ALX™

ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΑΥΤΟ?

266 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Μια ιδέα που μου ήρθε μόλις τώρα. Μπορούμε σε αυτό το τόπικ να γράφουμε με λίγα λόγια κάποιες ωραίες πατέντες που θα μπορούσαμε να έχουμε στα μηχανάκια μας ή στον εξοπλισμό μας,ή που μπορούμε να κάνουμε στην μοτοσυκλέτα μας κατά την συντήρησή της,το πλύσιμο ή οτιδήποτε άλλο.

Πατέντες δικές μας,ή πατέντες που κυκλοφορούν στο εμπόριο και ελάχιστοι γνωρίζουν.

Πατέντες που μπορούν να κάνουν την ζωή μας ευκολότερη.

Πατέντες που κοστίζουν από ελάχιστα ευρώ ή κάποια περισσότερα.

Φωτογραφίες και λινκ θα ήταν πολύ χρήσιμα για να καταλαβαίνουμε όλοι για τι ακριβώς πρόκειται.

Επίσης καλό θα ήταν να βάζαμε πατέντα και ποστ και όχι πολλές πατέντες σε ένα ποστ ώστε να βρίσκονται πιο εύκολα.

Για να δώσω παράδειγμα θα πω δυο πράγματα εγώ και συνεχίζουμε όλοι μας να συμπληρώνουμε ώστε να φτιάξουμε τον απόλυτο οδηγό πατέντας με όσο το δυνατόν λιγότερα λόγια και φυσικά χωρίς spam και chat μεταξύ μας.

Το λέω από τώρα πως οτιδήποτε από τα τελευταία συμβεί έχει φύγει για την χωματερή με συνοπτικές διαδικασίες.

Αρχίζω.

Το ξέρατε πως υπάρχουν στο εμπόριο γωνιακοί αντάπτορες για τις βαλβίδες των τροχών? Κάνουν πολύ ευκολότερη την ρύθμιση και την πλήρωση αέρα στα ελαστικά μας με μικρό κόστος.Θα τους βρείτε στα αξεσουαράδικα για μοτοσυκλέτες αλλά και στα ιντερνετικά μαγαζιά.Το συγκεκριμένο είναι από το motoraid.eu του συμφορουμίτης μας D_artaGian

Υπόψιν: Δεν είναι για να τοποθετείται μόνιμα πάνω στην βαλβίδα αλλά μόνο για έλεγχο και πλήρωση αέρα.Μετά την αφαιρείτε.

90.JPG

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha FZ1 NAKED (1000cc) Ducati DIABLO 666 (TURBOcc)

Δημοσιεύτηκε

Εάν το δουνε ζεστά οι συμφορουμίτες, αυτό το τόπικ θα εξελιχθεί πολύ ωραία !!! Μπράβο ΑLX :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Το πέρασμα με σπρέι σιλικόνης μετά από το πλύσιμο της μοτοσυκλέτας μας,βοηθάει στην ευκολία πλυσίματος της επόμενης φοράς,αφού μυγάκια και βρώμα δεν κολλάνε εύκολα πάνω στα πλαστικά και τα μέταλλά με αποτέλεσμα να καθαρίζονται εύκολα.

Μάλιστα το πέρασμα με σπρέι σιλικόνις της πισινής ζάντας θα βοηθήσει τα μέγιστα στον εύκολο καθαρισμό της από τα λιπαντικά της αλυσίδας που πετάγονται πάνω της.Προσοχή μόνο που ψεκάζετε γιατί αν πάει στο πέλμα του ελαστικού γλιστράει πολύ.Αν πέσει εκεί πλύντε και σκουπήστε το καλά.

Το σπρέι σιλικόνης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως λιπαντικό σε κάποια σημεία της μοτοσυκλέτας,όπως διακόπτες και συνδέσμους.

20031021140800.gif

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VFR-VTEC GFiotakis (12.000cc)

Δημοσιεύτηκε

Στις μανέτες μου κάνω μια εγκοπή (κόβω περίπου μέχρι την μέση) 2 δάχτυλα πριν το τέλος τους και έτσι αδυνατίζει σε εκείνο το σημείο.

Έτσι σε περίπτωση πεσάς θα σπάσει σε εκείνο το σημείο δίνοντας μου χώρο να μπορώ να την χειρίζομαι αλλά και αποφεύγοντας να μεταφέρει την δύναμη στην τρόμπα καταστρέφοντας την. (η τεχνική έχει δοκιμαστεί…….. )

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Πολύ καλή πατέντα αυτή.Σε κάποιες μοτοσυκλέτες βέβαια υπάρχει και από το εργοστάσιο αυτή η εγκοπή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μάλιστα το πέρασμα με σπρέι σιλικόνις της πισινής ζάντας θα βοηθήσει τα μέγιστα στον εύκολο καθαρισμό της από τα λιπαντικά της αλυσίδας που πετάγονται πάνω της.

Για την πίσω ζάντα και γενικά σε σημεία που νομίζετε ότι το γράσο της αλυσίδας δεν θα φύγει δοκιμάστε WD-40 κάνει θαύματα …..αφήνει μια γυαλάδα μετά η οποία μαζεύει εύκολα σκόνη θυμηθείτε με ένα πανί να την βγάλετε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet Bimota DELIRIO 2007

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Πολλες εταιριες που πουλανε σαμαρια(πλαινους σακους) εχουν σχεδιασει ΜΕΤΤΑΛΙΚΕΣ βασεις μικρες σε διασταση ευκολες στα βαλε βγαλε και αρκετα οικονομικες οι οποιες σταθεροποιουν τους σακους και προστατευουν την αγορα μας απο εξατμισεις που ειναι κοντα στη σελα με κινδυνο να τους καψουν

προσφατα αγοαρασα αλλα δεν τα εχω δοκιμασει συνολικο κοστος 120 ευρω!(σακοι και βασεις)

post-3476-1197881525.jpg

post-3476-1197881774.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Dik

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά αν έχετε ή μπορείτε να βρείτε φωτό στο νετ,βάλτε τις.Βοηθάνε πολύ για την κατανόηση της πατέντας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin

Δημοσιεύτηκε

Πολλες εταιριες που πουλανε σαμαρια(πλαινους σακους) εχουν σχεδιασει ΜΕΤΤΑΛΙΚΕΣ βασεις μικρες σε διασταση ευκολες στα βαλε βγαλε και αρκετα οικονομικες οι οποιες σταθεροποιουν τους σακους και προστατευουν την αγορα μας απο εξατμισεις που ειναι κοντα στη σελα με κινδυνο να τους καψουν

προσφατα αγοαρασα αλλα δεν τα εχω δοκιμασει συνολικο κοστος 120 ευρω!(σακοι και βασεις)

Εχεις καμια φωτο?? Ειναι αρκετα ενδιαφερον...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF1000R Vemar VSREV

Δημοσιεύτηκε

Λαστιχένια γάντια για το νοικοκυριό! Το μεγαλύτερο νούμερο.Μπαίνουν πάνω από τα κανονικά δερμάτινα με προστασία γαντάκια μας και αδιαβροχοποιούν θαυμάσια, χωρίς να ενοχλούν την αίσθηση. Μέχρις ενός σημείου (του σημείου που το χέρι ιδρώνει) προστατεύουν και από το κρύο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW K1300s (1300cc) Shoei XR 1100 ++ Zundapp Any (50cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλό τόπικ ALX :thumbsup:

1. Για μηχανές που έχουν κοκοβιό, μια απλή μόντα που εξασφαλίζει λίγο επιπλέον χώρο (πχ για αδιάβροχα καλά στουμπωμένα ή ένα κιτ επισκευής ελαστικών) είναι η αντικατάσταση των παξιμαδιών που κρατάνε το εσωτερικό πλαστικό του κοκοβιού με πεταλούδες που μπορούν να ξεβιδωθούν πολύ γρήγορα. Μια φωτό ελπίζω ότι τα λέει καλύτερα:

2. Για όσους έχουν τοποθετήσει τελικά εξατμίσεων από τιτάνιο, ο καλύτερος τρόπος καθαρισμού τους είναι με WD40 ή ανάλογο προϊόν το οποίο και τις καθαρίζει μια χαρά (και τρίψιμο με πανάκι ε ?) αλλά και τις προστατεύει. Στις δικές μου συνήθως το ψεκάζω κατευθείαν στις εξατμίσεις και μετά γυαλίζω.

3. Αν η ζελατίνα της μηχανής σας είναι "τριζάτη" και μετά από σφίξιμο σχετικών βιδών το συνεχίζει, μια λύση που έχει δουλέψει αρκετά καλά είναι η τοποθέτηση μονωτικής ταινίας στα σημεία που αυτή εισέρχεται στα πλαστικά της μηχανής. Η μονωτική ταινία δεν φαίνεται και καθώς καλύπτει τις μικροανοχές επαφής μεταξύ πλαστικών και ζελατίνας μπορεί να εξαλείψει το θόρυβο.

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γάντια καταδύσεων!!!! Νο κρύο, Νο βρόχα!!!! ;)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Λαστιχένια γάντια για το νοικοκυριό! Το μεγαλύτερο νούμερο.Μπαίνουν πάνω από τα κανονικά δερμάτινα με προστασία γαντάκια μας και αδιαβροχοποιούν θαυμάσια, χωρίς να ενοχλούν την αίσθηση. Μέχρις ενός σημείου (του σημείου που το χέρι ιδρώνει) προστατεύουν και από το κρύο.

Καλο! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε κάθε αξεσουάρ που τοποθετούμε στην μηχανή μας και αυτό τοποθετείται και στερεώνται με βίδες(Bolt On Accessories) έιτε στο πλαίσιο είτε στο υποπλαίσιο

(πχ κάγκελα προστασίας),βάζουμε Loctite Threadlocker στις βίδες αμέσως πριν τις βιδώσουμε!!!

Το Loctite Threadlocker ενισχύει το δέσιμο των μετάλλων μεταξύ τους και δεν επιτρέπει στιν βίδες να χαλαρώσουν!Ιδιαίτερα χρήσιμο σε V-2 κινητήρες όπου οι κραδασμοί είναι πολλοί και οι βίδες ξεσφίγγουν συνεχώς!

Επίσης παρέχει και αντισκωριακή προστασια!!!

Τροποποιήθηκε από τον snatch

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 1050

Δημοσιεύτηκε

Μία καλή και σχετικά γνωστή λύση στο πρόβλημα της μπαγκαζιέρας που κάνει θόρυβο σε κάθε λακούβα είναι τα "μαξιλαράκια" που βάζουμε στα πόδια τραπεζιών και καρεκλών.

Τα λαστιχένια στοπ που υπάρχουν δεν κάνουν καλή δουλειά μετά από λίγο καιρό.

Βάζοντας τα μαλακά αυτά πατάκια μεταξύ της πλάκας της βάσης και της βαλίτσας περιορίζεται η επαφή και δεν κοπανάει τόσο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για όσους χρησιμοποιούν μαγνητικό tank-bag.

Και δεν έχουν την πολυτέλεια να το κρατάνε πάντα καθαρό να μην γρατσουνίσει με την βρώμα το ντεπόζιτο πχ ταξίδι.

Αγοράστε από βιβλιοπωλείο διάφανο αυτοκόλλητο και κολλήστε πάνω στο ντεπόζιτο στα σημεία που ακουμπάνε οι μαγνήτες. Έτσι προστατεύουν το ντεπόζιτο, δεν δείχνει χάλια και μετά αφαιρούνται εύκολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτη η βαλβιδα φιλε μου ειναι πολυ επικινδυνη.ο λογος δεν ειναι απλος!!!

Πολύ σωστός αυτή η βαλβίδα είναι για σκουτεράκια και εντουράκια για παραπάνω υπάρχει αυτή.

post-1348-1197885335.jpg

Τροποποιήθηκε από τον GLYSTRAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-Strom Suzuki V-Strom (650abscc)

Δημοσιεύτηκε

Πολυ καλό τοπικ. :_thumbsup:

Αν θελετε να μεταφερετε ευθραυστα αντικειμενα στη μπαγκαζιερα (π.χ. laptop μεσα σε τσαντα) προσθεστε μαξιλαρακια στη μπαγκαζιερα σας. Αν θελετε παρτε ενα κομματι υαλοβαμβακα ή και πετροβαμβακα πάχους 10 cm πχ και αφου μετρησετε τις διαστασεις της μπαγκαζιερας κοψτε ενα αντιστοιχο κομματι στις διαστασεις αυτες. Ντυστε το κομματι υαλοβαμβακα με ένα υφασμα και το μαξιλαρι ειναι ετοιμο... (Αν δεν βρισκετε ευκολα υαλοβαμβακα παχους 10 cm και βρισκετε παχους 3 ή 5cm, τότε βάλτε 2 ή 3 φύλλα το ένα πάνω στο άλλο και ντύστε τα με ύφασμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν από την after market εξάτμιση σας έχει λιώσει, φύγει ο υαλοβάμβακας ή ότι άλλο ηχομονωτικό χρησιμοποιούν μια αθάνατη λύση είναι στην θέση του να βάλετε

Scotch-Brite post-1348-1197888482.jpgκάνει πολύ καλή δουλεία ιδίως σε εντουροκαταστάσεις.

Εννοείτε ότι θα στριμώξετε όσο το δυνατόν πιο πολύ υλικό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για όσους δεν έχουν αντιθαμβωτική ζελατίνα τώρα το χειμώνα πραγματικά σωτήριο το έχω βρει στα practiker

http://www.sonax.com/sonax-e/katalog_produ..._product=355041

Τροποποιήθηκε από τον GLYSTRAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM (900cc) HJC FG-ST CRUCIAL MC1 Yamaha ??? (<1000cc)

Δημοσιεύτηκε

post-3476-1197881525.jpg

μπορείς να δώσεις κάποιο Link σχετικά? είναι πολύ ενδιαφέρον αξεσουαρ.

αν εχετε πίσω σχαρα και θελετε να κουβαλήσετε καποιο σακβουαγιαζ,

προκειμένου να μην λυγίζει αυτο δεξια και αριστερά της σχαρας, δεστε πανω στην σχαρα μια ταβλα

στο πλατος του σακου και πανω σ'αυτην τοποθετείστε τον σακο σας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600 2KF Suzuki GS (750cc)

Αρχίζω.

Το ξέρατε πως υπάρχουν στο εμπόριο γωνιακοί αντάπτορες για τις βαλβίδες των τροχών? Κάνουν πολύ ευκολότερη την ρύθμιση και την πλήρωση αέρα στα ελαστικά μας με μικρό κόστος.Θα τους βρείτε στα αξεσουαράδικα για μοτοσυκλέτες αλλά και στα ιντερνετικά μαγαζιά.Το συγκεκριμένο είναι από το motoraid.eu του συμφορουμίτης μας D_artaGian

90.JPG

αυτη η βαλβιδα φιλε μου ειναι πολυ επικινδυνη.ο λογος δεν ειναι απλος!!!ειχα τετοια μακακια στην μπροστινη μου και μετα απο καιρο αρχιζε να χανει αερα αναμεσα απο την δικη μου(εργοστασιακη) και την ζαντα!!!!!το εφτιαξα χωρις να καταλαβω οτι φταιει αυτο το εξτρα πραγματακι!!

μετα απο κανενα τριμηνο ξανα τα ιδια!!!

οταν τελικα πηγα για γενικο σερβις στο μαστορα μου εκεινος μου εξηγησε το ονειρο!!!

αυτη η μακακια επειδη εξεχει αρκετα απο την εργοστασιακη βαλβιδα μολις παινεις τα πολλα χιλιομετρα αυξανεται πολυ περισσοτερο η δυναμη στο συγκεκριμενο σημειο με συνεπεια να σχιζει το σκληρο πλαστικο που εχει αναμενσα στην βαλδιδα και την ζαντα.

γι'αυτο λοιπον το πεταξα!!!!!

τα σχολια δικα σας

Την βαλβιδα/ανταπτορα αυτη ΔΕΝ την εχουμε μονιμα βιδωμενη πανω στην βαλβιδα της ζαντας!!!!!Αλλα την χρησημοποιουμε ΜΟΝΟ οταν θελουμε να τσεκαρουμε την πιεση στα ελαστικα μας!!

Αμα την αφησουμε βιδωμενη πανω στην βαλβιδα της ζαντας ειναι πολυ επικινδυνο γιατι ετσι αυξανετε η μαζα της βαλβιδας και με την φυγοκεντρο δυναμη που δημιουργητε στις μεγαλες ταχυτητες,υπαρχη μεγαλη πιθανωτητα να μας ξηλωση την βαλβιδα!!!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον....

Τροποποιήθηκε από τον Sieche

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin

Δημοσιεύτηκε

Αν από την after market εξάτμιση σας έχει λιώσει, φύγει ο υαλοβάμβακας ή ότι άλλο ηχομονωτικό χρησιμοποιούν μια αθάνατη λύση είναι στην θέση του να βάλετε

Scotch-Brite post-1348-1197888482.jpgκάνει πολύ καλή δουλεία ιδίως σε εντουροκαταστάσεις.

Εννοείτε ότι θα στριμώξετε όσο το δυνατόν πιο πολύ υλικό.

Γλυστρα εχεις δει πως "λαμπαδιαζει" αυτο μετα απο τσιτες?? Μια φορα στο 50αρακι που ειχα, ειχα βαλει τετοιο. Κατεβαινα που λες απο εθνικη (Κρητη) στον Αγ. Νικολαο βραδυ και τσιτα και ολα τα αυτοκινητα μου "αναβοσβηνανε" τα φωτα! Εγω εκανα στην ακρη γιατι νομιζα οτι θελανε να περασουν, αλλα αυτοι εξακολουθουσαν να "παιζουν" τα φωτα.....Λεω ρε πο@στη μου, τι εχουν παθει?? Γυρναω πισω το κεφαλι μου να δω και βλεπω τον δρομο με μπαλες φωτιας απο αυτην την π@π@ρια που πεταγε εξω η εξατμιση :lol: :lol: :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για όσους δεν έχουν αντιθαμβωτική ζελατίνα τώρα το χειμώνα πραγματικά σωτήριο το έχω βρει στα practiker

http://www.sonax.com/sonax-e/katalog_produ..._product=355041

Φίλε GLYSTRAS μου το έχουν ξαναπεί αυτό!! Κανει πραγματι δουλειά????????????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γυρναω πισω το κεφαλι μου να δω και βλεπω τον δρομο με μπαλες φωτιας απο αυτην την π@π@ρια που πεταγε εξω η εξατμιση :lol: :lol: :lol:

Κανονικά δεν θα έπρεπε να τα πετάξει έξω η εξάτμιση απλά μετά το τέζα μέσα να αχνοφαίνεται λίγο κοκκινίλα τώρα τι είχες κάνει εσύ άγνωστο……

αλλά καλή ιδέα μου φαίνετε για το track-day που ετοιμάζεται.

Φίλε GLYSTRAS μου το έχουν ξαναπεί αυτό!! Κανει πραγματι δουλειά????????????

Κοίτα αν πλακωθείς σε τζατζίκια δεν σε γλυτώνει τίποτα…… :D

Αν έχεις ανθρώπινη αναπνοή τότε δουλεύει μια χαρά…..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα