Alarm

Ελληνικη ROCK σκηνη !!!

324 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

Δημοσιεύτηκε

Λογο μεγαλεις αγαπης που εχω για την ροκ μουσικη (ελληνικη και ξενη) ,

και λογο του οτι θελω να ανακαληψω νεα τραγουδια που δεν ακουσα ποτε μου , η που ακουσα καποτε

αλλα δεν γνωριζω τιτλους, σκεφτηκα πως αυτο ειναι ενα καλο θεμα να θυμηθουμε και να μαθουμε περισσοτερα για την

ελληνικη ροκ σκηνη. Οποτε ποσταρετε τραγουδια, βιντεο κλπ .

Ξεκιναω με ενα τραγουδι που μεγαλωσα και ακουσα στα 12 μου περιπου.

Ο ταλαντουχος πριγκιπας, Σιδηροπουλος...

Ροκ Ν Ρολ στο Κρεβατι

http://www.youtube.com/watch?v=AqfJntbTR7c

Το ξέρω πως δεν είμ' αυτός

που πάνω του θα στηριχθείς

ούτε λεφτάς κι ίσως γυρνάς

πιωμένο μες στα μπαρ να με βρεις

Ομως εγώ θα σου μετρώ

της πόλης το σφυγμό μ' αγκαλιές

θα σου χαϊδεύω το μυαλό

με χίλιες και μια νύχτες γλυκές

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Ducati monster dark (696cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Παλίο αλλα πολυ καλό................

ΟΤΑΝ ΝΥΧΤΩΝΕΙ

ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΕΡΩΤΑΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΘΕΟΠΑΛΑΒΟΣ

ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟΥ ΘΙΑΣΟΥ

ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΑΛΗΤΗΣ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟΣ

ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΜΠΕΣ, ΥΠΟΚΛΙΝΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ

ΟΤΑΝ ΝΥΧΤΩΝΕΙ

ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑΞΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ

ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΜΑΡΤΗΣΕΙΣ

ΖΥΓΙΑΖΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ

ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΘΕΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙΣ

ΚΑΤΙ ΝΥΧΤΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟΥ,

Η ΑΓΑΠΗ,

ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΑ ΘΑΝΑΤΟΥ

ΟΤΑΝ ΝΥΧΤΩΝΕΙ

ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΝΟΧΗ ΣΙΩΠΗ ΑΠ' ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ

ΕΛΠΙΔΑ ΠΟΡΝΗ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ

ΚΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ ΦΟΒΟΣΟΥΝΑ

ΤΩΡΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ

ΚΑΤΙ ΝΥΧΤΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟΥ,

Η ΑΓΑΠΗ,

ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΑ ΘΑΝΑΤΟΥ

ΚΑΤΙ ΝΥΧΤΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟΥ

ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΑ ΘΑΝΑΤΟΥ

magic de spell, album: κοκκινο

www.youtube.com/watch?v=2uNgWVGfsis

YΓ: sorry για τα κεφαλαία , απλά το κανα copy-paste ...δεν εχω πολυ χρονο να το δακτυλογραφησω :blush:

Τροποποιήθηκε από τον amanda

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Diafana Krina -Meres Argias

Το τι χτυπημα ειχα ριξει καθε φορα που ακουγα αυτο το τραγουδι να παιζεται στην pub που πηγενα δεν λεγεται...

Δεν θα προσεύχομαι σε σύμπαν που θαμπώνει

δεν θα ρωτήσω αναιδώς που το κεντρί σου

γονιός δεν θα 'ναι να μου πει "σήκω και ντύσου

καιρός να ζήσουμε παιδί μου ξημερώνει"!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 RC8 Αλλος

Γράφω μεθυσμένα λόγια και τα κρύβω στα χαρτιά

του ονείρου τα ρολόγια κουδουνίζουν δυνατά

Ποιος έχει λόγο στην αγάπη ,ποιος να έχει την ευθύνη

για να του πω να σταματήσει, να μη με πονάει εκείνη

Ποιος έχει λόγο στην αγάπη να με βγάλει απ' τα δεσμά της

αφού πονάει για κάποιον άλλο κι εγώ είμαι μακριά της.

Γράφω μεθυσμένες λέξεις που έρχονται απ' τα παλιά

όποιο δρόμο και αν διαλέξεις θα σε βγάλει πιο μακρυά..

Ποιος έχει λόγο στην αγάπη, ποιος να έχει την ευθύνη,

για να του πω να σταματήσει , να μη με πονάει εκείνη.

Ποιος έχει λόγο στην αγάπη να με βγάλει απ' τα δεσμά της

αφού πονάει για κάποιον άλλο κι εγώ είμαι μακριά της.

Ποιος έχει λόγο στην αγάπη, ποιος κρατάει τα κλειδιά της,

αφού πονάει για κάποιον άλλο και εγώ είμαι μακριά της.

Τροποποιήθηκε από τον janabetis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πσσσσσσσσσσ..................................αγγιζεις ευαίσθητες χορδές alarm.................

και πάμε το άλλο ...............

μωρα στη φωτια..... από Θεσσαλονίκη τα παιδιά ..

Κάτω στην πόλη... (1989, ano kato records)

θυμάμαι στα 17 μου κλεισμένη στο ροκάδικο Cult στο πασαλιμάνι και στο Καφενείο στον Κορυδαλλό .........

Πως θα σου φαινόταν λοιπόν φιλαράκο

αν απόψε το βράδυ βγαίναμε όλοι μαζί

μια νυχτιάτικη βόλτα μεσ' το κέντρο της πόλης

στο ρυθμό που σκοτώνει όπως ξέρουν αυτοί.

Πάμε!

Ήρθαμε απόψε από τόσο μακριά

με τέρμα το γκάζι και βρώμικα μυαλά

φτερά στο κεφάλι τα μάτια μας θολά

τα όπλα μας γεμάτα και κρυμμένα καλά στα φορτηγά, στα φορτηγά.

Από τα προάστια κι απ' τα γύρω χωριά

Άραβες και νέγροι Βεδουίνοι με σπαθιά

δεν είχαμε σκοπό να πάμε τόσο βαθιά

μα κάποιος από μας στο δρόμο πέταξε τη λέξη φωτιά, τη λέξη φωτιά.

Καλέστε τα πλήθη που με τρόμο κοιτάν το καρναβάλι μας,

ουρλιάζοντας πιο δυνατά.

Λα λα λα ... (x2)

Πενήντα χρόνια περιμέναμε για αυτή τη βραδιά

θα τραγουδάμε όλη τη νύχτα κι ούτε πόνος ούτε χαρά

Οι εραστές έχουν ανάψει κι ορκιστήκαν να' ναι πιστοί

Πενήντα χρόνια περιμέναμε για αυτή τη γιορτή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καθως η ζωη μας βρισκεαι σε ενα συνεχες σκοταδι αρκετες φορες.

Να και λιγο φως...

Υπογεια Ρευματα - Σαν φως..

το μαγικό στου φεγγαριού, ονειροπόλημά σου

το'χεις ξεχάσει και είναι αργά,καιρός να κοιμηθείς

με κάποιον που δεν τον χωρά η μαγική αγκαλιά σου

τις ώρες που περάσαμε μαζί θα μοιραστείς

μα εγώ πονώ για σένανε και σιωπηλά υποφέρω

μήπως τα μάτια που αγαπώ,δακρύζουν στα κρυφά

τι κι αν με πούλησες φθηνά μια νύχτα,και το ξέρω

κάθε στιγμή σε φέρνω εδώ , κοιτώντας τα νερά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καθως η ζωη μας βρισκεαι σε ενα συνεχες σκοταδι αρκετες φορες.

Να και λιγο φως...

Υπογεια Ρευματα - Σαν φως..

το μαγικό στου φεγγαριού, ονειροπόλημά σου

το'χεις ξεχάσει και είναι αργά,καιρός να κοιμηθείς

με κάποιον που δεν τον χωρά η μαγική αγκαλιά σου

τις ώρες που περάσαμε μαζί θα μοιραστείς

μα εγώ πονώ για σένανε και σιωπηλά υποφέρω

μήπως τα μάτια που αγαπώ,δακρύζουν στα κρυφά

τι κι αν με πούλησες φθηνά μια νύχτα,και το ξέρω

κάθε στιγμή σε φέρνω εδώ , κοιτώντας τα νερά

Επίσης από τους ίδιους...........................

Ασημένια σφήκα..............

Οι πιο πολλοί λατρεύουν τις αργίες

μα οι φίλοι μου μισούν τις Κυριακές

κρύβονται πίσω από τα φώτα στο λιμάνι

βάζουν φωτιές, βάζουν φωτιές

Σ' αρπάζει από τα μαλλιά η ασημένια σφήκα

βραδιές βραδιές και σε τινάζει πάνω

έκανα δρόμο να σε δω μα δε σε βρήκα

στέκω στις μύτες των ποδιών, μα δε σε φτάνω

Κακή εποχή κακές στιγμές μου φέρνει

χώμα μυρίζω μοβ σκιές βλέπω θαμπά

σαν ένα σαπιοκάραβο που στα ρηχά ξεσέρνει

σαν του Ιούδα φίλημα θα φύγω μακριά

Ξέρεις πώς είναι να διαβάζεις στο σκοτάδι

ξέρεις πώς είναι να δακρύζεις στα κρυφά

φώτα της πόλης και μεγάλοι άδειοι δρόμοι

τα όνειρα της Κυριακής κοστίζουν ακριβά

www.youtube.com/watch?v=3lTAwk5VXq4

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sprinter AGV Air Tech Harley Davidson street (500cc)

Δημοσιεύτηκε

ταξιδιάρα ψυχή

Λονδίνο, Άμστερνταμ ή Βερολίνο

έχεις ξεχάσει που ακριβώς θέλεις να πας

όσα και αν έχω δανεικά πια δεν σου δίνω

να κάνεις βόλτες με το magic bus

Ταξιδιάρα ψυχή,

και αν θέλω δίπλα σου είναι δύσκολο να μένω,

καιρός να δω την δικιά μου ζωή,

σ'αυτό το ταξίδι δεν θα σε περιμένω.

Θα ψωνιστώ, και κάποιο βράδυ,

ότι έχω μέσα μου για σένα θα το σβήσω,

είναι μονόδρομος ο δρόμος που΄χεις πάρει,

και δεν σε βλέπω να γυρίζεις πίσω,

Ταξιδιάρα ψυχή,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsr Arai Condor ehh ...

www.youtube.com/watch?v=osrTR0e5NfQ

no name band - μενεξεδιά [ στίχοι μουσική λάκης παπαδόπουλος ]

ο λάκης παπαδόπουλος γεννήθηκε στις 7 δεκεμβρίου 1948 στην αθήνα.

είναι περισσότερο γνωστός σαν λάκης με τα ψηλά ρεβέρ , έχει δώσει τραγούδια του σε πάρα πολλούς έλληνες καλλιτέχνες και συνεχίζει μέχρι σήμερα ρομαντικός , πραγματικά ροκ και δυναμικός όπως πάντα.

ένας καλλιτέχνης που κάθε ακροατής που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να τον παρακολουθήσει ζωντανά.

ο λάκης παπαδόπουλος σε μικρή ηλικία παρακολούθησε μαθήματα μουσικής στο ελληνικό ωδείο.

με το που μπαίνει στην εφηβία , τραγουδάει και παίζει κιθάρα στους dragons , ένα ροκ συγκρότημα με αγγλικό στίχο.

τα singles που είχαν κυκλοφορήσει τότε , μπορείτε να τα βρείτε σήμερα σε ένα cd συλλογή με ελληνικό ροκ του 60.

οι dragons διαλύονται και ο λάκης παπαδόπουλος υπηρετεί την στρατιωτική του θητεία.

μετά τον στρατό ο λάκης παπαδόπουλος συμμετέχει παίζοντας κιθάρα , μπουζούκι και κάνοντας φωνητικά στους "ηρακλής και dna" του ηρακλή τριανταφυλλίδη.

ηχογραφούν το 1972 ένα single και κάνουν ζωντανές εμφανίσεις μαζί μέχρι το 1974.

στη συνέχεια ο λάκης παπαδόπουλος έφυγε από την ελλάδα για να παίξει κιθάρα και να τραγουδήσει rock 'n' roll σε κρουαζιερόπλοια που έκαναν κρουαζιέρες στην καραϊβική.

το 1981 ο λάκης παπαδόπουλος γράφει τη μουσική για το τραγούδι "και θα χαθώ" και ο κυριάκος ντούμος τους στίχους και με ερμηνεύτρια την ισιδώρα σιδέρη συμμετέχουν στους αγώνες ελληνικού τραγουδιού στην κέρκυρα που διοργάνωνε ο μάνος χατζιδάκις. το τραγούδι "και θα χαθώ" διασκεύασε ο μιχάλης χατζηγιάννης στον δίσκο του "παράξενη γιορτή" το 2002, κάνοντάς το έτσι γνωστό στην επόμενη γενιά.

το παρατσούκλι λάκης με τα ψηλά ρεβέρ το έβγαλε ο λάκης και ο παραγωγός του βάσος τσιμιδόπουλος, και τα ψηλά ρεβέρ έγιναν σήμα κατατεθέν του.

συμμετέχει σε διάφορα σχήματα ως λάκης με τα ψηλά ρεβέρ και τελικά ο πρώτος του προσωπικός δίσκος, το "άκυρο" κυκλοφορεί το 1982 από την wea.

σ' αυτόν το δίσκο βρίσκεται η "μενεξεδιά" [ ή "φάλτσα μενεξεδιά" ] , σουρεαλιστικοί στίχοι δεμένοι αρμονικά με μια δυνατή , αν όχι άγρια , ροκ μελωδία αλλά και το "ουρλιαχτό" , που βασίζεται σε στίχους του allen ginsberg [ το howl που είχε γραφτεί το 1956 ήταν ένα ποίημα σύμβολο της γενιάς του beat ].

ο λάκης παπαδόπουλος έγραψε την μουσική και ο παύλος μάτεσις τους στίχους για τον "κουρσάρο" , το πρώτο τραγούδι του δίσκου "φοβάμαι" του βασίλη παπακωνσταντίνου.

αυτό το τραγούδι εκτός από έντονη ροκ αλλαγή στο στυλ του παπακωνσταντίνου , έμελε να είναι και το όχημα για να γίνει ευρύτερα γνωστός ο λάκης με τα ψηλά ρεβέρ , 20 χρόνια αφού είχε ξεκινήσει στο χώρο της μουσικής.

ακολουθεί το 1983 ο δίσκος "ωραία ήταν όλα σήμερα , καληνύχτα" και τις επόμενες δύο χρονιές , ο λάκης με τα ψηλά ρεβέρ θα φτιάξει μαζί με την μαριανίνα κριεζή τους δίσκους "περίπου" και "τσάι γιασεμί" για την αρλέτα.

θυμόμαστε τα μελοποιημένα από τον λάκη ποιήματα του καββαδία "william george allum" και "black and white" , "έρχεται κρύο" [ στίχοι κυριάκος ντούμος ] , "τα ήσυχα βράδια", το "batida de coco" και φυσικά την "σερενάτα".

την "σερενάτα" διασκεύασε το 2006 , 20 και κάτι χρόνια αργότερα , η ανδριάνα μπάμπαλη και κατάφερε να την κάνει ξανά ραδιοφωνική επιτυχία.

η "πρόβα" είναι ο τρίτος προσωπικός δίσκος του λάκη με τα ψηλά ρεβέρ.

κυκλοφόρησε το 1985, με καταπληκτικά τραγούδια που ακούγονται μέχρι σήμερα όπως το "δικαίωμα στο όνειρο" , η "γυριστρούλα" , και "τα μπλε παπούτσια" [ μακρινό ξαδερφάκι ίσως του "blue suede shoes" ].

ωραία τραγούδια ήταν και τα "σαν εξωγήινοι ρομαντικοί" και "βαγγέλη".

συνεχίζοντας να εναλλάσσει τους προσωπικούς του δίσκους με δουλειές άλλων καλλιτεχνών , ο λάκης με τα ψηλά ρεβέρ υπογράφει το 1986 τον δίσκο "κατά βάθος αλεπού" για την ελένη δήμου , απ' όπου και τα "πάρε πασά μου" , "ποια είμαι εγώ" , "κατά βάθος αλεπού".

το 1987 , ο δίσκος "αγώνες ταχύτητας" έρχεται με το κλασσικό πια σήμερα "σε ζητάω" - "αγώνας ταχύτητας έχεις γίνει και πονάω" τραγουδάει στο ρεφραίν.

μαζί και ο "λάρρυ" , "μοναχός στο άγιο όρος" και φυσικά οι "φυλακαί κέρκυρας".

"έλα γοριλάκη" είναι ο πέμπτος προσωπικός του δίσκος και ένα από τα τραγούδια που ο λάκης θέλει να τα μαθαίνει στο κοινό στις συναυλίες.

λέει μια στροφή ο λάκης , περιμένει τον κόσμο από κάτω να την επαναλάβει [ ή σε κάποιες περιπτώσεις να "απαντήσει" με τον επόμενο στίχο ] , κι αλί και τρισαλί αν δεν το τραγουδήσουν καλά... ο αυτοσαρκασμός του λάκη με τα ψηλά ρεβέρ, η μεγάλη αγάπη που έχει για το κοινό του και το χιούμορ του φαίνεται καθαρά όταν το κοινό δε ξέρει τους στίχους (ή τις αναγκαίες συνοδευτικές κινήσεις) για το τραγούδι.

στο δίσκο "έλα γοριλάκη" είναι και το τραγούδι "για να σ' εκδικηθώ", ντουέτο λάκης παπαδόπουλος και δημήτρης μητροπάνος. επίσης "η ανεμώνα του σικάγου", άλλη μια συνεργασία του λάκη παπαδόπουλου με την σάννυ μπαλτζή, "η μπαλάντα της φυλακής" και "εσύ με φτιάχνεις".

το χιούμορ του και την πολύ καλή του διάθεση την έδειξε και στη σκηνή μαζί με τον γιάννη ζουγανέλη, τον σάκη μπουλά και την ισιδώρα σιδέρη. οι παραστάσεις τους στο "αχ μαρία" ηχογραφήθηκαν και κυκλοφόρησαν το 1989.

το 1990 ο λάκης παπαδόπουλος γράφει τη μουσική για το δίσκο "χαίρω πολύ" με την μαργαρίτα ζορμπαλά και το 1991 για το δίσκο "οπωσδήποτε" με την τερέζα. το 1992 ο μανώλης μητσιάς τραγουδάει στο δίσκο "εσείς οι απ' έξω" σε μουσική λάκη με τα ψηλά ρεβέρ. ξεχώρισαν τα τραγούδια "παραιτήθηκα" (στίχοι σάννυ μπαλτζή) και "έφη χτύπα το ντέφι" (στίχοι σάννυ μπαλτζή). το 1992 κυκλοφορεί επίσης κι ο προσωπικός δίσκος του λάκη με τα ψηλά ρεβέρ "έγινα για σένα τούρκος", που έχει και το τραγούδι "θα φύγω νύχτα".

ο λάκης παπαδόπουλος ηχογραφεί το "σκουπίδι του σαββατοκύριακου" το 1994 και πιστέψτε με είναι ένας δίσκος με τραγούδια διαμάντια όπως το "βαλς της γειτονιάς", τη "τσίχλα δίχως ζάχαρη", την "αρτίστα" με τους πυξ λαξ, και τα "πράγματα που δεν έκανες".

το 1995 και το 1996 o λάκης παπαδόπουλος συνδέεται με δυο ιδιαίτερους δίσκους. "η σούστα" είναι μια συλλογή με την φιλική συμμετοχή του λάκη με τα ψηλά ρεβέρ και τραγούδια που θα περίμενε να τα βρει κανείς σε συλλογή του γιάννη μαρκόπουλου. το 1996 το "πασπαρτού" κυκλοφορεί με ανέκδοτα τραγούδια του λάκη με τα ψηλά ρεβέρ και κάποια σπάνια τραγούδια όπως το "και θα χαθώ".

ο όγδοος προσωπικός δίσκος του λάκη με τα ψηλά ρεβέρ έχει τίτλο "το μόνο φίλο μου τον λένε ιούδα" και κυκλοφόρησε το 1997 (στίχοι λάκης παπαδόπουλος και σάννυ μπάλτζη), με "τα φθινοπωρινά τα χρώματα", το "πορφυρό βιολί", "μακρύς ο δρόμος/στον άγγελό μας" (τραγούδι που έγραψε για τον γιο του άγγελο), "ευτυχισμένος που υπάρχεις" και άλλα.

το 1999 κυκλοφορεί "το παλιό μου παλτό" από τον χρήστο δάντη. το "παλιό μου παλτό" και τα "τραπουλόχαρτα" τα έγραψαν ο λάκης παπαδόπουλος με την σάννυ μπαλτζή και αξίζει να σημειώσουμε ότι τα τραγούδια "το παλιό μου παλτό" και "κομμάτια" (μουσική χρήστος δάντης, στίχοι σάββας αξιώτης) ήταν οι μεγαλύτερες επιτυχίες του χρήστου δάντη από αυτόν τον δίσκο. την ίδια χρονιά ο λάκης παπαδόπουλος υπογράφει το soundtrack "νετρίνο".

το 2000 κυκλοφόρησε ο ένατος δίσκος του λάκη με τα ψηλά ρεβέρ με τίτλο "11". η φανταστική μπαλάντα "ελπίζω", τα "βρώμικα φιλιά" (στίχοι και μουσική μάνος ξυδούς), το "θησείο" (στίχοι σάννυ μπαλτζή), "αν μ' αγαπάς άσε με ελεύθερο" (στίχοι πάνος ηλιόπουλος), το "ουρλιαχτό" σε μια νέα εκτέλεση, "κάποιες παλιές αμαρτίες" (στίχοι και μουσική φίλιππος πλιάτσικας), "λάμπες αλογόνου" αλλά και το δυνατό ροκ "μην παίζεις μαζί μου".

το 2000 κυκλοφορεί και ο δίσκος "παράξενη γιορτή", ο πρώτος προσωπικός δίσκος του μιχάλη χατζηγιάννη που έγινε μεγάλη επιτυχία στην ελλάδα. το ομότιτλο τραγούδι το έγραψαν ο λάκης παπαδόπουλος με την σάννυ μπαλτζή ειδικά για τον μιχάλη. ο λάκης με τα ψηλά ρεβέρ του έδωσε και το τραγούδι "και θα χαθώ".

ο λάκης παπαδόπουλος αποφάσισε να δώσει δυο τραγούδια στον χατζηγιάννη, έχοντας ξεπεράσει κάποιους αρχικούς ενδιασμούς. ακολούθησε δίνοντας κι άλλα τραγούδια σε νέους ή και πρωτοεμφανιζόμενους καλλιτέχνες όπως ο κωνσταντίνος θαλασσοχώρης, η τάμτα, η δόμνα κουντούρη, ο νίκος μίχας και άλλοι. ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το "θέλω να μάθω" που τραγούδησε ο παναγιώτης ραφαηλίδης και ο λάκης παπαδόπουλος υπογράφει και τους στίχους και την μουσική. αλλά έδωσε τραγούδια, όπως και στο παρελθόν, και σε μεγάλους τραγουδιστές όπως ο σάκης ρουβάς ("χάρτινη ζωή" και "να μ' αγαπάς") και ο γιώργος νταλάρας ("μυνηματάκι"). έχει δώσει επίσης πιο παλιά, το τραγούδι "διαζύγιο" στην αντζελα δημητρίου, και το τραγούδι "σημαδεμένος" στον γιώργο μαργαρίτη.

από τις συνεργασίες του με στιχουργούς θα ξεχωρίσει η σάννυ μπαλτζή. μαζί έγραψαν την "ανεμώνα του σικάγου", την "τσίχλα δίχως ζάχαρη", "μια νύχτα παθών", το "θησείο", "πάντα τετάρτη", "πεταλούδα γυμνή", "πορφυρό βιολί", "μάγισσες με ομπρέλες" που τραγούδησε η αρλέτα, το "παραιτήθηκα" για τον μανώλη μητσιά, "το παλιό μου παλτό" για τον χρήστο δάντη, την "παράξενη γιορτή" για τον μιχάλη χατζηγιάννη και άλλα.

το 2002 κυκλοφορεί ο δίσκος "κάτι γλυκό" με νέα τραγούδια του λάκη με τα ψηλά ρεβέρ. το ομότιτλο τραγούδι "κάτι γλυκό" έγινε και βίντεο κλιπ, πράγμα που το σημειώνουμε γιατί είναι μία από τις σπάνιες εξαιρέσεις που ο λάκης παπαδόπουλος έκανε βίντεο κλιπ ένα τραγούδι του. ο φίλιππος πλιάτσικας τραγουδάει την "τσαλακωμένη πεταλούδα" και ο λάκης με τα ψηλά ρεβέρ την "γυμνή πεταλούδα". ακόμη έχουμε δυο διασκευές το τραγούδι "αυτός ο άλλος" (του νίκου γούναρη) και το "πάμε νταβέλη" (στίχοι μαριανίνα κριεζή). ακούσαμε ακόμη τις διασκευές "μιλώ με σένα" και "είσαι η συνήθειά μου", μαζί με το σατιρικό "ola ta ksekolia" και "τα υπουργάκια" που έχουν κοινωνικό στίχο.

το 2003 ο λάκης παπαδόπουλος συμμετέχει στους προκριματικούς για το τραγούδι που θα εκπροσωπήσει την ελλάδα στη eurovision με το τραγούδι "κάποτε - come with me", (μουσική γιώργος καμινάρης, στίχοι:γιώργος καμινάρης και στέφανος κοτρωνάκης). ήταν μια πολύ αξιόλογη μπαλάντα που δεν προτιμήθηκε ωστόσο από τους κριτές.

ο προσωπικός δίσκος λάκη με τα ψηλά ρεβέρ "δεν έχω στιγμές" κυκλοφορεί το 2006, με το πολύ καλό "είναι απλό σ' αγαπώ", τις διασκευές "για τις γυναίκες ζούμε" και "τώρα που θα χωρίσουμε", την "θήβα '88", το "έφυγε η γυναίκα μου από το σπίτι". το "after dark" είναι το απαραίτητο bonus, ένα τραγούδι όπου ο λάκης με τα ψηλά ρεβέρ κι ο φίλος του γιάννης γιοκαρίνης αυτοσχεδιάζουν στη μουσική σκηνή του after dark.

δισκογραφία

1983 άκυρο

1984 ωραία ήταν όλα σήμερα καληνύχτα

1986 πρόβα

1987 αγώνας ταχύτητας

1990 έλα γοριλάκη

1992 έγινα για σένα τούρκος

1994 σκουπίδι του σαββατοκύριακου

1997 το μόνο φίλο μου τον λένε ιούδα

2000 11

2002 κάτι γλυκό

2006 δεν έχω στιγμές

;)

Τροποποιήθηκε από τον liz4rd

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova Moto Guzzi V1200 sport

Δημοσιεύτηκε

Ο Σάκης....................ο Μπουλάς

Είσαι μανάρι μου αλειμένη με μπριγιόλ

Κι από ρεμπέτισσα το παίζεις ροκ εντ ρόλ

Και νινανάι, ώπα, γιάβρουμ και αμάν

Ακούς Βιτάλη, Σούκα και Duran Duran

Αλλάξανε τα γούστα σου

και μπέρδεψες τα μπούτια σου

Και φέρεσαι αλλόκοτα

και παρατάς τον Κόκοτα

Το μάτι έβαψες σε τόνους λαχανί

Και το κεφάλι σου το ξύρισες γουλί

Να που καβάλησες κι εντούρο μηχανή

Και μόστρες κάνεις με ματάκια απλανή

Αλλάξανε τα γούστα σου

Και φέρεσαι αλλόκοτα

και παρατάς τον Κόκοτα

Χορεύεις Ντίσκο και σου πάνε τα σατέν

Για την καράφλα σου υπάρχει το Φολτέν

Το περιθώριο θέλει ζόρι και κουπί

Και δε μπορείς πάντα να κάνεις το παπί

Αλλάξανε τα γούστα σου

Και φέρεσαι αλλόκοτα

και παρατάς τον Κόκοτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ενα πασιγνωστο τραγουδακι που ακουμε χρονια και δεν το βαριομαστε ποτε...

2002GR - Εσυ μου πες πως μ'αγαπας

Βιογραφία

Οι 2002 GR δημιουργούνται το 1974. Την ίδια χρονιά υπογράφουν συμβόλαιο με την MBI και κυκλοφορεί ο πρώτος τους δίσκος με τον τίτλο "Πόλα". Το 1976 κυκλοφορεί ο δεύτερος δίσκος τους με τίτλο: "Σιδερένιος Άνθρωπος". Με την κυκλοφορία αυτού του δίσκου λήγει και το συμβόλαιο τους με την MBΙ.

Εκείνη την χρονική περίοδο ο τρόπος διασκέδασης αρχίζει σιγά σιγά να αλλάζει και το λεγόμενο "εμπορικό" τραγούδι κερδίζει έδαφος. Οι 2002 GR εξακολουθούν να εμφανίζονται σε clubs, αλλά απέχουν συνειδητά από την δισκογραφία. To 1982 παρατηρείται αναβίωση και άνθιση της ελληνικής pop και rock μουσικής, που διαρκεί για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αρκετά συγκροτήματα τότε γνωρίζουν ιδιαίτερη επιτυχία. Την συγκεκριμένη χρονιά διαμορφώνεται οριστικά η σύνθεη των 2002 GR: Ηλίας Ασβεστόπουλος, Γιάννης Χατζησόγλου , Σωτήρης Καραούλιας και Στέλιος Καραΐνδρος. Παράλληλα, ανανεώνουν το συμβόλαιό τους με την ΜΒΙ και κυκλοφορούν το τρίτο τους δίσκο με τίτλο "V.O.L. 3". Αυτός ο δίσκος γίνεται χρυσός πρωτού καν περάσουν έξι μήνες από την ημερομηνία κυκλοφορίας του. Ακολουθούν 4 δίσκοι: "Amomoria"(1984), "2002GR"(1986), "Πέστε με τρελλό"(1989), "Μπανάνες"(1990). Το 1990 λήγει το συμβόλαιό τους με την ΜΒΙ. Ακολουθούν τρία χρόνια δισκογραφικής απραξίας. Το 1993 υπογράφουν συμβόλαιο με την FM Records. Παράλληλα αποχωρεί από το συγκρότημα ο Στέλιος Καραΐνδρος και προστίθενται ο Γιώργος Ανδριώτης (τύμπανα) και ο Γιώργος Σερνγκελίδης (πλήκτρα). Το καλοκαίρι του 1993 κυκλοφορεί ο δίσκος "Τα βράδια τα επόμενα", ενώ την άνοιξη του 1995 επανέρχονται δισκογραφικά με το "The best of ...1995", που περιλαμβάνει τραγούδια τους που γνώρισαν μεγάλη επιτυχία στο παρελθόν, αλλά και καινούργια.

Τα τραγούδια "Είπες πώς", "Μαγική αυλή", "Άννα", "Τι να σου προσφέρω", "Το μετρό" οι 2002 GR τα ενορχήστρωσαν ξανά, χωρίς να ξεφεύγουν από τις αρχικές μελωδικές τους γραμμές, απλώς χρησιμοποιώντας τις δυνατότητές της σύγχρονης τεχνολογίας, προσθέτοντας επιπλέον θετικά στοιχεία. Η ερμηνευτική ωριμότητα που χάρισε ο χρόνος στον Ηλία Ασβεστόπουλο, (ψυχή του συγκροτήματος), είναι εμφανής και δίνει άλλη διάσταση σ'αυτά τα τραγούδια.

Σύνθεση :

* Ηλίας Ασβεστόπουλος : Τραγούδι

* Γιάννης Χατζησόγλου : Κιθάρες, φωνητικά

* Σωτήρης Καραούλιας : Μπάσο, κιθάρα, φωνητικά

* Στέλιος Καραΐνδρος : Τύμπανα, φωνητικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda AFRICA TWIN Shoei XR 1100 Honda AFRICA TWIN (750cc)

Δημοσιεύτηκε

my secret Combination...καλομοιρα Πενηντη-10

σορρυ για το σπαμ αλλα δεν αντεξα...

-Το τρενο (τρυπες)!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βασιλης Καζουλης - Αννα

Ο Βασίλης Καζούλλης γεννήθηκε στον Ασκληπειό της Ρόδου. Σε ηλικία τεσσάρων ετών μετακομίζει με την οικογένεια του στην Αθήνα. Η κλίση του στη μουσική φαίνεται από τα παιδικά του χρόνια. Στην πρώτη τάξη του Γυμνασίου, ο πατέρας του χαρίζει σʼ αυτόν και στον αδερφό του μια κιθάρα και από τότε, με ένα ολιγόμηνο διάλειμμα μουσικών μαθημάτων στο ωδείο της γειτονιάς, μαθαίνει μόνος του να παίζει μουσική. Στα φοιτητικά του χρόνια, παράλληλα με τις σπουδές του στην ΑΣΟΕΕ, δημιουργεί με φίλους του ερασιτεχνικό συγκρότημα, όπου παίζει κιθάρα και φυσαρμόνικα και τραγουδά. Παίρνει το πτυχίο του και υπηρετεί για δύο χρόνια στην Αεροπορία, ενώ συνεχίζει να γράφει μουσική και στίχους. Όταν απολύεται έχει ήδη έτοιμη μια πρώτη συλλογή τραγουδιών.

Ο Σταμάτης Σπανουδάκης ακούει τη δουλειά του και τον ενθαρρύνει να ασχοληθεί επαγγελματικά με την μουσική και να κάνει το πρώτο του βήμα στη δισκογραφία. Την ίδια περίπου εποχή —αρχές 1987— επιλέγεται ως «νέο ταλέντο» από τον Διονύση Σαββόπουλο για να εμφανιστεί στην τηλεοπτική εκπομπή «Ζήτω Το Ελληνικό Τραγούδι», όπου ερμηνεύει το τραγούδι του «Φανή».

Βασίλης Καζούλλης Στα τέλη του ίδιου έτους κυκλοφορεί ο πρώτος του δίσκος με τίτλο «Μπλε Μωρό», από την εταιρία Lyra, με μουσική, στίχους και ερμηνεία του ιδίου. Ακολουθούν τα «Τρύπια Καπέλα» (1989/Minos EMI), «Κάτι να γυαλίζει» (1992/ Minos EMI), «Βορεινό λιμάνι» (1995/Minos EMI), «Τα φιλιά του Αυγούστου» (1997/Lyra), «Τόσες αποστάσεις» (ζωντανή ηχογράφηση από το Μετρό, 2000/Lyra), «Ραντεβού στην Εθνική» (2001/Lyra), «Τα αγαπημένα μου τραγούδια» (επιλογή από επιτυχίες του, 2002/Lyra), «Μόνο να μου γελάς» (2004/Lyra), όλα σε μουσική, στίχους και ερμηνεία του ιδίου. Έχουν επίσης συμμετάσχει φιλικά σε δίσκους του άλλοι καλλιτέχνες, ενώ και ο ίδιος έχει ερμηνεύσει τραγούδια άλλων τραγουδοποιών.

Όλα αυτά τα χρόνια έως σήμερα παρουσιάζει τα τραγούδια του σε συναυλιακούς χώρους και σε μουσικές σκηνές σε όλη την Ελλάδα. Το 1990, με το τραγούδι «Γράμματα στην Σκόνη» από τη συλλογή «Τρύπια καπέλα», λαμβάνει μέρος στο Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής του Λάχτι (Φιλανδία), όπου και διακρίνεται, ενώ το 2000 πραγματοποιεί το όνειρό του να παίξει στο Liverpool, την γενέτειρα των Beatles, καθώς και στο Cardiff, στο Μάντσεστερ και στο Λονδίνο. Τα τελευταία χρόνια, εγκαταλείποντας την συνήθειά του να εμφανίζεται μόνος του, συνεργάστηκε, σε μουσικές σκηνές και σε συναυλίες, με φίλους του καλλιτέχνες, όπως ο Βασίλης Παπακωσταντίνου, ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, ο Φίλιππος Πλιάτσικας, ο Διονύσης Τσακνής, ο Νίκος Ζιώγαλας και ο Μανώλης Φάμελλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χαρης & Πανος Κατσιμιχας - Μη γυρισεις.

Βιογραφια

Παιδιά αξιωματικού , γεννημένα στην Αθήνα με ελάχιστη διαφορά ώρας μεταξύ τους ( δίδυμοι ), εν έτει 1952 . Ο πατέρας από τη Θήβα. "Έχουμε ακούσει πολλά κλέφτικα σε γλέντια και τραπέζια. Εξάδελφος Μιχαήλ Πελόνης : τραγουδιστής του Γιώργου Κόρου , νυν φούρναρης. Μας έπαιρνε μαζί του στα πανηγύρια όταν πηγαίναμε εκεί.

Από την άλλη πλευρά , ο πατέρας της μάνας μας , δάσκαλος στην Κόρινθο και κανταδόρος , έπαιζε μαντολίνο. Ήμασταν σχεδόν δέκα χρόνων όταν εγώ άρχισα να μαθαίνω φυσαρμόνικα και ο Χάρης μαντολίνο" , θυμάται ο Πάνος.

Περνούν όλα τα χρόνια του σχολείου στο Μπραχάμι , με εξαίρεση τα τρία τελευταία χρόνια του δημοτικού που μια μετάθεση του πατέρα τούς ταξιδεύει στη Λευκωσία , στην Κύπρο.

1970 Μπαίνουν στην Πάντειο με τις ίδιες ακριβώς (98) μονάδες! "Ερωτικό κάλεσμα". Το πρώτο τραγούδι που γράφει ο Χάρης πριν τελειώσει το λύκειο - ήταν μια μελοποίηση στίχων του Μενέλαου Λουντέμη " Ήμασταν 18 - 20 χρόνων όταν κάτι ξέσπασε μέσα μας . Έγραψε ο Χάρης πέντε - έξι τραγούδια , εγώ αλλά πέντε κλπ. Είχαμε το γνώθι σ'αυτόν ότι είναι πρωτόλεια και τα ... πετάξαμε" , λέει ο Πάνος . Είναι η εποχή που οι δυο τους , μαζί με τον Νίκο Ζιώγαλα , φτιάχνουν ένα συγκρότημα με δυο κιθάρες και κρουστά το οποίο ειδικεύεται στα φωνητικά που απαιτούνται από παραδοσιακά πολυφωνικά τραγούδια , δεν παίζει όμως ποτέ ζωντανά.

1975 Η πρώτη ηχογράφηση για τον Χάρη είναι ένα μικρό δισκάκι με το συγκρότημα Αγάπανθος. Φεύγουν στο Βερολίνο . Ο Χάρης μένει εκεί σχεδόν δέκα χρόνια και σπουδάζει Γερμανική Φιλολογία. Ο Πάνος , έπειτα από ενάμιση χρόνο, πηγαίνει στη Γαλλία . Δυο χρόνια μεταπτυχιακά.

1976 Η πρώτη κρούση σε δισκογραφική εταιρία , με τα "Ζεστά Ποτά" ολοκληρωμένα , εκτός από δύο κομμάτια . "Μαζί με τον Νίκο Αντύπα , τον ντράμερ και σήμερα σύνθετη , πήγαμε στον Αχιλλέα Θεοφίλου και του δώσαμε να ακούσει τα "Ζεστά Ποτά" , θυμάται ο Χάρης και συνεχίζει : "Σε μια στιγμή μας λέει , "Συγγνώμη αλλά έχει έρθει η Δήμητρα Γαλάνη από Αμερική και πρέπει να την δω για λίγο". Φεύγει και δεν ... ξαναγύρισε . Μισή ώρα αργότερα μου λέει ο Νίκος " Πάμε , δεν θα ξανάρθει" .

Ο Πάνος συμμετέχει στην παράσταση των "Αχαρνών" του Διονύση Σαββόπουλου , στην Πλάκα .

1977 Ο Πάνος πηγαίνει με τα ίδια τραγούδια στην τότε Columbia. Η εταιρία επισήμως δεν ενδιαφέρεται . Μόνον ένας κατώτερος υπάλληλος , ονόματι ... Μάνος Ξυδούς , του λέει : "¶μα ήτανε στο χέρι μου , θα τα 'βγαζα δίσκο αύριο το πρωί!"

1979 Ο Πάνος παίζει με τους Socrates στο "Κύτταρο" και συμμετέχει στο συγκρότημα Σπυριδούλα με τον Παύλο Σιδηρόπουλο. Ενδιαμέσως , αλλά και αργότερα , παίζουν στο Δυτικό Βερολίνο ελληνική μουσική (λαϊκά, Θεοδωράκη, Χατζιδάκι, Σαββόπουλο...) σε pubs και μπουάτ , "Εκεί προπονηθήκαμε πολύ στα ρεμπέτικα και με τον Δημήτρη Ζμπέκο , των Ζιγκ Ζαγκ (τώρα) , κάναμε το συγκρότημα "Τρίλοτζι". "Πες ποιος ήτανε ο αρχικός μπουζουξής αγόρι μου..." (προκαλεί ο Χάρης) και , ενώ ο Πάνος τον δείχνει , εκείνος μας φέρνει το "έπιπλο" συνεχίζοντας: "Δέκα χρόνια έβγαζα μεροκαματάκι με αυτό στο Βερολίνο. Ούτε έχει σκεβρώσει , ούτε τίποτα . Μεταχειρισμένο το είχα πάρει , από τον Πειραιά , από τον Ζοζέφ. Παίζει κάτι ταξίμια ..." Για του λόγου το αληθές ξεκινά το "Σαν βγαίνει ο Χότζας στο τζαμί " Ο Πάνος : " Το τραγούδι μου παίζει τώρα. Από ρε μινόρε πάρτο ... Πάω σε κάτι μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη όταν ανεβαίνουμε να παίξουμε εκεί , γνωρίζω κάποιους από τις ορχήστρες , μου παίζουν τον Χότζα , τον τραγουδάω και γίνεται χάος".

1982 Τελειώνοντας τον στρατό , ο Πάνος κάνει αίτηση για ... υπάλληλος του Υπουργείου Οικονομικών : "Έχοντας τρία πτυχία - έστω - και ξέροντας ότι δεν ήθελα να διοριστώ, έκανα ωστόσο την αίτηση γιατί ήθελα να δω ... Δεν με πήρε κανείς , ποτέ και πουθενά. Λέω και εγώ : " Εντάξει . Στην ταβέρνα . Ντράγκα ντρούγκα και τα λοιπά ...". Το καλοκαίρι δουλεύει ρεσεψιονίστ στη Σαντορίνη. Και μετά ... ταβέρνα "Ανώγειο" στην Αργυρούπολη. Δυο χρονιές παίζει και τραγουδά ρεμπέτικα με τον φίλο του Ηρακλή Κοντό και τον Γεράσιμο Ανδρεάτο - 19 χρόνων τότε - μπουζούκι. Ο Χάρης , επιστρέφοντας κατά διαστήματα από την Γερμανία , ζει κάνοντας μεταφράσεις για λογής περιοδικά , από το "Στέρεο" μέχρι το "Γονείς και Παιδί". Τον Σεπτέμβριο του 1982 , ο Πάνος πηγαίνει στους "Αγώνες της Κέρκυρας" που οργάνωσε ο Μάνος Χατζιδάκις με ένα τραγούδι του Χάρη. Βραβεύεται. Τα τραγούδια τους όμως ρίχνονται - κυριολεκτικά - στον σκουπιδοτενεκέ μιας ακόμη δισκογραφικής εταιρίας και μάλιστα από επώνυμο ... καλλιτέχνη - παραγωγό. Τελικά , για να ηχογραφηθούν τα "Ζεστά Ποτά" θα χρειαστούν τρία ακόμη χρόνια , η επιμονή του Μανόλη Ρασούλη να επιβάλλει στην εταιρία " έναν δίσκο δικής του εμπνεύσεως που δεν θα ακούσει κανείς νωρίτερα" ( "αφιερωμένο σε όλους τους καρμίρηδες από κάρμα που αρνήθηκαν να το βγάλουν" ) και το Ρίτα-Ριτάκι που γράφεται μία εβδομάδα πριν τελειώσει ο δίσκος με αφορμή τον ήχο ενός παιδικού Casio που παραπέμπει κατευθείαν στα '50s.

Παράλληλα με την δουλειά τους γράφουν παιδικά τραγούδια και παραμύθια για το ραδιόφωνο και την τηλεόραση.

1983 Κυκλοφόρησε ένα παιδικό βιβλίο που έγραψαν με τίτλο "Η Αγέλαστη Πολιτεία και οι καλικάντζαροι" το οποίο είχαν επίσης μελοποιήσει και έμελλε να κυκλοφορήσει δώδεκα χρόνια αργότερα σαν ολοκληρωμένη δισκογραφική δουλειά.

1985 Κυκλοφόρησε ο δίσκος " Ζεστά Ποτά " σε παραγωγή Μανόλη Ρασούλη που συνάντησε αμέσως μεγάλη αποδοχή από το κοινό.

1986

thumb_post-10-1045785140.jpg Συνεργάζονται με τον Γιώργο Νταλάρα σε συναυλίες σε όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό.

1987 Το καλοκαίρι οργώνουν την Ελλάδα δίνοντας συναυλίες με μεγάλη επιτυχία και συγχρόνως κυκλοφορεί ο δεύτερος προσωπικός τους δίσκος με τον τίτλο "Όταν σου λέω πορτοκάλι να βγαίνεις"

1989 Κυκλοφορεί το άλμπουμ "Απρίλη ψεύτη!".

1992 Σεπτέμβριος και κυκλοφορεί ένας ακόμη δίσκος με τίτλο "Η μοναξιά του σχοινοβάτη" Ένας δίσκος που επιβεβαιώνει την επιτυχημένη πορεία και την ωριμότητα των δύο δημιουργών.

1993 Τον Ιούνιο συμμετέχουν και στις δυο συναυλίες του Bob Dylan στον Λυκαβηττό.

1994 Δεκέμβριος και ο νέος δίσκος των αδελφών Κατσιμίχα κυκλοφορεί. Ένα ολοκληρωμένο άλμπουμ με τίτλο " Της αγάπης μαχαιριά". Τα τραγούδια "Του έρωτα", "Παλιά καλοκαίρια" , "Το δωμάτιο" , είναι βασισμένα στα ομώνυμα ποιήματα της Λένας Παππά . Το τραγούδι "Αμοργιανό μου πέραμα" είναι παραδοσιακό και σε αυτό συμμετέχει φιλικά η χορωδία των εκπαιδευτηρίων Γιάννη Τσιαμούλη από το Περιστέρι. Το τραγούδι "Έτσι τρελαίνεσαι" είναι του Θύμιου Παπαδόπουλου. Φιλική συμμετοχή στο τραγούδι " Η τσατσάρα" η Αρλέτα και ο Λάκης Παπαδόπουλος.

1995 "Η Αγέλαστη Πολιτεία και οι Καλικάντζαροι" . Μουσικό παραμύθι . Κυκλοφόρησε τα Χριστούγεννα το μελοποιημένο παραμύθι που έγραψαν ο Χάρης και ο Πάνος και αγαπήθηκε αμέσως από μικρούς και μεγάλους .

1997 Κυκλοφόρησε ένα διπλό άλμπουμ που περιελάμβανε όλα τα τραγούδια-συμμετοχές που έχουν κάνει ο Χάρης και ο Πάνος Κατσιμίχας σε δίσκους άλλων καλλιτεχνών. Ο δίσκος έγινε διπλά παλατινένιος .

2000 Ο Χάρης Κατσιμίχας ανακοινώνει και τυπικά , μέσα από μια συνέντευξη - ποταμό , την διάλυση του γκρουπ . Οι "Αδερφοί Κατσιμίχα" περνούν πλέον στην ιστορία και στις καρδιές όλων αυτών που τους αγάπησαν. Τον Δεκέμβριο κυκλοφόρησε το αρτιότερο και πολυσχιδέστερο album τους , οι "Τρύπιες Σημαίες" .

2001 Ο τελευταίος κοινός δίσκος τους "Τα μελοποιημένα ποιήματα 1985 - 2000" αναμένεται να κυκλοφορήσει το φθινόπωρο. Το "αντίο" θα το πουν με μια μικρή περιοδεία , "Ο Χάρης & ο Πάνος αποχαιρετούν τους φίλους τους" , απ ΄ την Μακεδονία ως την Κύπρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha

Πουλα με ΠΥΞ-ΛΑΞ

ΕΛΛΑΣ Βασιλης Παπακωνσταντινου

Τροποποιήθηκε από τον b-lee

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Διαφανα κρινα , Μουχλαλουδα/Μπαλαντα της φωτιας

http://www.youtube.com/watch?v=4cBusStGzNA...feature=related

Το αγαπημενο μου απο Κρινα ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πυξ Λαξ - Οι παλιες αγαπες πανε στον παραδεισο

Ό,τι αξίζει πονάει, κι είναι δύσκολο

για να μην υποφέρεις φύγε μακριά μου, κρύψου από μένα

δεν ξέρω αν φεύγεις, τώρα, για το λίγο μου

ή αν αυτό που νιώθω ήταν πολύ

πολύ για σένα, πολύ για σένα

Βιογραφια

Oι Πυξ Λαξ ήταν ελληνικό ροκ / εναλλακτικό συγκρότημα, που δημιουργήθηκε το 1989, εμφανίστηκε στη δισκογραφία το 1990, και διαλύθηκε το 2004 κλείνοντας την πορεία του με περιοδεία σε ολη την Ελλάδα. Τα βασικά μέλη του συγκροτήματος ήταν οι Φίλιππος Πλιάτσικας, Μπάμπης Στόκας και Μάνος Ξυδούς. Η υπόλοιπη μπάντα ήταν οι Γιώργος Γιαννόπουλος, Νίκος Γιαννάτος, Δήμητρα Καραμπεροπούλου, Άλκης Παπαδόπουλος, Βασίλης Σπυρόπουλος (παλιότερα Σπυριδούλα) & Παναγιώτης Σπυρόπουλος, Δημήτρης Κανελλόπουλος (αργότερα Domenica).

Ο πρώτος τους δίσκος ονομαζόταν Τί άλλο να πεις πιο απλά και κυκλοφόρησε το 1990. Ένα χρόνο μετά εκδίδονται οι Ζόρικοι Καιροί, και 2 χρόνια αργότερα Ο ήλιος του χειμώνα με μελαγχολεί. Από τον δίσκο αυτό και ύστερα, το συγκρότημα άρχισε να καθιερώνεται και να γίνεται όλο και περισσότερο γνωστό στο κοινό.

Επακολουθεί το άλμπουμ Για τους πρίγκιπες της δυτικής όχθης (1994) που γίνεται χρυσό, και το 1996 το Ο μπαμπούλας τραγουδάει μόνος τις νύχτες είναι το πρώτο άλμπουμ του συγκροτήματος που γίνεται πλατινένιο. Το 1997 εκδίδονται δυο άλμπουμ (single + LP) σε συνεργασία με τον Γιώργο Νταλάρα, το Νυχτερινός περίπατος στην Ιερά Οδό και η Ζωντανή ηχογράφηση στην Ιερά Οδό που έγιναν και αυτά πλατινένια. Παίξε παλιάτσο, τα τραγούδια σου τελειώνουν (1997), και η Στίλβη το 1998 είναι τα δυο επόμενα άλμπουμ το τελευταίο εκ των οποίων γίνεται πλατινένιο και περιέχει τραγούδια που μέχρι και σήμερα ακούγονται όπως τα γνωστά Μοναξιά μου όλα , Μια συνουσία μυστική , Έπαψες αγάπη να θυμίζεις , Senor. Ακολουθεί ένας διπλός δίσκος, με όνομα Υπάρχουν Χρυσόψαρα εδώ;, όπου στο πρώτο μέρος περιέχονται καινούργια κυρίως κομμάτια (Μέλυδρον, You get in love, Πίνακας, Υπάρχουν χρυσόψαρα εδώ), και στο δεύτερο ηχογραφήσεις παλιότερων επιτυχιών του συγκροτήματος από ζωντανές εμφανίσεις. Ο δίσκος ήταν και η μεγαλύτερη εμπορική τους επιτυχία, καθώς έγινε τριπλά πλατινένιος. Λίγο μετά, ακολουθούν δυο cd singles - συνεργασίες με τον Λάκη Παπαδόπουλο (Νετρίνο) και με I. Muvrini & Sting (Ασ' την εικόνα να μιλάει).

Μετά από κάποια αποχή ώς συγκρότημα, επανέρχονται στη δισκογραφία το 2001 με Τα δοκάρια στο γρασίδι περιμένουν τα παιδιά, ένα ακόμα διπλό album που γίνεται πλατινένιο. Ένα χρόνο αργότερα, κυκλοφορούν ένα cd με τις περισσότερες συνεργασίες τους, που ονομάζουν Από εδώ κι από κει.... Το 2003 κυκλοφορεί το νέο τους album Χαρούμενοι στην πόλη των τρελών στο οποίο συμμετέχουν μεταξύ άλλων ο Eric Burdon (γνωστός από τους Animals), ο Gordon Gano (Violent Femmes), οι Marc Almond και Steve Wynn.

Το 2004 οι Πυξ Λαξ ανακοινώνουν πως θα διαλυθούν αφού προηγηθούν συναυλίες και ένας ακόμη ζωντανός δίσκος. Ο δίσκος ονομάστηκε Τέλος, και περιέχει όλα τα γνωστά τραγούδια τους με συμμετοχές καλλιτεχνών όπως ο Γιώργος Νταλάρας, η Χάρις Αλεξίου, ο Βασίλης Καρράς, ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, οι Όναρ, οι Domenica. Αυτό ήταν το τέλος των Πυξ Λαξ, που χαρακτηρίστηκαν ένα από τα πιο αξιόλογα ελληνικά συγκροτήματα των τελευταίων δεκαετιών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

no name band - μενεξεδιά [ στίχοι μουσική λάκης παπαδόπουλος ]

από τα πολύυυυυυυυυυυυυυυυ αγαπημένα μου ...........

Μενεξεδιά η τρέλα που φοράς,

τη ψώνισες μια νύχτα με πανσέληνο,

μενεξεδιά κι η τύχη που ζητάς,

40 χρόνια μόνος κι έρημος.

:D

Και κάτι άλλο που θυμήθηκα

Αχαιοί

Το συγκρότημα δημιουργήθηκε τον Οκτώβριο του 1996 στην Αθήνα όταν για πρώτη φορά τα πέντε της μέλη συναντήθηκαν και ένωσαν τις μουσικές τους δυνάμεις. Όμως η αρχική ιδέα της μπάντας προϋπήρχε από καιρό, τότε ακόμη που τα δύο από τα πέντε σημερινά της μέλη, είχαν σαν βάση τους την Πάτρα, εξ' ου και το όνομα του συγκροτήματος.

Η δουλειά των Αχαιών βασίζεται στις ετερόκλητες μουσικές επιρροές που στιγματίζουν τον καθένα από αυτούς έτσι ώστε τελικά να επιτυγχάνεται ένα αποτέλεσμα με ιδιόμορφες αναλογίες. Έτσι οι δυνατές μελωδικές γραμμές του Τάσου Κωνσταντινόπουλου, τραγουδιστή του γκρουπ, εναλλάσσονται διαδοχικά άλλοτε με τις grunge κιθάρες του Πέτρου Μυρία και άλλοτε με τα εγκεφαλικά πλήκτρα του Βασίλη Βασιλειάδη έχοντας δίπλα τους το δεμένο "σκηνικό" που έχουν φτιάξει ο Δημήτρης Κατσαντώνης με το νευρώδες μπάσο του και ο Λευτέρης Κτενόπουλος με τα ρυθμικά του μοτίβα στα τύμπανα και στα κρουστά. Όλα αυτά, από τη μια μεριά, ακουμπούν πάνω στον μελαγχολικά στιβαρό ελληνικό στίχο όπου μέσα από οξύμωρες εικόνες, αποδίδονται οι ανάγκες, ο προβληματισμός αλλά και η αισιοδοξία του κόσμου των Αχαιών. Και από την άλλη, πλαισιώνονται και φιλτράρονται από φυσικά όργανα όπως το βιολί και το φλάουτο που έρχονται να δώσουν την δική τους "νότα" μέσα στο διεθνή αυτό εναλλακτικό rock τοπίο.

49:19 (VERGIN 1998)

1. Μια μυρωδιά

2. Ο ωκεανός

3. Αν θυμηθείς

4. Γελάει

5. Αιώνια έλξη

6. Χορεύω

7. Υγρή πτήση

8. Πυξίδα

9. Ανατολή

10. Απʼ το τέλος στην αρχή

11. Το δέκα

12. Ο γλάρος

ΑΧΑΙΟΙ (VIRGIN 2000)

1. Θα πολεμάμε τις νύχτες

2. Η δική σου σκιά

3. Φυγή

4. Η στιγμή

5. Η πόλη

6. Η ρωγμή του χρόνου

7. Τι σε κρατάει εδώ κάτω

8. Διαδρομή

9. Ταξίδευε

10. Πάντα θα μας λείπει κάτι

Axaioi _ Myspace

'Τα μάτια, λέει, δείχνουνε εκεί που πονάς

με κύκλους κρεμασμένους στις γωνιές του κορμιού μας

μα εσύ ένα κορίτσι μιας μικρής γειτονιάς

το έμαθες και άρχισες να γδύνεις το νου μας

Στο χέρι σου υπάρχει κι η γραμμή της ζωής

που πάει όσο πάει και κανείς δεν το ξέρει

φοβάσαι να το δείξεις και φοβάσαι να βρεις

την άκρη μιας γραμμής που απ' την αρχή θα σε φέρει

Για πες μου πως μπορείς εσύ να μην αγαπάς

τους φίλους, τις παρέες σου ακόμα και μένα

να ξεδιπλώνεις χάρτες τις στιγμές που πετάς

πυξίδα, πυξίδα, πυξίδα για μένα

Γιατί οι εποχές που πέρασαν δεν σ' έχουν αφήσει

γιατί ποτάμι να είναι πίκρα σου που θα ξεχειλίσει

Για πες μου πως μπορείς εσύ να μην αγαπάς

Η πόλη που μας γέννησε μας διώχνει μακριά

και τις φωλιές που κτίσαμε με τρόπο γκρεμίζει

μα εμείς που δεν ζητήσαμε ποτέ τα πολλά

το πάθος μας φυλάξαμε και αυτό μας φωτίζει

Γιατί οι εποχές που πέρασαν δεν σ' έχουν αφήσει

γιατί ποτάμι να είναι πίκρα σου που θα ξεχειλίσει

Για πες μου πώς μπορείς εδώ να μην αγαπάς

Για μάθε επιτέλους μόνη να περπατάς...

Για μάθε να αγαπάς, να αγαπάς τον καθένα

Για μάθε να αγαπάς, να αγαπάς τον καθένα

Για μάθε να αγαπάς, να αγαπάς, να αγαπάς, να αγαπάς...''

Αχαιοι

Πυξιδα (1998)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1 FAZER 06 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ελληνικό ρόκ εεεεε ??? Χμμμμ......

post-791-1214246041.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer

Δημοσιεύτηκε

Νικολος Ασιμος - θα ρθω να σε βρω

με τον Βασιλη Παπακωνσταντινου

http://www.mycorner.gr/music/song/id_662/

μα για κανεναν....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μια και μου αρεσει αυτο το ποστ. να και αλλο ενα....

Κωστας Τουρνας - Μην της το πεις.

Βιογραφια

Κώστας Τουρνάς ανήκει σ' εκείνο το σπάνιο είδος καλλιτεχνών, που ποτέ δεν μένουν ικανοποιημένοι απ' την δουλειά τους. Η σοβαρότητα, είναι πάντα το κύριο χαρακτηριστικό της δουλειάς του. Εφευρετικός, ουσιαστικός, ευθύς και πάντα ...νέος. Πολυσύνθετος και αεικίνητος, σεμνός και ορθολογιστής προχωρά εδώ και χρονιά με σιγουριά σ' έναν δρόμο που άνοιξε ο ίδιος. Συνθέτης στιχουργός και ερμηνευτής, πέτυχε, εκτιμήθηκε και αγαπήθηκε όσο λίγοι. Γεννήθηκε στην Τρίπολη της Αρκαδίας τον Σεπτέμβρη του 1949 της Αρκαδίας και έζησε εκεί μέχρι 10 χρονών, ενώ το 1959 έρχεται στην Αθήνα και αρχίζει μαθήματα κιθάρας.

Στα 13 του κάνει το πρώτο του group που παίζει Λατινοαμερικάνικα τραγούδια. Στο γυμνάσιο άλλαξε πολλά σχολεία. Όπως λέει ο ίδιος, δεν άνοιξε βιβλίο από την δευτέρα γυμνασίου και μετά. Για να μην χάσει όμως χρονιές εφάρμοσε την τακτική που έλεγε "Όταν γίνεται παράδοση στο μάθημα θα αφιερώνομαι πλήρως στην παράδοση και αυτή θα είναι η μελέτη μου." Από το 1961 ξεκίνησε κιθάρα μέχρι το 1965 με δάσκαλο.

Από εκείνο το σημείο και μετά, χάνεται ο έλεγχος της παιδικής και εφηβικής ηλικίας. "Το καλοκαίρι το '67 και μη συνειδητοποιημένος τι σημαίνει επταετία, τι σημαίνει χούντα, στον κόσμο μου εγώ, ασχολούμαι με την μουσική". Λίγο αργότερα σαν επαγγελματίας πια, παίζει και τραγουδά σε διάφορα clubs της Αθήνας. Το καλοκαίρι του '67 δουλεύει πρώτη φορά επαγγελματικά στα Καμμένα Βούρλα με διάφορους φίλους και συνεργάτες. Είναι η πρώτη τους χορευτική ορχήστρα. Κάποια στιγμή ο Κώστας ένιωσε οτι κουράζεται και προσφέρει πολλά γι' αυτά τα χρήματα που έπαιρνε εκείνη την εποχή. Έτσι πριν το στρατό, πούλησε όλα του τα μηχανήματα, ενισχυτή, κιθάρες ηλεκτρικές, μικρόφωνα, εφέ και έμεινε με μια ξύλινη κιθάρα και ορκίστηκε ότι το ημερομίσθιο του μουσικού για εκείνον τελείωσε.

Έγραφε τραγούδια σ' ένα χαρτί, δανειζόταν και από ένα φίλο του ένα μονοφωνικό κασετόφωνο και με την κιθάρα του έπαιζε μελωδίες. Εκείνη την εποχή έγραφε και τραγούδια σε συνεργασία με φίλους του. Το "Ήλιε μου" είναι ένα τραγούδι που η μουσική του γράφτηκε σε συνεργασία με τον Ρόμπερτ Ουίλιαμς. Για το "Άνθρωπε αγάπα" αιτία ήταν η αντιπολεμική ταινία ματωμένες φράουλες . Την άνοιξη του 1971, πριν ακόμα ολοκληρώσει την στρατιωτική του θητεία, ξεκινάει πρόβες με τους POLL. O Robert Williams, ο Σταύρος Λογαρίδης και ο Κώστας Παπαιωάννου κάνουν την μεγαλύτερη επιτυχία που γνώρισε ποτέ μουσικό group στην Ελλάδα. Οι POLL μετά τα "Άνθρωπε αγάπα", "Έλα Ήλιε μου", "Στην Πηγή μια Κοπέλα", "Αετοί", "Η Γενιά μας" και άλλα, διαλύονται δίνοντας την σκυτάλη στην δισκογραφία του Κ. Τουρνά.

Μετά τη διάλυση του συγκροτήματος ξεκινά προσωπική καριέρα με το δίσκο "Απέραντα Χωράφια". Ακολουθούν τα άλμπουμ: "Αστρόνειρα", "Κυρίες & Κύριοι", "Λευκά Φτερά", "Επί Γης Ειρήνη", "Στο Σινεμά", "Τρωικός Πόλεμος", "Αγαπημένη", "Η Πρόβα", "Τώρα", "Λίγη Αμαρτία", "Υπερβολές", "Tora Tora Tora", "Κλισέ", "Παιχνίδι", "Αλητείες", "Κάτω απ' την Ακρόπολη", "Ντουέτα" με τη συμμετοχή 12 κλασικών τραγουδιστών, και "Κλέβει ο Καιρός". discogr.gif

Ακολούθησαν Ελληνικά και Διεθνή Φεστιβάλ με βραβεία και διακρίσεις, με ''χρυσό'' κατάλογο σε πωλήσεις δίσκων, τηλεοπτικές και παραγωγικές δραστηριότητες, αλλά αυτό που μοιάζει να τον συγκινεί περισσότερο απ' όλα είναι το ''καλό'' τραγούδι. Δεκάδες τραγουδιστές έχουν πει τραγούδια του. Ένας μουσικός φιλόσοφος, που χάρισε πάνω από 600 τραγούδια σε 2-3 γενιές, γαλουχώντας και προσφέροντας πλούτο και ανανέωση στο ελληνικό τραγούδι, σαν να ξεκίνησε μόλις χτες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λευκή Συμφωνία - Θα είμαι εκεί

www.youtube.com/watch?v=vgAfjJqXJCQ

Τροποποιήθηκε από τον snatch

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Νικολος Ασιμος - θα ρθω να σε βρω

με τον Βασιλη Παπακωνσταντινου

http://www.mycorner.gr/music/song/id_662/

μα για κανεναν....

:respekt:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πολύ όμορφο αφιέρωμα ρε παιδιά, αλλά που είναι τα σπαθιά;

ΑΤΛΑΝΤΙΣ

Καταπληκτικό solo.....

http://www.youtube.com/watch?v=MSEFBEiHS14

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1 Fazer (600cc)

ταξιδιάρα ψυχή

Λονδίνο, Άμστερνταμ ή Βερολίνο

έχεις ξεχάσει που ακριβώς θέλεις να πας

Ταξιδιάρα ψυχή,

Θα ψωνιστώ, και κάποιο βράδυ,

ότι έχω μέσα μου για σένα θα το σβήσω,

Ταξιδιάρα ψυχή,

ΤΡΥΠΕΣ - ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ - Αν θυμάμαι σωστά από το άλμπουμ "TΡΥΠΕΣ"

Diafana Krina -Meres Argias

Το τι χτυπημα ειχα ριξει καθε φορα που ακουγα αυτο το τραγουδι να παιζεται στην pub που πηγενα δεν λεγεται...

Alarm, απλά τέλειο ...

... Ξέρω πως θα 'ρθει και δεν θα' μαι όπως είμαι

να τον δεχτώ με το καλύτερο παλτό μου

μήτε σκυμμένος στις σελίδες κάποιου τόμου

εκεί που υψώνομαι να μάθω οτι κείμαι.

Θα 'ρθει την ώρα που σπαράσεται το φως μου

κι εκλιπαρώ φανατικά λίγη γαλήνη

θα 'ρθει σαν πύρινο παράγγελμα που λύνει

όρους ζωής και την αδρή χαρά του κόσμου.

Όπως επίσης και αυτό το τραγούδι, το οποίο βρίσκεται στον ίδιο δίσκο...

Αυτό το τραγούδι δεν είναι για σένα

μιλάει για ένα μικρό ξωτικό

μιλάει για ένα τρένο με χαλασμένα φρένα

σ' ένα ταξίδι χωρίς γυρισμό.

μιλάει γι' αυτούς που μένουν πάντα παιδιά

για ανθρώπους που τα 'χουνε χαμένα

και μετράνε ρυτίδες σε λευκά κελιά.

μιλάει για φίλους μου παιδικούς

που απόμειναν στάχτη δίπλα στις ράγες

σαν μνήμες χαμένες από άγριους καιρούς.

μιλάει για θυσίες και σταυρούς

κατάλαβες πράγματα που σου 'ναι ξένα

αυτό το τραγούδι δεν είναι για σένα,

και για κανέναν.

Δεν θα μαζεύει ουρανό για να με πλύνει

δεν θα κρατά βασιλικό ή φύλλα δυόσμου

θα 'ρθει την ώρα που σπαράσεται το φώς μου.

Τροποποιήθηκε από τον july

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα