valas-GSX-R

SUZUKI GSF BANDIT 650S ABS

47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Transalp 700ABS αργεί ακόμα ...

Δημοσιεύτηκε

Παρουσιάστηκε στο Μιλάνο το Βandit του 2009, σύμφωνα με το mototriti.

suzb09b.jpg

Γράφει λοιπόν το mototriti:

H Suzuki παρουσίασε μεταξύ άλλων στο Μιλάνο και τα 650άρια Bandit του 2009. Αμφότερα το γυμνό και το SA μοντέλο με το fairing, έχουν δεχθεί μικρής έκτασης αλλαγές στην σχεδίαση τους και είναι έτοιμα να εκπροσωπήσουν με αξιώσεις την Suzuki στην μεσαία κατηγορία των street.

Οι κοινές αλλαγές στα Βandit 650 του 2009, είναι ο επανασχεδιασμός του πίσω φανού, τα νέας σχεδίασης όργανα, το μαύρο φινίρισμα του κινητήρα και η αλλαγή της τάπας του τελικού. Για το γυμνό μοντέλο, ένα νέο σύνολο επικλινή προβολέα και βάσεων δημιουργούν μια πιο «sportive» εμφάνιση, ενώ και οι καθρέφτες επανασχεδιάστηκαν προς αυτή την κατεύθυνση.

Στο SA, τοποθετείτε ένα νέα σχεδίασης half-fairing, το οποίο προσφέρει καλύτερα αεροδυναμικά χαρακτηριστικά και μεγαλύτερη κάλυψη σε σχέση με το 08΄ μοντέλο, ενώ πρόσθετο στοιχείο αποτελεί η ύπαρξη δύο πρακτικών αποθηκευτικών χώρων εκατέρωθεν των πλαστικών περιοχών που «αγκαλιάζουν» το ρεζερβουάρ.

Η ισχύς του κινητήρα καθώς και τα λοιπά τεχνικά χαρακτηριστικά παραμένουν δεν αλλάζουν, ενώ φυσικά και τα Bandit του 2009 θα έχουν την δυνατότητα να εξοπλιστούν προαιρετικά με σύστημα ABS.

Να και μερικές ακόμη φωτό.

suzb09a.jpg

suzb09c.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda wave 110 Suzuki

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδη ποσο χαζοι ειναι που ξαναεκαναν μαυρη την μηχανη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Tmax 500 Honda VFR 800 X

Δημοσιεύτηκε

Με συν αναβάτη όμως από τα 145 και πάνω ο αέρας στροβιλίζει σαν τρελός. Λύση το σφυχταγκάλιασμα! Όταν υπάρχει κενό ανάμεσα στους 2, δεν παλεύεται.

Ακου επειδη το περασα κι εγω με το cbf αυτο.

Δεν οφειλεται στο κενο αναμεσα. Ποτε δεν εχω οδηγησει κολλητα με την συνοδηγο και παμε ανετα με 180.

Οι στροβιλισμοι δημιουργουνται στο κρανος της και οχι στο σωμα.

Απλα πρεπει να της πεις να μην εχει το κεφαλι της πισω απο το δικο σου!

Πρεπει να το εχει πλαϊ. Δλδ να της πεις οτι παντα πρεπει να μπορει να κοιτα ευθεια μπροστα τον δρομο και οχι να κοιταει πλαγια και μπροστα της να βλεπει το κρανος σου.

ΟΧΙ ΕΤΣΙ

1183558484_att00013.jpg

ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ, ΝΑΙ!

1183558484_att00010.jpg

:D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ΚουLούRι Shoei XR 1000 Ducati hypermotard (796cc)

Δημοσιεύτηκε

Χαιρετισμούς σε όλους τους πάλιουρες...

Κ όμως αρκετοί που το είχαν δει μαύρο το μοτέρ, περίμεναν να επανέλθει. Προσωπικά το ευχόμουν, άντε τώρα να καλοκαιριάσει λίγο για να αποκτήσω αυτόν τον πιστό σύντροφο-commuter.

Το θέμα είναι κύριοι για όλους εμάς που το ζαχαρώνουμε αυτό το καλοφτιαγμένο "παλιό" μηχανάκι, αξίζει τη φροντίδα μας το 650 ή πρέπει να περιμένουμε το 1250?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1 NAKED (1000cc) Ducati DIABLO 666 (TURBOcc)

Δημοσιεύτηκε

Χαιρετισμούς σε όλους τους πάλιουρες...

Κ όμως αρκετοί που το είχαν δει μαύρο το μοτέρ, περίμεναν να επανέλθει. Προσωπικά το ευχόμουν, άντε τώρα να καλοκαιριάσει λίγο για να αποκτήσω αυτόν τον πιστό σύντροφο-commuter.

Το θέμα είναι κύριοι για όλους εμάς που το ζαχαρώνουμε αυτό το καλοφτιαγμένο "παλιό" μηχανάκι, αξίζει τη φροντίδα μας το 650 ή πρέπει να περιμένουμε το 1250?

Εννοείται το 1250 με φούλ έξτρα!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia CAPONORD 1200 (1197cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

νομιζω ειναι θεμα ηλικιας, εμπειριων και οικονομικο.

εγω πχ θα επαιρνα το 650 ,σε λιγα χρονακια ομως θα το ζαχαρωνα το 1250

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-Strom 650 ABS Triumph Boneville T-100 (865cc)

Δημοσιεύτηκε

Και το 650 και το 1250 με τη Yoshimura μεταμορφώνονται αισθητικά προς το καλύτερο και μειώνεται πολύ ο όγκος τους - και είναι να απορεί κανείς πώς δεν σκέφτηκαν να φτιάξουν μια παρόμοια (έστω στην όψη) εξάτμιση από την αρχή... Πόσο θα ανέβαζε το κόστος πια; 100, 150 ευρώ ανά μοτοσυκλέτα; Θα άξιζε τον κόπο!

ΟΜΩΣ:

Είναι καταλυτική η Yoshimura; Περνάει τις προδιαγραφές Euro3; Θα την περνάγατε από ΚΤΕΟ τη μηχανή με αυτήν;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

To συγκεκριμενο το διαβασα στο moto.gr απο τον ZauZ 

Προσοχή : Μακροσκελές post το οποίο ελπίζω να είναι χρήσιμο για κάποιους που σκέφτονται να αγοράσουν για πρώτη μεγάλη μηχανή τη συγκεκριμένη.
Ξεκινάω αντίστροφα από τα συμπεράσματα για τους βιαστικούς 

1. Βάρος : Μεγάλο αλλά τελικά κανένα ουσιαστικό πρόβλημα
2. Στη πόλη : Με μικρές υποχωρήσεις τα πάει περίφημα. 
3. Κινητήρας : Ωραίος ήχος, σχεδόν ηλεκτρική λειτουργία, χωρίς κραδασμούς, αρκετή ροπή και πολύ γκάζι όταν χρειάζεται. Πολύ φιλικός κατά τη γνώμη μου.
4. Εθνική : Πάααρα πολύ άνετο και ξεκούραστο
5. Θέση οδήγησης : Σχεδόν όρθια, πολύ άνετα για 1.80 ύψος χωρίς καμία σωματική καταπόνηση
6. Φρένα : Πολύ καλά φρένα αλλά αρχικό δάγκωμα χωρίς αίσθηση στα πολλά χιλιόμετρα
7. Αναρτήσεις : Κατά κύριο λόγο μαλακές για άνετο και γρήγορο ταξίδι χωρίς «κοπανίματα». 
8. Κατανάλωση : Ακόμα δεν είμαι σίγουρος (κάπου 5.5 με 6.0 υπολογίζω)

Μου λέγατε κάποτε εδώ μέσα να μην πάρω 125 κυβικά γιατί θα τα βαρεθώ γρήγορα αλλά εγώ ως συνειδητοποιημένος 30άρης που θέλει να κάνει τη δουλειά του έλεγα πως αποκλείετε να τα βαρεθώ και ότι μια χαρά θα βολευτώ. 
Σταθερός σαν βράχος στις απόψεις μου λοιπόν δίπλα στο YBR 125 βρίσκεται εδώ και μερικές ημέρες ένα Suzuki Bandit 650 S ABS Κ8 (υδρόψυκτο του 2008 αλλά ταξινομημένο το 2009) το οποίο απέκτησα μεταχειρισμένο με λιγότερα από 4000 χιλιόμετρα.

Η μέχρι σήμερα εμπειρία μου με μηχανές ήταν με motocross έως 125-250 κυβικά αλλά μη φανταστείτε και τίποτα το τρομερό (ίσα ίσα για να παίρνουμε τούμπες σε πίστες ως πιτσιρικάδες), κάποια αθάνατα παπάκια και φυσικά το YBR 125 το οποίο αν και μικρό είναι ένα πραγματικό υπέροχο και οικονομικό μηχανάκι που θα κάνει τα πάντα (ακόμα και ταξιδάκι στη Κάρπαθο με συνεπιβάτη και μπαγκάζια). 
Όπως καταλαβαίνετε όλες οι μηχανές οι οποίες έχουν περάσει από τα χέρια μου είχαν χαμηλό βάρος και λίγα άλογα οπότε και εύκολες στο χειρισμό.

Αγωνία πρώτη : Το βάρος του Bandit. Πώς θα την παλέψω με τόσο βάρος ;

Συμπέρασμα : Κάποιος/Κάποια στο ύψος μου και στα κιλά μου δεν νομίζω να αντιμετωπίσει κανένα σημαντικό πρόβλημα με το βάρος της μηχανής. Σαφώς δεν είναι παπάκι αλλά ούτε και νταλίκα.
Σημειώστε ότι το ύψος μου είναι 1.80 και το βάρος μου 80 κιλά. Ανεβαίνοντας πάνω στη μηχανή πατάνε κάτω και τα δύο μου πόδια με χαρακτηριστική άνεση.
Είναι από τα βαριά μηχανάκια (αν όχι το πιο βαρύ) και η μετάβαση από τα 130 κιλά του YBR στα 240 σχεδόν του bandit με έκαναν εχμμμ… πώς να το πω… να τρέμω ότι μόλις σηκώσω τη στέκα, εγώ και το Bandit θα περιεργαζόμαστε τα πετραδάκια στο έδαφος.

Η μηχανή είναι βαριά αλλά σε καμία περίπτωση αυτό δεν δημιουργεί πρόβλημα στον χειρισμό της. Μοναδική δυσκολία είναι οι επιτόπιες μανούβρες σε ανηφόρα με σβηστή τη μηχανή, όπου δεν υπάρχει καμία περίπτωση να την κάνω όπισθεν όσο είμαι πάνω της. Κατεβαίνοντας από τη μηχανή και σπρώχνοντας με δύναμη σιγά σιγά η δουλειά γίνεται.
Το διάβαζα στα forums και τελικά ισχύει 100%. Μόλις η μηχανή αποκτήσει ταχύτητα έστω και 5 χιλιομέτρων το βάρος της εξαφανίζεται.

Κινητήρας : Μέσα στην πόλη και όσο οι στροφές παραμένουν χαμηλές (κάτω από 4000) θυμίζει περισσότερο αυτοκίνητο. Γραμμική λειτουργία και αθόρυβος. Η ροπή του είναι αρκετή και δεν θα αναγκάζεστε να αλλάζετε συνέχεια ταχύτητες. Στον ανοικτό δρόμο είναι απίστευτος (παρακάτω περισσότερα). Με τις 2 πρώτες σχέσεις στο κιβώτιο αρκεί ένα μικρό «τσάκ» στη γκαζιέρα για να κουνήσει τον κώλο της η μηχανή απόλυτα προβλέψιμα όμως.
Μέσα στη πόλη : Ο όγκος και το βάρος του κρύβονται μέσα στη πόλη πράγμα που δεν το περίμενα. Η κίνηση μέσα στην πόλη όσο δεν επικρατεί κυκλοφοριακή συμφόρηση είναι παιχνιδάκι. Στο τρελό μποτιλιάρισμα μόνο τα παπάκια την παλεύουν.

Ανοικτός δρόμος / Εθνική : Εδώ πραγματικά ενθουσιάστηκα ! Η πρώτη «μεγάλη» διαδρομή που έκανα ήταν σε εθνική (Κρήτη). Την ίδια διαδρομή μάλιστα την έχω κάνει κάμποσες φορές με το YBR 125 (με κάποιες παρακάμψεις ώστε να αποφύγω τα πολύ γρήγορα κομμάτια) και η ταλαιπωρία για το σώμα μου ήταν αρκετή αφού έπρεπε υποχρεωτικά να κάνω μια στάση στη μέση περίπου της διαδρομής για να ξεπιαστεί η πλάτη μου και κώλος μου. 

Γενικά το σκεφτόμουν 5-6 φορές πριν την κάνω την διαδρομή. Φυσικά η κούραση ήταν και από τη χαμηλή μέση ταχύτητα αφού η δύναμη του YBR έφτανε ικανοποιητικά μέχρι τα 80 Km/h και στα 90-100 Km/h πήγαινες «αέρα». 
Καταρχήν το bandit επιταχύνει σαν τρελό σχεδόν με όποια σχέση και αν έχεις στο κιβώτιο. Δεν θα ήταν υπερβολή να πω ότι το 90% της διαδρομής το έκανα με 6η και ταχύτητες από 60 Km/h έως… πολλά. Την τελική-τελική του πάντως δεν είχα περιέργεια να την μάθω αν και στα χαρτιά έφτασα κοντά.

Με ταχύτητες μεταξύ 80-110 Km/h το bandit ταξιδεύει με μία απίστευτη ηρεμία και τίποτα δεν σε ενοχλεί. Η μικρή ζελατίνα κάνει υπέροχα τη δουλεία της και κραδασμοί δεν υπάρχουν ούτε για πλάκα. Από τα 120 και πάνω άρχισα να νιώθω λίγο τον αέρα αλλά μέχρι και τα 130 ταξιδεύεις ατσαλάκωτος. Από εκεί και πάνω χρειάζεται για το ύψος μου άλλη ζελατίνα αφού όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα ο αέρας γίνεται πιο αισθητός. Σε καμία περίπτωση όμως μη υποφερτός (στο κάτω κάτω μηχανή οδηγούμε).

Η σταθερότητα της μηχανής είναι υποδειγματική, η σέλα άνετη, η θέση οδήγησης σχεδόν όρθια και οι αναρτήσεις (πίσω default, μπροστά λίγο πιο σφικτές) όσο μαλακές χρειάζονται ώστε να μην καταλαβαίνεις σχεδόν τίποτα από τις ανωμαλίες του δρόμου.

Η διαδρομή ολοκληρώθηκε με μια μέση ταχύτητα γύρω στα 110 km/h με μια 5λεπτη στάση για καθαρισμό της ζελατίνας από τα ζουζούνια και μισή τζούρα τσιγάρο. 

Δεν πιάστηκα, δεν πόνεσε ο κώλος μου, δεν πόναγε η πλάτη μου, δεν πόναγαν τα χέρια μου… έφτασα όπως ανέβηκα… Κύριος! 
Πραγματικά δεν το περίμενα ότι η συγκεκριμένη μηχανή θα ήταν τόσο άνετη στο ταξίδι.
Επίσης δίνει μια αίσθηση ασφάλειας και σταθερότητας στο δρόμο, πράγμα που το θεωρώ πολύ σημαντικό.

Φρένα : Φρενάρισμα πανικού δεν χρειάστηκε να κάνω ευτυχώς. Μέσα στην πόλη σταματάει για πλάκα με απλό άγγιγμα στα χειριστήρια. Στην εθνική και σε πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες το αρχικό δάγκωμα είναι χωρίς αίσθηση και χρειάζεται λίγο περισσότερη δύναμη για να αρχίσεις να νιώθεις την επιβράδυνση. Όσο τα πιέζεις τόσο αυξάνεται η αίσθηση της «άγκυρας». 

Κατανάλωση : Δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Ο δείκτης της βενζίνης μάλλον είναι ιδιαίτερα απαισιόδοξος (τουλάχιστον για τις 2 πρώτες μπάρες). Υπολογίζω ότι έκαψα κάπου μεταξύ 5.5 και 6 λίτρα πάντως. 

Εξάτμιση / Ήχος : Ο Θερμοσίφωνας που έχει για εξάτμιση τελικά μου αρέσει ! Ακολουθεί την ιαπωνική σχολή που λέει ότι τη δύναμη πρέπει να τη δείχνεις. Έχει ωραίο ήχο και λίγο προσοχή μόνο θέλει ο συνεπιβάτης να μην ακουμπάει το τακούνι του πάνω της. Αν την αλλάξω αυτό θα είναι πολύ αργότερα.

Φόρτωμα / Χώροι : Φαίνεται να φορτώνεται εύκολα. Περιμένω τα μπράτσα για να μπει μια Kappa βαλίτσα 49 lt. Έβαλα δοκιμαστικά τα σαμάρια που έχω (Oxford 48 λίτρα) και μπαίνουν χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν πλησιάζουν καν την εξάτμιση. Στην περίπτωση ύπαρξης συνεπιβάτη αναγκαστικά θα ακουμπάνε στα flash και θα τα σπρώχνουν ώστε να κάθετε με άνεση (αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό).
Κάτω από τη σέλα υπάρχει αρκετός χώρος για διάφορα μπλημπλίκια, όπως εργαλεία, χαρτιά, πανί κ.τ.λ. Η θέση του αναβάτη είναι μεγάλη και άνετη. Το ίδιο ισχύει και για την θέση του συνεπιβάτη που είναι τεράστια με μπόλικο χώρο για να βολευτεί. Μείον ότι κάθετε λίγο πιο ψιλά από τον οδηγό αλλά μετά από σύντομη δοκιμή όχι με κακή άνεση μέχρι τα 120 χλμ. Γενικά φαίνεται να βγάζει εύκολα μεγάλο ταξίδι μονοκοπανιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX250R (248cc)

Δημοσιεύτηκε

Μια χαρα τα λεει ο ανθρωπος και μπραβο του που εκατσε και τα εγραψε, αλλα οταν διαβαζω τετοιες κριτικες παντα κοιταω ποια ηταν η προηγουμενη εμπειρια του αναβατη.

Στην προκειμενη περιπτωση απο παπι και ybr125 πηγε στην πρωτη του μηχανη ουσιαστικα. Ε, ολα καλα θα του φαινονται. Το μοτερ πυραυλος, τα φρενα αγκυρες, η σελα πολυθρονα, η εξατμιση μελωδια, κοκ. Οταν το συγκρινεις με το 125 προφανως ειναι μηχαναρα. Το θεμα ειναι πώς συγκρινεται ενα μοντελο σε σχεση με τις αλλες μηχανες της κατηγοριας του. Just sayin'.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Μια χαρα τα λεει ο ανθρωπος και μπραβο του που εκατσε και τα εγραψε, αλλα οταν διαβαζω τετοιες κριτικες παντα κοιταω ποια ηταν η προηγουμενη εμπειρια του αναβατη.

Στην προκειμενη περιπτωση απο παπι και ybr125 πηγε στην πρωτη του μηχανη ουσιαστικα. Ε, ολα καλα θα του φαινονται. Το μοτερ πυραυλος, τα φρενα αγκυρες, η σελα πολυθρονα, η εξατμιση μελωδια, κοκ. Οταν το συγκρινεις με το 125 προφανως ειναι μηχαναρα. Το θεμα ειναι πώς συγκρινεται ενα μοντελο σε σχεση με τις αλλες μηχανες της κατηγοριας του. Just sayin'.

Θα απαντήσω εγώ..αυτά που λέει το παιδί είναι κατά κάποιο βαθμό σωστά. ΑΛΛΑ οι αναρτήσεις του ειναι κακες και χρίζουν αλλαγής, το βάρος του όταν μεγαλώνει η ταχύτητα δεν εξαφανίζεται (όπως δεν συμβαίνει σε κανένα βαρύ μηχανάκι). Συγκεκριμένα οσο περισσότερα τα χιλιόμετρα τόσο το βάρος του σε τραβάει προς τα εξω και τέλος έχει ένα σοβαρότατο θέμα με τον ζεστό αέρα που βγάζει στα πόδια και το καλοκαίρι πεθαίνεις.. έχει όμως και πολλά θετικά σαν μοτοσυκλέτα που σε κάνει να το αγαπήσεις!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Street Triple (675cc) Ducati Monster (620cc)

Δημοσιεύτηκε

Κάτοχος και εγώ, θα συμφωνήσω με τον @pitapola όμως γιατί έχει δίκιο στο πως να κρίνουμε την γνώμη του κατόχου.

Παρόλαυτα ο @Peiraiwths τα λέει σωστά.

Ξέχασε την πολύ ζέστη που βγαίνει από κάτω το καλοκαίρι και κάνει δύσκολο το μποτιλιάρισμα. εγώ μια χαρά περνάω όμως σχεδόν καθημερινά από Κηφισίας, καλλιρόης, και πολύ πήξιμο, αλλά δεν εχω παράπονο.

θα ήθελα λίγο πιο κοντά μου τα grips γιατί στα αρκετά ταξίδια που έχω κάνει (χαλαρού ρυθμού) μετά από λίγο προσωπικά με κουράζει να κάθομαι και να πρέπει να έχω έχω και την παραμικρή κλίση προς τα grips.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν ειναι δικο μου το κειμενο αλλα να πω την αληθεια εκεινη την εποχη ημουν ετοιμος να το αγορασω καινουριο, αλλα δυστυχως επεσα στην γνωστη καλτ παγιδα να ακουσω γνωμη "φιλων"

Τροποποιήθηκε από τον Peiraiwths

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχει καμμια σχεση η προηγουμενη εμπειρια μιας και δεν κανει καμμια απευθειας συγκριση.Λεει τα πραγματα ακριβως οπως θα τα εβλεπε καποιος με πολυ μεγαλυτερη εμπειρια.

Πολυ καλα πιανει το θεμα με τα φρενα.Οχι οτι δεν εχει καλα φρενα,αλλα δεν εχει σωστη αισθηση.

Το bandit ειναι ενα απο τα καλυτερα μηχανακια της κατηγοριας του και παντα σε σχεση με αυτο που θα πληρωσει καποιος.Δεν ειναι σιγουρα το κορυφαιο,θα ηθελε καλυτερες μπουκαλες,λιγοτερο βαρος ισως πιο μικρη εξατμιση,αλλα σε γενικες γραμμες ειναι ενα απο τα πιο αξιοπιστα και οικονομικα μηχανακια.Εκανα σε τρια χρονια περιπου 60000χλμ και μπορω να πω οτι εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος.

Οπως ειπα δεν ειναι το τελειο,αλλα συνολικα ενα απο τα καλυτερα ταξιδιαρικα της κατηγοριας του. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

αν θες να κινηθεις απο σβελτα προς γρηγορα οι αναρτησεις και τα φρενα δεν ικανοποιουνε! 

θα μου πεις σε ποιο ικανοποιουνε για τετοια χρηση, στο cbf? οχι βεβαια. δεν εχουν σχεδιαστει για κατι τετοιο.

κατα τα αλλα ειναι ενα vfm μηχανακι οπως και τα αλλα του ανταγωνισμου στην κατηγορια του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρε σεις, απορία το έχω καιρό τώρα.

Τι διάλα λέτε μια μηχανάρα 650 κυβικά, και 100 αλόγων ''μηχανάκι'';

Κανά 50ρι βεσπάκι είναι;

:laugh:

Δλδ ΜΗΧΑΝΑΡΕΣ για εσάς τι είναι; το Boss Hoss;

:blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

100 άλογα δυσκολακι το σουτζουκι το bandit το εξίμισο...

Το 1250 ναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 50 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Κανά 50ρι βεσπάκι είναι;

πριν 33 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

100 άλογα δυσκολακι το σουτζουκι το bandit το εξίμισο...

Το 1250 ναι.

85 αλογα τα οποια δεν τα λες και πολλα σε σχεση με τα κιλα του.Το σωζει η πολυ καλη ροπη του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Κανά 50ρι βεσπάκι είναι;

εχει επικρατησει γενικα η λεξη μηχανακι σε οποιαδηποτε μοτοσυκλετα ανω των 125κυβικων ανεξαρτητως κατηγοριας και αλογων, εκτος απο τα παπια που τα λεμε παπια και τα σκουτερ σκουτερ. ολα τα αλλα ειναι μηχανακια.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι , είχε επικρατήσει. Το 1960 που δεν είχε ο κόσμος λεφτά και όντως αγόραζε ''μηχανάκια''.

Έχει αλλάξει λίγο η κατάσταση από τότε.

Και το -άκι, το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σε -άκι, είναι ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ εννοιολογικά, υποτιμητικό.

Π.χ. αν έρθει η γκόμενα και σου πει, το πουλάκι σου, κάπως σου φαίνεται, έτσι δεν είναι;

Ε ίδιο με τα ''μηχανάκια''. Γιατί να τα υποτιμάμε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οτι τελειωνει σε -ακι μπορει να ειναι υποτιμητικο,αλλα μπορει να ειναι και χαιδευτικο.Αρα λεγοντας το μηχανακι μου οταν εχεις μια μηχανη 650cc,η το παιδακι μου οταν εχεις εναν γιο τρια μετρα το θεωρει υποτιμιτικο καποιος που απλα δεν καταλαβαινει.

Επειδη ομως θελω να πιστευω οτι λιγο πολυ ολοι καταλαβαινουν ας αφησουμε τις γκομενες να ασχολουνται με τα πουλακια και ας ασχοληθουμε εμεις με τα μηχανακια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X 2016 (500cc) HJC RPHA-10 Plus

Δημοσιεύτηκε

Το λένε και στην Ιταλία πάντως. Μου λέει ο συγκάτοικος θα πάμε με το Motorino, οκ λέω , κατεβαίνουμε κάτω και είναι μπουσα :laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) HJC RPHA 70 Honda CRF 1000L (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Παλιοτερα οσοι ειχαν μεγαλη σε κυβισμο μηχανη την ελεγαν "μηχανακι" για να δειξουν και οτι το δαμασαν το εργαλειο, συν ολα τα παραπανω.
Απαγορευοταν ομως αν ειχες μικρο να πεις του φιλου σου το 1000ρι ετσι.

Επισης μπορει να κρυβει το βαρος του το 650 αλλα αν οδηγησει ο κατοχος το 125 back to back θα καταλαβει οτι και παλι δεινοσαυρος ειναι σε σχεση με το μικρο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα