Κινητήρας Όλα όσα πρέπει να ξέρουμε για το λάδι της μοτοσυκλέτας μας

304 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Σε μονοκυλινδρο?? :blink:

...πετάει ο γάιδαρος?....πετάει! ...κι άμα λάχει πετάει και κωλίδια :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Ενα καλο λαδι, ΕΙΔΙΚΑ! για μεγαλους μονοκυλινδρους κινητηρες, ειναι ΑΥΤΟ! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Μιλάμε για...13? το ένα λίτρο? :plaf:

Ρε Aral και πάλι Aral με 25? το τετράλιτρο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 400 RR AGV Air Tech Honda NSR 500 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Ναι ρε μαυρογέρακα.Ξέρω ότι θα πεις ότι είναι υπερβολή,αλλά είτε έναν έχεις είτε 16 κυλίνδρους,τις ίδιες απαιτήσεις έχουν.Εξάλλου τα μονοκύλινδρα αερόψυκτα είναι πολύ απαιτητικά με τα λάδια τους,λόγο μειωμένης μετάδοσης (αποβολής) θερμότητας προς το περιβάλλον.Ειδικά στην κίνηση πόλης αυτοί οι κινητήρες τα βρίσκουν σκούρα,όχι από θέμα απόδοσης,αλλά τηγανίσματος του λαδιού τους.Και να σας πω ρε μάγκες,άμα κάνεις λίγα χιλιόμετρα το χρόνο το να δώσεις 10 ευρώ παραπάνω για λάδια πού είναι το κακό;Υπάρχουν άτομα που θέλουν το μοτέρ τους ετοιμοπόλεμο για μια ζωή.Τί είναι 20 ευρώ το χρόνο,παραπάνω για λάδια; Να μου λέγατε ότι έχετε λεωφορείο στα ΚΤΕΛ που κάνει 6.000 χιλιόμετρα την εβδομάδα,να σας πω,ΝΑΙ θα κοιτάξω για κάτι πιο φθηνό.Αλλά μέχρι τώρα η κατάρα με έχει ακουλοθήσει στα πάντα.Δηλαδή το φθηνό είναι πάντα και ακριβό.Βέβαιο και τα πολύ ακριβά πολλές φορές είναι και μάπα,ή δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

Any questions you wanna ask? ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

δεσμοδρομικος αεροψυκτος δικυλινδρος σε διαταξη L,χρησιμοποιω motul 10-40 ολο το χειμωνα

και το καλοκαιρι 15-50 σε ημισυνθετικα,καμια καλυτερη αποψη?

παντως με τα motul εχω παρατηρησει οτι ακουγεται περισοτερο τα σασμαν σε σχεση με αλλα λαδια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Μιλάμε για...13? το ένα λίτρο? :plaf:

Ειναι "τσιμπημενο", οντως.. :rolleyes:

Ρε Aral και πάλι Aral με 25? το τετράλιτρο!

24! (Αυτα βαζω και γω! :P )

:D

είτε έναν έχεις είτε 16 κυλίνδρους,τις ίδιες απαιτήσεις έχουν...

..Και τις ιδιες "ανοχες" (οσο αναφορα την "στεγανοτητα" και τις συστολοδιαστολες), ενα υδροψυκτο τετρακυλινδρο 600αρι, με ενα αεροψυκτο μονοκυλινδρο 600αρι?? :wacko:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
MAXSYM 400i abs

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδιά τα λάδια DA VINCI τα έχετε ακούστα;;; Λένε ότι είναι αρκετά καλά σαν ποιότητα αλλά και ακριβά (μη με ρωτήσετε τιμή, αλλα μου είπαν τι είναι πιο ακριβά από τα άλλα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδιά τα λάδια DA VINCI τα έχετε ακούστα;;; Λένε ότι είναι αρκετά καλά σαν ποιότητα αλλά και ακριβά (μη με ρωτήσετε τιμή, αλλα μου είπαν τι είναι πιο ακριβά από τα άλλα)

Kαλα ειναι! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ποδαράτος (0cc) Shark RSF2i Aprilia Shiver GT

Δημοσιεύτηκε

Εξάλλου τα μονοκύλινδρα αερόψυκτα είναι πολύ απαιτητικά με τα λάδια τους,λόγο μειωμένης μετάδοσης (αποβολής) θερμότητας προς το περιβάλλον.Ειδικά στην κίνηση πόλης αυτοί οι κινητήρες τα βρίσκουν σκούρα,όχι από θέμα απόδοσης,αλλά τηγανίσματος του λαδιού τους.

Συμφωνώ. Στα αερόψυκτα το καλοκαίρι το λάδι τους δεινοπαθεί.

..Και τις ιδιες "ανοχες" (οσο αναφορα την "στεγανοτητα" και τις συστολοδιαστολες), ενα υδροψυκτο τετρακυλινδρο 600αρι, με ενα αεροψυκτο μονοκυλινδρο 600αρι?? :wacko:

Μηχανές όπως το ΧΤ έχουν μικρές ανάγκες από το λιπαντικό τους γιατί δουλεύουν σε χαμηλές στροφές (μικρή μέση γραμμική ταχύτητα εμβόλου), έχουν μικρή συμπίεση και μικρή ογκομετρική απόδοση (λίγα άλογα ανά λίτρο). Παρ'όλα αυτά δεν θα πάθουν και τίποτα με ένα καλύτερο λάδι, ίσα ίσα μπορεί να επωφεληθούν από τις ιδιότητες τους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μηχανές όπως το ΧΤ έχουν μικρές ανάγκες από το λιπαντικό τους γιατί δουλεύουν σε χαμηλές στροφές (μικρή μέση γραμμική ταχύτητα εμβόλου), έχουν μικρή συμπίεση και μικρή ογκομετρική απόδοση (λίγα άλογα ανά λίτρο). Παρ'όλα αυτά δεν θα πάθουν και τίποτα με ένα καλύτερο λάδι, ίσα ίσα μπορεί να επωφεληθούν από τις ιδιότητες τους.

Μηχανες αυτου του ειδους (αεροψυκτες, με μεγαλο κυβισμο, ανα κυλινδρο, βλεπε σαν GS 1200, κατ'αναλογια) εχουν μεγαλες συστολοδιαστολες (αρα κι "ανοχες") μεταξυ χιτωνιου και πιστονιου..

Εκτιμας οτι αυτα θα "βολευοντα" με συνθετικα?? :blink:

(Και οι μ@λ@κες, της BMW, για παραδειγμα, με 100 χρονια εμπειρια στον κινητηρα, λενε μ@Λ@κιες???-Να μην αναφερω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ! πειρα, με mega-μονοκυλινδρο και συνθετικο λαδι.. :/ :/ )

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μου φαίνεται τζάμπα γράφω... Ρε μάγκες πότε θα καταλάβετε ότι όλοι οι κινητήρες οι σύγχρονοι δεν είναι σαν το ΧΤ του ξαδέρφου από το χωριό που το είχε και στην εποχή του σκότωνε; Για αυτό και βλέπεις μηχανές του '80-'90 παρατημένα γιατί τελικά δεν σκοτώνανε,αλλά τα σκότωναν οι ιδιοκτήτες...

zorz το ότι δουλέυεις σε χαμηλές στροφές δεν σημαίνει ότι έχεις μικρές μέσες γραμμικές ταχύτητες εμβόλου,εφόσον δεν βάζεις στο παιχνίδι το παράγοντα 50%,που είναι η διαδρομή και το μήκος της μπιέλας.Ειδικά το ΧΤ για να φτάσει τα 600 κυβικά,έχει πολύ μα πολύ μεγάλη διαδρομή,ενώ τα σουπερσπορ έχουν όσο είχαν και τα παπάκια μέχρι τελευταία,δηλαδή μέχρι 49mm διαδρομή.Το ότι δουλεύανε μέχρι τις 16.000 rpm (οι μηχανές όχι τα παπάκια) είναι ο λόγος των τρελών καταπονήσεων και απαίτησης για λάδι ( τρελό αβάνς,θερμοκρασίες χώρου καύσης κλπ).Επίσης στο παιχνίδι πρέπει να βάλεις το μήκος της μπιέλας.Όσο πιο μικρό,τόσο πιο εύκολα στροφάρει ο κινητήρας,σχηματίζοντας όμως τεράστια μα τεράστια γωνία μεταξύ κάθετου άξονα πιστονιού.Αυτό έχει αντίκτυπο στις μεγάλες τριβές των πλαϊνών τοιχωμάτων(χιτωνίων) και εμβόλων και κατά συνέπεια μεγάλες απώλειες ισχύος και τρελές καταπονήσεις.

Όσο πιο μακριά είναι η μπιέλα,έχεις λιγότερες τριβές εμβόλου και πλαϊνών τοιχωμάτων,λόγο του ότι σχηματίζει μικρότερη γωνία άρα και αντίσταση,αλλά έχεις γενικά αργόστροφο κινητήρα,που ανεβάζει αλλά αργά.Επίσης η μεγάλη μπιέλα είναι και χαμένα άλογα λόγω μεγαλύτερης κινούμενης μάζας.Για αυτό βλέπεις τους κατασκευαστές να χρησιμοποιούν κινητήρες με μικρότερες διαδρομές και βάζουν σε εμβολα και χιτώνια,αντιτριβικές επιστρώσεις πυριτίου,νικελίου,τεφλόν και δεν συμμαζεύται.

Εσένα blackhawk δεν σου φταίει ούτε η BMW ούτε τα συνθετικά λάδια.Έχουν φαγωθεί τα ελατήρια σου και το μοτέρ σου έχει πέσει,για αυτό "καίει" το ψιλό λάδι,και δεν θες να το παραδεχτείς ότι δεν έχεις μηχανή αλλά μπουρούχα :ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ

Εξάλλου η BMW για μένα είναι πολύ μαλάκες και συνεχίζουν για λόγο γόητρου και εθνικισμού να βγάζουν ανώμαλες μηχανές με κινητήρα boxer.Να πω ότι ήταντετρακύλινδρος να πω ναι αξίζει,μιας και είναι θεωριτικά ο καλύτερα ζυγισμένος κινητήρας.Αλλά δικύλινδρος έλεος ρε πούστη μου.Και κάτι ακόμα.Η BMW μου αρέσει σε γνωστή διαφημησή της που λέει ότι: "Σε αυτό το αυτοκίνητο ένα πράγμα έμεινε πίσω... Η κίνηση".Ωραία ως εδώ.Όμως δεν μας λέει στα ίσια πώς ισχύει και το ίδιο σλόγκαν και στις μηχανές. "Στις μηχανές μας πολλά έχουν μείνει πίσω". Για μένα είναι ανούσιο να κρατάς μια φιλοσοφία της ναζιστικής Γερμανίας και να βγάζεις αυτές τις παπαριές μηχανές στο δρόμο.Και εγώ ρε φίλε αύριο να μην πάω με κουστούμι στη σχολή.Να πάω με φουστανέλα και τσαρούχια.Και να πετάξω τις μηχανές μου και να πάρω τον Μπουχέσα,το καθαρόαιμο άλογο του παππού που το πήρε από την Αραβία.Και θα αφήσω και μουστάκι έτσι για να μην λέτε...

Τον κώδικα DA VINCI τον έχω ακουστά,όπως και τα λάδια του,που είναι,αν μη τι άλλο,ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΙΑΚΑ!!! Δεν έχω ακούσει ούτε καλά ούτε κακά,μιας και είναι πολύ λίγοι αυτοί που τα έχουν δοκιμάσει και δεν είναι και όλοι ξεφτέρια σαν και εμάς για να κρίνουν ότι είναι καλά ή όχι.Επίσης δεν σου απαντάω μόνο και μόνο για να απαντήσω,μιας και είναι απίθανο να κρίνω αν είναι καλά,όταν δεν μας λες για ποιο μηχανάκι είναι και τη ρευστότητα θες να χρησιμοποιήσεις.

Και επειδή πρέπει να πάμε παρακάτω επιτέλους,ρίξτε μια ματιά στα 100% γιαπωνέζικα λάδια τις ENEOS που επιτέλους ήρθαν στην Ελλάδα.Με ρευστότητα που ξεκινάνε από 0W-20 μέχρι 0W-50 αλλά και άλλα πολλά πολλά πολλά.Μην ακούσω πάλι χαζομάρες,"με τα MOTUL εμένα γαζώνει πάντως". Αυτό το λάδι ούτε για το αλυσοπρίονο δεν κάνει.Ο οικονομικός παράγοντας για τα λάδια της ENEOS ίσως να είναι ανασταλτικός.ΟΚ.Δεκτό...

Και επειδή μου φαίνεται ότι μόνο εγώ κάθομαι και ψάχνω,ήρθε η ώρα να γίνω εγώ δάσκαλος και εσείς μαθητές.Η τιμωρία σας είναι να μου πείτε αν η ENEOS βγάζει λάδια για μηχανές, δηλαδή προδριαγραφών SG.Οι 10 πρώτοι που θα απαντήσουν σωστά θα κερδίζουν μια παρουσίαση κινητήρων σε δυναμόμετρο και πέδη στη σχολή μου.Στείλτε τις απαντήσεις σας στο 90-11-500 500 500 500 500 και δώρο τα σεξι βίντεο της Όλγας Φαρμάκη...

Υ.Γ. blackhawk θες να πεις ότι καίει το ψιλό λάδι ο κινητήρας σου,η απλά δεν γουστάρει τα συνθετικά; Κάνε μια μέτρηση συμπίεσης καλού κακού και μετά προσπάθησε να διαπιστώσεις αν καίει και από που καίει,μιας και ο κινητήρας σου το γουστάρει πολύ το συνθετικό.Αν θυμάμαι καλά,αν είναι και ξεροκάμπανο,τότε οι επιλογές σου είναι απεριόριστες σε λάδια μιας και μπορείς να βάλεις ότι αυτοκινητισκό λάδι υπάρχει στην αγορά.Τώρα αν καίει παραπάνω από 250 ml, από αλλαγή σε αλλαγή τότε ψάχτο καλύτερα.Αν όχι τότε θυμίσου ότι οι οριζόντιοι κύλινδροι ,το τσιμπάνει και πολύ μάλιστα το λαδάκι όταν το βάζεις μπρός το πρωί,μέχρι να ζεσταθεί...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

bloody 64 τα μοτυλ δεν ξέρω γιατί τα προτιμάει όλος ο αμύητος πληθυσμός,αλλά αυτό δεν είναι δικό μου θέμα.Στα ducati εγώ κατά προτίμηση θα ψαχνόμουν μόνο για συνθετικά λάδια και φυσικά όχι μοτυλ.Για αγωνιστικές βαλβολίνες καλή είναι,για κινητήρες δύστροπους σαν τον δικό σου,απαγορευτικά.

Με το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν έχω καθόλου εμπειρικές γνώσεις για να σου πω κάποια συγκεκριμένα λάδια.Στην θέση σου,αν δεν έχεις κάποιο μηχανικό τσακάλι,θα κοίταζα ακριβές μάρκες, όπως Repsol, Ipone, ELF, AMSoil και φυσικά MOBIL 1... Θα ρωτήσω κάποιον που κάνει τέτοια μηχανάκια,αλλά φοβάμαι ότι ήδη οι απόψεις δυίστανται...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 ABS Shoei XR 1000 Yamaha YZ250

Δημοσιεύτηκε

Μου φαίνεται τζάμπα γράφω... Ρε μάγκες πότε θα καταλάβετε ότι όλοι οι κινητήρες οι σύγχρονοι δεν είναι σαν το ΧΤ του ξαδέρφου από το χωριό που το είχε και στην εποχή του σκότωνε; Για αυτό και βλέπεις μηχανές του '80-'90 παρατημένα γιατί τελικά δεν σκοτώνανε,αλλά τα σκότωναν οι ιδιοκτήτες...

zorz το ότι δουλέυεις σε χαμηλές στροφές δεν σημαίνει ότι έχεις μικρές μέσες γραμμικές ταχύτητες εμβόλου,εφόσον δεν βάζεις στο παιχνίδι το παράγοντα 50%,που είναι η διαδρομή και το μήκος της μπιέλας.Ειδικά το ΧΤ για να φτάσει τα 600 κυβικά,έχει πολύ μα πολύ μεγάλη διαδρομή,ενώ τα σουπερσπορ έχουν όσο είχαν και τα παπάκια μέχρι τελευταία,δηλαδή μέχρι 49mm διαδρομή.Το ότι δουλεύανε μέχρι τις 16.000 rpm (οι μηχανές όχι τα παπάκια) είναι ο λόγος των τρελών καταπονήσεων και απαίτησης για λάδι ( τρελό αβάνς,θερμοκρασίες χώρου καύσης κλπ).Επίσης στο παιχνίδι πρέπει να βάλεις το μήκος της μπιέλας.Όσο πιο μικρό,τόσο πιο εύκολα στροφάρει ο κινητήρας,σχηματίζοντας όμως τεράστια μα τεράστια γωνία μεταξύ κάθετου άξονα πιστονιού.Αυτό έχει αντίκτυπο στις μεγάλες τριβές των πλαϊνών τοιχωμάτων(χιτωνίων) και εμβόλων και κατά συνέπεια μεγάλες απώλειες ισχύος και τρελές καταπονήσεις.

Όσο πιο μακριά είναι η μπιέλα,έχεις λιγότερες τριβές εμβόλου και πλαϊνών τοιχωμάτων,λόγο του ότι σχηματίζει μικρότερη γωνία άρα και αντίσταση,αλλά έχεις γενικά αργόστροφο κινητήρα,που ανεβάζει αλλά αργά.Επίσης η μεγάλη μπιέλα είναι και χαμένα άλογα λόγω μεγαλύτερης κινούμενης μάζας.Για αυτό βλέπεις τους κατασκευαστές να χρησιμοποιούν κινητήρες με μικρότερες διαδρομές και βάζουν σε εμβολα και χιτώνια,αντιτριβικές επιστρώσεις πυριτίου,νικελίου,τεφλόν και δεν συμμαζεύται.

Εσένα blackhawk δεν σου φταίει ούτε η BMW ούτε τα συνθετικά λάδια.Έχουν φαγωθεί τα ελατήρια σου και το μοτέρ σου έχει πέσει,για αυτό "καίει" το ψιλό λάδι,και δεν θες να το παραδεχτείς ότι δεν έχεις μηχανή αλλά μπουρούχα :ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ

Εξάλλου η BMW για μένα είναι πολύ μαλάκες και συνεχίζουν για λόγο γόητρου και εθνικισμού να βγάζουν ανώμαλες μηχανές με κινητήρα boxer.Να πω ότι ήταντετρακύλινδρος να πω ναι αξίζει,μιας και είναι θεωριτικά ο καλύτερα ζυγισμένος κινητήρας.Αλλά δικύλινδρος έλεος ρε πούστη μου.Και κάτι ακόμα.Η BMW μου αρέσει σε γνωστή διαφημησή της που λέει ότι: "Σε αυτό το αυτοκίνητο ένα πράγμα έμεινε πίσω... Η κίνηση".Ωραία ως εδώ.Όμως δεν μας λέει στα ίσια πώς ισχύει και το ίδιο σλόγκαν και στις μηχανές. "Στις μηχανές μας πολλά έχουν μείνει πίσω". Για μένα είναι ανούσιο να κρατάς μια φιλοσοφία της ναζιστικής Γερμανίας και να βγάζεις αυτές τις παπαριές μηχανές στο δρόμο.Και εγώ ρε φίλε αύριο να μην πάω με κουστούμι στη σχολή.Να πάω με φουστανέλα και τσαρούχια.Και να πετάξω τις μηχανές μου και να πάρω τον Μπουχέσα,το καθαρόαιμο άλογο του παππού που το πήρε από την Αραβία.Και θα αφήσω και μουστάκι έτσι για να μην λέτε...

Τον κώδικα DA VINCI τον έχω ακουστά,όπως και τα λάδια του,που είναι,αν μη τι άλλο,ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΙΑΚΑ!!! Δεν έχω ακούσει ούτε καλά ούτε κακά,μιας και είναι πολύ λίγοι αυτοί που τα έχουν δοκιμάσει και δεν είναι και όλοι ξεφτέρια σαν και εμάς για να κρίνουν ότι είναι καλά ή όχι.Επίσης δεν σου απαντάω μόνο και μόνο για να απαντήσω,μιας και είναι απίθανο να κρίνω αν είναι καλά,όταν δεν μας λες για ποιο μηχανάκι είναι και τη ρευστότητα θες να χρησιμοποιήσεις.

Και επειδή πρέπει να πάμε παρακάτω επιτέλους,ρίξτε μια ματιά στα 100% γιαπωνέζικα λάδια τις ENEOS που επιτέλους ήρθαν στην Ελλάδα.Με ρευστότητα που ξεκινάνε από 0W-20 μέχρι 0W-50 αλλά και άλλα πολλά πολλά πολλά.Μην ακούσω πάλι χαζομάρες,"με τα MOTUL εμένα γαζώνει πάντως". Αυτό το λάδι ούτε για το αλυσοπρίονο δεν κάνει.Ο οικονομικός παράγοντας για τα λάδια της ENEOS ίσως να είναι ανασταλτικός.ΟΚ.Δεκτό...

Και επειδή μου φαίνεται ότι μόνο εγώ κάθομαι και ψάχνω,ήρθε η ώρα να γίνω εγώ δάσκαλος και εσείς μαθητές.Η τιμωρία σας είναι να μου πείτε αν η ENEOS βγάζει λάδια για μηχανές, δηλαδή προδριαγραφών SG.Οι 10 πρώτοι που θα απαντήσουν σωστά θα κερδίζουν μια παρουσίαση κινητήρων σε δυναμόμετρο και πέδη στη σχολή μου.Στείλτε τις απαντήσεις σας στο 90-11-500 500 500 500 500 και δώρο τα σεξι βίντεο της Όλγας Φαρμάκη...

Υ.Γ. blackhawk θες να πεις ότι καίει το ψιλό λάδι ο κινητήρας σου,η απλά δεν γουστάρει τα συνθετικά; Κάνε μια μέτρηση συμπίεσης καλού κακού και μετά προσπάθησε να διαπιστώσεις αν καίει και από που καίει,μιας και ο κινητήρας σου το γουστάρει πολύ το συνθετικό.Αν θυμάμαι καλά,αν είναι και ξεροκάμπανο,τότε οι επιλογές σου είναι απεριόριστες σε λάδια μιας και μπορείς να βάλεις ότι αυτοκινητισκό λάδι υπάρχει στην αγορά.Τώρα αν καίει παραπάνω από 250 ml, από αλλαγή σε αλλαγή τότε ψάχτο καλύτερα.Αν όχι τότε θυμίσου ότι οι οριζόντιοι κύλινδροι ,το τσιμπάνει και πολύ μάλιστα το λαδάκι όταν το βάζεις μπρός το πρωί,μέχρι να ζεσταθεί...

ΜΕΓΙΣΤΕ! τι είπες τώρα! πες τα χρυσόστομε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ZZR 1400 ασπάζεσαι αυτά που λέω; Ή μήπως αύριο σε δω με χακί,αγκυλωτό σταυρό,"SS",wemachte και καβαλήσεις την BMW του παππού που την καβάτζωσε όταν έφυγαν οι Γερμανοί,από έναν ρουφιάνο των Γερμανών,που μετά είπε να "βοηθήσει" τους Έλληνες; Ναι ρε μάγκες μια φορά και έναν καιρο,τότε που η βιομηχανία ήταν σε νηπιακό στάδιο,έβγαλαν μηχανές με μπόξερ κινητήρα και πλαινό καλαθάκι.Επίσης αυτές οι μηχανές είχαν και όπισθεν και λέγαν πως αν τους βάλεις ταχύτητα και τις αφήσεις,αυτές "θα φτάσουν μέχρι το στρατόπεδο των Γερμανών και θα καταλάβουν ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει".Εντάξει για εκείνη την εποχή ήταν καινοτομία,σήμερα είναι μία μαλακία,και έχω βαρεθεί να ακούω ότι "η BMW βάζει μπόξερ γιατί είναι κλασικός κινητήρας".Ποιό είναι το κριτήριο του κλασικού; Μήπως είστε ανώμαλοι; Μήπως είστε κρυφοναζιστές; Μήπως είστε τις ίδιας νοοτροπίας των SS;;;;;;;;;;;;;;;;;; Αν είναι να ξέρω να φυλάγομαι.Και η Rolls Royce κάποτε είχε αγοράσει την πατέντα του Wankel και τον έβαζε σε αεροπλάνα.Και τι να λέει,έχετε δει πολλές εταιρίες να βάζουν στα Jumbo 747 και τα AIRBUS κινητήρα Wankel;;; Για τότε ήταν καλός,σήμερα είναι για ... καταλάβατε γιατί είναι.Όμως ο Wankel βρήκε το δρόμο του και είναι εκεί που πρέπει να είναι.Η BMW ας πάει να βγάλει εκείνο το πρωτότυπο,το Nazca C2 και ας αφήσει την διαφήμηση που την έχει "από πίσω"... την κίνηση έτσι μάγκες,μην πάει αλλού το μυαλό σας (Στυλ Τσουκαλάς... ).Και βαρέθηκα πια να ακούω για τα προβήματα της εν λόγω εταιρίας.Ας επανασχεδιάσει τον προϊόν της και ας αφήσει τις μπούρδες ότι "είμαστε 50 χρόνια πίσω,νοιώστε νέοι" και άλλα άστοχα του ίδιου στυλ. Θυμάμαι έναν φίλο μου με ένα GS.Μόνο στην Τήνο,γονατιστός δεν πήγε για να δει άσπρη μέρα με το μηχανάκι του.

Φτάνει το κράξιμο,έχω μάθημα.Έχω μια εργασία,όπου θα πρέπει να φτίαξω μια γεννήτρια χρησιμοποιώντας βενζινοκινητήρα,περίπου 800 περίπου κυβικά,με πολλούς κραδασμούς,ανώμαλο δούλεμα και γενικότερα για χρήση σταθερών στροφών.Α και θέλω να είναι επίπεδος.Μήπως έχετε καμιά ιδέα; :Ρ

Υ.Γ. Αν κάποιος θίχτηκε,ας ξανασκεφτεί ότι μιλάω για το μηχανάκι του και όχι για τον ίδιο.

Και ήρεμα έτσι... Ξέρετε εσείς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 ABS Shoei XR 1000 Yamaha YZ250

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ZZR 1400 ασπάζεσαι αυτά που λέω; Ή μήπως αύριο σε δω με χακί,αγκυλωτό σταυρό,"SS",wemachte και καβαλήσεις την BMW του παππού που την καβάτζωσε όταν έφυγαν οι Γερμανοί,από έναν ρουφιάνο των Γερμανών,που μετά είπε να "βοηθήσει" τους Έλληνες; Ναι ρε μάγκες μια φορά και έναν καιρο,τότε που η βιομηχανία ήταν σε νηπιακό στάδιο,έβγαλαν μηχανές με μπόξερ κινητήρα και πλαινό καλαθάκι.Επίσης αυτές οι μηχανές είχαν και όπισθεν και λέγαν πως αν τους βάλεις ταχύτητα και τις αφήσεις,αυτές "θα φτάσουν μέχρι το στρατόπεδο των Γερμανών και θα καταλάβουν ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει".Εντάξει για εκείνη την εποχή ήταν καινοτομία,σήμερα είναι μία μαλακία,και έχω βαρεθεί να ακούω ότι "η BMW βάζει μπόξερ γιατί είναι κλασικός κινητήρας".Ποιό είναι το κριτήριο του κλασικού; Μήπως είστε ανώμαλοι; Μήπως είστε κρυφοναζιστές; Μήπως είστε τις ίδιας νοοτροπίας των SS;;;;;;;;;;;;;;;;;; Αν είναι να ξέρω να φυλάγομαι.Και η Rolls Royce κάποτε είχε αγοράσει την πατέντα του Wankel και τον έβαζε σε αεροπλάνα.Και τι να λέει,έχετε δει πολλές εταιρίες να βάζουν στα Jumbo 747 και τα AIRBUS κινητήρα Wankel;;; Για τότε ήταν καλός,σήμερα είναι για ... καταλάβατε γιατί είναι.Όμως ο Wankel βρήκε το δρόμο του και είναι εκεί που πρέπει να είναι.Η BMW ας πάει να βγάλει εκείνο το πρωτότυπο,το Nazca C2 και ας αφήσει την διαφήμηση που την έχει "από πίσω"... την κίνηση έτσι μάγκες,μην πάει αλλού το μυαλό σας (Στυλ Τσουκαλάς... ).Και βαρέθηκα πια να ακούω για τα προβήματα της εν λόγω εταιρίας.Ας επανασχεδιάσει τον προϊόν της και ας αφήσει τις μπούρδες ότι "είμαστε 50 χρόνια πίσω,νοιώστε νέοι" και άλλα άστοχα του ίδιου στυλ. Θυμάμαι έναν φίλο μου με ένα GS.Μόνο στην Τήνο,γονατιστός δεν πήγε για να δει άσπρη μέρα με το μηχανάκι του.

Φτάνει το κράξιμο,έχω μάθημα.Έχω μια εργασία,όπου θα πρέπει να φτίαξω μια γεννήτρια χρησιμοποιώντας βενζινοκινητήρα,περίπου 800 περίπου κυβικά,με πολλούς κραδασμούς,ανώμαλο δούλεμα και γενικότερα για χρήση σταθερών στροφών.Α και θέλω να είναι επίπεδος.Μήπως έχετε καμιά ιδέα; :Ρ

Υ.Γ. Αν κάποιος θίχτηκε,ας ξανασκεφτεί ότι μιλάω για το μηχανάκι του και όχι για τον ίδιο.

Και ήρεμα έτσι... Ξέρετε εσείς!

Όχι, δεν θα με δεις έτσι! πολύ πιθανόν να δω εσένα ίσως! (περί bmw)

Αλλά λίγα με τον wankel ε; αν έχεις ασχοληθεί με τον εν λόγω κινητήρα, εκεί που είναι, είναι σε ΠΟΛΥ καλή θέση σε σύγκριση με τα εκατομύρια που έχουν δοθεί για την εξέλιξη του. Και ορίστε μια πολύ σύντομη ιστορία του:

Ο κινητήρας Wankel, πήρε το όνομα του Φέλιξ Βάνκελ που τον εφεύρε. Αποτελείται από ένα τριγωνικό δισκοειδές έμβολο, που έχει τη δυνατότητα να κινείται έκκεντρα μέσα σ 'ένα κέλυφος ανάλογης μορφής (επιτροχοειδής δίβολος), σχηματίζοντας μ 'αυτόν τον τρόπο τρεις χώρους μεταβαλλόμενου μεγέθους. Κινηματικά και δυναμικά, ο κινητήρας Wankel είναι πολύ απλός, εξασφαλίζοντας πλήρη και εύκολη ζυγοστάθμιση των κινουμένων μερών του.

Ο πρώτος περιστροφικός κινητήρας παραγωγής φτιάχτηκε από την NSU στο NSU Prinz του 1963. Μετά η NSU πούλησε τις άδειες του κινητήρα Wankel σε όποιον ήθελε να φτιάξει την δική του εκδοχή. Οι περισσότεροι κατασκευαστές αυτοκινήτων αγόρασαν την τεχνολογία και η General Motors και η Mercedes επένδυσαν περισσότερο σε αυτή. Ομως μία μικρή Ιαπωνική εταιρία που ονομαζόταν Toyo Kogyo , αργότερα μετονομάστηκε σε Mazda έγινε ο κύριος εκφραστής του περιστροφικού κινητήρα. Στην πράξη, οι περιστροφικοί κινητήρες χωρίζονται ως εξής : Mazda και οι υπόλοιποι.

Ο περιστροφικός κινητήρας ( rotary ) έχει πολύ λιγότερα κινούμενα μέρη σε σχέση με έναν κινητήρα με πιστόνια. Ενας περιστροφικός κινητήρας με 2 ρότορες έχει 3 κινούμενα μέρη ( 2 ρότορες - 1 στρόφαλος ) ενώ ο πιο απλός παραδοσιακός τετρακύλινδρος έχει τουλάχιστον 40 όπως πιστόνια, εκκεντροφόρους, ρουλεμάν, γρανάζια μετάδοσης, ωστήρια, ελατήρια κ.λ.π.

Η ελαχιστοποίηση των κινούμενων μερών μπορεί να μεταφραστεί σε περισσότερη αξιοπιστία για τον περιστροφικό κινητήρα.

Ολα τα μέρη ενός περιστροφικού κινητήρα γυρίζουν συνέχεια προς μία κατεύθυνση αντί να αλλάζουν βίαια διευθύνσεις όπως τα πιστόνια. Οπως περιστρέφονται οι ρότορες έχουν αντίβαρα για να μηδενίζονται οι κραδασμοί. Η δύναμη του περιστροφικού κινητήρα είναι επίσης πιο ομαλή. Κάθε καύση του έχει τη διάρκεια του χρόνου των 90 μοιρών που περιστρέφεται και κάνει 3 καύσεις ( 270 μοίρες ) όλη αυτή η κίνηση πάει στο στρόφαλο.

Αυτό σημαίνει ότι ο περιστροφικός κινητήρας δίνει δύναμη στα 3/4 της λειτουργίας του εν αντιθέσει με έναν κινητήρα μονοκύλινδρο που δίνει δύναμη μόνο στο 1/4 της λειτουργίας του. (180 μοίρες , κάθε 2 κύκλους).

Επίσης οι ρότορες κινούνται στο 1/3 της ταχύτητας του εκκεντροφόρου σε αντίθεση με τα πιστόνια.

Σημαντική επίσης είναι η διαφορά στο μέγεθος του περιστροφικού κινητήρα. Λόγω της έλλειψης των πολλών μηχανικών μερών ο περιστροφικός κινητήρας είναι πολύ μικρός και πολύ ελαφρύς σε σχέση με ένα συμβατικό κινητήρα.

Για παράδειγμα ο κινητήρας του νέου RX8 , ο Renesis όπως τον ονομάζει η Mazda έχει το μέγεθος ενός πολύ μικρού (1000 κυβικών, ίσως και μικρότερου) παραδοσιακού κινητήρα.

Ενα από τα βασικά μειονεκτήματα των περιστροφικών κινητήρων είναι η κατανάλωση καυσίμου επειδή η θερμοδυναμική ικανότητα του χώρου καύσης μειώνεται αισθητά από το σχήμα του και την χαμηλή συμπίεση.

Τροποποιήθηκε από τον ZZR1400

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Να ρωτήσω και εγώ πέντε πράγματα για τα οποία αναρωτιέμαι. :blush:

Έχω ένα ΧΤ600. Ο κατασκευαστής δίνει το κλασσικό διάγραμμα.

oilg.th.jpg

Tο θέμα είναι ότι διαβάζω ότι σε μονοκύλινδρο, αερόψυκτο, το να βάζεις συνθετικά λάδια είναι πεταμμένα χρήματα. Οπότε τι είναι καλύτερο? Να βάζω φθηνό 15-50 και να τα αλλάζω συχνότερα ή να βάζω πχ 10-40 και πιο αραιά? Θα έχω πρόβλημα με "κάψίμο"? Και το καλοκαίρι βάζω άλλο ιξώδες απ ότι το χειμώνα? :lipssealed::wacko:

αν θες να ξεφύγεις τελείως,βάλε τα παραπάνω φουλ συνθετικά..

Μου φαίνεται τζάμπα γράφω... Ρε μάγκες πότε θα καταλάβετε ότι όλοι οι κινητήρες οι σύγχρονοι δεν είναι σαν το ΧΤ του ξαδέρφου από το χωριό..

Τωρα αν εσυ, θεωρεις οτι απαντας σοβαρα, στον προβληματισμο του φιλου, οκ..

Ισως φταιει και η ωρα, γι'αυτο δεν σχολιαζω και τα υπολοιπα..

:bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Ρε φίλε tasi... ΟΚ...γνωρίζεις αρκετά πράγματα περί μηχανολογίας, αλλά δεν μπορείς να κριτικάρεις και να απαξιώνεις εσύ μια ολόκληρη εταιρία μοτοσυκλετών με την μεγαλύτερη ιστορία στο κόσμο των δύο τροχών!!!

Τους boxer κινητήρες που με τόσο απαξιωτικό τρόπο μιλάς, τους έχουν ερωτευθεί χρόνια και χρόνια τώρα, εκατομμύρια ανθρώπων, που πάνω στις σέλες των μοτοσυκλετών που φορούσαν και φοράνε αυτόν τον κινητήρα, έχουν γράψει ατέλειωτα χιλιόμετρα! Κι έναν κινητήρα δεν τον ερωτεύεσαι όταν είναι άχρηστος και προβληματικός! Λογικό δεν είναι?

Αλλά τι σου τα λέω αυτά... αφού μόνο και μόνο που λες αυτά τα πράγματα για τους boxer, φαίνεται τι πιστεύεις (και τι ξέρεις περί αυτού)

Θα σε παρακαλούσα λοιπόν, να προσέχεις αυτά που λες (και τον τρόπο που τα λες) γιατί υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν αυτόν τον κινητήρα, και τον έχουν επιλέξει. Βρίζοντας λοιπόν εσύ αυτόν τον κινητήρα και κατ' επέκταση και τις μοτοσυκλέτες της BMW, απαξιώνεις και αυτούς που συνειδητά τις επέλεξαν, θεωρώντας τους βλάκες που τις επέλεξαν και δεν ξέρω εγώ τι άλλο!

Και κάτι τελευταίο....

Να ξέρεις πως θέλεις πολλά ψωμιά για να φτάσεις (αν φτάσεις) να μπορείς να κριτικάρεις τους μηχανικούς μιας εταιρίας μοτοσυκλετών και αυτά που λένε περί της συντήρησή της. Γιατί μπροστά τους είσαι ημιμαθής και τίποτα παραπάνω! Όταν λοιπόν ο Γερμανός, ο Ιάπωνας, ο Άγγλος κτλ λένε "ΑΥΤΑ τα λάδια μπορείς να βάζεις ΣΕ ΑΥΤΗ την μοτοσυκλέτα..." εσύ αυτά θα βάλεις, ή παραπλήσια. Οποιαδήποτε υπερβολή είναι ανούσια τις περισσότερες φορές. Ανούσια και πιο δαπανηρή. Λες να μην ξέρει ο συγκεκριμένος μηχανικός που σχεδίασε και εξέλιξε τον κινητήρα ότι υπάρχουν και συνθετικά λάδια? Περίμενε εσένα να του πεις πια είναι αυτά που ενδείκνυνται για τον κινητήρα που έφτιαξε?

Φιλικά πάντα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ένας ένας,μην βαράτε όλοι μαζί. ZZR 1400 γνωρίζω πού καλά για τον Βανκελ,και θαυμάζω το ότι κάποιος εδώ μέσα γράφει κάτι παραπάνω,που έχει νόημα,έστω και αν είναι ένα απλό copy-paste.Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι έκανες copy-paste,αλλά ακόμα και αν έκανες,δεν μπορεί,του πούστη όλο και κάτι θα έμαθες.Για αυτό λοιπόν σου δίνω συγχαρητήρια.Μόνο που επειδή ο Βάνκελ είναι σχεδόν τριγωνικής μορφής κάνει καύση κάθε 120 μοίρες,και θεωρήτικά,6 κάυσεις στους 4 χρόνους του συμβατικού εμβολοφόρου κινητήρα.Επίσης ο ρότορας όπως προτιμάς να τον λες,γυρίζει πιο γρήγορα από τον στροφαλοφόρο,και αυτό γιατί η εσωτερική οπή του ρότορα,έχει οδοντωτή διάταξη,με σαφώς περισσότερα δόντια απ' ότι ο στροφαλοφόρος.Η επιτυχία του Βανκελ στηρίζεται πιο πολύ στις μειωμένες απώλειες λόγω μικρότερης κινούμενης μάζας και από αδρανειακά και ορμικά φαινόμενα.Επίσης κάνει πολλούς κύκλους στην μονάδα του χρόμου,σε σχέση πάντα με τους παλινδρομικούς εμβολοφόρους κινητήρες.Και κάποια άλλα μικρά,αλλά τεράστιας σημασίας.Εγώ είπα τίποτα για τον Βανκελ κακό; Ίσα ίσα που τον φέρνω συχνά-πυκνά ως παράδειγμα της εξέλιξης των κινητήρων.

TIP!!! Ο Βανκελ επειδή στην ουσία,η αρχή λειτουργίας του είναι δίχρονη,θυμάμαι από έναν γκουρού μάστορα της Μαζντα,ότι θέλει μόνο αγνό ορυκτέλαιο,γιατί τα συνθετικά λάδια με τα πρόσθετά τους,διαβρώνουν τα τσιμουχάκια,κοινώς τα ρημάζουν.(Μικρή παρένθεση μιας και μιλάμε για λάδια).Αν θες να συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις για αυτό το θέμα,είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση.

Blackhawk παραθέτοντας 2-3 προτάσεις από όλα αυτά που προανέφερα (θεωριτικό υπόβαθρο) δεν βοηθάει επίσης και με κάνεις και ρόμπα γιατί φαίνομαι μαλάκας.Δεν παρεξηγούμαι,αλλά κάνεις και εσύ το ίδιο κακό με εμένα αν το θέτεις έτσι.Και ναι, για τα λεγόμενα,άλλες απαιτήσεις έχουν τα ΧΤ από το χωριό που είχαν κάτι ανοχές ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑ με το συμπάθειο και ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ χωρίς το συμπάθειο.Εννοείτε ότι πλέον ακόμα και τα μονοκύλινδρα αερόψυκτα ή μη,έχουν ξεφύγει.Και επειδή θα στραβώσετε ξανά,εγώ όμως θα το πω.2009 έχουμε,λέτε το R&D κάθε εταιρίας να τα ξύνει;;; Για όνομα του θεού.Έχω να πω πολλά ακόμα για αυτό το θέμα,αλλά θα ξεφύγει πολύ πάλι και θα αρχίσετε να τα παρεξηγείτε όλα.Πάντως αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι αναφέρω κάτι για λάδια 0-20 , 0-50 και ούτε φωνή ούτε ακρόαση... Και εγώ λοιπόν δεν σας ξαναλέω τίποτα τέτοιο.Θα κάθομαι να σας λέω για το ΧΤ του ξαδέρφου από το χωριό,αφού αυτό μόνο σας κεντρίζει το ενδιαφέρον.Και μην ακούσω κιχ,γιατί θεωρείτε ότι δεν απαντάω σοβαρά.Ας πάτε όσοι τα λέτε αυτά,σε ένα συνέδριο μηχανολογίας και θα καταλάβετε ποιός μιλάει σοβαρά και ποιός όχι.Το ότι σας φέρνω ζωντανά παραδείγματα,εσείς τα βλέπετε σαν κουκλοθέατρο ότι παίζω.Εντάξει λοιπόν.

ΘΑ ΣΚΑΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΖΩ ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ;;;;;;;;;;;;;;;;

ALX ας περάσουμε και σε σένα φίλε μου.Το ότι είμαι μηχανολόγος μηχανικός στο Αριστοτέλειο Πολυτεχνείο Θεσσαλονίκης,δεν το διατυμπανίζω κάθε φορά.Επίσης δεν μπορείς,τί γνώσεις έχω εγώ και τί τεχνογνωσία.Όπως εγώ για σένα.Η μόνη μας διαφορά είναι ότι δεν με ξέρεις, και με κρίνεις,ενώ εγώ δεν σε ξέρω,αλλά δεν σε κρίνω.Και για να σου ανοίξω λίγο τα μάτια σχετικά με μένα,έχω περάσει και από την Πορσε στην Στουτγκαρδη και Τσουφενχαουζεν για ένα 6μηνο.Και έπονται και άλλες εταιρίες.Δεν χρειάζεται να σου πω ποιό ήταν το αντικειμενό μου εκεί,μπορώ όμως να στο πιστοποιήσω.Το τί κάνει η BMW άσε να το ξέρω εγώ καλύτερα,μιας και έχω και το υπόβαθρο,και την τεχνογνωσία και την εμπειρία.Και τόνισα ότι μιλάω για τα μηχανάκια και όχι σε προσωπικό επίπεδο.Τώρα αν εσένα σου αρέσει το μηχανάκι αυτό δεν θα κάτσω να σου αλλάξω γνώμη.Σου λέω όμως τι ισχύει και δεν μπορείς με αερολογίες να με αμφισβητήσεις... Θέλω τεκμηριωμένες προτάσεις.Χαίρω πολύ,και εγώ έχω ένα R-52

Τώρα όσο αναφορά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ6 s2 KTM adv (990cc)

Δημοσιεύτηκε

xenos3 φίλε μου,το ΧΤ το 500αρι έχεις η το 600;

Το 600. :)

Ρε παιδιά, να πω ότι υπήρξε συμπέρασμα (τουλάχιστον για το δικό μου το ΧΤ και όχι του ξάδερφου στο χωριό :lol: ), ψέμματα θα πω!

Ορυκτέλαιο - συνθετικό, 15-50 - 10-40 και οι συνδυασμοί αυξάνονται... :huh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ALX ας περάσουμε και σε σένα φίλε μου.Το ότι είμαι μηχανολόγος μηχανικός στο Αριστοτέλειο Πολυτεχνείο Θεσσαλονίκης,δεν το διατυμπανίζω κάθε φορά.Επίσης δεν μπορείς,τί γνώσεις έχω εγώ και τί τεχνογνωσία.Όπως εγώ για σένα.Η μόνη μας διαφορά είναι ότι δεν με ξέρεις, και με κρίνεις,ενώ εγώ δεν σε ξέρω,αλλά δεν σε κρίνω.Και για να σου ανοίξω λίγο τα μάτια σχετικά με μένα,έχω περάσει και από την Πορσε στην Στουτγκαρδη και Τσουφενχαουζεν για ένα 6μηνο.Και έπονται και άλλες εταιρίες.Δεν χρειάζεται να σου πω ποιό ήταν το αντικειμενό μου εκεί,μπορώ όμως να στο πιστοποιήσω.Το τί κάνει η BMW άσε να το ξέρω εγώ καλύτερα,μιας και έχω και το υπόβαθρο,και την τεχνογνωσία και την εμπειρία.Και τόνισα ότι μιλάω για τα μηχανάκια και όχι σε προσωπικό επίπεδο.Τώρα αν εσένα σου αρέσει το μηχανάκι αυτό δεν θα κάτσω να σου αλλάξω γνώμη.Σου λέω όμως τι ισχύει και δεν μπορείς με αερολογίες να με αμφισβητήσεις... Θέλω τεκμηριωμένες προτάσεις.Χαίρω πολύ,και εγώ έχω ένα R-52 και έχω παραγγείλει πράγματα από το e-bay για να το μαζέψω,ξέρωντας όμως ότι το φτιάχνω για αντίκα και ότι αυτοί οι κινητήρες όπως και από το σκαθάρι,έκαναν τις καλύτερες κατσαρόλες.Το κάνω γιατί γουστάρω να ανασταίνω μηχανάκια και να τα οδηγώ για να περάσω στην εποχή και την ιδιοσυγκρασία της μοτοσυκλέτας.Να νοιώσω για λίγο την αίγλη της.Είμαι ρομαντικός και γουστάρω αυτό.Όχι να έχω ένα μοντέλο 2005 και να λέω "¨ω μάγκα μου,είναι ο κλασικός κινητήρας boxer όπως αυτές στον πόλεμο,στηρίζεται στον ίδιο κινητήρα κλπ κλπ".Ουδεμία σχέση έχει με εκείνον τον κινητήρα,εκτός όμως από τη διάταξη.Και καταλαβαίνετε που το πάω.Και ο γείτονας μου πήρε το Punto Abarth που δεν έχει καμία σχέση με εκείνο το Autobianci.Ούτε καν την ίδια φιλοσοφία.Άρα ας μην μιλάμε για αναβίωση του πιο κλασικού κινητήρα.Είναι προτιμότερο να πει κανείς ότι το γουστάρει για την εμφανισή του,το δουλεμά του κλπ και ας αφήσει τα "κλασικά".Το γουστάρεις; Μαγκια σου.Δεν σου είπε κανείς τίποτα,όχι όμως να μην λέμε την μαύρη αλήθεια.Και το NSR που έχω ξέρω ότι είναι καμένο χαρτί και το έχω για συναισθηματικούς λόγους.Δεν λέω όμως ότι είναι κλασικό δίχρονο σουπερ-σπορ και και και .Ξέρω ότι είναι πεθαμένο και δεν λέω τίποτα για αυτό

Τώρα όσο αναφορά για το αν είμαι σε θέση να κριτικάρω τον μηχανικό παραγωγής,τον μηχανικό σχεδίασης προϊόντος και άλλα πολλά που περιέχονται στο μάθημα της βιομηχανικής διοίκησης,να σας απαντήσω ΝΑΙ είμαι σε θέση,όπως είστε και εσείς.Τώρα το αν είμαι σε θέση να κριτικάρω τον μηχανικό,σόρρυ ALX δεν μπορείς να το κρίνεις εσύ αυτό,παρά μόνο ο ίδιος ο μηχανικός.Και επειδή είπα,αερολογία τέλος,αν ήσουν κάτοχος OPEL και σε ειδοποίησαν για ανάκληση,λόγω του ότι στην τάπα του ρεζερβουάρ υπήρχε κάποιο πρόβλημα κλπ και το διαπίστωνες,πες μου ότι δεν θα κριτίκαρες τον μηχανικό;;; Θα έλεγες δηλαδή ότι έλα μωρέ ο μηχανικός ξέρει πιο πολλά από μένα, ή θα έλεγες "τον π...στη τον μηχανικό,ούτε το πιο απλό δεν μπόρεσε να κάνει,μια τάπα σωστή ........." .

Η Honda "συνιστά" προσέξτε, "συνιστά" λάδια AGIP,την στιγμή που η ίδια η Honda βγάζει δικά της λάδια.Δεν σας φαίνεται παράξενο;;; Και επειδή εμένα αυτή είναι η δουλειά μου,να σχεδιάζω,από την πιο απλή βίδα,έως τον ασφαλή τρόπο μεταφοράς των εργαζομένων στο εργοστάσιο, και από την κατασκευή του πρωτότυπου,έως την δίαθεση του στην αγορά με την χρήση μαρκετινγκ,νομίζω πως αυτό καλύπτει την κάθετη τοποθέτηση σου,για το αν κριτικάρω τους μηχανικούς,όχι μόνο στην συντήρηση,αλλά και σε όλα.Δηλαδή μόλις πάρω πτυχίο θες να πεις ότι πάλι θα είμαι ανίκανος να κρίνω αυτό που διδάχθηκα;;;

Και φυσικά,για να βγάλω και εγώ την ουρά μου απ' έξω...

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΙΛΙΚΑ... (Αχ καλέ,τη φιλικότητα είναι αυτή εδώ μέσα)

Αν νομίζετε ότι τα έχω πάρει σωστά καταλάβατε,και φυσικά δικαιολογημένα,μιας και εγώ κάθομαι 1μιση ώρα και διαβάζω,ξαναδιαβάζω,σκέπτομαι και ξαναδιαβάζω τα κείμενά σας,και ορισμένοι από εσάς,γιατί δεν μου φταίτε όλοι,αφιερώνετε 2-3 λεπτά στο να διαβάσετε το κείμενό μου.Σε αυτά τα 2-3 λεπτά έχετε ήδη συμπεριλάβει και το χρόνο απάντησης και αποστολής της απάντησης.

Μπήκα σε αυτό το φόρουμ λέγοντας πως πρέπει να βρω και εγώ μια πατρίδα στο διαδίκτυο.Ξεκίνησα σοβαρά,αφιέρωσα ώρες και ώρες για να γράψω κάποια τεχνικά θέματα με τα οποία,στην κυριολεξία,σκουπίσατε τον κώλο σας,και στο καπάκι τρώω και την επίθεση σας.Δεν θέλετε να τα ακούτε ωμά;

Είμαι καυστικός; Μπήκα και έγινα μέλος στο φόρουμ αυτό γιατί νόμιζα ότι μιλάμε για θέματα που μας αφορούν κλπ και βλέπω αντί να ασχολείστε με το αντικείμενο,κάθεστε και χλευάζετε αυτά που λέω και θέλετε να μείνω και ήρεμος. Το ότι είμαι αυτός που είμαι και έγινα μέλος στο φόρουμ αυτό,έπρεπε να σας τιμάει.Μπήκα για αυτό που λέει και ο τίτλος και νομίζω πολλά σας προσέφερα αυτόν τον λίγο καιρό που είμαι μέλος.Δεν μπήκα για να μου την λέτε και να το παίζεται ξερόλες.Γιατί τα περισσότερα από αυτά που λέτε ορισμένοι είναι "τα ψιψιψίνια με τα κοκοψόνια".Και να μιλάτε αντρίκια και όχι πισώπλατες σπόντες.Πες το μου στα μούτρα,ότι ξέρεις κάτι Τάση,είσαι μαλάκας για αυτόν και για αυτόν τον λόγο,ή αυτά που λες δεν είναι σωστά γιατί ισχύει αυτό και αυτό,όχι τα ψιψιψίνια στα κοκοψόνια...

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΙΛΙΚΑ...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

xenos3 σόρρυ φίλε μου για τα παραπάνω που βλέπεις,απλά κάποια πράγματα δεν τα σηκώνω.(Δεν μιλαω για σένα στα παραπάνω)

Νομίζω σου έδωσα κάποια στοιχεία για το λάδι που θα χρησιμοποιήσεις,αλλά αν κρίνω σωστά καλά κάνεις και πάιρνεις και από αλλού απόψεις.Με ένα 10-40 ημισυνθετικό από τις εταιρίες που σου πρότεινα,είναι η χρυσή τομή μεταξύ κόστους και ποιότητας.Με αλλαγές λαδίων στις 3.000 χιλιόμετρα,μαζί με φίλτρο.Και έχε το πάντα στο νου σου,πάντα να αλλάζεις και φίλτρο κάθε φορά που αλλάζεις λάδια.Το να κρατάς ένα μισοβουλωμένο φίλτρο δεν είναι και ότι καλύτερο.Εγώ πάντως ανατριχίαζω και μόνο που σκέφτομαι,ότι θα βάλω το φρέσκο λαδάκι μου,να περάσει από ένα βρώμικο φίλτρο, με την παροχή και διπλάσια πίεση πριν το φίλτρο και διπλάσια ταχύτητα μετά το φίλτρο.Η μεγαλύτερη πίεση πριν το φίλτρο,μεταφράζεται,ότι όλο και κάποιο σκουπιδάκι θα περάσει από το φίλτρο.Για αυτό ανατριχίαζω...

Μάζεψε και εσύ τα στοιχεία σου και από άλλους και αν θες το ξανασυζητάμε.

With king regards το λένε οι ευγενείς στο Λονδίνο;;;

Μπά,ας το πω στη γλώσσα των γρασο-μαστόρων. Και όχι σούζα παλικάρι,θα χυθεί η βεζίνα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Deauville 2007 Arai Astro-Light

Δημοσιεύτηκε

μόλις έβαλα για πρώτη φορά 30άρι σε μοτοσυκλέτα.

είναι ακόμα άστρωτη και έβαλα το λάδι που γράφει honda πάνω.

όταν τελειώσει το στρώσιμο (2 αλλαγές μάλλον ανά 2000-4000 χλμ) με βλέπω για το MCT (Amsoil)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsxr k6 (1000cc) Shoei XR 1000 Suzuki hayabusa (1350cc)

Δημοσιεύτηκε

Φιλε XENOS 3 εγω ειχα XT600 και του εβαζα υμισυνθετικο παντα 10w40 ειδικα το χειμωνα,το καλοκαιρι εχω βαλει και 20w50 γιατι λογο αεροψυκτου ανεβαζει υψιλες θερμοκρασιες. απο εταιρεις προτιμουσα MOTUL,VALVOLINE και BEL RAY το οποιο εχει λαδι υποτιθετε ειδικο για μονοκυλινδρους κινητιρες.

10w40 και πανω και να προτιμας τα υμισυνθετικα.αλλαγη καθε 5000 χλμ ειναι καλα.

Ενα εχω να πω για τα XT,οτι ειναι σκυλια μαυρα,του ειχα πιει το αιμα και δε χαμπαριαζε.

και παντα φιλτρο με την αλλαγη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE 250 Anhelo (250cc) Shoei XR 1000 BMW R1200GS (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Πηρα για τους καλοκαιρινούς μήνες λαδάκια για το μοτορι repsol 15-50.Θα τα βαλω το ΣΚ μαζι και αλλαγη φιλτρου...

Εχετε καμια αποψη για τα repsol?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για καβασάκι κλε είναι τζάμι.Απλά τα repsol ήταν πάντα πιο ακριβά λάδια και δεν είχαν πολύ κίνηση.Στην Ελλάδα τουλάχιστον, γιατί έξω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα