Ταξιδευτής

Commodore 64

48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda RC36 II Arai Chaser V Honda RC36 II

Δημοσιεύτηκε

...και να βαζουν τα κλαμματα οι μεγαλυτεροι!

Σημερα το πρωι πως μου ηρθε κ εψαξα να βρω τον παλιο μου Commodore 64! Αρχισα να σκαλιζω το internet και βρηκα ενα σωρο βιντεακια και φωτογραφιες του και ρε παιδια μου ηρθε να βαλω τα κλαμματα! :cry::blush:

Τοσο πολυ γερασα;

Οταν ειδα αυτη την αρχικη γαλαζια οθονη στην οποια ειχα φαει τα νιατα μου, εμεινα να κοιταω σα χαζος....

1emulationarticlec64bootscreen.jpg

64 kilobytes μνημης!!!!! 16 χρωματα ταυτοχρονα στην οθονη!!! 3 καναλια ηχου!!! Πως μας φαινονταν τοτε!

Οθονη; Η ...τηλεοραση!

Σκληρος δισκος;; Τι σκληρος δισκος; Κασσετοφωνο λεμε!

Θυμαμαι που ετρεχα στο περιπτερο καθε μηνα να παρω το Pixel... Το θυμαστε; Τοτε που ολες οι τεχνολογιες γεννιοντουσαν... Φωτογραφιες απο πιτσιρικαδες που αργοτερα δημιουργησαν πολυεθνικες, φοιτητες που εφτιαξαν το internet, το email, τα mp3, τα PC, τις καρτες γραφικων και ηχου... Τοτε ολοι ηταν μια παρεα που δοκιμαζε νεες ιδεες (με κωμικοτραγικα αποτελεσματα τις περισσοτερες φορες!!)

Η τα προγραμματα της εποχης...

Προς τους νεους: Ξερετε σε τι μορφη ηταν τοτε; Δεν ηταν σε sites στο ιντερνετ.... Ουτε σε CD-rom... Ουτε καν σε δισκετες! Ηταν σε Listing! Ατελειωτες σελιδες κωδικου προγραμματισμου που επρεπε να πληκτρολογησεις για να τρεξεις το προγραμμα! Χιλιαδες γραμμες κωδικα... Θυμαμαι να βαζω τον πατερα μου η τη μανα μου να μου υπαγορευει τις εντολες και εγω να γραφω στον Commodore! :blush:

Kαι βεβαια τα παιχνιδια..... Που αγοραζαμε απο τα συνοικιακα μαγαζακια σε κασσετες (ναι, κανονικες κασσετες μουσικης)...

Θυμαμαι που βαζαμε ενα παιχνιδι να φορτωσει και περιμεναμε 4-5 λεπτα ολοκληρα με τοση ανυπομονησια για να δουμε την "Εισαγωγη".... Το θυμαστε αυτο;

Τοτε που οι προγραμματιστες εβαζαν μερακι και την ψυχη τους σε καθε ενα παιχνιδι... Στην αναμονη για το φορτωμα καθε παιχνιδι ειχε και διαφορετικη μουσικη με κανονικο τραγουδι γραμμενο ειδικα για την περισταση... Disco μουσικες με τα 3 καναλακια ηχου να κανουν παρτυ!! :cry:

Aυτο το θυμαστε;;; :cry:

http://www.youtube.com/watch?v=p28bWameXNM...feature=related

η μηπως αυτο; :cry:

Και τα παιχνιδια του.... Απειρο λιωσιμο.... Να μαζευεται ολη η γειτονια στο σπιτι και να παιζουμε International Karate +, Thundercats, Masks 3, ποδοσφαιρακια, test drive, outrun, paperboy, και τοσα αλλα.....

http://www.youtube.com/watch?v=K_7Ab_aroa

Και σημερα εχουμε σκληρους δισκους εκατονταδων GIGA και δεν μας φτανουν και παμε και αγοραζουμε και αλλους... Η μνημη των 512 MEGA ειναι λιγη... Αν ο ηχος δεν ειναι 5.1 η MP3 με 192Κ sampling σε stereo δεν μας κανει....

Και τοτε, με μονο 64 kilobytes, 16 χρωματα στην οθονη και 3 καναλια ηχου χαναμε τον υπνο μας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki V-Strom DL ABS Shoei XR 1100 Suzuki V-Strom DL ABS (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Amstrad 464, και Amstrad 6128 μετά :lol: Σε έχω λέμε :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Α ρε Νικολα τι ειπες τωρα....

Αν και ημουν στην ηλικια των 3 ετων οταν ο πατερας μου το εφερε σπιτι εξακολουθει να υπαρχει στη ντουλαπα ετοιμοπολεμο... :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Φανταζομαι τους νεωτερους της παρεας μας να χαχανιζουν. Θα σας πω λοιπον, οτι για την εποχη του (1982) ο Commodore 64 ηταν ενα εξωφρενικο τεχνολογικο θαυμα! Ηταν κυριολεκτικα μια ολοκληρη δεκαετια μπροστα απο την εποχη του!

Μεχρι τοτε οι υπολογιστες ειχαν μνημη της ταξης των ....10Κ και μπορουσαν να δειξουν ....4 χρωματα στην οθονη. Ηχος; Αφηστε το καλυτερα.

Μεχρι που βγηκε ο C64. Με εξειδικευμενα chip γραφικων και ηχου, ηταν ο προπομπος των συγχρονων καρτων γραφικων και ηχου που εχουμε ολοι πια! Με μνημη 5 φορες μεγαλυτερη απο οτι ηταν γνωστο τοτε... Με ηχο απο 3 ξεχωριστα καναλια που δεχοταν samples ηχου, ακομα και ομιλιας! Με περιφερειακα που δεν ηξερε κανεις τι ειναι τοτε οπως "σκληρος δισκος" (γιατι ειναι σκληρος αραγε;;; :_zeppelin: ), "mouse" .... μεχρι και pen tablet για γραφιστες!

Και ολα αυτα το 1981!!

Οι προγραμματιστες μεγαλουργησαν πανω σε αυτη τη πλατφορμα και με τον καιρο εφτασαν να κανουν τον Commodore 64 να κανει πραγματα τα οποια ουτε οι δημιουργοι του δεν ειχαν ιδεα οτι μπορει να κανει!! Οπως να παραγει ...ομιλια, και να τρεχει γραφικο λειτουργικο!!! Και αυτα μια δεκαετια πριν η microsoft καν ξεκινησει τα δικα της!

http://www.youtube.com/watch?v=j1Mnvead8Tc...feature=related

Τα chips του Commodore 64 σπρωχνονταν στο οριο απο μια ολοκληρη κοινοτητα προγραμματιστων που για λογους prestige εβρισκε συνεχως νεα "κολπα" και κρυφες δυνατοτητες να ανταγωνιστει ο ενας τον αλλον.

Και εμεις μεσα στη μεση αυτης της αναπτυξης, μεναμε με ανοιχτο το στομα βλεποντας τον Commodore μας να κανει πραγματα ...κουφα!

Την πρωτη φορα που τρεξαμε το θρυλικο Outrun και στο τραγουδι της εισαγωγης αρχισε να ...μιλαει μειναμε με το στομα ανοιχτο!!! "ΡΕ ΜΛΚΣ!!! ΜΙΛΑΕΙ!!!!" :shock: :0

Σε ποιον να το πουμε και ποιος να μας πιστεψει!!! Καθε μερα ολη η πιτσιρικαρια της γειτονιας μαζευοταν να ακουσει τον Commodore να μιλαει!

Τι εποχες.... Ανακαλυψη, αθωοτητα... Η εποχη των θαυματων...

Και σημερα τα πιτσιρικα στα 12 εχουν 2 κινητα και τα ξερουν ηδη ολα... :(

Τροποποιήθηκε από τον Ταξιδευτής

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Α-Μήχανος (Πεζό 2cc)

Δημοσιεύτηκε

Κράτησέ το γιατι σε λίγο (αν όχι και τώρα) έχει μέγάλη αξία γιατί δεν υπάρχουν πλέον αυτοί οι υπολογιστές. όπως θα θυμάσαι και την αντίστοιχη εταιρία που κοντραριζόντουσαν, την AMSTRAND 64 (αν δεν κάνω λάθος) με το ενσωματομένο κασσετόφωνο. :type:

Amstrad 464 (σωστός) με το κασσετόφωνο και Amstrad 6128 με το drive για δισκέτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1 NAKED (1000cc) Ducati DIABLO 666 (TURBOcc)

Δημοσιεύτηκε

SPECTRUM, COMMODORE, AMSTRAD , AMIGA.........ααααααχ......τί μου θύμησες....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Amstrad 464, και Amstrad 6128 μετά :lol: Σε έχω λέμε :P :P

:lol: :lol: :lol: Επικες διαμαχες στο σχολειο λεμε με τους Αμστραντακιδες! :lol:

Περα απο αυτο ομως ο Commodore 64 ηταν ενα τεχνολογικο θαυμα. Ειδικα το chip ηχου ειχε απιστευτες για την εποχη δυνατοτητες... Θυμαμαι οτι το παραπανω κομματι του Outrun παρα πολλοι τοτε το ειχαμε ηχογραφησει απο την τηλεοραση σε κασσετα για να το ακουμε ολη μερα! :_rock-on:

Ακομα και μετα απο 20 ολοκληρα χρονια, στα τελη της δεκατιας του 90, πολλοι μουσικοι χρησιμοποιουσαν τον C64 για να φτιαχνουν old school techno μουσικη! :_rock-on:

Ολη η μουσικη αυτη απο ενα computer που φτιαχτηκε το 81!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ζ750 Kawasaki GPZ 900

τσσσ.....Παππουδια... :lol: :lol: :lol: B) :plaf:

Τροποποιήθηκε από τον Sennsa

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda AFRICA TWIN Shoei XR 1100 Honda AFRICA TWIN (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Αμστραδ 6128 πρασινη οθονη και GW Basic!

αυταααααααα ειναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

Δημοσιεύτηκε

Amiga ρε :) , κατι ψηλα προλαβα εγω εκει.

προλαβα ομως και τα ηλεκτρονικα που εβαζες 20 δραχμες :) πιγαινα στο καφενειο του χωριου γιατι στην πολη λογο ηλικιας δεν με αφηναν. Εκει να δεις λιωσημο !!! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR 1400 Shoei X-Eleven Angelina Jolie (300000cc)

Όντως ρε παιδιά. Πόσα χρονια πίσω γυρνάω. Amstrad 464, έβαζα την κασέτα να φορτώσει το παιχνίδι (συγκεκριμένα το OH MUMMY!!) και έκανε πόσα λεπτα για μερικά ΚΒ παιχνιδιού. Και φυσικά ο χαρακτηριστικ΄πος ήχος που κάνουν και στα ΦΑΞ. Ελιωσα λέμε. Μετα AMSTRAD 6128. Ο 1ος υπολογιστής με δισκέτα 3.5'' . ΜΕ φαινόταν κάτι το εξωγήινο. Τα παιχνίδια σε δευτερόλεπτα και φυσικά ήταν και η 1η επαφή μου με προγραμματισμό σε BASIC . Ξέρετε ...."If line = 3 then print "error" " χαχαχαχαχαχα . Πολύ γέλιο. Μετα μεταπήδισα σε 286SX , 386 DX (με τις εξωπραγραματικές μνήμες των 128Κ η 386Κ χαχαχαχα) και ύστερα σε Pentium 100mhz όπου εκει τα είδα όλα. Χρόνια πισω μιλάμε. ^_^ ^_^

Τροποποιήθηκε από τον veligekas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Vstrom DL-650A AGV RC5 Pro

Δημοσιεύτηκε

Κι εγώ ήθελα τον Amstrad 6128αλλά δεν μου τον πέρνανε.Τότε κόστιζε 110.000 δρχ με το έγχρωμο και 75-80.00δρχ με το πράσινο.Τελικά αργότερα σε ZXSpectrum+ 48Κ (τον καλο).Θυμάμαι εκείνο το Commandos ήταν 2 side στην κασσέτα.Μία ώρα να φορτώσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Vfr800 V-Tec Shoei XR 1000 Honda VFR 1000 V-TEC (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Πω ρε φιλε τι μου θυμησες τωρα!Εβαζες ενα παιχνιδι να φορτωσει ,εκανες μπανιο,ετρωγες και αν ησουν τυχερος επαιζες κιολας.Θυμαμαι ενα παιχνιδι που ηταν 2 παιχτες και πεταγαν μαχαιρια μεταξυ τους.Και κατι σαν τεννις,κι ενα με ενα τανκς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θυμάμαι χαρακτιριστηκά, Σάββατο μεσημέρι, έχει έρθει στο σπίτι η θεία μου με τα ξαδέρφια μου για φαγητό, ξεκινάγαμε να φορτώνουμε το παιχνίδι στον Amstrad 464, πηγαίναμε, τρώγαμε, επιστρέφαμε, και ακόμα φόρτωνε :P Αξέχαστες εποχές :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βεβαια!! Αυτο με το φορτωμα ηταν στανταρ! Και εγω θυμαμαι εβαζα τον Commodore να φορτωνει το παιχνιδι, μπανακι, μεσημεριανο και γυριζα για να παιξω το παιχνιδι!! :)

Ποσο μαγικα μας φαινονταν ολα τοτε ρε παιδια... Επεξεργαστης στα ...1 Mhz και παιχνιδια μεγεθους 60 kilobyte στην καλυτερη και ομως ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ..... Ομως εμεις τα ζησαμε...Τωρα στα νεα παιδια ολα αυτα τους φαινονται αστεια... Ποσο τα λυπαμαι ομως που δεν εζησαν αυτα τα πραγματα...

Ο κοσμος εμαθε στην ταχυτητα και το ευκολο και εχασε το ουσιαστικο.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βεβαια!! Αυτο με το φορτωμα ηταν στανταρ! Και εγω θυμαμαι εβαζα τον Commodore να φορτωνει το παιχνιδι, μπανακι, μεσημεριανο και γυριζα για να παιξω το παιχνιδι!! :)

Ποσο μαγικα μας φαινονταν ολα τοτε ρε παιδια... Επεξεργαστης στα ...1 Mhz και παιχνιδια μεγεθους 60 kilobyte στην καλυτερη και ομως ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ..... Ομως εμεις τα ζησαμε...Τωρα στα νεα παιδια ολα αυτα τους φαινονται αστεια... Ποσο τα λυπαμαι ομως που δεν εζησαν αυτα τα πραγματα...

Ναι γιατί τότε μας απασχολούσε μόνο το απλό game play και δεν είχαμε ιδέα απο γραφικά! Όλα χονδροπιξελαρισμένα και απλά!!!! Γ@@@@@μάτα ήτανε!!! :wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ είχα τσακίσει το Bomb Jack :grin::grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TRACER (900cc) Arai RX-7 Corsair Αλλος ? (?cc)

Δημοσιεύτηκε

Ειχα Amstrad 6128 και αν θυμαμαι καλα ειχαν βγαλει μια πατεντα που με το καταληλο κασετοφωνακι επαιζες παιχνιδια του comodore :P

Περνανε τα χρονια :cry2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Vfr800 V-Tec Shoei XR 1000 Honda VFR 1000 V-TEC (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω παντως περισσοτερο λυπαμαι τα παιδια που δεν εχουν παιξει στη γειτονια κι δεν εχουν ματωσει τα γονατα και οχι επειδη δεν εχουν παιξει κομοντορ!Ας μην ειμαστε υπερβολικοι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγω παντως περισσοτερο λυπαμαι τα παιδια που δεν εχουν παιξει στη γειτονια κι δεν εχουν ματωσει τα γονατα και οχι επειδη δεν εχουν παιξει κομοντορ!Ας μην ειμαστε υπερβολικοι!

+650. Και αυτό που μου φαίνεται περίεργο, είναι ότι εγώ ενώ είχα υπολογιστή σπίτι, τηλεόραση στο δωμάτιο μου, κλπ έβγαινα έξω και αλλόνιζα μέχρι να νυχτώσει..... Τώρα γιατί δεν το κάνουν? :huh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer Caberg Rhyno Yamaha R 1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

τσσσ.....Παππουδια... :lol: :lol: :lol: B) :plaf:

σεβασμοσ στην 3 οιλικια :lipssealed: :lipssealed: :lipssealed:

+650. Και αυτό που μου φαίνεται περίεργο, είναι ότι εγώ ενώ είχα υπολογιστή σπίτι, τηλεόραση στο δωμάτιο μου, κλπ έβγαινα έξω και αλλόνιζα μέχρι να νυχτώσει..... Τώρα γιατί δεν το κάνουν? :huh:

στο μπαλκονι 1χ1 οι με τουσ αλοδαπους στης γητονες που φοβασε να κικλοφορισης

θα ξεφιγουμε απο το θεμα μας :wacko:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μπα. Εγώ περισσότερα φοβάμαι τους ντόπιους στην γειτονιά παρά τους αλλοδαπούς...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ είχα τσακίσει το Bomb Jack :grin::grin:

Και γώ! Αυτό και το KungFu Master :wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer Caberg Rhyno Yamaha R 1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

φιλε Drakos καποτε αφινε η μαναμου την πορτα ανιχτι απο το μεσιμερι μεχρι το βραδι που θα γιρνουσα απο σχωλιο καιφροντιστιριο γιατη δεν ειχα κλιδια και τορα κλιδονει την πορτα απο μεσα απο τησ 7 το απογευμα καΙ ΑΦΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΙΔΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ.

εγω δεν ειμαι ρατσιστησ αυτοι ειναι μαυροι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να γράφεις 3.000 γραμμές κώδικα για να παίξεις Bomberman και λίγο πριν δώσεις "run" να διαπιστώνεις πως έχει χαλάσει το κασετόφωνο και δε μπορείς να το σώσεις. Απίστευτα χρόνια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα