Alarm

Μεγαρα CSS , και ειμαι ακομα ζωντανος !!! :)

201 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki GS500 Nolan X-Lite X-801r Honda xr250r

Δημοσιεύτηκε

Σώμα μουουου

Σώμα μου φτιαγμένο απο χυλό ο οο

Επαναστάατησεεςςςς

Δηλαδή 27 χρόνια στρίβω λάθος??

Πρέπει να κάθομαι καρφωμένος σαν αγγούρι στη σέλα??

Δηλαδή η αλλαγή του κέντρου βάρους του συστήματος μοτο/αναβάτη από την κλίση του σώματος δεν επηρεάζει την κλίση του συστήματος?

Τότε γιατί αυτοί οι δυό έχουν πεσει έξω από τις μηχανές τους?

post-4907-1215263872.jpg

Μήπως να ρίχναμε μια ματιά εδώ?

Motorcyclestability.pdf

Και ΕΔΩ

Dominator, δε λένε αυτό στο CSS. Άλλωστε το σώμα είναι μέρος των μαθημάτων. (level 3)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Όποια θέλω Να ταξιδεύει

Δημοσιεύτηκε

Αν δεν κάνω λάθος έτσι αναφέρθηκε παραπάνω.Αν κάνω λάθος, τότε είναι σωστοί.

Αν πάλι δεν κάνω λάθος, τότε αυτοί είναι λάθος! :wacko:

Ενυγουεϊ,αυτά τα σχολεία τα θεωρώ μη αναγκαία, καλύτερα να κάνεις τα έξοδα βενζίνη και να ψαχτείς μόνος σου στην πίστα (κάπου τόχω ξαναγράψει ετούτο...)

Αφενός δεν υπάρχει χειροπιαστή ωφέλεια σε καθημερινές σηνθήκες, αφετέρου πιστεύω περισσοτερο στην προπόνηση.Είναι (και αυτός) τρόπος να πηγαίνουν λεφτα σε κάποιες τσέπες...

(Ολα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις)

Άλλωστε πόσοι αναβάτες GP έχουν βγάλει αντίστοιχα σχολεία??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXR (1000cc) NSXT-R (750cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μας πως δεν το λένε.

Αν θυμάμαι καλά, πρώτα πρώτα εσύ σε άλλο τόπικ εδώ μέσα είχες διαφωνήσει κάθετα κι απόλυτα στο ότι το σώμα θα ρίξει την μοτοσυκλέτα στην στροφή.

Και θυμάμαι επίσης ότι είχες παραθέση και ως αποδεικτικό στοιχείο το στημένο βίντεο του κ Code. Σωστά?

Κι εκτός από εσένα, κι άλλοι μαθητές του CSS διαφώνησαν στο ότι το σώμα πλαγιάζει την μοτοσυκλέτα

Όπως επίσης, όταν απάντησα εδώ μέσα στην ερώτηση του κ Χουντρα σχετικά με το πως στρίβω, με αποκάλεσε άσχετο κι ενώ τελικά εγώ δεν περιέγραφα τίποτα άλλο από ότι περιγράφει παραπάνω ο φίλος μας ο kdim.

Τελικά εφόσων η μοτοσυκλέτα δεν μπορεί να πλαγιάσει με το σώμα, τα μαθήματα σχετικά με την έξοδο του σώματος στην στροφή, τι σκοπό έχουν? Μόνο για να μεταβάλεις τι υψος του κεντρου βάρους? Κι αν ειναι έτσι τότε γιατι να βγάζεις το σώμα στην στροφή κι οχι απο πριν ωστε να αποφυγεις τον φορτο εργασιας μεσα στην στροφη?

Τροποποιήθηκε από τον helonaracer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μας πως δεν το λένε.

Αν θυμάμαι καλά, πρώτα πρώτα εσύ σε άλλο τόπικ εδώ μέσα είχες διαφωνήσει κάθετα κι απόλυτα στο ότι το σώμα θα ρίξει την μοτοσυκλέτα στην στροφή.

Και θυμάμαι επίσης ότι είχες παραθέση και ως αποδεικτικό στοιχείο το στημένο βίντεο του κ Code. Σωστά?

Κι εκτός από εσένα, κι άλλοι μαθητές του CSS διαφώνησαν στο ότι το σώμα πλαγιάζει την μοτοσυκλέτα

Όπως επίσης, όταν απάντησα εδώ μέσα στην ερώτηση του κ Χουντρα σχετικά με το πως στρίβω, με αποκάλεσε άσχετο κι ενώ τελικά εγώ δεν περιέγραφα τίποτα άλλο από ότι περιγράφει παραπάνω ο φίλος μας ο kdim.

Ναι είχα διαφωνήσει οτι μπορείς να ρίξεις τη μηχανή στη στροφή μόνο με το σώμα, αποτελεσματικά. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι το σώμα δεν είναι ένα εν δυνάμει τρομερό εργαλείο.

Στο μαθήματα, μιλάνε για το σώμα σε επόμενα επίπεδα, αλλά όχι (απ'όσο ξέρω τουλάχιστον) για να αρχίσεις την κλίση αλλά για άλλα οφέλη.

Τελικά εφόσων η μοτοσυκλέτα δεν μπορεί να πλαγιάσει με το σώμα, τα μαθήματα σχετικά με την έξοδο του σώματος στην στροφή, τι σκοπό έχουν? Μόνο για να μεταβάλεις τι υψος του κεντρου βάρους? Κι αν ειναι έτσι τότε γιατι να βγάζεις το σώμα στην στροφή κι οχι απο πριν ωστε να αποφυγεις τον φορτο εργασιας μεσα στην στροφη?

Μα απο πρίν το βγάζεις, δε θέλεις κουνήματα μέσα στη στροφή. Τώρα τα πλεονεκτήματα δε τα ξέρω. Κανα δυο μόνο:

* Πιο όρθια μοτοσυκλέτα κατά τη διάρκεια της στροφής.

* Πιο σωστή θέση για να ασκήσεις αποτελεσματικότερα δύναμη στο τιμόνι.

Τροποποιήθηκε από τον lamoun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όταν λέω από πριν, εννοώ τελείως πριν.

Να ερθεις απο την ευθεία με το σώμα βγαλμένο στο εσωτερικό και χαμηλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R6 AGV Ti Tech

Δημοσιεύτηκε

Ναι είχα διαφωνήσει οτι μπορείς να ρίξεις τη μηχανή στη στροφή μόνο με το σώμα, αποτελεσματικά. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι το σώμα δεν είναι ένα εν δυνάμει τρομερό εργαλείο.

Στο μαθήματα, μιλάνε για το σώμα σε επόμενα επίπεδα, αλλά όχι (απ'όσο ξέρω τουλάχιστον) για να αρχίσεις την κλίση αλλά για άλλα οφέλη.

Μα απο πρίν το βγάζεις, δε θέλεις κουνήματα μέσα στη στροφή. Τώρα τα πλεονεκτήματα δε τα ξέρω. Κανα δυο μόνο:

* Πιο όρθια μοτοσυκλέτα κατά τη διάρκεια της στροφής.

* Πιο σωστή θέση για να ασκήσεις αποτελεσματικότερα δύναμη στο τιμόνι.

πάρα πολύ συχνά αλλάζεις την θέση του σώματος μέσα στην στροφή helonaracer. Αν για παράδειγμα με το setup που έχεις, στην είσοδο της στροφής έχει πολύ βάρος το μπροστινό βάζεις το σώμα σου πιο πίσω (και από τον κορμό και πάνω ψιλοόρθιο) έπειτα όταν φτάσεις λίγο πριν την κορυφή που πρέπει να πάρεις γκάζι (για να οδηγήσει ο πίσω τροχός), αν το μπροστινό, σου ανοίγει την γραμμή τότε αγκαλιάζεις το ντεπόζιτο για να ρίξεις βάρος μπροστά. Οι συνδιασμοί είναι άπειροι και τα πράγματα που αναγκάζονται αν κάνουν οι αγωνιζόμενοι μέσα στην στροφή, δεν τα χωράει ο νους σου (χε, θυμάμαι κάτι πίσω φρένα, τέρμα πλαγιασμένος σε δεξιές στροφές με το πόδι να σέρνεται κάτω μέχρι να πατήσω το ποδόφρενο, επιδή είχα μπεί με πάρα πολλά και θα εμβόλιζα τον μπροστά). Τέλος εάν φύγει το μπροστινό οι περισσότεροι προσπαθούμε να το μαζέψουμε με τιμονιές...

...anyway, σε ένα αγώνα κάνεις τα πάντα, σε ένα track day όχι. Και τέλος πάντων όπως είπα και πριν, δεν μπορεί και δεν πρέπει το κάθε παλικάρι που θέλει να κάνει την βόλτα του να πιέζει τόσο πολύ την μοτοσυκλέτα και τον εαυτό του. Ο χρόνος (αργός ή γρήγορος δεν έχει σημασία) θα βγεί, όταν ο συνδιασμός είναι έτοιμος να τον βγάλει. Αν πιέζεις να κάνεις χρόνο νωρίτερα το μόνο που θα καταφέρεις είναι να αρπάξεις καμια κωλοτούμπα. ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τέλος εάν φύγει το μπροστινό οι περισσότεροι προσπαθούμε να το μαζέψουμε με τιμονιές...

Tί ακριβώς εννοείς με το "τιμονιές";

Το έχει αναφέρει και ο helonaracer κάπου, αλλά για άλλο λόγο.

Άν μπορείς με ένα παράδειγμα για να καταλάβω.

Είμαστε σε μια δεξιά στροφή και μας φεύγει το μπροστινό. Τί κάνουμε;

Μου έχει τύχει το έχω κάνει, το έχω σώσει, αλλά δε μπορώ να πω ότι ξέρω ακριβώς τί έκανα. Ήμουν απλά τυχερός ή όντως υπάρχει κάποιος τρόπος να το χειριστείς;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R6 AGV Ti Tech

Δημοσιεύτηκε

Λέγοντας να σου φύγει το μπροστινό εννοώ από φόρα (πρώτα αρχίζει να τρίζει και τελικά φεύγει), για να γίνει αυτό μιλάμε για ΠΟΛΥ φόρα.

Φαντάσου ότι αυτό μου συνέβαινε μόνο περσι που είχα ένα R6 2003 και προσπαθούσα να κάνω κάτω από 01.02 στα Μέγαρα, φέτος με το R6 του 2008 ακόμα και στο 01.01 δεν το έχει κάνει (στα λέω αυτά γιατί μάλλον δεν σου έφυγε για τους ίδιους λόγους).

Τέλος πάντων ο καλύτερος τρόπος που έχω βρει προσωπικά για να το σώζω (μπορεί κάποιος από τους πιο γρήγορους αγωνιζόμενους να έχει καλύτερο τρόπο), είναι να σηκώνω λίγο τη μοτο με τα πόδια και να κάνω τιμονιές προς στο εσωτερικό της στροφής, ώστε να αναγκάσω το λάστιχο να ξαναβρεί πρόσφυση. Αν την βρεί επανέρχεται λίγο βίαια προσπαθώντας μα σε στείλει, αλλά είναι καλύτερο από την ξάπλα :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZS 1000 Fazer (1000cc)

Με αυτη την λογικοι ολοι η υπολοιποι δεν ξερουμε τη εχουμε διαβασει, και ειμαστε σε nirvana οταν οδηγουμε και δεν ξερουμε τι μας γινεται. Πρεπει να ειμαι αγωνιζομενος για να καταλαβω τι κανω με την μηχανη μου ?

Οχι φίλε μου!Δε λέω αυτό!Αλλά ΠΡΩΤΟΝ το οτι έχεις διαβάσει δύο πράματα στο ιντερνετ(κάτι που κάνει και η κουτσή Μαρία πλέον) ή οτι έχεις κάνει ένα css δε σε βάζει (ακόμα τουλάχιστον) στη θέση να κρίνεις και να αμφισβητείς λεγόμενα ανθρώπου/ανθρώπων που αυτά που εσύ διαβάζεις,αυτός τα έχει δοκιμάσει,εφαρμόσει και επενδύσει πάνω τους άσχετα εάν του/τους έφεραν αποτελέσματα.Δεύτερον,αυτό που λές ίσως να ισχύει όταν οδηγείς.Δεν ισχύει όμως όταν αγωνίζεσαι.Ελπίζω να μπορείς να φανταστείς την διαφορά(γιατί να την καταλαβαίνεις απο την στιγμή που δεν έχεις την κατάλληλη εμπειρία,δεν παίζει).

Προσωπικά,όταν δεν κατέχω κάτι,αποφεύγω να το υποστηρίζω.Το οτι διάβασα ή άκουσα ή μου είπε ένα φιλαράκι ή με συμβούλευσε ο Rossi απο το ΔΟΚΙΜΑΣΑ,εφάρμοσα και είδα οτι δε μου κάνει, έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Για να γίνει κάποιος γΛήγορΑς,δεν αρκεί μόνο το να διαβάζει στο ίντερνετ διάφορα που βρίσκει.Θέλει δουλειά,επιμονή,υπομονή,μεθοδικότητα,φράγκα,χιλιόμετρα,εμπειρία,πόνο(γιατί όταν την ''ψάχνεις'' πραγματικά,κάποια στιγμή θα την πλΕρώσεις απλά να εύχεσαι να είναι όσο πιο ανώδυνο γίνεται για σένα και την μοτό σου.) και ΟΛΑ αυτά σε συνδυασμό με το διάβασμα :)

Τροποποιήθηκε από τον Multijohn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λέγοντας να σου φύγει το μπροστινό εννοώ από φόρα (πρώτα αρχίζει να τρίζει και τελικά φεύγει), για να γίνει αυτό μιλάμε για ΠΟΛΥ φόρα.

Φαντάσου ότι αυτό μου συνέβαινε μόνο περσι που είχα ένα R6 2003 και προσπαθούσα να κάνω κάτω από 01.02 στα Μέγαρα, φέτος με το R6 του 2008 ακόμα και στο 01.01 δεν το έχει κάνει (στα λέω αυτά γιατί μάλλον δεν σου έφυγε για τους ίδιους λόγους).

Τέλος πάντων ο καλύτερος τρόπος που έχω βρει προσωπικά για να το σώζω (μπορεί κάποιος από τους πιο γρήγορους αγωνιζόμενους να έχει καλύτερο τρόπο), είναι να σηκώνω λίγο τη μοτο με τα πόδια και να κάνω τιμονιές προς στο εσωτερικό της στροφής, ώστε να αναγκάσω το λάστιχο να ξαναβρεί πρόσφυση. Αν την βρεί επανέρχεται λίγο βίαια προσπαθώντας μα σε στείλει, αλλά είναι καλύτερο από την ξάπλα :)

Σίγουρα για διαφορετικούς λόγους! :lol:

Λάστιχα της πλάκας (ε και τί να φορέσει το μηχανάκι μου) και σε δημόσιο δρόμο, και όρθιος για τα δικά σου τα δεδομένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πάρα πολύ συχνά αλλάζεις την θέση του σώματος μέσα στην στροφή helonaracer. Αν για παράδειγμα με το setup που έχεις, στην είσοδο της στροφής έχει πολύ βάρος το μπροστινό βάζεις το σώμα σου πιο πίσω (και από τον κορμό και πάνω ψιλοόρθιο) έπειτα όταν φτάσεις λίγο πριν την κορυφή που πρέπει να πάρεις γκάζι (για να οδηγήσει ο πίσω τροχός), αν το μπροστινό, σου ανοίγει την γραμμή τότε αγκαλιάζεις το ντεπόζιτο για να ρίξεις βάρος μπροστά. Οι συνδιασμοί είναι άπειροι και τα πράγματα που αναγκάζονται αν κάνουν οι αγωνιζόμενοι μέσα στην στροφή, δεν τα χωράει ο νους σου (χε, θυμάμαι κάτι πίσω φρένα, τέρμα πλαγιασμένος σε δεξιές στροφές με το πόδι να σέρνεται κάτω μέχρι να πατήσω το ποδόφρενο, επιδή είχα μπεί με πάρα πολλά και θα εμβόλιζα τον μπροστά). Τέλος εάν φύγει το μπροστινό οι περισσότεροι προσπαθούμε να το μαζέψουμε με τιμονιές...

...anyway, σε ένα αγώνα κάνεις τα πάντα, σε ένα track day όχι. Και τέλος πάντων όπως είπα και πριν, δεν μπορεί και δεν πρέπει το κάθε παλικάρι που θέλει να κάνει την βόλτα του να πιέζει τόσο πολύ την μοτοσυκλέτα και τον εαυτό του. Ο χρόνος (αργός ή γρήγορος δεν έχει σημασία) θα βγεί, όταν ο συνδιασμός είναι έτοιμος να τον βγάλει. Αν πιέζεις να κάνεις χρόνο νωρίτερα το μόνο που θα καταφέρεις είναι να αρπάξεις καμια κωλοτούμπα. ;)

:)

Μη τα λες σε μένα...

Εγώ το ξέρω ότι το σώμα είναι το ΠΑΝ κι αυτό λέω εδώ μέσα αλλά...

anyway...για να σε ρωτήσω κάτι, γιατί απ'ότι κατάλαβα είσαι εν ενεργεία αγωνιζόμενος.

Τι κατηγορίες παίζουν τώρα στο πανελλήνιο?

Γιατί έτσι όπως τα έβλεπα την άλλη φορά στο βιβλίο της ΕΘΕΑΜ φαινότανε ότι το 750 δεν μπορεί να μπεί σε καμιά κατηγορία.

Στην Φορmula extreme στα αλήθεια είναι σχεδόν τελείως νορμάλ μηχανάκια?

Κάτι είδα και για κατηγορίες βετεράνων. Ξέρεις τι μηχανάκια επιτρέπονται εκεί?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

lamoun, σχετικά με το μπροστινό...

Σκέψου το μηχανάκι πλαγιασμένο, με τον τροχο να βροσκεται υπο κλίση στον δρόμο...πολύ κλίση...ακόμη δεν έχει φύγει....

εκεί αρχίζει και φεύγει...

δεν κάνει λοιπόν μιά πλάγια κίνηση σε σχέση με τον δρόμο?

Μια κίνηση που είναι κάθετη ως προς την πορεία της μηχανής και παράλληλη ως προς τον άξονα του τροχού?

Δηλαδή το μόνο που σγκρατούσε τον τροχό να μην φύγει προς το εξωτερικό, ήταν η πρόσφυση της γόμας η οποία πρόσφυση τώρα έχει χαθεί.

Εάν όμως κόψεις το τιμόνι λίγο προς το εσωτερικό, τότε η φορά του γλιστρήματος σταματά να είναι κάθετη προς τον άξονα του τροχού.

Σωστά?

Για να δείς λοιπόν τι συμβαίνει με το που σταματάει να είναι η φορά του γλιστρήματος παράλληλη με τον άξονα του τροχού, θα πρέπει να πάμε σε ένα ακραίο και ανεφάρμοστο παράδειγμα.

Έχεις λοιπόν τον τροχό να γλυστράει προς εξωτερικό όπως λέγαμε πριν.

Πες οτι γυρνας εσυ τωρα το τιμόνι 90 μοιρες στο εσωτερικό της στροφής.

Εκεί που στην πρωτη περίπτωση, ο τροχός για να γλιστρήσε είχε να υπερνικήσει μόνο της τριβή της γόμας, τώρα θα έχει να υπερνικήσει και την αντίσταση της περιστροφής του τροχού, ο οποίος θα κοιτάζει πια απευθείας στο εσωτερικό της στροφής.

Σωστα?

Εννοείται βέβαια ότι αν κόψεις το τιμόνι 90 μοίρες θα σκάσεις κάτω με την μία(άσε που δεν υπάρχει μηχανάκι που να κόβει έστω και 45 μοίρες χαχαχα)

Αλλά όπως καταλαβαίνεις πάντως,έστω και με ελάχιστο κόψιμο, έχεις στρέψει τον τροχό σου παραπάνω προς το εσωτερικό με αποτέλεσμα να χρησιμοποιείς την περιστροφή του για να αποκτήσεις έξτρα πρόσφυση.

Δηλαδή εκείνη την στιγμή, το κάνεις κάτι σαν 2Χ2

Βέβαια, το να κοιτάζεις προς το εσωτερικό της στροφής παραπάνω απ'οσο προστάζει η ακτίνα περιστροφής σου, έχεις άλλες συνέπειες όπως τάσεις διπλώματος μπροστινου, εξ ου και τα τιμονιάσματα (δεξια αριστερα) προκειμενου να αποφύγεις το διπλωμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ποδαράτος (0cc) Shark RSF2i Aprilia Shiver GT

Δημοσιεύτηκε

δεν κάνει λοιπόν μιά πλάγια κίνηση σε σχέση με τον δρόμο?

Μια κίνηση που είναι κάθετη ως προς την πορεία της μηχανής και παράλληλη ως προς τον άξονα του τροχού?

Δηλαδή το μόνο που σγκρατούσε τον τροχό να μην φύγει προς το εξωτερικό, ήταν η πρόσφυση της γόμας η οποία πρόσφυση τώρα έχει χαθεί.

Εάν όμως κόψεις το τιμόνι λίγο προς το εσωτερικό, τότε η φορά του γλιστρήματος σταματά να είναι κάθετη προς τον άξονα του τροχού.

Σωστά?

Για να δείς λοιπόν τι συμβαίνει με το που σταματάει να είναι η φορά του γλιστρήματος παράλληλη με τον άξονα του τροχού, θα πρέπει να πάμε σε ένα ακραίο και ανεφάρμοστο παράδειγμα.

Έχεις λοιπόν τον τροχό να γλυστράει προς εξωτερικό όπως λέγαμε πριν.

Πες οτι γυρνας εσυ τωρα το τιμόνι 90 μοιρες στο εσωτερικό της στροφής.

Εκεί που στην πρωτη περίπτωση, ο τροχός για να γλιστρήσε είχε να υπερνικήσει μόνο της τριβή της γόμας, τώρα θα έχει να υπερνικήσει και την αντίσταση της περιστροφής του τροχού, ο οποίος θα κοιτάζει πια απευθείας στο εσωτερικό της στροφής.

Σωστα?

http://en.wikipedia.org/wiki/Slip_angle

http://www.dinamoto.it/DINAMOTO/on-line%20...s_eng/Tires.htm

http://www.msgroup.org/Tip.aspx?Num=076

http://www.msgroup.org/forums/mtt/topic.asp?TOPIC_ID=246

Motorcycle Handling and Chassis Design: The Art and Science - Tony Foale

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX-R1000 K8 (1000cc) Arai

Δημοσιεύτηκε

παράδειγμα: http://www.youtube.com/watch?v=GXcu_Bg_EAk

βεβαια έχει ξεφύγει το θέμα και το θέμα είναι παιδιά που θέλουν να μάθουν να οδηγούν σωστά..και πρώτα μαθαίνεις πως να μην βρεθείς σε αυτη τη κατάσταση,τώρα εγώ τετοια πληροφορία σε αρχάριο οδηγό δεν θα έδινα.άχρηστη και ανάλογα τα μυαλά του ίσως και επικίνδυνη.

δεν εχω παει σε css μπορει να μην παω ποτέ αλλά πρέπει να υπάρχει οπότε όσο μπορούμε να μην το υποτιμούμε.Αυτη την αίσθηση έχω τον τελευταίο καιρό(τώρα βέβαια πως να υποτιμήσεις ένα σχολείο που ακόμα και τελέντα οδηγοι του παν. πρωταθλήματος βρήκανε ''λαθάκια'' στην οδήγηση τους και διορθώθηκαν?).Δεν χρειάζονται ούτε διθύραμβοι ούτε γιουχαρίσματα,δεν είναι ούτε τέλειο ούτε άχρηστο,οι δασκαλοί του δεν είναι ούτε σοφοί ούτε άσχετοι.Αλλά έχουν μεταδοτικότητα και μια σειρά στο να σε ''ξεκινήσουν'' στο θέμα οδήγηση που όλοι ξέρουμε πόσο ψωμί έχει και πόσο ευκολα χάνεις το δρόμο σου και καταλήγεις να ''παιδευεσαι'' άσκοπα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R6 AGV Ti Tech

Δημοσιεύτηκε

Xlitos...

Σωστός σε όλα!

Τελικά και οι πιο γρήγοροι κάπως έτσι το κάνουν... :P

lamoun, υπέθεσα ότι αναφερόσουν σε οδήγηση σε πίστα. Σε δρόμο δεν έχω δοκιμάσει τίποτα τέτοιο και δεν θα δοκιμάσω!

Anyway, αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο ανέφερα σε προηγούμενο τοστ, ότι σε αγώνα κάνεις τα πάντα, σε track day ή βόλτα, ο πιο μάγκας είναι αυτός που το βράδυ θα μπορεί να πάει με το μηχανάκι του να πει στους φίλους του τί έγινε ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZX10R '04 Arai RX-7 Corsair Kawasaki ZX10R '04 (998cccc)

Δημοσιεύτηκε

Είμαι 39 κι έχω ένα ΖΧ10 εδώ και δέκα μήνες.

Απο το 1997 που οδηγώ είχα ένα ΖΧ400.

Πολύ καλό σχολείο για μένα.

Οι περιστάσεις μου ήταν πάντα τέτοιες που

με εμπόδιζαν απο το να απολαμβάνω το χόμπι μου με ασφάλεια.

Πάντα ήθελα να κάνω τα "σχολεία" γιατί "μασημένη τροφή" θα έπαιρνα

θα εξοικονομούσα χρόνο ώστε να οδηγώ με ασφάλεια στους δημόσιους δρόμους.

Μέχρι τώρα λόγω κιλών (150) δεν είχα εξοπλισμό

και έκανα τις ταρζανιές μου σε Μπράλους κλπ.

Ψάχτηκα και "έραψα" κάτι στα μέτρα μου σε έναν χριστιανό απο Θεσσαλονίκη,

αγόρασα κρανάκι και μπότες της προκοπής και τον Σεπτέμβρη -πρώτα ο Θεός-

θα μπώ και Σέρρες.

Το έργο του CSS είναι καλό.

Άν είσαι νεαρός σε ηλικία "αξίζει να επενδύσεις" σε κάτι που σε συνδιασμό με

εξάσκηση σε πίστα θα σε βελτιώσει και θα σε εφοδιάσει με γνώση για να αποφύγεις

την όποια στραβή.

Εγώ που είμαι 39 βέβαια και ΔΕΝ μου περισσεύουν τα 1200 ευρά, δεν πρόκειται να κάνω τα μαθήματα στο άμεσο μέλλον.

Όχι γιατί τα θεωρώ άχρηστα αλλά πιστεύω πως τώρα πια το value for money για μένα προσωπικά δεν

θα αξίζει τον κόπο. Σίγουρα θα πάρω πράγματα αλλά λιγότερα από κάποιον άλλο που καβαλάει μοτό

για τρίτη φορά στη ζωή του.

Το προτείνω όμως ανεπιφύλακτα σε όλους που ξεκινούν τώρα την μοτοσυκλετιστική τους ζωή.

Βασικά όλα όσα λένε τα μαθήματα, "όφειλε" να τα παρέχει σαν βασική εκπαίδευση κάθε κράτος

που σέβεται τον εαυτό του και τους πολίτες του.

Μπράβο στα παιδιά που ασχολούνται με αυτό το δύσκολο έργο και δεν καταλαβαίνω γιατί ο οποιοσδήποτε

να θυμώνει που υπάρχει "αντίτιμο".

Μέχρι τώρα στους μπράλους και μαρσπιέδες ξύνω και με ανάποδα μπαίνω και απο την εξωτερική με περισσότερα

πάμπολλους προσπερνάω.

Άν γύριζα τον χρόνο πίσω θα ήθελα ευχαρίστως στα 18 μου (1987) να κάνω το CSS να πάρω μασημένη τροφή

και να κοντραρίζομαι με τους αγωνιζόμενους στο πανελλήνιο ή σε οποιοδήποτε άλλο πρωτάθλημα.

Το ότι έμαθα όσα έμαθα μόνος μου στο δρόμο αποδεικνύει πως καλά τα ερεθίσματα αλλά ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ οπωσδήποτε

εξάσκηση και χρόνος για να βελτιωθείς.

Αυτά φιλικά πάντα απο έναν χοντρό 39χρονο που μέχρι χτες "έξυνε" στον μπράλο αλλά απο σεπτ08 θα μπαίνει

κυρίως πίστα. :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

Δημοσιεύτηκε

Μανια με το ξυσιμο ολοι. Το ξυσιμο δεν ειναι ο στοχος, ειναι το αποτελεσμα. Αλιμονο αν οποιος εξυνε θεωρουνταν καλος οδηγος. Πολλοι πιστευω το κανουν χωρις να ξερουν γιατι το κανουν. Τελος παντων.

Τα χρηματα ειναι 300 , οχι 1200, δεν ειναι αναγκη να κανεις ολα τα λεβελ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μανια με το ξυσιμο ολοι. Το ξυσιμο δεν ειναι ο στοχος, ειναι το αποτελεσμα. Αλιμονο αν οποιος εξυνε θεωρουνταν καλος οδηγος. Πολλοι πιστευω το κανουν χωρις να ξερουν γιατι το κανουν. Τελος παντων.

Τα χρηματα ειναι 300 , οχι 1200, δεν ειναι αναγκη να κανεις ολα τα λεβελ

με παρεξήγησες :)

δεν είπα πως ξύνω ίσα για να ξύσω.

Δεν ανέφερα "γόνατα" αλλά μαρσπιέ.

Το "γκραπ" που ακούω στην στροφή έρχεται μόνο του αβίαστα.

και πιστεύω πως στην ηλικία μου δεν μπορώ να κάνω μόνο το pre-level ή μόνο το 2ο level.

για να ωφεληθώ θα πρέπει να φτάσω στα τρίτα και τέταρτα άρα ... 1200 ευρά :)

(εκτός κι αν υπάρχει τρόπος να "παρακάμψω" τα πρώτα 2 και κάνω κατευθείαν το 3 ή 4 ? γίνεται?)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ντεν γινεται :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Arai RX-7 GP

Δημοσιεύτηκε

οπως λες και εσυ,το ξυσιμο ειναι το αποτελεσμα των σωστων κινησεων για να στριψεις...και παιδικο ονειρο πολλων! :D

και σιγουρα οποιος ξυνει δεν ειναι καλος οδηγος...παντως μην προσπαθεις συνεχως να αναλυεις τα πραγματα...και τι εγινε αν δεν ξερει καποιος για ποιο λογο ξυνει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R6 AGV Ti Tech

Δημοσιεύτηκε

Μιας και τα αναλύουμε (ελπίζω να μην σας κουράζω... :( ). Πριν αρχίσω τους αγώνες είχα την ίδια διαφωνία με τον αδελφό μου. Αυτός έξυνε τα πάντα εγώ καθόλου και "μου την έλεγε" ότι δεν ξέρω τί κλίση έχει η μοτο κτλ κτλ κλτ. Οταν αρχίσαμε τους αγώνες ο brother δεν έξυνε καθόλου και εγώ άλλαζα 3 σετ ξύστρες (γόνατου και μπότας, για να μη σας πώ για τα μαρσπιέ) σε κάθε ΣΚ αγώνα. Κάποια στιγμή, στις Σέρρες με έπιασε ο Μπούστας (που κατ'εμε είναι με διαφορά ο καλύτερος αναβάτης αυτή τη στιγμη) και μου είπε: "Σου έχει πει κανείς ότι υπάρχει κανα βραβείο για αυτόν που πλαγιάζει περισσότερο? Αν δεν ριχνεις τόσο πολύ το μηχανάκι θα μπορείς να εκμεταλευτείς παραπάνω πέλμα από το ελαστικό και να είσαι με πιο πολλά χιλιόμετρα!"

Σωστοοοος!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

xourafis, εσυ προσεχε τι λες, γιατι τωρα που εχω μαθει την Κ9 καλα, θα σου παρω τον αερα, θα σε χωσω στα φρενα , και πεφτοντας θα με βλεπεις να ξυνω και τα 2 γωνατα απο την δεξια πλευρα, αιντε να δουμε. μου γινεται ολοι οδηγοι επιδη μπηκατε 2-3 φορες στα μεγαρα :na_mB: :na_mB: :_zeppelin: :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μιας και τα αναλύουμε (ελπίζω να μην σας κουράζω... :( ). Πριν αρχίσω τους αγώνες είχα την ίδια διαφωνία με τον αδελφό μου. Αυτός έξυνε τα πάντα εγώ καθόλου και "μου την έλεγε" ότι δεν ξέρω τί κλίση έχει η μοτο κτλ κτλ κλτ. Οταν αρχίσαμε τους αγώνες ο brother δεν έξυνε καθόλου και εγώ άλλαζα 3 σετ ξύστρες (γόνατου και μπότας, για να μη σας πώ για τα μαρσπιέ) σε κάθε ΣΚ αγώνα. Κάποια στιγμή, στις Σέρρες με έπιασε ο Μπούστας (που κατ'εμε είναι με διαφορά ο καλύτερος αναβάτης αυτή τη στιγμη) και μου είπε: "Σου έχει πει κανείς ότι υπάρχει κανα βραβείο για αυτόν που πλαγιάζει περισσότερο? Αν δεν ριχνεις τόσο πολύ το μηχανάκι θα μπορείς να εκμεταλευτείς παραπάνω πέλμα από το ελαστικό και να είσαι με πιο πολλά χιλιόμετρα!"

Σωστοοοος!!!!

+1000 :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Arai RX-7 GP

Δημοσιεύτηκε

Σωστοοοος!!!!

and that's a fact...if boustas says so! ;)

xourafis, εσυ προσεχε τι λες, γιατι τωρα που εχω μαθει την Κ9 καλα, θα σου παρω τον αερα, θα σε χωσω στα φρενα , και πεφτοντας θα με βλεπεις να ξυνω και τα 2 γωνατα απο την δεξια πλευρα, αιντε να δουμε. μου γινεται ολοι οδηγοι επιδη μπηκατε 2-3 φορες στα μεγαρα :na_mB: :na_mB: :_zeppelin: :_zeppelin:

:P :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZS 1000 Fazer (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Σωστοοοος!!!!

Σωστότατος!

Το ξύσιμο μαρσπιέ είναι ένδειξη οτι η μηχανή φτάνει το όριο πλαγιάσματος(ανάλογα και με το λάστιχο).ΑΥΤΟ το όριο,πρέπει να το πιάνεις το μικρότερο δυνατό διάστημα για να έχει grip!Επομένως,όχι απλά δεν λέει τίποτα το ξύσιμο αλλά το πιο πιθανό είναι να λέει οτι κάτι κάνεις λάθος ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα