ALX™

Κινητήρας Όλα όσα πρέπει να ξέρουμε για το λάδι της μοτοσυκλέτας μας

312 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Τυχαια μπηκα στο castrolmoto κ στην αναζητηση που εβαλα για το καταλληλο λαδι στο fazer μου εβγαλε το παρακατω αποτελεσμα.Θα ενημερωσω τον μηχανικο μου οτι απο δω κ περα μονο racing θα βαζω :plaf:

H6vXt61.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda cb (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

Δημοσιεύτηκε

δηλαδη εγω τωρα πρεπει να  παω να αλαξω λαδια το γρηγωροτερο,γιατη το cb 1300 που εχω αναβη βιντιλατερ στους 107 c.αρα τα λαδια πρεπει να καηκαν.και μαλλον δεν πρεπει να πηγενω σε κινηση  γιατη θα αναβη  το βιντιλατερ και παλη θα θελω αλλαγη λαδιων.:cry:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

παιδια.... αν ειναι ενα πραμα που δεν παιζουμε στην μηχανη ειναι τα λαδια της..... ιδικα μοτερ υψηλων επιδωσεων .... οτι λεει το μανουαλ..... 

Και κάτι αλλο για να μην εχουν αυταπατες μερικοι να το πω να ηρεμησω.... οταν το μανουαλ λεει ορικτελαιο βαζε ορικτελαιο... αυτη η λογικη οτι το φουλ συνθετικο μπαινει παντου γιατι ειναι καλητερο απο το ορικτελαιο δεν ισχυει.... το μονοκυλινδρο παπι σου που ειναι 125cc και 7hp πηθανον να πατηναρει με φουλ συνθετικο ιδικα οταν εχει και ιδικα αντιτριβηκα.... η καμπανα του inovva δεν πιεζει του δισκους το ιδιο με μια hayabusa ..... ναι μεν σαφως και ειναι καλητερο το υμησυνθετικο αλλα ειναι φτιαγμενο για δυνατα μοτερ που το υποστιρηζουν κιολας....

και κατι αλλο ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ που το κανουν ..... μην βαζεται παντου 15w-50 διαβαστε το μανουαλ και ψαξτε το πριν αλαξετε λαδια μην τρωτε οτι σαβουρα σας πασαρουν τα μαστορια.... οπως εμενα που με κανανε να πιστεψω(οι μαστορες) σχεδον οτι το ολα τα μονοκυλινδρα θελουν μονο 15w-50

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F650GS (652cc) Aprilia Caponord 1000

Δημοσιεύτηκε

Σε ελά

δηλαδη εγω τωρα πρεπει να  παω να αλαξω λαδια το γρηγωροτερο,γιατη το cb 1300 που εχω αναβη βιντιλατερ στους 107 c.αρα τα λαδια πρεπει να καηκαν.και μαλλον δεν πρεπει να πηγενω σε κινηση  γιατη θα αναβη  το βιντιλατερ και παλη θα θελω αλλαγη λαδιων.:cry:

Σε ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες περιβάλλοντος αναφέρονται τα λάδια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda wave (110ίcc) zen Honda CB 500x (471cc)

Δημοσιεύτηκε

Το λάδι της honda 10/30  ξέρουμε ποιας εταιρίας είναι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) τιι? (...cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος apellis έγραψε:

Το λάδι της honda 10/30  ξέρουμε ποιας εταιρίας είναι?

Αν θυμαμαι καλα ειναι της Agip.. Εγω motul και belray δεν τα αλλαζω.. Μεχρι τωρα δεν εχω κανενα προβλημα..

___ Απορία ___
Έστω ότι το μηχανάκι μου θέλει 10-40 σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Για παράδειγμα το innova μου. 
Εάν του βάλω 10-60 (πολύ ποιοτικότερο) έχοντας κρατήσει το 10 που σημαίνει πως θα κάνει την ίδια ώρα να ζεσταθεί με το προηγούμενο και έχοντας αυξήσει το 40 σε 60 που σημαίνει πως θα αντέχει για μεγαλύτερη θερμοκρασία από ότι πριν δεν θα του κάνω καλό??? Άσχετα με τα έξοδα κτλ...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb1 + cbr600f (399cc) Shark vision r BMW R51 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος achilleasv έγραψε:

Αν θυμαμαι καλα ειναι της Agip.. Εγω motul και belray δεν τα αλλαζω.. Μεχρι τωρα δεν εχω κανενα προβλημα..

___ Απορία ___
Έστω ότι το μηχανάκι μου θέλει 10-40 σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Για παράδειγμα το innova μου. 
Εάν του βάλω 10-60 (πολύ ποιοτικότερο) έχοντας κρατήσει το 10 που σημαίνει πως θα κάνει την ίδια ώρα να ζεσταθεί με το προηγούμενο και έχοντας αυξήσει το 40 σε 60 που σημαίνει πως θα αντέχει για μεγαλύτερη θερμοκρασία από ότι πριν δεν θα του κάνω καλό??? Άσχετα με τα έξοδα κτλ...

οχι

τα 10-40 20-50 10-60 κλπ ειναι πολυ γενικη δεικτες του ειξωδους

πχ 10-40 λαδι με 10-50 απο την ιδια σειρα της ιδιας εταιριας το 10-50 θα ειναι παχυτερο, μπορεις πολυ ευκολα να τσεκαρεις αυτο που λεω οτι ισχυει απο τα datasheet των λαδιων

ενα λαδι 10-60 δεν ειναι ποιοτητικα ανωτερο απο καποιο 10-40 , εγω προσωπικα δεν θα εφευγα απο το 10-50 το πολυ στην θεση σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 21 ώρες, το μέλος nikolai έγραψε:

οχι

τα 10-40 20-50 10-60 κλπ ειναι πολυ γενικη δεικτες του ειξωδους

πχ 10-40 λαδι με 10-50 απο την ιδια σειρα της ιδιας εταιριας το 10-50 θα ειναι παχυτερο, μπορεις πολυ ευκολα να τσεκαρεις αυτο που λεω οτι ισχυει απο τα datasheet των λαδιων

ενα λαδι 10-60 δεν ειναι ποιοτητικα ανωτερο απο καποιο 10-40 , εγω προσωπικα δεν θα εφευγα απο το 10-50 το πολυ στην θεση σου

Ωππ Διόρθωση!! 

(είχε και συνέχεια το ποστ μου αλλά επείδη το άφησα στη μέση και ξαναέκτασα στο πισι μετα απο 5 λεπτά το ξέχασα και πάτησα απαντηση..:_zeppelin:)

Δεν θα την γράψω τώρα λόγω χρόνου. 
Η απαντηση μου συνοπτικά ηταν:

Ακόμα και ενα 10w40 με ένα 10w60 οπου έχουν 10w και τα δύο δεν θα έρθουν ακριβώς στο ίδιο χρονικό διάστημα σε θερμοκρασία λειτουργίας (θεωρητικά...στην πράξη δεν έχουν τεράστια διαφορα). Όμως το 60αρι είναι πιο χοντρό αλλα οι ανοχες του ινοαβα είναι για μαξ 40αρι...  Επίσης το 50αρι είναι απαγορευτικό για το ινοβαα. 

Το ίδιο ισχύει και για την σύγκριση 5w-40 με 10w40. Ναι το 5αρι έρχεται πιο γρήγορα σε θερμοκρασία λειτουργίας αλλά σαν σύνολο είναι ελάάάάάάάχιστα πιο λεπτό.. (Κακό δεν θα κάνεις όμως αν το βάλεις. 
Αυτα. 

Επίσης από όσο έχω ψάξει (λόγω σπουδών περισσότερο) συμπέρανα πως όσο μεγαλύτερη η διαφορα των δύο αιθμων Χw-Υ τόσο πιο ποιοτικό είναι το λάδι .

Εδω μπορείτε να δείτε περι τα ιξώδη http://www.viscopedia.com/viscosity-tables/substances/engine-oil/#c1373

--Είναι λίγο επικίνδυνο να γράφουμε για τέτοια θέματα απο πισι καθώς χρειάζονται σεντόνια κατεβατά κάθε φορά..--

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 26 λεπτά, το μέλος achilleasv έγραψε:

Ακόμα και ενα 10w40 με ένα 10w60 οπου έχουν 10w και τα δύο δεν θα έρθουν ακριβώς στο ίδιο χρονικό διάστημα σε θερμοκρασία λειτουργίας (θεωρητικά...στην πράξη δεν έχουν τεράστια διαφορα). Όμως το 60αρι είναι πιο χοντρό αλλα οι ανοχες του ινοαβα είναι για μαξ 40αρι...  Επίσης το 50αρι είναι απαγορευτικό για το ινοβαα. 

Το ίδιο ισχύει και για την σύγκριση 5w-40 με 10w40. Ναι το 5αρι έρχεται πιο γρήγορα σε θερμοκρασία λειτουργίας αλλά σαν σύνολο είναι ελάάάάάάάχιστα πιο λεπτό.. (Κακό δεν θα κάνεις όμως αν το βάλεις. 
Αυτα. 

Επίσης από όσο έχω ψάξει (λόγω σπουδών περισσότερο) συμπέρανα πως όσο μεγαλύτερη η διαφορα των δύο αιθμων Χw-Υ τόσο πιο ποιοτικό είναι το λάδι .

Το ίξώδες δεν έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα θα ζεσταθεί.

Επίσης το ιξώδες δεν έχει σχέση με την ποιότητα. Η σύνθεση έχει να κάνει.

Επίσης το 10-40 με το 10-60 ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΣΑΝ ΛΑΔΙΑ.(Κοίτα τα στοιχεία από το πινακάκι που ανέβασες.) 

Φτάνει πια με τις λαδολογίες στα φόρουμ-καφετέριες-συναντήσεις κλπ.

Βλέπει ο άλλος το χρώμα, δεν του αρέσει, χάλασε λέει το λάδι. Το πιάνει με το δάχτυλο ο Macgyver, όχι απαντάει αφού δεν τρέχει. 

Βάλτε ότι λέει το μάνουαλ. Μόνο στα αερόψυκτα-ελαιόψυκτα θέλει να προσοχή στις θερμοκρασίες λειτουργείας και το ιξώδες γιατί εκεί το λάδι είναι μέσο απαγωγής θερμότητας, σε αντίθεση με τους υδρόψυκτους κινητήρες που έχει μόνο να λυπαίνει.

Το 10-40 καλύπτει το εύρος θερμοκρασίας των περισσότερων περιοχών της Ελλάδας όλο τον χρόνο. ΑΛΛΑ αν οδηγάτε σε αστικό περιβάλλόν που ενδέχεται να κολλήσετε σε κίνηση, εκεί το 10-50 ή το 15-50 θα βοηθήσει στη καλύτερη λειτουργεία ΚΥΡΙΩΣ του σαζμάν. Και να ξέρετε το λάδι δεν καίγεται πάντα όταν σας λείπει στις αλλαγές. Ένα μέρος χάνετε και από αναθυμιάσεις οι οποίες στα περισσότερα μοντέλα καταλήγουν στο φιλτροκούτι.

Εξαιρέσεις υπάρχουν, πχ η ΚΤΜ προτείνει 10-60.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 51 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Το ίξώδες δεν έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα θα ζεσταθεί. Εδώ δεν θα συμφωνήσω. Την ίδια ώρα κάνει να έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας η βαλβολίνη και την ίδια ένα 5w30?

Επίσης το ιξώδες δεν έχει σχέση με την ποιότητα. Η σύνθεση έχει να κάνει. Χρειάζεται διαφορετική τεχνολογία για να φτάσεις σε συγκεκριμένα ιξώδη οπότε έχει σχέση με την ποιότητα.. (Τα συνθετικά είναι άλλο κεφάλαιο)

Επίσης το 10-40 με το 10-60 ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΣΑΝ ΛΑΔΙΑ.(Κοίτα τα στοιχεία από το πινακάκι που ανέβασες.) Δεν είπα ότι έχουν.. ίσα ίσα

Φτάνει πια με τις λαδολογίες στα φόρουμ-καφετέριες-συναντήσεις κλπ. 

Βλέπει ο άλλος το χρώμα, δεν του αρέσει, χάλασε λέει το λάδι. Το πιάνει με το δάχτυλο ο Macgyver, όχι απαντάει αφού δεν τρέχει. 

Βάλτε ότι λέει το μάνουαλ ΠΑΝΤΑ Μόνο στα αερόψυκτα-ελαιόψυκτα θέλει να προσοχή στις θερμοκρασίες λειτουργείας και το ιξώδες γιατί εκεί το λάδι είναι μέσο απαγωγής θερμότητας, σε αντίθεση με τους υδρόψυκτους κινητήρες που έχει μόνο να λυπαίνει. Έμμεσα ΔΕΝ είναι μόνο για να λιπαίνει 

Το 10-40 καλύπτει το εύρος θερμοκρασίας των περισσότερων περιοχών της Ελλάδας όλο τον χρόνο. ΑΛΛΑ αν οδηγάτε σε αστικό περιβάλλόν που ενδέχεται να κολλήσετε σε κίνηση, εκεί το 10-50 ή το 15-50 θα βοηθήσει στη καλύτερη λειτουργεία ΚΥΡΙΩΣ του σαζμάν. Και να ξέρετε το λάδι δεν καίγεται πάντα όταν σας λείπει στις αλλαγές. Ένα μέρος χάνετε και από αναθυμιάσεις οι οποίες στα περισσότερα μοντέλα καταλήγουν στο φιλτροκούτι. Εννοείται.

Εξαιρέσεις υπάρχουν, πχ η ΚΤΜ προτείνει 10-60. Σε lc4 σίγουρα λόγω και της ιδιοτροπίας του μοτέρ. Για τα άλλα δεν έχω ασχοληθεί.

Επειδή είμαι πίσω από μία οθόνη σημειώνω πως γράφω φιλικά και χωρίς καμία διάθεση για αντιπαραθέσεις. Σύντροχοι είμαστε και συζητάμε!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν υπάρχει θερμοκρασία λειτουργείας λαδιού. Τα λάδια είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν σε εύρος θερμοκρασιών. Αλλιώς το πρωί στα κρύα θα έπρεπε να τα ζεσταίνουμε με φλόγηστρο. Μην μπερδεύεις την θερμοχωρητικότητα τους σαν υλικά, δεν έχει σχέση.  

Σκέψου το ως εξής. Το καλοκαίρι πάω αργά. Τα λάδια ζεστένονται πολύ. Τον χειμώνα πάω με 200 και έχει και 3 βαθμούς. Τα λάδια προφανώς είναι πιο κρύα από την πρώτη περίτωση. Πότε δουλέυουν σωστά και πότε όχι;  Τροφή για σκέψη:winking:

Ποιά είναι η θερμοκρασία λειτουργείας της βαλβολίνης; Και πως την κάνεις προθέρμανση;

Αν τα πράγματα ήταν όπως τα λες τα σαζμάν των αυτοκονήτων έπρεπε να διαλύονται σε 50χλμ.

Το λάδι 10-60 της μαρκας YU-DAI-SHUN που είναι ανακυκλωμένο 15 φορές, πιστεύεις πως είναι καλύτερο από ένα μοτούλ 10-40;

Το 10-60 είναι πάντα φουλ συνθετικό.

Τα πράγματα δεν είναι άσπρο μαύρο πάντα.

Εννοείται πως κάνουμε κουβέντα!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Δεν υπάρχει θερμοκρασία λειτουργείας λαδιού. Τα λάδια είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν σε εύρος θερμοκρασιών. Αλλιώς το πρωί στα κρύα θα έπρεπε να τα ζεσταίνουμε με φλόγηστρο. Μην μπερδεύεις την θερμοχωρητικότητα τους σαν υλικά, δεν έχει σχέση.  Έχεις δικιο.. Δεν διευκρίνισα πως εννοώ την θερμοκρασία λειτουργίας του μοτερ. Πως θα ζεσταθεί πιο γρήγορα με 5w σχετικά με ένα 10w. 

Σκέψου το ως εξής. Το καλοκαίρι πάω αργά. Τα λάδια ζεστένονται πολύ. Τον χειμώνα πάω με 200 και έχει και 3 βαθμούς. Τα λάδια προφανώς είναι πιο κρύα από την πρώτη περίτωση. Πότε δουλέυουν σωστά και πότε όχι;  Τροφή για σκέψη:winking:

Ποιά είναι η θερμοκρασία λειτουργείας της βαλβολίνης; Και πως την κάνεις προθέρμανση; Εννοούσα την θερμοκρασία λειτουργίας του μοτέρ. Ένα μοτέρ δεν θα φτάσει (ποτέ) σε θερμοκρασία λειτουργίας δουλεύοντας με βαλβολίνη. Ενώ με το 10-40 κτλ θα έρθει στην ώρα του. 

Αν τα πράγματα ήταν όπως τα λες τα σαζμάν των αυτοκονήτων έπρεπε να διαλύονται σε 50χλμ.

Το λάδι 10-60 της μαρκας YU-DAI-SHUN που είναι ανακυκλωμένο 15 φορές, πιστεύεις πως είναι καλύτερο από ένα μοτούλ 10-40; Το 10-60 της μοτουλ είναι λιγότερο ποιοτικό από το 10-60 της ίδιας εταιρίας Πάντα. 

Το 10-60 είναι πάντα φουλ συνθετικό. 

Τα πράγματα δεν είναι άσπρο μαύρο πάντα. Σαφέστατα!

Εννοείται πως κάνουμε κουβέντα!

Εγώ απλά ήθελα να θέσω έναν προβληματισμό που ίσως έχουνε κάποιοι εδώ μέσα, μέσω του πρώτου μου πόστ (άσχετα αν δεν το δημοσίευσα ολόκληρο:biggrin:)

Θέλω δηλαδή να δείξω πως είναι απαγορευτικό να βάλεις άλλο λάδι από αυτό που προβλέπει ο κατασκευαστής! Δεν μπορεί ο κάθε μηχανικός να λέει "" ααααα τι 10 40 ρε χοντα ειναι.. 20-50 θα ρίχνεις μέσα ένα κιλόο'''. Έχει την εντύπωση ότι επειδή έχει συνεργείο τα ξέρει όλα καλύτερα από τους μηχανολόγους της κάθε χοντα γιαμαχα κτλ.. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα