρανό παράδειγμα τα μπουζοκαλώδια.Επίσης ο αισθητήρας λάμδα,(συνήθως έχει δύο,έναν πριν τον καταλύτη και έναν μετά,χωρίς να είμαι απόλυτος για το δικό σου αυτοκίνητο) πιάνει κάπνα η αλλιώς αιθάλη, οπότε μπορεί να είναι και στα τελευταία του.Ο knock sensor είναι ο αισθητήρας όταν γίνεται κρουστική καύση,λόγω προανάφλέξης,δηλαδή υπερβολικό αβάνς,κακής ποιότητας καυσίμου κλπ,τα λεγόμενα πειράκια.Οι MAF/MAP sensors είναι αισθητήρες στην εισαγωγή, οι οποίοι μετρούν την απόλυτη μάζα του αέρα που εισέρχεται ή την απόλυτη πίεση του αέρα.Τώρα λόγω του ότι οι κατασκευαστές για ένα καθαρότερο περιβάλλον κλπ κλπ έχουν την τάση να διοχετέυουν τις αναθυμιάσεις του λαδιού στην εισαγωγή με αποτέλεσμα να "δηλητηριάζουν" την καύση, όπως επίσης και να λαδώνουν τα πλέγματα αυτών των αισθητήρων με αποτέλεσμα να λένε άλλα ντ' άλλων στην ECU.

Από το τελευταίο σου μήνυμα,μάλλον απ' ότι φαίνεται μάλλον έχεις μια μικρή καθυστέρηση στην ψύξη,η οποία μάλλον οφείλεται σε βρώμικο ψυγείο.Τα προηγούμενα μην τα ψάχνεις,είναι υπερβολικά ψαγμένα,και κράτα τα σαν εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.

Λύσε την βίδα κάτω στο ψυγείο νερού,και άστην πάνω βιδωμένη ίσα ίσα για να μην τρέχει το παραφλού.Βάλε μπρος τον κινητήρα και άνοιξε την τάπα του ψυγείο.Πάρε το λάστιχο που ποτίζεις την αυλή σου και βάλτο στην τάπα του ψυγείο και άστο να τρέχει νερό μέσα.Λύσε την βίδα από κάτω στο ψυγείο,και άσε το παραφλού να τρέχει με αναμμένο τον κινητήρα.Άστο να τρέξει για κανα 5λεπτο και έχε το νου σου στην θερμοκρασία του νερού στο ταμπλώ.Μετά σβήσε τον κινητήτα,κλείσε το νερό της βρύσης και άσε να αδειάσει το κύκλωμα του ψυγείο.Μόλις αδειάσει,βάλε μπρος τον κινητήρα να βγάλει και το νερό που έχει κρατήσει η τρόμπα του νερού και ο κινητήρας.ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΑΝΑΜΜΕΝΟ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10-15 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ.Σβήνεις τον κινητήρα.Αφήνεις να στραγγίξει καλά το κύκλωμα και κατόπιν,βιδώνεις την βίδα στο κάτω μέρος του ψυγείου.Γεμίζεις με παραφλού που συστήνει ο κατασκευαστής χωρίς να βάλεις την τάπα του ψυγείου.Βάζεις μπρος και θα δεις ότι η στάθμη του παραφλού θα πέσει.Συμπληρώνεις ως εκεί που πρέπει,βάζεις την τάπα και αφήνεις τον κινητήρα στο ρελαντί για κανά 5λεπτο.Βλέπεις υπομονετικά την θερμοκρασία για τυχόν "παράξενες" ενδείξεις.Αν είναι όλα φυσιολογικά,βγες βόλτα να διαπιστώσεις την συμπεριφορά του θερμομέτρου σε οποιεσδήποτε συνθήκες.Αν είναι μεταξύ 80-85 είσαι μια χαρά.

Αν τα κάνεις όλα σωστά και δεν παραλήψεις κάτι,η όλη διαδικασία θα σου πάρει ένα μισάωρο το πολύ και αν όλα γίνουν με σύνεση δεν υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού.Αν κολλήσεις κάπου,ζήτα μου να βγάλω φωτογραφίες τον εαυτό μου που θα κάνει τα παραπάνω,μαζί με ένα συνεργείο από κοπέλες του ανατολικού μπλοκ,φορώντας μπικίνι!!! Πιο μετά θα το κάνω βιβλίο,νομίζω θα γίνει ανάρπαστο :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::yahoo::yahoo::yahoo:

Και τώρα για τον επικριτή μου RavenDark,δεν είναι τις παρούσης οι σπουδές μου,αλλά θα το πω για να μην με ζαλίζουν κάποιοι.

Πρώτον,ότι γράφω προέρχεται από μαθήματα που έχω περάσει.Άρα έχω την γνώση.Ακόμα έχω συνεργασίες μέσω της σχολής με εταιρίες αυτοκινήτων και μηχανών,οπότε ίσως να ξέρω κάτι παραπάνω από τον μέσω μηχανολόγο.

Δεύτερον,τα μαθήματα τα έχω παρακολουθήσει πλήρως,άρα δεν έχω να μάθω κάτι άλλο,άρα έχω και από εκεί την γνώση και την εμπειρία,μιας και το πολυτεχνείο είναι 5 χρόνια και εγώ θα μπω στο 8ο έτος.Το μόνο που μένει είναι να αποδείξω στους καθηγητές μου μέσω γραπτών εξετάσεων το ότι το κατέχω.Νομίζω πως πολλοί που σπούδασαν σε ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα,αντιμετώπισαν τα προβλήματα τα δικά μου,όπως το να γράφεις 8,5,να παίρνεις 2,να πηγαίνεις για αναβαθμολόγηση και ο καθηγητής να "λείπει" πάντα, και μετά από 2 μήνες κυνηγιού να στο αναβααθμολογεί,να σου βάζει το 8,5 που εξ αρχής είχες γράψει και στο τέλος να σε παρακαλάει να πας στον τομέα που διδάσκει, γιατί... "Τελικά είσαι καλός εσύ,να έρθεις στον τομέα που είμαι υπεύθυνος,γιατί έχουμε ανάγκει άτομα με τις δικές σου γνώσεις..."

Τρίτον,ο μόνος λόγος που έχω καθυστερήσει να πάρω πτυχείο όπως θέλετε να το λέτε,είναι λόγω οικονομικών δυσκολιών,μιας και αναγκάστηκα να εργαστώ για 6μιση χρόνια,αυτά τα 16ωρα και 18ωρα καβάλα στο παπί που δεν φοράω κράνος... Και μάλιστα τόσο πολύ που πολλές φορές όχι δεν ξύπνουσα να πάω να γράψω,αλλά δούλευα και από πάνω.

Άρα λοιπόν δεν νομίζω ότι είναι κανείς σε θέση να με κρίνει για τις σπουδές μου,όπως επίσης και για τις γνώσεις μου.

Επίσης να σας υπενθυμίσω,αν δεν το έχω αναφέρει μέχρι τώρα,έχει εργαστεί σε 3 μεγάλα μηχανουργία,στα οποία πήγα μέσω κάποιου καθηγητή μου,και κατασκεύαζα καταλυτικές παγίδες για την Honda και με την μέθοδο πεπερασμένων στοιχείων,μελετούσαμε την συμπεριφορά του Golf MK V σε χρόνια κόπωση του σασί σε συνθήκες καθημερινές,γρήγορες βόλτες και χρήση πίστας.Επίσης έχω εργαστεί και στην Porsche ένα τρίμηνο,(τόσο μου επέτρεπαν οι σπουδές μου),όχι σε ελληνική αντιπροσωπία,αλλά σε τμήματα συναρμολόγησης στην Στουτγκάρδη και το Zuffenhausen (για όσους γνωρίζουν τι Porsche βγαίνουν στο Zuffenhausen). Έτσι λοιπόν,αυτομάτως κατατάσσομαι με μεγαλύτερη κλίμακα από τον μέσο μηχανολόγο μηχανικό φοιτητή που τώρα τελειώνει,στα 8 χρόνια και βγαίνει στην αγορά εργασίας σαν το ψάρι.

Αν θίχτηκα; Φυσικά και θίχτηκα,όταν αυτά που γράφω τα γράφω επίσημα και αναλαμβάνω όλη την ευθύνη,όχι σαν κάποιους άλλους που αρέσκονται να γράφουν μία πρόταση,μόνο και μόνο για να πείσουν ότι κάτι είπαν και αυτοί και ας είναι μ@λακία.Επίσης κανείς από αυτούς δεν θα αναλάβει την ευθύνη.

Μια μικρή παρατήρηση,δεν γράφω για να ανέβουν τα μηνύματά μου,και να ανέβουν οι στροφές στο προφίλ μου,όπως κάνουν κάποιοι άλλοι...

Τώρα σχετικά με τις ρωγμές,χωρίς ΕΓΩ να θέλω να θίξω κάποιον,έχω να σας δώσω ένα πολύ καλό βιβλίο που λέγεται επιστήμη και τεχνολογία των μεταλλικών υλικών.Δεν το λέω με κακία.Και μένα μου κακοφάνηκε όταν έμαθα ότι,μια μεταλλική επιφάνει που μόλις βγήκε από ρεκτιφιέ και λείανση έχει στην επιφάνειά της ρωγμές.Δεν υπερβάλλω καθόλου.Έτσι είναι και πολλές φορές δεν φαίνεται ούτε σε μικροσκόπιο,φαίνονται όμως μια και καλή...

Σε όλα τα κινούμενα και μη μέρη υπάρχουν οι ρωγμές αυτές και σχηματίζονται για πολλούς λόγους.Και όχι δεν είναι καθόλου αμελητέες.

Τώρα όσον αφορά το πείραμα με τους θερμοστάτες,το νερό ψύχει και την κεφαλή που τρώει το μεγαλύτερο ζόρι από άποψη θερμικής καταπόνησης,όπως και γύρω από τα χιτώνια.Άλλο όμως είναι να ανοίξει ένας θερμοστάτης επειδή το νερό σε κεφαλή και χιτώνια "καίει" και το λάδι στο κάρτερ επίσης και από ένα ψυγείο που έχει ήδη θερμανθεί από αγωγή μέσω των επιφανειών,όσο και ακτινοβολίας που εκπέμπει ο κινητήρας και ζεσταίνει τα πάντα γύρω του.Σαν το καλοριφέρ του σπιτιού δηλαδή που θερμαίνει με ακτινοβολία.

Άλλο όμως είναι να ανοίξει ένας θερμοστάτης και να πετάξει κρύο νερό σε ένα μοτέρ που το κάρτερ του ψύχεται,άρα και το λάδι μέσα του,ένα ψυγείο που έχει φτάσει θερμοκρασία περιβάλλοντος, η οποία δεν πέφτει όσο κινείται,έναν κινητήρα πού επίσης ψύχεται λόγω κίνησης κλπ.Παρακάτω δεν λέω,μου έρχεται ίλιγκος.

Site για αυτό που ζητάς φίλε μου δεν έχω βρει,ξέρω όμως τί μου είπαν τα μεγάλα κεφάλια στα μηχανουργείο που δούλευα.Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να στο αποδείξω,μιας και δεν έχω τα μέσα και το κονδύλι για κάτι τέτοιο.Οπότε δεν προσπαθώ να στο αποδείξω καθόλου.Αν θες να το σκεφτείς με ανοιχτό μυαλό και να κάνεις το πείραμα μόνος σου,με δύο πανομοιότυπα μηχανάκια,και μετά να τα λύσεις και να διαπιστώσεις μόνος σου έχει καλώς.

Τέλος,επειδή όπως είπα και πιο πάνω αναλαμβάνω πάντα την ευθύνη και ζητάω συγγνώμη για τα λάθη μου,το μόνο λάθος που έκανα εδώ,εκτός του να βγω εκτός θέματος,είναι ότι αυτά που αναφέρω δεν γίνονται τόσο αντιληπτά σε μηχανάκια και αυτοκίνητα που δεν έχεις μεγάλη απόδοση και μεγάλη καταπόνηση.Όμως αν θέλω να είμαι σωστός πρέπει να το αναφέρω για όλους τους τύπους κινητήρων.

Συμφωνώ ότι σε κινητήρες,όχι πολύ πιεσμένους,το φαινόμενο αυτό είναι πιο χαλαρό.Όμως επειδή στην ζωή αυτή δεν είναι όλα ρόδινα,ρίξτε μια ματιά σε αυτούς με τα Impreza,EVO,S3,Porsche και άλλα πιεσμένα μοτέρ,να δεις ότι μετά από 5-6 κρύας εκκίνησης πως καίνε φλάτζες,κροταλίζει όλο το μοτέρ,επειδή δεν έγινε αργή η διαστολή για να καλύψει ομαλά τις ανοχές και φυσικά ο μάστορης που θα σου πιάσει τον κώλο και δεν είναι σίγουρο ότι θα σου κάνει και καλή δουλειά.

Τώρα στο τέλος όταν λέω για το ζέσταμα,λέω να το ζεστάνουμε,όχι να το κάψουμε,δεν εννοώ ότι θα καιεί το μοτέρ επειδή είναι σταματημένο,και θα ανοίξει ο θερμοστάτης,οπότε θα το ψύξει κλπ κλπ. Εννοώ ότι είπαμε να το ζεστάνουμε λιγάκι.Δηλαδή μόλις η βελόνας της θερμοκρασίας αρχίζει να ανεβαίνει,καβάλα και ξεκίνα χαλαρά.

ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΖΕΣΤΟ ΚΑΥΣΑΕΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ.Αυτό το κάνω εγώ για να είμαι σίγουρος ότι όλα δουλεύουν καλά.

Υ.Γ. για τους δύσπιστους.

Σε σοβαρά μηχανουργείο που κάνουν ρεκτιφιέ,κατασκευάζουν μία πλάκα η οποία παίζει τον ρόλο της κεφαλής.Την βιδώνουν πάνω στο μπλοκ και κάνουν ρεκτιφιέ.Μετράνε με την πλάκα βιδωμένη και βλέπουν ότι ο κύλινδρος είναι από πάνω μέχρι κάτω ίδια διάμετρο.Μόλις βγάλουν την πλάκα, ο κύλινδρος έχει άλλο διάμετρο πάνω και άλλη κάτω.Βέβαια μόλις μπει η κεφαλή και πάρει μπρος το μοτέρ δουλεύει ρολόι και βγαίζει παραπάνω χιλιόμετρα πριν χρειαστεί λύσιμο,σε σχέση πάντα με έναν κινητήρα που δέχτηκε ρεκτιφιέ χωρίς καμία πλάκα βιδωμένη πάνω του.

Τί σημαίνει αυτό; Ότι μια απλή κίνηση πόσο καλό κάνει σε έναν κινητήρα,αλλά και το πόσο σημαντικό είναι να υπολογίσεις την τάση που ασκούν 6-10 βίδες που δένουν την κεφαλή στο μπλοκ.Και φυσικά το ότι αυτές οι "αμελητέες" τάσεις που πολλοί θα χαρακτηρίσουν,φέρνουν εκτός κεντραρίσματος τον κύλινδρο πάνω από 3 δέκατα του χιλιοστού...

Καλά μπάνια!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και τώρα για τον επικριτή μου RavenDark,δεν είναι τις παρούσης οι σπουδές μου,αλλά θα το πω για να μην με ζαλίζουν κάποιοι.

Τώρα σχετικά με τις ρωγμές,χωρίς ΕΓΩ να θέλω να θίξω κάποιον,έχω να σας δώσω ένα πολύ καλό βιβλίο που λέγεται επιστήμη και τεχνολογία των μεταλλικών υλικών.Δεν το λέω με κακία.Και μένα μου κακοφάνηκε όταν έμαθα ότι,μια μεταλλική επιφάνει που μόλις βγήκε από ρεκτιφιέ και λείανση έχει στην επιφάνειά της ρωγμές.Δεν υπερβάλλω καθόλου.Έτσι είναι και πολλές φορές δεν φαίνεται ούτε σε μικροσκόπιο,φαίνονται όμως μια και καλή...

Σε όλα τα κινούμενα και μη μέρη υπάρχουν οι ρωγμές αυτές και σχηματίζονται για πολλούς λόγους.Και όχι δεν είναι καθόλου αμελητέες.

Δεν μου είπες μεγέθη όμως!!

Τώρα όσον αφορά το πείραμα με τους θερμοστάτες,το νερό ψύχει και την κεφαλή που τρώει το μεγαλύτερο ζόρι από άποψη θερμικής καταπόνησης,όπως και γύρω από τα χιτώνια.Άλλο όμως είναι να ανοίξει ένας θερμοστάτης επειδή το νερό σε κεφαλή και χιτώνια "καίει" και το λάδι στο κάρτερ επίσης και από ένα ψυγείο που έχει ήδη θερμανθεί από αγωγή μέσω των επιφανειών,όσο και ακτινοβολίας που εκπέμπει ο κινητήρας και ζεσταίνει τα πάντα γύρω του.Σαν το καλοριφέρ του σπιτιού δηλαδή που θερμαίνει με ακτινοβολία.

Την μεγαλύτερη θερμική καταπόνηση την τρώει το πιστόνι καθώς η κεφαλή ψύχεται από το νερό.

Αν φυσάει ελεφρά όσο το έχεις στο σταντ θα ζεσταθεί το νερό από ακτινοβολία; Έστω και χωρίς αέρα. Κάνε μου τον υπολογισμό, τι θερμοχωριτικότητα έχει ένα αλουμινένιο ψυγείο γεμάτο με 2-4 λίτρα νερό και πές μου πόσους βαθμούς θα ανέβει η θερμοκρασία του νερού όταν είναι σε απόσταση 15εκ από τη μηχανή. Βάλε ένα παγούρι με νερό θερμοκρασίας 0 βαθμών που λες δίπλα από ένα καλοριφέρ για δέκα λεπτά το οποίο το έχεις έξω στην αυλή σου και πες μου ΠΟΣΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ! (στο οποίο καλοριφέρ μόλις άναψες το λέβητα....ΚΑΙ ΌΧΙ ΠΆΝΩ ΑΠΌ 10 ΛΕΠΤΆ!)

Στα χαρτιά θα δεις διαφορά. Η πράξη όμως διαφέρει! ;)

Άλλο όμως είναι να ανοίξει ένας θερμοστάτης και να πετάξει κρύο νερό σε ένα μοτέρ που το κάρτερ του ψύχεται,άρα και το λάδι μέσα του,ένα ψυγείο που έχει φτάσει θερμοκρασία περιβάλλοντος, η οποία δεν πέφτει όσο κινείται,έναν κινητήρα πού επίσης ψύχεται λόγω κίνησης κλπ.Παρακάτω δεν λέω,μου έρχεται ίλιγκος.

Το κρύο νερό θα είναι σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (αυτό που ψύχεται). Μέχρι να ανοίξει η βαλβίδα και να αρχίσει η τρόμπα να κάνει κύκλωμα το νερό, το νερό που είναι ήδη μέσα σε κυλιδροκεφαλές ΚΑΙΕΙ! Με το που δημιουργηθεί κύκλωμα δεν φεύγει διά μαγείας το ζεστό νερό και αντικαθιστάται από κρύο! Υπάρχει μια ροή. Γιαυτό και δεν είναι τόσο απότομη η μεταβολή όπως λες! Άσε που με το που πέσει το καυτό νερό στο ψυγείο θα ανέβει η θερμοκρασία του νερού κατακόρυφα!! Και περισσότερους βαθμούς θα ανεβάσει με αυτόν τον τρόπο παρά με την ακτινοβολία!!

Site για αυτό που ζητάς φίλε μου δεν έχω βρει,ξέρω όμως τί μου είπαν τα μεγάλα κεφάλια στα μηχανουργείο που δούλευα.Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να στο αποδείξω,μιας και δεν έχω τα μέσα και το κονδύλι για κάτι τέτοιο.Οπότε δεν προσπαθώ να στο αποδείξω καθόλου.Αν θες να το σκεφτείς με ανοιχτό μυαλό και να κάνεις το πείραμα μόνος σου,με δύο πανομοιότυπα μηχανάκια,και μετά να τα λύσεις και να διαπιστώσεις μόνος σου έχει καλώς.

Όταν λές μεγάλα κεφάλια σε μηχανουργείο εννοείς τορναδόρους;;

Τέλος,επειδή όπως είπα και πιο πάνω αναλαμβάνω πάντα την ευθύνη και ζητάω συγγνώμη για τα λάθη μου,το μόνο λάθος που έκανα εδώ,εκτός του να βγω εκτός θέματος,είναι ότι αυτά που αναφέρω δεν γίνονται τόσο αντιληπτά σε μηχανάκια και αυτοκίνητα που δεν έχεις μεγάλη απόδοση και μεγάλη καταπόνηση.Όμως αν θέλω να είμαι σωστός πρέπει να το αναφέρω για όλους τους τύπους κινητήρων.

Συμφωνώ ότι σε κινητήρες,όχι πολύ πιεσμένους,το φαινόμενο αυτό είναι πιο χαλαρό.Όμως επειδή στην ζωή αυτή δεν είναι όλα ρόδινα,ρίξτε μια ματιά σε αυτούς με τα Impreza,EVO,S3,Porsche και άλλα πιεσμένα μοτέρ,να δεις ότι μετά από 5-6 κρύας εκκίνησης πως καίνε φλάτζες,κροταλίζει όλο το μοτέρ,επειδή δεν έγινε αργή η διαστολή για να καλύψει ομαλά τις ανοχές και φυσικά ο μάστορης που θα σου πιάσει τον κώλο και δεν είναι σίγουρο ότι θα σου κάνει και καλή δουλειά.

Δεν μιλάμε για κινητήρες 500-600 άλογα και ειδικά για κινητήρες με τουρμπίνες! Και πές μου επιτέλους το χρονικό διάστημα το οποίο θεωρείς ότι γίνεται αργή διαστολή και το αντίστοιχο της γρήγορης.

Τώρα στο τέλος όταν λέω για το ζέσταμα,λέω να το ζεστάνουμε,όχι να το κάψουμε,δεν εννοώ ότι θα καιεί το μοτέρ επειδή είναι σταματημένο,και θα ανοίξει ο θερμοστάτης,οπότε θα το ψύξει κλπ κλπ. Εννοώ ότι είπαμε να το ζεστάνουμε λιγάκι.Δηλαδή μόλις η βελόνας της θερμοκρασίας αρχίζει να ανεβαίνει,καβάλα και ξεκίνα χαλαρά.

ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΖΕΣΤΟ ΚΑΥΣΑΕΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ.Αυτό το κάνω εγώ για να είμαι σίγουρος ότι όλα δουλεύουν καλά.

Έτσι βλέπεις εσύ αν έχει ζεσταθεί το μηχανάκι σου; :wacko: Εντάξει δεν το σχολιάζω...

Υ.Γ. για τους δύσπιστους.

Σε σοβαρά μηχανουργείο που κάνουν ρεκτιφιέ,κατασκευάζουν μία πλάκα η οποία παίζει τον ρόλο της κεφαλής.Την βιδώνουν πάνω στο μπλοκ και κάνουν ρεκτιφιέ.Μετράνε με την πλάκα βιδωμένη και βλέπουν ότι ο κύλινδρος είναι από πάνω μέχρι κάτω ίδια διάμετρο.Μόλις βγάλουν την πλάκα, ο κύλινδρος έχει άλλο διάμετρο πάνω και άλλη κάτω.Βέβαια μόλις μπει η κεφαλή και πάρει μπρος το μοτέρ δουλεύει ρολόι και βγαίζει παραπάνω χιλιόμετρα πριν χρειαστεί λύσιμο,σε σχέση πάντα με έναν κινητήρα που δέχτηκε ρεκτιφιέ χωρίς καμία πλάκα βιδωμένη πάνω του.

Τί σημαίνει αυτό; Ότι μια απλή κίνηση πόσο καλό κάνει σε έναν κινητήρα,αλλά και το πόσο σημαντικό είναι να υπολογίσεις την τάση που ασκούν 6-10 βίδες που δένουν την κεφαλή στο μπλοκ.Και φυσικά το ότι αυτές οι "αμελητέες" τάσεις που πολλοί θα χαρακτηρίσουν,φέρνουν εκτός κεντραρίσματος τον κύλινδρο πάνω από 3 δέκατα του χιλιοστού...

άσχετο θα έλεγα! Αν αυτό το είπες για όταν σου είπα ότι θεωρώ αμελητέες τις ρωγμές που αναφέρθηκες τότε είσαι πολύ λάθος γιατί μόλις αναφέρθηκες για ΔΕΚΑΤΑ. Εγώ μίλησα για μεγέθη τα οποία θες μικροσκόπιο για να τα δεις (και είπες και μόνος σου ότι μπορεί και να μη μπορείς να τα δεις ακόμα και με μικροσκόπιο). Φαντάσου δλδ για τι διαφορά μιλάμε τώρα!!

Καλά μπάνια!!!

Επίσης!! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

RavenDark,αν θες να σου δώσω μερικές γνώσεις για το θέμα έχει καλώς.Δεν μου αρέσει να με απορρίπτουν,την στιγμή που παραβαίνω όρους και δεν κρατάω την επιστήμη για τους λίγους.Αν θες να σου κάνω ανάλυση για της μετάδοση θερμότητας,για την δομή των μεταλλικών υλικών, και 3-4 μαθήματα ακόμα για να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη,έχει καλώς.Δεν έχω διάθεση όμως να κάνω συζητήσεις της καφετέριας την στιγμή που από τα λεγόμενα σου,οι γνώσεις σου δεν επαρκούν για να μιλήσουμε σε επιστημονικό επίπεδο.Το να μου ζητάς να σου πω νούμερα,δεν θα κάτσω να σου πω τίποτα.Διάβασε μερικά εισαγωγικά και μετά θα σου πω και νούμερα,για το μηχανάκι σου,αν και νομίζω πως είναι αδύνατο,μιας και η κάθε εταιρία έχει επτασφράγιστο μυστικό,το κράμα του κινητήρα της.

Όχι δεν εννοώ τορναδόρους και παρόμοιες μπιχτές δεν δέχομαι.Στα μηχανουργείο που ήμουν είχαμε μόνο έναν κλασικό τόρνο,3 CNC και 2 κέντρα κατεργασίας ΜΑΗΟ-ΜΑΤ.

Σχετικά με τον κινητήρα,αν δεν το δεις σε κινητήρα πάνω σε πάγκο με 30 αισθητήρες πάνω του,δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην κατανόηση.Το πιστόνι τρώει καταπόνηση,αλλά μην ξεχνάς ότι και το πιστόνι ψύχεται από το λάδι που ψεκάζεται από κάτω του και φυσικά καμία σχέση το κράμα και η επίστρωση του πιστονιού,με το κράμα δίχως επίστρωση της κεφαλής.

Το ότι κοιτάζω να δω ζεστά καυσαέρια δεν το λέω μόνο εγώ.Δες και λίγο τί γίνεται στα πιτ του moto-gp.Ακούγεται παράξενο; Σκέψουν ότι στα moto-gp κάνουν ζυγοστάθμιση στις ζάντες στο χέρι και με το μάτι,και όχι με εκείνο το μηχάνημα που βλέπεις στο βουλκανιζατέρ.Οπότε μην σχολιάζεις,γιατί εσύ θα βγεις άκυρος.

Τέλος αυτό με τις κεφαλές το έφερα σαν παράδειγμα,για να δείτε εσείς οι κοινοί θνητοί πόσα δεν γνωρίζετε, και πόσα δεν γνωρίζω,μιας και είναι τόσα πολλά που δεν υπολογίζουμε,όμως αυτά κάνουν τα σημερινά μοτέρ να βγάζουν τόσα άλογα και να είναι τόσο αντοχής.

Και φυσικά τα δέκατα δεν πήγαιναν σε μικρορωγμές.Οι μικρορωγμές συνήθως δεν φαίνονται στο μικροσκόπιο,γιατί η εξωτερική επιφάνεια είναι κατεργασμένη και δείχνει σχεδόν τέλεια.Όμως μέσα του το υλικό είναι γεμάτο.Πήγαινε σε ένα εργοστάσιο-χυτήριο που παίρνουν δοκίμια και τα δοκιμάζουν σε θλίψη,στρέψη,εφελκυσμό κλπ. Δες ένα δοκίμιο που έφτασε σε όριο θραύσης πως είναι απ' έξω και πως είναι μέσα που σκίστηκε στα 2.Μέσα είναι σαν μπαλάκια ενωμένα.Σαν φενιζόλ ένα πράμα.Και φυσικά άλλο είναι να έχεις ένα μεταλλικό μέρος,που όταν έμπαινε σαν χυτό στο καλούπι,σφυρηλατήθηκε,δέχτηκε ανόπτηση και θερμηλασία,και τελικά ένα τελικό βάψιμο που η δομή του μέσα είναι σχεδόν συμπαγής, και άλλο να έχεις ένα άλλο μεταλλικό μέρος που θα έχει δομή σαν σφουγκάρι μέσα του. Φαντάσου ότι είναι ο κυλινδρός σου.Στην μία περίπτωση θα έχεις έναν χώρο εκτόνωσης των καυσαερίων που δεν θα μεταβάλλεται και στην άλλη έναν χώρο εκτόνωσης που θα πιέζονται τα τοιχώματά του σε κάθε εκτόνωση,λόγω της δομής του.Φυσικά και το πρώτο κράμα έχει και αυτό τις ατέλειές του και κάποια στιγμή,θα βγει εκτός επιτρεπτών ανοχών,και τότε πάει για πέταμα.

Νομίζω ότι είμαι αρκετά αναλυτικός και ορίζω καλά αυτά που λέω.Αν δεν τα λέω καλά και δεν τα καταλαβαίνει κανείς,τότε πείτε μου να γράφω αλλιώς.Και επιτέλους ας κόψουμε τους τσακωμούς.Βαρέθηκα πια.

Αφού πιστεύω πως θα συμφιλιωθούμε, τώρα λέμε καλά μπάνια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shark S500 Air

Δημοσιεύτηκε

SnobeGR ο αισθητήρας λάμδα δεν χαλάει σε πειραγμένα,απλά επειδή στα πειραγμένα ανεβάζουν πιο ψηλές θερμοκρασίες καυσαερίων, ο αισθητήρας κάπου την ακούει. Όμως ο αισθητήρας λάμδα χαλάει με τον καιρό όπως και όλα τα ηλεκτρικά κυκλώματα,λόγω φαινομένων γήρανσης.Τρανό παράδειγμα τα μπουζοκαλώδια.Επίσης ο αισθητήρας λάμδα,(συνήθως έχει δύο,έναν πριν τον καταλύτη και έναν μετά,χωρίς να είμαι απόλυτος για το δικό σου αυτοκίνητο) πιάνει κάπνα η αλλιώς αιθάλη, οπότε μπορεί να είναι και στα τελευταία του.Ο knock sensor είναι ο αισθητήρας όταν γίνεται κρουστική καύση,λόγω προανάφλέξης,δηλαδή υπερβολικό αβάνς,κακής ποιότητας καυσίμου κλπ,τα λεγόμενα πειράκια.Οι MAF/MAP sensors είναι αισθητήρες στην εισαγωγή, οι οποίοι μετρούν την απόλυτη μάζα του αέρα που εισέρχεται ή την απόλυτη πίεση του αέρα.Τώρα λόγω του ότι οι κατασκευαστές για ένα καθαρότερο περιβάλλον κλπ κλπ έχουν την τάση να διοχετέυουν τις αναθυμιάσεις του λαδιού στην εισαγωγή με αποτέλεσμα να "δηλητηριάζουν" την καύση, όπως επίσης και να λαδώνουν τα πλέγματα αυτών των αισθητήρων με αποτέλεσμα να λένε άλλα ντ' άλλων στην ECU.

Από το τελευταίο σου μήνυμα,μάλλον απ' ότι φαίνεται μάλλον έχεις μια μικρή καθυστέρηση στην ψύξη,η οποία μάλλον οφείλεται σε βρώμικο ψυγείο.Τα προηγούμενα μην τα ψάχνεις,είναι υπερβολικά ψαγμένα,και κράτα τα σαν εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.

Μπορώ να πω ότι πήρα μια ιδέα περί τίνος πρόκειται! Όχι πολλά πράγματα βέβαια, αλλά μια αρχή την έκανα!.. Κατ'αρχάς, σήμερα άλλαξα το τελικό καζανάκι της εξάτμισης και τον αισθητήρα λάμδα. Όχι επειδή το ήθελα, αλλά επειδή δεν περνούσε με τίποτα τα όρια της καυσανάλυσης. Το καζανάκι είχε τρυπήσει πολύ και επίσης είχα βγάλει από μέσα απ'την εξάτμιση ότι βρήκα για να μην κροταλίζουν. :D Μπορώ να πω ότι είχε ωραίο θόρυβο και είχε πάρει και λιγάκι τα πάνω του το αμαξάκι τους τελευταίους μήνες που συνέβαινε αυτό!

Αλλά ήρθε η ώρα του ΚΤΕΟ και έτσι πήρα τον τρίτο τον μακρύτερο και αναγκαστικά τα αλλάξαμε όλα αυτά. Ξενέρωμα. Anyway, ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα την ψάξω περαιτέρω μόλις βρω ευκαιρία! :_thumbsup:

Λύσε την βίδα κάτω στο ψυγείο νερού,και άστην πάνω βιδωμένη ίσα ίσα για να μην τρέχει το παραφλού.Βάλε μπρος τον κινητήρα και άνοιξε την τάπα του ψυγείο.Πάρε το λάστιχο που ποτίζεις την αυλή σου και βάλτο στην τάπα του ψυγείο και άστο να τρέχει νερό μέσα.Λύσε την βίδα από κάτω στο ψυγείο,και άσε το παραφλού να τρέχει με αναμμένο τον κινητήρα.Άστο να τρέξει για κανα 5λεπτο και έχε το νου σου στην θερμοκρασία του νερού στο ταμπλώ.Μετά σβήσε τον κινητήτα,κλείσε το νερό της βρύσης και άσε να αδειάσει το κύκλωμα του ψυγείο.Μόλις αδειάσει,βάλε μπρος τον κινητήρα να βγάλει και το νερό που έχει κρατήσει η τρόμπα του νερού και ο κινητήρας.ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΑΝΑΜΜΕΝΟ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10-15 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ.Σβήνεις τον κινητήρα.Αφήνεις να στραγγίξει καλά το κύκλωμα και κατόπιν,βιδώνεις την βίδα στο κάτω μέρος του ψυγείου.Γεμίζεις με παραφλού που συστήνει ο κατασκευαστής χωρίς να βάλεις την τάπα του ψυγείου.Βάζεις μπρος και θα δεις ότι η στάθμη του παραφλού θα πέσει.Συμπληρώνεις ως εκεί που πρέπει,βάζεις την τάπα και αφήνεις τον κινητήρα στο ρελαντί για κανά 5λεπτο.Βλέπεις υπομονετικά την θερμοκρασία για τυχόν "παράξενες" ενδείξεις.Αν είναι όλα φυσιολογικά,βγες βόλτα να διαπιστώσεις την συμπεριφορά του θερμομέτρου σε οποιεσδήποτε συνθήκες.Αν είναι μεταξύ 80-85 είσαι μια χαρά.

Αν τα κάνεις όλα σωστά και δεν παραλήψεις κάτι,η όλη διαδικασία θα σου πάρει ένα μισάωρο το πολύ και αν όλα γίνουν με σύνεση δεν υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού.Αν κολλήσεις κάπου,ζήτα μου να βγάλω φωτογραφίες τον εαυτό μου που θα κάνει τα παραπάνω,μαζί με ένα συνεργείο από κοπέλες του ανατολικού μπλοκ,φορώντας μπικίνι!!! Πιο μετά θα το κάνω βιβλίο,νομίζω θα γίνει ανάρπαστο :thumbsup::thumbsup::yahoo::yahoo:

Την κατάλαβα την διαδικασία. Σχεδόν την έμαθα απ'έξω!.. Όμως μήπως ξεκίνησες με την λάθος παραδοχή ότι έχει τάπα το ψυγείο μου? Ο μόνος τρόπος να βάλω ένα υγρό μέσα στο ψυγείο μου είναι μέσω του δοχείου του παραφλού. Ψυγείο ίδιο με αυτό που περιγράφεις, υπάρχει σε ένα παλαιότερο Accent 1.3 ενός κολλητού μου. Την βίδα από κάτω, θα την ψάξω. Αυτή πιστεύω να υπάρχει τουλάχιστον!.. Αν ισχύει η ίδια διαδικασία που μου περιέγραψες, ακόμα και με το δοχείο του παραφλού, τότε θα το δοκιμάσω μια από αυτές τις μέρες!

Να'σαι καλά! :thumbsup:

ΥΓ1: Το nick μου, γράφεται με D, όχι με Β :D

ΥΓ2: Αν προχωρήσει το θέμα με το συγκεκριμένο βιβλίο με τις κοπέλες, κράτα μου κι εμένα ένα.. :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

RavenDark,αν θες να σου δώσω μερικές γνώσεις για το θέμα έχει καλώς.Δεν μου αρέσει να με απορρίπτουν,την στιγμή που παραβαίνω όρους και δεν κρατάω την επιστήμη για τους λίγους.Αν θες να σου κάνω ανάλυση για της μετάδοση θερμότητας,για την δομή των μεταλλικών υλικών, και 3-4 μαθήματα ακόμα για να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη,έχει καλώς.Δεν έχω διάθεση όμως να κάνω συζητήσεις της καφετέριας την στιγμή που από τα λεγόμενα σου,οι γνώσεις σου δεν επαρκούν για να μιλήσουμε σε επιστημονικό επίπεδο.Το να μου ζητάς να σου πω νούμερα,δεν θα κάτσω να σου πω τίποτα.Διάβασε μερικά εισαγωγικά και μετά θα σου πω και νούμερα,για το μηχανάκι σου,αν και νομίζω πως είναι αδύνατο,μιας και η κάθε εταιρία έχει επτασφράγιστο μυστικό,το κράμα του κινητήρα της.

Όχι δεν εννοώ τορναδόρους και παρόμοιες μπιχτές δεν δέχομαι.Στα μηχανουργείο που ήμουν είχαμε μόνο έναν κλασικό τόρνο,3 CNC και 2 κέντρα κατεργασίας ΜΑΗΟ-ΜΑΤ.

Σχετικά με τον κινητήρα,αν δεν το δεις σε κινητήρα πάνω σε πάγκο με 30 αισθητήρες πάνω του,δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην κατανόηση.Το πιστόνι τρώει καταπόνηση,αλλά μην ξεχνάς ότι και το πιστόνι ψύχεται από το λάδι που ψεκάζεται από κάτω του και φυσικά καμία σχέση το κράμα και η επίστρωση του πιστονιού,με το κράμα δίχως επίστρωση της κεφαλής.

Το ότι κοιτάζω να δω ζεστά καυσαέρια δεν το λέω μόνο εγώ.Δες και λίγο τί γίνεται στα πιτ του moto-gp.Ακούγεται παράξενο; Σκέψουν ότι στα moto-gp κάνουν ζυγοστάθμιση στις ζάντες στο χέρι και με το μάτι,και όχι με εκείνο το μηχάνημα που βλέπεις στο βουλκανιζατέρ.Οπότε μην σχολιάζεις,γιατί εσύ θα βγεις άκυρος.

Τέλος αυτό με τις κεφαλές το έφερα σαν παράδειγμα,για να δείτε εσείς οι κοινοί θνητοί πόσα δεν γνωρίζετε, και πόσα δεν γνωρίζω,μιας και είναι τόσα πολλά που δεν υπολογίζουμε,όμως αυτά κάνουν τα σημερινά μοτέρ να βγάζουν τόσα άλογα και να είναι τόσο αντοχής.

Και φυσικά τα δέκατα δεν πήγαιναν σε μικρορωγμές.Οι μικρορωγμές συνήθως δεν φαίνονται στο μικροσκόπιο,γιατί η εξωτερική επιφάνεια είναι κατεργασμένη και δείχνει σχεδόν τέλεια.Όμως μέσα του το υλικό είναι γεμάτο.Πήγαινε σε ένα εργοστάσιο-χυτήριο που παίρνουν δοκίμια και τα δοκιμάζουν σε θλίψη,στρέψη,εφελκυσμό κλπ. Δες ένα δοκίμιο που έφτασε σε όριο θραύσης πως είναι απ' έξω και πως είναι μέσα που σκίστηκε στα 2.Μέσα είναι σαν μπαλάκια ενωμένα.Σαν φενιζόλ ένα πράμα.Και φυσικά άλλο είναι να έχεις ένα μεταλλικό μέρος,που όταν έμπαινε σαν χυτό στο καλούπι,σφυρηλατήθηκε,δέχτηκε ανόπτηση και θερμηλασία,και τελικά ένα τελικό βάψιμο που η δομή του μέσα είναι σχεδόν συμπαγής, και άλλο να έχεις ένα άλλο μεταλλικό μέρος που θα έχει δομή σαν σφουγκάρι μέσα του. Φαντάσου ότι είναι ο κυλινδρός σου.Στην μία περίπτωση θα έχεις έναν χώρο εκτόνωσης των καυσαερίων που δεν θα μεταβάλλεται και στην άλλη έναν χώρο εκτόνωσης που θα πιέζονται τα τοιχώματά του σε κάθε εκτόνωση,λόγω της δομής του.Φυσικά και το πρώτο κράμα έχει και αυτό τις ατέλειές του και κάποια στιγμή,θα βγει εκτός επιτρεπτών ανοχών,και τότε πάει για πέταμα.

Νομίζω ότι είμαι αρκετά αναλυτικός και ορίζω καλά αυτά που λέω.Αν δεν τα λέω καλά και δεν τα καταλαβαίνει κανείς,τότε πείτε μου να γράφω αλλιώς.Και επιτέλους ας κόψουμε τους τσακωμούς.Βαρέθηκα πια.

Αφού πιστεύω πως θα συμφιλιωθούμε, τώρα λέμε καλά μπάνια...

Για να λήξει το θέμα γιατί όπως βλέπω συνεχίζεις το χαβά σου...

Ο καθένας έχει γνώσεις, άλλος περισσότερες και άλλος λιγότερες.

Το θέμα όμως "θεέ" δεν είναι το να τις επιδεικνύουμε. Πράγμα που κάνεις συνεχώς, μιλώντας συνέχεια συνέχεια χωρίς να απαντάς ουσιαστικά σε αυτά που σε ρωτάω.

Μου φαίνεται ότι δεν κάνεις ποστ για να αυξήσεις τον αριθμό τους αλλά για να ποζάρεις...

Επειδή γίνεσαι πολύ ερειστικός και τα βαριέμαι αυτά, αστο μη σχολιάζεις τπτ άλλο.

Το καταλάβαμε. Είμαστε οι κοινοί θνητοί και συ ο θεός.

Και πάλι καλά που μένω ως εδώ μιας και δεν έχω πιει και καφέ ακόμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

..αν θες να σου δώσω μερικές γνώσεις για το θέμα έχει καλώς.Δεν μου αρέσει να με απορρίπτουν.. δεν κρατάω την επιστήμη για τους λίγους...Αν θες να σου κάνω ανάλυση..και 3-4 μαθήματα ακόμα ..έχει καλώς...οι γνώσεις σου δεν επαρκούν για να μιλήσουμε σε επιστημονικό επίπεδο...για να δείτε εσείς οι κοινοί θνητοί πόσα δεν γνωρίζετε..

.. είμαι αρκετά αναλυτικός και ορίζω καλά αυτά που λέω.Αν δεν τα λέω καλά και δεν τα καταλαβαίνει κανείς,τότε πείτε μου να γράφω αλλιώς...

Αν οντως το προσπαθουσες, να γραφεις "αλλιως", μηπως θα'ταν καλυτερα?... :blush:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όταν κάποιος μου μιλάει με σωστό τρόπο και φαίνεται ότι θέλει να ανταλλάξουμε γνώμες μιλάω μια χαρά πιστεύω.Όταν λείπουν αρκετές γνώσεις όμως και παρόλα αυτά ο άλλος συνεχίζει να μου λέει τα δικά του και να απορρίπτει πράγματα που ο κάθε καλός μηχανικός τα ξέρει σαν το πάτερ ημών,δεν νομίζω ότι φταίω εγώ.

Ίσως αν αφήναμε εγωϊσμούς και μιλούσαμε λίγο πιο πολύ σαν άνθρωποι,χωρίς να βγάζουμε το κόμπλεξ μας,ίσως τότε να ήταν λίγο καλύτερα η ζωή μας.

Ευχαριστώ για την ειρωνία του ΘΕΟΥ.Πες μου εσύ τώρα αν εγώ γίνομαι εριστικός.

Σας λέω κάποια πράγματα για να μην σας λένε τα δικά τους ο καθένας.Θέλετε να τα ακούσετε έχει καλώς,δεν θέλετε,μην απορρίπτετε σαν ξερόλες.Και εγώ αν μου πεις κάτι που δεν το γνωρίζω δεν θα κοιτάξω να σου πω ότι κάνεις λάθος.Πρώτα θα διαβάσω το συγκεκριμένο κεφάλαιο,και αν ο άλλος έχει δίκιο θα του πω μπράβο.Αν όχι δεν θα του πω, "ναι ξέρεις δεν συμβαίνει αυτό" χωρίς να πω και τον λόγο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Όταν κάποιος μου μιλάει με σωστό τρόπο και φαίνεται ότι θέλει να ανταλλάξουμε γνώμες μιλάω μια χαρά πιστεύω.Όταν λείπουν αρκετές γνώσεις όμως και παρόλα αυτά ο άλλος συνεχίζει να μου λέει τα δικά του και να απορρίπτει πράγματα που ο κάθε καλός μηχανικός τα ξέρει σαν το πάτερ ημών,δεν νομίζω ότι φταίω εγώ.

Ίσως αν αφήναμε εγωϊσμούς και μιλούσαμε λίγο πιο πολύ σαν άνθρωποι,χωρίς να βγάζουμε το κόμπλεξ μας,ίσως τότε να ήταν λίγο καλύτερα η ζωή μας.

Ευχαριστώ για την ειρωνία του ΘΕΟΥ.Πες μου εσύ τώρα αν εγώ γίνομαι εριστικός.

Σας λέω κάποια πράγματα για να μην σας λένε τα δικά τους ο καθένας.Θέλετε να τα ακούσετε έχει καλώς,δεν θέλετε,μην απορρίπτετε σαν ξερόλες.Και εγώ αν μου πεις κάτι που δεν το γνωρίζω δεν θα κοιτάξω να σου πω ότι κάνεις λάθος.Πρώτα θα διαβάσω το συγκεκριμένο κεφάλαιο,και αν ο άλλος έχει δίκιο θα του πω μπράβο.Αν όχι δεν θα του πω, "ναι ξέρεις δεν συμβαίνει αυτό" χωρίς να πω και τον λόγο.

:_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

...

Σημείωση: Η καλύτερη εποχή για το μοτέρ μου είναι τα βράδυα με κρύο αεράκι ανάμεσα χειμώνα και άνοιξη. Η χειρότερη μεσημέρι καλοκαιριού να ψάχνω παρκάρισμα στη Δάφνη με 38 βαθμούς..

Αυτό, σε γενικές γραμμές, γιατί μπορεί να συμβαίνει? Μπορώ να κάνω κάτι εγώ ώστε να καλυτερέψω την κατάσταση, ειδικά τώρα που ζεσταίνεται συχνότερα?

Δεν νομίζω ότι απέχουν από το φυσιολογικό αυτές οι παρατηρήσεις. Ο κρύος αέρας έχει μεγαλύτερη πυκνότητα οπότε όταν κάνει κρύο είναι - με απλά λόγια - σαν να έχεις βάλει φιλτροχοάνη :D

Επίσης, λογικό είναι να πέφτει η απόδοση μόλις μπει το βεντιλατέρ - απορροφά ισχύ (δεν γνωρίζω τις τεχνικές λεπτομέρειες), το εντυπωσιακό είναι πως έχεις την ικανότητα και αισθάνεσαι αυτή την απορρόφηση. Λογικά η πτώση της ισχύος είναι μικρότερη από εκείνη που δημιουργεί η χρήση του κλιματισμού. Ή εσύ έχεις αισθήσεις αρκετά πάνω από τον μέσο όρο ή είναι ιδιαίτερα αισθητό το φαινόμενο.

Με την οδήγηση που κάνεις θα πρότεινα να πας σε ένα καλό λάδι 5w30 ή 10w30 (θα βοηθήσει και την γρηγορότερη απαγωγή θερμότητας από ότι ένα 40άρι) - και σε 2η φάση σε ένα καλό επώνυμο αντιψυκτικό. Κάντε σε ξέχωρα βήματα για να δεις τι αλλαγή επιφέρει το καθένα.

Φυσικά μπορείς να επιλέξεις πρώτα να αλλάξεις αντιψυκτικό, δεν παίζει ρόλο η σειρά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shark S500 Air

Δεν νομίζω ότι απέχουν από το φυσιολογικό αυτές οι παρατηρήσεις. Ο κρύος αέρας έχει μεγαλύτερη πυκνότητα οπότε όταν κάνει κρύο είναι - με απλά λόγια - σαν να έχεις βάλει φιλτροχοάνη :D

Γουστάρω! :D

Επίσης, λογικό είναι να πέφτει η απόδοση μόλις μπει το βεντιλατέρ - απορροφά ισχύ (δεν γνωρίζω τις τεχνικές λεπτομέρειες), το εντυπωσιακό είναι πως έχεις την ικανότητα και αισθάνεσαι αυτή την απορρόφηση. Λογικά η πτώση της ισχύος είναι μικρότερη από εκείνη που δημιουργεί η χρήση του κλιματισμού. Ή εσύ έχεις αισθήσεις αρκετά πάνω από τον μέσο όρο ή είναι ιδιαίτερα αισθητό το φαινόμενο.

Η αλήθεια είναι ότι με τη χρήση του κλιματισμού, το αυτοκίνητο "την ακούει" μέσα στην πόλη. Και την ακούει αρκετά. Σε ταξίδι, λόγω της ταχύτητας, το μοτέρ το χτυπάει ο αέρας και έτσι ψύχεται χωρίς να υπάρχει αισθητή μείωση της απόδοσης. Σίγουρα επηρεάζει τις ρεπρίζ, αλλά όχι τόσο που να σε κάνει να σκέφτεσαι "Να το βάλω ή όχι?".

Όσο για το βεντιλατέρ, ναι είναι ιδιαίτερα αισθητό το φαινόμενο! :D Δεν μπορείς να πεις ότι του "κόβει τα πόδια", αλλά σε ένα αυτοκίνητο που το οδηγάς κάθε μέρα, όλες τις εποχές, για ώρες, το καλοκαίρι το βλέπεις "πεσμένο".. Αυτό το φαινόμενο το βλέπω περισσότερο στο Impreza WRX ενός κολλητού. Το χειμώνα, σε "κατάλληλο" δρόμο, αν πατήσεις δυνατά το γκάζι με 2α, το αυτοκίνητο αρχίζει τα εσάκια! Το καλοκαίρι απλά επιταχύνει!

Με την οδήγηση που κάνεις θα πρότεινα να πας σε ένα καλό λάδι 5w30 ή 10w30 (θα βοηθήσει και την γρηγορότερη απαγωγή θερμότητας από ότι ένα 40άρι) - και σε 2η φάση σε ένα καλό επώνυμο αντιψυκτικό. Κάντε σε ξέχωρα βήματα για να δεις τι αλλαγή επιφέρει το καθένα.

Φυσικά μπορείς να επιλέξεις πρώτα να αλλάξεις αντιψυκτικό, δεν παίζει ρόλο η σειρά.

Θα το δοκιμάσω! Λάδια/φίλτρο λαδιού άλλαξα πριν 600-700 χιλιόμετρα, οπότε δε με παίρνει οικονομικά να το ξανακάνω (μαζί με λάδια αλλάζω πάντα φίλτρο λαδιού), αλλά αν έχουμε ακόμα το αυτοκίνητο τέλη Αυγούστου/αρχές Σεπτέμβρη, θα το κάνω σίγουρα! Και το αντιψυκτικό θέλω να το αλλάξω όλο γιατί χτες που πήγα να συμπληρώσω είδα στο δοχείο μικρά σκουπιδάκια μέσα.. Στο μέγεθος κουνουπιού (ντάξει, λίγο πιο μεγάλα :P) ήταν, αλλά δε θέλω να υπάρχουν..! Οπότε σε συνδυασμό με το πλύσιμο του ψυγείου που μου πρότεινε ο tasis, νομίζω είναι καλή αφορμή!

Ευχαριστώ παιδιά! :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον SnodeGR

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Arai RX-7 GP

Δημοσιεύτηκε

εγω θα ηθελα να ευχαριστησω ολα τα παιδια που πηραν μερος στον ΔΙΑΟΛΟΓΟ που ειχαν τις τελευταιες μερες για την επιλογη του λαδιου καθως και την κατανοηση των κωδικων του καθε τυπου.μπορει να υπαρχουν διαφωνιες και καποιες εκφρασεις λιιιιιιιγο εξω απο τα συνηθισμενα ορια, παρ'ολα αυτα εγω προσωπικα εμαθα πολλα για τα λαδια.

tasis,Ravendark,mars,mesastou,SnodeGR- ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα