ALX™

Κινητήρας Όλα όσα πρέπει να ξέρουμε για το λάδι της μοτοσυκλέτας μας

304 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBR 400 RR AGV Air Tech Honda NSR 500 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

ZZR 1400 οι μηχανικοί σου είπαν τα δικά τους,αλλά και εγώ τη δουλειά κάνω ρε συ;;; Γίδια βόσκω; Απλά έκανα μια μικρή ανάλυση σχετικά με την λίπανση των κινητήρων.Δεν τελείωσα ακόμα όλο το κομμάτι.Κάποια στιγμή μόλις τελειώσει η εξεταστική μου ελπίζω να τα πούμε πιο καλά.Απλά αναφέρω ότι σαν μηχανολόγος μηχανικός,μου επιτρέπεται να ξέρω κάτι παραπάνω από τους μηχανικούς.Χωρίς παρεξήγηση κιόλας.Τα λέμε σε 2-3 βδομάδες αναλυτικότερα.

Γαμώ την λιπανσή μου γαμώ :ΡΡΡ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ, αλλά τι άλλο μπορείς να κάνεις? (να την αφήνεις να δουλεύει για κάνα τέταρτο ακόμα στο ρελαντί, ή να γυροφέρνεις για 15 λεπτά το τετράγωνο? :P )

Μπορείς να μετακομίσεις λίιιιιιιιγο πιο μακρυά........ :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Deauville 2007 Arai Astro-Light

Δημοσιεύτηκε

Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ, αλλά τι άλλο μπορείς να κάνεις? (να την αφήνεις να δουλεύει για κάνα τέταρτο ακόμα στο ρελαντί, ή να γυροφέρνεις για 15 λεπτά το τετράγωνο? :P )

Ίσως να είσαι σε καλύτερη μοίρα εσύ με το αερόψυκτο. Πόσα λίτρα χωράει;

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να βάλουμε λεπτότερα λάδια, το κέρδος στην φθορά λογικά είναι περισσότερο από την μεγαλύτερη φθορά που θα έχουμε στα ταξίδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδιά γιατί με μπριζώνεται να γράψω πάλι εγκυκλοπέδεια;;; mesastou αυτό πάντως για το νερό της βροχής ισχύει,εκτός και αν το σύννεφο είναι ανακατεμένο με νέφος,απλό παράδειγμα έφερα για να κατανοήσουμε τον όρο διάβρωση.Υπάρχει και η ηλελτροδιάβρωση(στα παπάκια πες το νικελώματα,τύπου θυσιαζώμενης καθόδου).Το ρελαντί,όταν ζεσταθεί καλά το μηχανάκι είναι από τους χειρότερους εχθρούς,γιατί με τίποτα δεν κρατιέται το λάδι μεταξύ 80-100 οC.Σχετικά με την υγρασία,να σας υπενθυμίσω,ότι ο κινητήρας,είναι κλειστός αεροστεγώς,και η μόνη περίπτωση να εισχωρήσει υγρασία του ατμοσφαιρικού αέρα,είναι από το σωληνάκι αναθυμιάσεων του λαδιού.Αλλά η ποσότητα είναι αμελητέα,μιας και ο αέρας είναι πιο ελάφρυς,οπότε μπαίνει και πιο εύκολα.Αλλά και πάλι δεν έχει μηχανή κενού ο κινητήρας μας και δεν ρουφάει ατελείωτα ποσά αέρα.Στην ουσία δεν ρουφάει καθόλου,μόνο λίγο όταν κρυώσει ο κινητήρας επειδή έξω έχει 3 οC και μετά όταν ανέβει η θερμοκρασία,τότε γίνεται μια ανταλλαγή αέριων μαζών,και ο κινητήρας,ρουφάει μια πολυ μικρή ποσότητα,που καμιά φορά έχει και λίγη υγρασία.

Αν και όταν λέμε υγρασία 60% δεν εννοούμε 60% νερό στον αέρα,άρα 60% νερό και μες το μοτέρ μας.Εννοούμε ότι ο αέρας κατα κύριο λόγο,είναι 60% σε υγρή μορφή.Μην ξεχνάτε,στον αέρα το 70% είναι άζωτο...

Δεν χαλάει το λάδι από την υγρασία.Από την επαφή του με τα μεταλλικά στοιχεία χαλάει.Άλλο το λάδι χάνει τις ιδιότητες του επειδή το "τηγάνιζες" 3 ώρες στην εθνική και άλλο το λάδι έχασε τις ιδιοτητές του επειδή η ηλεκτροχημική διάβρωση,έφτασε σε σημείο όπου το λάδι έχασε την συστασή του.Επίσης τα πρόσθετα του λιπαντικού αντιδρούν και αυτά με τα μεταλλικά μέρη του κινητήρα,σε υψηλές θερμοκρασίες.Πχ ο ανοιξείδωτος χάλυβας ή ανοιξείδωτο ατσάλι,δεν σκουριάζει και δεν κόβεται με το "οξυγόνο" του ηλεκτροσυγκολητή.Το ανοξείδωτο ατσάλι κόβεται με το "οξυγόνο" ( ή σκουριάζει για να το πούμε πιο σωστά) των ναυπηγείων που φτάνει πολύ παραπάνω από τους 1500 οC.Άρα λοιπόν τίποτα δεν κρατάει για πάντα!!!Ακόμα και με 0Km.

Εν κατακλείδη,σε μέρη με υγρασία ο κινητήρας,έχει λίγο παραπάνω ανάγκη για αλλαγές λαδιών,χωρίς αυτό να είναι απόλυτο.Μια φορά στο πλυντήριο και έχεις μαζέψει αρκετό νερό,όσο η υγρασία όλου του εξαμήνου,για αυτό λοιπόν με κάποια επιφύλαξη.

Θέλω να προλάβω την οδήγηση με λάδι 10μήνου,1000 Km,και ξεζούμισμα του κινητήρα,με την δικαιολογία,"σιγά μωρέ,το λάδι μόνο 1000 Km έχει κάνει,μέχρι να κλείσει άλλους 2 μήνες που θα τα αλλάξω,ασ το πατήσω λίγο να δω αν ακόμα τρίζει τα δόντια στους φλώρους με τις BMW-MERCEDES...".Εννοείται και με 0Km αλλά 10 μήνες στην πλάτη μόνο να κολυμπάει μέσα στο μοτέρ το λάδι,δεν είναι και στην καλυτερή του.Προτίμηση:βάλτου ένα φρέσκο λαδάκι και άσε τα πειράματα,γιατί μετά θα κλαις.

Αυτό για την οδήγηση δεν το βρίσκω απαραίτητα αμαρτωλό.Αν ζεστάνεις το μηχανάκι το πρωί καλά καλά,φτάσει και το νερό τους 80,(μην το πάρεις και φύγεις πάνω στο λεπτό,σε βλέπω)ξεκινήσεις ήρεμα,κάνεις 10 λεπτά διαδρομή,το κρατήσεις στο ρελαντί κανα λεπτό μετά την οδήγηση(αυτό με το 1 λεπτό ρελαντί δεν μπορώ να σου αποκαλύψω πλήρως το λόγο ύπαρξης έχει,προς το παρόν δηλαδή) για να στανιάρει και λίγο το μοτέρ και μετά σβήστο για όσες ώρες θες.Μετά που θα θες να φύγεις κάνε ακριβώς την ίδια διαδικασία.Το μόνο που θα χρειαστεί το μηχανάκι,εκτός από την αλλαγή λαδιών (για να μην ξεχνιόμαστε),είναι κάπου κάπου κανά ξεκάπνισμα των μπουζί.Δηλαδή 3η και ανοίγματα λίγο πριν τον κόφτη.Κάντο 5-6 φορές (πάντα με το καλό ζέσταμα έτσι;) και είσαι jet που λέει και το ξαδερφάκι μου στην Καλιφόρνια.

Είμαι κακός αλλά μην φοβάστε πως κάνετε κάτι λάθος.Πολλές φορές αυτοί που νομίζουν ότι κάνουν λάθος,κάνουν καλό και στον αντίποδα,κάποιοι εξυπνάκηδες αντί για καλό,κάνουν μ...λακίες από εγωισμό και βλαχο-περηφανο-ψευτο-μαγκιά.Ελπίζω να μην έχουμε τέτοιους εδώ μέσα :Ρ

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ.ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΕ ΜΠΡΙΖΩΝΕΤΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ... ΛΥΠΗΘΕΙΤΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΣΑΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs Arai Astro-Light HOREX REGINA (350cc)

Δημοσιεύτηκε

ε διαβασε ,δε σε πιεζει κανεις :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με πιέζει το πάθος μου,η μηχανολογία και το πάθος για μάθηση,χωρίς να την κρατάω για τον εαυτό μου...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs Arai Astro-Light HOREX REGINA (350cc)

Δημοσιεύτηκε

ε να σε κανω ενα banaki ( προσωρινο ) βρε παιδι μου αν ειναι να μπορεσεις να διαβασεις. :P :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 ABS Shoei XR 1000 Yamaha YZ250

Δημοσιεύτηκε

Tasis, σεβαστά αυτά που λες, δεν είπα ότι λες λαμακίες, απλά μπορείς να εστιάσεις σε 2-3 σημεία για την αλλαγή των λαδιών για να καταλαβαίνουνε όλοι και ο πιο άσχετος.

Αυτό με το ζέσταμα του κινητήρα στο ρελαντί με το που πρωτοξεκικινάς τον κινητήρα, που ανάφερες είναι πολύ σωστό και οι περισσότερες εταιρείες αναφέρουν 2 με 3 λεπτά στο ρελαντί. Σε αναφορά μου το συγκεκριμμένο σε αυτοκινητιστικό forum, πλακώσανε οι κουτάκιδες και μου είπανε ότι τα καινούργια αυτοκίνητα ΔΕΝ θέλουν καθόλου ζέσταμα και μπορείς να ξεκινάς άμεσα χωρίς καθόλου να περιμένεις στο ρελαντί, και είναι παλιές μεθόδοι αυτές! :kaaaala:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Aυτό το γράφουν και τα μάνουαλ auto & moto πια. Και για το δικό μου το ίδιο λέει. Βάζεις μπροστά και ξεκινάς αλλά μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας δεν ανεβάζεις στροφές αλλά οδηγείς ήρεμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Aυτό το γράφουν και τα μάνουαλ auto & moto πια. Και για το δικό μου το ίδιο λέει. Βάζεις μπροστά και ξεκινάς αλλά μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας δεν ανεβάζεις στροφές αλλά οδηγείς ήρεμα.

+1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr k6 (1000cc) Shoei XR 1000 Suzuki hayabusa (1350cc)

Δημοσιεύτηκε

stis kainourgies moto omws pws ksereis poso kairo kathotan to mixanaki kai ta ladia mesa sto moter mexri na poulithei?

ti ginete se aytin tin periptwsi?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Οι καινούριες μοτό δεν έχουν μέσα λάδια. Μόλις αγοραστούν τους τα βάζουν ;)

Aπό tasis: ALX τα καινούρια μηχανάκια έρχονται όλα με λάδι,μιας και όπως προανέφερα,λειτουργούν κάποιες ώρες στο εργοστάσιο,σε διάφορες συνθήκες.Ο μηχανικός μου πήρε ένα Triumph καινούριο(έτσι λέει πάντως) και μου είπε ότι έβαζαν εκείνη την ώρα λάδι.(Πονηρά σκεπτόμενος,μάλλον είχε κάτσει καιρό το μηχανάκι και του αλλάζε το λάδι καλού κακού,για να μην πάρει το κρίμα στο λαιμό ο έμπορας).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr k6 (1000cc) Shoei XR 1000 Suzuki hayabusa (1350cc)

Δημοσιεύτηκε

Από 'tasis' > Pehlis για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,πριν το πάρεις,ζήτα από την αντιπροσωπεία να σου πει ακριβώς ημερομηνία κατασκευής,μέσω αριθμού πλαισίου,και αν είναι κανά χρόνο στην βιτρίνα,πάρτο και αλλαξέ του ένα λαδάκι.Επίσης ψάξε στο υπουργείο μεταφορών να δεις αν έχει βγάλει ποτέ άδεια.

Πάντως δύσκολα θα πάρεις μηχανάκι που έχει κάτσει στην βιτρίνα πάνω απο 6 μήνες,αν είναι επίσημος αντιπρόσωπος.Αν είναι μεταχείρισμένο,κάνε την παραπάνω διαδικασία.

Από προσωπική εμπειρία,ένας φίλος μου πήρε ένα CBR 600 F του '92 και ο Μακίνας του έλεγε ότι το μηχανάκι σκίζει,δεν τρέχει τίποτα που είναι σε ένα υπόγειο με υγρασία εδώ και ...2 χρόνια κλπ.Όταν το ανοίξαμε γιατί λάδωνε τα μπουζί,καθαρίζαμε την μούργα του λαδιού με τις ώρες.Ο κινητήρας ήταν σε υποφερτή κατάσταση από θέμα του ότι όσο καθόταν είχε αποθηκευτεί σωστά, με ένα κουταλάκι του γλυκού λάδι σε κάθε κύλινδρο κλπ. Γενικά το λάδι που έιχε κάνει προστατευτικό στρώμα σε όλο το μοτέρ μια χαρά το προστάτεψε,όμως το λάδι διασπάστηκε και όταν το βγάλαμε,μισό έτρεχε νερό και το άλλο μισό πετιμέζι...

euxaristw polu tasis gia tin pliroforia!!!

o kolitos mou pire kainourgio to hayabusa 2008 sto telos tou etous (perisi 2008) kai zitise apo to katastima na min anoiksoun to kouti otan erthei gia na to fortosoume etsi kai na exei ti gluka tis prwtis foras.opote to mixanaki den eide bitrina. to thema einai pote kataskeuastike kai pote mpikan ta ladia sto moter. to mixanaki agorastike oktobrio sto kouti kai pire mpros prwti fora sta xeria mas dekembrio 2008.

Υ.Γ. Sugxaritiria gia to thema sas paidia,einai oti kalutero gia mas tous ''psires''

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Οι καινούριες μοτό δεν έχουν μέσα λάδια. Μόλις αγοραστούν τους τα βάζουν ;)

Ναι, ε;

Και πότε μπήκαν τα λάδια στην δικιά μου μοτοσυκλέτα, όταν πήγα και την πρωτοείδα στην αντιπροσωπεία που την ανοίξανε από την κούτα και το ΜΟΝΟ που κάνανε ήταν να βιδώσουν τη ζελατίνα, και να ανοίξουν το δεξί καπάκι για να συνδέσουν την μπαταρία, και μετά την έβαλα μπροστά;

Μάλλον τα λάδια τα έβαλε ο σχιστομάτης!

Υ.Γ. Ως και ελάχιστη βενζίνη πρέπει να έχουν για να πάρει μπορστά για να δουλέψει, γιατί δεν θυμάμαι να βάλανε γκαζολίνα! αυτό που θυμάμαι είναι ότι έβαλε λίγη παραπάνω ο έμπορας για να μην μείνω στο δρόμο έως το πρώτο βενζινάδικο.

Τροποποιήθηκε από τον ZZR1400

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Ναι, ε;

Nταξ ρε... ένα λάθος κάναμε :P Θυμάμαι παλιότερα που είχα ακούσει κάτι τέτοιο (και το θεώρησα και σωστό) γι' αυτό το είπα. Δεν ήμεθα και οι φωτινοί Παντογνώστες!!! :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Nταξ ρε... ένα λάθος κάναμε :P Θυμάμαι παλιότερα που είχα ακούσει κάτι τέτοιο (και το θεώρησα και σωστό) γι' αυτό το είπα. Δεν ήμεθα και οι φωτινοί Παντογνώστες!!! :tooth:

Να μην επαναληφθεί σε παρακαλώ!

:sopase:

:lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρε μάγκες που πήγε αυτό που έγραψα χθες το βράδυ;;;;;;;;;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Monster + sh shoei nxr Ducati monster (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Να ρωτήσω και εγώ πέντε πράγματα για τα οποία αναρωτιέμαι. :blush:

Έχω ένα ΧΤ600. Ο κατασκευαστής δίνει το κλασσικό διάγραμμα.

oilg.th.jpg

Tο θέμα είναι ότι διαβάζω ότι σε μονοκύλινδρο, αερόψυκτο, το να βάζεις συνθετικά λάδια είναι πεταμμένα χρήματα. Οπότε τι είναι καλύτερο? Να βάζω φθηνό 15-50 και να τα αλλάζω συχνότερα ή να βάζω πχ 10-40 και πιο αραιά? Θα έχω πρόβλημα με "κάψίμο"? Και το καλοκαίρι βάζω άλλο ιξώδες απ ότι το χειμώνα? :lipssealed::wacko:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Να ρωτήσω και εγώ πέντε πράγματα για τα οποία αναρωτιέμαι. :blush:

Έχω ένα ΧΤ600. Ο κατασκευαστής δίνει το κλασσικό διάγραμμα.

oilg.th.jpg

Tο θέμα είναι ότι διαβάζω ότι σε μονοκύλινδρο, αερόψυκτο, το να βάζεις συνθετικά λάδια είναι πεταμμένα χρήματα. Οπότε τι είναι καλύτερο? Να βάζω φθηνό 15-50 και να τα αλλάζω συχνότερα ή να βάζω πχ 10-40 και πιο αραιά? Θα έχω πρόβλημα με "κάψίμο"? Και το καλοκαίρι βάζω άλλο ιξώδες απ ότι το χειμώνα? :lipssealed::wacko:

Να βαζεις, ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΟ! 15/20-50! (Εστω και πιο συχνα..Εννοω, στα μισα χλμ που κανονικα συνιστα η εταιρεια..) :)

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Deauville 2007 Arai Astro-Light

Δημοσιεύτηκε

Εξαρτάται από την χρήση. Αν π.χ. κάνεις διαδρομές κάτω του 20λεπτου μπορείς να βάλεις ακόμα και ένα 10w30. Αν ο κινητήρας δεν έχει πολλά χλμ και δεν το κυνηγάς παρατεταμένα μάλλον μπορείς να βάλεις και 10w40. Αν το σκίζεις θα συμφωνήσω με τον Μαυρογέρακα αλλά θα πρέπει να το ζεσταίνεις περισσότερο.

Εγώ το βλέπω κάπως περίεργα και ακραία οπότε θα έλεγα το ψιλότερο που δεν το καίει. Αλλά αυτά είναι απόψεις.

Όσο για τα 100% συνθετικά (GroupIV/V) έχω πράγματι ακούσει περιπτώσεις που καίγονται με τρομακτικό ρυθμό. Αν το κάνεις θα πρέπει να ελέγχεις συχνά την στάθμη. Εγώ στην Varadero αν δεν την πούλαγα θα δοκίμαζα το Amsoil MCT – ίσως το κάνω στην επόμενη που θα πάρω (αν).

Μπορείς ίσως ακόμα να ψάξεις κανένα Yamaha xt forum.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp 700ABS αργεί ακόμα ...

Δημοσιεύτηκε

Για την Ελλάδα πιστεύω ότι τα λάδια 10w30 είναι πολύ λεπτά. Ιδίως για ένα απλό μονοκύλιδρο αλλά και γενικά για καθημερινά μηχανάκια μέτριων επιδόσεων. Προτιμότερα είναι τα λάδια 15w50, εκτός αν μένει κανείς στη Φλώρινα ή στην Καστοριά (και οδηγεί τη μοτο το καταχείμωνο).

Ως προς τα συνθετικά ή όχι λάδια, θεωρώ άχρηστο να βάζεις κανείς συνθετικό λάδι σε μηχανάκι που δεν είναι superbike ή supersport. Προτιμότερο είναι ένα απλό ορυκτέλαιο ή έστω ένα ημισυνθετικό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Monster + sh shoei nxr Ducati monster (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Δλδ, το καλύτερο είναι ορυκτέλαιο 15-50 κάθε πχ. 3000χλμ (καλά είναι? νβα τ'αφήσω? :lol: )

Η χρήση είναι καθημερινή, όχι τρελό σκίσιμο, πιο πολύ νορμάλ πηγαίνω και το μοτέρ έχει 50κ χλμ.

Σχετικα με τα ορυκτέλαια παίζει ρόλο η μάρκα? :mellow:

(και thanks για τις απαντήσεις)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

xenos3 φίλε μου,το ΧΤ το 500αρι έχεις η το 600; Το να βάλεις συνθετικά λάδια ποιός είπε ότι είναι πεταμένα λεφτά να του κόψω το κεφάλι; :Ρ Καταρχήν τα συνθετικά λάδια είναι πολύ καλύτερα από τα ορυκτέλαια απ' όποια γωνία και αν το δεις.Γιατί είναι κατασκευασμένα να καλύπτουν πιό μεγάλο φάσμα θερμοκρασιών απ' ότι τα απλά ορυκτέλαια συν τα πρόσθετα που έχουν και δεν συνεχίζω γιατί ξεφεύγει πολύ το θέμα.Ειδικά το ΧΤ πού είναι μεγάλου κυβισμού μηχανάκι είναι απαιττητικό στα λάδια του.Όχι όπως ένα σουπερ-σπορ,αλλά έχει και αυτό τα δικά του,μιας και είναι αερόψυκτο όπως προανέφερες.

Να πω κάτι άλλο τώρα.Το λεπτό λάδι καίγεται ευκολότερα απ' ότι το χοντρό,για αυτό και οι κατασκευαστές συνιστούν πιο χοντρό λάδι όταν ο κινητήρας έχει πολλά χιλιόμετρα στην πλάτη του,γιατί μεγαλώνουν οι ανοχές και περνάει πιο εύκολα το λάδι από τα ελατήρια και το καίει.Τα 50.000 χιλιόμετρα δεν είναι λίγα για το μηχανάκι σου,αλλά ούτε και πολλά.Επίσης απ' ότι λες δεν τρώει και τρελό σκίσιμο και αν κρίνω από τα λεγομενά σου το μηχανάκι δεν έχει ζοριστεί πολύ.Ξεκίνα με ημισυνθετικό 10W-40 και κάνε μια αλλαγή στις 3.000 χιλιόμετρα.Δες αν έχει κάψει λάδι ο κινητήρας.Αν διαπιστώσεις ότι έχει κάψει πάνω από 500ml πριν πανικοβλιθείς,δοκίμασε πάλι ημισυνθετικό 15W-50 και αλλαγές στις 3.000 χιλιόμετρα.Δες πάλι αν έχει κάψει λάδι ο κινητήρας.Αν είναι της τάξεως των 150-200 ml συνέχισε να βάζεις το 15-50.Αν δεις ότι ζορίζεται πολύ ο κινητήρας ή ότι δεν ανοίγει όσο καλά άνοιγε με το 10-40,τότε γύρνα πάλι στο 10-40 και τότε πάμε σε ένα άλλο κεφάλαιο που ονομάζεται "ΓΕΝΙΚΟ ΣΩΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ".

Δηλαδή,βρίσκεις έναν καλό μάστορα,και αρχίζεις τα γνωστά με τα φίλτρα,όλα αλλαγή,διάκενα βαλβίδων,καινούρι(α) μπουζί κλπ.Μετά κάνε μία μέτρηση συμπίεσης και δεν αν είναι στο όριο του κατασκευαστή.Αν είναι πιο χαμηλά,χάνουν ή τα ελατήρια,ή η φλάτζα κεφαλής,ή οι βαλβίδες.Αν είναι πιο ψηλά τότε έχει μαζέψει "καρβουνίλα" ο χώρος κάυσης και θα χρειαστεί λύσιμο και καθάρισμα.Αφού τα ελέγξεις όλα αυτά και συνεχίζει να καταναλώνει λάδια οποιουδήποτε ιξώδους,τότε είναι όπως είπα παραπάνω,ή ελατήρια,ή φλάτζα, "ή" τα τσιμουχάκια των βαλβίδων (ώντας σίγουρος ότι δεν χάνει από κάπου αλλού το μοτέρ).

Αν γενικότερα δεν καίει λάδια,τότε το 10-40 με κλειστά μάτια.Να ξέρεις ότι το χοντρό λάδι δεν είναι πάντα καλύτερο,μιας και μερικές φορές καλύπτει ήχους του κινητήρα,που μπορεί να κρύβουν κινδύνους στο μέλλον.Τώρα εταιρία λιπαντικών με εταιρία έχει διαφορά.Άλλο να βάλεις cyclon, που τον τελευταίο καιρό είναι ότι λένε το όνομα τους.(Re)Cyclon.Αν θες ένα καλό λαδάκι και το κεφάλι σου ήσυχο,βάλε ELF η κανά IPONE που γαμάνε.Αλλιώς Castrol και αν θες να ξεφύγεις τελείως,βάλε τα παραπάνω φουλ συνθετικά.Τώρα όσο αναφορά τις αλλαγές,είτε ακριβό βάλεις,είτε φθηνό,το λάδι πρέπει να το αλλάξεις αναγκαστικά μόλις κάνεις 2500 χιλιόμετρα.Δεν είναι ανάγκη να κυνηγάς το όριο που δίνει ο κατασκευαστής,μιας και αυτό το όριο είναι σε συνθήκες εργαστηρίου και είναι πιο πολύ για θέμα μαρκετινγκ.Μπορεί ενδεχωμένος να βγάλεις και 8.000 χιλιόμετρα,αλλά για άγρια χρήση του σταμάτα-ξεκίνα της πόλης τέτοια νούμερα είναι απαγορευτικά. Τώρα όμως αν θέλεις να βάζεις κάποιο πιο φτηνό λάδακι,αλλά γενικά καλό,πάρε κάποιο SHELL ή BP.Καλά λάδια,φτηνά,αλλά μην περιμένεις το ΧΤ να περάσει τα 2.000 χιλιόμετρα.

Εν κατακλήδει,με αλλαγές στις 3.000 χιλιόμετρα και κάποιο μέτριο λιπαντικό δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα,εκτός και αν έχεις στο κεφάλι σου,πρόγραμμα της "BURN OUT till it BURN". Εκεί θες οπωσδήποτε 20-50 αγωνιστικό.

Να παραθέσω και κάτι ακόμα.Τελικά έρχονται μηχανές χωρίς λάδια και αδούλευτες από το εργοστάσιο και είναι κάποια κλασικά μοντέλα της Triumph.Γιατί το R&D μας δεν σταματάει ποτέ να ψάχνει και να "κλέβει" μυστικά των εταιριών...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

.. και αν θες να ξεφύγεις τελείως,βάλε τα παραπάνω φουλ συνθετικά...

Σε μονοκυλινδρο?? :blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα