OrEsTiS82

Να βαλω μπουζι ΙΡΙΔΙΟΥ; κανει δουλεια;

73 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBR 600 RR 2005 Shark RSI

Δημοσιεύτηκε

το πιο πιθανό που μπορεί να γίνει είναι να βάλεις λάθος μπουζί ιριδίου και απο το άλλο μήκος που μπορεί να έχει ή λάθος θερμοκρασία μπουζί να σπάσει το πάνω κομμάτι και να αρχίζει να κατακεραυνώνει το πιστόνι αφήνοντας τρύπα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Triumph Triumph

Δημοσιεύτηκε

Παντως καλο ειναι να εχουμε και την κριτικη ικανοτητα να φιλτραρουμε αυτα που λεει ο μηχανικος....υπαρχουν πολλα μοντελα που φορανε μπουζι ιριδιου και στα περισσοτερα το γραφει το service manual!

συμφωνω απολυτα ....αλλα επειδη το manual δεν μου τα προτινη ακολουθω την οδο τις λογικης..._thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Super Sherpa (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Τελικά να βάλω ή να μη βάλω?

Με μπερδέψατε!

Καταλήξτε κάπου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1200 GS BMW S1000 XR

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

:meeting: ...για να μαι ειλικρινής ....πιο πολυ για " .....ψυχολογικη υποστήριξη" !

...δεν εχω κανενα λογο να μην πιστεψω το θεωρητικο μερος για καλυτερη καυση ακομα και εκεινες τις θεωριες για οικονομια καυσιμου κτλ...αλλα και μονο που τα αλλαζεις μετα απο 40-50χιλιαδες χιλιομετρα νομιζω αξιζουν την αγορα τους! :_thumbsup:

για την περιπτωση ...του οτι τρύπησαν τα πιστονια μου φαινεται εντελως απιστευτο και αστειο !!!...μην το λαμβανεις υποψη ! :nono:

...αυτα ελεγα καποτε! :lipssealed:

....υπαρχουν πολλα μοντελα που φορανε μπουζι ιριδιου και στα περισσοτερα το γραφει το service manual!

:meeting: ...ναι υπαρχουν!.... αλλα μπορει να ειναι μηχανες που ειναι κατασκευασμενες για μεγαλες επιδοσεις και που ο κατασκευαστης εχει τσεκαρει οτι τα υλικα αντεχουν τις θερμοκρασιες και τις καταπονησεις στα τεστ που τα δοκιμασε!...δεν εχουν ολες οι μηχανες τα ιδια υλικα ....εχει SS που εχουν βαλβιδες τιτανιου που στο εσωτερικο τους περιεχουν υλικα που βοηθαν στην ψύξη τους και αντεχουν παραπανω θερμοκρασιες!... αλλες ομως ειναι συμβατικης χρησης και δεν αμφιβαλω να υπαρχουν και περιπτωσεις που ενα τετοιο μπουζι θα εφερνε προβληματα!

προσωπικα τωρα που την επαθα ...πολλες φορες εχει περασει απ το μυαλο μου οτι ισως βοηθησε και αυτη η υπερβολη μου στη ζημια!...αν οντως παιζει να κοβετε βαβλιδα απο υπερθερμανση .... φανταζομαι οτι αυτη η "λιγο περισσοτερη καλυτερη καυση"...παραπεμπτει και σε μεγαλυετρες θερμοκρασιες ...ποσο μαλλον οταν εχεις 2 ιριδιου ανα κυλινδρο και δουλευεις τη μοτο σε πολλες στροφες!

τι να πω?

...εγω παντως οταν ξαναφιαξω τη μηχανη δεν τα ξαναβαζω!...θα βαλω μαμα μπουζι γιατι τελικα ποτε δεν ξερεις! :_unsure: ...εξαλου θα μουν ψευτης αν μπορεσα ποτε να διακρινω διαφορα!... :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον IoannisPanagiotidis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Twin spark ειναι η r1200gs Γιαννη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1200 GS BMW S1000 XR

Δημοσιεύτηκε

ναι φιλε!... εχει και μερικα μοντελα της 1150 απο καποια χρονολογια που ηδη ειχαν αυτη τη τεχνολογια!

...στα R1200GS παντως σε ολα! :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Vfr800 V-Tec Shoei XR 1000 Honda VFR 1000 V-TEC (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

...αυτα ελεγα καποτε! :lipssealed:

:meeting: ...ναι υπαρχουν!.... αλλα μπορει να ειναι μηχανες που ειναι κατασκευασμενες για μεγαλες επιδοσεις και που ο κατασκευαστης εχει τσεκαρει οτι τα υλικα αντεχουν τις θερμοκρασιες και τις καταπονησεις στα τεστ που τα δοκιμασε!...δεν εχουν ολες οι μηχανες τα ιδια υλικα ....εχει SS που εχουν βαλβιδες τιτανιου που στο εσωτερικο τους περιεχουν υλικα που βοηθαν στην ψύξη τους και αντεχουν παραπανω θερμοκρασιες!... αλλες ομως ειναι συμβατικης χρησης και δεν αμφιβαλω να υπαρχουν και περιπτωσεις που ενα τετοιο μπουζι θα εφερνε προβληματα!

προσωπικα τωρα που την επαθα ...πολλες φορες εχει περασει απ το μυαλο μου οτι ισως βοηθησε και αυτη η υπερβολη μου στη ζημια!...αν οντως παιζει να κοβετε βαβλιδα απο υπερθερμανση .... φανταζομαι οτι αυτη η "λιγο περισσοτερη καλυτερη καυση"...παραπεμπτει και σε μεγαλυετρες θερμοκρασιες ...ποσο μαλλον οταν εχεις 2 ιριδιου ανα κυλινδρο και δουλευεις τη μοτο σε πολλες στροφες!

τι να πω?

...εγω παντως οταν ξαναφιαξω τη μηχανη δεν τα ξαναβαζω!...θα βαλω μαμα μπουζι γιατι τελικα ποτε δεν ξερεις! :_unsure: ...εξαλου θα μουν ψευτης αν μπορεσα ποτε να διακρινω διαφορα!... :_thumbsup:

ναι αλλο αυτο κι αλλο 'δε βαζω μπουζι ιριδιου γιατι κανει τρυπα στο μπουζι'!Τεσπα αν δε το προτεινει το μανιουαλ μη βαλεις! Τροποποιήθηκε από τον NOE13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki VSTROM Shark RSF2i

Δημοσιεύτηκε

Που πολυ απλα σημαινει καλυτερη εκκινηση-ξυπνημα του κινητηρα και τπτ αλλο

ε; :think:

Καλυτερο και δυνατο σπινθηρα αλλα και σε υψηλες στροφες του κινητηρα εκει που τα απλα αρχιζουν να χανουν τον δυνατο σπινθηρα αυτο συνεχιζει δυνατος και φυσικα και διαρκια ζωης πολυ μεγαλη.

Αυτο με τις στροφες το εχω δει σε πειραμα. Με απλο μπουζι και μετα ιριδιου με απλη αναφλεξη και μετα με ηλεκτρονικη . Με ηλεκτρονικη και το απλο πηγαινε καλα αλλα το ιριδιου δεν παιζεται ειναι πολυ ανωτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLX KBC VR 1X Honda CBR (600RRcc)

Δημοσιεύτηκε

Να συμπληρώσω μόνο, όσοι αγοράσουν να προσέξουν στη ρύθμιση διακένου, να μην σπάσουν την ακίδα !

τα Splitfire τα είχα βάλει παλιά, δεν είναι τίποτα φοβερό έχουν το επάνω μέρος τους σε σχήμα V.

Επίσης υπάρχουν και τα NOLOGY, έχουν ηλεκτρόδιο απο ασήμι και είναι φθηνότερα απο ιριδίου, αλλά ακριβότερα απο απλά..

http://www.nology.com/silver.html

http://www.nology.com/plugidenti.html

ήδη τα έχω βάλει σε αμάξι, δεν υπάρχουν Ελλάδα, και δεν μπορώ ν πώ ότι είδα κάτι διαφορετικό, άντε να πώ ότι η πρώτη εκκίνηση το πρωί είναι - που ήταν έτσι κι αλλιώς- τσακμάκι....Τoyota e?

η τιμή τους ήταν περίπου η ίδια με τα απλά...._zeppelin.gif

Ρε φιλε ξερεις αν βγενει μπουζι ιριδιου για innova γιατι σε λιγο καιρο θα κανω service.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati 750SS Shoei XR 1000 Ducati 1098 S (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

Φιλε και εγω ιριδιου εχω και απο την δικια μου πειρα μπορω να σου πω οτι κρατανε παρα πολυ!! Τα εχω εδω και 20.000 , να φανταστεις ειχα ξεχασει ποτε τα ειχα αλλαξει! Ειδικα τον χειμωνα βοηθανε πολυ στο ξεκινημα. Τωρα απο καταλανωση και καλυτερη ιπποδυναμη δεν εχω προσεξει κατι να σου πω την αληθεια.

Αλλα γενικα σου προτεινω να βαλεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Gilera Runner SP Aprilia SXV (550cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε παπιες μπαινουνε? Αξιζει να βαλω? Αν και δεν εχω προβλημα με τον κρυο κινητηρα το πρωι (παιρνει μπρος με μια μανιβελια), θα με ενδιεφερε η καλυτερη καυση. Βοηθαει και στην αποδοση? Παει καλυτερα?

για πειτε ρε παιδια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki VSTROM Shark RSF2i

Δημοσιεύτηκε

για πειτε ρε παιδια

Σε ολες τις μηχανες μπαινουν τα αντιστοιχα μπουζι ριξε μια ματια εδω εχει πως δουλευει και την τοποθετηση Κ.Α.

http://www.ngksparkplugs.com/products/spark_plugs/iridiumix.asp

http://www.ngksparkplugs.com/part_finder/motorcycles/default.asp?mode=nml

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Shoei XR 1100 Yamaha FJR

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά, εγώ τα φοράω τώρα (NGK) εδώ και 20.000χλμ και είναι μια χαρά το μηχανάκι.

Στην αρχή δεν μπορούσα να καταλάβω διαφορά και έβριζα κι'εγώ, παρ'ότι τα πήρα από Αγγλία και εκείνη την εποχή δεν μου κόστισαν τίποτε, αλλά με το πέρασμα του χρόνου τα εκτίμησα.

- Διπλάσια ζωή από τα κανονικά

- Μέχρι και την αλλαγή τους, η απόδοση είναι πάντα ίδια

- Εντόπισα τελικώς κάποια οικονομία στο καύσιμο

- το ρελαντί μια χαρά, εδώ να τονίσω πως θα πρέπει να ελέγξετε το διάκενο πριν την τοποθέτηση, εμένα ήταν λάθος, αλλιώς θα σας σβήνει η μηχανή στο άσχετο, θα έχει χάλια ρελαντί, ή δεν θα παίρνει μπροστά. Το σωστό διάκενο θα το βρείτε στο manual του κατασκευαστή σας. Επίσης η μέτρηση γίνεται με εργαλείο (παχύμετρο), μην προσπαθήσετε να το κάνετε με χάρακα ή μέτρο.

- Ανώτερη αντοχή σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

Τα παραπάνω είναι προσωπικές διαπιστώσεις, είδα ότι κάποιοι έβαλαν και πολύ αναλυτικές επεξηγήσεις και τους δίνω συγχαρητήρια. Εγώ προσωπικά θα τα συνιστούσα, μόνο και μόνο λόγω της εμπειρίας, γιατί τεχνικός δεν είμαι.

Επίσης, μια συμβουλή, μην εμπιστευτείτε και ζητήσετε π.χ μπουζί ιριδίου από κάποιον έμπορο, για π.χ. το μηχανάκι τάδε.....υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σας δώσουν λάθος. Ψάξτε το αρκετά για να είστε σίγουροι ποιος είναι ο ακριβής τύπος που παίρνει το δικό σας.

Σας παραθέτω και το Αγγλικό site από το οποίο τα αγόρασα εγώ πριν από κάνα χρόνο. sparkplugs UK

Ελπίζω να βοήθησα.

Εαν έχουν διπλάσια ζωή αλλά και την διπλάσια τουλάχιστον αξία απ΄τα απλά τότε για πιο λόγο να μην έχω τα απλά και να κάνω κανονικά τις αλλαγές μου ώστε να έχω καινούργια μπουζί;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

FZ man τα ιριδιου αναφεονται σε καλυτερη καυση, μην το μπερδευεις με διπλασια διαρκεια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Shoei XR 1100 Yamaha FJR

Δημοσιεύτηκε

FZ man τα ιριδιου αναφεονται σε καλυτερη καυση, μην το μπερδευεις με διπλασια διαρκεια...

Συμφωνώ με αυτό που λές αλλά εαν διαβάσεις και πιο πάνω θα δείς πολλά παιδιά που αναφέρονται και στην διπλάσια διάρκεια ζωής.

Ουσιαστικά εκεί αναφέρθηκα εγώ. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Boulevard Ural SAHARA (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Εαν έχουν διπλάσια ζωή αλλά και την διπλάσια τουλάχιστον αξία απ΄τα απλά τότε για πιο λόγο να μην έχω τα απλά και να κάνω κανονικά τις αλλαγές μου ώστε να έχω καινούργια μπουζί;

δεν ειναι διπλασια η τιμη τους ..ειναι 30-45% πανω

η καυση που κανει ειναι καλυτερη που σημαινει : λιγοτερα καταλοιπα στον κινητηρα , μεγαλυτερη οικονομια , ομαλοτερη λειτουργια (το μηχανακι "ακουει" /ανταποκρινεται καλυτερα)

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΚΡΥΓΟΡΟΥΜΕ....

με τις ΚΩΛΟΒενζινες που τα τα'ι'ζουμε....ΑΝ πουλουσαν μπουζι Απεμπλουτισμένου Ουρανίου..ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΒΑΖΑ!!!!!!!! :shades:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT660R Schuberth R1 Αυτό που έχω

Δημοσιεύτηκε

Πω πω, που το ξεθάψατε πάλι αυτό!

@FZMAN -> George, εδώ θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ένα θέμα, όπως λέει και ο maxxdopa, το κόστος καταρχήν δεν είναι το διπλάσιο. Επίσης, πρέπει να λάβεις υπόψιν σου πως τα μπουζί που φοράει το δικό μας μηχανάκι από την μάνα του δεν είναι τα απλά, είναι 2 ακίδων και κοστίζουν πολύ παραπάνω από τα νορμάλ, με αποτέλεσμα η διαφορά τιμής με αυτά του ιριδίου να είναι κατά πολύ λιγότερη από αυτήν που αναφέρει ο maxxdopa. Επίσης, θεωρώ ότι για να τα αγοράσει κάποιος από την Ελλάδα πρέπει να είναι πολύ κουτός, μιας και εδώ τα πουλάνε πανάκριβα ενώ στο Ebay για παράδειγμα, κοστίζουν ελάχιστα.

Όσο για την διπλάσια ζωή, εγώ πλέον το σας το υπογράφω κιόλας και ας έρθει όποιος θέλει να μου πεί πως δεν ισχύει.....όταν θα τα αφαιρέσω, μετά το ταξίδι στο Μέτσοβο πιθανότατα, θα σας βάλω φώτο από την κεφαλή τους για να τα συγκρίνουμε με τα αντίστοιχα κανονικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso-caponord Aprilia caponord (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

Έχω πάρει ένα για τον Πήγασο εδώ και μετρικούς μήνες από το e-bay, στην επόμενη αλλαγή θα το περάσω, και θα έχω άποψη επί του θέματος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Για την ιστορια μονο να πω οτι το διακενο στο μπουζι μετριεται με τη βοηθεια του φιλερ. :_thumbsup:

filer_13_temaxia_am.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ποδαράτος (0cc) Shark RSF2i Aprilia Shiver GT

Δημοσιεύτηκε

Υπάρχουν κινητήρες που για να φτάσεις να αλλάξεις μπουζί, χρειάζεται να λύσεις πρώτα τη μισή μοτοσυκλέτα. Οπότε από εκεί και μόνο, η μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (που δεν είναι απλώς διπλάσια, αλλά αρκετά παραπάνω) αξίζει για κάποιους.

με τις ΚΩΛΟΒενζινες που τα τα'ι'ζουμε....ΑΝ πουλουσαν μπουζι Απεμπλουτισμένου Ουρανίου..ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΒΑΖΑ!!!!!!!! :shades:

Κάποτε υπήρχαν και ραδιενεργά μπουζί!

http://www.orau.org/ptp/collection/consumer%20products/sparkplugs.htm

:kaaaala:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati 750SS Shoei XR 1000 Ducati 1098 S (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

Ραδιενεργά μπουζί ψήθηκα ασχημα !! παω να βαλω 2 να δω πως θα παει μετα το μοτορι χεχε :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada S (1200cc) HJC RPHA 10 Plus Vespa PX 200 (200cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε παπιες μπαινουνε? Αξιζει να βαλω? Αν και δεν εχω προβλημα με τον κρυο κινητηρα το πρωι (παιρνει μπρος με μια μανιβελια), θα με ενδιεφερε η καλυτερη καυση. Βοηθαει και στην αποδοση? Παει καλυτερα?

Πωωωω τι μου θυμησατε. Πλεον μονο ιριδιου φοραω :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Bros Yamaha R1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά βρήκα αυτό: http://www.sparkplugs.co.uk/pages/technical/NGK-iridium-cross-reference.htm

Μου φάνηκε πολύ χρήσιμο και είπα να το μοιραστώ, δείχνει την αντιστοιχία των απλών μπουζί με αυτα του ιριδίου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα