Johnny_Punk

Το βλέμμα στο δρόμο

30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph Speed Four MV Agusta 910R Wally (909cc)

Δημοσιεύτηκε

Έχω διαβάσει τα περισσότερα άρθρα του forum για την οδήγηση μοτοσυκλέτας αλλά θυμήθηκα κάτι το οποίο δεν είδα γραμμένο πουθενά και πιστεύω αξίζει να αναφερθεί.

Εξηγούμαι:

Δεν έχω εμπειρία στην οδήγηση μηχανής (ούτε καν δίπλωμα) αλλά ασχολούμαι ιδιαίτερα με τεχνικές γρήγορης και ασφαλούς οδήγησης αυτοκινήτου. Τουτέστιν διαβάζω, παρακολουθώ και ακούω οτιδήποτε σχετικό πέσει στην αντίληψή μου... Κάπου μέσα σε όλα αυτά είχα διαβάσει και ένα άρθρο για μία αμερικάνικη σχολή οδήγησης μοτοσυκλέτας (δυστυχώς ήταν αρκετά χρόνια πριν και δε θυμάμαι πού, πώς, γιατί κλπ.). Ιδιαίτερη εντύπωση μου είχε κάνει το κομμάτι για το πού πρέπει να κοιτά ο οδηγός - κάτι που εφάρμοσα στην οδήγησή μου με αυτοκίνητο με ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

Ο εκπαιδευτής λοιπόν έλεγε τα εξής: Το συχνότερο λάθος που κάνουν οι μοτοσυκλετιστές όταν έχουν μπροστά τους ένα εμπόδιο που εμφανίστηκε ξαφνικά είναι να καρφώνουν τα μάτια τους επάνω του με συνέπεια να οδηγούνται πάνω σε αυτό. Η λύση, έλεγε, είναι να μάθουμε να κοιτάμε όχι το σημείο που πάμε αλλά το σημείο που ΘΕΛΟΥΜΕ να πάμε ανά πάσα στιγμή. Τόνιζε παράλληλα ότι ανεξάρτητα από τα αντανακλαστικά μας πρέπει απαραίτητα να ξέρουμε τί ακριβώς θα κάνουμε πριν το κάνουμε. Η "τεχνική" αυτή μπορεί φυσικά να έχει εφαρμογή και σε γρήγορη οδήγηση.

Προσωπικά, σε δρόμο με στροφές (με αυτοκίνητο) δοκιμάζω να κοιτάζω το apex και στη συνέχεια την έξοδο της στροφής και εφ΄όσον είμαι σωστά τοποθετημένος παρατηρώ ότι περνάω από γνωστά μέρη πιο γρήγορα απ' ότι όταν κοιτώ κλασικά μπροστά μου. Ελπίζω σε λίγο καιρό να μπορώ να δώ την εφαρμογή της θεωρίας με μηχανή και να μοιραστώ εντυπώσεις - αποτελέσματα.

Αυτά που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι χρειάζεται 100% γνώση και αίσθηση της μηχανής (2τροχης ή 4τροχης) και των δυνατοτήτων μας και ότι όπως πάντα η εμπειρία μπορεί να παίξει καθοριστικό ρόλο.

Θα παρακαλούσα, έτσι, τους "αρχαιότερους" οδηγούς εδώ να παραθέσουν τις απόψεις τους και να μοιραστούν εμπειρίες.

Ελπίζω να μή σας κούρασα και να ήμουν σαφής (έχω ένα μικρό προβληματάκι σε αυτό :baby: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TRACER (900cc) Arai RX-7 Corsair Αλλος ? (?cc)

Δημοσιεύτηκε

Το εχω ακουσει οτι αν ξαφνικα πεταχτει κατι μπροστα μας επειδη το κοιταμε 90%θα παμε πανω του :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-Strom DL ABS Shoei XR 1100 Suzuki V-Strom DL ABS (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Το έχω ξαναδιαβάσει αυτό, κάπου εδώ μέσα. Σε μία στροφή όταν έχεις την εντύπωση ότι σε πετάει έξω, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να συγκεκτρωθείς στην έξοδο της στροφής. Και ως διαμαγείας θα πας εκεί ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr1100xx Shoei Raid II

Δημοσιεύτηκε

Παντα κοιταμε εκει που θελουμε να παμε αλλιως θα παμε εκει που κοιταμε ...

Μια μικρη εξαιρεση σε αυτον τον κανονα ειναι η οδηγησει μεσα στην αθηνα η σε καποιο αλλο αστικο κεντρο που πρεπει να αποφυγουμε λακουβες, νερα ,λαδια ,πετρελαια ,πεζους ,αυτοκίνητα παρανομουντα , καγκουρες ,οποτε εκει το βλεμα σαρωνει ολο τον δρομο και τα πεζοδρομια μιας και η ταχυτητα το επιτρεπη αυτο οντως χαμηλη η ετσι πρεπει να εινα τουλαχιστον.

Στην βολτα ο κανονας αυτος ειναι σωτηριος σε πολλες περιπτώσεις στην αρχη πρεπει να γινει συνηδητα για να <εκπαιδευτή> πρωτα το μυαλο μετα απο λιγο καιρο γινεται δευτερη φυση φυσικα για να ισχύει αυτο πρεπει να ειμαστε και απόλυτα συγκεντρωμένη στην οδηγήσει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GS500 Nolan X-Lite X-801r Honda xr250r

Δημοσιεύτηκε

Μάλλον το είδες σε κάτι τέτοιο (στο Level 2) CSS

Δες και στη φωτό που κοιτάει ο πρώτος.

Monte_ProSchoolDSC_3062.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-Strom DL ABS Shoei XR 1100 Suzuki V-Strom DL ABS (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ είμαι στην φώτο. Αν έχεις και την επόμενη ακριβώς σε χρονικό σημείο φώτο, θα δεις ότι έχω βγάλει το κράνος και ξύνω τα αυτιά μου στην άσφαλτο :lol: :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
NoBike Nolan X-Lite X-701 Triumph Tiger (800cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ο τυπος ομως ειναι στην πιστα....

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ναι μεν η μοτοσυκλετα ακολουθει ως ενα σημειο την θεληση του σωματος μας και κατ'επεκταση του βλεματος μας, αλλα σε δημοσιο επαρχιακο δρομο τις περισσοτερες φορες δεν εχεις καν την δυνατοτητα να δεις την εξοδο της στροφης ουτε το apex. Επισης δεν μπορει το βλεμμα να ειναι αυστηρα κολλημενο σε ενα σημειο γιατι οι δημοσιοι δρομοι εχουν πολλες εκπληξεις. Για μεσα στην πολη δεν το συζητω καν...αν συγκεντρωνεις το βλεμμα σου σε συγκεκριμενα σημεια, εχεις γυρω στα 5 λεπτα μεχρι να καρφωθεις σε καμμια γιαγια.

Παντως αν εχεις την ηρεμια, στην δυσκολη στιγμη που η στροφη σε βγαζει προς τα εξω, να εισαι χαλαρος και αντι για την μπαριερα που σε πλησιαζει απειλητικα, να κοιταξεις το σημειο που θελεις να πας... τοτε οντως κατα ενα μεγαλο ποσοστο θα τα καταφερεις μια χαρα και με ανεση.

Τροποποιήθηκε από τον MotoGamoto

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

τώρα εγώ που είμαι άσχετος να ρωτήσω τι είναι το apex;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GS500 Nolan X-Lite X-801r Honda xr250r

Δημοσιεύτηκε

τώρα εγώ που είμαι άσχετος να ρωτήσω τι είναι το apex;

Για look here.

Χοντρικά θα έλεγα, είναι το κοντινότερο σημείο που φτάνουμε, στο εσωτερικό της στροφής.

rt_corner_apex_321.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM Yamaha TDM

Δημοσιεύτηκε

Eγω οσες φορες κινδυνεψα ηταν γιατι χαζευα καμια ωραια γκομενα και μου απέσπασε την προσοχη :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κανονας... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR 1400 Shoei X-Eleven Angelina Jolie (300000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ο τυπος ομως ειναι στην πιστα....

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ναι μεν η μοτοσυκλετα ακολουθει ως ενα σημειο την θεληση του σωματος μας και κατ'επεκταση του βλεματος μας, αλλα σε δημοσιο επαρχιακο δρομο τις περισσοτερες φορες δεν εχεις καν την δυνατοτητα να δεις την εξοδο της στροφης ουτε το apex. Επισης δεν μπορει το βλεμμα να ειναι αυστηρα κολλημενο σε ενα σημειο γιατι οι δημοσιοι δρομοι εχουν πολλες εκπληξεις. Για μεσα στην πολη δεν το συζητω καν...αν συγκεντρωνεις το βλεμμα σου σε συγκεκριμενα σημεια, εχεις γυρω στα 5 λεπτα μεχρι να καρφωθεις σε καμμια γιαγια.

Παντως αν εχεις την ηρεμια, στην δυσκολη στιγμη που η στροφη σε βγαζει προς τα εξω, να εισαι χαλαρος και αντι για την μπαριερα που σε πλησιαζει απειλητικα, να κοιταξεις το σημειο που θελεις να πας... τοτε οντως κατα ενα μεγαλο ποσοστο θα τα καταφερεις μια χαρα και με ανεση.

Συμφωνώ φίλε μου :_thumbsup: . Το μάτι σου πρέπει να σκάνρει την περιοχή σε κλάσματα δευτερολέπτου . Ποτε δεν μένει το μάτι μου μόνο στο σημείο που είναι να πάω στους επαρχιακούς δρόμους. Μια λακούβα στο σημείο που είναι να πάω μπορεί να με στείλει στον Αγ.Πέτρο. Και αν με βγεί κρυφοσουτζουκακιας ξέρετε τι πρόκειτε να γίνει εκει πάνω!!!!! χεχεχε :shoot::2guns::kill:

Τροποποιήθηκε από τον veligekas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

δεν ειναι ομως και λιγο απροβλεπτο το apex και η εξοδος πολλες φορες???λογο κυριος κακου οδοστροματος....π.χ. μια λακουβα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet 06 Honda Britten (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Η οδήγηση πέρα από τους βασικούς κανόνες (και δεν εννοώ του ΚΟΚ ) είναι τέχνη...την εξασκείς κάθε μέρα και τη βελτιώνεις κάθε λεπτό.... ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Speed Four MV Agusta 910R Wally (909cc)

Δημοσιεύτηκε

Ναι. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι από εκεί. Ευχαριστω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1200 GS Shoei XR 1000 Ducati

Δημοσιεύτηκε

Κοιτάμε πάντα σε βάθος, δεν εστιάζουμε σε συγκεκριμένο σημείο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati S4 Shoei Raid II MV Agusta F4 Tamburini (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

τα ματια μας ειναι η προεκταση των χεριων οταν κραταμε το τιμονι.......

εκει που κοιταμε.....εκει θα παμε...........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

τα ματια μας ειναι η προεκταση των χεριων οταν κραταμε το τιμονι.......

εκει που κοιταμε.....εκει θα παμε...........

..Υπο "Κ.Σ." ε?? (εφ'οσον ολες οι προηγουμενες συνθηκες-εκτιμησεις-προυποθεσεις, ειναι ΟΚ! αλλοιως δημιουργειται η εικονα οτι "με οσα πας, οπου πας, ΟΠΩΣ! πας" αρκει να κοιτας το που θες! να πας, και θα γινει αυτο, μ'εναν "μαγικο τροπο"! ;) )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

..Υπο "Κ.Σ." ε?? (εφ'οσον ολες οι προηγουμενες συνθηκες-εκτιμησεις-προυποθεσεις, ειναι ΟΚ! αλλοιως δημιουργειται η εικονα οτι "με οσα πας, οπου πας, ΟΠΩΣ! πας" αρκει να κοιτας το που θες! να πας, και θα γινει αυτο, μ'εναν "μαγικο τροπο"! ;) )

εννοειτε υπο Κ.Σ....και θελει και δουλεια πολυ ωσπου να αρχιζεις να το εμπεδωνεις σιγα σιγα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXRTLXRVYZNSR Suzuki Το εχω

Δημοσιεύτηκε

:_thumbsup:

Βεβαια παντα παιζει το ρολο της και η περιφερειακη οραση και αντιληψη του καθε οδηγου,βαση της εμπειριας του,ωστε να προλαβει μια ανεπυθημητη κατασταση. :_rock-on:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1 NAKED (1000cc) Ducati DIABLO 666 (TURBOcc)

Δημοσιεύτηκε

Πάνω σε μία στροφή φροντίζουμε να κοιτάζουμε το τέλος της ή αν είναι πολύ παρατεταμένη το μακρυνότερο σημείο της! Εχω προσέξει οτι κατ αυτόν τον τρόπο ''μπαίνεις '' καλύτερα! Μπορεί να νιώθεις οτι η στροφή θα σε πετάξει αλλά άν κοιτάς στο τέλος της ( εκει που θές να πάς δηλαδή) το μοτόρι μπαίνει σχεδόν μόνο του!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TRACER (900cc) Arai RX-7 Corsair Αλλος ? (?cc)

Δημοσιεύτηκε

:_thumbsup:

Βεβαια παντα παιζει το ρολο της και η περιφερειακη οραση και αντιληψη του καθε οδηγου,βαση της εμπειριας του,ωστε να προλαβει μια ανεπυθημητη κατασταση. :_rock-on:

Και τι γινεται αμα περναει καμια κοπελα με πολυ πολυ κοντο μινι? :_w00t::cry:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να ευχεσε να μην υπαρχει γκρεμος απο πισω της......... :P :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σταματάς..και της λες ''Κοπελιά...να σε πετάξω κάπου? :shades: '' :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ1 NAKED (1000cc) Ducati DIABLO 666 (TURBOcc)

Δημοσιεύτηκε

Σταματάς..και της λες ''Κοπελιά...να σε πετάξω κάπου? :shades: '' :D

Σταματάς και της λές ''Κοπελιά.... να σου τα πετάξω κάπου? ''' ( τα μάτια εννοείται) :devil::devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα