anarxias

Τέλη κυκλοφορίας Τελη Κυκλοφοριας μετα απο ΚΛΟΠΗ

19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

τι πρεπει να κανουμε σε περιπτωση κλοπης της μηχανης.τι γινεται με τα τελη κυκλοφοριας

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Τι εννοεις? Τα θες πισω? :_zeppelin:

(Κρυα λιγο η πλακα, αν μιλαμε για κλοπη, αλλα δεν καταβαινω την ερωτηση.. :blush: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλο το αστειο σου φιλε μου.απλα ρωταω αν εχει κλαπει η μοτο μας τι θα γινει με την πληρωμη των τελων.τα τελη κυκλοφοιας θα συνεχισουν να ερχονται για πληρωμη ,το μηχανακι σου ομως δεν θα το εχεις.σε ποια υπηρεσια πρεπει να κανεις ωστε να διακοψεις αυτη τι διαδικασια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki drz sm Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

τιποτα τα αφηνεις απληρωτα αλλα να εχεις κανει δηλωση κλοπης στους μπατσους

και εισαι οκ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fournarelli Ευρωπαϊκό (900+cc)

Δημοσιεύτηκε

τιποτα τα αφηνεις απληρωτα αλλα να εχεις κανει δηλωση κλοπης στους μπατσους

και εισαι οκ

Και μετα απο χρονια που θα σου ερθει ενα καζικι απο την εφορια για καποιες εκατονταδες ευρω θα πρεπει να κανεις τα εξης:

α) ψαχνεις να θυμηθεις ποτε σου κλεψαν τη μηχανη

β)αφου εχεις θυμηθει ποτε σου την κλεψαν πας στο ΑΤ που δηλωσες την κλοπη

γ) οπλιζεσαι με υπομονη και ζητας να σου δωσουν ενα χαρτι οτι το εχεις δηλωσει

δ) δεν απαντας στα υποτιμητικα σχολια του αστυνομικου (πχ που το θυμηθηκες τωρα, ξερεις που εχουμε τους φακελλους με τις κλοπες....στο υπογειο, κανει και ζεστη κτλ κτλ)

ε) αφου εχεις παρει το χαρτι πας στην εφορια και αφου σε παραπεμψουν απο γραφειο σε γραφειο τελικα φτανεις στο γραφειο του προισταμενου τον απειλεις με θεους και δαιμονες (βλ "θα φερω τα καναλια") και τελικα μεσα σε δυο τρεις βαρια τεσσερις ωριτσες τον αναγκαζεις να στειλει φαξ στην ΓΓΠΣ του υπουργειου Οικονομικων για να τακτοποιηθει το θεμα σου

στ) Παρ'οτι η δουλεια σου εχει γινει εσυ ανησυχεις οποτε μετα απο ενα μηνα κανεις ενα τηλεφωνακι στο υπουργειο να δεις αν διαγραφηκε η μηχανη και αν σου πουν ΝΑΙ ξεσπας σε κλαμματα και πιθανοτα παθαινεις συγκοπη και μενεις στον τοπο :lol:

:spam: OFF

Δεν ειναι καλυτερα την ωρα που το δηλωνεις στην αστυνομια να ζητησεις και τη βεβαιωση για το υπουργειο Οικονομικων για να την πας σε ενα Κεπ να κανεις μια αιτηση διαγραφης και να τελειωνεις μια ωρα αρχυτερα;

ΥΓ: Τα παραπανω εχουν δοση φαντασιας μικροτερη απο αυτη της πραγματικοτητας

(δηλαδη εχουν συμβει αλλα οχι ακριβως ετσι)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αν κανω αιτηση διαγραφης και αργοτερα βρεθει το μηχανακι ,τοτε τι κανω εγω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki drz sm Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

εμενα που μου ειχα κλεψει το παπακι πριν 4 χρονια πηγα στην εφορεια και μου ειπαν αστο δεν πειραζει

δεν τα λεω ετσι!!!!!!

αφου εχεις απο τους μπατσους την δηλωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Harley Davidson Sportster Nolan X-Lite X-801r Harley Davidson Electra (1600cc)

Δημοσιεύτηκε

ειναι σα να παραδιδεις πινακιδες,τετοια διαδηκασια απλα εχει κλαπει , κ μετα απο νομιζω μερικο καιρο εχεις το δικαιομα διαγραφης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-STROM ABS CBS Αλλος FLORETA turbo (50 cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα κανεις στην εφορια προσωρινη διακοπη αφου εχεις το χαρτι της κλοπης.

Αργοτερα μπορει να αλαξεις νουμερο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

thx paidia tha to psaxw parapanw to thema

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 ABS Shoei XR 1000 Yamaha YZ250

Επειδή μου έχουν κλέψει 2 μοτοσυκλέτες στο βάθος των χρόνων: 1 το 1985 (Z400F) και 1 το 2000 (DT200), και ένα αυτοκίνητο πρόσφατα έχω να σου πω το εξής:

Πρώτα δηλώνεις στην αστυνομία την κλοπή και μετά από 2-3 μέρες παίρνεις το χαρτί που βεβαιώνει με την δήλωσή σου την κλοπή (το οποίο είναι χρήσιμο για κάθε νόμιμη χρήση, τουτέστιν το βγάζεις 2-3 αντίγραφα επικυρωμένα) και πηγαίνεις στην εφορία και δηλώνεις ΚΑΙ εκεί την κλοπή ώστε να μην σου έρχονται πρώτον και κύριον τα τέλη.

Το παράδοξο: αυτό είχα κάνει και στην πρώτη μου μοτοσυκλέτα που μου κλέψανε και ερχόντουσαν για κάποια χρόνια! τα τέλη κυκλοφορίας τα οποία φυσικά εγώ δεν πλήρωνα, και πήγαινα ξανά και ξανά στην εφορία (κανά 2 χρόνια ακόμα) και τους έλεγα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ, και μου απαντάγανε εμείς δεν έχουμε καμμία ενημέρωση!!! δηλώνοντάς το λοιπόν 1ο χρόνο+2 χρόνια, φορές ακόμα, κινητοποιήθηκαν και ενημέρωσαν την υπηρεσία που στέλνουνε τα τέλη και κάποια στιγμή σταματήσανε να μου τα στέλνανε.

Η ίδια περίπτωση μου είχε τύχει και με αυτοκίνητο που είχα κάνει απόσυρση το 1992 και δεν είναι μόνο που ερχόντουσαν τα τέλη, αλλά δεν μου δίνανε και φορολογική ενημερότητα γιατί λέγανε ότι χρωστάω στην εφορία!

Συμπέρασμα: ένα μουρδέλο και μισό.

Πιστεύω στις μέρες μας να έχουν εκσυχρονιστεί πιο πολύ!

Για το παπάκι που ανέφερε κάποιος παραπάνω και του είπανε στην εφορία δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, μάλλον είχαν δίκιο γιατί το παπάκι 50cc ανήκει στην τροχαία και προφανώς πρέπει να ενημερωθούν άλλα δίποδα.

Ελπίζω να βοήθησα!

Τροποποιήθηκε από τον ZZR1400
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Επειδή μου έχουν κλέψει 2 μοτοσυκλέτες στο βάθος των χρόνων: 1 το 1985 (Z400F) και 1 το 2000 (DT200), και ένα αυτοκίνητο πρόσφατα έχω να σου πω το εξής:

Πρώτα δηλώνεις στην αστυνομία την κλοπή και μετά από 2-3 μέρες παίρνεις το χαρτί που βεβαιώνει με την δήλωσή σου την κλοπή (το οποίο είναι χρήσιμο για κάθε νόμιμη χρήση, τουτέστιν το βγάζεις 2-3 αντίγραφα επικυρωμένα) και πηγαίνεις στην εφορία και δηλώνεις ΚΑΙ εκεί την κλοπή ώστε να μην σου έρχονται πρώτον και κύριον τα τέλη.

Το παράδοξο: αυτό είχα κάνει και στην πρώτη μου μοτοσυκλέτα που μου κλέψανε και ερχόντουσαν για κάποια χρόνια! τα τέλη κυκλοφορίας τα οποία φυσικά εγώ δεν πλήρωνα, και πήγαινα ξανά και ξανά στην εφορία (κανά 2 χρόνια ακόμα) και τους έλεγα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ, και μου απαντάγανε εμείς δεν έχουμε καμμία ενημέρωση!!! δηλώνοντάς το λοιπόν 1ο χρόνο+2 χρόνια, φορές ακόμα, κινητοποιήθηκαν και ενημέρωσαν την υπηρεσία που στέλνουνε τα τέλη και κάποια στιγμή σταματήσανε να μου τα στέλνανε.

Η ίδια περίπτωση μου είχε τύχει και με αυτοκίνητο που είχα κάνει απόσυρση το 1992 και δεν είναι μόνο που ερχόντουσαν τα τέλη, αλλά δεν μου δίνανε και φορολογική ενημερότητα γιατί λέγανε ότι χρωστάω στην εφορία!

Συμπέρασμα: ένα μουρδέλο και μισό.

Πιστεύω στις μέρες μας να έχουν εκσυχρονιστεί πιο πολύ!

Για το παπάκι που ανέφερε κάποιος παραπάνω και του είπανε στην εφορία δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, μάλλον είχαν δίκιο γιατί το παπάκι 50cc ανήκει στην τροχαία και προφανώς πρέπει να ενημερωθούν άλλα δίποδα.

Ελπίζω να βοήθησα!

βοηθησε παρα πολυ φιλε μου και σε ευχαριστω

η γραφειοκρατεια πιστευω ειναι πολυ πιο μπουρδελο τωρα πια και δεν θα αναλυσω τους λογους

παντος το μηχανακι ειναι ανω των 50 κυβικων

ελπιζω να ξεμπλεξω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ποδαράτος (0cc) Shark RSF2i Aprilia Shiver GT

Δημοσιεύτηκε

Και μετα απο χρονια που θα σου ερθει ενα καζικι απο την εφορια για καποιες εκατονταδες ευρω θα πρεπει να κανεις τα εξης:

(ΟΔΥΣΣΕΙΑ...)

Ή αντί γι αυτό, απλά κρατάς από την αστυνομία αντίγραφου της δήλωσης κλοπής από το βιβλίο συμβάντων και δηλώνεις την μη-κατοχή της μηχανής στο e-Οχήματα... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ή αντί γι αυτό, απλά κρατάς από την αστυνομία αντίγραφου της δήλωσης κλοπής από το βιβλίο συμβάντων και δηλώνεις την μη-κατοχή της μηχανής στο e-Οχήματα... :_thumbsup:

stoooooooooos;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα, έχω μια ερώτηση

Οχημα εκλάπη πριν από περίπου 7 χρόνια (και δεν έχει βρεθεί μέχρι και τώρα).

Εγινε τότε δήλωση της κλοπής στην αστυνομία κανονικά, αλλά (από αμέλεια-από λάθος πληροφόρηση ή δεν ξέρω εγώ τι)

δεν κατατέθηκε το χαρτί της κλοπής στην εφορία.

Μετά την κλοπή και την δήλωση της στην αστυνομία, συνέχισαν να έρχονται τα τέλη κυκλοφορίας κανονικά, και

για κάποιες χρονιές πληρώθηκαν.

Από την εφορία, τότε, σε σχετική ερώτηση, είχαν απαντήσει "ε αφού έχει κλαπεί, μην τα πληρώνετε" οπότε

για κάποιες χρονιές δεν πληρώθηκαν

Η ερώτηση μου είναι η εξής για όποιον γνωρίζει: ήταν σωστό που δεν πληρώθηκαν κάποιες χρονιές τα τέλη εφόσον το όχημα είναι κλεμμένο???

'Η από την στιγμή που η εφορία δεν είχε ενημερωθεί, τα τέλη έπρεπε να πληρωθούν, και τώρα θα έχουν και προσαυξήσεις σαν ληξιπρόθεσμα??

Και έστω ότι η εφορία τα θεωρεί ληξιπρόθεσμα, αν πάει τώρα χαρτί από την αστυνομία (μπορούν να μου δώσου ένα αντίγραφο), στην εφορία ότι το όχημα είναι κλεμμένο τόσα χρόνια, υπάρχει περίπτωση διαγραφής τους?

Ολο αυτό το διάστημα πάντως δεν έχουν στείλει κάποια ειδοποίηση για οφειλές τελών, παίζει να έρθουν κάποια στιγμή αργότερα μαζεμένα, ή αν ήταν να έρθουν θα είχαν έρθει ήδη?

Για να ξέρω πως θα κινηθώ...

Αν γνωρίζει κάποιος ή έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχη περίπτωση, αν μπορεί ας απαντήσει γιατί το θέμα με "καίει"

Thanks!

Τροποποιήθηκε από τον Apisteftos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Αν γνωρίζει κάποιος ή έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχη περίπτωση, αν μπορεί ας απαντήσει γιατί το θέμα με "καίει"

Thanks!

Πέτρο, καλύτερα να πας φετος στην ΔΟΥ + να γλυτωσεις τα τελη του 2014.

Και να ρωτησεις και για τα παρελθόντα.

Λινκ διάφορα...

http://www.prosvasis.com/gr/publica/?p=685

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=6295

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Θανάση έχει δρομολογηθεί ήδη :_thumbsup: το μεσημέρι ήμουν στο τμήμα να ρωτήσω τι και πως, κ αύριο πρωί-πρωί θα πάω να μου δώσουν ένα αντίγραφο της δήλωσης κλοπής που είχε γίνει τότε, να μου γίνει και μια εξουσιοδότηση (γιατί το όχημα δεν είναι στο δικό μου όνομα), και έχω φύγει κατευθείαν για εφορία...

Απλά ήθελα να είμαι προετοιμασμένος, αν είχε τύχει σε κάποιον αντίστοιχη περίπτωση, γιατί έχω την εντύπωση ότι η απάντηση που θα πάρω

αύριο από το Γραφείο Οχημάτων της ΔΟΥ για το θέμα, θα έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με το πόσο καλά ξύπνησε ο υπάλληλος...

Από site έχω διαβάσει οοοοτι υπάρχει στο νετ, αλλά κάποια ξεκάθαρη απάντηση δεν βρήκα (κάποιος, σε ακριβώς ίδια περίπτωση με την δική μου, τα γλίτωσε προσκομίζοντας το χαρτί από την αστυνομία, έστω και με καθυστέρηση κάποιων χρόνων)

Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις, για να έχουμε κάποιον μπούσουλα για μελλοντικά παρόμοια περιστατικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Θανάση έχει δρομολογηθεί ήδη :_thumbsup: το μεσημέρι ήμουν στο τμήμα να ρωτήσω τι και πως, κ αύριο πρωί-πρωί θα πάω να μου δώσουν ένα αντίγραφο της δήλωσης κλοπής που είχε γίνει τότε, να μου γίνει και μια εξουσιοδότηση (γιατί το όχημα δεν είναι στο δικό μου όνομα), και έχω φύγει κατευθείαν για εφορία...

Απλά ήθελα να είμαι προετοιμασμένος, αν είχε τύχει σε κάποιον αντίστοιχη περίπτωση, γιατί έχω την εντύπωση ότι η απάντηση που θα πάρω

αύριο από το Γραφείο Οχημάτων της ΔΟΥ για το θέμα, θα έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με το πόσο καλά ξύπνησε ο υπάλληλος...

Από site έχω διαβάσει οοοοτι υπάρχει στο νετ, αλλά κάποια ξεκάθαρη απάντηση δεν βρήκα (κάποιος, σε ακριβώς ίδια περίπτωση με την δική μου, τα γλίτωσε προσκομίζοντας το χαρτί από την αστυνομία, έστω και με καθυστέρηση κάποιων χρόνων)

Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις, για να έχουμε κάποιον μπούσουλα για μελλοντικά παρόμοια περιστατικά

Εβγαλαν εγκύκλιο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ωραίος!! Θα το μελετήσω το απόγευμα που θα έχω χρόνο, να γράψω τι έκανα και εγώ τότε με ΔΟΥ, Αστυνομία

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα