ALX™

Κινητήρας Όλα όσα πρέπει να ξέρουμε για το λάδι της μοτοσυκλέτας μας

312 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda mtx (200cc) Suzuki gsxr (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

ΜΤΧ 200 βλέπω απάνω.

Για ριξε εδω μια ματιά. 10W/40 για κιβώτια λέει...

http://www.opieoils....1983-86#results

Αν παίρνει -λογικά θα παίρνει - λιγότερο απο 1 λίτρο, τότε όταν κάνεις την αλλαγή, ρίξε 50-100 ml φρέσκο λάδι με ανοιχτη την κατω τάπα,

για να παρασύρει παλιά υπολείμματα λαδιού.

Φρόντισε η αλλαγή να γίνει μετά απο βόλτα, για να είναι ζεστά τα λάδια στο κιβώτιο.

Βρες την ακριβή ποσότητα λαδιού που παίρνει το κιβώτιο. Κάπου 400 με 600 θα'ναι. Μπορεί και παραπάνω. :afro:

Ευχαριστω φιλε..ναι ΜΤΧ 200 ειναι το μοτερ..! Θα τα δοκιμασω αν ειναι..!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBR 600 F4i BMW S 1000 RR (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

παιδες για πειτε και εσεις μια γνωμη,

θελω να αλλαξω τα λαδακια στο cbrακι μου τωρα εχω βαλει belray 10-40 ημισυνθετικο αλλα μετα τα πρωτα 2000 χλμ αρχιζει και γρατζουνανε οι ταχητυτες και ετσι ελεγα να βαλω κανενα προσθετο τυπου Da Vinci X-1R αλλα το ειπα κ στο μηχανικο μου και μου ειπε να βαλουμε full συνθετικα 10-50 Belray παλι.

Τροποποιήθηκε από τον siloo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα δημόσια μηνύματα πρέπει να δημοσιεύονται στην ελληνική γλώσσα και γραφή. Σε διαφορετική περίπτωση, θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

Διαβασε αλλη μια φορα τους κανονισμους :)

Καλως ηρθες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CF70

Δημοσιεύτηκε

Θέλω να ρωτήσω κάτι, Έχω ένα Honda Chaly CF70 τι λάδι πρέπει να του βάλω;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

50άρι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Χθες άλλαξα τα λάδια της μπέμπας στα 5500χμ (τα οποία έκανα αποκλειστικά σε εθνικό δίκτυο), τα οποία και ήταν κατάμαυρα. Ο κινητήρας είχε κραδασμούς και θορύβους. Βέβαια, δεν είχε κάψει καθόλου.

Με το που έβαλα τα καινούργια αμέσως έστρωσε το πράγμα. Επόμενη αλλαγή θα είναι νωρίτερα από τις 5000χμ....

(Να πω εδώ ότι τo manual λέει αλλαγή κάθε 10000χμ, εκτός περιπτώσεις πολικών θερμοκρασιών ή οδήγηση μέσα στην πόλη όπου θέλει αλλαγή κάθε 3000χμ ή 3 μήνες)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP (650cc) Arai Quantum Honda VFR 750R RC30 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Χθες άλλαξα τα λάδια της μπέμπας στα 5500χμ (τα οποία έκανα αποκλειστικά σε εθνικό δίκτυο), τα οποία και ήταν κατάμαυρα. Ο κινητήρας είχε κραδασμούς και θορύβους. Βέβαια, δεν είχε κάψει καθόλου.

Με το που έβαλα τα καινούργια αμέσως έστρωσε το πράγμα. Επόμενη αλλαγή θα είναι νωρίτερα από τις 5000χμ....

(Να πω εδώ ότι τo manual λέει αλλαγή κάθε 10000χμ, εκτός περιπτώσεις πολικών θερμοκρασιών ή οδήγηση μέσα στην πόλη όπου θέλει αλλαγή κάθε 3000χμ ή 3 μήνες)

βαλβολινες δεν παιρνει το μπε-μπε Ζορζ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Βαλβολίνες παίρνει το κιβώτιο και ο άξονας (20000χμ αλλαγή). Το μοτέρ παίρνει κανονικό λαδάκι του θεού....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 1050 Shoei XR 1000 Triumph Tiger 1050 (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Ravendark, δοκιμασα τα castrol που λες στο 990 αλλα εκτος οτι καιει περισσοτερο λαδι(μου καψε περίπου 600ml στα 1000), ακουγονται πολυ βαλβιδες-καδενα και το σασμαν δεν μπορω να πω οτι εγινε καλύτερο. Με τα motorex ηταν βούτυρο. Σκεφτομαι για ημισυνθετικο τωρα και αλλαγη πιο τακτικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ravendark, δοκιμασα τα castrol που λες στο 990 αλλα εκτος οτι καιει περισσοτερο λαδι(μου καψε περίπου 600ml στα 1000), ακουγονται πολυ βαλβιδες-καδενα και το σασμαν δεν μπορω να πω οτι εγινε καλύτερο. Με τα motorex ηταν βούτυρο. Σκεφτομαι για ημισυνθετικο τωρα και αλλαγη πιο τακτικά.

Στο δικό μου 990 superduke, του έβαζα το Castrol GPS (15w-50) ημισυνθετικό και είχα δει την μικρότερη κατανάλωση από όσα είχα δοκιμάσει, το power1 racing (10w-50 συνθετικό) το βάζω στο rc8.

το μότορεξ στο RC δεν μου άρεσαν καθόλου

πολύ λάδι σου έκαψε...με μότορεξ πόσο σου έκαιγε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 1050 Shoei XR 1000 Triumph Tiger 1050 (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Εκαιγε και με το μοτορεξ περι 300-400ml/1000 αλλα οχι αυτο το πράγμα, απο βολτα σε βολτα 100χιλιομετρων να βλέπω διαφορά στον δείκτη. Επισης τα castrol 10w50 μου φανηκαν πολυ λεπτά για το ιξωδες τους και ιδιαιτερα ζεστα που τα μετρούσα ηταν σαν νερο. Ισως γι αυτο τα καιει περισσότερο, δεν ξερω. Τεσπα, λεω να δοκιμάσω Motorex formula 4t semi-synthetic 10w40 τωρα για χειμώνα και βλέπουμε. Μου χει σπασει τα νευρα αυτη η κατανάλωση και ιδιαίτερα γιατι η κοπελιά μυρίζει σαν καμμενη τηγανιτη πατάτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki D-Tracker Ducati Diavel

παιδες για πειτε και εσεις μια γνωμη,

θελω να αλλαξω τα λαδακια στο cbrακι μου τωρα εχω βαλει belray 10-40 ημισυνθετικο αλλα μετα τα πρωτα 2000 χλμ αρχιζει και γρατζουνανε οι ταχητυτες και ετσι ελεγα να βαλω κανενα προσθετο τυπου Da Vinci X-1R αλλα το ειπα κ στο μηχανικο μου και μου ειπε να βαλουμε full συνθετικα 10-50 Belray παλι.

Απο οσο ξερω αν βαλεις συνθετικα, δεν κανει μετα να ξαναεπιστρεψεις στα ημισυνθετικα ή σε ορυκτελαιο.

ΕΝΤΙΤ: Μηπως ξερει κανεις να μου πει τι λαδακια να βαζω κι εγω στο Τρακτερακι μου? Ακουγεται πολυ η καδενα κτλπ και το λυπαμαι (ειτε ειναι παλια ειτε βαζω καινουρια) Εχω δοκιμασει Castrol, Valvoline, και αλλη μια που δεν θυμαμαι). Αν εχετε οτιδηποτε να προτεινεται που ειναι καλο, μην σας σκαλωσει η τιμη, εξοπλισμο και λαδια ειναι τα μονα πραγματα που δεν με νοιαζει ποσο εχουν.

Τροποποιήθηκε από τον Technician J

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Βάλε Torco 20W-50 από Λαμπριανίδη (εισαγωγέας)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki D-Tracker Ducati Diavel

@ALX Χα, θα τα δοκιμασω φιλτατε!!!!! Και θα σε πω! Ο Λαμπριανιδης ειναι αυτος που φερνει και αυτο το περιεργο-υγρο-λιπαντικο-που-ανασταινει-αλογα-και-μειωνει-πολυ-τις-τριβες απο το Αμερικα?!

ΕΝΤΙΤ: 20 για χειμωνα δεν πειραζει?

Τροποποιήθηκε από τον Technician J

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Ναι σε μαυρο μπουκαλι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda steed

Δημοσιεύτηκε

Για σας παιδες.νεος και εγω στο φορουμ.

Βλεπω πως αρκετοι απο σας κατεχουν περι λαδιου και θα θελα αν μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας.

πρεπει να αλαξω λαδι στη μηχανη μου(steed 600 του 1993).ανοιγω λοιπον το manual και το μονο που γραφει ειναι:

HONDA 4 stroke oil or equiveland APIservice classification SE or SF.

VISCOSITY:SAE 10W-40

Δεν αναφερει πουθενα οτι πρεπει να του βαλω motorcycle oil.αν δηλαδη του βαλω λαδι αυτοκινιτου με τισ παραπανω προδιαγραφες ειμαι καλιμενος η θα πατιναρι?

ο κηνητηρασ πριν 20.000χλμ επισκευαστικε για δευτερη φορα και το λαδι που ειχε οταν εσπασε το πιστονι ηταν castrol 10w-40 POWER1 GPS 4T με API SJ JASO MA2.

ισως ο κινητηρας αυτος να μην αντεχει με λαδι ψηλων προδιαγραφων kai na moy spase to pistoni η απλα να ηταν συμπτοση.

Μετα την επισκευη εβαζα valviline durablend 10w40 API SG JASO MA το οποιο ομως κοστιζει 8 ευρο το λιτρο.

τωρα σκεφτομε να βαλω λαδι αυτοκινητου που κοστιζει 4 ευρο το λιτρο με προδιαγραφες API SF.

Εσεις τι λετε βρε παιδια τι να λαδι να παρω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σαφώς και σου λέει να βάλεις μοτοσυκλετιστικό λάδι...γράφει classification SE or SF

Τώρα μου φαίνεται έχει φτάσει στο SΜ το classification. Αυτοκινητόλαδο δεν υπάρχει με SF προδιαγραφές...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XLR 250 Baja (250cc) Honda VFR400Z

Δημοσιεύτηκε

Για σας παιδες.νεος και εγω στο φορουμ.

Βλεπω πως αρκετοι απο σας κατεχουν περι λαδιου και θα θελα αν μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας.

πρεπει να αλαξω λαδι στη μηχανη μου(steed 600 του 1993).ανοιγω λοιπον το manual και το μονο που γραφει ειναι:

HONDA 4 stroke oil or equiveland APIservice classification SE or SF.

VISCOSITY:SAE 10W-40

Δεν αναφερει πουθενα οτι πρεπει να του βαλω motorcycle oil.αν δηλαδη του βαλω λαδι αυτοκινιτου με τισ παραπανω προδιαγραφες ειμαι καλιμενος η θα πατιναρι?

ο κηνητηρασ πριν 20.000χλμ επισκευαστικε για δευτερη φορα και το λαδι που ειχε οταν εσπασε το πιστονι ηταν castrol 10w-40 POWER1 GPS 4T με API SJ JASO MA2.

ισως ο κινητηρας αυτος να μην αντεχει με λαδι ψηλων προδιαγραφων kai na moy spase to pistoni η απλα να ηταν συμπτοση.

Μετα την επισκευη εβαζα valviline durablend 10w40 API SG JASO MA το οποιο ομως κοστιζει 8 ευρο το λιτρο.

τωρα σκεφτομε να βαλω λαδι αυτοκινητου που κοστιζει 4 ευρο το λιτρο με προδιαγραφες API SF.

Εσεις τι λετε βρε παιδια τι να λαδι να παρω?

Τα λάδια αυτοκίνητων δεν τα βάζουμε σε μηχανές.Βάλε ο,τι προδιαγραφές ορίζει το manual σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda steed

Δημοσιεύτηκε

Σαφώς και σου λέει να βάλεις μοτοσυκλετιστικό λάδι...γράφει classification SE or SF

Τώρα μου φαίνεται έχει φτάσει στο SΜ το classification. Αυτοκινητόλαδο δεν υπάρχει με SF προδιαγραφές...

Σας ευχαριστω παιδια για τη ανταποκριση,

ειπαρχει λαδι αυτοκινηνιτου με προδιαγραφες SF.ειναι της kroon και ειναι αυτο που σκεφτομαι να βαλω(επισυναπτετε η ιστοσελιδα).

αν δεν κανει να βαλω λαδι αυτοκινινιτου, τοτε πια η διαφορα του λαδιου μηχανησ με προδιαγραφεσ sf με το λαδι αυτοκινητου με προδιαγραφεσ sf?

http://www.kroon-oil.com/en/products/catalogue/seg_aut/krmo/58/car-light-transport/kroon-oil-motoroils/super-multigrade-20w-50/tab-specificaties/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Σας ευχαριστω παιδια για τη ανταποκριση,

ειπαρχει λαδι αυτοκινηνιτου με προδιαγραφες SF.ειναι της kroon και ειναι αυτο που σκεφτομαι να βαλω(επισυναπτετε η ιστοσελιδα).

αν δεν κανει να βαλω λαδι αυτοκινινιτου, τοτε πια η διαφορα του λαδιου μηχανησ με προδιαγραφεσ sf με το λαδι αυτοκινητου με προδιαγραφεσ sf?

http://www.kroon-oil...-specificaties/

Το '93, υπήρχε σαν προδιαγραφή.

Πλέον όχι.

Αυτό δεν σημαίνει ότι πλέον δεν υπάρχουν λάδια για σενα...

Απλά, υπερκαλύπτονται καθε τόσο με καινούργιες προδιαγραφες, που ικανοποιούν ΚΑΙ τις προηγούμενες.

Βρες 1 καλό λάδι ιξώδους 10w/40, και βάλε το.

Δες εδω, είναι οι κατηγορίες.

obsolete = καταργηθηκε πλέον.

Θα διαπιστωσεις ότι η SA είναι απο την δεκαετία.......'30 ! :shock:

η SJ ίσχυσε απο 2001 εως 2004.

Πλέον πάει για κατάργηση και αυτή.

Μπήκαμε στην SN.

Λάδια οχηματων, ειναι ακατάλληλα για μοτό.

Ο λόγος είναι τα περιεχόμενα πρόσθετα που εχουν τα δικά μας, λόγω συνύπαρξης του κιβωτίου ταχυτητων ΜΕΣΑ στο μοτέρ.

Και άλλοι λόγοι, οπως άλλες στροφες λειτουργίας, άλλες θερμοκρασίες κλπ.

Δες το τόπικ απο την αρχή. :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW GS 1200 ADV Ducati MULTISTRADA (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα παρακατω τα εχει δοκιμασει η ακουσει κανεις ?Σε κατι φορουμ αυτ/των γραφουν οτι ειναι πολυ καλα,απο Γερμανια

http://www.autoparts...13&productID=60

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Θα πρέπει να πληροί και το JASO MA standard αφού έχεις υγρό συμπλέκτη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda steed

Δημοσιεύτηκε

βρε παιδια αφου ακομι κηκλοφορουν λαδια παλιων προδιαγραφων οπωσ το API SF. και ρωταω παλι, πια η διαφορα του λαδιου μηχανησ με προδιαγραφεσAPI sf με το λαδι αυτοκινητου με προδιαγραφεσAPI sf?δεν περιεχουν και τα δυο τα ιδια συστατικα?τοτε γιατι να μην κανει το αυτοκινητολαδο να μπει σε μηχανη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XLR 250 Baja (250cc) Honda VFR400Z

Δημοσιεύτηκε

βρε παιδια αφου ακομι κηκλοφορουν λαδια παλιων προδιαγραφων οπωσ το API SF. και ρωταω παλι, πια η διαφορα του λαδιου μηχανησ με προδιαγραφεσAPI sf με το λαδι αυτοκινητου με προδιαγραφεσAPI sf?δεν περιεχουν και τα δυο τα ιδια συστατικα?τοτε γιατι να μην κανει το αυτοκινητολαδο να μπει σε μηχανη?

H απάντηση δώθηκε ήδη.Παραθέτω post του Oldman απο το moto.gr:

Πριν περάσουμε στις Προδιαγραφές που έχουν (ή πρέπει να έχουν..) τα λάδια που βάζουμε στο μηχανάκι μας, ας δούμε αν ΟΝΤΩΣ υπάρχουν τέτοια....

Στην ΒΑΣΙΚΗ τους σύνθεση, τα λιπαντικά τετράχρονων κινητήρων για αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες είναι ΙΔΙΑ !!!

Διαφέρουν, κατά την εκτίμηση κάθε κατασκευαστή, στην ιδιαίτερη ποσότητα για κάποιο πρόσθετο ώστε το τελικό λάδι να ανταποκρίνεται στις συνθήκες λειτουργίας μιας μοτοσυκλέτας.

Τα μηχανάκια μας (στην συντριπτική τους πλειοψηφία..) :

α) Έχουν πολύ περισσότερη ιπποδύναμη από ένα αυτοκίνητο ίδιου κυβισμού και δουλεύουν σε πολύ περισσότερες στροφές...

β) Συνήθως με το ίδιο λάδι λιπαίνεται και το κιβώτιο ταχυτήτων, σε αντίθεση με τα αυτοκίνητα...

γ) Λιπαίνεται και ο συμλέκτης...

Οι παραπάνω (βασικοί) λόγοι απαιτούν κυρίως περισσότερο και καλύτερης ποιότητας Αντιτριβικό και Υψηλής Πίεσης πρόσθετο.

Τα αυξημένα καθήκοντα του λαδιού στο κιβώτιο ταχυτήτων και τον συμπλέκτη χρειάζονται και Αντιαφριστικά αλλά και Απορρυπαντικά και Διασκορπιστικά πρόσθετα, αφού ειδικά ο υγρός συμπλέκτης είναι συνεχής πηγή δημιουργίας "σωματιδίων" που "ξεκολλάνε" από τους τριβόμενους μεταξύ τους δίσκους !!!

Οι λόγοι αυτοί οδηγήσαν, εκτός από τις παραδοσιακές εταιρίες κατασκευής λιπαντικών για moto, ΟΛΕΣ τις εταιρίες πετρελαιοειδών να προσφέρουν ειδική σειρά λιπαντικών για μοτοσυκλέτες.

Υποθέτω ότι, εδώ και αρκετά χρόνια, θεωρείται δεδομένο το ότι

Πρέπει να χρησιμοποιούμε λιπαντικά ΕΙΔΙΚΑ για moto στο μηχανάκι μας.

Και όσο πιο πολύ "μηχανάκι" είναι το μηχανάκι μας, τόσο πιο εξειδικευμένο λιπαντικό πρέπει να βάζουμε !!!

Επιπλέον, υπάρχει και ένας ακόμη σοβαρός λόγος, που σχετίζεται με τις εξελίξεις στην τεχνολογία των αυτοκινήτων και δεν είναι άλλος από τον Καταλύτη.

Όλα τα αυτοκίνητα πλέον σχεδιάζονται για λειτουργία με καταλυτικούς μετατροπείς (δεν θα ήθελα να μπούμε σε λεπτομέρειες -τουλάχιστον επί του παρόντος - αλλά οι "όποιοι" καταλύτες φέρονται να διαθέτουν οι μοτοσυκλέτες ΔΕΝ έχουν καμία σχέση με αυτούς των αυτοκινήτων - από την πλευρά που μας ενδιαφέρει...).

Το υλικό που χρησιμοποιείται στους καταλύτες των αυτοκινήτων ΔΕΝ θα επιζούσε και πολύ αντιμέτωπο με τον Φώσφορο (και λιγότερο με τον Ψευδάργυρο) που είναι Βασικό στοιχείο στα Αντιτριβικά πρόσθετα, όπως το ZDDP (Διαλκυλικός ΔιθειοΦωσφορούχος Ψευδάργυρος).

Αποτέλεσμα είναι ο περιορισμός του Φωσφόρου στα λιπαντικά για αυτοκίνητα (και η "γνωστή" ιστορία με τις ενστάσεις της BMW σχετικά με την μείωσή του στην προδιαγραφή SJ της API...).

Οι μοτοσυκλέτες ΔΕΝ έχουν τέτοιους περιορισμούς (μέχρι στιγμής...), οπότε η χρήση τέτοιων αποτελεσματικών πρόσθετων είναι "ανεμπόδιστη" !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Ακόμη άλλος ένας λόγος είναι ότι κατα την διάρκεια της λειτουργείας το λάδι πρέπει να διατηρήσει οσο πιο σταθερό γινεται το ιξώδες του. Τα αυτοκίνητα δουλεύουν σε πολύ χαμηλό εύρος στροφών, οι μηχανές όχι, οπότε έχεις άλλες τριβές και θερμοκρασίες. Το αποτέλεσμα ειναι περισσότερα πρόσθετα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα