Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
teo_gr

Νέος οδηγός

36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

xjr

Δημοσιεύτηκε

Ερώτηση πρώτη : Είναι πράγματι τόσο κουραστικός ο συμπλέκτης για μέσα στην πόλη .

οχι.

Ερώτηση δεύτερη : Έχετε κάτι να μου προτείνεται για πρώτη μηχανή ; Θα κινούμαι εντός πόλης περισσότερο και με νοιάζει να πέρνει και καμια βαλιτσούλα πίσω. Για τα πρακτικά να τονίσω οτι είμαι 1,90 100κιλά

κοιτα τα κυβικα της μηχανης να ειναι ιδια με τα δικα σου. οποτε καλυτερα ασε 125/250

κανα cb400 σαν αυτο που θα κανεις μαθημα η το cb500 ειναι τελεια για πρωτα.

Ερώτηση τρίτη : Γνωρίζετε αμα βγαίνει η CBF 250 με την μάσκα της τελευταίας CBF125

οχι δε υπαρχει τετοιο πραγμα.

Οποιεςδήποτε άλλες συμβουλές και υποδείξεις , καλοδεχούμενες . Καλώς σας βρήκα !

καλος ηρθες. :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Επισης θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης.βγαζω διπλωμα για 125cc θα μπορω να οδηγησω το δικο μου μηχανακι?

ΦΥΣΙΚΑ! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

8 χρόνια μετά επανέρχομαι. Πρώτον για να πω την εμπειρία μου και δεύτερον να ξαναζητήσω τα φώτα σας. 

Πρώτον λοιπόν 2 μήνες μετα το αρχικό ποστ πήγα και ερωτεύτηκα μια Aprilia Pegaso 650 (με τις μπλε τις ζαντούλες) ο κεραυνοβόλος έρωτας με έκανε να την αγοράσω άμεσα , 2ο χέρι απο μαγαζί. Ξέρω ξέρω ήμουν μικρός και άμυαλος.

Πέτυχα στις εξετάσεις και πήρα δίπλωμα για μεγάλη μηχανή. Ο φόβος μου πρώτη φορά που την καβάλησα δε λέγεται. Δεν μπορούσα με τίποτα να συγχρονίσω τα χέρια μου για τον συμπλέκτη αλλα και τα πόδια μου στο ποδόφρενο σε συνδιασμό με 200 κιλά που δεν μπορούσα να κουμαντάρω σε χαμηλές ταχύτητες. Παρόλα αυτα την κράτησα με μέτρια χρήση (2 φορές την εβδομάδα) για 1 χρόνο. Η αλήθεια είναι οτι δε με βόλεψε. Ούτε ο συμπλέκτης, ούτε ο όγκος της μηχανής. Αυτό που κακώς δεν είχα αναφέρει εξ αρχής είναι οτι λόγω της δουλειάς μου (που παραμένει ίδια απο τότε) , λογιστής, χρειάζεται να γυρνάω αρκετά μέσα στην πόλη. 
Η μηχανή πουλήθηκε με χαρά (αφού δεν έχασα πάρα πολλά χρήματα) αλλα και με ντροπή καθως τα λάστιχα του super motard στα πλαϊνα ήταν άφθαρτα. 
Όπως ήταν αναμενόμενο λοιπόν είχα και το ανάλογα γελίο ατύχημα μια ωραία πρωία όταν δεν κατάφερα να ακινητοποιησω την μηχανή σε ένα ξαφνικό σταμάτημα του μπροστινου αυτοκινήτου, με αποτέλεσμα να σκάσω στο πίσω μέρος με 20 χλμ/ωρα. (ανάθεμα τα ποδόφρενα και τις αναλογίες πίεσης με το χειρός)
Εκεί εκτίμησα τον εξοπλισμό που είχα αγοράσει μαζί με την μηχανή. 
Όπως φανταζεστε λοιπόν, το φοβήθηκα και σιγά σιγά το παράτησα και προτίμησα το αμαξάκι μου. Το μόνο που μου έμεινε να θυμίζει είναι ενα SHOEI κράνος και ενα μπουφάν.

Τα χρόνια πέρασαν εγώ έφτασα 33 και δεν ξανακαβάλησα. Αλλα η ανάγκη για γρήγορη μετακίνηση παραμένει ίδια. Έρχομαι λοιπόν τώρα και λεω. Για οχι ενα σκούτερ; Με την άνεση του, αυτόματο, με τους χώρους του και τα νορμαλ κυβικά του για μεσα στην πόλη. Γιατί το απέκλεισα εξαρχής;

Και έρχομαι πάλι (με την ουρά κάτω απ τα σκέλια) και με τα ίδια κριτήρια (ακόμα θεωρώ πως είμαι τελείως άπειρος) να ρωτήσω για τα σκούτερ της Kymco πχ. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι όπως το People ή το Xciting (κοιτάω για 200-300 cc MAX) για παράδειγμα; 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω η ιστορία μου να βοηθήσει κάποιον πιτσιρικά, όπως εγω τότε, να αποφασίσει τι θα αγοράσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

Φιλε αν εχεις τοσο μεγαλη δυσκολια να κανεις εστω τα βασικα μηπως γινεσαι επικινδυνος για τον εαυτο σου(και τους γυρω σου) με το να καβαλας?

Οκ οι περισσοτεροι αναβατες δεν ειναι "χεραδες", αλλα το να μη μπορεις να συγχρονισεις τα χερια σου με τα ποδια σου και να φρεναρεις με ασφαλεια ειναι απαγορευτικα προβληματα θα ελεγα.

Το scooter ναι μεν θα ειναι πιο ευκολο αλλα παλι σε δυο ροδες εισαι και παλι καθε λαθος το πληρωνεις.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος CptAngel έγραψε:

Φιλε αν εχεις τοσο μεγαλη δυσκολια να κανεις εστω τα βασικα μηπως γινεσαι επικινδυνος για τον εαυτο σου(και τους γυρω σου) με το να καβαλας?

Οκ οι περισσοτεροι αναβατες δεν ειναι "χεραδες", αλλα το να μη μπορεις να συγχρονισεις τα χερια σου με τα ποδια σου και να φρεναρεις με ασφαλεια ειναι απαγορευτικα προβληματα θα ελεγα.

Το scooter ναι μεν θα ειναι πιο ευκολο αλλα παλι σε δυο ροδες εισαι και παλι καθε λαθος το πληρωνεις.

Ναι οκ αυτο που ανέφερα περι συγχρονισμου κτλ ίσχυε τον πρωτο καιρό όταν ξαφνικά απο κει που δεν είχα οδηγήσει ΠΟΤΕ ανέβηκα σε μονοκύλινδρο 650 cc.... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 10 ώρες, το μέλος teo_gr έγραψε:

Ναι οκ αυτο που ανέφερα περι συγχρονισμου κτλ ίσχυε τον πρωτο καιρό όταν ξαφνικά απο κει που δεν είχα οδηγήσει ΠΟΤΕ ανέβηκα σε μονοκύλινδρο 650 cc.... 

Πως δεν ειχες οδηγησει ποτε. Το διπλωμα πως το πηρες? Ακομα και με παπι να εδωσες ειχε συμπλεκτη που επρεπε να μαθεις που ειναι ιδιος ο,τι και να καβαλας. Το ιδιο και με το πισω φρενο. Επισης με πηγασο ξεκινησες οχι κανα πυραυλο η κανα τεραστιο η υπερβολικα ψηλο μηχανακι.

Σε καθε περιπτωση ειπες οτι επεσες μετα επειδη δε μπορεσες να φρεναρεις σωστα και ξενερωσες/φοβηθηκες και το παρατησες για πολυ καιρο.

Οποτε καταληξαμε οτι δεν τα καταφερες και γι' αυτό το αφησες.

Αν ισχυει κατι αλλο και τελικα νιωθεις οτι το 'χεις, οκ, αλλα δεν έγραψες αυτο(εκτος αν μου διαφευγει κατι).

Αν λοιπον εισαι οκ τοτε μια χαρα ειναι το scooter για να κανεις τις δουλειες σου.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος CptAngel έγραψε:

Πως δεν ειχες οδηγησει ποτε. Το διπλωμα πως το πηρες? Ακομα και με παπι να εδωσες ειχε συμπλεκτη που επρεπε να μαθεις που ειναι ιδιος ο,τι και να καβαλας. Το ιδιο και με το πισω φρενο. Επισης με πηγασο ξεκινησες οχι κανα πυραυλο η κανα τεραστιο η υπερβολικα ψηλο μηχανακι.

Σε καθε περιπτωση ειπες οτι επεσες μετα επειδη δε μπορεσες να φρεναρεις σωστα και ξενερωσες/φοβηθηκες και το παρατησες για πολυ καιρο.

Οποτε καταληξαμε οτι δεν τα καταφερες και γι' αυτό το αφησες.

Αν ισχυει κατι αλλο και τελικα νιωθεις οτι το 'χεις, οκ, αλλα δεν έγραψες αυτο(εκτος αν μου διαφευγει κατι).

Αν λοιπον εισαι οκ τοτε μια χαρα ειναι το scooter για να κανεις τις δουλειες σου.

Μπορεί να ακούστηκε υπερβολικό το "ποτέ" αλλα προφανώς και δεν θεωρώ τα μαθήματα στην σχολή εμπειρία οδήγησης. Όταν είπα στον δάσκαλο οτι ήμουν άσχετος με ανέβασε σε ενα cbf 125 και είδε οτι μπορώ. Απο το 2ο μάθημα είχα το CB 400. Παρόλα αυτά αλίμονο αν η επιτυχία στις εξετάσεις σημαίνει οτι ξέρεις να οδηγείς μηχανή (ειδικά σε συνθήκες πόλης).
Την μηχανή την κράτησα 1 χρόνο και πήγαινα αρκετά καλά. Απλά όπως και οι νέοι οδηγοι με το αμάξι, ε μια στην ανηφόρα δυσκολευόμουν να την ξεκινήσω, μια που δεν ήξερα πως να φρενάρω τόσο ωστε να μην μπλοκάρω τροχούς και πέσω. Και μπορώ να πω οτι ήταν περισσότερο θέμα αυτοπεποίθησης γιατί όταν έπεσα είχα νευριάσει τόσο με τον εαυτό μου που μετά την πήγαινα αέρα για ενα διάστημα. 

Πιστεύω οτι τώρα θα μπορέσω γιατί ξέρω καλύτερα τι θέλω και πήρα και την πρώτη κρυάδα. Για αυτό λοιπόν πάω για ενα μεταχειρισμένο σκούτερ ελαφρύ κατα προτίμηση για να μπορέσω να του πάρω τον αέρα.
Έχεις να μου προτείνεις κάτι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Honda CB1000R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Από σκούτερ δεν γνωρίζω για να σου πω, αλλά με βάση τα λεγόμενα σου δεν θα κοιτούσα τίποτα που δεν έχει ABS.

Θα σε σώσει από πολλά και θα σου φύγει και ο φόβος, με την προυπόθεση ότι δεν κάνεις καμία χαζομάρα και φρενάρεις υπό κλίση ή πας με τόσα που και άγκυρες να έριχνες δεν την γλιτώνεις.

Επίσης σχολείο οδήγησης θα ήταν μια πάρα πολύ καλή επένδυση αλλά αυτό αφού βρεις πρώτα μηχανάκι και έχεις και τον εξοπλισμό προστασίας.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ! Ελπίζω να κάνω την σωστή επιλογή απο δω και πέρα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000FA (1000cc) SHOEI GT-AIR Δίας edition Honda CB1000R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 8/9/2017 at 5:26 ΠΜ, το μέλος teo_gr έγραψε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ! Ελπίζω να κάνω την σωστή επιλογή απο δω και πέρα!

:thumbsup1: Α και επίσης, ότι και να πάρεις, πήγαινε σε κανένα μεγάλο άδειο parking και κάνε εξάσκηση φρενάρισμα πανικού για να δεις πως αντιδρά και πόσο πολύ μπορείς να κόψεις (φρενάρει πιο γρήγορα από ότι νομίζεις) και καμία άσκηση για καλύτερο έλεγχο (οχταράκια κοιτάζοντας εκεί που θέλεις να πας και όχι ευθεία, επίσης το βλέμα σου να είναι πιο "ψηλά" στον ορίζοντα και όχι 4-5 μέτρα μπροστά από τον τροχό σου κτλ).

Αλλά κυρίως το φρενάρισμα είναι το 1ο που πρέπει να κάνεις για να σου φύγει και ο φόβος σιγά σιγά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος spyrosk42 έγραψε:

:thumbsup1: Α και επίσης, ότι και να πάρεις, πήγαινε σε κανένα μεγάλο άδειο parking και κάνε εξάσκηση φρενάρισμα πανικού για να δεις πως αντιδρά και πόσο πολύ μπορείς να κόψεις (φρενάρει πιο γρήγορα από ότι νομίζεις) και καμία άσκηση για καλύτερο έλεγχο (οχταράκια κοιτάζοντας εκεί που θέλεις να πας και όχι ευθεία, επίσης το βλέμα σου να είναι πιο "ψηλά" στον ορίζοντα και όχι 4-5 μέτρα μπροστά από τον τροχό σου κτλ).

Αλλά κυρίως το φρενάρισμα είναι το 1ο που πρέπει να κάνεις για να σου φύγει και ο φόβος σιγά σιγά.

Ναι αυτο το είχα σκοπό να το κάνω έτσι κι αλλιώς γιατί πρέπει να μου φύγει ο φοβος και να του "πάρω τον αέρα".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα
Sign in to follow this