Vito Varadero

Ελαστικά Περί ελαστικών

63 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki kle

Δημοσιεύτηκε

Για να επαναφερω το θεμα με τα ελαστικα, εχει κανεις δοκιμασει αυτα παντως ειναι πολυ οικονομικα εδω στα Χανια μαγαζι τα εχει (90/90/21 και 130/80/17) 130 ευρω σας λενε κατι??? Ειναι εταιρεια Κορεατικι που εχει παρει ολα τα motoλαστιχα της Yokohama......

Περασμενα αδερφε?

Εγω το εψαχνα για τα συγκεκριμενα,η για τα heidenau k60,η ακομα για τα contintal escape αλλα ηρακλειο δεν εχω βρει.

Κυριως michelin sirac ~200e και anake 220e εχουν φρεσκα οι λαστιχαδες.α

Παντως για τα shinko συζητανε αρκετα στo advrider.com .Απο οτι διαβαζω καλως συμβιβασμος ον και οφφ.Απο χλμ βγαζουν τα αναμενομενα,ουτε πολλα ουτε λιγα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki KLE (250cc) Husaberg FS Super Moto (570cc)

Δημοσιεύτηκε

Βασικα η απορια μου ειναι αν εχουν σκληρη ή μαλακη γομα....Γιατι πιστευω το λαστιχο οτι εχει να κανει και με το moto.

Δηλ το δικο μου (KLE 250) επειδη ειναι αδυναμο δεν θα ζεστανει ή θα ταλεπωρεισει ενα λαστιχο το ιδιο οπως ενα moto 500-600+ cc..Αρα πιστευω οτι καλυτερο ειναι ενα καπως μαλακο ελαστικο για μικρο moto.

Τωρα απο δικη μου εμπειρια εχω βαλει μια φορα Metzeler tourance που το βρηκα σκληρο να χρειαζετε χρονο για ζεσταμα αλλα μετα το moto εστριβε παντου με ολα φυσικα μονο σε ασφαλτο γιατι σε χωμα πηγαινες αργα. Μετα τα 20000km εχανε ευκολα προσφυσει και δεν σου ενεπνεε και πολυ εμπυστοσυνη...

Και δυο φορες Michelin sirac αφενος πιο off αλλα πιο οικονομικο με μια καλη ισοροποιμενη συμεριφορα τοσο σε ασφαλτο αλλα και χωμα. Απο χιλιομετρα δε μεχρι που τα αλλαξα περιπου 40000 km σχεδον κραταγαν το ιδιο.....

Επισης νομιζω οτι τα πιο off ελαστικα ζεσταινονται πιο γρηγορα, σωστα????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki kle

Δημοσιεύτηκε

Βασικα η απορια μου ειναι αν εχουν σκληρη ή μαλακη γομα....Γιατι πιστευω το λαστιχο οτι εχει να κανει και με το moto.

Δηλ το δικο μου (KLE 250) επειδη ειναι αδυναμο δεν θα ζεστανει ή θα ταλεπωρεισει ενα λαστιχο το ιδιο οπως ενα moto 500-600+ cc..Αρα πιστευω οτι καλυτερο ειναι ενα καπως μαλακο ελαστικο για μικρο moto.

Τωρα απο δικη μου εμπειρια εχω βαλει μια φορα Metzeler tourance που το βρηκα σκληρο να χρειαζετε χρονο για ζεσταμα αλλα μετα το moto εστριβε παντου με ολα φυσικα μονο σε ασφαλτο γιατι σε χωμα πηγαινες αργα. Μετα τα 20000km εχανε ευκολα προσφυσει και δεν σου ενεπνεε και πολυ εμπυστοσυνη...

Και δυο φορες Michelin sirac αφενος πιο off αλλα πιο οικονομικο με μια καλη ισοροποιμενη συμεριφορα τοσο σε ασφαλτο αλλα και χωμα. Απο χιλιομετρα δε μεχρι που τα αλλαξα περιπου 40000 km σχεδον κραταγαν το ιδιο....

Επισης νομιζω οτι τα πιο off ελαστικα ζεσταινονται πιο γρηγορα, σωστα????

40.000 χλμ ( :_zeppelin: ) σε ποσο καιρο φιλε manoskrt?Τα αλλαξες γιατι επιασες λινα?

Τα δικα μου (sirac) παντως φαινοντε σχετικα καινουργια αλλα εχουν αρχισει να κανουν ρωγμες στα πλαγια.

Αν θες ποσταρε κ εαν η τιμη ειναι με περαστικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE (250cc) Husaberg FS Super Moto (570cc)

Δημοσιεύτηκε

40.000 χλμ ( :_zeppelin: ) σε ποσο καιρο φιλε manoskrt?Τα αλλαξες γιατι επιασες λινα?

Τα δικα μου (sirac) παντως φαινοντε σχετικα καινουργια αλλα εχουν αρχισει να κανουν ρωγμες στα πλαγια.

Αν θες ποσταρε κ εαν η τιμη ειναι με περαστικα.

40000 km περιπου σε 2 1/2 χρονια (οταν ημουν Αθηνα εκανα πολλα χιλιομετρα).

Οχι δεν επιασα λινα αλλα περιπου 1mm υψος το τακουνι...συν οτι ειχαν κανει ρογμες-σκασιματα στα πλαγια.Εξαλλου 40000 χιλιομετρα πιστευω οτι ειναι αρκετα για αλλαγη ελαστικων ειδικα σε μοτο....

Τωρα αν καταλαβα καλα ρωτας για τιμη στα shinko ναι ειναι με περαστικα αλλα πρεπει να πας μονο ροδες........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

Γειά σας και απο μένα.Πρέπει επειγόντως να αλλάξω λάστιχα στο Transalp και σκεφτόμουν τα Michelin Anakee ή Metzeler Turance γιατί απο ότι βλέπω στις συζητήσεις είναι οι καλύτερες επιλογές.Διαβάζοντας όμως για τα shinko μπήκα σε δίλημα.Ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί στη Θεσσαλονικη που μπορώ να τα βρώ ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer fazer (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

καλησπέρα σε όλους.θέλω βοήθεια.έχω το fazer s2 και θέλω να αλλάξω λάστιχα αλλά δεν ξέρω τι να βάλω.είμαι ανάμεσα σε:pirelli diablo(strada) kai se metzeler roadtec z6.Εσείς τι λέτε?ευχαριστώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki kle

Δημοσιεύτηκε

40000 km περιπου σε 2 1/2 χρονια (οταν ημουν Αθηνα εκανα πολλα χιλιομετρα).

Οχι δεν επιασα λινα αλλα περιπου 1mm υψος το τακουνι...συν οτι ειχαν κανει ρογμες-σκασιματα στα πλαγια.Εξαλλου 40000 χιλιομετρα πιστευω οτι ειναι αρκετα για αλλαγη ελαστικων ειδικα σε μοτο....

Τωρα αν καταλαβα καλα ρωτας για τιμη στα shinko ναι ειναι με περαστικα αλλα πρεπει να πας μονο ροδες........

Αν τα βαλεις κανε κανα review.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt600 sm KTM duke nukem

Δημοσιεύτηκε

καλη μερα!για να μην ανοιγω νεο θεμα μιας κι εδω συζηταμε περι ελαστικων γνωριζει καποιος τι πιεση να βαζω σε ελαστικα διαστασεων 120 70 17 μπρος κ 160 60 17 πισω σε χτ600 super motard?ευχαριστω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati

Δημοσιεύτηκε

Κυρίες και κύριοι καλησπέρα σας!

Παρακολουθώ το forum σχεδόν ένα χρόνο τώρα και το βρίσκω πολύ χρήσιμο και ενημερωμένο.

Μου αρέσει ο τρόπος που εκφέρονται οι απόψεις, με επιμονή αλλά χωρίς φανατισμό, με επιχειρήματα και αναφορές χωρίς αποπομπές, με φαντασία και χιούμορ, αλλά κυρίως για τις θαυμάσιες συγγραφικές ικανότητες των περισσοτέρων σε κέιμενα με δομή και σαφήνεια.

Ευχαριστώ για τον πολύτιμο οδηγό συβίωσης με τη μοτό μου αλλά και τις προτάσεις για βόλτες που "ανεβαίνουν" από καιρού εις καιρόν.

Θα ήθελα να συμπληρώσω με τη σειρά μου τις εμπειρίες από τη χρήση ελαστικών.

Μόλις σήμερα έβαλα καινούργια λάστιχα στο ΧΤ-άκι μου: Pirelli Scorpion MT-90.

Θα επανέλθω με εντυπώσεις από Σεπτέμβριο, μετά τις διακοπές.

Καλό καλοκαίρι σε όλους και καλές βόλτες.

Και υστερα σ λεει κριση!!!!ο αλλος ειναι διακοπες κοντα 2 χρονια...αντε περιμενουμε εντυπωσεις....σορυ για το :offtopic:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλη μερα!για να μην ανοιγω νεο θεμα μιας κι εδω συζηταμε περι ελαστικων γνωριζει καποιος τι πιεση να βαζω σε ελαστικα διαστασεων 120 70 17 μπρος κ 160 60 17 πισω σε χτ600 super motard?ευχαριστω

someone anyone Καποιος ρε συνανθρωποι!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

someone anyone Καποιος ρε συνανθρωποι!!

Συνήθως γράφει τις πιέσεις επάνω στο ψαλίδι.

Νομίζω ότι ίσως τις γράφει και το ελαστικό,αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το ελαστικο οχι δεν τις γραφει αλλα και το ψαλιδι να τις γραφει θα ειναι για το enduro ενω εμενα ειναι motard

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

στα δικά μου ελαστικά πάντως γράφει τί πίεση θέλει.

έντιτ:

έβαλα στο er τα pirelli diablo.για να δούμε τί παίζει με τα εν λόγω ελαστικά.

Τροποποιήθηκε από τον Dant3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R6 2009 (599cc) Arai RX-7 GP

Δημοσιεύτηκε

Σημαντικότατο θέμα! Ευχαριστούμε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE

Δημοσιεύτηκε

στα δικά μου ελαστικά πάντως γράφει τί πίεση θέλει.

έντιτ:

έβαλα στο er τα pirelli diablo.για να δούμε τί παίζει με τα εν λόγω ελαστικά.

Μία διόρθωση εδώ φίλε μου.

Κανένα ελαστικό δεν γράφει τι πίεση θέλει. Αυτό που βλέπεις στο πλαί του ελαστικού είναι η πίεση που χρειάζεται να έχει το ελαστικό στις συνθήκες μέγιστου φορτίου που επίσης αναγράφεται λίγο πιο πέρα. Αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι η συνιστώμενη από τον κατασκευαστή της μοτό ή του ελαστικού για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλησπερα και απο μενα!

Εχω ενα honda hornet του 07 και πρεπει να του αλλαξω λαστιχα..

ειμαι ψιλοασχετος με το τι παιζει, μαρκες λάστιχων κτλ..

χρησιμοποιω τη μηχανη μου μεσα στην πολη και που και που κανα ταξιδακι..

Τι μου προτεινετε εσεις?

Αν εχετε γνωσεις και απο τιμες θα μου ηταν πολυ χρησιμο!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

καλησπερα και απο μενα!

Εχω ενα honda hornet του 07 και πρεπει να του αλλαξω λαστιχα..

ειμαι ψιλοασχετος με το τι παιζει, μαρκες λάστιχων κτλ..

χρησιμοποιω τη μηχανη μου μεσα στην πολη και που και που κανα ταξιδακι..

Τι μου προτεινετε εσεις?

Αν εχετε γνωσεις και απο τιμες θα μου ηταν πολυ χρησιμο!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Για την πληρέστερη ενημέρωσή σου ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.mybike.gr/topic/48925-%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1/page__fromsearch__1

Μετά, για ό,τι άλλο θέλεις, εδώ είμαστε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xtx

Ρε παιδια μπορειτε να μου προτείνετε ον/οφ ελαστικά για το xtx μου

Εδω Αγρίνιο,για ενα ζευγάρι MT60 corsa,μου είπαν 360......

Κατι πιο φτηνό,εχετε κατά νου;

Μου ειπε ένας φίλος(διάβασα κι εδω) για κατι λάστιχα σινκο,αξίζουν;

Τροποποιήθηκε από τον bobkteakis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Κώστα, ρίξε μια ματιά και εδώ: moto-endisi.gr Πολλοί φίλοι τον έχουν προτιμήσει, είναι και γνωστός και στις τιμές που λέει μπορούμε να κάνουμε και κάτι καλύτερο (είναι μέλος της μοτολέσχης μας).

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αμηχανία πλήρης KTM 990 SMT (999cc)

Δημοσιεύτηκε

Κώστα, ρίξε μια ματιά και εδώ: moto-endisi.gr Πολλοί φίλοι τον έχουν προτιμήσει, είναι και γνωστός και στις τιμές που λέει μπορούμε να κάνουμε και κάτι καλύτερο (είναι μέλος της μοτολέσχης μας).

+1, τιμες καλυτερες και απο εξωτερικο. Πηγα βολτα Καβαλα και γυρισα με λαστιχα.... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xtx

Σας ευχαριστώ!

Μια τελευταία ερώτηση,

μπορω να συνδυάσω 2 τυπους ελαστικών;

Δλδ να βαλω μπροστα ας πουμε το mutant και πισω avon distanzia(αλήθεια αξίζουν καθολου ή θα σκοτωθώ)

Α ναι!!

Ξερει μηπως καποιος αν γινεται ακτινολογηση πουθενα στην πατρα,μου εχει σπασει μια ακτινα,στον πισω τροχο,θα 'χω θεμα;

269.9!!!!

http://www.motopissaris.gr/full_product.php?prod_id=PMT60120160

τα παρω; βεβαια δε λενε corsa,τιδιαφορα εχουν;

Τροποποιήθηκε από τον bobkteakis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL 650 V-Strom

Δημοσιεύτηκε

Μιας και από ότι κατάλαβα έχετε μια ιδέα παραπάνω από μένα για τα λάστιχα δώστε μου μια συμβουλή...

Κατ αρχήν να πω ότι τα τελευταία 17000 χιλιόμετρα τα έχω βγάλει με τα Continental RoadAttack τα οποία αν και δεν τα βλέπω σχεδόν σε καμία συζήτηση τα προτίμησα γιατί μου τα πρότεινε ο μηχανικός μου...

Εντυπώσεις μόνο θετικές!!!

Αν σκεφτεί κανείς ότι έκανα αυτά τα χιλιόμετρα σε λιγότερο από 1,5 χρόνο... Βέβαια τα λάστιχα είναι καθαρά για δρόμο αλλά έτσι κι αλλιώς όλα τα χιλιόμετρα μέχρι τώρα τα έκανα σε εθνικές,πόλη και επαρχιακούς δρόμους με φουλ στροφές...

Φουλ πλαγιάσματα και γλύστριμα ποτέ!!!!(Αξίζαν τα λεφτά τους τελικά!)

Πέρασε όμως ο καιρός και έχουν αρχίσει να μου κάνουν "σκέρτσα"...

Ευτυχώς όμως με "προειδοποιούν" και αυτό είναι ένα ακόμα θετικό!!!

Και εδώ έρχεται το πρόβλημα γιατί λέω να αλλάξω προσανατολισμό στο λάστιχο και είμαι ανάμεσα σε 2:

τα Metzeler Tourance EXP ή να παραμείνω σε Conti και να βάλω τα TrailAttack;;;

Ε;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.