ALX™

ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΑΥΤΟ?

266 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Harley Davidson Sportster883'93 Harley Davidson SportSter

Δημοσιεύτηκε

Τι τραβάτε κι εσείς με τις παράΩρες μηχανές :tooth:

δε λες τίποτα...

ξέρεις πως βολεύει το ρολόι ???

ιδικά αν είσαι και κανένα courier / delivery (και συναφή επαγγέλματα)......

Εγώ βρήκα ένα απο χονδρέμπορα, με 4€ και είναι αδιάβροχο, και με φωτισμό. Όχι τέτοιο, αλλά σαν απλό αθλητικό ρολόι. Τόσους μήνες το έχω στην cbr κανείς δεν μου το έχει πειράξει ποτέ. :D Χθες είδα κάτι κοπέλια να κάνουν χάζι το cbr στο πανεπιστήμιο, και γέλαγαν όταν είδαν το ρολόι. :mB_kalo_e:

θα ήθελα να έχει και φωτισμό,

αλλά και πάλι για να το "πετύχεις"

να έχει μεγάλο πλήκτρο για το φως

ώστε να μπορείς να το πατάς με τα γάντια είναι δύσκολο...

ή μικρό και "αόρατο" στους περαστικούς (σαν το πιο πάνω)

ή κανένα αθλητικό με μεγάλο πλήκτρο,

όπως έχω δει μερικά να έχουν στο καντράν κάτω από την ώρα

και να κάνει "μπάμ"... :pinch:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Μην φοβάσαι. Εμένα είναι απλό αθλητικό ρολόι και επίτηδες επέλεξα ένα που να έχει μεγάλο κουμπί για τον φωτισμό για να βολεύει με τα γάντια. Στην αρχή έλεγα να το κολήσω στο ντεπόζιτο, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν τελειώσει η μπαταρία άντε να το βγάλω. :D Η φάση είναι ότι έχει μπλε led μέσα και το ρολόι είναι γκρι, και φωτίζει τόσο που σχεδών ανάβει όλο το ρολόι.χαχαχαχα. :D

Aλέξη ούτε τα cb είχαν. :D Τι γύφτοι αυτοί στην χόντα...χαχαχα. :D Αν δεν παινέψουμε το μοτόρι μας, θα βγει να μας καβαλικέψει. :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VARADERO (1000cc) Shoei hornet adv Honda crosstourer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Εδώ ολόκληρο Varadero και μέχρι σήμερα δεν είχε βενζινόμετρο.... τι να λέμε τώρα! :tooth:

Εχει ρολόι όμως!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4 ( 1999 ) Honda CBR F4 (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωραίο θέμα!!!Ας προσθέσω κι εγώ λοιπόν κάτι χρήσιμο δοκιμασμένο σε Kawasaki VN 800 φίλου.....

Αν έχετε μηχανή/μηχανάκι με πολλά νίκελ τα οποία έχουν αρχίσει να θαμπώνουν και να σκουριάζουν τότε...ΜΑΚΡΙΆ ΑΠΌ ΤΑ ΧΗΜΙΚΆ ΤΩΝ ΣΟΎΠΕΡ ΜΆΡΚΕΤ.....η λύση είναι πιο απλή και φτηνή!!!Οδοντόκρεμα γυαλίζει απίστευτα και αφαιρεί και την σκουριά στο αρχικό της στάδιο αν δεν έχει προλάβει να καταστρέψει τελείως το νίκελ :baby: .

Το ίδιο φυσικά και με καλύτερα αποτελέσματα ισχύει και στα πλαστικά που έχουν νίκελ επίστρωση.

Επίσης έχετε κινέζικο ταϊβανέζικο παπάκι και έχει κιτρινίσει το πλαστικό του κοντέρ σε σημείο που να μην βλέπετε τι υπάρχει από κάτω;

Γιατί να το αλλάξετε; ΟΔΟΝΤΌΚΡΕΜΑ και εκεί .Καθαρίζει και βλέπετε πάλι το κοντέρ σας :thumbsup1: Επίσης και στα πλαστικά των φλάς και τα διαφανές των φώτων .

Ο τρόπος είναι απλός:

Αλείφουμε την επιφάνεια με οδοντόκρεμα τρίβουμε με μια βρεγμένη οδοντόβουρτσα (να μην στάζει ) και σκουπίζουμε με στεγνό πανάκι.Επαναλαμβάνουμε την διαδικασία όσο χρειάζεται για να καθαρίσει το σημείο που επιθυμούμε και τέλος...Τα νίκελ γυάλισαν και έφυγαν οι περισσότερες σκουριές και αν το κάναμε σε πλαστικά φώτων/κοντέρ Επιτέλους είδαμε το φως το μοτοσικλετιστηκό / βλέπουμε πάλι πόσα πάει η πάπια μας και το βασικότερο τον δείκτη βενζίνας μας.... :thumbsup1:

Υ.Γ Ωρίστε έχουν τα Lifan, Mifan, Astanapan δείκτη βενζίνας και δεν έχει το CBR 600F... :ranting3:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Honda Africa Twin (750cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν ξέρω αν το έχετε αναφέρει είδη αλλά η πατέντα που έχω κάνει εγώ στην Αφικάνα μου είναι η μετατροπή του ΤΡΙΠ Μάστερ σε κοντέρ μέσο μιας αντίστασης με καμία απολύτως αρνητική συνέπεια για να πάρετε μια γεύση δείτε αυτό το βίντεο:

Και αυτό που ίσως δεν ξέρατε είναι η περίφημη προβληματική αντλία βενζίνης. Την αντικατέστησα με αεροπορικού τύπου αυτές δηλαδή που μπαίνουν στα αεροπλάνα και το πρόβλημα λύθηκε δια παντός. την παράγγειλα από το εξωτερικό με 40 ευρό μαζί με τα ειδικά ρακόρ για Άφρικα όπου είναι 410-62 (10mm) και η αντλία είναι αυτή http://www.aircrafts...CFcZc3wodSCCc6A

Ο λόγος που έβαλα αυτή είναι γιατί δεν ήθελα να μπλεχτώ ξανά με της πλατίνες της Honda ή μη. Αυτές ανεξαρτήτου μάρκας φθείρονται μετά απο 5-6 χρόνια και μακάρι να σε βρει κοντά σε συνεργείο!!!! Οπότε με την ψεκαστή ΤΕΛΟΣ.

Αν θέλετε τίποτα λεπτομέρειες με χαρά να σας της πω.

Τροποποιήθηκε από τον aposperittis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Honda Africa Twin (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Επειδή κάποια μέλη μου έστειλαν μήνυμα πως δεν φαίνεται καλά στο βίντεο ακριβός το σημείο που μπαίνει η αντίσταση και φοβούνται μην κάνουν λάθος παραθέτω φωτογραφία:

tripmaster.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Modenas Dynamik

Δημοσιεύτηκε

εβαλα στο dy γραναζια 14-39 αντι 11-44

πριν 70 κ ετοιμο ν σπασει ενω τωρα 75 χαλαραα..

και απο 2,3λτ/100χλμ πτωση στα 2 :shades:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Derbi Senda

Δημοσιεύτηκε

Πολυ καλο το θεμα!

Για κοιταξτε αφτο ( δεν ειναι δικο μου...ετσι το βρηκα στο ιντερνετ. )

car-seat-on-motorcycle.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki D-Tracker Ducati Diavel

Δημοσιεύτηκε

Πατεντα που εχω κανει στο Τρακερ, εχω βγαλει το κλασσικο καλωδιο του κοντερ και εχω βαλει σαν τηλεφωνου ωστε να μαζευει-τεντωνει χωρις να πεταει στο πλαι κατα το φρεναρισμα κτλπ γιατι ειχα δει ενα βιντεακι παλια οπου πιαστηκε σε προφυλακτηρα αυτοκινητου, του διπλωσε το τιμονι και εφαγε τα μουτρα του οποτε το εκανα ετσι μιας και μου ειχε κοπει!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ER6n Ducati 749R (749cc)

Δημοσιεύτηκε

Πάρα πολύ ωραίο θέμα! :clapping:

Δεν μου έρχεται κάποια χρήσιμη πατέντα που να έχω κάνει αλλά θα προσθέσω και εγώ κάποια στιγμή μία :sweatdrop: Απλά έγραψα για να παρακολουθώ το θέμα τώρα, carry on! :victory:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Ξέρει κάνεις πως να αφαιρέσω καμένο πλαστικό από της κουλούρες επάνω από την εξάτμιση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με αυτό:

Wurth%20Brake%20Cleaner.jpg

Ρίχνω στο μοτέρ σε σημεία που έχει μαζευτεί γράσο ή λάδια που έχουν να καθαριστούν για καιρό και γίνεται καινούριο! :_thumbsup: "Γυαλί" το εργαλείο! :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha DT200 (200cc) Αλλος Ολα (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ωραιο θεμα παιδια!

Απο πατεντες ολοι μας τα παμε μια χαρα βλεπω!

Εγω θα σας πω για το αντικλεπτικο συστημα που κανω εδω και χρονια στα δικα μ μηχανακι καθως και στον φιλων μ....

Απο τα καλωδια που βγαινουν απο το μοτερ παιρνουμε το κοκκινο μαυρο (συνηθος αυτο ειναι το βασικο που αν κοπει δν παιρνει μπροστα) το κοβουμε και βαζουμε ενα διακοπτακι,,, αν χρειαστει βαζουμε κ ενα κομματι καλωδιο ωστε να το τραβηξουμε και να το τρυπωσουμε καλα καλα, οταν κλεισουμε το διακοπτακι δν παιρνει με τπτ μπροστα το μηχανακι μας! και εχουμε το κεφαλι μας ησυχο!

Τροποποιήθηκε από τον 2χρονος
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Ειναι πανω στο τελικο της εξατμισης το οποιο ειναι νικελ δοκιμασα βενζινη, παραφινελαιο, WD40 και αλλα καθαριστηκα αλλα τιποτα. Αυτο θα κανει δουλεια?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ειναι πανω στο τελικο της εξατμισης το οποιο ειναι νικελ δοκιμασα βενζινη, παραφινελαιο, WD40 και αλλα καθαριστηκα αλλα τιποτα. Αυτο θα κανει δουλεια?

Απλά το πόσταρα "γενικά" αυτό δεν πήγαινε για σένα συγκεκριμένα φίλε! :lipssealed: Μήπως αν δοκίμαζες όταν είναι ζεστή η εξάτμιση και έχει μαλακώσει το πλαστικό από την ζέστη, να το τρίψεις ξέρω γω.. :think:Βάλε καμία φωτό ίσως να δούμε τι παίζει ακριβώς. (μπορεί να χρειαστεί να ανοίξεις άλλο θέμα μην τυχών θεωρείται σπάμ(?) :what: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sprinter Honda

Δημοσιεύτηκε

για τους σωληνες της εξατμισης γυαλιστικο μεταλλων

μου το ειπε παιδι που πουλαει προιοντα για μηχανες

αυτος μου ειπε γυαλιστικο ασημικων για την ακριβεια..εγω πηρα γυαλιστικο μεταλλων[δεν ξερω αν εχει καμια ιδιαιτερη διαφορα..]

στο σουπερμαρκετ ειχε ασημικων - και μεταλλων 4 ευρω

ο σωληνας μετα απο αρκετο τριψιμο εγινε πολυ καλυτερος παντως απο πριν

δεν εχω χρησιμοποιησει εξειδικευμενο προιον για να κανω συγκριση..αλλα απο το τιποτα

καλυτερο εγινε

περα απο το γυαλιστικο ..ενα πλυσιματακι και στους σωληνες με τη σαπουναδα που εχετε κανει.. βγαζει τη μπιχλα...και αποφευγετε να δημιουργηθει στο μελλον μπιχλα, σκουρια

ειναι κι αντιαισθητικο η μηχανη να ειναι καθαρη..οι σωληνες της εξατμισης/εξατμιση να ειναι βρωμικες,σα σκουριασμενες.

πανωβουρτσα αδελφε και τρυπανι για να μην πεδευεσαι με το χερι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα