207 μηνύματα σε αυτό το θέμα

mg

Δημοσιεύτηκε

Τα παλιά λάδια δεν τα χύνουμε σε αποχέτευση....οικολογική καταστροφή...βάλτα σε ένα δοχείο και πήγαινε τα σε ένα βεινάδικο που έχουν ειδικό δοχείο. :)

Μόνο αν έχουνε δοχείο...μια φορά τα έδωσα στον βενζινά και τον είδα να τα χύνει αυτός στην αποχέτευση....ελλαδάρα....τα μισά περίπου έχουνε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Piaggio X8 (200cc) Triumph Thunderbird (1600cc)

Δημοσιεύτηκε

κανε την αλλαγή μόνος και άμα κολλήσεις πουθενά, εδώ είμαστε!

μην ξεχάσεις να λαδώσεις με το δάχτυλο σου το o-ring του καινούριου φίλτρου, και πρόσεξε αν δεν έχεις ροποκλειδο το σφίξιμο της βίδας του κάρτερ.

μην το παρακάνεις και πάρεις κανένα σπείρωμα στο χέρι!

εν ανάγκη σημάδεψε με ένα μαρκαδόρο βίδα και κάρτερ, και στο σφίξιμο σφίξε μέχρι να τα φέρεις πάλι στην ίδια ευθεία.

και οταν αλλάξεις ξανά λάδια, πάρε ημισυνθετικά,

10-40 έβαζα εγώ στο kle (TORCO απο Λαμπριανιδη http://www.trade-wind.gr/)

Το έχω ψάξει για την αλλαγή φίλτρου, βρήκα και το εργαλείο για το ξεβίδωμα. Διάβασα κάπου για τα Torco αλλά δε τα βρήκα στην Πάτρα. Για παραγγελία δε στέλνουν κάτω από 40 ευρώ στο trade-wind, και αποφάσισα να πάρω τα Castrol από το Praktiker. Επειδή έχω δει οτι μου καίει λιγο λαδάκι γιαυτο πήρα τα 20/50. Θα δούμε... Ευχαριστώ και πάλι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα παλιά λάδια δεν τα χύνουμε σε αποχέτευση....οικολογική καταστροφή...βάλτα σε ένα δοχείο και πήγαινε τα σε ένα βεινάδικο που έχουν ειδικό δοχείο. :)

Μόνο αν έχουνε δοχείο...μια φορά τα έδωσα στον βενζινά και τον είδα να τα χύνει αυτός στην αποχέτευση....ελλαδάρα....τα μισά περίπου έχουνε.

κιαυτό το έψαξα... χαχαχα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα παίδες! Άλλαξα τα λαδάκια και το φίλτρο και εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην έχω κάποιο πρόβλημα. Έχω άλλη μια απορία όμως.. Μου έμεινε 1/2 λίτρο, αν την επόμενη φορά δεν πάρω τα ίδια λάδια (Castrol) αλλά κάποια άλλα ημισυνθετικά και όχι ορυκτέλαιο όπως αυτά, μπορώ να τα ανακατέψω η όχι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Triumph

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα παίδες! Άλλαξα τα λαδάκια και το φίλτρο και εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην έχω κάποιο πρόβλημα. Έχω άλλη μια απορία όμως.. Μου έμεινε 1/2 λίτρο, αν την επόμενη φορά δεν πάρω τα ίδια λάδια (Castrol) αλλά κάποια άλλα ημισυνθετικά και όχι ορυκτέλαιο όπως αυτά, μπορώ να τα ανακατέψω η όχι;

ΟΧΙ!!!!!!!! χρηστο,μονο αν βαλεις απο τα ιδια..... :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μάλιστα.. βλέποντας και κάνοντας λοιπόν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

όπως λεει και ο Vag παραπάνω, μην τα ανακατέψεις,

ακόμα και αν αυτα που εχεις τωρα ήταν ημισυνθετικά και ιδία μάρκα και τα επόμενα άλλαζαν μόνο στο ιξώδες, και πάλι δεν θα έπρεπε να μπουν μαζί!

και επίσης σημαντικό για την επόμενη αλλαγή,

αν χρησιμοποιήσεις διαφορετικά απο αυτα που έβαλες τώρα, θα πρέπει να αλλάξεις ξανά και το φίλτρο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πολλά σχαροτήγανο Kawasaki H2 MACH IV (750cc)

Δημοσιεύτηκε

τετραχρονα και φιλτρα και τρομπες και αμα σου καιει** λαδι τι κανεις και πφφφφφφφφφφφφ βαριεμαι πολυ

**το κανεις φριτεζα ειδικα αμα ειναι και κανα 1000αρι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

όπως λεει και ο Vag παραπάνω, μην τα ανακατέψεις,

ακόμα και αν αυτα που εχεις τωρα ήταν ημισυνθετικά και ιδία μάρκα και τα επόμενα άλλαζαν μόνο στο ιξώδες, και πάλι δεν θα έπρεπε να μπουν μαζί!

και επίσης σημαντικό για την επόμενη αλλαγή,

αν χρησιμοποιήσεις διαφορετικά απο αυτα που έβαλες τώρα, θα πρέπει να αλλάξεις ξανά και το φίλτρο!

ωραία, χρήσιμες οι πληροφορίες σας!Να 'στε καλά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

Δημοσιεύτηκε

Αν ειναι το ιδιο ιξωδες δεν εχεις θεμα και ας ειναι διαφορετικη εταιρια. Αυρο με βαση τι μου εχει πει ο Λαμπριανιδης. Αν αυτο που λεει δεν ισχυει τοτε κανω και εγω λαθος .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Dy53mm+XT600E (720cc) MT revenge reaper KTM Duke III (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όλα καλά με τα λαδάκια κ το φίλτρο δόξα το Θεό! Τώρα λέω να προχωρήσω στα πιο βαθιά με αλλαγή μπουζί κ φίλτρου αέρα... για να δούμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν ειναι το ιδιο ιξωδες δεν εχεις θεμα και ας ειναι διαφορετικη εταιρια. Αυρο με βαση τι μου εχει πει ο Λαμπριανιδης. Αν αυτο που λεει δεν ισχυει τοτε κανω και εγω λαθος .

απλά ο φιλος παραπάνω έλεγε να "ανακατέψει" ημισυνθετικά με το ορυκτέλαιο που του εχει περισσέψει!

Όλα καλά με τα λαδάκια κ το φίλτρο δόξα το Θεό! Τώρα λέω να προχωρήσω στα πιο βαθιά με αλλαγή μπουζί κ φίλτρου αέρα... για να δούμε...

βουρ!

εύκολο είναι!

απλά πρέπει να λύσεις/βγάλεις το ντεπόζιτο τα πλαϊνά πλαστικά και την σέλα, όχι οτι είναι κατι δύσκολο δηλαδή, αλλά είναι ας πούμε το "πιο δύσκολο" στη διαδικασία!

γυρνα τη ρεζέρβα στο off για να κόψεις την παροχή, και σήκωσε το ελαφρώς για να τραβήξεις τα σωληνάκια της βενζίνης.

τα υπόλοιπα ειναι παιχνιδάκι!

πρόσεχε να βάλεις το φίλτρο με την φορα που πρέπει, και πρόσεχε και στο βίδωμα τα μπουζί, όση δύναμη θέλει για να σφίξουν, μην τα ζορίσεις πολύ.

ένα άλλο καλο TIP που δεν ήξερα και εγώ και το έμαθα από τον ALX,

πριν ξεβιδώσεις τα παλιά μπουζί, καλο είναι αν έχεις κομπρεσέρ με πεπιεσμένο αέρα, να καθαρίσεις την περιοχή γύρο τους, ώστε να μην πέσουν στον κύλινδρο τίποτα σκουπιδάκια κλπ,

ότι άλλο θες, εδώ είμαστε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

απλά ο φιλος παραπάνω έλεγε να "ανακατέψει" ημισυνθετικά με το ορυκτέλαιο που του εχει περισσέψει!

βουρ!

εύκολο είναι!

απλά πρέπει να λύσεις/βγάλεις το ντεπόζιτο τα πλαϊνά πλαστικά και την σέλα, όχι οτι είναι κατι δύσκολο δηλαδή, αλλά είναι ας πούμε το "πιο δύσκολο" στη διαδικασία!

γυρνα τη ρεζέρβα στο off για να κόψεις την παροχή, και σήκωσε το ελαφρώς για να τραβήξεις τα σωληνάκια της βενζίνης.

τα υπόλοιπα ειναι παιχνιδάκι!

πρόσεχε να βάλεις το φίλτρο με την φορα που πρέπει, και πρόσεχε και στο βίδωμα τα μπουζί, όση δύναμη θέλει για να σφίξουν, μην τα ζορίσεις πολύ.

ένα άλλο καλο TIP που δεν ήξερα και εγώ και το έμαθα από τον ALX,

πριν ξεβιδώσεις τα παλιά μπουζί, καλο είναι αν έχεις κομπρεσέρ με πεπιεσμένο αέρα, να καθαρίσεις την περιοχή γύρο τους, ώστε να μην πέσουν στον κύλινδρο τίποτα σκουπιδάκια κλπ,

ότι άλλο θες, εδώ είμαστε!

να σου πω τώρα που σε βρήκα :D, για να ελέγξω το φίλτρο (να δω την κατάσταση του, για να μην πάρω καινούριο αν δε χρειάζεται) πρέπει να βγάλω κ ντεπόζιτο η απλά με τη σέλα κάνω δουλειά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

απ οτι θυμάμαι (99,9999%) για να ανοίξεις το φιλτροκούτι και να δεις το φίλτρο πρέπει να βγάλεις το ντεπόζιτο,

δεν είναι κατι ιδιαίτερα δύσκολο, απλά την πρώτη φορά ενδεχομένως να σου φάει λίγο παραπάνω χρόνο απο το κανονικό, γιατί θα είσαι πιο προσεκτικός.

νομίζω οτι αν βγάλεις μόνο την σέλα, βλέπεις μόνο το πισω μέρος του φιλτροκουτιου (όπου και δεν μπορείς να κάνεις κάτι)

πάντως το να βγάλεις το ντεπόζιτο (αν δεχόμασταν οτι δεν χρειαζόταν τελικά) , θα σε βοηθήσει και στην αλλαγή των μπουζί,

γιατί αλλιώς πρέπει αν είναι λίγο μανούρα.

service manual έχεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

απ οτι θυμάμαι (99,9999%) για να ανοίξεις το φιλτροκούτι και να δεις το φίλτρο πρέπει να βγάλεις το ντεπόζιτο,

δεν είναι κατι ιδιαίτερα δύσκολο, απλά την πρώτη φορά ενδεχομένως να σου φάει λίγο παραπάνω χρόνο απο το κανονικό, γιατί θα είσαι πιο προσεκτικός.

νομίζω οτι αν βγάλεις μόνο την σέλα, βλέπεις μόνο το πισω μέρος του φιλτροκουτιου (όπου και δεν μπορείς να κάνεις κάτι)

πάντως το να βγάλεις το ντεπόζιτο (αν δεχόμασταν οτι δεν χρειαζόταν τελικά) , θα σε βοηθήσει και στην αλλαγή των μπουζί,

γιατί αλλιώς πρέπει αν είναι λίγο μανούρα.

service manual έχεις?

to vrika kapou k to katevasa. tha to palepsw mwre.. an kollisw kapou tha milisoume pali.. euxaristw gia to endiaferon!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Θα ηθελα την γνωμη σας για τα Spectro Golden 4 Semi-Synthetic 10-40 k 20 50.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ωωωπππ...μεσα στο μυαλο μου εισαι ρε Σπυρο.Κι εμενα με ενδιαφερει για πειτε γνωμες ρε παιδια....!!!

Τροποποιήθηκε από τον ΚωσταςΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati

Δημοσιεύτηκε

κανεις δε ξερει τιποτα ρε παιδες!!!βοηθατε και εμας τους ταλαιπωρους~~~

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki zx130 Ducati 1199 panigale (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω, οι μεγαλύτερες καταπονήσεις γίνονται όταν ο κινητήρας είναι κρύος.

Είναι τόσο μεγάλη επιστήμη η λίπανση κινητήρων που θα μπορούσα να γράψω βιβλίο. όντας μηχανολόγος μηχανικός

προτείνω να μείνετε σε αυτά πο προτείνει ο κατασκευαστής. ΜΟΝΟ. Αφήστε τα σουπερ συνθετικά, racing κτλ γιατί δεν είναι για κινητήρες καθημερινής χρήσης.

Από μάρκες έχω να σας πώ ότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές! Έχω ακούσει, διαβάσει, κ εξακριβώσει πολλές φορές για Royal Purple. Μετά Torco, Redline κτλ.

Γενικά Αμερικάνικα λάδια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 1050 KTM 1290 SuperAdv (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

Όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω, οι μεγαλύτερες καταπονήσεις γίνονται όταν ο κινητήρας είναι κρύος.

Είναι τόσο μεγάλη επιστήμη η λίπανση κινητήρων που θα μπορούσα να γράψω βιβλίο. όντας μηχανολόγος μηχανικός

προτείνω να μείνετε σε αυτά πο προτείνει ο κατασκευαστής. ΜΟΝΟ. Αφήστε τα σουπερ συνθετικά, racing κτλ γιατί δεν είναι για κινητήρες καθημερινής χρήσης.

Από μάρκες έχω να σας πώ ότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές! Έχω ακούσει, διαβάσει, κ εξακριβώσει πολλές φορές για Royal Purple. Μετά Torco, Redline κτλ.

Γενικά Αμερικάνικα λάδια

Η Torco & η Purple δεν έχω δει να βγάζουν 10-50 λάδι, μόνο 20-50.

Πιστεύεις ότι είναι οκ σε ένα κινητήρα να βάλεις το δεύτερο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Απο περσι μεν αλλα τωρα χαζευα το θεμα.

Διαφορετικο ιξωδες μπορουμε να βαλουμε,διαφορετικα λαδια οχι.

τα διαφορετικα λαδια εχουν και διαφορετικες ιδιοτητες.

εαν αναμιξουμε τα ιδια λαδια αλλα απλα με διαφορετικο ιξωδες θα βγει απλα κατι ενδιαμεσο σε ιξωδες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

Δημοσιεύτηκε

Δεν γνωριζω Γιωργο, γραφω τι μου ειπαν. Κατα ποσο ισχυει δεν το γνωριζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300 Shark RSX

Δημοσιεύτηκε

Για δεστε και αυτα τα λαδακια Τα βαζω απο την αρχη στο δικο μου μετα απο την παρότρυνση φιλου μου μηχανικου και τεσσερις φορες πρωταθλητη Ελλαδος στους αγωνες ραλλυ (αυτοκινητα) και μετα απο 70.000 χιλ. το μοτερ ειναι καινουριο.

Σχεδον σε ολα τα μηχανοκινητα αθληματα χρησιμοποιουν elf. Και απο τιμες ? Πραγματικα εκπληκτικες

http://www.elf.gr/lub/lubgreece.nsf/VS_OPM/AFAFFAE9B07EF95DC125700400318E1C?OpenDocument

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα