Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
teo_gr

Νέος οδηγός

36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα παίδες ! Είμαι ο θοδωτής απο Θεσσαλονίκη και είμαι 24 χρονών.

Είμαι καινούργιος στο φόρουμ αλλά και στο άθλημα. Βρίσκομαι στη διαδικασία έκδοσης του διπλώματος .

Δεν έχω ΚΑΜΙΑ εμπειρία απο μηχανές (το τονίζω για να ξέρετε οτι είμαι τελείως άσχετος) , κάτι που έκανε τον δάσκαλο οδήγησης να γουρλώσει τα μάτια όταν του είπα οτι πάω για δίπλωμα μεγάλης μηχανής.

Καβάλησα λοιπόν για πρώτη φορά την εκπαιδευτική CBF125 , τελευταίο μοντέλο , κούκλα και μπορώ να πω οτι ακόμα και εγω εντυπωσιάστηκα με την οδήγηση μου. Έτσι λοιπόν το επόμενο μάθημα θα είναι με μια CB 400 super four ..

Ερώτηση πρώτη : Είναι πράγματι τόσο κουραστικός ο συμπλέκτης για μέσα στην πόλη . Γιατι να σας πω την αλήθεια κοιτούσα για σκούτερ αλλα όταν άλλαζα τις ταχύτητες στο CBF πως να το πω ... μου σηκώθηκε λίγο και αρχίζω να το σκέφτομαι σοβαρά για μηχανή με ταχύτητες .

Ερώτηση δεύτερη : Έχετε κάτι να μου προτείνεται για πρώτη μηχανή ; Θα κινούμαι εντός πόλης περισσότερο και με νοιάζει να πέρνει και καμια βαλιτσούλα πίσω. Για τα πρακτικά να τονίσω οτι είμαι 1,90 100κιλά

Ερώτηση τρίτη : Γνωρίζετε αμα βγαίνει η CBF 250 με την μάσκα της τελευταίας CBF125 ; Αφενός μου άρεσε πολύ περισσότερο η εμφάνιση της 125 αλλά τα 250cc είναι πιο γλυκά ..

Το βασικό σκεπτικό μου είναι το εξής : Χρειάζομαι μια μηχανή για ευκολότερη μετακίνηση , γούσταρα συμπλέκτη σαν αίσθηση , η CBF125 μου άρεσε πολύ αλλά νομίζω οτι είναι πολύ μικρή . Απ' την άλλη είναι πολύ φθηνή και όσο να ναι δε θα έχω πολλές τύψεις για τις όποιες ζημιές της προκαλέσω ως αρχάριος .

Οποιεςδήποτε άλλες συμβουλές και υποδείξεις , καλοδεχούμενες . Καλώς σας βρήκα !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki GSXR (1000cc) NSXT-R (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου, ότι και να πάρεις τώρα, μεταβατικό θα είναι.

Αλλά....(χεχε αυτά τα αλλά...)

Εάν πάρεις κάτι στα επίπεδα του 125, τότε θα χρειαστεί πολύ σύντομα να περάσεις σε κάτι άλλο, κάτι που το θεωρώ επικίνδυνο, μιάς και μπορεί να γλυκαθείς και να πας σε κάτι μεγάλο.

Ενώ το 250 ή ακόμη και 400, άμα έχεις και λίγο μυαλό μέσα στο κεφάλι, θα αργήσεις πολύ να το εξαντλήσεις, οπότε θα μάθεις πολύ περισσότερα πράγματα επάνω τους κι όταν μετά από μερικά χρόνια θα το έχεις πραγματικά εξαντλήσει, τότε θα περάσεις με σχετικά αρκετή ασφάλεια σε κάτι πιό μεγάλο.

Ειδικά αν μιλάμε για τετρακοσάρι, τότε θα έλεγα ότι είναι φοβερό σχολείο μιάς και έχει τις ίδιες γενικές αρχές με μιά μεγάλη στρητ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1 NAKED (1000cc) Ducati DIABLO 666 (TURBOcc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε Θοδωρή καλώς μας ήλθες!

Λακωνικά απαντώ γιατί έπεσε δουλειά σήμερις!

1.Ο συμπλέκτης ΔΕΝ είναι κουραστικός στην πόλη! Δεν είναι τόσο άνετο όσο το αυτόματο αλλά το συνηθίζεις γρήγορα και δεν σε απασχολεί! Γνώμη μου ΜΗΝ πάρεις σκούτερ.

2. Πάρε πάνω απο 250 κυβικά ένα μεταχειρισμένο για αρχή και βλέπεις ! Ένα CB 400 που θα έχεις κάνει και μαθηματάκια και θα το έχεις συνηθίσει είναι ότι πρέπει!

3. Δεν βγαίνει μάσκα για το 250!

Αυτά τα ολίγα για αρχή και μιλάμε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha WR-250R Marushin

Δημοσιεύτηκε

Καλώς το φίλο. Στο μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι πως ο συμπλέκτης στην πόλη δεν είναι δύσκολος. Αφού σ'αρέσει κιόλας, no fucking problem!

τα υπόλοιπα ας στα πούνε οι έμπειροι, όχι οι έμποροι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet2007 Honda

Δημοσιεύτηκε

Κατ'αρχήν καλως ήρθες! Κι εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μοτό με συμπλέκτη, μή σ'απασχολεί, θα τον συνηθήσεις πολύ γρήγορα!

Τα 125 σύντομα θα σου φανούν λίγα. Ότι και να αποφασίσεις, καλά χιλιόμετρα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 RC8 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

άσε τα στριτ στην άκρη.. τσίμπα ένα suzuki 400 drz σε μοτάρντ.. σχολείο, τέλος._

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ6 Fazer Shoei Raid II Triumph Street Triple (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Ερώτηση πρώτη : Είναι πράγματι τόσο κουραστικός ο συμπλέκτης για μέσα στην πόλη

Οχι. Θα το συνηθίσεις σε δυο-τρεις μέρες! :)

Ερώτηση τρίτη : Γνωρίζετε αμα βγαίνει η CBF 250 με την μάσκα της τελευταίας CBF125 ;

Οχι, αλλά θα μπορούσες να βάλεις μία aftermarket ζελατίνα. Βέβαια δε θα είναι καθόλου το ίδιο...

Εγώ όταν αγόρασα τη CBF250 μου μεταχειρισμένη, ήταν όπως στις φωτό. (Αλλά την έκανα γυμνή πάλι).

post-7797-1239390154_thumb.jpg

post-7797-1239390164_thumb.jpg

post-7797-1239390173_thumb.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές παίδες ! Θα τις επεξεργαστώ καταλλήλως και θα πράξω αναλόγως ! Όποιος θα 'θελε να συμπληρώσει κάτι , ευπρόσδεκτος !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki XF650-Freewind Nolan N84 N-Com

Δημοσιεύτηκε

Καλώς ήρθες.

Στήν ίδια φάση βρέθηκα κι εγώ πριν 1 χρόνο. Λέω τέλος, θα πάρω μότο. Μου πέταξαν τα κλειδιά της CB στη σχολή.

Αφού είδα οτι τα καταφέρνω, ξέχασα τα 250άρια και πήγα στη κατηγορία που αγαπάω dual purpose ή on/off.

Και βρήκα μια μότο μεγάλη σε cc αλλά ευκολοδήγητη, καλοζυγισμένη, γκάζι και ροπή που δεν τρομάζουν τον αρχάριο.Προβληματίστηκα αλλά...την ήθελα, τη ποθούσα.

Μέχρι τώρα όλα καλά. Και ταξίδι στην ΕΟ και πόλη, βουνά, λαγκάδια.

Γιατί δεν κοιτάς και εσύ σε καμιά μοτο-σχολείο όπως XT, Pegaso, F650GS (το μονοκύλινδρο), KLE ή XF650?

Με σύνεση και μυαλό, χαλαρό δεξί χέρι και practice στα φρένα πιστέυω οτι μια χαρά θα είσαι. Και θα μπορεί να σε πάει όπου ονειρεύεσαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

άσε τα στριτ στην άκρη.. τσίμπα ένα suzuki 400 drz σε μοτάρντ.. σχολείο, τέλος._

:_thumbsup: (Και οχι απαραιτητα μοταρντ.. ;) )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Απλά δε ξέρω γιατί αλλά δε με τραβάνε τόσο τα enduro/motard ... Είμαι μάλλον fan του street.

Το κακό είναι οτι μεταξύ cbf250 (που τα βρίσκω λίγα) και 600cc (που δε ξέρω αν θα μπορέσω να τα καταφέρω) στην κατηγορία του street , δεν έχω βρει επιλογές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki er-6n

Δημοσιεύτηκε

Κοίτα λίγο το kawasaki er6n.Είναι πολύ εύκολο στην οδήγηση μες στην πόλη και πας και εκδρομούλες αξιοπρεπώς.

Είναι φτηνό ειδικά αν βρεις μεταχειρισμένο ή μοντέλο 2008 σε στοκ.

Έχει λίγη ροπή στις χαμηλές στροφές και αυτό θα σε βοηθήσει πολύ τώρα που μαζεύεις εμπειρίες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κοίτα λίγο το kawasaki er6n.Είναι πολύ εύκολο στην οδήγηση μες στην πόλη και πας και εκδρομούλες αξιοπρεπώς.

Είναι φτηνό ειδικά αν βρεις μεταχειρισμένο ή μοντέλο 2008 σε στοκ.

Έχει λίγη ροπή στις χαμηλές στροφές και αυτό θα σε βοηθήσει πολύ τώρα που μαζεύεις εμπειρίες.

Αδερφέ ήταν απ τα πρώτα που είδα να σου πω την αλήθεια .. Και το γυμνό και το F . Η αλήθεια είναι οτι και η τιμή του ήταν πολυ καλή ΑΛΛΑ παρατήρησα κάτι που με προβλημάτισε ... Δεν είδα ΟΥΤΕ ΕΝΑ στο δρόμο τόσο καιρό ! Ψέμματα είδα ενα στην Ανω Πόλη εδω και 3 μήνες. Δεν είναι οτι θέλω μηχανή "σούπα" αλλά για να μην το παίρνει κανείς , σκέφτηκα , κατι στραβό θα έχει .

Κάποιος μου είπε οτι Kawasaki δεν είναι και πολύ καλές "Πολλά γράμματα , πολλά προβλήματα" :P Μου τόνισε και την διαχρονικότητα λέγοντας "CBR1000 του '95 βλέπεις ακόμα στο δρόμο , kawasaki οχι ." . Τώρα θα μου πεις ο καθένας λεει το μακρύ και το κοντό του , οι hondaκιδές λένε για τις kawa , οι yamahaκιδές για τις honda και πάει λέγοντας. Το μόνο σίγουρα διαπιστωμένο και απο εμένα τον ιδιο είναι η χαμηλή μεταπώληση της Kawasaki.

Κάποιος άλλος μου είπε οτι η er είναι πολύ μικρη για τα κυβικά μου (1,90) και οτι δε θα χωράω... Απόψεις είναι αυτές αλλά η αλήθεια είναι οτι με προβληματίζουν όσα ακούω γιατί δεν έχω εμπειρία στο θέμα.

Παρακαλώ κύριοι τα φώτα σας ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki er-6n

Δημοσιεύτηκε

Η συγκεκριμένη μηχανή είναι κυρίως για αρχάριους όπως ήμουν και εγώ όταν το αγόρασα.

Οδηγούσα 12 χρονια παπί και η εμπειρία μου από μεγάλες μηχανές ήταν ελάχιστη.

Σαφώς τώρα προτιμάω κάτι με περισσότερη προστασία από τον άνεμο,να πατάει περισσότερο χώμα,

πιο μαλακή σέλα κ.τ.λ.

Λογικό είναι μια τέτοια μηχανή να μην έχει επιτυχία σε έμπειρους οδηγούς

που ξέρουν τι ζητούν από μια μηχανή.Συνεπώς η μεταπωλητική της αξία είναι χαμηλή.

Όσο για το ότι δεν χωράς είναι μεγάλη κοτσάνα. :lol: :lol: :lol:

Κάνε πιο συγκεκριμένα σχόλια στο τι θέλεις ώστε να ακούσεις

πιο σωστές προτάσεις.Τι ζητάς από τη μηχανή;Άνεση;Ταχύτητα;Κίνηση μες στην πόλη;Ταξίδια;Χώμα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere AFX FX-41 DS

Δημοσιεύτηκε

:_thumbsup: (Και οχι απαραιτητα μοταρντ.. ;) )

Οι αρχαιοτεροι μιλησαν !

Τι περιμενεις να σου πω εγω... DrZ να'ναι και οτι να'ναι ! Αν ειναι και 'Ε με πινακιδα ακομη καλυτερα !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σήμερα πέρασα τυχαία και είδα το XJ6 Diversion της Yamaha το οποίο μπορώ να πω οτι μου άρεσε πολύ . 78ps ότι πρέπει , Yamaha , και κουκλί.

Νομίζω οτι είμαι κοντά στον τερματισμό της αναζήτησης . Θα ήθελα την άποψη σας , ανάμεσα στην Kawasaki er-6f και στην Yamaha XJ6 Diversion ποιά θα διαλέγατε ; Με ABS ή χωρίς ;

Κριτήρια επιλογής :

-Πρώτη μηχανή (Απειρία )

-Μεταπώληση

-Κόστος συντήρησης

-Κίνηση στην πόλη και μικρές αποδράσεις (πιο πολύ εντός πόλης)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki er-6n

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θα προτιμούσα τον τετρακύλινδρο κινητήρα της Yamaha.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda GLX Yamaha XTX (660cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω θα'θελα να σε καλωσορισω στην παρεα μας, να σου ευχηθω καλη επιτυχια στην αποκτηση του διπλωματος και οσο για την μηχανη ας σου πουν οι πιο εμπειροι σ'αυτο το θεμα! Παντως οτι κι αν παρεις τελικα, καλοταξιδο να'ναι και ευχομαι πολλες και ασφαλεις βολτες!!! ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μήπως να έκανα το δίλημμα τρίλημμα ; Να βάλω στο παιχνίδι και την Suziki Gladius 650 ??? Ε ναι λοιπόν.. Αυτές οι 3 , τελός !!! :)

Υγ. Καλώς σας βρήκα και εγώ !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 RC8 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Νομίζω ότι ετοιμάζεσαι να κάνεις λάθος.. και τι δεν θα έδινα για να πάω πίσω και να μην πάρω το fazer..

Δεν έχει πολύ σημασία αν σε φτιάχνει εμφανισιακά η όχι.. πάρε ένα ελαφρύ μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο για πρώτο μηχανάκι. Κράτα το ένα χρόνο και μετά αγόρασε ότι θες. Όποιο και να διαλέξεις, όταν ανέβεις επάνω θα τα ξεχάσεις όλα από την καύλα.. απλά με τα μεν θα μάθεις να οδηγάς.. με τα δε.. πιο δύσκολα :D

Σήμερα πέρασα τυχαία και είδα το XJ6 Diversion της Yamaha το οποίο μπορώ να πω οτι μου άρεσε πολύ . 78ps ότι πρέπει , Yamaha , και κουκλί.

Νομίζω οτι είμαι κοντά στον τερματισμό της αναζήτησης . Θα ήθελα την άποψη σας , ανάμεσα στην Kawasaki er-6f και στην Yamaha XJ6 Diversion ποιά θα διαλέγατε ; Με ABS ή χωρίς ;

Κριτήρια επιλογής :

-Πρώτη μηχανή (Απειρία )

-Μεταπώληση

-Κόστος συντήρησης

-Κίνηση στην πόλη και μικρές αποδράσεις (πιο πολύ εντός πόλης)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Νομίζω ότι ετοιμάζεσαι να κάνεις λάθος.. και τι δεν θα έδινα για να πάω πίσω και να μην πάρω το fazer..

Δεν έχει πολύ σημασία αν σε φτιάχνει εμφανισιακά η όχι.. πάρε ένα ελαφρύ μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο για πρώτο μηχανάκι. Κράτα το ένα χρόνο και μετά αγόρασε ότι θες. Όποιο και να διαλέξεις, όταν ανέβεις επάνω θα τα ξεχάσεις όλα από την καύλα.. απλά με τα μεν θα μάθεις να οδηγάς.. με τα δε.. πιο δύσκολα :D

Αν κατανοητό αυτό που λες και σωστό απλά αν πάρω τώρα κάτι άλλο , το οποίο φυσικά θα χάσει στη μεταπώληση , δε θα έχω τα λεφτά σε ένα χρόνο για να πάρω κατι άλλο . Εκτός του οτι το θεωρώ τζάμπα λεφτά να πάρω κάτι το οποίο μπορεί να το βαρεθώ σε λίγους μήνες .

Δηλαδή πιστεύεις οτι είναι πολύ δύσκολο να μάθω να οδηγώ σε μια απο τις προαναφερθείσες ; Νόμιζα οτι είναι καλές αυτες οι 3 για νέους οδηγούς (μέτριες αποδόσεις) , για αυτό και δεν τις προτιμούν οι περισσότεροι που ξέρουν να οδηγούν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki er-6n

Δημοσιεύτηκε

Το gladius μπερδεύει λίγο τα πράγματα γιατί δεν βγαίνει σε έκδοση με fairing.Αντίθετα τόσο το er6 όσο και το xj6 βγαίνουν και σε γυμνή και σε fairing έκδοση.

Μάλιστα το gladius θεωρείται στο εξωτερικό το καλύτερο για νέους οδηγούς.

Να ξέρεις ότι το γυμνό βολεύει καλύτερα εντός πόλης.

Την μοναδική φορά που οδήγησα μοτοσυκλέτα με fairing πάντως,με δυσκόλευαν οι στροφές μέσα στην πόλη,διότι το fairing παραμένει σταθερό ενώ στρίβεις το τιμόνι.

Το παπί αφήνει κουσούρια βλέπεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer Shoei X-Eleven Yamaha R1 (2008) (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε Θοδωρή καλώς μας ήλθες!

Λακωνικά απαντώ γιατί έπεσε δουλειά σήμερις!

1.Ο συμπλέκτης ΔΕΝ είναι κουραστικός στην πόλη! Δεν είναι τόσο άνετο όσο το αυτόματο αλλά το συνηθίζεις γρήγορα και δεν σε απασχολεί! Γνώμη μου ΜΗΝ πάρεις σκούτερ.

2. Πάρε πάνω απο 250 κυβικά ένα μεταχειρισμένο για αρχή και βλέπεις ! Ένα CB 400 που θα έχεις κάνει και μαθηματάκια και θα το έχεις συνηθίσει είναι ότι πρέπει!

3. Δεν βγαίνει μάσκα για το 250!

Αυτά τα ολίγα για αρχή και μιλάμε!

Νομίζω τα είπε όλα.

+600 :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha crypton x Kawasaki zzr (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

γεια σας ρε μαγκες.ειμαι καινουριος στο σαιτ και γενικως στης μηχανες.ειμαι 40 χρονων και για πρωτη φορα στη ζωη μου αποκτω το δικο μου μηχανακι.απο πολυ μικρος οδηγησα αυτοκινητα και απεκτησα δικο μου αυτοκινητο στα 21μου χρονια.ειχα λοιπον το μικροβιο του αυτοκινητου απο πολυ μικρος.ηξερα βεβαια να οδηγαω ολες της μηχανες απο φιλαρακια,αλλα ποτε μου δεν ειχα δικο μου.εφτασα και γω λοιπον στα 40μου να κατεβω απο το αυτοκινητο μιας και η κατασταση στους δρομους ειναι ανηποφωρη.χαιρομαι που εγινα μελος σ'αυτο το σαιτ και να ειστε σιγουροι ολοι σας οτι ακριβως επιδη ειμαι καινουριος στα μηχανακια θα σεβομαι καθε αποψη σας εστω και αν δεν ειναι σωστη.χαιρετω και παλι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha crypton x Kawasaki zzr (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Επισης θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης.βγαζω διπλωμα για 125cc θα μπορω να οδηγησω το δικο μου μηχανακι?

post-10562-1239796744_thumb.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα