Εxcel: Υπερτερούν τα 2Κ σε ροπή; Γιατί;

85 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Το έχω σαν όνειρο το RSV4 αλλά όντως τόσο μεγάλο κουστουμάκι σας ράβει το V4?

Maico 700 θες να πείς!

μεγάλο το κουστούμι δεν είναι αλλά υπάρχει, δύσκολα μονοκυλινδρο η δικύλινδρο με τους υπάρχοντες οδηγούς στις υπάρχοντες διαδρομές θα ξεφύγει απο 4κυλινδρο. τα SM ξεφεύγουν λιιιιιιιιγο στα κλειστά κομμάτια αλλά μία ευθεία 150-200m αρκεί ώστε το V2/v4 να μαζέψει τη διαφορα που απέκτησε το μονοκυλινδρο στις προηγούμενες 10 στροφές (σε κατηφορα και σε ευθεία, στην ανηφορα το SM μένει πίσω).

στο σύνολο της διαδρομής που είναι 35km από την κάβα μεχρι τον πλάτανο συνήθως πρώτα φτανουν τα V4 μετά τα V2 και μετά οι μονοκυλινδροι. Η διαδρομή διαρκεί απο 17 εως 20 λεπτά αναλογα την εμπειρία και τις συνθήκες του δρόμου. ενα γκρουπ του οποιου ο γρήγορος V4 θα το κανει 19 λεπτά ο τελευταιος μονοκυλινδρος θα το κάνει 20. όσο πέφτουν οι χρόνοι τόσοι μειώνονται οι διαφορές σε σημείο αυτοί που το κάνουν 17 λεπτά με V4 ο γρήγορος, ο αργό να κανει 10-20 δευτερόλεπτα παραπάνω είτε μονοκύλινδρος είτε δικύλινδρος.

βέβαια υπάρχει μια κατηγορία αναβατών (ονοματα δε λεμε υποληψεις δε θιγουμε) στην οποία ανοίκουν 2-3 άτομα που δε χαμπαριάζουν από κινδύνους και η οποία κατηγορία δεν ξερω τι χρόνους κάνει, αναφέρομαι σε νορμάλ ανθρώπους που δεν είναι γεμάτοι σίδερα και είναι ακόμα ζωντανοί, οι υπόλοιποι δε με απασχολούν.

στην τελική όμως δεν έχει σημασία πιο παει πιο γρήγορα αλλά πιο σε ευχαριστεί περισσότερο να καβαλάς. RSV4 γουστάρεις? τσίμπα το!! εγώ ενα YZF450 motard θελω να παρω καποια στιγμη αν εχω 3-4 χιλιάρικα καβάτζα, αν έχω πάρει καινούργιο R1 και αν εχω παρει ένα exc250 για χώμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki Versys (650cc) HJC Rpha 10+ MV Agusta Veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Το έχω σαν όνειρο το RSV4 αλλά όντως τόσο μεγάλο κουστουμάκι σας ράβει το V4?

Τυπικότατες κλασικότατες απαντήσεις από άνθρωπο που ΔΕΝ τον ενδιαφέρουν οι επιδόσεις και θέλει απλά να κάνει την βόλτα του και να πάει στο σουπερ μαρκετ του... Ε τι ψάχνεις εδώ για επιδόσεις σε μοτέρ και ιπποδυνάμεις φίλε συμφορουμίτη? ΔΕΝ σε απασχολούν οι επιδόσεις ούτε του 2Κ ούτε του 4Κ αλλά και καμίας μηχανής, την χαλαρή σου βόλτα θες να κάνεις και την δουλειά σου... Άσε λοιπόν την χολή σου λοιπόν, και άσε εμάς που μας απασχολεί με πόσα παραπάνω θα σκοτωθούμε στην ησυχία μας! 
Clearly.. not your thread... so move on!

Δλδ πρέπει να πάω πχ στον Αη Γιάννη να οδηγώ σα το κανίβαλο, να ρισκάρω την ζωή μου (που δικία μου είναι και στα @@ μου...λογική 5χρονου) και των υπολοίπων περαστικών οδηγών (ας μην πηγαίναν εκεί γιατί ο δρόμος ανοίκει στους γρήγορους και όχι σε αυτούς που πάνε σουπερμαρκετ) για να με νοιάζουν οι επιδόσεις?

Ρε αδερφέ...να είσαι κανα 17χρονο καυλωμένο να πω οκ....ειναι στα ντουζένια του, αλλά από νοήμων άνθρωπο να λέει ασε εμας να σκοτωθούμε στη Χ διαδρομή με την ησυχία μας και εσύ κοίτα τη δουλειά σου και τράβα στο σούπερ σου...δεν ξέρω καν πως να το χαρακτηρίσω. 

Και just for the record οι επιδόσεις ιπποδύναμης και ροπής δεν αποσκοπούν την κόντρα....μάλλον έσυ δεν εχεις καταλάβει γιατί μιλάμε εδώ. Συγκρίνουμε 2 μοτέρ ως προς την δομή τους σαν σύνολο, το έυρως που αποδίδουν την ροπή τους και το μέγεθος της τελευταίας....όχι πιο είναι πιο γρήγορο σε κόντρα ή τελική ή ξέρω γω τι. 

Anyway, καλή χρονιά να έχουμε, πάω σούπερ

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Δλδ πρέπει να πάω πχ στον Αη Γιάννη να οδηγώ σα το κανίβαλο, να ρισκάρω την ζωή μου (που δικία μου είναι και στα @@ μου...λογική 5χρονου) και των υπολοίπων περαστικών οδηγών (ας μην πηγαίναν εκεί γιατί ο δρόμος ανοίκει στους γρήγορους και όχι σε αυτούς που πάνε σουπερμαρκετ) για να με νοιάζουν οι επιδόσεις?

Off topic

Ρε αδερφέ...να είσαι κανα 17χρονο καυλωμένο να πω οκ....ειναι στα ντουζένια του, αλλά από νοήμων άνθρωπο να λέει ασε εμας να σκοτωθούμε στη Χ διαδρομή με την ησυχία μας και εσύ κοίτα τη δουλειά σου και τράβα στο σούπερ σου...δεν ξέρω καν πως να το χαρακτηρίσω. 

Off topic

Και just for the record οι επιδόσεις ιπποδύναμης και ροπής δεν αποσκοπούν την κόντρα....μάλλον έσυ δεν εχεις καταλάβει γιατί μιλάμε εδώ. Συγκρίνουμε 2 μοτέρ ως προς την δομή τους σαν σύνολο, το έυρως που αποδίδουν την ροπή τους και το μέγεθος της τελευταίας....όχι πιο είναι πιο γρήγορο σε κόντρα ή τελική ή ξέρω γω τι. 

Αντρέα οι απόψεις μας ταυτίζονται να ξέρεις (αυτές που χαρακτήρισα στις παραθέσεις ως off topic) αλλά ο φίλος Λεωνίδας (???) είναι ον τόπικ με επιχειρήματα αντίστοιχα των υπολοιπων. Η σύγκριση που γίνεται (και σε αυτό το τόπικ) είναι ποιος κινητήρας μπορεί να θεωρηθεί συνολικά καλύτερος. Οι υποστηρικτές των 2Κ προβάλουν ως επιχείρημα την στριφτερή βόλτα, το σφιχτό στροφιλίκι κλπ λόγω ροπής και οι 4Κ ότι στη γρήγορη μετακίνηση (πες την και κόντρα) σα σύνολο είναι καλύτερος ο 4Κ. Είναι χρήση της μοτοσικλέτας και η κόντρα (έστω και ένα "άνοιγμα" αν θες) και νομίζω ότι στρουθοκαμηλίζει όποιος πει οτι ποτέ δεν έκανε ένα "φιλικό" άνοιγμα.

Anyway, καλή χρονιά να έχουμε, πάω σούπερ

Ένα σακούλι ποπκορν παρακαλώ! :tooth: 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Μας παρακολουθούν εκεί στο moto !

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

τσάμπα το 5 λεπτό που έχασα για να το διαβάσω. :dry:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΜΤ-07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

...Ειδικά τα τελευταία χρόνια με την ανωνυμία που προσφέρει το διαδίκτυο, η κατάσταση έχει αρχίσει να γίνεται έως χυδαία. Όποιος κατάφερε να πάρει με 3000 δόσεις μια μοτοσυκλέτα των 20.000 ευρώ νομίζει ότι έγινε ο super παντογνώστης-μοτοσυκλετιστής και όποιος προσπέρασε έναν κουλό σε τοπικό track day της άνω Καστανιάς νομίζει ότι έγινε ο Rossi...

Τη λεει ο συντακτης του αρθρου σε συγκεκριμενα μελη του mybike ή ειναι ιδεα μου;  

Τροποποιήθηκε από τον pitapola
Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBX250RS

Δημοσιεύτηκε

Καλά ας μάθουν να μην μπερδεύουν τις πνευματικές βαλβίδες, με τις βαλβίδες χωρίς εκκεντροφόρο στο Μοτό, και γενικώς ας σοβαρευτούν λιγάκι, που από σεβάσμιο περιοδικό που ΜΑΘΑΙΝΕΣ πράγματα, έχουν γίνει φυλλάδα clickbait, και μετά σχολιάζουνε και τα άτομα στα φόρουμ. Το παρόν άρθρο στο λινκ πάντως είναι καλούτσικο.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τη λεει ο συντακτης του αρθρου σε συγκεκριμενα μελη του mybike ή ειναι ιδεα μου;  

να ρθει ο συντακτης του αρθρου για μια κοντριτσα να δουμε ποιος εχει δικιο! :P :P

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

9

να ρθει ο συντακτης του αρθρου για μια κοντριτσα να δουμε ποιος εχει δικιο! :P :P

xtakides.jpg

Από ρόδο δεν ξέρω, από πήδημα πάντως τον σκίζω.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot 2 Suzuki Bandit (1250cc)

Δημοσιεύτηκε

Α ρε κιαρατά ts τόσος κόπος για να προσπαθήσεις να μας αποδείξεις ότι το χοντα είναι καλύτερο απο το σουζουκι;; :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα