^tasoulis^

Εξάτμιση Εξάτμιση Μοτοσυκλέτας

76 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Μια που λέμε για εξατμίσεις ψάχνω για φίλο acrapovic τελικό για ΥΑΜΑΗΑ WR 450F. Aν γνωρίζετε δώστε κανα μαγαζί με τιμές γιατί δεν βρίσκω.Και εξωτερικό να είναι δεν μας χαλάει μόνο να υποστηρίζει Paypal.

eBay :_thumbsup: Παντως ειναι ακριβες κι απο 'κει , ειναι ακριβο προιον η Ακρα . Δες και για καμια Yoshimura απο eBay .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda

Δημοσιεύτηκε

Nαι ο καταλύτης θα μας σώσει και θα μας δώσει καθαρό αέρα.

έχετε δει τα ντουμάνια που εκπέμπουν κάτι λεωφορεία του κράτους κτλ............να μην μιλήσω για τα εργοστάσια κτλ γύρω γύρω από τις μεγαλουπόλεις.

Τα λεωφορεία βέβαια μπορουν να μεταφέρουν και 50 - 60 άτομα ... Η μηχανή το πολύ 2 .. Σκέψου τι μολύνει πιο πολύ 1 λεωφορείο ή 30 ++ μηχανές ... Άσε που πλέον υπάρχει το Τράμ και εδώ και χρόνια τα τρόλεϊ ... Που δεν βγάζουν τίποτα ... Εννοείται οτι γουστάρω τις μηχανές αλλα δεν χρειάζεται να πάθουμε καρκίνο κιόλας για να χαλάμε τον κόσμο όταν παιρνάμε καγκουροτρόπος απο το μικρολίμανο ... Εννοείται οτι μπορείς να βρείς after market εξατμίσεις που να μην χαλάνε τον κόσμο και να μην μολύνουν το περιβάλλον πολύ ... ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ ... :_thumbsup::_zeppelin:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VFR Vtec Honda VFR Vtec (800cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Πολυ χρήσιμο και ενημερωτικό, μπράβο φίλε μου..

Τώρα ας πω και την δική μου ιστορία :

Αγόρασα μια μηχανή 650cc και φόραγε πάνω μια εξάτμιση after market απο ανθρακόνημα, η εξάτμιση είχε και τάπα για τον θόρυβο και μπορώ να πω οτι ως τις 5500 στροφές δεν ακουγόταν..Σε κάποιες εκδρομές που έκανα στην φύση και δεν υπήρχε βαβούρα απο άλλα οχήματα (μονο πουλάκια, δεντράκια απο τον άνεμο κτλ ακούγονταν)με ενοχλούσε λίγο ο παραπάνω θόρυβος της εξάτμισης (πάντα οτι μηχανή είχα είχε εργοστασιακή εξάτμιση) ετσι σε κάποια δόση χωρίς να θέλω να βγάλω λεφτά (ηταν επώνυμη και ακριβή εξάτμιση)αποφάσισα να την κάνω ανταλλαγή με κάποιον που την ήθελε, αυτός φόραγε την μαμίσια εξάτμιση της μηχανής και έτσι έγινε ολοκληρωτική ανταλλαγή από τους συνδέσμους λίγο πιο μετά απο λαιμούς (το τελικό της εξάτμισης ήταν κολλημένο για αντικλεπτικό σκοπό)

Την πρώτη μέρα στις χαμηλές δεν είδα και κάποια σημαντική διαφορά και μου άρεσε που ήταν αθόρυβη, την άλλη μέρα που είπα να κάνω μια μεγάλη βόλτα για να ευχαριστηθώ πλέον την αθόρυβη μηχανή μου έκπληκτος διαπίστωσα τα παρακάτω :

1) Δεν μπορούσα να πάρω τις στροφές έτσι όπως τις έπαιρνα πριν, με την after market carbon εξάτμιση σχεδόν ακούμπαγα μαρσπιέδες, πλέον αυτό ήταν αδύνατον, σαν να ένιωθα ενα βάρος που μου χάλαγε την γεωμετρία της μοτοσυκλέτας, σκέφτηκα οτι αυτο μπορεί να ήταν ψυχολογικό και προσπάθησα να ξεχάσω ισως αυτη την φανταστική ανισορροπία ! Μετά απο εναν μήνα (σήμερα δλδ) ακόμα προσπαθώ να το ξεπεράσω, δεν μου φαίνεται οτι πια είναι της ιδέας μου..Το βάρος υπάρχει και δεν μπορώ πια να την πλαγιάσω τόσο..

2) Πλέον εχω μεγαλύτερη κατανάλωση αφού προσπαθώ να εχω την επιτάχυνση που είχα κάποτε κ ετσι με αυτον τον τρόπο ανεβάζω πιο πολλές στροφές μέχρι την αλλαγή σχέσης στο κιβώτιο!

3) Η διαφορά στην θερμοκρασία είναι τεράστια, με την carbon μετα απο 5' απλά έβαζες την παλάμη σου και απλά ήταν ζεστή, πλέον και 20' να περάσουν απλά ζεματάει, επίσης την ζέστη την νιώθω κ εγω αλλά και η γυναίκα μου οταν είμαστε καθ οδόν (είναι και ο καταλύτης πριν το τελικό)

4)Έχασα περίπου 15χλμ/ωρα τελικής και συν μεγαλύτερο χρόνο για να φτάσω την σημερινή μου τελική !

5)Πλέον με πλευρικούς ανέμους εχω αρκετά ταρακουνήματα της μηχανής στις υψηλές ταχύτητες (Πριν άπλα ήταν τρένο)..

Απο την μια προσπαθώ να καθησυχάσω τον εαυτό μου οτι με την μαμά εξάτμιση δεν κάνω τόσο κακό στο περιβάλλον και σ' εμένα από την άλλη αν ήξερα οτι θα ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά σε αίσθηση αλλά και στις επιδόσεις δεν θα την άλλαζα ποτέ !

Όλοι οι φίλοι και γνωστοί με κράζανε οταν έλεγα οτι σκέφτομαι να την βγάλω, τελικά είχαν δίκιο..Αν είχα αγοράσει την μηχανή με την μαμά εξάτμιση ποτέ δεν θα σκεφτόμουν να δώσω λεφτά για after market και θα μάθαινα να οδηγώ την μηχανή ετσι οπως βγήκε απο το εργοστάσιο..Τώρα πλέον ψάχνω για παρόμοια εξάτμιση και βλέπω οτι για τα οικονομικά μου αυτή την στιγμή είναι απλησίαστες..

Δεν θέλω να πείσω κάποιους να αλλάξουν εξάτμιση και να αγοράσουν after market αφου διαπιστώνω οτι της πουλάνε σαν χρυσάφι και εκμεταλλεύονται κάτι που δεν πρόσεξε η κατασκευάστρια εταιρία της μηχανής..Επίσης δεν αφορίζω όλες τις μαμά εξατμίσεις, υπάρχουν μηχανάκια που πραγματικά πιστεύω οτι δεν πρέπει να αλλάξεις εξάτμιση..

Στην δική μου μηχανή όμως η εξάτμιση είναι ένα μπουρί που ζυγίζει 200 κιλά !

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας, ελπίζω να βρω μια ριμαδιασμένη εξάτμιση για την μηχανή μου..

Τροποποιήθηκε από τον venumis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Strada + ZX130 Triumph Street Triple (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Είχα διαβάσει κάπου(μπορεί και εδώ μέσα), ότι η παλιά Super βενζίνη που κυκλοφορούσε, είχε μόλυβδο, ο οποίος ήταν απαραίτητος στα παλιάς τεχνολογίας μοτέρ, επειδή χρειαζόντουσαν λίπανση οι βαλβίδες και αυτή τη λίπανση την έκανε ο μόλυβδος. Όταν αυτή αντικαταστάθηκε από την Super LPR, η διαφορά αυτής από την απλή Αμόλυβδη, είναι κάτι πρόσθετα τα οποία αναλαμβάνουν την λίπανση των βαλβίδων.

Και τώρα το ερώτημα σχετικά με τα καυσαέρια και την εξάτμιση.

Έχουμε ένα μοτέρ, νέας τεχνολογίας, το οποίο καίει Αμόλυβδη και έχει καταλύτη. Εάν αφαιρεθεί ο καταλύτης για τον α-β λόγο, μπορούμε να "καίμε" Super LPR??? Δηλαδή, το μοτέρ θα έχει κάποιο πρόβλημα από το καύσιμο? Τα πρόσθετα θα επηρεάζουν αρνητικά, ή όχι? Και τέλος, τα καυσαέρια είναι λιγότερο βλαβερά, όταν το καταλυτικό ΧΩΡΙΣ καταλύτη μοτέρ καίει Super??

up για την ερώτησή μου, και αν κρίνεται απαραίτητο ας μεταφερθεί καταλλήλως.. :sweatdrop:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSF Bandit V Suzuki GSX-R (750cc)

Δημοσιεύτηκε

τι εξάτμιση να βάλω σε GSF 400 Bandit V 1991

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit V Suomy Vandal

Δημοσιεύτηκε

τι εξάτμιση να βάλω σε GSF 400 Bandit V 1991

καταρχας,ποσα χρηματα διαθετεις??

*για τελικα μονο εχεις πολλες επιλογες με την πιο φθηνη την Μotosport!!

*για ολοσωμες εχεις λιγες επιλογες και ακομα πιο λιγες πιθανοτητες να βρεις καποια οπως Yoshimura Cyclone , Yamamoto Spec-1 , Daishin Racing και καποια απο Αγγλια (banditmania.co.uk) που εχει λαιμους αντιγραφη yoshimura και ενα τελικο που δεν θυμαμαι πως το λενε!

καλο ψαξιμο!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit BRITTEN

Όλα όσα ειπώθηκαν εχουν, το καθένα, τη βάση τους.

Εκείνο που δεν ειπώθηκε ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ (εκ πείρας) είναι το πόσο -απείρως- ευκολότερα σε αντιλαμβάνονται ΟΛΟΙ ότι τους πλησιάζεις. Και δεν λέω μόνο για τους τσους, αυτοί καλύτερα να μην σε καταλάβαιναν. Λέω και για τα αυτοκίνητα (είτε εν κινήσει είτε σταματημένα που θα σου ανοίξουν την πόρτα) και για τους πεζούς που κατεβαίνουν το πεζοδρόμιο κοιτώντας δεξιά όταν εσύ τους έρχεσαι απ' αριστερά και για άλλους χίλιους, ακόμα και για τις γάτες! Δεν συνιστώ τίποτα σε όσους έχουν ήδη άποψη. Αυτοί που ψάχνονται όμως ας το βάλουν κι αυτό στη ζυγαριά.

Βέβαια σε καταλαβαίνει και αυτός που κοιμάται... Ουδεν κακόν αμιγές καλού κι αντίστροφα...

ΑΛΛΑ... αν μια "ελεύθερη" είναι καλοσχεδιασμένη, δεν κάνει πολή φασαρία χαμηλά. Προσωπικά φοράω μια QUILL τιτάνιο που χαμηλά βγάζει μόνο μπασαδούρα και εκτονώνει σε κραδασμό (ενεργοποιεί κάποιους υπερευαίσθητους συναγερμούς αυτ/των όταν περνώ από δίπλα) με ΧΑΜΗΛΑ όμως db. Οπότε μέσα στην πόλη δεν ενοχλεί σε κακουργηματικό βαθμό και δεν μου έχει γίνει ποτέ κανένα παράπονο από γείτονες.

Α, και μου 'δωσε 20 μετρημένα ιππάρια με Dynojet Stage1 (δηλαδή ζιγλέρ μικρότερο από το μαμίσιο) και normal φιλτροκούτι.

Πάντως, ΚΡΑΤΑΜΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ όταν αλλάζουμε εξάτμιση. Το ΚΤΕΟ γαρ εγγύς...

-MIND YOUR HEAD-

//*_*\\

Τροποποιήθηκε από τον vas1157

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Wee-Strom Arai RX-7 GP F22A-Raptor

Δημοσιεύτηκε

Εχουμε καναν καλο για Τερμινιονι? Ψαχνω για το Ρ1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Adventure R KTM 525 - XC (525cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα σας,κυριοι.Ψαχνω τελικα εξατμισεων, για kTm 990 Adv-R,και επειδη δεν βρισκω ανταποκριση σε μεταχειρισμενες

σκεφτηκα να απευθηνθω σε ελληνα κατασκευαστη νοτιων προαστιων (προς Πειραια μερια...).

Εχει καποιος γνωμη ??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 990 ADV Shoei XR 1000 KTM 1190 adv (1190cc)

Δημοσιεύτηκε

στο super tenere ψαχνω για να βαλω acrapovic.φυσικα θελω να χει αφαιρουμενο σιγαστηρα,κανεις καποια ιδεα για το που θα την βρω σχετικα οικονομικα ελλαδα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα σας,κυριοι.Ψαχνω τελικα εξατμισεων, για kTm 990 Adv-R,και επειδη δεν βρισκω ανταποκριση σε μεταχειρισμενες

σκεφτηκα να απευθηνθω σε ελληνα κατασκευαστη νοτιων προαστιων (προς Πειραια μερια...).

Εχει καποιος γνωμη ??

Μια και μαλλον κανενας δεν εχει γνωμη για ελληνικη εξατμιση,εχω εγω τελικα.Οποτε αν καποιος εχει απορια,ας εκφραστει ελευθερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Super Sherpa (250cc)

Race Tech δε φτιάχνει BoltOn για Adv και RaceGuns από 450 και πάνω, ανάλογα το υλικό.

Δε βάζω τίποτα, να πανε να γ....

Και με ΚΤΕΟ γαρ εγγύ!

Να κάνω φασαρία και να με βρίζουν απ'όπου περνάω και εγώ να νομίζω ότι με καμαρώνουν.

Να καίω παραπάνω.

Κι όλα αυτά για αμφίβολο αποτέλεσμα...

Τροποποιήθηκε από τον okourkoulos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Race Tech δε φτιάχνει BoltOn για Adv και RaceGuns από 450 και πάνω, ανάλογα το υλικό.

Δε βάζω τίποτα, να πανε να γ....

Και με ΚΤΕΟ γαρ εγγύ!

Να κάνω φασαρία και να με βρίζουν απ'όπου περνάω και εγώ να νομίζω ότι με καμαρώνουν.

Να καίω παραπάνω.

Κι όλα αυτά για αμφίβολο αποτέλεσμα...

Oσο αφορα τις race guns,εγω πληρωσα 500 ευρω, εξαγωνικες,μαυρες με καρμπον τελειωμα οπως οι ακραπες.Το παλικαρι που εχει το μαγαζι,ο οποιος τις εφτιαξε-τοποθετησε

ειναι νοικοκυρης κ προσεκτικος στη δουλεια του,η φασαρια ειναι ζητημα που το διαλεγεις ή οχι(βαζει κ σιγαστηρες αν θες ),με το προγραμμα των Acrapovic,δεν ειμαι

κ πολυ σιγουρος οτι καις τραγικα περισσοτερο.

Και τελος, πιστεψε με,επειδη εχω εμπειρια απο 3 προηγουμενα Lc8 μηχανακια με Acrapovic,η αποδοση ειναι ισαξια. Η διαρκεια δεν ξερω,αλλα ελπιζω

να το μαθω. :sweatdrop:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM (900cc) KTM 990 adventure R (999cc)

Δημοσιεύτηκε

τελικα τι σε εκανε και επελεξες τις raceguns ? θα ηθελα καποια στιγμη να βαλω και εγω ενα τελικο σε εναν απ'τους δυο ... οταν θα εχω λεφτα για πεταμα (χμμμ ποτε ισως :P ) αλλα θα υπερισχυσει η κα..λα.

εχεις εικονα απο τιμες σε κατι φθηνοτερο (πχ οχι καρμπον). εσυ εβαλες ολοσωμες maniki?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τελικα τι σε εκανε και επελεξες τις raceguns ? θα ηθελα καποια στιγμη να βαλω και εγω ενα τελικο σε εναν απ'τους δυο ... οταν θα εχω λεφτα για πεταμα (χμμμ ποτε ισως :P ) αλλα θα υπερισχυσει η κα..λα.

εχεις εικονα απο τιμες σε κατι φθηνοτερο (πχ οχι καρμπον). εσυ εβαλες ολοσωμες maniki?

Ο βασικος λογος ηταν το οικονομικο ,καθως αν ειχα κοντα εναμισι χιλιαρικο θα εβαζα Akrapovic. Σε αμεση συγκριση με τις race tech,δεν εχω

καποιο επιχειρημα για την επιλογη μου,μονο θεμα επισκεψης του χωρου κ κουβεντα με τους ιδιοκτητες τους :smoke: .

Εγω εβαλα μονο τελικα,γιατι ειναι κ πολυ καινουρια η μηχανη μου για να τα "χωσω" απο τωρα,κ μεχρι στιγμης δεν εχω βαλει κ σε καμια προηγουμενη μοτο μου ολοσωμη οποτε ειμαι αδαης (καλυτερα γιατι μετα θα ημουν εθισμενος :punk: )

Απο τιμες,για Adventure,ξεκινουσαν τα τελικα απο 350-400,αν θυμαμαι καλα.Παντως μη διστασεις να παρεις ενα τηλ να μαθεις,ειναι πολυ εξυπηρετικοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha houssar c.i.p (125cc) Yamaha crypton x (135cc)

Δημοσιεύτηκε

σορι αλλα ειμαι κενουργιος γςνικα οποτε αν βαλψ εξατμιση τι χρειαζετε να κανο επιπλεον??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki 2009

Δημοσιεύτηκε

Για αυτο και εγω θα αλλαξω τωρα την εξατμιση που ειναι και καινουρεια η μηχανη για να συνηθησει :vv: :whistling::thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
VSX1T (VSE1Mcc) Κομμωτηρίου για περμαναντ Yamaha mt07 tenere cp2 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

αφορμη για την παραθεση-ερωτηση μου ηταν η ερωτηση ενος μελος για τις danmoto εξατμισεις.η αναζητηση με οδηγησε σε αυτο το θεμα το οποιο κ αναγνωσα μολις.

οι αποριες μου ειναι οι εξης.

1)τελικως με την καταναλωση τι συμβαινει?αλλαζωντας μονο τελικο,αυξανεται η μειωνεται η καταναλωση?

2)υπαρχουν αφτερμαρκετ τελικα εξατμισεων που να μην αυξανουν τον παραγωμενο θορυβο η εστω να τον αυξανουν απειροελαχιστα?

3)με τις εκπομπες καυσαεριων τι γινεται?αυξανονται?με μια αφτερμαρκετ εξατμιση,εκπεμπεις καρκινογονες ουσιες?δλδ ο καταλυτης βρισκεται στο τελικο της εξατμισης?δεν υπαρχουν αφτερμαρκετ τελικα με καταλυτη?

4)καταληγωντας..τι προτεινετε για χοντα σβφ600σα(με καρμπυρατερ) που να εχει τα εξης χαρακτηριστικα:μικρο μεγεθος(τυπου moto gp),ελαχιστη η καθολου αυξηση θορυβου,μειωση η διατηρηση καταναλωσης,κ παντα με καταλυτη..

συγνωμη εκ των προτερων για τις πολλες ερωτησεις.. :_zeppelin::crazy:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
vtr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

μια ερωτηση... με την αλλαγη απλα τελικου σε μηχανακι 250 κυβικα δημηοργει προβλημα κινητηρα αν δεν γινουν ριθμισεις? το μηχανακι ειναι injection + ειχε 2 καταλυτες

ενας στο τελικο και ενας στη σωληνα που παρεμινε στη μηχανη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda glx

Δημοσιεύτηκε

καλημερα ρε μαγκες. λοιπον εγω εχω ενα παπι 100 κυβικων. θελω να βαλω μια εξατμιση πανω γιατι η μαμισια ειναι χαλια... τι μου προτεινεται; σκεφτομαι για μια sebring...θα δωσει περισσοτερους ιππους η sebring;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr 600f3 98 MV Agusta F4

Δημοσιεύτηκε

Εξαίρετο!!!!! Μόλις κοντυνα το yoshimuri μου και ανασανε το μοτορι μου!!!!Αααααααχ!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Το αφεντικο μοιραζει τζαμπα εξατμισεις αλλα δεν ξερω τι αντοχη εχουν.Ξεκινηστε τις παραγγελιες!!

capture43.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Μπάφυλλας.

Πιο πολύ ζυγίζει (και κοστίζει) το φελιζόλ της συσκευασίας. :crazy: 

Τροποποιήθηκε από τον karellen
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Για παπακια λογικα, απο την Κινα με αγαπη!

Μια χαρα τιμη για παπισια εξατμιση,πολυ θορυβο να μην κανει και μια χαρα με τοσα λεφτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

για παπια πρεπει να ειναι. οι τρυπες τους ειναι πολυ μικρες. αντιγραφη των acrapovic στο 1/8 της τιμης. μια χαρα τα 60ε για παπι

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα