239 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha MT-07 (689cc) Shoei NXR Husqvarna 701 Rally (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Έφτασε η ώρα αλλαγής λαδιών στην μηχανή και είπα να ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε κάτι πέραν των Agip 4T 10W60 που προτείνει η μαμά Guzzi.

Σε 10W60 η αληθεια είναι ότι υπάρχουν πολύ λίγα λιπαντικά. Μπορούμε να βάλουμε ίσως 10W40?

Ευχαριστώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
KTM 525 EXC Uvex Enduro KTM ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ (5000cc)

Δημοσιεύτηκε

το 10/60 της denicol ειναι πολυ καλο λαδι.ειχα δοκιμασει και τα 10/60 agip σε ενα 690 που ειχα και παρατηρησα οτι με τα denicol ο δεικτης θερμοκρασιας δεν ανεβαινε στις τελευτεες κλιμακες.γιατι ομως να βαλεις 10/40?το 10/60 ειναι πιο λεπτορευστο,που σημαινει οτι λιπαινει πιο γρηγορα τον κινητηρα αν δεν κανω λαθος.εξ αλλου καλο ειναι να βαζεις παντα αυτο που λεει η μαμα.ξερει καλυτερα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
VSX1T (VSE1Mcc) Κομμωτηρίου για περμαναντ Yamaha mt07 tenere cp2 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

το ιξωδες,δλδ το ποσο παχυρευστο-λεπτορευστο ειναι το λιπαντικο,εξαρταται απο τον πρωτο δεικτη,δλδ το 10w.το 30-40-50-60 που ακολουθει αποτελει δεικτη θερμοκρασιας.

αν λανθανω,ας με διορθωσει καποιος.

προσωπικα βαζω παντα οτι επιτρεπει το βιβλιο χρησης κ συντηρησης.αν σου επιτρεπει κ 10w-40,τοτε βαλτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Νταγιάνγκ (120cc) ZONTES über (allescc)

Δημοσιεύτηκε

Όποιος δεν ξέρει μην γράφει καλύτερα

Εννοείται πως και τα δύο είναι δείκτες ιξόδους το πρώτο νούμερο είναι ιξώδες στις χαμηλές θερμοκρασίες και το δεύτερο ιξώδες στις υψηλές . Εννοείται πως το 10-60 είναι πιο παχύρευστο από το 10-40 .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ6 Fazer Yamaha NewMate (1984) (50cc)

Δημοσιεύτηκε

το ιξωδες,δλδ το ποσο παχυρευστο-λεπτορευστο ειναι το λιπαντικο,εξαρταται απο τον πρωτο δεικτη,δλδ το 10w.το 30-40-50-60 που ακολουθει αποτελει δεικτη θερμοκρασιας.

αν λανθανω,ας με διορθωσει καποιος.

προσωπικα βαζω παντα οτι επιτρεπει το βιβλιο χρησης κ συντηρησης.αν σου επιτρεπει κ 10w-40,τοτε βαλτο.

Αν δεν κάνω (και εγώ) λάθος και οι 2 αριθμοί είναι δείκτες ρευστότητας, το 10w-40 πχ: σημαίνει ότι η ταχύτητα που περνάει από τις βαλβίδες είναι 40 όταν είναι ζεστό και 10 όταν είναι κρύο το λάδι ..

Με μια γρήγορη αναζήτηση

Viscosity

Most oils on the shelves today are Multigrades, which simply means that the oil falls into 2 viscosity grades (i.e. 10w-40 etc)

Multigrades were first developed some 50 years ago to avoid the old routine of using a thinner oil in winter and a thicker oil in summer.

In a 10w-40 for example the 10w bit (W = winter, not weight or watt or anything else for that matter) simply means that the oil must have a certain maximum viscosity/flow at low temperature. The lower the “W” number the better the oils cold temperature/cold start performance.

The 40 in a 10w-40 simply means that the oil must fall within certain viscosity limits at 100 degC. This is a fixed limit and all oils that end in 40 must achieve these limits. Once again the lower the number the thinner the oil, a 30 oil is thinner than a 40 oil at 100 degC etc. Your handbook will specify whether a 30, 40 or 50 etc is required.

Πηγή

ΥΓ: 1-2 σελίδες πίσω, είχα γράψει για ένα κοκτέιλ λαδιών, και ήθελα να ενημερώσω ότι δουλεύει κομπλέ (δεν καίει, δεν ανεβάζει θερμοκρασίες κτλ) και έχει κάνει γύρο στα 2.000 χλμ απροβλημάτιστα :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Εγω παντως η μονη μιξη που σκοπευω να κανω ειναι 2λιτρα 10-40 συν 1λιτρο 20-50(η και το αντιθετο) απο την ιδια εταιρεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

αν μιλάμε για guzzi...δεν εχεις ξηρο συμπλέκτη, αρα και ξεχωριστα σασμαν-κινητήρα και λαδια-βαλβολινες; αν ειναι ετσι μπορεις να βαλεις και αυτοκινηταδικο λαδι. υπάρχει το selenia racing απο οτι θυμαμαι, 10-60 φουλ συνθετικο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-07 (689cc) Shoei NXR Husqvarna 701 Rally (690cc)

Δημοσιεύτηκε

αν μιλάμε για guzzi...δεν εχεις ξηρο συμπλέκτη, αρα και ξεχωριστα σασμαν-κινητήρα και λαδια-βαλβολινες; αν ειναι ετσι μπορεις να βαλεις και αυτοκινηταδικο λαδι. υπάρχει το selenia racing απο οτι θυμαμαι, 10-60 φουλ συνθετικο.

Ναι ξεχωριστά είναι. ;)

Αν θέλει κάποιος αναλυτικά να δει και να προτείνει ένα "πακετο" με το τι χρειάζεται, εδώ είναι το manual ώστε να δει τι προτείνεται (ποσότητες, ιξώδη, κλπ):

http://www.guzzitek.org/gb/accueil_gb.htm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

πάντως θα σου έλεγα να μη πας σε λαδι κάτω του 60, μια και το λεει η μαμά. μιλάμε για αεροψυκτο μοτέρ, που έχει οπωσδήποτε άλλες ανοχές και παίζει σε θερμοκρασίες αρκετά πιο πάνω από τα υδρόψυκτα. εκεί είναι σημαντική αυτή η έξτρα αντοχή του 10-60, αν του βάλεις 10-40 μπορεί αν την ζεστάνεις πολύ (πχ κέντρο πόλης) το λάδι να αραιώσει περισσότερο απο όσο επιτρέπεται και να χάνεις λίπανση...και δέν το θές!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Έφτασε η ώρα αλλαγής λαδιών στην μηχανή και είπα να ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε κάτι πέραν των Agip 4T 10W60 που προτείνει η μαμά Guzzi.

Σε 10W60 η αληθεια είναι ότι υπάρχουν πολύ λίγα λιπαντικά. Μπορούμε να βάλουμε ίσως 10W40?

Oχι 40άρι λάδι. (δεν ειδα το μανιουαλ ΑΝ το προτείνει..)

Μείνε στο Agip = eni πλέον, και στο 10/60.

Ημισυνθετικό ειναι το λάδι σου, και με VI =177 ειναι σχεδόν στην κορυφή ποιοτικής λίπανσης.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YBR 125 (125cc) Yamaha MT-09 (850cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα, εχω μια ybr 125 και στα 1000 χλμ αλλαξα με motul 15w50. Σκοπευα να αλλαξω στις 3000 χλμ και έπειτα καθε 3000, αντι τα 6000 χλμ που προτείνει ο κατασκευαστης. Να παω σε 10w40 αυτη τη φορά; Να βαλω τα 7100 φουλ συνθετικά ή ειναι υπερβολή; Χρειάζεται καθαρισμα της σιτας στο καρτερ;

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Οχι σιγα μη θελει καθαρισμα η σιτα στις 3000.

Επισης και τα φουλ συνθετικα ειναι υπερβολη.

Ιξωδες,βαζεις οτι λεει ο κατασκευαστης.

και ειναι και υπερβολη τα 3000χλμ οταν σου λεει καθε 6000,αντε αν οχι καθε 6 κανε το καθε 5000,οχι ομως και 3000.τσαμπα τα εξοδα σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Oχι 40άρι λάδι. (δεν ειδα το μανιουαλ ΑΝ το προτείνει..)

Μείνε στο Agip = eni πλέον, και στο 10/60.

Ημισυνθετικό ειναι το λάδι σου, και με VI =177 ειναι σχεδόν στην κορυφή ποιοτικής λίπανσης.

Υπαρχει ημισυνθετικο 10-60 ??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μου δημιουργεί εντυπωση οταν τα cbf 125 θελουν αλλαγη ανα 3000, τα ybr θέλουν ανα 6000... εστω να αλλαξω ανα 5000, με τη σιτα τι γίνεται;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YBR (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Οχι σιγα μη θελει καθαρισμα η σιτα στις 3000.

Επισης και τα φουλ συνθετικα ειναι υπερβολη.

Ιξωδες,βαζεις οτι λεει ο κατασκευαστης.

και ειναι και υπερβολη τα 3000χλμ οταν σου λεει καθε 6000,αντε αν οχι καθε 6 κανε το καθε 5000,οχι ομως και 3000.τσαμπα τα εξοδα σου.

ybr 125 εχει ο φιλος παραπανο 1 λιτρο λαδι παιρνει το κακομοιρο και δεν εχει φιλτρο λαδιου το μοτερ. Καθε 2000 καλο ειναι να μπαινει φρεσκο λαδακι, τωρα το θεμα ιξωδες καλο θαταν να προτιμησεις ενα λεπτο ιξωδες το χειμονα πχ10 40 και ενα πιο χοντρο πχ 20 50 για καλοκαιρινους μηνες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1290 SD GT (1301cc) Shoei NXR Flagger KTM 1290 SD GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω παντως η μονη μιξη που σκοπευω να κανω ειναι 2λιτρα 10-40 συν 1λιτρο 20-50(η και το αντιθετο) απο την ιδια εταιρεια.

γιατί να το κάνεις αυτό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ybr 125 εχει ο φιλος παραπανο 1 λιτρο λαδι παιρνει το κακομοιρο και δεν εχει φιλτρο λαδιου το μοτερ. Καθε 2000 καλο ειναι να μπαινει φρεσκο λαδακι, τωρα το θεμα ιξωδες καλο θαταν να προτιμησεις ενα λεπτο ιξωδες το χειμονα πχ10 40 και ενα πιο χοντρο πχ 20 50 για καλοκαιρινους μηνες.

Για το YBR ο κατασκευαστης καθε ποσο λεει?

Αυτο θα ακολουθησεις ,αντε λιγακι πιο συντομα ετσι για την ιδεα.

Το ιδιο και στο ιξωδες.οτι λεει ο κατασκευαστης.τα αλλα ειναι να εχουμε να λεμε.διαφορα μονο στο μυαλο μας κανει και δε παιζει να κανει και καλο στο κινητηρα.

Τωρα αν καποιος νιωθει καλυτερα αλλαζοντας λαδια ανα 500χλμ,ας το κανει,κουμαντο στη τσεπη του δε κανω.

Εμενα λεει λαδια καθε 6000 και φιλτρο ανα δευτερη αλλαγη.

Κανω λαδια καθε 5000 μονο και μονο γιατι καπου εκει αρχιζει και γινεται το κιβωτιο σκληρο και φιλτρο αλλαζω καθε δευτερη αλλαγη.

Ετσι και αλλιως ζημια δε παιζει να γινει εκτος αν βαλεις τηγανολαδο μεσα και το οφελος απο το να αλλαζεις λαδια καθε 2000 αντι για 6000 ειναι μηδαμινο και κανενας ποτε δε γλιτωσε καποια ζημια απο αυτο.

Οποτε μη χαλατε τα λεφτα σας...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ποιος ο λογος?

Θα κανεις ακριβως το αντιθετο απο οτι λενε ολοι οι λαδαδες ( κατασκευαστες.. )

Ολοι λενε οτι αν πρεπει να συμπληρωσεις ή να ενωσεις λαδια, πρεπει αυτα να ειναι ιδιου ιξωδους και ιδιου τυπου ( ημι,ημισνθετικα, ορυκτελαιο),ανεξαρτητου μαρκας

Ποτε δεν λενε, να μπερδεψεις τα ιξωδη μεταξυ τους!!!

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ιξωδη διαφορετικα μπορεις να μπερδεψεις και βγαινει λαδι με ενα ενδιαμεσο ιξωδες,δεν εχει θεμα εκει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παρατηρησα οτι πολλοι στο φόρουμ προτιμάνε castrol και αλλες μαρκες και δεν τους αρεσει καθόλου τα motul. Υπαρχει καποιος λογος ιδιαιτερος; Ως εταιρια που εξειδικευεται σε λιπαντικά, σεβομαι τα προϊόντα της και στο αμάξι μου (scirocco) που τα χρησιμοποιώ ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

Παρατηρησα οτι πολλοι στο φόρουμ προτιμάνε castrol και αλλες μαρκες και δεν τους αρεσει καθόλου τα motul. Υπαρχει καποιος λογος ιδιαιτερος; Ως εταιρια που εξειδικευεται σε λιπαντικά, σεβομαι τα προϊόντα της και στο αμάξι μου (scirocco) που τα χρησιμοποιώ ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

προσωπικά σέβομαι τα motul περισσότερο από τα castrol. Τα castrol είχαν κάποιο προβληματικό ιστορικό από όσο θυμάμαι κάποια στιγμή (νερό μέσα σε κάποια μπουκάλια λαδιού; κάτι τέτοιο), αλλά το τί λάδει θέλει ο καθένας είναι υποκειμενικό. εγώ ας πούμε τώρα την έχω βρεί με τα bel ray. πριν από αυτά έβαζα Motul, απλά θεωρώ ότι τα bel ray μου κάνουν περισσότερο.

θεωρητικά ότι φίρμα λάδι και να βάλεις, την ποιότητα λίπανσης την καθορίζει το API του λαδιού και τα τεστ στα χημεία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Στο δικο μου παντως απο οσα εχω βαλει τα 5100 δουλεψαν καλυτερα απο ολα...

Και τα 5100 γενικα ειναι μια καλη λυση που ταιριαζει σχεδον σε ολα τα μοτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Στη ybr μου, εχω πολλες επιλογες στο ιξώδες, ανάμεσά τους και 10w40, 10w50 και 20w50. Δυστυχώς στη σειρα 5100 δεν υπάρχει 20w50 και έβαλα 15w50. Προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα, τι λετε; Μολις γίνει φθινόπωρο θα αλλαξω σε 10w40.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα, ίσως και καλύτερα έτσι κιόλας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000RR (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Εχω ακουσει οτι οταν βαλεις ενα Α ιξωδες σ εναν κινητηρα μετα δεν ειναι καλο να κατεβεις σε πιο λεπτορευστο λαδι κ αυτο γιατι το μοτερ με το πιο παχυρευστο λαδι παιρνει καποια "κενα" και προσαρμοζεται στο λαδι αυτο. Αν βαλεις μετα πιο λεπτο τοτε ισως να εχει θεμα. Δεν το ξερω 100% αλλα ετσι εχω ακουσει απο μηχανικο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα