ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ - Σεμιναριο Μπαταριας

22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Aprilia RSV FACTORY (1000cc) Ducati panigale (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

ωραιος !!!!!!!!!!!!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ο τύπος είναι πραγματικά κορυφή. Δείτε κι άλλα video του. Έχει τόσες γνώσεις και του φαίνονται όλα τόσο απλά που σε αφήνει άφωνο....

Τροποποιήθηκε από τον sorath

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Εχω δει καποια βιντεο με τον Καλογερακη, πραγματικα ο ανθρωπος ειναι πολυ μπροστα για την εποχη μας, οχι μονο σε επιπεδο γνωσεων (υπαρχουν πολλοι επιστημονες στην χωρα μας με πραγματικη γνωση) αλλα στο οτι τα κανει στην πραξη και αποδίδουν κιολας, θα μπορουσαμε σαν κρατος να παμε πολυ μπροστα μιας και οι πηγες ενεργειας στη χωρα μας αφθωνουν, αλλα δεν τις εκμεταλαυομαστε ή δε μας αφηνουν να τις εκμεταλευτουμε και παραμενουμε βυθισμενοι στα σκατα.

Αν ειχα ιδιοκτητο σπιτι θα προχωρουσα δειλα δειλα σε καποιες δοκιμασμενες λυσεις ωστε να μειωσω γενικοτερα καποια κοστη.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Αρε κρητη..! τα κοπέλια ειναι ωραιοι εχουν τον τρόπο που δεν υπαρχει στις μεγαλουπόλεις να δημιουργουν και να μεγαλουργούν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsx650f Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

εκατσα και ειδα κανα 2 βιντεο του μεγαλα. απο μια ωρα.

ο ανθρωπος περαν του οτι εχει διαβασει πολυ και του κοβει τα λεει και απλα και γινονται ευκολα κατανοητα σε εμας που δεν εχουμε γνωσεις τετοιου επιπεδου.

κατα τα αλλα ο ανθρωπος δεν κανει τιποτα παραπανω απο το να εφαρμοσει αυτα που εχει μαθει και εχει διαβασει και μεσα σε αυτα προσθετει και πατεντες δικες του.

ερωτηματα γεννιουνται ομως σε σχεση με τους αλλους επιστημονες που εχουν μαθει ακριβως τα ιδια. 

γιατι δεν βγαινουν μπροστα να προβαλουν αυτα που ξερουν ? 

μηπως δεν συμφερει καποιους?

γιατι δεν μπορω να διανοηθω οτι μονο αυτος ο ανθρωπος στην Ελλαδα εχει αυτες τις γνωσεις. και καποιοι αλλοι γνωριζουν που ομως δεν κανουν τιποτα.

τετοιους ανθρωπους θελει η χωρα να παει μπροστα αλλα δυστυχως αυτοι που δεν θελουν ειναι πιο πολλοι.

τουλαχιστον ας ξεκινησει οπως ειπε και στο βιντεο του ο μιχαλης σε επιπεδο δημων. εκει κατω στην κρητη τι κανετε? εχετε την πηγη μεσα στα ποδια σας και δεν πινετε νερο. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia RSV FACTORY (1000cc) Ducati panigale (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

να τολμησω να απαντησω στον spiros με το δικο μου σκεπτικο ???

γιατι δεν τους ενδιαφερει , ο καθενας κοιταζει την παρτη του και αυτο πιστευω ειναι η μεγαλυτερη παθογενεια της Ελλαδος

φυσικα και δεν συμφερει σε μερικους και αυτοι με την σειρα τους επιδιωκουν να εμποδισουν τετοιες προσπαθειες αλλα δεν ειναι ο βασικος λογος 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

να τολμησω να απαντησω στον spiros με το δικο μου σκεπτικο ???

γιατι δεν τους ενδιαφερει , ο καθενας κοιταζει την παρτη του και αυτο πιστευω ειναι η μεγαλυτερη παθογενεια της Ελλαδος

φυσικα και δεν συμφερει σε μερικους και αυτοι με την σειρα τους επιδιωκουν να εμποδισουν τετοιες προσπαθειες αλλα δεν ειναι ο βασικος λογος 

δηλαδη π.χ

εκει κατω στη κρητη δεν υπαρχει ενας δημαρχος να του πει ελα δω θα σε χρηματοδοτησουμε μεσω εσπα (πρασινη αναπτυξη) να κανουμε κατι τετοιο στο δημο μας. βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσε ενας δημος να ανεξαρτητοποιηθει γιατι θα ετρωγε μεγαλο κηνυγι. 

αν εχουν τον Θεο τους, εδω κοψαν τα δεντρα απο τις πλατειες κλπ και εβαλαν λεει πλακες οι οποιοιες ειναι ειδικες λεει και ριχνουν την θερμοκρασια 2 βαθμους κατω. ολα αυτα σε μια επαρχιακη πολη με φουλ πρασινο. αντι να γεμισουμε δεντρα εμεις τα κοβουμε να βαλουμε τσιμεντο. αλλα βλεπεις καπως πρεπει να βγει το μεροκαματο. 

ε ρε ματσουκι που θελουν.

ο ανθρωπος φωναζει και λεει ξυπνατε σας δειχνω πως θα μπορουσαμε να ζησουμε τζαμπα και να οικονομησουμε κιολας αλλα κανενας δεν ασχολειται.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Συγνώμη.  Για την μπαταρια ελξεως μιλατε (στοιχείο  μπαταριας ελξεως ειναι βασικα).? Ή γενικα?  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Συγνώμη.  Για την μπαταρια ελξεως μιλατε (στοιχείο  μπαταριας ελξεως ειναι βασικα).? Ή γενικα?  

εγω εκατσα και ειδα απο περιεργια και 2 αλλα βιντεο του. γα εκεινα μιλαω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Όλα αυτά γνωστά είναι. 150 ετών τεχνολογία είναι με ολοκληρωμένη βιβλιογραφία. Βασικά δεν υπάρχει η τέλεια μπαταρία... Υπάρχει μόνο η κατάλληλη μπαταρία για τη συγκεκριμένη εφαρμογή που θέλουμε, τις απαιτήσεις, και τους περιορισμούς που υπάρχουν.

Για παράδειγμα, σε μια μοτό κάτι τέτοιο είναι απλά ανεφάρμοστο, λόγο βάρους και όγκου. Εδώ θες πολύ ρεύμα (CCA). Για να τα πάρεις αυξάνεις επιφάνεια, χρησιμοποιείς πλέγμα μολύβδου, αλλά χάνεις σε χωρητικότητα, βάθος εκφόρτισης (μόλις 20-30% και πολλά λέω), και έχεις μικρότερο κύκλο ζωής, γύρω στους 400.

Αντίστροφα σε μια εφαρμογή αποθήκευσης ρεύματος, όπως ένα UPS, συναγερμό, ηλιακά πάνελ, κλπ. απο μια μπαταρία βαθειάς εκφόρτισης παίρνεις μεγαλύτερη χωρητικότητα και αρκετά λιγότερα CCA με χοντρότερες πλάκες/πλέγμα, και μπορείς να εκφορτίσεις περισσότερο χωρίς πρόβλημα, ενώ έχεις και περίπου τον διπλάσιο χρόνο ζωής, περί τους 1000.

Προσπάθειες να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα υπάρχουν, π.χ. οι TPPL (Thin Plate Pure Lead) δηλ. λεπτές πλάκες από μόλυβδο καθαρότητας 99,99% (αυτές που έχουμε είναι PbCa μολύβδου ασβεστίου) που είναι ας πούμε μια ενδιάμεση λύση. TPPL χρησιμοποιούν οι αρκετά γνωστές Odyssey αλλά και άλλες.

Προφανώς και τα λεφτά είναι πολλά. Διακινούνται εκατομμύρια μπαταρίες το χρόνο, μόνο και μόνο απο την αυτοκινητοβιομηχανία, με πολύ μεγάλο ποσοστό απο αυτές που σκάνε να είναι σε καλύτερη κατάσταση απο ότι φαίνεται. Δεν πιστεύω οτι γίνεται κάτι επιτήδες, απλά εκμεταλλεύονται την κατάσταση...

Γνώμη μου, οι μπαταρίες μολύβδου πρέπει να αντικατασταθούν επιτέλους με κάποια άλλη φθηνή τεχνολογία αλλά με πολύ μεγαλύτερη ενεργειακή πυκνότητα. Κολλάνε πολλά πράγματα εξαιτίας τους...

Ο σύντεκνος είναι ένα εξαιρετικό παράδειγμα που μας δείχνει ότι μπορούμε να κάνουμε περισσότερα απο ότι νομίζουμε με τις κατάλληλες γνώσεις, μπόλικο μεράκι, και περιέργεια! Μπράβο του!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν εχω να προσθεσω κατι παραπανω απο τον στελιο. 

Για το θεμα μπαταρίας  αν και τα λεει και μονος του,  θα πω οτι στο εμποριο δεν γινεται να κυκλοφορησει τετοια μπαταρια. Το κοστος ειναι απλα τεραστιο..

Επισης οπως ειπε ο απο πανως μου:p δεν ειναι λατι νεο. Και αμα εχεις μερακι χρονο και χρημα τα κανεις ολα. 

Υ.γ σε καμια περιπρωση δεν θελω να μειωσω τον καλογερακη, απλα αυτα που παρουσιαζει ειναι εντυπωσιακα μεν, δεν ειναι αγνωστα στον τεχνικο και επιστημονικο κοσμο δε 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Μα ο ιδιος λεει οτι δεν ανακαλυψε τον τροχο! κ απλα εφαρμοζει αυτα που εχει διαβασει στο σπιτι του.

Τροποποιήθηκε από τον Peiraiwths
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

παιδια ο ανθρωπος δεν ειπε οτι τα ανακαλυψε αυτος. 

ειπε οτι εφαρμοζει βιβλιογραφια που εχει μελετησει και γνωσεις που εχει και απλα κανει καποιες μικροπατεντες δικες του.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF 600s

Δημοσιεύτηκε

Και εδω ειναι η μαγκια του. Ο ανθρωπος δεν εχει βγαλει πανεπιστημιο, οτι ξερει ειναι μεσα απο τα βιβλια.

Και κανει πραγματα, που ουτε επιστημονες τολμουν. Για παραδειγμα, ποσοι φυσικοι και χημικοι, εχουν καταργησει την ΔΕΗ και παραγουν δικο τους ρευμα; Η φτιαχνουν τα δικα τους καυσιμα;

Εδω ο τυπος εχει φτιαξει αντιδραστηρα διασπασης υδρογονου, και ζεσταινει τσαμπα το σπιτι του. Ποσοι το εχουν κανει αυτο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και εδω ειναι η μαγκια του. Ο ανθρωπος δεν εχει βγαλει πανεπιστημιο, οτι ξερει ειναι μεσα απο τα βιβλια.

Και κανει πραγματα, που ουτε επιστημονες τολμουν. Για παραδειγμα, ποσοι φυσικοι και χημικοι, εχουν καταργησει την ΔΕΗ και παραγουν δικο τους ρευμα; Η φτιαχνουν τα δικα τους καυσιμα;

Εδω ο τυπος εχει φτιαξει αντιδραστηρα διασπασης υδρογονου, και ζεσταινει τσαμπα το σπιτι του. Ποσοι το εχουν κανει αυτο;

νομιζω οτι σε καποιο βιντεο του ακουσα να λεει πως εχει τελειωσει πολυτεχνειο και ειναι ηλεκτρονικος μηχανικος. 

διορθωστε με αν κανω λαθος

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Glx (105cc) KTM smc (660cc)

Δημοσιεύτηκε

Ισχυει αυτο εχει τελειωσει πολυτεχνειο, εγω και ενας φιλος μου αγορασαμε το βιβλιο για το πως να κανεις εναν κινητηρα να καιει αλκοολ (και πως να φτοιαξεις το αλκοολ εννοειται)

Αυτος ο φιλος μου ηθελε να παρει ενα astrea και να το κανει να καιει οινοπνευμα ωστε να κανει οικονομια αλλα και να το δουμε πειραματικα αλλα δυστυχως δεν εκατσε και δεν προχωρισαμε στην ιδεα :tooth:

Παντως το βιβλιο ηταν απλο και κατανοητο, δεν σε κουραζε και εξηγουσε τα παντα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Vstrom DL-650A AGV RC5 Pro

Εγω απορώ πως δεν τον βάλανε χερι ακόμα και να του τα μαζεψουν τα εργαλεια και να του κόψουν καμια λυπητερη. Έτσι συνηθιζεται στη χώρα μας όταν κάποιος προχωράει λίγο παραπάνω. Δεν το θέλουν το φοβούνται.

Σε παρόμοια περίπτωση κάποιος απο Έδεσα που ασχολήθηκε με καμένα λάδια και έκανε βιοκάυσιμο του τα μαζέψανε και σχηματίστηκε και δικογραφία εις βάρος του γιατί δεν τους άρεσε η ιδέα να μην πηγαίνει κάποιος στο βενζινάδικο αλλά να γεμίζει απ το σπίτι. Ρυπαινε το περιβάλλον λένε που έβραζε τα λάδια, τα σουβλατζιδικα που τα τηγανίζουν είναι ποιο υγειινα.

Το μαγειρίο

Το ρεπορταζ

Τροποποιήθηκε από τον chdimis
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγω απορώ πως δεν τον βάλανε χερι ακόμα και να του τα μαζεψουν τα εργαλεια και να του κόψουν καμια λυπητερη. Έτσι συνηθιζεται στη χώρα μας όταν κάποιος προχωράει λίγο παραπάνω. Δεν το θέλουν το φοβούνται.

Σε παρόμοια περίπτωση κάποιος απο Έδεσα που ασχολήθηκε με καμένα λάδια και έκανε βιοκάυσιμο του τα μαζέψανε και σχηματίστηκε και δικογραφία εις βάρος του γιατί δεν τους άρεσε η ιδέα να μην πηγαίνει κάποιος στο βενζινάδικο αλλά να γεμίζει απ το σπίτι. Ρυπαινε το περιβάλλον λένε που έβραζε τα λάδια, τα σουβλατζιδικα που τα τηγανίζουν είναι ποιο υγειινα.

Το μαγειρίο

Το ρεπορταζ

αν δεις σε ενα απο τα βιντεο του το λεει καπου και αυτος. 

τον ρωταει αυτος που τραβαει 《 σε εχουν απειλησει για την ζωη σου 》 λεει ο μαστορας 《 οχι 》 τον ξαναρωταει 《 εχει ακουστει οτι θελουν να σου κατασχεσουν το σπιτι ισχυει 》 και εκει απλα ψιλογελαει .. 

δεν ειναι απιθανο να πανε να του πουνε για μολυνση και τετοια. ενας να βρεθει εξυπνος 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Ισχυει αυτο εχει τελειωσει πολυτεχνειο, εγω και ενας φιλος μου αγορασαμε το βιβλιο για το πως να κανεις εναν κινητηρα να καιει αλκοολ (και πως να φτοιαξεις το αλκοολ εννοειται)

Αυτος ο φιλος μου ηθελε να παρει ενα astrea και να το κανει να καιει οινοπνευμα ωστε να κανει οικονομια αλλα και να το δουμε πειραματικα αλλα δυστυχως δεν εκατσε και δεν προχωρισαμε στην ιδεα :tooth:

Παντως το βιβλιο ηταν απλο και κατανοητο, δεν σε κουραζε και εξηγουσε τα παντα

Οταν εμενα απο βενζινη στο παπι εβαζα μπλε οινοπνευμα και ανοιγα το τσοκ για να γινεται πιο πλουσιο το μειγμα, δουλευε μεν το μηχανακι αλλα δεν ειχε τοση δυναμη, το λεει και σε ενα βιντεο του οτι θελει καποιες μικρομετατροπες, θα πρεπει αρχικα να ανεβασεις τη σχεση συμπιεσης με πλανισμα κεφαλης και επειτα να βαλεις μεγαλυτερο ζιγκλερ, αυτα μου εχουν μεινει, συμπληρωσε για το το αλλο χρειαζεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Glx (105cc) KTM smc (660cc)

Δημοσιεύτηκε

Ελεγε οτι πρεπει να εινα 70% οινοπνευαμα (ή 75% δεν θυμαμαι και δεν το εχω μπροστα μου) και το υπολοιπο νερο και επισης οτι πρεπει να ζεστενεται το καυσιμο για να γινεται πιο αιθεριο (με αντιστασεις και ανακυκλωση καυσαεριων ΑΝ δεν κανω λαθος γιατι εχει αρκετο καιρο που το διαβασα). Το προβλημα ειναι πως αυτο δεν μπορει να εφαρμοστει σε κινητηρα με αντλιες και μπεκ διοτι θα σκουριασουν τα παντα και για αυτο πρεπει να βρεθει αλλος τροπος για να αραιωνεις το μειγμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εχει δυο μεγαλα βιντεο, απο μια ωρα το καθενα.

νομιζω στο πιο παλιο απο τα 2 λεει σε καποιο σημειο τι ακριβως μετατροπες θελει ενα παπι για να δουλεψει σωστα.

αν προχωρησεις λιγο το βιντεο θα το πετυχεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα