OrEsTiS82

Να βαλω μπουζι ΙΡΙΔΙΟΥ; κανει δουλεια;

73 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBR600RR7 Arai RX-7 Corsair

Δημοσιεύτηκε

Παντως σε αρκετα αυτοκινητα εχουν παρουσιαστει προβληματα...εγω δεν θα το ρισκαρω παντως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Γιατι να βαλω? Η αλλαγη ειναι πολυ γρηγορη, δεν κοστιζουν πολλα, βαζω αυτα που προτινει η εταιρεια και εχω το κεφαλι μου ησυχο! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM Yamaha TDM

Δημοσιεύτηκε

βαζω αυτα που προτινει η εταιρεια και εχω το κεφαλι μου ησυχο! :_thumbsup:

Μετα απο απαντηση ενος φιλου που ασχολειται με βελτιωσεις δεν θα βαλω ιριδιου,καλυτερα αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης θα βαλω. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-STROM ABS CBS Αλλος FLORETA turbo (50 cc)

Δημοσιεύτηκε

100 χιλ.παραπανω τελικη :lol:

Εκανα 10.000χιλτιποτα αρνητικο ισως κατι θετικο

αλλα στο στρωμα μετα το 2007 εκει που ειναι το δευτερο πισω μπουζι πρεπει

να λυθει το μισο μηχανακι και κανεις δεν το κανει.Αυτο και μονο η πιο αργη αλλαγη ειναι κερδος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

αλλα στο στρωμα μετα το 2007 εκει που ειναι το δευτερο πισω μπουζι πρεπει

να λυθει το μισο μηχανακι και κανεις δεν το κανει.Αυτο και μονο η πιο αργη αλλαγη ειναι κερδος

Αυτος ειναι ενας καλος λογος*! (Ο μοναδικος, ισως, βεβαια!) :D

*Ο οποιος σε boxer, αυτοακυρωνεται! ;) :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM Yamaha TDM

Δημοσιεύτηκε

Λεω να το βαλω τελικα το Ιριδίου, NGK --> To Website της NGK που αναφερετε στο συγκεκριμενο

Εγω πρεπει να βαλω το συγκεκριμενο τυπο για το 610 μου --> CR7EIX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Triumph

Δημοσιεύτηκε

σκεφτομαι να βαλω μπουζι ιριδιου θα το ψαξω λιγο καλυτερα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fz1-berg 450 E Nolan N51 Husaberg downhill bike (2πόδιαcc)

Δημοσιεύτηκε

το θέμα ειναι οτι με τις k@l@venziNes που έχουμε...

το πιο πιθανό ειναι να χαλάσουν απο βραχηκύκλωμα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Triumph

Δημοσιεύτηκε

το θέμα ειναι οτι με τις k@l@venziNes που έχουμε...

το πιο πιθανό ειναι να χαλάσουν απο βραχηκύκλωμα..

στο παπι που εβαλα εχω κανει 10000χλμ και δουλευει μια χαρα μεχρι τωρα.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ποδαράτοι Honda CBR 954RR

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το μπουζί ιριδίου είναι μια νέα γενιά μπουζί, υψηλής απόδοσης, που χρησιμοποιεί για ηλεκτρόδιο υλικό από ιρίδιο.

aov0vp.jpg

Κορυφαίες εταιρίες κατασκευής μπουζί ιριδίου είναι η NGK και η Denso. Λόγω του υλικού μπορεί να επιτευχθεί εξαιρετικά λεπτό ηλεκτρόδιο, της τάξης των 0.4mm (Denso) - 0.6mm (NGK) σε σχέση με τα 2.5mm ενός απλού μπουζί.

Έχουμε και λέμε, όσο στενότερη και μυτερή είναι η φορτισμένη επιφάνεια(ηλεκτρόδιο) τόσο λιγότερη τάση χρειάζεται για τη δημιουργία σπινθήρα.

Βάσει αυτού, τα μπουζί ιριδίου έχοντας μικρότερη ακίδα από τα συνηθισμένα-απλά μπουζί δημιουργούν ευκολότερα σπινθήρα, κάτι το οποίο βοηθά στην εκκίνηση του κινητήρα κάτω από δύσκολες συνθήκες (κρύο-υγρασία κ.τ.λ.).

Ποια είναι τα πλεονεκτήματα του ιριδίου.

Συνοπτικά είναι :

ισχυρότερο ηλεκτρικό πεδίο στον σπινθήρα, καλύτερη επιτάχυνση, οικονομία καυσίμου, αυξημένη ισχύς και λιγότερη φθορά.

Ισχυρότερο ηλεκτρικό πεδίο: όσο μικρότερο είναι το ηλεκτρόδιο τόσο περισσότερο συγκεντρωμένος είναι ο σπινθηρισμός με ισχυρότερο ηλεκτρικό πεδίο. Όσο ισχυρότερο είναι το ηλεκτρικό πεδίο τόσο χαμηλότερες είναι οι απαιτήσεις σε τάση για το μπουζί και η διαδικασία εκκίνησης γίνεται ευκολότερη. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για την μακροζωΐα των πολλαπλασιαστών των μπουζί, γιατί λειτουργούν με χαμηλότερες απαιτήσεις (πηγή denso).

alsqxd.jpg

Καλύτερη επιτάχυνση: Λόγω του ισχυρότερου ηλεκτρικού πεδίου και της καλύτερης συγκέντρωσής του, η καύση γίνεται ομαλότερη. Δοκιμές (σε μοτοσυκλέτα 250cc) έχουν δείξει ότι υπάρχει μια καλυτέρευση της τάξης των 0.7 δευτερολέπτων σε επιτάχυνση 0-150Km/h (πηγή denso).

17pseq.jpg

Οικονομία καυσίμου: και εδώ παρόμοιες έρευνες σε μοτοσυκλέτα, έδειξαν ότι μπορεί να εξοικονομηθεί μέχρι 5% καύσιμο σε σύγκριση με απλά μπουζί (πηγή denso).

144p4z.jpg

Αύξηση ισχύος: το μπουζί ιριδίου σε σχέση με το απλό ακίδας 2.5mm βελτιώνει κατά 1,4% την ισχύ του κινητήρα (έρευνα σε μοτοσυκλέτα 250cc) - (πηγή denso).

1235b7o.jpg

Λιγότερη φθορά: τα ηλεκτρόδια στα συμβατικά μπουζί είναι συνήθως από νικέλιο (σε ακριβότερα χρησιμοποιείται ακόμη και πλατίνα). Το νικέλιο και η πλατίνα δεν είναι καθαρά μέταλλα, αλλά κράματα που περιέχουν και άλλες προσμίξεις μετάλλων. Ανάλογα τη σύσταση του κράματος, οι ιδιότητες των υλικών μπορούν να μεγιστοποιηθούν. Χρησιμοποιώντας την ίδια προσέγγιση η εταιρία Denso, αναμιγνύει το ιρίδιο με το ρόδιο. Το στρώμα ρόδιου καλύπτει το ιρίδιο, βελτιώνοντας τις ιδιότητες του ιριδίου.

Η θερμοκρασία που συνήθως λιώνει τα ηλεκτρόδια σε συμβατικά μπουζί είναι κοντά στους 1500 βαθμούς Κελσίου για το νικέλιο και κοντά στους 2000 βαθμούς Κελσίου για την πλατίνα. Η αντίστοιχη τιμή για τα μπουζί ιριδίου προσεγγίζει τους 2500 βαθμούς Κελσίου- (πηγή denso).

feoq9s.jpg

Ποια είναι τα μειονεκτήματα του ιριδίου.

Το μόνο μειονέκτημα είναι η τιμή του, η οποία είναι αρκετά αυξημένη σε σχέση με το απλό μπουζί.

Κατάσταση των μπουζί

Παλιότερα μια απλή επιθεώρηση της κατάστασης των μπουζί μας έδειχνε πάρα πολλά πράγματα και πληροφορίες για την κατάσταση του κινητήρα.

Ακόμη και σήμερα είναι ένας καλός και εύκολος τρόπος διάγνωσης προβλημάτων.

2utg57o.jpg

Ελπίζω να βοήθησα και να έλυσα μερικά ερωτηματικά........ :shades:

Τροποποιήθηκε από τον koser
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM EXC 200 Ducati Streetfighter S

Δημοσιεύτηκε

φόραγα και εγώ 2 Ngk στο ninjaκι αν είσαι στην αλλαγή βάλτα το κόστος δεν είναι τραγικό και όντως πιο πολύ για την διάρκεια θα τα βάλεις

διαφορές πολύ μικρές απλά έπαιρνε με την μία μπρος και πρέπει να είχε λίγο καλύτερη καύση ήταν πιο καθαρά στα ίδια km σε σχέση με τα απλά όταν τα είχα τσεκάρει

κόστος : 20€ από ebay και τα 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-01 Yamaha MT-0S

Δημοσιεύτηκε

ρε παιδιά τι ηταν αυτά που λέγατε στην πρώτη σελίδα ότι το μπουζί μόνο για την εκκίνηση χρειάζεται :plaf:

δηλαδή όλη η υπόλοιπη καύση γίνεται με αναπτήρα στο θάλαμο καύσης? δεν ξέρατε ότι το μπουζί κάνει χιλιάδες ανάμματα στο λεπτό?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha WR 250X (250cc) Shark RSF2i Yamaha WR450F FI (450cc)

Δημοσιεύτηκε

Ασχετα τις ωραιες φωτογραφιουλες και τις υποσχεσεις του ιριδιου και τα συναφη σε μια απλη μοτοσυκλετα/παπι/σκουτερ η διαφορα που θα δειτε ειναι ΤΙΠΟΤΑ :_thumbsup:

Βαλτε ετσι απο περιεργεια €15 ευρουλακια ειναι και θα το διαπιστωσετε μονοι σας οτι μονο στα γραπτα κανουν θαυματα...:_innocent:

Ενα θεμα ομως για την περιγραφη στα διαφορα μεταλλα που γινεται πιο πανω....η πλατινα δεν ειναι κραμα (ελεος θα ξεχασω και αυτα που ξερω) ειναι πολυτιμο μεταλλο ΑΥΤΟΥΣΙΟ δηλαδη οχι κατασκευασμενο απο τον ανθρωπο ωστε να θεωρηθει κραμα (να βγει δηλαδη μετα απο προσμιξη διαφορων μεταλλων οπως ο λευκοχρυσος) γιαυτο αλλωστε και ειναι αρκετα ακριβοτερο σαν μεταλλο απο τον χρυσο :whistling:

Οσο για το ροδιο με τιποτα δεν αντεχει τις θερμοκρασιες που αναγραφονται απο τους 700-800 βαθμους εχει χαιρετησει κιολας :_zeppelin: (οτι λευκοχρυσο κοσμημα και να αγορασετε ειναι επιροδιομενο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT660R Schuberth R1 Αυτό που έχω

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά, εγώ τα φοράω τώρα (NGK) εδώ και 20.000χλμ και είναι μια χαρά το μηχανάκι.

Στην αρχή δεν μπορούσα να καταλάβω διαφορά και έβριζα κι'εγώ, παρ'ότι τα πήρα από Αγγλία και εκείνη την εποχή δεν μου κόστισαν τίποτε, αλλά με το πέρασμα του χρόνου τα εκτίμησα.

- Διπλάσια ζωή από τα κανονικά

- Μέχρι και την αλλαγή τους, η απόδοση είναι πάντα ίδια

- Εντόπισα τελικώς κάποια οικονομία στο καύσιμο

- το ρελαντί μια χαρά, εδώ να τονίσω πως θα πρέπει να ελέγξετε το διάκενο πριν την τοποθέτηση, εμένα ήταν λάθος, αλλιώς θα σας σβήνει η μηχανή στο άσχετο, θα έχει χάλια ρελαντί, ή δεν θα παίρνει μπροστά. Το σωστό διάκενο θα το βρείτε στο manual του κατασκευαστή σας. Επίσης η μέτρηση γίνεται με εργαλείο (παχύμετρο), μην προσπαθήσετε να το κάνετε με χάρακα ή μέτρο.

- Ανώτερη αντοχή σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

Τα παραπάνω είναι προσωπικές διαπιστώσεις, είδα ότι κάποιοι έβαλαν και πολύ αναλυτικές επεξηγήσεις και τους δίνω συγχαρητήρια. Εγώ προσωπικά θα τα συνιστούσα, μόνο και μόνο λόγω της εμπειρίας, γιατί τεχνικός δεν είμαι.

Επίσης, μια συμβουλή, μην εμπιστευτείτε και ζητήσετε π.χ μπουζί ιριδίου από κάποιον έμπορο, για π.χ. το μηχανάκι τάδε.....υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σας δώσουν λάθος. Ψάξτε το αρκετά για να είστε σίγουροι ποιος είναι ο ακριβής τύπος που παίρνει το δικό σας.

Σας παραθέτω και το Αγγλικό site από το οποίο τα αγόρασα εγώ πριν από κάνα χρόνο. sparkplugs UK

Ελπίζω να βοήθησα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Super Sherpa (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλή ιδέα!

Θα δω μήπως βάλω κι εγώ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki drz sm Shoei XR 1000

το σκεφτομαι καιρο, εχω βρει απο το ebay, και η τιμη δεν ειναι πολυ μεγαλη.

Τροποποιήθηκε από τον giorgos_drz

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 RR 2005 Shark RSI

Δημοσιεύτηκε

Παντως σε αρκετα αυτοκινητα εχουν παρουσιαστει προβληματα...εγω δεν θα το ρισκαρω παντως...

εσένα τα φοράει απο το εργοστάσιο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Να συμπληρώσω μόνο, όσοι αγοράσουν να προσέξουν στη ρύθμιση διακένου, να μην σπάσουν την ακίδα !

τα Splitfire τα είχα βάλει παλιά, δεν είναι τίποτα φοβερό έχουν το επάνω μέρος τους σε σχήμα V.

Επίσης υπάρχουν και τα NOLOGY, έχουν ηλεκτρόδιο απο ασήμι και είναι φθηνότερα απο ιριδίου, αλλά ακριβότερα απο απλά..

http://www.nology.com/silver.html

http://www.nology.com/plugidenti.html

ήδη τα έχω βάλει σε αμάξι, δεν υπάρχουν Ελλάδα, και δεν μπορώ ν πώ ότι είδα κάτι διαφορετικό, άντε να πώ ότι η πρώτη εκκίνηση το πρωί είναι - που ήταν έτσι κι αλλιώς- τσακμάκι....Τoyota e?

η τιμή τους ήταν περίπου η ίδια με τα απλά...._zeppelin.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

το ρελαντί μια χαρά, εδώ να τονίσω πως θα πρέπει να ελέγξετε το διάκενο πριν την τοποθέτηση, εμένα ήταν λάθος, αλλιώς θα σας σβήνει η μηχανή στο άσχετο, θα έχει χάλια ρελαντί, ή δεν θα παίρνει μπροστά. Το σωστό διάκενο θα το βρείτε στο manual του κατασκευαστή σας. Επίσης η μέτρηση γίνεται με εργαλείο (παχύμετρο), μην προσπαθήσετε να το κάνετε με χάρακα ή μέτρο.

Για την ακριβεια η μετρηση του διακενου σε αυτην την περιπτωση γινεται αποκλειστικα και μονο με φιλερ :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 RR 2005 Shark RSI

Δημοσιεύτηκε

σωστός ο busas και μάλιστα δέν θέλει τα συμβατικά φίλερ για τα ιριδίου παρά θέλει φίλερ που είναι σαν σύρμα, στρογγυλά για να μην τραυματίσεις την ακίδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Triumph

Σημερα περασα απο τον μηχανικο και τον ρωτησα για τα μπουζι ιριδιου και μου ειπε ουτε να τα ακουμπησω, εχει δει τρυπα σε πιστονι οπωτε ακυρο για τα μπουζι... στο παπι που βαζω μπουζι ιριδιου συνεχεια δεν ειδα διαφορες αλλα αλλο να σου κανει τρυπα το παπι στο πιστονι και αλλο το v-strom για κοστος επισκευεις λεω τωρα....το ρισκαρεις?οχι βεβαια...

Τροποποιήθηκε από τον vagelisv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Vfr800 V-Tec Shoei XR 1000 Honda VFR 1000 V-TEC (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Σημερα περασα απο τον μηχανικο και τον ρωτησα για τα μπουζι ιριδιου και μου ειπε ουτε να τα ακουμπησω, εχει δει τρυπα σε πιστονι οπωτε ακυρο για τα μπουζι... στο παπι που βαζω μπουζι ιριδιου συνεχεια δεν ειδα διαφορες αλλα αλλο να σου κανει τρυπα το παπι στο πιστονι και αλλο το v-strom για κοστος επισκευεις λεω τωρα....το ρισκαρεις?οχι βεβαια...

Να θυμηθω να το πω αυτο στους μηχανικους της Honda γιατι κανουν μλκιες τοσα χρονια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM EXC 200 Ducati Streetfighter S

Δημοσιεύτηκε

σκέψου να αλλάξεις μάστορα σιγά σιγά....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Triumph

Δημοσιεύτηκε

σκέψου να αλλάξεις μάστορα σιγά σιγά....

Μαστορας στην μηχανη μου ως εκει που φτανει το χερι μου ειμαι εγω,στα παιρετερω που δεν μπορω πηγαινω εκει ορισμενοι απο εδω τον ξερουν παρα πολυ καλα και του εχουν βγαλει το καπελο σε ολα του ......επιλογη μου φιλαρακο και δεν τον αλλαζω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Vfr800 V-Tec Shoei XR 1000 Honda VFR 1000 V-TEC (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Παντως καλο ειναι να εχουμε και την κριτικη ικανοτητα να φιλτραρουμε αυτα που λεει ο μηχανικος....υπαρχουν πολλα μοντελα που φορανε μπουζι ιριδιου και στα περισσοτερα το γραφει το service manual!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα