ALX™

Eίδος μοτοσυκλέτας και ύψος αναβάτη.

105 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Πολλοί αναβάτες αγοράζουν μοτοσυκλέτες σύμφωνα ΚΑΙ με το ύψος τους. Δηλαδή οι ψηλοί προτιμούν μεγάλα ον οφ για να μην διπλώνουν στα 3 για να καθίσουν πάνω σε ένα στρητ ή SS αλλά και για να έχουν μια υποτυπώδη προστασία από τον αέρα στα ταξίδια.

Οι κοντοί που θα ήθελαν μεγάλο ον οφ δεν το αγοράζουν λόγω ύψους.

Και πάει λέγοντας. Σε όλα αυτά βέβαια πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις και τα κολλήματα που έχει ο καθένας.

Εσείς όταν επιλέγετε μοτοσυκλέτα, έχετε το ύψος σας ως ένα από τα βασικότερα κριτήρια?

Eγώ πάντως...το έχω ένα προβληματάκι με το ύψος. Είμαι ψηλός και δεν βολεύομαι πάνω σε SS μηχανάκια ενώ το παλεύω στα ST μιας και έχω κανονικές αναλογίες βάρους(97) / ύψους (1,92μ) κι ίσως αν τα συνηθίσω τα τελευταία να είμαι άνετος, αν επιλέξω κάποια στιγμή να αλλάξω κατηγορία.

Ένα από τα βασικά λοιπόν κριτήρια για μένα ήταν/είναι το ύψος και γι αυτό μια ζωή επέλεγα on off (αλλά όχι μόνο λόγω ύψους)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Οι κοντοί που θα ήθελαν μεγάλο ον οφ δεν το αγοράζουν λόγω ύψους.

:_stinker:

...!70 cm, και ΠΑΝΤΑ! On-Off!.. Ανοικονομητοι "ψηλοι".. :beee:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ER6n/ Tmax Arai Viper

Δημοσιεύτηκε

1.68 Παντα street και οχι μονο για λογους υψους αλλα γιατι εχω μια ιδιαιτερη προτιμηση στα 4κυλινδρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer 600 Shoei XR 1000 Yamaha FZ1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αρκει να σου αρεσει το μωρο που ειναι να καβαλισεις ολα τα αλλα τα ξεχνας :burn:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Eγώ είμαι 1.60 και το έχω πάρει απόφαση ότι δε πρόκειται να οδηγήσω ποτέ σε χώμα enduraki γιατί οι σέλες είναι στο Θεό...

Δε με περιορίζει το ύψος γιατί αν μου αρέσει το μηχανάκι θα το χαμηλώσω λίγο.Αλλά αυξάνεται ο βαθμός δυσκολίας σε σχέση με έναν αναβάτη 1.80.

Σε ένα supersport π.χ δε πατάω καλά για να κρατάω άνετα το βάρος και με αυτή τη θέση οδήγησης που έχει.

Αλλά όταν έρθει με το καλό ο καρός να το πάρω δεν θα με εμποδίσει :D και ας είμαι κάπως έτσι :biker8zj:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW HP2 Sport (AX-1cc)

Δημοσιεύτηκε

H ζωη ειναι για τους μεσαιους ρεεεεεεεεεεε, παρτε το χαμπαριιιιιι :P

Σοβαρα τωρα, το θεμα υψους κανονικα ερχεται σε δευτερη μοιρα μιας και το ολο ζητημα ειναι θεμα τεχνικης και οχι υψους (αυτο παει προς τους

κοντους), απο την αλλη ομως, με ενα αρκετα ψηλο μηχανακι μεσα στην πολη πιστευω πως παιζει ενα θεμα και για εμενα προσωπικα ειναι λογος

για να μην παρω καποιο πολυ ψηλο και βαρυ μηχανακι (GSA).

Τωρα για τους πολυ ψηλους πικρα, τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα εαν θελουν ss μηχανακι και καποια st μιας και η κοπωση θα κανει εμφανη

τα σημαδια της απο πολυ νωρις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL K7 ABS Nolan N61 Suzuki DL 1000 V4!!!

Δημοσιεύτηκε

Θα ταυτιστώ απόλυτα με την θέση του ALX ...

1,90 με 96 kg στην επιφάνεια της θάλασσας

Τι είναι αυτό που με ενοχλεί από κάτω;...ωχ! ένα Ζ :huh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R1150GS BMW cafe racer R100

Δημοσιεύτηκε

προβλημα υψους δεν ειχα (1,90) εκτος ισως απο τα ss που εχω οδηγησει,οπου στριμωχνομαι λιγο.αλλα επειδη ειμαι onoffας,no problemo!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Arai RX-7 GP

Δημοσιεύτηκε

μου αρεσει το σκυφτο ειδος οδηγησης.για αυτο και δεν εχω αγορασει μεχρι τωρα on/off ή enduro αν και εχω οδηγησει τετοιες μηχανες.

ss για παντα!( αντε και με το ζορι st :P )

:burn::biker8zj:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Tα τουρλόκωλα σ΄αρέσουν δηλαδή! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1200 GS BMW S1000 XR

Δημοσιεύτηκε

:D ..... 183 και 89 κιλα .............και βολεύομαι παντου !!!

...αλλα στο GS νομιζω οτι "κουμπώνω" ακριβως !

........ :vv:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
NoBike Nolan X-Lite X-701 Triumph Tiger (800cc)

Δημοσιεύτηκε

187 cm 80 kg. Εμαθα σε σχετικα χαμηλο μηχανακι και ετσι δεν εχω προβλημα. Σιγουρα νιωθω ποιο ανετα σε ενα μεγαλο ον-οφ αλλα αυτο δεν με προβληματιζει. Αντιθετως αποφευγω τα ψηλα μηχανακια ή κοιταω αν μπορουν να χαμηλωσουν και να παρουν χαμηλοτερη σελα για να μπορει να το καβαλαει και το ετερο ημισυ που ειναι 170 cm με πολυ κοντυτερα ποδαρακια απο μενα :D

Παρολαυτα ειμαι σιγουρος οτι καποια φαση στο μελλον θα μου την βαρεσει και θα εχουμε 2 μηχανακια στην οικογενεια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer Shoei XR 1000 KTM

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

1,79 και δεν μπορω με τιποτα να οδηγησω χαμηλη μηχανη. στα μαθηματα οδηγησης με τη cb ειχα προβλημα στις μικρες ταχυτητες, οταν που και που χρειαζοταν να παταω εχανα την ισοροπια μου, περα από τις ενοχλήσεις που ειχα στα γονατα. με το που πηρα το KLE ενιωσα αμεσως τη διαφορά. οποτε με βλεπω μια ζωη με on-off ^_^ ;)

Τροποποιήθηκε από τον animehia

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

1.89m και 105kg...Σιγουρα αισθανομαι πολυ καλυτερα στις On-Off και ακομα καλυτερα στις mega On-Off...:) Μου παει η ορθια θεση οδηγησης .Δεν βολευομαι ευκολα με σκυφτη θεση οδηγησης...Οχι οτι δεν θα αγοραζα τετοια μηχανη.Ισα-ισα...Μα νομιζω οτι καθε ανθρωπος τελικα αισθανεται καλυτερα σε οποια μηχανη του αρεσει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Adventure R KTM 525 - XC (525cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπορειτε να με φωναζετε . . . . . Γκρισσινο ! ! !

1.94 - 118 kg . . :boxing:

Οπως καταλαβαινετε λοιπον το μονο μηχανακι που με βολεψε ηταν το Fazer . . . :wallbash:

Αστειευομαι φυσικα,ο βασικοτερος λογος που πουλησα το Fazer ηταν οτι δεν βολευομουν. Τα πιο βολικα ηταν Transalp και Adventure.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R nineT Ducati MONSTER 1100

Δημοσιεύτηκε

1,80. 100 κιλά

Θ αήθελα πολύ να ήμουνα 10 πόντους πιο μακρύς .

Θα έπαιρνα πιο ψηλά εργαλεία

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TRACER (900cc) Arai RX-7 Corsair Αλλος ? (?cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν και δεν εχει τυχει να διαλεξω μοτο με κριτηριο το υψος αλλα επειδη ειμαι ποιο πολυ του street δεν εχει τυχει να ερθω σε τετοιο διλημα..

Αν και μου την σπαει να παταω ισα ισα και οχι ανετα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki HAYABUSA Suzuki HAYABUSA TURBO (1300 cc)

Δημοσιεύτηκε

1,85 με 80 περίπου κιλά.....πάνω στην busa μιά χαρά βολεύομαι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 950ADV Arai Tour X-2 Husqvarna 950 SM (950cc)

Δημοσιεύτηκε

1,87 ολα καλα τα βρισκω και τα ψηλα και τα χαμηλα, εκτος απο street ομως (γουστα ειναι αυτα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

1.88, από 88 έως 100 κιλά. Δεν μπορώ να πω ότι μου έχει δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα στην οδήγηση. Το ήξερα πως δεν έχει φτιαχτεί ακριβώς για το μέγεθός μου η θέση οδήγησης της RR, αλλά what the hell, δεν ταιριάζουν πάντα όλα τα ζευγάρια, σωστά; :) Και ο έρωτας ήταν τόσο μα τόσο μεγάλος, που αυτές οι μικρολεπτομέρειες δεν θα με απέτρεπαν απ' το να την αποκτήσω!

Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως και να ψιλοβολεύει, γιατί έχω μεγαλύτερη άνεση κινήσεων πάνω στη σέλα και ελέγχω καλύτερα τη μεταφορά του σώματός μου στις στροφές. Τα γόνατά μου εδώ θα διαφωνούσαν βέβαια... χεχεχε! Η αλήθεια είναι πως μερικές φορές τα νοιώθω να πονάνε, ειδικά τώρα που πήρα πάλι βάρος. :(

btw.1: Μου αρέσει πάρα πολύ ο ενθουσιασμός της Τόνιας!!! Good work girl! :_thumbsup:

btw.2: Σήμερα έχει γενέθλια ο έρωτάς μου... η λατρεία μου... η κούκλα μου... Γενέθλια ή επέτειος σχέσης, ή και τα δύο. Κλείνουμε 1 χρόνο μαζί!!! Και είμαι ακόμα :wub: όπως την πρώτη μέρα. Ίσως και περισσότερο!!!

(Sorry για το offtopic, αλλά............ :wub::wub:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xx (1100cc) Arai RX-7 Corsair ---- (----cc)

Δημοσιεύτηκε

185 - 91 χλγρ (ας είναι καλά η πεθερά :popcorn: - ουφ γέρασα και δεν χάνονται εύκολα τα γ@μημ... :lipssealed: ).

Τα on-off ήταν στην αρχή οκ αλλά στο ταξίδι έπρεπε να σκύβω όταν ανέβαιναν οι ταχύτητες (TransAlp & VStrom).

Η καταπόνηση της μέσης ήταν αρκετή.

Τώρα με το Κ ένιωσα περίεργα αρχικά αλλά σιγά - σιγά βρίσκω την θέση που χρειάζεται και εντέλει ταξιδεύω πιο άνετα.

Άρα το ύψος & βάρος δεν περιόρισε τις επιλογές μου - μάλλον αυτές έχουν να κάνουν με το που & πως θέλω να κινούμαι. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-Strom Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

1.81, 82 κιλά. Η επιλογή του V-Strom ήταν καθαρά έρωτας, πιο πριν είχα ένα KLE το οποίο επίσης δεν με είχε προβληματίσει ιδιαίτερα οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν θα επέλεγα βάσει ύψους αφού μέχρι τώρα δεν το έχω κάνει. Ίδωμεν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F 650 GS Dakar Nolan N62 Triumph explorer 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Μαγγες ειμαι 1.92 και 95 κιλα..

Γεννημενος για ον οφ η sport touting..

Η μεγαλα γενικα... :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

1.70, 64-65 κιλα, ΠΑΝΤΑ ON-OFF! ΚΑ-ΝΕ-ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

185 - 91 χλγρ (ας είναι καλά η πεθερά :popcorn: - ουφ γέρασα και δεν χάνονται εύκολα τα γ@μημ... :lipssealed: ).

Τα on-off ήταν στην αρχή οκ αλλά στο ταξίδι έπρεπε να σκύβω όταν ανέβαιναν οι ταχύτητες (TransAlp & VStrom).

Η καταπόνηση της μέσης ήταν αρκετή.

Τώρα με το Κ ένιωσα περίεργα αρχικά αλλά σιγά - σιγά βρίσκω την θέση που χρειάζεται και εντέλει ταξιδεύω πιο άνετα.

Άρα το ύψος & βάρος δεν περιόρισε τις επιλογές μου - μάλλον αυτές έχουν να κάνουν με το που & πως θέλω να κινούμαι. :_thumbsup:

Aλέξη καλοτάξιδο το εργαλείο. Δεν το είχα δει!

Είχες εξαφανιστεί κιόλας ένα μεγάλο διάστημα....well come back λοιπόν ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα