575 μηνύματα σε αυτό το θέμα

EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

΄Μετα το ατυχημα με το XT 250T δεν ειχα μηχανακι και ετσι εχοντας μονο το αυτοκινητο εχανα χρονο απο την ζωη μου για να παω στην δουλεια και στην διασκεδαση και εκτος απο αυτο φευγαν το ευρω στις βενζινες....

Ετσι μετα απο πολυ σκεψη εψαχνα ενα παπι να με σωσει..και αφου εψαχνα για μεταχειρησμενο τελικα κατεληξα στο kriss (καινουριο).

ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ:το μηχανακι ειναι πολυ καλο ποιοτικα και στα πλαστικα και στα αυτοκολλητα του.Το μοναδικο προβλημα που ειχα ειναι οτι μεσα σε δυο μηνες το ΄καπελακι΄ που εχει στο τιμονι ηταν κολλημενο με ταινια διπλης οψεως με αποτελεσμα να ξεκολησει και απο ετσι περιπου..post-3283-1239364392.jpg

η σημερινη του εμφανηση ειναι ετσι..

post-3283-1239364474_thumb.jpg

η μονη αλλαγη που εκανα εγω στο μηχανακι ηταν να αφαιρεσω τα αθλια ευρωπαικων προδιαγραφων φλασακια ξερετε αυτα που εξεχουν απο το πισω φτερο και να αγορασω 2 λαμπακια των 10w και να τα τοποθετισω στην βαση στο φαναρι...για την ιστορια να πω οτι οι μαλαισιανοι ειχαν βαλει στην σντιστοιχη θεση ψευτικα πλαστικα λαμπακια απλα για να υπαρχουν ετσι βγαζωντας τα φλασακια εχουμε αυτο το αποτελεσμαpost-3283-1239364840_thumb.jpg α και του εβαλα ενα φλτρο βενζινης γιατι δεν ειχε

post-3283-1239366491_thumb.jpgοι διακοπτες φωτων μιζας και κορνας ειναι απλα τελεια σε ποιοτητα μονο ο διακοπτης των φλας ειναι 2 κλικ χειροτερος.

τα φρενα του kriss ειναι πολυ καλα σαν συνολο μεμονομενα ομως θα ηθελα να πω οτι το πισω ειναι καπως αδυναμο και το μπροστινο ειναι καπως σκληρο στην αισθηση αλλα αρκετα δυνατο.

για τα ελαστικα(εργοστασιακα ακομα) μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλα αν και δεν το περιμενα βεβαια στα νερα προσεχω πιο πολυ...... :rolleyes:

Οι δε αναρτησεις ειναι πολυ σκληρες για παπι πιστευω να φανταστητε οτι ανταλλαξα με τον κολλητο μου (suzuki address 125) kαι εγω νομιζα οτι ειμαι σε βαρκα και αυτος σε μηχανακι για dragster huh.gif

τα κρατηματα του ειναι παρα παρα πολυ καλα αν και..........μην γελασετε.... ξυνει πολυ ευκολα μαρσπιε :shades:

και η σελα (ασχετο με τα κρατηματα) ειναι πολυ σκληρη.

απο θεμα συντηρησης τωρα δεν εχει ζητησειι τιποτα μεχρι τωρα αν και νωρις ακομα... και τα χλμ του ειναι

post-3283-1239365633_thumb.jpg

καθε 2000 χλμ του αλλαζω τα λαδακια, φιλτρο λαδιου, καθαριζω την αλυσιδα και εχω αλλαξει μια φορα μπουζακι.περιπου στα 1800 χλμ εκανα ρυθμισμα βαλβιδων αν και πιστευω οτι το εκανα πολυ νωρις.λεω να ξανακανω παντως.Για την καταναλωση τωρα δεν νομιζω οτι πρεπει να πω πολλα.....περιπου 4 λιτρα ρεζερβουαρ και κανω 140χλμ, μια φορα το ρισκαρα και εκανα 160 χλμ huh.gif .αλλα δεν θα κοιταξω για παραπανω γιατι μαλλον θα σπρωχνω :grin: !!!!!!!!!!

Ενα μονο πραγμα με εχει ξενερωσει και σε αυτο δεν φταιει το μηχανακι αλλα η ελληνικη αντιπροσωπια που το λεει 125 ενω κανονικα ειναι 120. το γραφει και ο κινητηρας αλλωστε.

δεν νομιζω οτι εχω ξεχασει κατι να αναφερω αν νομιζετε εσεις απλα πειτε το μου.

το MODENAS KRISS 125 ειναι ενα παρα πολυ καλο μηχανακι που σε σχεση τιμης-αποδοσης αξιζει ολα τα λεφτα και δινει και ρεστα... :tomato:

αυτα απο εμενα και που και που θα γραφω οτι πιστευω οτι χρειαζετε να ανφερω για να γνωριζουν ολοι :bye:

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.
Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha FZ1 NAKED (1000cc) Ducati DIABLO 666 (TURBOcc)

Δημοσιεύτηκε

Ωραίος Ηλία!!!! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ζ750 Kawasaki GPZ 900

Δημοσιεύτηκε

ωραια παρουσιαση για το μηχανακι..ωραιο ειναι.

παντα ορθιος να μας λες κι' αλλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada S (1200cc) HJC RPHA 10 Plus Vespa PX 200 (200cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωραιο παπακι, ποιοτικο και αξιοπιστο.

Καλα χιλιομετρα και παντα ορθιος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Ωραια περιγραφη για ενα πολυ τιμιο μηχανακι!

Καλη συνεχεια και παντα ορθιοι! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν μας έγραψες τιμή!!

Το παπάκι που πήρες με αρέσει πάρα πολύ γιατί το βλέπω στο δρόμο και μου φαίνεται αξιόπιστο, καλή η αγορά σου!!

Σου εύχομαι πολλά χιλιόμετρα και όχι άλλο ατύχημα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ZZZZZZ? Arai GP-5X Ducati testastreeta (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

παπί honda 90 σχεδόν 20ετία 2 φορές αλλαγή λάδια έχω κάνει τις πρώτες 2 αλλαγές.μια φορά μπουζί

και σήμερα κρατάει σταθερό ρελαντί λάδια ενοείτε καίω συμπληρώνω.τα 80 τα έχει άνετα σε ευθεία .

πάπια στα τέρματα

με τέτοια ελεεινή χρήση είναι ακόμα ζωντανό .

χιλιόμετρα έχει 19000 ml για δεύτερη φορά

παπί honda δεν καταλαβαίνει χρηστό

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GSF650-XR250 990R

Δημοσιεύτηκε

Ωραίο το θεμα για το καινούργιο KRISS.

Και εδώ κάποια πράγματα για το προηγούμενο..

http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=4994

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Πριν 4 χρονια, ειχα ενα modenas 115..ΣΚΥΛΙ! πραγματικο!! :_thumbsup: :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν μας έγραψες τιμή!!

Το παπάκι που πήρες με αρέσει πάρα πολύ γιατί το βλέπω στο δρόμο και μου φαίνεται αξιόπιστο, καλή η αγορά σου!!

Σου εύχομαι πολλά χιλιόμετρα και όχι άλλο ατύχημα!

η τιμη του ηταν 1670 ευρω στον Β...ο και 1680 στον επισημο αντιπροσωπο :P και δωρο κρανακι το οποιο το πηρα για την κοπελα μου :wub: μιας και εγω ειχα...α και μια κλειδαρια της π......ας

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Πάντα τα συμπαθούσα τα παπιά καθώς πάνω σε ένα TOWNMATE έμαθα να οδηγώ.

Είναι πραγματικά σκυλιά και πάρα πολύ οικονομικά! Και πολύ ασφαλέστερα από τα κωλοσκούτερ!!! :PPPP

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (200cc) Shark S800 Ducati 1198 R Corse (1198cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωραία η παρουσίαση σου Ηλία!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Quadraider

Δημοσιεύτηκε

Το ότι λέει ο αντιπρόσωπος 125, δεν σημαίνει ότι είναι και 125 κ.ε. , απλά είναι μέρος του όνοματός του.

Έτσι ήταν και το 115, που ήταν 112 κ.ε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το ότι λέει ο αντιπρόσωπος 125, δεν σημαίνει ότι είναι και 125 κ.ε. , απλά είναι μέρος του όνοματός του.

Έτσι ήταν και το 115, που ήταν 112 κ.ε.

ναι αλλα αλλο να λεει 115 και να ειναι 112 και αλλο 125 και ν αγραφει 120 γιατι αμα γραφει 120σημαινει οτι ειναι περιπου 118 και τελικα ειναι μεγαλη η διαφορα......

Λοιπον οπως ελεγα του εκανα ρυθμισμα βαλβιδων σε ενα μαστορα και το μοτερ μιλαμε ησυχασε.....να φανταστειτε οτι 500 χλμ μονο πριν το ρυθμισμα ειχα αλλαξει λαδακια και δοκιμασα τα ημισυνθετικα της castrol το 10-40 και οπως ειπα μεσα σε 500 χλμ ειχαν γινει νερο.....ετσι κατευθειαν ειπα στον μαστορα να μου αλλαξει και λαδακια και εβαλα παλι 20-50 ορυκτελαιο.

την κυριακη μιας και δεν ειχα τι να κανω ειπα να τσεκαρω γενικα το μηχανακι και με το γαλλικο αν χειρας εσφιγγα βιδες και βιδοπουλα και προσεξα οτι μερικες  βλεπε εξατμηση πλαινο σταντ και μερικα αλλα ψιλα οτι πηραν σχεδον σφιξημο μισης βολτας σχεδον..............αυτα τα νεοτερα απο το μετοπο :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1 NAKED (1000cc) Ducati DIABLO 666 (TURBOcc)

Δημοσιεύτηκε

την κυριακη μιας και δεν ειχα τι να κανω ειπα να τσεκαρω γενικα το μηχανακι και με το γαλλικο αν χειρας εσφιγγα βιδες και βιδοπουλα και προσεξα οτι μερικες  βλεπε εξατμηση πλαινο σταντ και μερικα αλλα ψιλα οτι πηραν σχεδον σφιξημο μισης βολτας σχεδον..............αυτα τα νεοτερα απο το μετοπο :bye:

Είχες τριξίματα και το έκανες, ή απλώς έτσι????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr1100xx Shoei Raid II

Δημοσιεύτηκε

το εχω και εγω κοντα 2χρονια και κατι ψιλα

του εχω πιει το αιμα λεμε μεχρι και βολτες 150 χιλιομετρων εχει κανει , το τελικιαζω τουλαχιστων 4 φορες την ημερα , και αλλα πολλα βασανιστηρια δεν καταλαβαινη τιποτα.

Λαδακι καθε 1000 χιλιομετρα μπουζι δεν θυμαμαι!!!!!! βαλβιδες πρωτη φορα στα 30000 χιλιομετρα τακακια μπρος πισω δεν θυμαμαι!!!!! μια φορα μπαταρια γιατι η μαμα απο την ελλειπή συντηριση τα εφτυσε

μου το εχουν ριξει κατω 4 φορες ενας σπασμενος καθρεπτης ,και το μαυρο πλαστικο του καντραν,μια φορα με κτυπησε ενας νυσταγμενος απο πισω και εσπασε το μαυρο πλαστικο του αριθμου κυκλοφοριας.

Αυτα τα ολιγα γενικα ειναι παπι σκυλι

μονο ενα θεμα εχει τουλαχιστον το δικο μου δεν τα παει καλα με τα φλας του μιλαμε οτι και να κανω αρνούνται να δουλεψουν για πανω απο ενα μηνα αλλα θα την βρω την ακρη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ειναι πιο αξιοπιστο απο το yamaxa crypton r 115???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Είχες τριξίματα και το έκανες, ή απλώς έτσι????

οχι δαιμωνα δεν ειχε τριξιματα απλα λογο βαρεμαρας μου το εκανα....

ειναι πιο αξιοπιστο απο το yamaxa crypton r 115???

δεν ξερω αν ειναι πιο αξιοπιστο παντως ολα τα μηχανικα του μερη βλεπε κινητηρα αναρτησεις φρενα ειναι ιδια με της kawasaki μιας και ειναι μετοχος τησ modenas αλλα ξερω πως ειναι πιο γληγορο απο το γιαμαχα και αυτο βεβαια ειναι λογο των λιγο  παραπανω κυβικων

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
kriss125 (125cc) d (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Γειά χαρά.......

Πριν δύο εβδομάδες αγόρασα και εγώ ένα kriss125(λευκό)....πριν είχα ένα piaggio typhoon 50cc....

Οι αρχικές μου εντυπώσεις είναι πολύ καλές, αν και πρώτη φορά οδηγάω παπί. Πάντως συγκριτικά με το scooter είναι πολύ πιο σταθερό στην οδήγηση και πιο οικονομικό σε θέμα καυσίμων.

Επειδή είμαι ακόμη στην φάση του στρωσίματος και δεν μπορώ να το τρέξω, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κανείς ξέρει τι τελική έχει;

Επίσης στο site του Γκοργκόλη λέει ότι βγάζει 10 HP, πιστέυετε ότι είναι αλήθεια;

:_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

κοιτα με ευνοικο ανεμο θα δεις και 140 αλλα να ξερεις οτι το κοντερ απο τα 100 εως 120 που θα πηγαινεις το πολυ λογικα χανει 10-12 χλμ...

οσο για τα 10 αλογατα απο+κλειεται γιατι οπως εχω γραψει δεν ειναι καν 125 αλλα 120 :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki VN 900 classic KBC Super-X

Δημοσιεύτηκε

Για το Kriss 125 να ενημερώσω πως το 10 άλογα είναι πραγματικά με τον κινητήρα πάνω στο τρίποδο,όπως δηλαδή βγαίνει από το εργοστάσιο,χωρίς φορτίο.Τώρα αν υπολογίσεις τις απώλιες τριβής και βάρους,η ιπποδύναμη στον τροχό φτάνει από 9-9,3 άλογα.Τα κυβικά του είναι στρογγυλά 120.Ούτε 118 ούτε 125.Το γράφει και η άδεια κυκλοφορίας.Εγώ έχω ένα Kawasaki VN900 classic ενός έτους ακριβώς και του έχω ρίξει πάνω γύρω στα 3500 ευρώ με παραγγελίες μέσω internet από Αμερική και το έχω κάνει ULTRA ELECTRIC GLIDE στην εμφάνηση.Με καλαισθησία όμως,όχι γυφτιές.Προσεγμένα πράγματα.Αφού ψάρωσαν ακόμα και στην αντιπροσωπία,όταν το πήγα για service!Το πακέτο περιλαμβάνει,μπάρες κινητήρα με footrest,δίδυμους προβολείς και φλας εμπρός-πίσω,γνήσια Harley davidson με πατέντα στην τοποθέτηση,butwind fairing μπροστά με radio-cd PIONNER και ηχεία rockfordfosgate,πλαϊνές βαλίτσες φωτιζόμενες πίσω τύπου Harley καθώς και κεντρική πίσω βαλίτσα ίδιου τύπου με σχάρα,τρίτο stop,κεραίες και πλάτη συνεπιβάτη σε σχήμα ύψιλον,υποπόδια συνεπιβάτη αντι μαρσπιέδες.κάμερα οπισθοπορείας και GPS ZUMO 500 GARMIN.Απίστευτο ταξίδι,άνεση,κράτημα και πολύ μούρη φυσικά ΑΛΛΑ κατανάλωση και δυσκίνητο μέσα στην πόλη,κακά τα ψέματα!Έτσι θέλοντας κάτι φτηνό και αξιόπιστο και μη μπορώντας αυτή την στιγμή να πάρω το Ζ130 της μαμάς Kawasaki,πήρα το KRISS 125 που όπως προείπε,πολύ σωστά και κάποιος συναγωνιστής,πρόκειται για Kawasaki και μάλιστα όχι ιμιτασιόν αφού είναι μέτοχος κατά 30% στην Modenas και μάλιστα βγάζει στην ίδια γραμμή παραγωγής και το Ζ130!Βρήκα έτσι την υγειά μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την ποιότητα και από την ευχρηστία του και από την οικονομία του.Εύχομαι σε όλους καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα,πάντα όρθιοι,υγεία και οδήγηση με σύναιση και ευγενική συμπεριφορά για να αποδείξουμε επιτέλους πως οι δικυκλιστές έχουν επίπεδο και προσφέρουν σε πολλά και στην οικονομία και στην άνεση χώρου και χρόνου μέσα στην πόλη αλλά και έξω από αυτήν.Θα πρέπει επιτέλους όλοι να καταλάβουν πως μοιραζόμαστε τον ίδιο δρόμο και πως ό,τι κι αν οδηγεί ο καθ'ένας,έχει δικαίωμα στην ασφάλεια και γενικότερα στην ΖΩΗ ΤΟΥ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki zx6r Ducati Desmosedici rr (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

το kriss ειναι με καρμπυρατερ ή injection ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καρμπυρατέρ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλό είναι να έχει το παπάκι καρμπυρατέρ,να μπορούμε να βάζουμε και λίγο χέρι!!!!Άντε που μου καλομάθατε όλοι στον ψεκασμό!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

λοιπον εχει φτασει ο καιρος να αλλαξω λαστιχα στο παπι... ειμαι αναμεσα στα michelin m45 και metzeler me22

ποιο εχετε να μου προτεινετε;; κατι αλλο απο μαγαζια και τιμες τι παιζει;;

και μια απλη ενημερωση για την παπια 14.000 χλμ πλησιαζω και θα του κανω ενα γερο σερβις φιλτρα μπουζι τακακια ρυθμιση συμπλεκτη κλπ...

14000 χλμ απροβληματιστα... :D :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση