Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
Johnny_Punk

Ήρθαμε, είδαμε, πήραμε

21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph Speed Four MV Agusta 910R Wally (909cc)

Δημοσιεύτηκε

Είναι λίγο άσχημο που θέλω και μπορώ να γράψω για ευχάριστα τη στιγμή που μόνο δυσάρεστα γίνονται γύρω μας αλλά θα κάνω μια προσπάθεια.

Κατ' αρχήν να ζητήσω συγγνώμη από όλους που για τεχνικούς και όχι μόνο λόγους έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που έγραψα για τελευταία φορά στο MyBike αν και κυρίως εγώ στεναχωριέμαι που έχασα δεκάδες εκδρομές και συναντήσεις μελών - πόσο μάλλον τώρα που έχω δική μου μια πραγματική μηχανή (και όχι το αθάνατο zipaki - καλά να' ναι)

Ετεροχρονισμένα λοιπόν... Την πήρα!! Yamaha FZ6 ολοκαίνουργια και γυμνή της προηγούμενης γενιάς με 78 αλογάκια και ABS. Καθώς ζήτησα αρκετές φορές τη γνώμη σας εδώ -και σας ευχαριστώ πραγματικά- οφείλω να εξηγήσω και τους λόγους για τους οποίους επέλεξα το συγκεκριμένο μοντέλο. Τώρα βέβαια που έχω συμπληρώσει 1.500 χλμ περίπου τα πράγματα μου φαίνονται αρκετά πιο απλά αλλά καθώς δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από δίτροχα είναι αλήθεια ότι ζορίστικα αρκετά.

Αρχικά το FZ6 μου άρεσε ανέκαθεν πολύ εμφανισιακά. Υπήρχε και μία αδυναμία στη γύμνια γενικότερα :P Παράλληλα υπήρχε και το θέμα της τιμής. Κοιτούσα για μεταχειρισμένο αλλά θεωρώ τα 6.500 που πλήρωσα εξαιρετική τιμή για καινούργιο. Τέλος το πιο σημαντικό είναι ότι πολύ καλός φίλος έχει το Fazer το οποίο και είχα οδηγήσει. Λίγο ο φόβος μου ότι σε άλλες μηχανές ίσως να μη μπορούσα να βολευτώ, λίγο η πλύση εγκεφάλου, λίγο η τρελή ανυπομονησία... ε, δεν ήθελε και πολύ.

Τώρα, όσοι έχετε διαφορετική άποψη για το αν έπρεπε να πάρω το συγκεκριμένο μοτόρι... κι εγώ μαζί σας είμαι. Είχα την τύχη να οδηγήσω (μετά την αγορά δυστυχώς) και άλλες μηχανές αρκετά ώστε να βγάλω κάποια συμπεράσματα για το αν ήταν καλή ή κακή η αγορά μου. Το σημαντικό είναι ότι η αρχή έγινε και -ευτυχώς- δε μετανιώνω καθόλου ενώ παράλληλα γνωρίζω και ποια θα είναι η επόμενη :P

Τέλος σε ό,τι αφορά την εμπειρία μου στα πρώτα 1.500 χλμ έχω να σας πω ότι νιώθω σα Χόμπιτ που δεν έχει βγει ποτέ από το Σαϊρ. Το σίγουρο είναι ότι ο σβέρκος μου έχει γίνει πιο δυνατός από τα πόδια και τα χέρια μου μαζί και ότι τα μυγάκια με τάσεις αυτοκτονίας είναι τελικά αναρίθμητα! Ευτυχώς είχα την ευκαιρία να την ταξιδέψω μέχρι την Ξάνθη, να νιώσω πως πατάει σε μεγάλες ταχύτητες, τί την επηρεάζει και κυρίως να μάθω πάρα πολλά για τον εξοπλισμό του αναβάτη - και τις πατάτες που έκανα σε αυτό το θέμα αντίστοιχα. Κατα τ'άλλα κινούμαι κυρίως εντός πολής και στεναχωριέμαι λιγάκι γιατί νιώθω ότι την πνίγω μέρα με τη μέρα. Το ABS λειτουργεί εξαιρετικά και με έχει γλιτώσει από κανά δυο πτώσεις, ο κινητήρας παίρνει ναρκωτικά μετά τις 7.500 σ.α.λ και κάνει κάτι περίεργα πράγματα που δυσκολεύομαι να τα περιγράψω, η πρόσφυση υπάρχει αλλά χρειάζεται λίγο ψάξιμο με τα γκάζια, τα φρένα και τους ελληνικούς δρόμους, οι γυναίκες γύρω μου γίνονται πιο φιλικές και τα... μαλακά σημεία του σώματός μου καμιά φορά ζητούν επίδομα ανθυγειινής εργασίας.

Αυτά εν ολίγοις και από εδώ και πέρα λέω να αφοσιωθώ στην ανάγνωση τον θεμάτων και φυσικά να είμαι πιο τακτικός στο φόρουμ.

Ευχαριστώ για την υπομονή εξ αιτίας του μακροσκελούς του μηνύματος, καλές βόλτες και πάντα όρθιοι!

Υ.Γ. Στον τεχνικό τομέα η μόνη παρέμβαση που έχω κάνει εξ αρχής ήταν να βάλω Xenon φώτα, πράγμα που το συστήνω ανεπιφύλακτα γιατί νιώθω ότι γίνομαι καλύτερα αντιληπτός από τους υπόλοιπους οδηγούς.

post-5758-1229016286_thumb.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki v-strom Shoei XR 1100 Ducati Panigale (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολύ ωραίο το μοτόρι σου φίλε!!!Καλά χιλιόμετρα!!!

ΥΓ)Μετά τα XENON πιστεύω ακολουθεί εξατμισούλα έτσι???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1200 GS BMW S1000 XR

Δημοσιεύτηκε

.... καλοριζικο και καλογκαζοτο φιλε!

........ :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Varadero (1000cc) Shoei XR 1100 Honda

Δημοσιεύτηκε

Kαλοτάξιδο το μώρο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

με γειες φιλε.

η επιλογη σου ειναι σιγουρα καλη και αυτο φαινεται απο τις πωλησεις που εχει κανει το μηχανακι σου αλλα και απο την αποψη ολων για αυτο που ειναι θετικη.

ευχομαι να την χαρεις και να μεινεις πολυ ευχαριστημενος σε βαθος χρονου.

οσο για το οτι τα χιλιομετρα που κανεις ειναι εντος πολης αυτο ειναι καλο για τα πρωτα της χιλιομετρα γιατι στρωνεται πιο καλα ετσι και για σενα για να γινεσαι συνεχως εμπειροτερος και προσεκτικοτερος.

επισης το οτι εχεις καταλαβει ποσο χρησιμος ειναι ο εξοπλισμος ασφαλειας μονο θετικο μπορει να ειναι.

καλα χιλιομετρα και να σε βλεπουμε συχνοτερα εδω μεσα,ωραια ειναι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.. Αντε να στρώσει και ο καιρός, να πάμε καμιά εκδρομούλα, να αισθανθώ κι εγώ μηχανόβιος βρε παιδί μου! :D

Υ.Γ. Πρώτα οι αισθητικές παρεμβάσεις και μετά οι εξατμισούλες. Λες να πάω για Akrapovic? Μου αρέσει το όνομα... Γεμίζει το στόμα... :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fz1-S (1000cc) Shark RSI

Δημοσιεύτηκε

akrapovic rules φιλε :_rock-on::_rock-on::_rock-on:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Kαλοβολτος, και ασε τα υπολοιπα!! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fz1-S (1000cc) Shark RSI

Δημοσιεύτηκε

Kαλοβολτος, και ασε τα υπολοιπα!! :D

ασε το παιδι να εκφραστει βρε!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VFR RC46II Arai Chaser Honda VFR RC46II (782cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολύ καλή επιλογή, καλοτάξιδη λοιπόν και πάντα όρθιος! :)

Σου έκαναν κανένα "δώρο" με την αγορά? Το ξένον πόσο στοιχισε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1 NAKED (1000cc) Ducati DIABLO 666 (TURBOcc)

Δημοσιεύτηκε

Μπράβο φιλαράκι!!!! Ωραίο το γυμνούλι σου!!!!Καλορίζικο και σου ευχομαι να το απολαύσεις!!!!

Κοίτα και τις ARATA ! Τις έχω δεί πάνω σε μοτόρι σαν το δικό σου και είναι σάν ζωγραφιά...και απο ήχο,........ΠΟΡΩΣΗ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph tiger 1050 Nolan X-Lite X-601r KTM 990 smt...

Δημοσιεύτηκε

καλορίζικο κ καλοτάξιδο :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ζ750 Kawasaki GPZ 900

Δημοσιεύτηκε

Δικος μας ειναι αυτος!

Πιστευω να το καταλαβες. Η φαση ξεκιναει μετα τις 8000rpm

Καλοταξιδο αδερφε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-Strom DL ABS Shoei XR 1100 Suzuki V-Strom DL ABS (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπράβο φιλαράκι!!!! Ωραίο το γυμνούλι σου!!!!Καλορίζικο και σου ευχομαι να το απολαύσεις!!!!

Κοίτα και τις ARATA ! Τις έχω δεί πάνω σε μοτόρι σαν το δικό σου και είναι σάν ζωγραφιά...και απο ήχο,........ΠΟΡΩΣΗ!

Αυτόν μην τον ακους. Είναι κάγκουρας :lol: :lol:

Καλορίζικο φίλε. Να το χαρείς όσο δεν πάει :_rock-on:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger Shoei XR 1000 Triumph Tiger (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλορίζικο το εργαλείο και Πάντα Όρθιος!!

Να την σέβεσαι για να σε σέβεται και θα τα πάτε σίγουρα καλά μεταξύ σας!

Άντε να σε δούμε και στο καφέ των Βορείων ρε γκαρντάσι!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sprinter (119.7cc) X-LITE X-603 START N-COM Honda CBR600F4 (600cc)

Δημοσιεύτηκε

καλορίζικο καλοτάξιδο και αγρατζούνιστο το μοτόρι σου φίλε.

Δαίμονα μήπως ξέχασες να τον δηλώσεις? 80 αν θυμάμαι καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωχ ωχ... με συγκινείτε... ευχαριστώ!

Πιστευω να το καταλαβες. Η φαση ξεκιναει μετα τις 8000rpm

Νομίζεις ότι προλαβαίνω να κοιτάξω στροφόμετρο;; Ό,τι να 'ναι κάνει εκεί ψηλά το άτιμο και συνήθως κοιτάζω.... εεε... το δρόμο! :D :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer

Δημοσιεύτηκε

μπήκες και εσύ στο club των ανω 8000rpm? όντως είναι απολαυση, και για την πολη η κουκλα σου αλλα και για έξω σε βόλτες. να την χαρείς και πάντα όρθιος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R6 KTM LC4-640 (640cc)

Δημοσιεύτηκε

καλοταξιδο το εργαλειο καρνταση...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ζ750 Kawasaki GPZ 900

Δημοσιεύτηκε

Eτσι