kiriakos

FJR 1300 Yamaha FJR 1300 2007

156 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha fjr 1300

Δημοσιεύτηκε

περι αξονα εχεις ακουσει κατι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki GTR BMW System5

Δημοσιεύτηκε

scotyyyyy τα φωτα σου περι αξονα

Ο αξονας ακουγεται ενα "κλακ" στο κουμπωμα της πρωτης αλλα οχι ενοχλητικα ... καθως επισης αν πεσεις σε κινηση το σταματα-ξεκινα ακουγετασι παλι .

Στις υπολοιπες ταχυτητες απο την δευτερα και πανω δεν ακους τιποτα .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300

Δημοσιεύτηκε

οχι οχι αυτο ,αν εχεις ακουσει οτι ο αξονας βγαζει καποια ζημια η χρειαζετε καποια ειδικη πολυεξοδη συντιριση??????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki GTR BMW System5

Δημοσιεύτηκε

οχι οχι αυτο ,αν εχεις ακουσει οτι ο αξονας βγαζει καποια ζημια η χρειαζετε καποια ειδικη πολυεξοδη συντιριση??????

Ελεγχος καθε 10000κμ για την σταθμη της βαλβολινης στον αξονα στα 60000κμ αλαγη βαλβολινης ...αυτα ....

δεν εχει αναφερθει πουθενα για προβλημα δηλαδη καποια ζημια στον αξονα μεχρι στιγμης και ιδικοτερα για το μοντελα απο το 2005 και μετα που εχει διαφορα με τα 2001 εως και 2004 . ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ρε παιδιά...εμένα γιατί μου φαίνεται τόσο χαμηλή αυτή η μοτοσυκλέτα?Είναι πράγματι τόσο χαμηλή η σέλα της? :unsure:

Μια χαρα, ειναι η μηχανη, εσυ εισαι ψηλος! :P

.... οποτε μπορεις να μας δωσεις τα φωτα σου για να ξερουμε τι να προσεξουμε στο μελον? οχι ραδιο αρβυλα :thumbsdown: πρωσοπικα παντως δεν εχω ακουσει κανεναν να αναφερει βλαβη στον αξονα , και ο ανθρωπος(μηχανικος) που εχω στην γιαμαχα θα μου το ελεγε......

Προβληματικη "τσιμουχα" στεγανοποιησης στο πισω μερος, με αποτελεσμα να χανει βαλβολινες, που επεφταν στον πισω τροχο(Το μηχανακι του Salcon, που ειχε μεχρι περυσι, μοντελο 2004, νομιζω, 'η του 2003)

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR 1300 (07) Uvex Wing RS 745 Yamaha Το εχω ηδη

Δημοσιεύτηκε

[quote name='black_hawk' date='Mon 31 Dec 07 - 18:02' post='25658

Προβληματικη "τσιμουχα" στεγανοποιησης στο πισω μερος, με αποτελεσμα να χανει βαλβολινες, που επεφταν στον πισω τροχο(Το μηχανακι του Salcon, που ειχε μεχρι περυσι, μοντελο 2004, νομιζω, 'η του 2003)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

ΤΟ ΛΕΜΕ ΟΙ ΕΧΟΝΤΕΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΑΚΟΥΣΑΝΤΕΣ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ

Δεν αμφιβαλλω γι'αυτα που λες, εκτος απο ενα! ΔΕΝ! ειμαι "ακουσας" αλλα ΕΙΔΩΝ! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300

Δεν αμφιβαλλω γι'αυτα που λες, εκτος απο ενα! ΔΕΝ! ειμαι "ακουσας" αλλα ΕΙΔΩΝ!

χαιρομε που μοιραστικες τιν γνωση σου για αυτο μαζι μας γιατι το ζητουμενο σε αυτο το τοπικ ειναι οχι να λεμε τι καλο μηχανακι ειναι το fjr η το καθε fjr αλλα να προλαβενουμε τις λουμπες και τις πατατες για να μην τις λουζομαστε και τωρινοι και οι μελοντικοι κατοχοι..... :_thumbsup: τωρα πρωσοπικα και η απαντηση του V MAX αλλα και του scotty, που τον ξερω προσωπικα και ειχε το συγκεκριμενω μηχανακι και το εχει πραγματικα ''ψαξει'' με καθυσηχασε.....θα το ψαξω βεβαια και παραπανω ρωτοντας για ειδικα αυτο το θεμα τον μηχανικο μου και να ειστε βεβαιοι οτι αν μαθω κατι διαφερετικο θα το μοιραστω μαζι σας :thumbsup:

VMAX τα μαμα λαστιχακια τα εχεις ακομα επανω? αν ναι να ξερεις οτι τα βτ20 που φοραει ''τετραγωνιζουν'' (το πισω) και ανθρωποι γνωριζοντες μου εχουν προτεινει το βτ21 σαν μια πολυ καλη επιλογη........

Τροποποιήθηκε από τον kiriakos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300

Δημοσιεύτηκε

ειδοποιηθικα λοιπον απο την μοτοδυναμικη να παω το fjr για αλαγη τις χαρτογραφησεις διοτη παρατηρηθικε σε υψηλο υψομετρο δυσλειτουργεια του κινητηρα.....και οντος το καλοκαιρι που ειχα ανεβει στο παπιγκο το μοτερ δυσλειτουργουσε (στις χαμηλες στροφες εκανε λες και δεν λειτουργουσε καποιος κυλινδρος,καθαρα θεμα τροφοδοσιας, και το μυαλο μου πηγε στον αθωω βενζινα και στην ποιοτητα βενζινης του,γιατι οταν κατεβηκα το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να παω σε αλλο βενζιναδικο και να φουλαρω με σουπερ αμοληβδη, το φεναμενο βεβαια εξαφανιστηκε, οχι γιατι εβαλα καθαρη βενζινη και αυξηθηκαν τα οκτανια, αλλα απλα γιατι κατεβηκα υψομετρο,και μπραβο στην γιαμαχα που αντιμετωπιζει με σοβαροτητα τετοια θεματα και δινει αμεσες λυσεις χωρις να αφηνει τους πελατες τις να καταφευγουν σε πατεντες και ιδιοκατασκευες για να λυσουν κατασκευαστηκα τις λαθη. B) B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300

Δημοσιεύτηκε

αναφερα το συγκεκριμενο θεμα στον μηχανικο μου(εξουσιοδοτιμενο yamaha συνεργειο και απο τα καλυτερα στην αττικη)και σας μεταφερω οτι μου ειπε......οτι αυτο το προβλημα υπηρχε οντος στα προηγουμενα fjr μοντ εως και 2004 το ειχαν εντοπισει και αντιμετοπισει τοτε με την αλαγη τις τσιμουχας με αλλη....στα μοντελα 2005 και μετα δεν υπαρχη κανενα προβλημα.....συνεχιζουμε απροβληματιστα λοιπον :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

αναφερα το συγκεκριμενο θεμα στον μηχανικο μου(εξουσιοδοτιμενο yamaha συνεργειο και απο τα καλυτερα στην αττικη)και σας μεταφερω οτι μου ειπε......οτι αυτο το προβλημα υπηρχε οντος στα προηγουμενα fjr μοντ εως και 2004 το ειχαν εντοπισει και αντιμετοπισει τοτε με την αλαγη τις τσιμουχας με αλλη....στα μοντελα 2005 και μετα δεν υπαρχη κανενα προβλημα.....συνεχιζουμε απροβληματιστα λοιπον :_thumbsup:

Ετσι ειναι..Καθε καινουρια εκδοση διορθωνει τις ατελειες της προηγουμενης (service pack 1..2.. etc) :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300

σημερα αλαξμε τα λαδακια (17.000 χιλιομετρα ) με κοστος 58 ευρο και συνεχίζουμε ;)

Τροποποιήθηκε από τον kiriakos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

[Άσχετο]

Κυριάκο αληθεύει ότι στο FJR για να ρυθμίσεις βαλβίδες δεν χρειάζεται να βγάλεις τα πλαστικά? Άκουσα ότι απλά βγάζεις το ρεζερβουάρ που μάλιστα αφαιρείται και σχετικά εύκολα.

[/Άσχετο]

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300

Δημοσιεύτηκε

[Άσχετο]

Κυριάκο αληθεύει ότι στο FJR για να ρυθμίσεις βαλβίδες δεν χρειάζεται να βγάλεις τα πλαστικά? Άκουσα ότι απλά βγάζεις το ρεζερβουάρ που μάλιστα αφαιρείται και σχετικά εύκολα.

[/Άσχετο]

μμμ δεν εχω ιδεα .... θα το ρωτησω παντος αν και ετσι οπως ειναι η κεφαλη δεν μου φαινετε απιθανο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki GTR BMW System5

[Άσχετο]

[/Άσχετο]

Aυτο ειναι ορθο , δεν ειναι απαραιτητο να λυσεις ολα τα πλαστικα , τεποζιτο και εισαι οκ.. αλλα οι βαλβιδες θα τις ρυθμισεις στα 50 και αν.

Τροποποιήθηκε από τον scottyfjr13_06

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300

Δημοσιεύτηκε

να κανω και μια ανασκοπηση στα εξοδα συντηρησης μεχρι τα 17.000 χιλιομετρα

1.000 χιλιομ λαδια 58 ευρο

6.000 χιλιομ λαδια 58 ευρο

11.000 χιλιομ λαδια + φιλτρο λαδιου 70 ευρο

17.000 χιλιομ λαδια (τα αργησα λιγο) 58 ευρο

17.000 χιλιομ ελαστικα βτ 21 330 ευρο

συνολο.... 574 ευρο ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR 1300 (07) Uvex Wing RS 745 Yamaha Το εχω ηδη

Δημοσιεύτηκε

10000 χλμ...λαδι ημισυνθετικο 4 λιτρα φιλτρο λαδιου φυσιμα αν και δεν χρειαζοτανε φιλτρο αερα-βαλβολινη μαμα γιαμαχας 200γρ.συν ελενχος γενικος τιμη 50 ευρω.

βαλβιδες ελενχος στις 40000χλμ μπουζι στις 20000.

ετοιμη για το επομενο ταξιδι :D :D :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr

Δημοσιεύτηκε

την εχω βαλει στο ματι αυτη τη μηχανη πειτε μου οι κατοχοι της επειδη μ αρεσει να παιζω κ λιγο...η συγκεκριμενη εχει κ σπορ χαρακτηρα?τελικα ειναι σπορ τουρινκ?για το τελευταιο δεν τιθεται θεμα, οκ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε στροφες,πώς βολευεται η Fjr;Και δε μιλαω για ανοιχτες καμπες.Μιλαω για ορεινο στροφιλικι...Για πειτε οι κατοχοι.Δειχνει τα κιλα της εκει ή στριβει οπως ερχεται;...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki GTR BMW System5

Δημοσιεύτηκε

Σε στροφες,πώς βολευεται η Fjr;Και δε μιλαω για ανοιχτες καμπες.Μιλαω για ορεινο στροφιλικι...Για πειτε οι κατοχοι.Δειχνει τα κιλα της εκει ή στριβει οπως ερχεται;...

Ρε παιδια ..τι σχεση εχει το fjr με ορεινο κλειστο στροφιλικι??? ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ... η μηχανη ειναι φτιαγμενη για αλλο σκοπο , το εχουμε πει τοσες φορες. Βεβαια θα στριψει και πολυ καλα μαλιστα , εφοσον αυτος που την κουμανταρει εχει ιδεα το πως στριβουν , αλλα σε καμμια περιπτωση οπως ενα SS που ειναι κατα 80 με 100 κιλα ελαφρύτερο και με αρκετα μικροτερο μεταξονιο. Μη ξεχνας το Fjr γεματο αγγιζει τα 300 κιλα , ενα SS ουτε καλα καλα 200 .

την εχω βαλει στο ματι αυτη τη μηχανη πειτε μου οι κατοχοι της επειδη μ αρεσει να παιζω κ λιγο...η συγκεκριμενη εχει κ σπορ χαρακτηρα?τελικα ειναι σπορ τουρινκ?για το τελευταιο δεν τιθεται θεμα, οκ

Οχι φιλε μου , δεν εχει σπορ χαρακτηρα , οπως το εννοοις για να παιζεις .. δεν ειναι ουτε χαγια ουτε ZZR ουτε XX , τα οποια θεωρουνται sport tourismo μηχανακια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδια ..τι σχεση εχει το fjr με ορεινο κλειστο στροφιλικι??? ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ... η μηχανη ειναι φτιαγμενη για αλλο σκοπο , το εχουμε πει τοσες φορες. Βεβαια θα στριψει και πολυ καλα μαλιστα , εφοσον αυτος που την κουμανταρει εχει ιδεα το πως στριβουν , αλλα σε καμμια περιπτωση οπως ενα SS που ειναι κατα 80 με 100 κιλα ελαφρύτερο και με αρκετα μικροτερο μεταξονιο. Μη ξεχνας το Fjr γεματο αγγιζει τα 300 κιλα , ενα SS ουτε καλα καλα 200 .

Ρε συ Scotty αυτο ρωταω.Δεν σου ειπα να βαλω δερματινα και να παω να ξυσω γονατο στα Οτη...Ρωραω πώς ταξιδευεις με μια τετοια μοτοσυκλετα σε μια Ορεινη διαδρομη.Τιποτα περισσοτερο ή λιγοτερο.Συνηθισμενος απο τις καρατιμονες των Ον-Οφ ας πουμε ...Το Fjr εχει τα κιλα του και ηθελα να ακουσω την αποψη ενος κατοχου :)Εξαλλου δεν θελω να παρω SS για τα βουνα...για το Fjr ρωταω ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300

Δημοσιεύτηκε

γεια σας και απο μενα .... σας γραφω απο την πυλο, εφυγα σημερα το πρωι απο το χαιδαρι και σε χρονο ντε τε (οχι δεν θα γραψω ποσυ ωρα εκανα) εφτασα στην πυλο με ενα τεραστιο χαμογελω μεχρι τα αυτια..... χωρις πλακα χαιδαρι πυλος για καφε και πισω ειναι κατι που γινετε απιστευτα ευκολα με την συγκεκριμενη μοτο....τι να γραψω ρε παιδια για αυτην την μοτο... ειναι σκετη κ@υλ@ με Κ.... οσω για τα ορεινα στροφιλικια.... αυτος ο κολοσουρτης που παει μεγαλωπολη ολα τα λεφτα... χε χε χε .... αν ξερεις να στρηβεις το βαρος τις απλα δεν υπαρχη... ςς δεν ειναι,ειναι κατι αλλο καλυτερο για καποιους ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300

Δημοσιεύτηκε

Ρε συ Scotty αυτο ρωταω.Δεν σου ειπα να βαλω δερματινα και να παω να ξυσω γονατο στα Οτη...Ρωραω πώς ταξιδευεις με μια τετοια μοτοσυκλετα σε μια Ορεινη διαδρομη.Τιποτα περισσοτερο ή λιγοτερο.Συνηθισμενος απο τις καρατιμονες των Ον-Οφ ας πουμε ...Το Fjr εχει τα κιλα του και ηθελα να ακουσω την αποψη ενος κατοχου :)Εξαλλου δεν θελω να παρω SS για τα βουνα...για το Fjr ρωταω ;)

τιποτα μαθουσαλα.... αναποδα τιμονια κανονικα και βαρος μηδεν.... αν πας να το ριξεις με το σωμα θα σε κουρασει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

γεια σας και απο μενα .... σας γραφω απο την πυλο, εφυγα σημερα το πρωι απο το χαιδαρι και σε χρονο ντε τε (οχι δεν θα γραψω ποσυ ωρα εκανα) εφτασα στην πυλο με ενα τεραστιο χαμογελω μεχρι τα αυτια..... χωρις πλακα χαιδαρι πυλος για καφε και πισω ειναι κατι που γινετε απιστευτα ευκολα με την συγκεκριμενη μοτο....τι να γραψω ρε παιδια για αυτην την μοτο... ειναι σκετη κ@υλ@ με Κ.... οσω για τα ορεινα στροφιλικια.... αυτος ο κολοσουρτης που παει μεγαλωπολη ολα τα λεφτα... χε χε χε .... αν ξερεις να στρηβεις το βαρος τις απλα δεν υπαρχη... ςς δεν ειναι,ειναι κατι αλλο καλυτερο για καποιους ....

Aυτα ειναι τα ωραια...Πυλο για καφε.Ωραιος!!! :_thumbsup:

για λεγε τωρα...πόση ωρα εκανες;... :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300

Δημοσιεύτηκε

τσ τσ τσ .... δεν μπορω να πω ειναι σεμνη η κοπελα και δεν μπορω να τιν εκθεσω ετσι.... ασχετο αλλα απο το ιντερνετ καφε που σας γραφω η σελιδα φωτρονη.... και φωρτονει .... και φωρτωνει.... ουτε gs 1150 να ηταν..... πλακα αλεχ .... πλακιτσα...ουτε emoticons χαμογελο δεν μπορω να βαλω! ! !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα