xampos

Crypton X σχετικα με το crypton x

605 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda SH (150cc) HJC RPHA 70 KTM SUPER ADVENTURE (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

7000 xlm exv file :lol:

και συναγερμο λεω να βαλω,

ξενον παιδια μην το ζιριζεται θα βαλω μονο και μονο επειδη δεν μπαινουν στα αλλα παπια, να σκασουν απ τη ζηλια τους οι καγκουρες με τα πειραγμενα παπακια :lol: :P

και μια εξατμισουλα για λιγο θορυβο

απ την εξατμιση τι να ζητησω ρε παιδια πλακα κανεται :lol: δε με νοιαζουν τα αλογα

αλλωστε σε λιγο καιρο θα φτιαξω το bandit που εχει κατι τις παραπανο απο αλογακια :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki GS500 Nolan X-Lite X-801r Honda xr250r

Δημοσιεύτηκε

απλα ειναι ενας αισθητηρας που δινει το οκ στον εγκεφαλο οτι υπαρχει ο καταλυτης και δουλευει κανονικα

Επειδή το είχα ψάξει το θέμα, για πατέντα που θα μετρούσε την αναλογία του μείγματος, για να ρυθμίσω τα καρμπ μου..

Ο αισθητήρας λ "βλέπει" την αναλογία του μείγματος (πρίν τον καταλύτη) και μετά ένα κυκλωματάκι επεμβαίνει και δίνει το κατάλληλο καύσιμο για να διατηρηθεί η αναλογία στο 14.7:1 (αέρας/καυσιμο) Αυτό γίνεται επειδή οι καταλύτες δεν κάνουν καλή δουλειά εάν δεν έχουμε αυτή την αναλογία μείγματος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

του εβαλα λαστιχα σημερα με χαμηλο προφιλ παρα πολυ λεπτα για καλυτερες τελικες :lol:

θα βγουνε 4 εξατμισεις σε λιγο καιρο, πλαγιοστατης εχει βγει και θα παω να τον περασω

Τροποποιήθηκε από τον xampos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM Yamaha TDM

Δημοσιεύτηκε

Τα αλλα ηταν λαστιχα enduro και δεν ειχες τελικες; :)

Αρε Xampo θα μας τρελλανεις με αυτο το παπι!!!

Βαλε σαν του Bill 3πλες FMF να γουσταρεις! δες photo :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αμαν με αυτον τον μπιλ, ερωτευμενει ειστε ? το εχω δει ρε τοου μπιλ και ψηνομαι να το κανω ετσι :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM Yamaha TDM

Δημοσιεύτηκε

Βαλε την μια εξατμιση πανω στην σελα και τις αλλες δυο πλάγια! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ρε λες να το κανω ετσι? θα ταιριαζει? η να βαλω την μια απο κατω εκει που βγαινει στο ερ 6 ν μια κατω απ τη σελα και μια πλαγια :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT600R Αλλος the air

Δημοσιεύτηκε

του εβαλα λαστιχα σημερα με χαμηλο προφιλ παρα πολυ λεπτα για καλυτερες τελικες :lol:

θα βγουνε 4 εξατμισεις σε λιγο καιρο, πλαγιοστατης εχει βγει και θα παω να τον περασω

χαμηλότερο προφίλ>>μικροτερη περιμετρος ροδας>>μικροτερη τελική

Λεπτα λάστιχα>>καλυτερες επιταχύνσης κ μικρότερη πρόσφυση

Σε πάω όμως επειδή γουστάρεις :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

παλικαρια μαλακια μου εβαλα το εμοτικον αλλα δεν το ποιασατε

κανονικα λαστιχα εβαλα η μαλλον λαστιχαρες metzeler ME22 2.50 μπροστα 2.75 πισω οπως και τα μανησια που φορουσα , το εργαλειο παει τεζα κραταει καλα τα καλυτερα λαστιχα για παπι ειναι

για τις εξατμισεις δεν ξερω γιατι μου τι λεει ο ορεστης ενω και αυτος εχει ανοιξει θεμα την ιδια στιγμη για το τι εξατμιση να βαλει στο 610 του αλλα εγω παλι τον αγαπαω :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM Yamaha TDM

Δημοσιεύτηκε

Aρχηγος ο Xampos!!!! πες του φιλου σου του προδωτη του Chris να παρει μπλουζακι Husq και να αφησει το Duke με τα ιδια πλαστικα γιατι δεν τα εχει ουτε 1 μηνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT600R Αλλος the air

Δημοσιεύτηκε

ωραιος ο παιχτης...με πισινο 2,75...θα περνας σβαρνα λακουβεςςςς

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

:_rock-on:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

:_rock-on:

Ρε αλήτη το βίντεο μου έβαλες;;; :bop: :lol:

Η εξάτμιση είναι ολόσωμη, χειροποίητη στα 150Ε. Μου είπε ο ξάδερφος μου, που το έχει, πως τραβάει καλύτερα παντού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki zx636r Μunch Μammut (2000tcc)

Δημοσιεύτηκε

.....

κανονικα λαστιχα εβαλα η μαλλον λαστιχαρες metzeler ME22 2.50 μπροστα 2.75 πισω οπως και τα μανησια που φορουσα , το εργαλειο παει τεζα κραταει καλα τα καλυτερα λαστιχα για παπι ειναι

...

Mακράν τα καλύτερα λάστιχα για παπί. Michelin M 45.

post-1377-1199589310.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

στην επομενη αλλαγη αυτα θα βαλω, εχω ακουσει επισης καλα λογια και για αυτα

δοκιμες κανω οπως πρεπει δηλαδη και θα καταληξω ποια ειναι τα καλυτερα :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada S (1200cc) HJC RPHA 10 Plus Vespa PX 200 (200cc)

Δημοσιεύτηκε

ποσο τα πηρες τα metzeler και ποσο κοστιζουν τα M45??? Και το δικο μου θελει αλλαγη λαστιχα αλλα δεν τα αλλαζω μιας και θελω να παρω καινουριο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

70 eyrv,

80 περασμενα

καπου τοσο και τα μισελιν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

γεια σας μαγκιτες..!! ειμαι νεος στο φορουμ...πηρα το crypton x το μαυρο με τις ζαντες και μεσα στη βδομαδα θα μου το στειλουν εδω που σπουδαζω...καταρχην θελω να πω πως δεν ξερω πολλα απο μετατροπες...πριν ειχα ενα storm 50cc με μια dragon εξατμιση και ενα modenas kriss απειραχτο....εχω καποιες ερωτησεις:

1)τι εξατμιση να βαλω? να παρω την dragon που εχω στο storm να την βαλω στο crypton???

2)το 1ο service sta 1000km να το κανω ετσι???

3)το διπλωμα που εχω για 125cc το καλυπτει το crypton που ειναι 135?(πειτε ναι!!!)

4)υπαρχει kit για να το κανω fenderless???

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

γεια σας μαγκιτες..!! ειμαι νεος στο φορουμ...πηρα το crypton x το μαυρο με τις ζαντες και μεσα στη βδομαδα θα μου το στειλουν εδω που σπουδαζω...καταρχην θελω να πω πως δεν ξερω πολλα απο μετατροπες...πριν ειχα ενα storm 50cc με μια dragon εξατμιση και ενα modenas kriss απειραχτο....εχω καποιες ερωτησεις:

1)τι εξατμιση να βαλω? να παρω την dragon που εχω στο storm να την βαλω στο crypton???

3)το διπλωμα που εχω για 125cc το καλυπτει το crypton που ειναι 135?(πειτε ναι!!!)

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

1) οχι να μην τη βαλεις, πανε παρε μια αλλη που ειναι για crypton

2) ναι

3) σε καλυπτει ναι , αλλα επειδη ειναι 135 μερικοι μπατσοι ΑΣΧΕΤΟΙ θα σου πριζουν τ @ @ οτι δεν σε καλυπτει οπως μου κανανε εμενα προχθες :wacko:

4) δεν ξερω τι ειναι αυτο :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Οσο αναφορα το "2" ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑΙ!

Για το "3", υποθετω! πως ναι,μιας και το διπλωμα αναφερεται σε kW και οχι σε κυβικα!

Τελος, για τα "1" και "4", θα σου προτινα να το αφησεις ως εχει, μιας και τα ωφελη απο τεοιες μετατροπες σε τετοια κυβικα ειναι μηδαμινες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp 700ABS αργεί ακόμα ...

Δημοσιεύτηκε

Όσον αφορά το δίπλωμα Α1, αυτό δεν αφορά κυβικά αλλά ισχύ σε KW. Σε έρευνα που έκανα στο Google, βρήκα το εξής άρθρο στο site e-go:

16-03-2003, 16:44

Σκοτεινό παραμένει το τοπίο, όσον αφορά τον διαχωρισμό των κατηγοριών στα διπλώματα μοτοσυκλέτας. Στην προσπάθειά μας να ρίξουμε λίγο φως στην υπόθεση, μιλήσαμε με ανθρώπους του χώρου, συλλέγοντας και διασταυρώνοντας πληροφορίες για ένα θέμα που φαίνεται να απασχολεί πολλούς φίλους των δύο τροχών.

Σήμερα το Υπουργείο Μεταφορών χορηγεί άδειες οδήγησης δύο κατηγοριών για μοτοσυκλέτες. Οι κατηγορίες αυτές είναι η "Α" και η "α". Το δίπλωμα Α1 (που επέτρεπε στον κάτοχό του την οδήγηση μοτοσυκλετών μέχρι 125 κ.εκ.) έχει καταργηθεί. Το δίπλωμα κατηγορίας "Α" επιτρέπει στον αναβάτη την οδήγηση όλων των μοτοσυκλετών, ανεξαρτήτως κυβισμού και ιπποδύναμης. Το "Α" χορηγείται σε υποψήφιους που έχουν συμπληρώσει το 21ο έτος ηλικίας.

Το δίπλωμα "α" χορηγείται από το 18ο έτος ηλικίας και επιτρέπει στον αναβάτη "την οδήγηση μοτοσυκλετών ισχύος μέχρι 25 KW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16 KW/κιλό". Καλό αυτό, αλλά τι ακριβώς σημαίνει;

Όπως μας ενημέρωσε άνθρωπος του Υπουργείου Μεταφορών, επειδή δεν έχει προβλεφθεί η αναγραφή της σχέσης ισχύος στο έντυπο της άδειας κυκλοφορίας, κατά τη χορήγηση της άδειας "α", προκύπτουν τα εξής προβλήματα. Κατ' αρχήν υπάρχει πρόβλημα αστυνόμευσης του συγκεκριμένου διπλώματος, γιατί δεν φαίνεται από την άδεια κυκλοφορίας η ισχύς της μοτοσυκλέτας. Επίσης, δεν υπάρχει συσχέτιση των 25 KW με κυβικά ή ίππους. Η σχέση αυτή αναγράφεται μόνο στην Έγκριση Τύπου, την οποία χορηγεί για κάθε μοντέλο το Υπουργείο Μεταφορών στις εκάστοτε αντιπροσωπείες.

Σύμφωνα με πληροφορίες...

...που πήραμε από το Υπουργείο Μεταφορών, οι αρμόδιες διευθύνσεις του ("Τεχνολογίας Οχημάτων" που χορηγεί τις Εγκρίσεις Τύπου και Επιβατικών Μεταφορών που χορηγεί την άδεια κυκλοφορίας), έχουν εισηγηθεί ότι πρέπει να αλλάξει το έντυπο της άδειας κυκλοφορίας, έτσι ώστε στο νέο να αναγράφεται η ισχύς σε KW ή η σχέση ισχύος / βάρους.

Ο ίδιος ο οδηγός είναι υποχρεωμένος να διερευνήσει τον τύπο της μοτοσυκλέτας που μπορεί να οδηγήσει, ενώ από τους κρατικούς φορείς δεν παρέχεται κάποια λίστα με τις μοτοσυκλέτες που επιτρέπεται να οδηγεί κανείς με την άδεια "α".

Ρωτώντας πας στην...Πόλη, καθώς μόνο στην Ελλάδα μπορούσε να συμβαίνει αυτό! Ο ίδιος ο οδηγός να είναι υπεύθυνος για την επιλογή της κατάλληλης (δηλαδή της επιτρεπόμενης από τον νόμο!) μοτοσυκλέτας, επειδή το Υπουργείο αδυνατεί να δώσει απάντηση!

Απίστευτο και όμως αληθινό!

Πριν κάποιος βγάλει δίπλωμα "α", θα πρέπει ο ίδιος να ελέγξει ποια μοτοσυκλέτα επιτρέπεται να οδηγήσει. Δηλαδή, να προμηθευτεί την Έγκριση Τύπου και να πάρει τα στοιχεία που θέλει. Στο σημείο αυτό να ενημερώσουμε τους ενδιαφερόμενους ότι οι Εγκρίσεις Τύπου κοινοποιούνται σε όλες τις περιφερειακές υπηρεσίες του Υπουργείου.

Για να ανακεφαλαιώσουμε, για την απόκτηση άδειας οδήγησης μοτοσυκλέτας σήμερα υπάρχουν δύο κατηγορίες: η "α" και η "Α". Μπορείς αν θέλεις να δώσεις εξετάσεις κατ' ευθείαν για δίπλωμα "Α", αρκεί να έχεις συμπληρώσει το 21ο έτος ηλικίας. Το δίπλωμα "α", όπως αναφέρθηκε ήδη, χορηγείται από το 18ο έτος ηλικίας και μπορεί να επεκταθεί αυτόματα μετά από δύο χρόνια.

Οδηγίες προς ενδιαφερόμενους, μέρος Α'

Το δίπλωμα και πώς να το αποκτήσετε

1. Διαλέγεις τη σχολή οδηγών της αρεσκείας σου που όμως πρέπει να έχει νόμιμη άδεια από το Υπουργείο.

2. Παρακολουθείς θεωρητικά μαθήματα (20 ώρες)

3. Παρακολουθείς θεωρητικά μαθήματα ειδικών γνώσεων οδηγών μοτοσυκλετών (10 ώρες)

4. Παρακολουθείς πρακτικά μαθήματα (10 ώρες)

5. Δίνεις θεωρητικές εξετάσεις (τα λεγόμενα "Σήματα")

6. Δίνεις πρακτικές εξετάσεις με μοτοσυκλέτα κυβισμού που αντιστοιχεί στο δίπλωμα που επιθυμείς να βγάλεις (αν λάβουμε υπ' όψη τα παραπάνω, ποια είναι αυτή;!)

Οδηγίες προς ενδιαφερόμενους, μέρος Β'

Μαζεύω τα Δικαιολογητικά

1.Φωτοαντίγραφο ταυτότητας ή διαβατηρίου

2.Δύο (2) έγχρωμες φωτογραφίες τύπου "ταυτότητας"

3.Δύο παράβολα της Εθνικής Τράπεζας (για τους γιατρούς).

4.Δύο πιστοποιητικά υγείας (παθολόγου και οφθαλμίατρου) από γιατρούς συμβεβλημένους με το Υπουργείο Μεταφορών.

5.Παράβολο Δημόσιου Ταμείου

6.Αποδεικτικό Δημοσίου Ταμείου για την είσπραξη παγίου τέλους χαρτοσήμου αγοραστικής αξίας 18 ?, ονομαστικής αξίας 15 ?.

7.Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/86

Οδηγίες, μέρος Γ'

Take the money and run!

1. Κόστος μαθημάτων σε σχολή / 300 ? περίπου

2. Παράβολα γιατρών (Εθνική Τράπεζα) / 70 ? περίπου

3. Παράβολο διπλώματος / 6 ? περίπου

4. Αποδεικτικό Δημόσιου Ταμείου για πάγιο τέλος χαρτοσήμου /18 ?

Η απάντηση στον γρίφο του "α"

Έναν εύκολο τρόπο για να βρείτε (κατά προσέγγιση) ποιες μοτοσυκλέτες μπορείτε να οδηγήσετε με δίπλωμα "α", δίνει ο εξής υπολογισμός:

Παράδειγμα

Μοτοσυκλέτα <250 κ.εκ. και απόδοσης 56 ίππων

1 ίππος (ΗΡ) = 0,735 KW

άρα: 56 ΗΡ x 0,735 KW = 41,1 KW

Αν η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα έχει βάρος 200 κιλά (στην Εγκριση Τύπου όχι από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρει ο ειδικός τύπος ή τα προσπέκτους των εταιρειών.)

τότε: 41,1 KW / 200 κιλά = 0,20 KW / κιλό

Αφού το αποτέλεσμα στην τελευταία πράξη είναι μεγαλύτερο από 0,16, το δίπλωμα "α" δεν σας καλύπτει για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Όμως εδώ δημιουργείται ένα πρόβλημα: πολλές εγκρίσεις τύπου στην ένδειξη "Βάρος" αναφέρουν τα κιλά με τη μοτοσυκλέτα σε κατάσταση λειτουργίας μαζί με τον αναβάτη της!

Αυτό σημαίνει ότι αυξάνονται οι μοτοσυκλέτες που μπορεί να οδηγήσει ένας αρχάριος. Να γιατί:

Μια μοτοσυκλέτα με οριακή ισχύ στα 25 KW και βάρος άδεια 100 κιλά (λόγος ισχύος / βάρους = 0,25) δεν μπορεί να οδηγηθεί με δίπλωμα "α". Αν όμως στην έγκριση τύπου φέρεται να ζυγίζει 160 κιλά (μαζί με τον αναβάτη και τα λαδόξυδα) τότε ο λόγος ισχύος / βάρους γίνεται 0,156 <0,16, οπότε ξαφνικά το δίπλωμα ισχύει! Πιο απλά, ένα τετράχρονο on-off 250 κ.εκ. με απόδοση 28-30 ονομαστικούς ίππους και βάρος 125 κιλά δεν καλύπτεται από το "α", εκτός κι αν στη Έγκριση Τύπου αναφέρεται το μεικτό βάρος (συνήθως). Πιάσ' το αβγό και κούρεψ' το.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

:offtopic:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

παιδια το πηρα κ γω...πανεμορφο....κλωτσαει λιγο βεβαια στις χαμηλες ταχυτητες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

παιδια το πηρα κ γω...πανεμορφο....κλωτσαει λιγο βεβαια στις χαμηλες ταχυτητες

ti ennoeis klotsaei ? :wacko:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ίσως να εννοεί την απότομη απόκριση στο γκάζι.

Όταν οδήγησα λίγο του ξαδέρφου μου το παρατήρησα. Άν θες να δώσεις λίγο - ελάχιστο γκάζι- έρχεται με μια κλωτσιά. Το έχει δει αυτό ή λέω π@π@ριές;; :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα