marap

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΣΤΟ TRACK DAY ΣΤΙΣ 28-10-07 ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ

124 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CBR 1100 XX Arai Viper GT Αλλος Not yet.. (?cc)

Δημοσιεύτηκε

Μέγαρα : Η (νοθευμένη) μαστούρα του (κακόμοιρου) Έλληνα μοτοσυκλετιστή.-

ευγε. αυτο τα λεει ολα. Φιλε ακροβατη :respekt: στο παρελθον σου, ευχες για υγεια ΠΑΝΤΑ στο μελλον, και καλη τυχη στο κυνηγι των υπευθυνων. Αν γινει κατι μαζικο, θα ειμαι φυσικα μεσα.

+1 ακόμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

φιλε GFiotaki

Μάλλον εσύ ξεγλιστράς όσο απίστευτο και αν φαίνετε αυτό :P

Συμφωνώ απόλυτα στο κυνήγι για τις απαράδεκτες συνθήκες της πίστας και των διοργανωτών. (και είμαι μέσα να βοηθήσω οσο μπορώ……)

Εκεί που έχω τις αμφιβολίες μου είναι για την αποζημίωση του ατυχήματος του παλικαριού σαν απόρροια από αυτές και (νομίζω ότι και για αυτό συζητάμε.)

Εγώ είχα ακυρώσει αφού είχα μπει μια φορά γιατί είχαν αφήσει μέσα πολύ κόσμο…..

Φιλε ΞΕΓΛΥΣΤΡΑ καταρχην το οτι ξεγλιστραω εγω ειναι κομπλιμεντο …ξερεις εσυ :winking: ….εχεις μπιριτσα απο μενα… :cheers:

Χαιρομε επισης που μετα απο τοση κουβεντα περασες απο το "Νομικά δεν μπορεί να γίνει κάτι περισσότερο" ΣΤΟ "Εκεί που έχω τις αμφιβολίες μου…"

Το ειπα και σε αλλο ποστ οτι ο αναβατης ευθυνεται πολλες φορες για την πτωση του οταν ειναι απο δικο του λαθος …

οταν ομως μια πτωση ενος οδηγου ειναι απορια των παραληψεων του διοργανωτη αλλαζει εντελως το ζητημα ..και εκει ειναι ολο το θεμα μας εδω …..

Και σε ρωταω …αν καποιος οδηγος πατησει πανω στο "τρομερο" κερμπ και πεσει και σκασει πανω στην μπαριερα και τραυματιστει σοβαρα …ποιος ευθυνεται ???

ξερετε βεβαια ολοι πως το να μην πας στα track day η να ακυρωνεις δεν εχει καμια επιπτωση ..οπως και καμια πιεση …γιατι παντα υπαρχουν ανθρωποι που διψουν για πιστα και ειναι διαθεσιμοι να κανουν τα στραβα ματια η να αδιαφορησουν …οποτε οι πελατες θα ειναι παντα εκει ….εκτος αν μιλαγαμε για οδηγους με μια διαφορετικη παιδεια …οποτε θα μπορουσε να λειτουργησει και αυτο

αλλους τροπους χρειαζεται για να αλλαξουνε τα πραγματα

"Εγώ είχα ακυρώσει αφού είχα μπει μια φορά γιατί είχαν αφήσει μέσα πολύ κόσμο….."

και νομίζω πως είναι κι αυτό το προτιμότερο...

δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχουμε την πολυτέλεια να διαλέγουμε στην χώρα μας, οπότε καλό είναι να προφυλάσσουμε τα κεκτημένα μας με όσο το δυνατόν πιο δημιουργικό τρόπο.

πολυ διπλωματικο μου ακουγεται αυτο .. :winking: …για αναλυσε το αυτο..... :D

κεκτημένα ?? :think: τι εννοιες αραγε ?? :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα και πάλι, καλό είναι να ανταλλάσουμε απόψεις επι του θέματος αλλά νομίζω ότι το θέμα είναι ποιό απλό. Όσον αφορά τον φίλο που είχε το ατύχημα επαναλαμβάνω την άποψη μου περι αστικής ευθύνης της οποιασδήποτε επαγγελματικής δραστηριότητας και εφόσον ατύχημα συμβαίνει μέσα στον χώρο της επιχείρησης άσχετα με το αν ο ΚΟΚ σταματάει να ισχίει μέσα στην πίστα. Όσον αφορά την κατάσταση της πίστας δεν μπορώ να εκφράσω άποψη μιας και δεν έχω πάει ποτέ αλλα από τις φωτο που είδα δεν θα έπρεπε να ρισκάρει κανεις σας την ζωή του εκεί μεσα. Οι διοργανώσεις είναι επιχείρηση και κάθε επιχείρηση πρέπει να επενδύσει λεφτά για να προσελκίσει τον κόσμο. Εαν αυτοί οι κύριοι είναι εκεί μόνο για να σας τα παίρνουν τότε μια οργανωμένη δυσφήμηση των track day είναι επιβεβλημένη μόνο και μόνο για να αναγκαστούν να διορθώσουν τα κακός κείμενα. Όσο απαιτούμε καλύτερες υπηρεσίες, οργάνωση, ασφάλεια κτλ τόσο θα κερδίζουμε περισσότερα "κεκτημένα". Εάν μας διακατέχει ο ωχαδερφισμός του Ελληνάρα και δεν απαιτούμε τότε καλά μας κάνουν και μας πατάνε.

Xepap

Υ.Γ nasos79 Έχω αυτό το nick πολλά χρόνια στο νετ, chat rooms και σε διάφορα forums ίσως να με έχεις πετύχει κάπου ή στο forum του tdm club.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R6 Shoei XR 1000 Ducati 1098R

Δημοσιεύτηκε

+1 ακόμα

+2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXRTLXRVYZNSR Suzuki Το εχω

Δημοσιεύτηκε

Μέγαρα : Η (νοθευμένη) μαστούρα του (κακόμοιρου) Έλληνα μοτοσυκλετιστή.-

+1

:whip: Απο την αλλη ομως βρε παιδια,την κατασταση που επικρατει στα Μεγαρα,ολοι λιγο πολυ την ξερουμε,οποτε αν μας αρεσει παμε,αν οχι,δεν παμε.Ειναι απλα τα πραγματα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εξωφρενικές ορισμένες λογικές που ακούγονται εδώ μέσα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei X-Eleven Suzuki gsxr1300 (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Περα απο τις απαραδεκτες συνθηκες που επικρατουν στην αθλια αυτη απομιμηση πιστας,αυτο που εχω να προσθεσω ειναι οτι οι διοργανωτες της αρπαχτης ειναι νομικα καλυμμενοι -και αυτο παιζει -σε περιπτωση ατυχηματος.Αυτο που επαθε ο ατυχος συνφορουμιτης δεν ειναι ατυχημα αλλα αποπειρα δολοφονιας.Ελπιζω τωρα να ειναι καλα και αν εχει κανενα νεο να μας το πει.Μας ενδιαφερει ολους νομιζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Όποια θέλω Να ταξιδεύει

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα και πάλι, καλό είναι να ανταλλάσουμε απόψεις επι του θέματος αλλά νομίζω ότι το θέμα είναι ποιό απλό. Όσον αφορά τον φίλο που είχε το ατύχημα επαναλαμβάνω την άποψη μου περι αστικής ευθύνης της οποιασδήποτε επαγγελματικής δραστηριότητας και εφόσον ατύχημα συμβαίνει μέσα στον χώρο της επιχείρησης άσχετα με το αν ο ΚΟΚ σταματάει να ισχίει μέσα στην πίστα. Όσον αφορά την κατάσταση της πίστας δεν μπορώ να εκφράσω άποψη μιας και δεν έχω πάει ποτέ αλλα από τις φωτο που είδα δεν θα έπρεπε να ρισκάρει κανεις σας την ζωή του εκεί μεσα. Οι διοργανώσεις είναι επιχείρηση και κάθε επιχείρηση πρέπει να επενδύσει λεφτά για να προσελκίσει τον κόσμο. Εαν αυτοί οι κύριοι είναι εκεί μόνο για να σας τα παίρνουν τότε μια οργανωμένη δυσφήμηση των track day είναι επιβεβλημένη μόνο και μόνο για να αναγκαστούν να διορθώσουν τα κακός κείμενα. Όσο απαιτούμε καλύτερες υπηρεσίες, οργάνωση, ασφάλεια κτλ τόσο θα κερδίζουμε περισσότερα "κεκτημένα". Εάν μας διακατέχει ο ωχαδερφισμός του Ελληνάρα και δεν απαιτούμε τότε καλά μας κάνουν και μας πατάνε.

Xepap

:yes::yes::yes::yes::yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada Ducati 996R

Δημοσιεύτηκε

Για να κλισει το θεμα ….εχω να προτεινω στον φιλο που ειχε το ατυχημα να απευθυνθει σε καποιο νομικο

επισης θα μπορουσε να ζητησει βοηθεια απο την Μοτοσυκλετιστική ένωση καταναλωτών …η οποια παρεμπιπτοντως βοηθησε καταλυτικα ενα φιλο μου με προβλημα που ειχε με συνεργειο….

η ΜΟΤΕΚ Μοτοσυκλετιστική ένωση καταναλωτών εχει σελιδα <a href="http://motek.gr/" target="_blank">http://motek.gr/</a>οπου εχει ολα τα στοιχεια που μπορει καποιος να επικοινωνησεις….

:_hi:

Δε νομίζω οτι έχουν και τους καλύτερους δικηγόρους...

+1

:whip: Απο την αλλη ομως βρε παιδια,την κατασταση που επικρατει στα Μεγαρα,ολοι λιγο πολυ την ξερουμε,οποτε αν μας αρεσει παμε,αν οχι,δεν παμε.Ειναι απλα τα πραγματα

Μια ατυχής παρομοίωση ισχύει και για τα ναρκωτικά, ξέρουμε τους κινδύνους άρα αυτοί που κάνουν χρήση καλά παθαίνουν και πεθαίνουν απο τη χρήση τους!

Περαστικά στο φίλο και θα βρει λύση!

Μην ξαναπατήσετε το πόδι σας στο χωράφι ρε γμτ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εξωφρενικές ορισμένες λογικές που ακούγονται εδώ μέσα...

Αν λες για τη γνωμη μου μπορω να γινω πιο ξεκαθαρος.

Μια ατυχής παρομοίωση ισχύει και για τα ναρκωτικά, ξέρουμε τους κινδύνους άρα αυτοί που κάνουν χρήση καλά παθαίνουν και πεθαίνουν απο τη χρήση τους!

B) Εγω μπορει να σκεφτομε κατ'αυτο τον τροπο φιλε αλλα εχω δουλεψει και εθελοντικα γι'αυτους τους ανθρωπους και τους βοηθαω οσο μπορω.Απλα πιστευω πως για να μην υπαρχουν ναρκωμανεις πρεπει το κρατος να κυνηγαει περισσοτερο αυτους που τα φερνουν.Αυτο ηθελημενα δεν γινετε γιατι τα συμφεροντα ειναι πολλα για ολους οποτε παει αλυσιδα μετα.

Ετσι και με τα TRUCK DAYS.Ειναι πολοι αυτοι που τρωνε εκμεταλευωμενοι την κα@λα μας.Ενα τετοιο γεγονος δινει φαει σε οικογενειες οπως του,ΛΑΣΤΙΧΑ,ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ,ΕΜΠΟΡΟΥ,ΕΙΣΑΓΩΓΕΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ,19% ΤΟ ΚΡΑΤΟς ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Κ.Α

Οποτε πιστευω πως σε οποιοδηποτε δικαστηριο και να πας,δικιο δεν θα βρεις πουθενα.Οχι γιατι δεν εχεις αλλα γιατι ετσι θα γινει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Όποια θέλω Να ταξιδεύει

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Η μπάλα χάθηκε.Θυμηθείτε, για ποιό λόγο πάτε στην "πίστα".Θεωρητικά για ασφάλεια, για να μπορείτε σε ελεγχόμενες και ασφαλείς συνθήκες να οδηγήσετε γρήγορα.Αν οι συνθήκες δεν είναι ασφαλείς, είστε κορόϊδα να πηγαίνετε, κάνετε αυτόματα τους εαυτούς σας θύματα και πληρώνετε απο πάνω σα μαλάκες.Αν θεωρείτε ότι είστε νοήμονες άνθρωποι, συνενοηθείτε μεταξύ σας, όσοι τελοσπάντων πάτε στο μπουρ&&%λο, να μην ξαναπάτε.Συντάξτε και μια επιστολή και παραδώστε τη , μια αντιπροσωπεία σας, ιδιοχείρως στους εκπρόσωπους της εταιρίας που το διαχειρίζεται.Νομίζετε ότι δε θα κάνουν τίποτα?Αν έχετε αυτή τη νοοτροπία, το κεφάλι κατω, δε βαριέσαι, έτυχε σε άλλον και όχι σε μένα, τότε θα έρθει και η σειρά σας...

Εύχομαι στο παιδί περαστικά, του προτείνω να κινηθεί δικαστικά ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ και να είναι σίγουρος ότι θα βγει κερδισμένος.Αν υπάρχει αλληλεγγύη μεταξύ μας θα βρει σίγουρα και μάρτυρες του γεγονότος.

Προς το παρόν φυλάξτε τα λεφτά σας (αυτά που πετάτε στους χαραμοφάηδες της "πιστας" και όσους σας πλασάρουν δήθεν "αγωνιστική" οδήγηση (περιοδικά και αντιπροσωπείες του χώρου), κάντε τα βενζίνη και πάρτε τους επαρχιακούς, με προσοχή.Ειναι πολύ απολαυστικότεροι, ιδίως το χειμώνα που οι οικογενειάρχες κρυώνουν και μένουν σπίτι.....και μάλλον είναι και ασφαλέστεροι, από σας εξαρτάται..

Τροποποιήθηκε από τον DOMINATOR

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-strom 650 ABS HJC FS-10

Δημοσιεύτηκε

πειτε μου τι θα συμβει οταν ο ΜΟΝΑΚΡΙΒΟΣ ΓΙΟΣ ΣΑΣ ή ΚΟΡΗ ΣΑΣ παρει μερος σε μια τετοια διοργανωση (κρυφα απο εσας, γιατι του το εχετε απαγορευσει με ολα αυτα που συμβαινουν) και παθει κατι ΚΑΚΟ???? ή τον/την ΧΑΣΕΤΕ μια και εξω απο τη ΖΩΗ??????? ΘΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ή ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΑ ΚΟΥΜΑΝΤΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΣΦΑΛΗ ΠΙΣΤΑ ΜΕ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΙΕΣ , ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ............

"ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΑΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ, ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ" Ο Χ Ι Σ Τ Ο Δ Ρ Ο Μ Ο !!!!!!

akrovatis

Χαίρομαι που υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι. Ολα τα άλλα είναι μ.... Δεν έχω πάει σε track day αλλά μετά τα παραπάνω και τις φωτό.... άσε.... δεν θέλω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν λες για τη γνωμη μου μπορω να γινω πιο ξεκαθαρος.

Εφόσον δεν απάντησα προσωπικα με παράθεση του μηνύματος σου , δεν ήθελα να αναφερθώ συγκεκριμενα σε σενα φιλε :cheers:

Απλα στην αποψη που γραφτηκε, "υπεγραψες χαρτι θανατου, αρα εισαι υπευθυνος"...

Αυτοι που το ειπαν, ας απαντησουν σε αυτο: Και οι υπευθυνοι της πιστας , για να βγαλουν αδεια να την φτιαξουν και να την λειτουργησουν, υπεγραψαν καποια χαρτια φιλοι μου, τα οποία λέγανε ότι η πίστα πρέπει να τηρει καποια πρότυπα. Και αυτοι λοιον ειναι υπολογοι, αν το πάτε με τις υπογραφές, ας πρόσεχαν που τις βάζανε και αυτοί λοιπον... Αυτο να πει στο δικαστηριο ο φιλος που χτύπησε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτοι που το ειπαν, ας απαντησουν σε αυτο: Και οι υπευθυνοι της πιστας , για να βγαλουν αδεια να την φτιαξουν και να την λειτουργησουν, υπεγραψαν καποια χαρτια φιλοι μου, τα οποία λέγανε ότι η πίστα πρέπει να τηρει καποια πρότυπα. Και αυτοι λοιον ειναι υπολογοι, αν το πάτε με τις υπογραφές, ας πρόσεχαν που τις βάζανε και αυτοί λοιπον... Αυτο να πει στο δικαστηριο ο φιλος που χτύπησε

Ακριβως!

Για αυτους ομως πιστα ειναι λιγα κυβικα ασφαλτου και μερικα μετρα κοτετσοσυρμα....και αφου το σκ@τοκρατος δεν την κλεινει καλως την λειτουργουν την αρπαχτη :kill: .Εδω υπαρχουν μερικες εκατονταδες χιλιομετρων καρμανιολες που ντουμπλαρουν ως autobahn- με τις ευλογιες του κρατους -στα λιγα μετρα θα κολλησουμε? :2guns::wallbash::help:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η μπάλα χάθηκε.Θυμηθείτε, για ποιό λόγο πάτε στην "πίστα".Θεωρητικά για ασφάλεια, για να μπορείτε σε ελεγχόμενες και ασφαλείς συνθήκες να οδηγήσετε γρήγορα.Αν οι συνθήκες δεν είναι ασφαλείς, είστε κορόϊδα να πηγαίνετε, κάνετε αυτόματα τους εαυτούς σας θύματα και πληρώνετε απο πάνω σα μαλάκες.Αν θεωρείτε ότι είστε νοήμονες άνθρωποι, συνενοηθείτε μεταξύ σας, όσοι τελοσπάντων πάτε στο μπουρ&&%λο, να μην ξαναπάτε.Συντάξτε και μια επιστολή και παραδώστε τη , μια αντιπροσωπεία σας, ιδιοχείρως στους εκπρόσωπους της εταιρίας που το διαχειρίζεται.Νομίζετε ότι δε θα κάνουν τίποτα?Αν έχετε αυτή τη νοοτροπία, το κεφάλι κατω, δε βαριέσαι, έτυχε σε άλλον και όχι σε μένα, τότε θα έρθει και η σειρά σας...

Εύχομαι στο παιδί περαστικά, του προτείνω να κινηθεί δικαστικά ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ και να είναι σίγουρος ότι θα βγει κερδισμένος.Αν υπάρχει αλληλεγγύη μεταξύ μας θα βρει σίγουρα και μάρτυρες του γεγονότος.

Προς το παρόν φυλάξτε τα λεφτά σας (αυτά που πετάτε στους χαραμοφάηδες της "πιστας" και όσους σας πλασάρουν δήθεν "αγωνιστική" οδήγηση (περιοδικά και αντιπροσωπείες του χώρου), κάντε τα βενζίνη και πάρτε τους επαρχιακούς, με προσοχή.Ειναι πολύ απολαυστικότεροι, ιδίως το χειμώνα που οι οικογενειάρχες κρυώνουν και μένουν σπίτι.....και μάλλον είναι και ασφαλέστεροι, από σας εξαρτάται..

:_thumbsup: Πολλυ σωστος εισαι φιλε και αυτο πιστευω πως πρεπει να γινει,αλλα μετα απο τοσα χρονια που λειτουργει αυτο το καθεστος δεν εχει γινει τιποτα.Νομιζεις ο συμφορουμιτης μας ειναι ο πρωτος η ο τελευταιος που παθαινει κατι τετοιο???Αλλα επειδει μπορει να μην παμε εμεις αλλα σιγουρα θα πανε καποιοι αλλοι να κανου TRUCK DAY,ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΔΥΑΙΩΝΙΖΕΤΕ. :_unsure:

Εφόσον δεν απάντησα προσωπικα με παράθεση του μηνύματος σου , δεν ήθελα να αναφερθώ συγκεκριμενα σε σενα φιλε :cheers:

Απλα στην αποψη που γραφτηκε, "υπεγραψες χαρτι θανατου, αρα εισαι υπευθυνος"...

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada Ducati 996R

Δημοσιεύτηκε

Νομίζω πως αρκετοί απο εδώ μέσα δεν πάμε στα Μέγαρα.Για τους υπόλοιπους που πάνε θέλω να πιστεύω πως είναι θέμα επιλογής ή μη μπορώντας να πάνε στις Σέρρες πάνε.Αυτοί νομίζω θα έπρεπε να δραστηριοποιηθούνε πρώτα για τον εαυτό τους.Και σε άλλα φόρουμ που διαβάζω κάποιοι εκφράζουν την άποψη της αποχής, αλλά δεν το τηρούνε στη συνέχεια.Το θέμα δεν είναι να μην πάμε, αλλά να υπάρχει συντονισμός όλων μέσω των φόρουμ και να πάει όλος ο κόσμος αρκεί να μη μπει στο td.Αυτό θα λέει κάτι και νομίζω θα είναι μια κίνηση γιατί μέχρι τώρα όλοι μας είμαστε μόνο λόγια αλλά απο ποιον περιμένουμε να αντιδράσει για εμάς;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR600RR7 Arai RX-7 Corsair

Δημοσιεύτηκε

καταρχην ευχομαι γρηγορη αναρωση στον φιλο μας...

Θα ανοιξω μια μικρη παρενθεση και συγνωμη για το off topic αν και δεν ειναι εντελως...

δυστυχως η Ελλαδαρα μας που κανονικα θα επρεπε να ειμαστε περηφανοι, μας απογοητευει καθημερινα με διαφορους τροπους (δεν το παω πολιτικα το θεμα, μην αρχισετε, ολοι τα ιδια σκ#τα ειναι) απλα δεν υπαρχουν κανονισμοι, ειναι ολα χυμα σε ολους τους τομεις. Αν υπηρχαν αυστηροι κανονες σε ολα ομως, ακομα και σε αυτα που δεν μας συμφερουν, ολα θα ηταν καλυτερα, ολα θα ηταν σωστα...

πολυ μπλα μπλα ομως για το τιποτα...δεν ξερω αν μπορουμε να κανουμε κατι, τι να κανουμε δηλαδη, να κατεβουμε ολοι με τις μηχανες να κλεισουμε το κεντρο απαιτωντας τι? καλυτερες πιστες? ή καλυτερους δρομους? ή μηπως να ισχυουν βασικοι κανονες ασφαλειας? με καλη διοαργανωση πιστευω πως κατι μπορει να κερδιζαμε αλλα με κοπο και υπομονη...ισως να γινοταν κατι, ισως οχι... αλλα το προβλημα που ειναι? αν ισχυσουν οι βασικοι κανονες ασφαλειας και ειναι κατι που εμεις θα απαιτουσαμε, θα σημαινε τρελα προστιμα σε υπερβασεις ταχυτητας, σε κοντρες, σε μη χρηση κρανους και εξοπλισμου...(οπως ειναι Αγγλια και σιγουρα σε καποιες αλλες χωρες) Μολις το ακουσουν αυτο ομως πολλοι οδηγοι θα κατσουφιασουν...και αυτο γιατι θελουν να κανουν κοντρες, θελουν να κυκλοφορουν χωρις κρανος, θελουν να πηγαινουν για μπανιο το καλοκαιρι με την σαγιοναρα, θελουν να τρεχουν στην Κηφισιας με 200 (δεν μιλαω για παραλιακη, εκει τελικιαζουν)... αρα για πειτε μου ποιοι θα κατεβαιναν να κλεισουν το κεντρο???

Αν εχουμε απαιτησεις θα πρεπει να δινουμε και εμεις κατι, να ειμαστε σωστοι...και οχι οπου μας συμφερει...

Το παραπανω δεν εχει καμμια σχεση με τον φιλο μας παραπανω, ουτε ειναι μπιχτη για καποιον συγκεκριμενο...ειναι για ολους μας, γιατι ολοι εχουμε παρανομησει, ολοι εχουμε βλακειες που αμεσως μετα τρεμουμε απο ανδρεναλινη και ευχαριστουμε τον Θεο που γλυτωσαμε...

Αρα θελουμε να μπουν αυστηροι κανονες σε ολα??? ή οχι??? εγω παντως θελω...γιατι μιλαμε για κανονες που θα ελεγχουν οδηγους αλλα και δρομους (κατασταση ασφαλτου κτλ) και οσες πιστες φτιαχτουν θα ειναι σωστες...και οι τραυματισμοι και θανατοι θα μειωθουν...

.

.

.

και μετα ξυπνησα...και καταλαβα πως ειναι ενα συνηθισμενο πρωινο Σαββατου 23 Φεβρουαριου 2008 και πως βρισκομαι στην Ελλαδα που τουλαχιστον για τις 2 εβδομαδες διακοπων το καλοκαιρι ειναι η πιο ομορφη χωρα του κοσμου...και αυτο δυστυχως θα πρεπει να μου αρκει...

οποτε παιδες, πολυ προσοχη απο εμας, να ειμαστε οσο πιο σωστοι γινεται και σεβασμο στους αλλους

ολα αυτα απο εναν νεο οδηγο μηχανης αλλα με παρα πολλα χιλιομετρα σαν οδηγο αυτοκινητου στους ελληνικους δρομους και μερικες φορες σε πιστα...αλλα η αληθεια ειναι πως με το αυτοκινητο στη πιστα δεν προσεχεις ολα αυτα που ο φιλος εθιξε στις φωτο...αισχος

Αν το παραπανω δεν θα επρεπε να μπει σφηνα σε αυτο το topic, συγνωμη και παρακαλω ας σβηστει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Νομίζω πως αρκετοί απο εδώ μέσα δεν πάμε στα Μέγαρα.Για τους υπόλοιπους που πάνε θέλω να πιστεύω πως είναι θέμα επιλογής ή μη μπορώντας να πάνε στις Σέρρες πάνε.Αυτοί νομίζω θα έπρεπε να δραστηριοποιηθούνε πρώτα για τον εαυτό τους.Και σε άλλα φόρουμ που διαβάζω κάποιοι εκφράζουν την άποψη της αποχής, αλλά δεν το τηρούνε στη συνέχεια.Το θέμα δεν είναι να μην πάμε, αλλά να υπάρχει συντονισμός όλων μέσω των φόρουμ και να πάει όλος ο κόσμος αρκεί να μη μπει στο td.Αυτό θα λέει κάτι και νομίζω θα είναι μια κίνηση γιατί μέχρι τώρα όλοι μας είμαστε μόνο λόγια αλλά απο ποιον περιμένουμε να αντιδράσει για εμάς;

+1 :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως πανε και πληρωνουνε για να τρεξουν σε ενα χωραφι.Η πιστα των σερρων μοιαζει με sepang μπροστα σε αυτο το εκτρωμα.Μετα τις φωτογραφιες που ειδα ο δρομος μου φανταζει πιο ασφαλης.Τουλαχιστον εκει ξερω τους κινδυνους και δεν εχω την ψευδαισθηση της ασφαλειας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR600RR7 Arai RX-7 Corsair

Δημοσιεύτηκε

παντως τον Μαϊο εχω μαθημα στα Μεγαρα με το 0-300, στο riding school, ελπιζω να μην εχουμε θεματα... :unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda HORNET Shark Evoline Ducati

Δημοσιεύτηκε

Εγω πιστεύω οτι μια μυνηση κατα παντός υπευθύνου θα έπρεπε να γίνη, διότι αφήνουμε τα πράγματα παντα έτσι στο δε βαριέσαι τι έγινε στην Ελλάδα είμαστε και ποτε μα ποτέ κανείς δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda RC36 II Arai Chaser V Honda RC36 II

Δημοσιεύτηκε

Oυφ! Καταφερα και το διαβασα ολο!

Πολυ ενδιαφερον θεμα με επισης ενδιαφερουσες αποψεις απο ολες τις πλευρες.

Ομως διαβασα και πολλα τρελα που επειδη τυχαινει να γνωριζω απο λιγο πιο μεσα τα πραγματα με κουφανανε!

Ειδα παιδια που χωρις να εχουν μπει ποτε σε πιστα να ειναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ οτι η αποψη που πρεσβεβουνε ειναι σωστη.

Ειδα αλλους που χωρις να ειναι δικηγοροι και να εχουν ψαξει το θεμα να ειναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ οτι στο δικαστηριο θα γινει αυτο που πιστευουν "γιατι ειναι το σωστο".

Ειδα παλι αλλους να αναφερονται στους υπευθυνους της πιστας που πρεπει να κανουν το Χ η το Ψ.

Δεν υποστηριζω ουτε τους μεν ουτε τους δε. Αυτο ομως που ειδα ειναι μια γενικοτερη αγνοια του τι συμβαινει ακριβως σχετικα με το "χωραφι των Μεγαρων" και θελω να δωσω μερικες επεξηγησεις. Εξαλλου η μεγαλυτερη ισχυς ειναι η γνωση! :)

Εχω φαει χρονια με τα Μεγαρα και την πονεμενη ιστορια τους και εχω γινει φιλος με αρκετα ατομα του χωρου της μοτοσυκλετας οποτε γνωριζω τα εκ των εσω.

Λοιπον:

1. ΚΑΝΟΝΑΣ σε ολες τις πιστες του κοσμου: Σε τυχον ατυχημα σε πιστα ευθυνη εχει παντα ο πισω. Ο μπροστα αναβατης ΔΕΝ εχει υποχρεωση ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να προσεχει τι γινεται πισω του. Εφοσον τον φιλο μας τον χτυπησαν απο πισω στην μικρη ευθεια Κ10-Κ1 υπαιτιος ειναι ο αλλος!

2. Πρεπει να ξερετε οτι κανονικα καθρεφτες δεν υπαρχουν πανω στις μηχανες μεσα στις πιστες, ειτε ειναι μασκαρισμενοι με ταινια. Η ευθυνη του μπροστα αναβατη ειναι να κραταει την ΟΠΟΙΑ γραμμη εχει επιλεξει και να ΜΗΝ την αλλαζει για κανενα λογο.

Ο κυριος λογος που καθρεφτες κανονικα ΔΕΝ παιζουν μεσα στην πιστα ειναι ακριβως για να ΜΗΝ βλεπει ο μπροστα τι γινεται πισω του. Ενα λαθος που κανουν πολλοι αρχαριοι ειναι να κοιταζουν τον καθρεφτη καποιον που ερχεται γρηγορα, να πανικοβαλλονται και να αλλαζουν την γραμμη τους για να διευκολυνουν τον αλλον. Αυτο ομως στην πιστα ειναι ΟΛΕΘΡΙΟ μιας και ο αλλος εχει ΗΔΗ προγραμματισει να περασει απο εκει που εσυ θες να ανοιχτεις για να διευκολυνεις!

Ενας γρηγορος και εμπειρος αναβατης μπορει να περασει πραγματικα απο παντου χωρις να ενοχλησει καθολου.

3. Ο διοργανωτης του TD ΣΑΦΩΣ και εχει ευθυνη απεναντι στους αναβατες. Ειναι ομως πολυ συγκεκριμενη.

Πρεπει να υπαρχει ιατρικη βοηθεια διαθεσιμη & νοσοκομειακο, παρακολουθηση απο κριτες ανα την πιστα με τις καταλληλες σημαιες ΚΑΙ σωστη οργανωση των groups. (Ενας που γυρναει στο 1.10 δεν μπορει να ειναι μαζι με καποιον που γυρναει στο 1.25.)

4. Ο εκαστοτε διοργανωτης των TD (ειτε Ζαφειροπουλος ειτε 0-300) ΔΕΝ ειναι και ο υπευθυνος της πιστας. Η πιστα ΔΕΝ ανηκει σε αυτους! Η πιστα ανηκει σε εναν επιχειρηματια ονοματι Αναστασιαδης και μεχρι προσφατα ειχε κανει μισθωμα παραχωρησης χρησης στην εταιρια SafeTrack. ΑΥΤΗ με τη σειρα της την νοικιαζε στο 0-300 και τον Ζαφειροπουλο.

Η αποφαση εργασιων στην πιστα λοιπον ανηκει στον Αναστασιαδη, ο οποιος ομως απο οσο γνωριζω δεν εχει καμια σχεση με το μηχανοκινητο χωρο (ειναι ενας Χ επιχειρηματιας).

5. Το χαρτι που υπογραφετε -ειτε ειναι κωλοχαρτο ειτε οχι- εχει την μορφη μιας ηθικης υποχρεωσης.

Αφου ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ τον ενδεχομενο κινδυνο μιας πιστας δεν μπορεις να ζητησεις τα ρεστα ΑΦΟΥ πεσεις για το οτι ηταν επικινδυνα.

Αν σε εχει ριξει καποιος την ευθυνη την εχει ΑΥΤΟΣ ο συγκεκριμενος και τυχον διακανονισμοι πρεπει να γινουν με τον ιδιο.

Απο εκει και περα εφοσων βλεπεις οτι ειναι επικινδυνα (γυρνανε 30+ μηχανες πχ) τοτε αν θες να διαμαρτυρηθεις κανεις ΑΠΟΧΗ και παιρνεις και οσους μπορεις μαζι σου.

6. Οταν ατομα δεν εχουν μπει ποτε μεσα και καθονται και λενε τα χιλια μυρια δαιμονιζομαι!

Δεν ξερω αν ο Φιωτακης εχει μπει ποτε στην συγκεκριμενη πιστα αλλα θεωρω οτι ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ χωρις να ξερει καποιος απο πρωτο χερι δεν δικαιουται να μιλαει.

Τα Μεγαρα ΝΑΙ ειναι σε ασχημη κατασταση αναφορικα με τα περιφερειακα της πιστας, ΑΛΛΑ να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους: το οδοστρωμα κραταει κ-α-λ-α και ΚΑΜΙΑ σχεση δεν εχει με δημοσιο δρομο!

Οταν μπορεις να πλαγιασεις τερμα κατω μια μηχανη χιλιων κυβικων και να ανοιξεις ολο το γκαζι με 3η και να ΜΗΝ φευγει και οταν μπορεις απο τα 210+ να τσαρουχωσεις φρενα για τα 90 της επομενης στροφης χωρις να μπλοκαρει, τοτε ΝΑΙ υπαρχει προσφυση.

Τετοιες τρομολαγνικες αποψεις χωρις καν να εχουν ιδια πειρα κανουν πολυ μεγαλη ζημια. Γιατι καποιο νεο παιδι που ΘΕΛΕΙ να μπει στο χωρο των πιστων δεν θα ξερει ΤΙ σκ@τ@ να πιστεψει τελικα! Τα "δεν εχω μπει ποτε αλλα με αυτα που βλεπω δεν μπαινω" ειναι βιαστικα συμπερασματα κατ' εμε.

Και για να κλεινουμε: Στην προκειμενη περιπτωση ο Ζαφειροπουλος εφταιξε σε ΔΥΟ μετωπα:

α) αφησε ατομο που ενδεχομενως ειχε δωσει και αλλα δειγματα κακης γραφης (καγκουρας) να γυριζει στην πιστα

β) ΑΦΟΥ εγινε το ατυχημα αμελησε να κρατησει τον υπαιτιο εκει η εστω να εχει τα στοιχεια του.

Παρολαυτα το ολο σκηνικο μου φαινεται λιγο περιεργο για τους εξης 2 λογους:

Α. Αν το ατυχημα εγινε μετα την Κ10 και πριν την Κ1 (εφοσον λεει το παιδι οτι εγινε στη σχαρα εκκινησης/τερματισμου) η πιθανοτητα να ειναι καποιος στο συγκεκριμενο σημειο ορθιος ειναι πολυ μικρη ΕΚΤΟΣ και αν πηγαινει πολυ σιγα. Σε αυτη την περιπτωση λοιπον πολυ πιθανο ηταν να τον περνουσαν απο παντου.

Βλεπετε η Κ10 ειναι μια παρατεταμενη δεξια οπου οι αναβατες μαζευουν ΠΟΛΛΑ χιλιομετρα (140+) και την παιρνουν με τη μηχανη πλαγιασμενη κατω και παραμενουν ετσι ακομα και στην εξοδο της οπου σηκωνουν τη μηχανη ΜΟΝΟ για τα φρενα της αριστερης φουρκετας Κ1.

Β. Αν καποιος πεσει πανω σε μια μηχανη και την ριξει τοτε το ενδεχομενο ειναι οτι θα πεσει και ο ιδιος.

Μπορει ΣΑΦΩΣ να κανω λαθος εδω, αλλα μου φαινεται λοιπον οτι ο φιλος μας ισως και να συνεβαλλε και ο ιδιος στην πτωση του. Μπορει να πανικοβληθηκε απο την -πιθανοτατα χαροντικη- προσπεραση του αλλου με πολλα και να βγηκε ο ιδιος στην αμμοπαγιδα.

Οπως και να εχει ευχομαι μετα απο τοσο καιρο να ειναι καλα και αυτος κ η μηχανη του και να βρει ακρη... Η δικαστικη οδος ειναι μια καλη κινηση προς τον υπαιτιο του ατυχηματος ομως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
R1100GS (1100cc) Arai Astro-Light

Δημοσιεύτηκε

Oυφ! Καταφερα και το διαβασα ολο!

Πολυ ενδιαφερον θεμα με επισης ενδιαφερουσες αποψεις απο ολες τις πλευρες.

Ομως διαβασα και πολλα τρελα που επειδη τυχαινει να γνωριζω απο λιγο πιο μεσα τα πραγματα με κουφανανε!

Ειδα παιδια που χωρις να εχουν μπει ποτε σε πιστα να ειναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ οτι η αποψη που πρεσβεβουνε ειναι σωστη.

Ειδα αλλους που χωρις να ειναι δικηγοροι και να εχουν ψαξει το θεμα να ειναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ οτι στο δικαστηριο θα γινει αυτο που πιστευουν "γιατι ειναι το σωστο".

Ειδα παλι αλλους να αναφερονται στους υπευθυνους της πιστας που πρεπει να κανουν το Χ η το Ψ.

Δεν υποστηριζω ουτε τους μεν ουτε τους δε. Αυτο ομως που ειδα ειναι μια γενικοτερη αγνοια του τι συμβαινει ακριβως σχετικα με το "χωραφι των Μεγαρων" και θελω να δωσω μερικες επεξηγησεις. Εξαλλου η μεγαλυτερη ισχυς ειναι η γνωση! :)

Εχω φαει χρονια με τα Μεγαρα και την πονεμενη ιστορια τους και εχω γινει φιλος με αρκετα ατομα του χωρου της μοτοσυκλετας οποτε γνωριζω τα εκ των εσω.

Λοιπον:

1. ΚΑΝΟΝΑΣ σε ολες τις πιστες του κοσμου: Σε τυχον ατυχημα σε πιστα ευθυνη εχει παντα ο πισω. Ο μπροστα αναβατης ΔΕΝ εχει υποχρεωση ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να προσεχει τι γινεται πισω του. Εφοσον τον φιλο μας τον χτυπησαν απο πισω στην μικρη ευθεια Κ10-Κ1 υπαιτιος ειναι ο αλλος!

2. Πρεπει να ξερετε οτι κανονικα καθρεφτες δεν υπαρχουν πανω στις μηχανες μεσα στις πιστες, ειτε ειναι μασκαρισμενοι με ταινια. Η ευθυνη του μπροστα αναβατη ειναι να κραταει την ΟΠΟΙΑ γραμμη εχει επιλεξει και να ΜΗΝ την αλλαζει για κανενα λογο.

Ο κυριος λογος που καθρεφτες κανονικα ΔΕΝ παιζουν μεσα στην πιστα ειναι ακριβως για να ΜΗΝ βλεπει ο μπροστα τι γινεται πισω του. Ενα λαθος που κανουν πολλοι αρχαριοι ειναι να κοιταζουν τον καθρεφτη καποιον που ερχεται γρηγορα, να πανικοβαλλονται και να αλλαζουν την γραμμη τους για να διευκολυνουν τον αλλον. Αυτο ομως στην πιστα ειναι ΟΛΕΘΡΙΟ μιας και ο αλλος εχει ΗΔΗ προγραμματισει να περασει απο εκει που εσυ θες να ανοιχτεις για να διευκολυνεις!

Ενας γρηγορος και εμπειρος αναβατης μπορει να περασει πραγματικα απο παντου χωρις να ενοχλησει καθολου.

3. Ο διοργανωτης του TD ΣΑΦΩΣ και εχει ευθυνη απεναντι στους αναβατες. Ειναι ομως πολυ συγκεκριμενη.

Πρεπει να υπαρχει ιατρικη βοηθεια διαθεσιμη & νοσοκομειακο, παρακολουθηση απο κριτες ανα την πιστα με τις καταλληλες σημαιες ΚΑΙ σωστη οργανωση των groups. (Ενας που γυρναει στο 1.10 δεν μπορει να ειναι μαζι με καποιον που γυρναει στο 1.25.)

4. Ο εκαστοτε διοργανωτης των TD (ειτε Ζαφειροπουλος ειτε 0-300) ΔΕΝ ειναι και ο υπευθυνος της πιστας. Η πιστα ΔΕΝ ανηκει σε αυτους! Η πιστα ανηκει σε εναν επιχειρηματια ονοματι Αναστασιαδης και μεχρι προσφατα ειχε κανει μισθωμα παραχωρησης χρησης στην εταιρια SafeTrack. ΑΥΤΗ με τη σειρα της την νοικιαζε στο 0-300 και τον Ζαφειροπουλο.

Η αποφαση εργασιων στην πιστα λοιπον ανηκει στον Αναστασιαδη, ο οποιος ομως απο οσο γνωριζω δεν εχει καμια σχεση με το μηχανοκινητο χωρο (ειναι ενας Χ επιχειρηματιας).

5. Το χαρτι που υπογραφετε -ειτε ειναι κωλοχαρτο ειτε οχι- εχει την μορφη μιας ηθικης υποχρεωσης.

Αφου ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ τον ενδεχομενο κινδυνο μιας πιστας δεν μπορεις να ζητησεις τα ρεστα ΑΦΟΥ πεσεις για το οτι ηταν επικινδυνα.

Αν σε εχει ριξει καποιος την ευθυνη την εχει ΑΥΤΟΣ ο συγκεκριμενος και τυχον διακανονισμοι πρεπει να γινουν με τον ιδιο.

Απο εκει και περα εφοσων βλεπεις οτι ειναι επικινδυνα (γυρνανε 30+ μηχανες πχ) τοτε αν θες να διαμαρτυρηθεις κανεις ΑΠΟΧΗ και παιρνεις και οσους μπορεις μαζι σου.

6. Οταν ατομα δεν εχουν μπει ποτε μεσα και καθονται και λενε τα χιλια μυρια δαιμονιζομαι!

Δεν ξερω αν ο Φιωτακης εχει μπει ποτε στην συγκεκριμενη πιστα αλλα θεωρω οτι ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ χωρις να ξερει καποιος απο πρωτο χερι δεν δικαιουται να μιλαει.

Τα Μεγαρα ΝΑΙ ειναι σε ασχημη κατασταση αναφορικα με τα περιφερειακα της πιστας, ΑΛΛΑ να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους: το οδοστρωμα κραταει κ-α-λ-α και ΚΑΜΙΑ σχεση δεν εχει με δημοσιο δρομο!

Οταν μπορεις να πλαγιασεις τερμα κατω μια μηχανη χιλιων κυβικων και να ανοιξεις ολο το γκαζι με 3η και να ΜΗΝ φευγει και οταν μπορεις απο τα 210+ να τσαρουχωσεις φρενα για τα 90 της επομενης στροφης χωρις να μπλοκαρει, τοτε ΝΑΙ υπαρχει προσφυση.

Τετοιες τρομολαγνικες αποψεις χωρις καν να εχουν ιδια πειρα κανουν πολυ μεγαλη ζημια. Γιατι καποιο νεο παιδι που ΘΕΛΕΙ να μπει στο χωρο των πιστων δεν θα ξερει ΤΙ σκ@τ@ να πιστεψει τελικα! Τα "δεν εχω μπει ποτε αλλα με αυτα που βλεπω δεν μπαινω" ειναι βιαστικα συμπερασματα κατ' εμε.

Και για να κλεινουμε: Στην προκειμενη περιπτωση ο Ζαφειροπουλος εφταιξε σε ΔΥΟ μετωπα:

α) αφησε ατομο που ενδεχομενως ειχε δωσει και αλλα δειγματα κακης γραφης (καγκουρας) να γυριζει στην πιστα

β) ΑΦΟΥ εγινε το ατυχημα αμελησε να κρατησει τον υπαιτιο εκει η εστω να εχει τα στοιχεια του.

Παρολαυτα το ολο σκηνικο μου φαινεται λιγο περιεργο για τους εξης 2 λογους:

Α. Αν το ατυχημα εγινε μετα την Κ10 και πριν την Κ1 (εφοσον λεει το παιδι οτι εγινε στη σχαρα εκκινησης/τερματισμου) η πιθανοτητα να ειναι καποιος στο συγκεκριμενο σημειο ορθιος ειναι πολυ μικρη ΕΚΤΟΣ και αν πηγαινει πολυ σιγα. Σε αυτη την περιπτωση λοιπον πολυ πιθανο ηταν να τον περνουσαν απο παντου.

Βλεπετε η Κ10 ειναι μια παρατεταμενη δεξια οπου οι αναβατες μαζευουν ΠΟΛΛΑ χιλιομετρα (140+) και την παιρνουν με τη μηχανη πλαγιασμενη κατω και παραμενουν ετσι ακομα και στην εξοδο της οπου σηκωνουν τη μηχανη ΜΟΝΟ για τα φρενα της αριστερης φουρκετας Κ1.

Β. Αν καποιος πεσει πανω σε μια μηχανη και την ριξει τοτε το ενδεχομενο ειναι οτι θα πεσει και ο ιδιος.

Μπορει ΣΑΦΩΣ να κανω λαθος εδω, αλλα μου φαινεται λοιπον οτι ο φιλος μας ισως και να συνεβαλλε και ο ιδιος στην πτωση του. Μπορει να πανικοβληθηκε απο την -πιθανοτατα χαροντικη- προσπεραση του αλλου με πολλα και να βγηκε ο ιδιος στην αμμοπαγιδα.

Οπως και να εχει ευχομαι μετα απο τοσο καιρο να ειναι καλα και αυτος κ η μηχανη του και να βρει ακρη... Η δικαστικη οδος ειναι μια καλη κινηση προς τον υπαιτιο του ατυχηματος ομως.

Διάβασσα προσεκτικά τον φίλο...

επειδή έχω εμπειρία από τα μέγαρα, είναι ακριβώς έτσι όπως τα λέει.. και στο θέμα της ιδιοκτησίας, της διαχείρισης και της μίσθωσης..

Εύχομαι στο παιδι περαστικά.. και να βρεθεί λύση..

Η πραγματικότητα βέβαια είναι στα γρεφόμενα τα παραπάνω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki v-strom Shoei XR 1100 Ducati Panigale (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπερδεμένες καταστάσεις :/ .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.