212 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Δε παιζει να ισχυει αυτο.

Το ιδιο λενε αν βαλεις και φουλ συνθετικο και μετα θες να βαλεις ημι.

Σιγα τι ειναι ο κινητηρας να συνηθισει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha Γαμάτο μηχανάκι Airoh(k600) WW. Ducati Streetfighter S (1098cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Βαζουμε ότι ιξώδες προτείνει ο κατασκευαστής με μια μικρή διακύμανση για το ελληνικό καλοκαίρι..

τα διαστήματα τα γράφει το μανουάλι άντε να κατέβουμε ένα 15-20% .. πιο κάτω απλά δεν αξίζει..

Τα μοτουλ στις μοτο τα θερω΄οχι τηγανόλαδα, ηλιέλαια απο βρώμικο στο μεταξουργείο.

χάλια σαμλαν.απότομη πτώση ιδιωτήτων και η πρώτη φωρά που κατάλαβα το μοτέρ μου να παραπονιέται ηταν οταν τα έβαλα.

απλα τα άλλαξα στα 700κμ ενώ τα αφήνω 1500-2000 μ.ο

Ευχαριστημένος δηλώνω απο Bel Ray thumper 15-50 semi

Και έκπληκτος απο Spectro golden 20-50 τα οποία άφησα 2500 χλμ πραγματικά με εντυπωσίασαν ακόμη και πριν την αλλαγή

αφου ειχα γυρίσει απο κεφαλλονιά ήταν σαν τη 1η μέρα.

Υ.Γ

Απλά η συζήτηση για τα λάδια δεν τελειώνει ποτέ.!

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 1050 KTM 1290 SuperAdv (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

Βαζουμε ότι ιξώδες προτείνει ο κατασκευαστής με μια μικρή διακύμανση για το ελληνικό καλοκαίρι..

Σε αερόψυκτα άντε να το δεχθώ...

Σε υγρόψυκτα δεν παίζει ρόλο χειμώνας καλοκαίρι...οπότε σε νορμάλ χρήση βάζεις αυτό που λέει ο κατασκευαστής

Θα βάλεις μεγαλύτερο ιξώδες μόνο αν κάνεις βαριά χρήση (πχ πίστα...)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Γαμάτο μηχανάκι Airoh(k600) WW. Ducati Streetfighter S (1098cc)

Σε αερόψυκτα άντε να το δεχθώ...

Σε υγρόψυκτα δεν παίζει ρόλο χειμώνας καλοκαίρι...οπότε σε νορμάλ χρήση βάζεις αυτό που λέει ο κατασκευαστής

Θα βάλεις μεγαλύτερο ιξώδες μόνο αν κάνεις βαριά χρήση (πχ πίστα...)

Σωστοος :_thumbsup:

εσύ όμως δεν αλλάζεις λάδια στα σερβις κανεις rebuilt να φανταστώ? :tooth:

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 1050 KTM 1290 SuperAdv (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

εσύ όμως δεν αλλάζεις λάδια στα σερβις κανεις rebuilt να φανταστώ? :tooth:

χαχα άντε ρε γατάκι! :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YBR 125 (125cc) Yamaha MT-09 (850cc)

Δημοσιεύτηκε

Εχω ακουσει οτι οταν βαλεις ενα Α ιξωδες σ εναν κινητηρα μετα δεν ειναι καλο να κατεβεις σε πιο λεπτορευστο λαδι κ αυτο γιατι το μοτερ με το πιο παχυρευστο λαδι παιρνει καποια "κενα" και προσαρμοζεται στο λαδι αυτο. Αν βαλεις μετα πιο λεπτο τοτε ισως να εχει θεμα. Δεν το ξερω 100% αλλα ετσι εχω ακουσει απο μηχανικο

Αυτο που λες ισχύει στα αμαξια απ' ότι ξέρω, αλλά μονο οταν πχ απο 30αρι βαλεις 50 ή 6αρι λάδι. Σε μοτερ με μεγάλες ανοχες δεν πειράζει ότι και να βαλεις. Για αεροψυκτα το καλοκαίρι επιβαλλεται η χρηση 50αρας κατα τη γνώμη μου, για τα υδροψυκτα μαλλον δεν εχει σημασια, στο αμαξι μου με 30αρι και με σκληρη οδηγηση δεν ειχα θεμα

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Husqvarna nuda 900r Kawasaki zx-10r (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα περισσοτερα 1000αρια τα supersport φουλ συνθετικο δεν περνουν ?????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ninja 250r (250cccc)

Δημοσιεύτηκε

πολυ καλό αρθρο 

άμα θέλετε λιπαντικά για μοτοσυκλέτες, αυτοκίνητα κ.α. μπορείτε να πάτε στο www.ngoils.gr 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW GS 1200 ADV Ducati MULTISTRADA (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

BARDAHL λαδια εχει βαλει κανεις ? εχετε ακουσει κατι για τα συγκεκριμενα? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR1000RR (1000cc) AGV K5 Bimota YB6 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Κανένας φίλος με προσωπική εμπειρία, να πει με ποια λάδια 10-40  δουλεύει καλά CBR1000RR 2004-2005 ... ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000RR (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Κανένας φίλος με προσωπική εμπειρία, να πει με ποια λάδια 10-40  δουλεύει καλά CBR1000RR 2004-2005 ... ;

Εγω δουλευω το Bell Ray EXP το ημισυνθετικο και μου φαινεται μια χαρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σ΄ευχαριστώ, φίλε.
Έχεις τεχνικό λόγο που δεν βάζεις το συνθετικό - κατανάλωση λαδιού κλπ, ή απλά λόγω κόστους;
Τι ποσότητα χρειάζεται μια αλλαγή λαδιών;;
Και, το συγκεκριμένο λάδι, πόσα χιλιόμετρα το δουλεύεις;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν βαζω συνθετικο γιατι το αλλαζω καθε 3000χλμ. 
Μαζι με την αλλαγη φιλτρου παιρνει περιπου 3.2 λιτρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Thanks again, friend...

Μόλις προχθές πήρα ένα cbr και θέλω να το βάλω σε μια σειρά.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλοταξιδο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σ΄ευχαριστώ, φίλε!
Kαλά...χειμερινά χιλιόμετρα, να 'χουμε... !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδιά καλησπέρα , Θελω να ρωτήσω σχετικά με παπια Delivery τα οποία κανουν καμια 100 - 150 χμ την μέρα, εχω ενα kazeR 2001 και ενα honda astrea grand μεχρι τώρα  βαζω απο τα λιντλ 15 - 40 w ημισυνθετικό ειναι νομιζω αλλα βγαίνει το 4λιτρο ακριβά καμιά 19 ευρώ αν θυμαμε καλά και αλλαγες κάθε 1500 χμ περίπου , πλεον λεω να το γυρίσω σε 20-50 αλλα ψάχνω καποιο οικονομικό λάδι μιας και τα μηχανακια κανουν πολλά χιλιόμετρα έτσι λοιπόν είμαι στο ψάξιμο αυτές τις μέρες και σήμερα σε ενα μαγαζί πέτυχα τα συγκεκριμενα λάδια απο τουρκία μεριά σε μεγάλες ποσότητες δηλαδή τα παίρνουν αρκετοι.. εχει πάνω καποια πρότυπα (EAC, ISO 2592,3104,1451,ASTM D445)  Με την ονομασία HYDRO OIL HD 68 τα 17,5 kg 50 ευρώ , δηλαδή καπου 2,90 το λίτρο, εσείς τι λαδια βαζετε σε ντελιβεροπαπα σκυλιά του πολέμου? 

Υ.Π Με προβληματισε αυτο που λεει 17,5 kg ---> 19 λιτρα .. πως βγαίνει αυτό? Αν υποθέσουμε οτι 915 γραμμάρια ζυγιζει το λιτρο  στην πυκνοτητα του ελαιόλαδου θα επρεπε να βγαίνει ποιο κάτω απο τα 17,5 , στο ταμπελάκι πως το βγάζει 19 ?? και γιατί λεει hydro μηπως ειναι για υδραυλικά συστήματα και αν ναι δεν κάνει να το βάλω στο παπί εφόσον είναι 20-50 ? 

Φωτογραφία του Roropoulos Apostolos.

Φωτογραφία του Roropoulos Apostolos.

Τροποποιήθηκε από τον puntix

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 1199 Panigale

Δημοσιεύτηκε

παιδιά καλησπέρα , Θελω να ρωτήσω σχετικά με παπια Delivery τα οποία κανουν καμια 100 - 150 χμ την μέρα, εχω ενα kazeR 2001 και ενα honda astrea grand μεχρι τώρα  βαζω απο τα λιντλ 15 - 40 w ημισυνθετικό ειναι νομιζω αλλα βγαίνει το 4λιτρο ακριβά καμιά 19 ευρώ αν θυμαμε καλά και αλλαγες κάθε 1500 χμ περίπου , πλεον λεω να το γυρίσω σε 20-50 αλλα ψάχνω καποιο οικονομικό λάδι μιας και τα μηχανακια κανουν πολλά χιλιόμετρα έτσι λοιπόν είμαι στο ψάξιμο αυτές τις μέρες και σήμερα σε ενα μαγαζί πέτυχα τα συγκεκριμενα λάδια απο τουρκία μεριά σε μεγάλες ποσότητες δηλαδή τα παίρνουν αρκετοι.. εχει πάνω καποια πρότυπα (EAC, ISO 2592,3104,1451,ASTM D445)  Με την ονομασία HYDRO OIL HD 68 τα 17,5 kg 50 ευρώ , δηλαδή καπου 2,90 το λίτρο, εσείς τι λαδια βαζετε σε ντελιβεροπαπα σκυλιά του πολέμου? 

Υ.Π Με προβληματισε αυτο που λεει 17,5 kg ---> 19 λιτρα .. πως βγαίνει αυτό? Αν υποθέσουμε οτι 915 γραμμάρια ζυγιζει το λιτρο  στην πυκνοτητα του ελαιόλαδου θα επρεπε να βγαίνει ποιο κάτω απο τα 17,5 , στο ταμπελάκι πως το βγάζει 19 ?? και γιατί λεει hydro μηπως ειναι για υδραυλικά συστήματα και αν ναι δεν κάνει να το βάλω στο παπί εφόσον είναι 20-50 ? 

το λαδι που βαζεις ειναι για υδραυλικα συστηματα, οχι για αυτοκινητα η μηχανακια.

παπι για ντελιβερι γραφεις, οποτε δε θα εβαζα λεπτοτερο απο 20-50. καινε λαδι τα παπια η οχι? 

καθε 1500χλμ αλλαγη? για πιο λογο? λιγα ειναι, πιστευω βγαζει ευκολα αλλα 1000/αλλαγη. 

αν θες πολυ φθηνο λαδι βαλε καποιο απο αυτα τα 2: http://www.skroutz.gr/s/8283970/Castrol-Power-1-4T-20W-50-1lt.html http://www.skroutz.gr/s/8298814/Elf-Moto-4-Cruise-20W-50-1lt.html φθηνοτερο και επωνυμο δε θα βρεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το λαδι που βαζεις ειναι για υδραυλικα συστηματα, οχι για αυτοκινητα η μηχανακια.

παπι για ντελιβερι γραφεις, οποτε δε θα εβαζα λεπτοτερο απο 20-50. καινε λαδι τα παπια η οχι? 

καθε 1500χλμ αλλαγη? για πιο λογο? λιγα ειναι, πιστευω βγαζει ευκολα αλλα 1000/αλλαγη. 

αν θες πολυ φθηνο λαδι βαλε καποιο απο αυτα τα 2: http://www.skroutz.gr/s/8283970/Castrol-Power-1-4T-20W-50-1lt.html http://www.skroutz.gr/s/8298814/Elf-Moto-4-Cruise-20W-50-1lt.html φθηνοτερο και επωνυμο δε θα βρεις.

εγώ βάζω στα παπια μου απο το λιντλ ενα μαυρο 4λιτρο νομιζω 15-40 και δεν καιει λάδι ισως ελάχιστο αλλα ειναι ημι-συνθετικό  , τα αλλάζω περίπου στα 1500χμ  οπου και βγαίνει μαυρο κατράνι  , οσο αφορά για το λάδι που παρέθεσες και ομως εχω βρεί ενα ορυκτελαιο γερμανικο το εξής http://saveltrade.gr/oruktelaio-lipantiko-michanis-mannol-safari-5lt στα 18 + τα μεταφορικά βέβαια και το Shell Helix HX3 το κόκκινο στα 18 ευρώ , δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ στην πολη μου στο Λιντλ τα 20-50 W5  ρε παιδια μονο το γκρι και το μαυρο 15-40w μιας που τα θεωρώ εξαιρετικά λάδια για τα χρήματα τους και ανωτερα απο αλλα πολλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb1 + cbr600f (399cc) Shark vision r BMW R51 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

παρε μπελ ραυ και αλλαξε τα ανα 3000+ κμ ιδιο θα σου ερθει και θα χεις ενα πολυ καλο λαδι μεσα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε ποιο bell ray αναφερεσε? 3κ για παπι delivery το θεωρώ λιγο ριψοκυνδινο όλο και λιγο θα κάψει..  , 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb1 + cbr600f (399cc) Shark vision r BMW R51 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

στο exp οτι κτ θα καψει θα καψει θα συμπληρωσεις δεν το γλυτωνεις αυτο παρε μεγαλη ποσοτητα να σου ρθει φτηνα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cbf (125cc) Mt Revenge Limited Evo Ducati Hypermotard Evo (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

Έχει μεγάλη σημασία η μάρκα του καθαριστικού της αλυσίδας; Θέλω να πάρω ένα σε μεγάλη ποσότητα να το'χω να καθαρίζω συχνά,να πάω σε χρωματοπωλείο ή μπορεί κάποιο φθηνό να φθείρει την αλυσίδα μου; 

Επίσης,καλό φθηνό λιπαντικό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys 2013 ABS (650cc) HJC R-Pha 10+ Kawasaki Z1000SX (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Για καθάρισμα παραφινέλαιο, είναι φτηνό αποτελεσματικό και δεν κάνει ζημιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα