marap

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΣΤΟ TRACK DAY ΣΤΙΣ 28-10-07 ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ

124 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Μια φορά αποφάσισα κι εγώ να πάω σε track day και κατέληξα να περάσω σχεδόν όλη μου την Κυριακή στο Θριάσιο.....(ως συνοδός του τραυματία). Αναφέρομαι στο track day που έγινε την Κυριακή 28-10-07, στα Μέγαρα. Όποιος ήταν εκεί και έμεινε μέχρι τις 14.30, πιστεύω ότι θα καταλάβει για τι πράγμα μιλάω και ίσως και να είναι αυτός που είναι υπεύθυνος για το ‘σπρώξιμο’ που έριξε σε έναν από τους μοτοσυκλετιστές του μπλε γκρουπ και είχε, φυσικά, ως αποτέλεσμα να πέσει, να τραυματιστεί και να μεταφερθεί στο νοσοκομείο.

Έχω πολλά παράπονα και πάρα πολλές παρατηρήσεις γι’αυτή τη διοργάνωση.

Παίρνεις τηλέφωνο, κλείνεις τη θέση σου, πηγαίνεις κύριος, με τη φόρμα σου, τις μπότες σου, το κράνος, με τη μηχανή σου σε καλή κατάσταση, σκας τα 50 ευρώ σου και, σαν συνειδητοποιημένος και σωστός οδηγός, μπαίνεις στην πίστα και οδηγείς. Από τη μεριά του αναβάτη, λοιπόν, είσαι εντάξει απέναντι στους διοργανωτές και στους υπόλοιπους αναβάτες, σωστά?

Για πείτε μου, ρε παλικάρια τότε, που είναι οι διοργανωτές όταν κάποιος ρίχνει στεγνά τον άλλο και δεν σταματάει, καν, να δει τι μαλακία έκανε? Που είναι οι διοργανωτές όταν βγαίνει κόκκινη σημαία και δε σταματάει ΚΑΝΕΝΑΣ? Που είναι οι διοργανωτές όταν δεν κλείνουν ΑΜΕΣΩΣ την πίστα να μη βγει κανένας, για να δουν ποιος το έκανε? Εφόσον αυτός που το έκανε δεν έχει τα ΚΟΤΣΙΑ, για να μην πω κάτι άλλο, να εμφανιστεί σαν άντρας και να παραδεχτεί τι έκανε, ήταν υποχρέωση των διοργανωτών να το κάνουν. Να παίρνεις τα 50 ευρουλάκια από τον καθένα είναι εύκολο, τι του παρέχεις, όμως? Αν αυτός που το έκανε αντιδρά με τέτοιο πούστικο τρόπο σε πίστα, που υποτίθεται ότι υπάρχει έλεγχος και αυξημένη ασφάλεια στην οδήγηση, φανταστείτε τι θα κάνει στο δρόμο, ή τι έχει ΗΔΗ κάνει! Από τη στιγμή που μπορεί και φεύγει ατιμώρητος από μια τέτοια διοργάνωση, ανίκανη να προστατεύσει αυτούς που την κρατάνε βιώσιμη, τότε ένας δολοφόνος κυκλοφορεί ανάμεσά μας. Είμαι υπερβολική λέτε, ε? Πιστεύω ότι είμαι και πολύ ήρεμη και ήπια. Όταν το αποτέλεσμα μιας τέτοιας ασυνείδητης και εγκληματικής ενέργειας είναι: αριστερός καρπός με θλάση, δεξιός αστράγαλος με θλάση, κολάρο στον αυχένα, ολοκληρωτικά κατεστραμμένος εξοπλισμός( φόρμα, κράνος, μπότες, γάντια )και μια φρεσκοφτιαγμένη μηχανή να θέλει ΠΑΛΙ φτιάξιμο, τότε αγαπητοί κύριοι διοργανωτές και ‘αγαπητέ’ δολοφόνε, δεν έχετε δει τίποτε ακόμη! Ποιος θα αναλάβει την ευθύνη γι’ αυτό το γεγονός? Ποιος θα πληρώσει τα σπασμένα, και οικονομικά και ψυχικά? Ποιος θα αποζημιώσει τον τραυματία, ο οποίος εξαιτίας της ανευθυνότητας και της ασυνειδησίας διοργανωτών και υπεύθυνου, για το συμβάν, αναβάτη, θα χάσει τουλάχιστον 2 μήνες από τη ζωή του? Ποιος θα αποζημιώσει για την επισκευή της μηχανής? Αυτός που τον χτύπησαν ή οι υπεύθυνοι? Ποιο είναι το πιο λογικό και το σωστό?

Ρε παιδιά, αν τα πράγματα ήταν χειρότερα, τι θα γινόταν? Πως θα βγάζαμε άκρη? Αντιλαμβάνεστε ότι αυτό μπορεί να τύχει στον καθένα από εσάς που πηγαίνει σε τέτοιες διοργανώσεις? Εδώ παραλίγο να χτυπήσουν και τον οδηγό του ασθενοφόρου, τι λέμε τώρα! Μετά από το συμβάν και συζητώντας με ανθρώπους που έχουν γνώση του χώρου, μάθαμε ότι αυτά γίνονται αρκετά συχνά. Και το αποτέλεσμα ποιο είναι? Αυτά τα ατυχήματα σε τέτοιες διοργανώσεις, δε θα έπρεπε να συνέβαιναν ΠΟΤΕ. Δηλαδή, η υποχρέωση του Ζαφειρόπουλου και του κάθε Ζαφειρόπουλου, είναι να τσεπώνει τα 50 και μετά: ‘Δεν μπορώ να κάνω τίποτα?’

Πλάκα μας κάνεις, ρε φίλε? Ποιες είναι οι υποχρεώσεις σου ως διοργανωτής? Να παρέχεις ασφάλεια στην οδήγηση, γι’ αυτό υπάρχει η πίστα και σε κάποια τέτοια περίπτωση, να αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου. Διαφορετικά, θα βάζαμε όλοι τις φόρμες μας και όλα τα σχετικά μας, θα βγαίναμε στο δρόμο και...όποιον πάρει ο Χάρος! Πως θα νιώθατε αν είχε συμβεί σ’ εσάς και η διοργανώτρια εταιρεία και ο υπεύθυνος και πολυδιαφημιζόμενος υπεύθυνος, δεν είχε πάρει ούτε ΕΝΑ τηλέφωνο να ρωτήσει για την κατάσταση της υγείας σας? Αν αυτό είναι συνέπεια και υπευθυνότητα, τότε δεν είμαστε σε καθόλου καλό δρόμο. Και καλό θα ήταν και οι δημοσιογράφοι που καλύπτουν και ενημερώνουν για τέτοιες διοργανώσεις, να ενημερώνονται και για την επόμενη μέρα. Συνήθως, εκεί είναι και η ουσία του πράγματος!

Είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη και οργισμένη με όλη αυτή την ιστορία και είμαστε μόνο στην αρχή. Είμαι διατεθειμένη να το τραβήξω μέχρι εκεί, όπου το μόνο αποτέλεσμα θα είναι να βρω το δίκιο μου και να πληρώσει ο υπεύθυνος, όποιος και να είναι αυτός.

Ήθελα να το δημοσιεύσω αυτό, έτσι ώστε να το μάθουν όσοι δεν το ξέρουν και να τους ανοίξω τα μάτια για το τι επικρατεί σε τέτοιες διοργανώσεις και να έχουν το νου τους και όσοι το ξέρουν και, ενδεχομένως, εμπλέκονται, να ξέρουν ότι τίποτε δε μένει ατιμώρητο....

ΜΑΡΑ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki V-Strom DL ABS Shoei XR 1100 Suzuki V-Strom DL ABS (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Που ζούμε γ@μώ το στανιό μου :sorry:

Εύχομαι περαστικά στο παιδί που χτύπισε και μακάρι ο βλακάκος που το έκανε να το βρεί μπροστά του :ranting:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

θα ηθελα να μαθω λιγο περισοτερα για ατυχημα ....οταν λες σπρωξιμο....

Σιγουρα ειναι η πρωτη φορα που διαβαζω παραπονα για ενα track - day μεχρι τωρα ακουγα και διαβαζα τα καλυτερα λογια για αυτες τις οργανωσεις.......

με ενδιαφερει αφανταστα το θεμα σου γιατι σκευτομαι να παω και εγω για μαθημα βαιβαια και οχι για track - day...... αλλα οπως και να το κανεις εχεις απολυτο δικιο σε οσα λες......

βαιβαια εδω υπαρχει και ενα πισω παραθυρο που λεει οτι αυτο εχει γινει εδω και μια εβδομαδα και μου κανει εντυπωσει οτι κανενας δεν το εθιξε μεχρι τωρα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

θα ηθελα να μαθω λιγο περισοτερα για ατυχημα ....οταν λες σπρωξιμο....

Σιγουρα ειναι η πρωτη φορα που διαβαζω παραπονα για ενα track - day μεχρι τωρα ακουγα και διαβαζα τα καλυτερα λογια για αυτες τις οργανωσεις.......

με ενδιαφερει αφανταστα το θεμα σου γιατι σκευτομαι να παω και εγω για μαθημα βαιβαια και οχι για track - day...... αλλα οπως και να το κανεις εχεις απολυτο δικιο σε οσα λες......

βαιβαια εδω υπαρχει και ενα πισω παραθυρο που λεει οτι αυτο εχει γινει εδω και μια εβδομαδα και μου κανει εντυπωσει οτι κανενας δεν το εθιξε μεχρι τωρα....

οκ.... να τα παρουμε απο την αρχη.....

το θεμα απ οτι καταλαβες δεν το ανεβασε ο οδηγος (ο οποιος ειναι και μετα απο μια εβδομαδα ακομα με τις πατεριτσες), αλλα μια φιλη.

Αν το εγραφα εγω θα ελεγα πολλα περισσοτερα !

!!!!

τωρα λοιπον που μπορω και καθομαι στο pc μπορω να σας τα πω απο την καλη......

Να πιασουμε το πρωτο σου ερωτημα.... "Το Σπρωξιμο"

Δεν ξερω ποσο καιρο καβαλας μοτο ή αν γνωριζεις τι μπορει να συμβει οταν ενας οδηγος ερθει με γκαζια απο μια πλευρα και σε "Σπρωξει" ή "Σκουντηξει". το βεβαιο ειναι οτι εκεινος ξερει τι γινεται ενω το θυμα δεν καταλαβαινει απο που του ηρθε !!

Δεν θελω να γινω πιο αναλυτικος πανω σε αυτο το θεμα μονο και μονο για να μην προσπαθησουν καποιοι επιτηδειοι να το κανουν πραξη. Ειναι βλεπεις κατι το οποιο το αποκτας με την πειρα και με τα χρονια πανω στο τιμονι....

Ακομα μπορω να πω οτι το συγκεκριμενο συμβαν "ισως" και να μην ηταν και τοσο τυχαιο !!!!!

Παμε παρακατω...... "Το Παραθυρο"

-Η μερια μου-

Επειδη οπως καταλαβαινεις ολοι χρειαζονται λιγο χρονο για να μπορεσουν να αντιμετωπισουν το οποιοδηποτε θεμα , ετσι και γω αφησα ενα περιθωριο να βρουν μια ακρη...... (ΠΑΠΑ...ΡΙΑ)

-Η μερια των αλλων-

Ποιος περιμενες να αναφερει κατι πανω σε αυτο? Ο ιδιος ο οδηγος που το προκαλεσε? ,ο φιλος του που ηταν απο πισω?, ο εποπτης κριτης που ειπε οτι "εβλεπε αλλου?" , ο διοργανωτης? ..... πες μου ποιος?????

Αυτα τα ολιγα για αρχη.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona Aprilia Pegasο (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Πάντως για τα track day, γενικά ακούγονται πολλά.

Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο υπεύθυνος μπορεί να είναι ο διοργανωτής αν γενικά όσοι μπαίνουν στη πίστα είναι ανεύθυνοι.

Και εγώ αισθάνθηκα κίνδυνο σε track day, άσχετα αν υπήρχε όντως αυτός, ή όχι.

Ξεκαθάρισε λίγο περισσότερο το γεγονός, όπως λέει και ο Black hornet, γιατί καλό είναι να γνωρίζουμε τι παίζει με αυτές τις διοργανώσεις....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

οταν λεω οτι κανενας δεν το εθιξε μεχρι τωρα ενοο καποιους απο τους υπολοιπους που ηταν εκει (αν υπηρχαν βαιβαια) γιατι εδω που τα λεμε μπαινω σε 3 γνωστα forums και μου εκανε εντυπωσει πως κανενας απο μας δεν εχει πει τιποτα μεχρι τωρα...... δεχομαι βαιβαια οτι μπορει και να μην ηταν εκει η οτιδιποτε αλλο....

οπως και να το κανεις παντος ευχομαι περαστικα στο παιδι και περιμενουμε (ολοι νομιζω) νεα σου αφου οπως λες θα το τραβηξεις και παρπαπερα το θεμα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οταν λεω οτι κανενας δεν το εθιξε μεχρι τωρα ενοο καποιους απο τους υπολοιπους που ηταν εκει (αν υπηρχαν βαιβαια) γιατι εδω που τα λεμε μπαινω σε 3 γνωστα forums και μου εκανε εντυπωσει πως κανενας απο μας δεν εχει πει τιποτα μεχρι τωρα...... δεχομαι βαιβαια οτι μπορει και να μην ηταν εκει η οτιδιποτε αλλο....

οπως και να το κανεις παντος ευχομαι περαστικα στο παιδι και περιμενουμε (ολοι νομιζω) νεα σου αφου οπως λες θα το τραβηξεις και παρπαπερα το θεμα....

Μαλλον δεν καταλαβες οτι τωρα σας απανταω εγω ο ιδιος που ημουν στο Track Day !!!!!!!

Οταν λες "καποιους απο τους υπολοιπους που ηταν εκει " ποιους ακριβως εννοεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

αλλους μηχανοβιους ενοο φιλε μου που ηταν εκει..... αλλα τωρα να μου πει ηταν μην γινει το κακο απο εκει και περα ΓΑ@#$%^ΤΑ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F650GS/K1300S BMW SportIntegral Carbon BMW K1300S (1287cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν μπορείς να το πας δικαστικά και να πάρεις αποζημίωση (έστω από τον διοργανωτή)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αλλους μηχανοβιους ενοο φιλε μου που ηταν εκει..... αλλα τωρα να μου πει ηταν μην γινει το κακο απο εκει και περα ΓΑ@#$%^ΤΑ

Αυτο που λες φιλε μου "αλλους μηχανοβιους και ακομα περισσοτερο οτι δεν εγινε καθολου θεμα "ειναι ολα τα λεφτα !!!!

και γιατι? γιατι με τη μια πνιξανε το θεμα στο δευτερολεπτο, εφ'οσον εγω δεν μπορουσα να κανω τιποτα και επρεπε να μεταφερθω στο νοσοκομειο...... και να σου πω και το αλλο? κρατησου...... ο "Κυριος" Διοργανωτης μετα απο δικη μου επικοινωνια μαζι του με ενημερωσε οτι θα το κανει θεμα στο forum για να βρεθει μια λυση !...... ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!....... Δεν σου κανει λιγο εντυπωση αυτο? ε?.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εχω μπερδευτει... :mellow:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 RC8 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

'Εχω μπερδευτεί λιγάκι.. υπάρχει περίπτωση δηλαδή να έγινε επίτηδες; Με πρόθεση;

Πάντως τα πράγματα είναι δύσκολα μέσα στην πίστα. Υπογράφεις και το χαρτί που λέει ότι αντιλαμβάνεσαι τους κινδύνους, δεν φέρει ευθύνη ο διοργανωτής, σε περίπτωση ατυχήματος δεν θα απαιτήσω τίποτα από κανέναν μπλα μπλα μπλα.. δεν υπάρχει δίκιο στην πίστα.

Πες μας όμως "περισσότερα" και δώσε τα περαστικά μας στον φίλο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada Ολες ! ! !

Δημοσιεύτηκε

:mellow:

Παιδια ατυχημα σε track day ,απ οτι εχω διαβασει σε αλλα φορουμ εχει ξαναγινει και αν δεν απατομαι ισως κανω και λαθος , ηταν διοργανωτης ο ιδιος !

Τωρα το να συμβει καποιο ατυχημα απο την στιγμη που μπαινεις μεσα σε μια πιστα με την μηχανη σου , ειναι κατι που παιζει σαν πιθανοτητα απλα εισαι πιο ασφαλης συγκριτικα με τον δρομο !

Βεβαια στον δρομο οι πιθανοτητες ειναι πολλυ περισσοτερες απ οτι μεσα σε μια πιστα για τους ευννοητους λογους , τους οποιους νομιζω γνωριζετε ηδη .

Αυτο παλι που δεν καταλαβα καλα στο συγκεκριμενο περιστατικο ειναι το " σπρωξιμο " δηλ. τι ακριβως συνεβη λογικα καταλαβαινω οτι εγινε μεσα σε καποια στροφη , του πηρε την εσωτερικη γραμμη χωρις να κρατηση την σωστη - λογικη αποσταση ?

Τωρα στο αλλο θεμα με τα μαθηματα παρα μα παρα πολλυ δυσκολο να συμβει κατι τετοιο διοτι σε προσεχουν - παρακολουθουν παντα οι εκπαιδευτες μεσα στην πιστα , που γυριζουν μαζι σου , που σημαινει μαλακιες κομμενες πριν ξεκινησουν απο οποιονδηποτε !!!

Φαινομενο γρηγορου και καλα , ο οποιος δεν καταλαβαινε τι εκανε ακριβως οταν του εγινε παρατηρηση υπηρχε και σε εμας , αλλα δεν προλαβε να " ολοκληρωση " την επιδειξη του !!!

Απο την στιγμη βεβαια που εκανε την πρωτη μετα τον ειχαν συνεχεια υπο στενη παρακολουθηση τον παπαρα , κριμα το gsxr , που το καβαλαγε τετοιο βλημα !

Αρα σε μαθημα δεν παιζει τετοιο σκηνικο.

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

'Εχω μπερδευτεί λιγάκι.. υπάρχει περίπτωση δηλαδή να έγινε επίτηδες; Με πρόθεση;

Πάντως τα πράγματα είναι δύσκολα μέσα στην πίστα. Υπογράφεις και το χαρτί που λέει ότι αντιλαμβάνεσαι τους κινδύνους, δεν φέρει ευθύνη ο διοργανωτής, σε περίπτωση ατυχήματος δεν θα απαιτήσω τίποτα από κανέναν μπλα μπλα μπλα.. δεν υπάρχει δίκιο στην πίστα.

Πες μας όμως "περισσότερα" και δώσε τα περαστικά μας στον φίλο!

ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ TRACK DAYS ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ??????

ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΜΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΣΗ ΕΥΚΟΛΙΑ ΑΠΛΩΣ ΥΠΟΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΘΑΝΑΤΟΥ???

ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ "ΑΡΕΝΑ ΘΑΝΑΤΟΥ" ΚΑΙ ΟΧΙ "TRACK DAY"......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

και κατι ακομα.... το ατυχημα δεν εγινε σε καποια στροφη η σε επικινδυνο σημειο, εγινε στην ευθεια της αφετηριας !!!! και μαλιστα στον δευτερο γυρο, πραγμα που σημαινει οτι ακομα δεν ειχαμε ουτε καλα καλα τα λαστιχα να ζεστανουμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Θέλεις να μας εξηγήσεις λίγο καλύτερα πως έγινε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ybr (125cc) Ducati 1000 biposto (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

το παλικαρι που επεσε να ναι καλα για κατα τα αλλα...

ο Μ@Λ@Κ@Σ ειναι ανικητος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Πολυ μπερδεμενα μου φαινονται τα πραγματα.. :mellow:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R6 Shoei XR 1000 Ducati 1098R

Δημοσιεύτηκε

Θέλεις να μας εξηγήσεις λίγο καλύτερα πως έγινε?

Τι να μας εξηγησει παραπανω?

Καποιος εσπρωξε καποιον και ο αγωνας συνεχιστηκε.

Στην ευθεια μπροστα απο την αφετηρια, δεν επεσε μονο ενα ατομο και ειναι γεγονος οτι καποιοι δεν αντιλαμβανονται σημαιες. :bash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ….ΑΝ ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΠΑΘΕ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ Η ΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΣΥ ΣΤΟ TRACK DAY ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΧΤΥΠΗΣΕ…???

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ …ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ….

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ "ΛΟΓΙΚΟ" ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ TRACK DAY …ΔΗΛΑΔΗ ΧΥΜΑ…..

ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΩ ΓΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ @@

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΝΟΜΙΚΑ …ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΩΛΩΣΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ….ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ

ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ "ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ" ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Tracer 09/DR-Z (1250cc) Arai Viper-GT Flag Italy Ducati MTS (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

GFiotakis :_thumbsup::_thumbsup::_thumbsup:

Περαστικά στο παλικάρι και κυνήγησέ το όσο μπορείς!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τι να μας εξηγησει παραπανω?

Καποιος εσπρωξε καποιον και ο αγωνας συνεχιστηκε.

Στην ευθεια μπροστα απο την αφετηρια, δεν επεσε μονο ενα ατομο και ειναι γεγονος οτι καποιοι δεν αντιλαμβανονται σημαιες. :bash:

Λέμε δλδ ότι κάποιος αγωνιζόμενος στο δεύτερο γύρο στην ευθεία εκκίνησης εμβόλισε (έσπρωξε, κλώτσησε ή ότι άλλο) άλλο αναβάτη και τον έστειλε να αγοράσει οικόπεδο...

Αν γίνονται τέτοια σκηνικά και αυτούς που τα κάνουν τους αφήνουν ακόμα να μπαίνουν σε track days και πολύ περισσότερο δεν διώκονται για μια σειρά ποινικά αδικήματα (απόπειρα φόνου, πρόκληση σωματικών βλαβών, υλικών βλαβών κ.α.) τότε τι να πω... :kaaaala::wallbash::swear:

Όπως και να 'χει φίλε μου περαστικά σου πάνω απ' όλα και εφόσον μπορείς να κινηθείς και να κυνηγήσεις το θέμα δικαστικά... γνώμη και δική μου είναι μην το αφήσεις, κάντο. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 RC8 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Όπως και να 'χει φίλε μου περαστικά σου πάνω απ' όλα και εφόσον μπορείς να κινηθείς και να κυνηγήσεις το θέμα δικαστικά... γνώμη και δική μου είναι μην το αφήσεις, κάντο. :_thumbsup:

+1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VFR-VTEC GFiotakis (12.000cc)

Δημοσιεύτηκε

Στην πίστα υπάρχει ένας άγραφος νόμος ότι ο πίσω φταίει και πληρώνει.

Υπάρχουν βέβαια και σπάνιες εξαιρέσεις.

Οι διοργανωτές θα έπρεπε έστω να εντοπίσουν το άτομο και να πουν την γνώμη τους, να κάνουν μια προσπάθεια να βρεθεί λύση ( αλλά μάλλον ήταν γνωστός και πήγαν να το περάσουν έτσι). Από εκεί και πέρα εξαρτάτε από το άτομο και την πειθώ που έχει ο άτυχος και οι φίλοι του.

Νομικά δεν μπορεί να γίνει κάτι περισσότερο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki μπαντιτ λεφταναχω

Δημοσιεύτηκε

Φιλε σου ευχομαι περαστικά.

Δυστυχως βλέπω ότι ούτε στα track days μπορεις να είσαι ασφαλης. Να πεσεις επειδη εκανες μαλακία να το δεχτω. Να σε ριξει άλλος και μετά μη τον είδατε το λεβέντη αυτό είναι απαράδεκτο.

Οι ασφαλιστικές μπαι δε γουει δε καλύπτουν τετοιες περιπτωσεις, ετσι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα